sumo - en to tr translation catalogue (2933 entries)

en: Original coordinate (before coordinate transformation in netconvert)
tr: Orijinal koordinat (netconvert'te koordinat dönüşümünden önce)

en: Network coordinate
tr: Ağ Koordinatı

en: Ready.
tr: Hazır.

en: &File
tr: &Dosya

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Open a new sumo-gui window.
tr: Yeni bir sumo-gui penceresini aç.

en: &Open Simulation...
tr: Simülasyon &Aç...

en: Open a simulation (Configuration file).
tr: Bir Simülasyon Aç (Yapılandırma Dosyası).

en: Open &Network...
tr: &Ağ Aç...

en: Open a network.
tr: Bir Ağ Aç.

en: Open Shapes
tr: Şekilleri Aç

en: Load POIs and Polygons for visualization.
tr: Görselleştirme için POI'leri ve Poligonları yükleyin.

en: Open EdgeData
tr: Kesim Verilerini Aç

en: Load edge related data for visualization.
tr: Görselleştirme için Kesim İlişkili Veri Yükle.

en: &Reload
tr: Tekrar &Yükle

en: Reloads the simulation / the network.
tr: Simülasyonu/Ağı Yeniden Yükler.

en: Quick-Reload
tr: Hızlı Yeniden Yükleme

en: Reloads the simulation (but not network).
tr: Simülasyonu Yeniden Yükler (Ağ Hariç).

en: Save Configuration
tr: Yapılandırmayı Kaydet

en: Save current options as a configuration file.
tr: Mevcut Seçenekleri Bir Yapılandırma Dosyası Olarak Kaydet.

en: Close
tr: Kapat

en: Close the simulation.
tr: Simülasyonu Kapat.

en: &Quit
tr: Çık

en: Quit the Application.
tr: Uygulamadan Çık.

en: &Edit
tr: Düzenle

en: Edit Selected...
tr: Seçileni Düzenle...

en: Opens a dialog for editing the list of selected items.
tr: Seçilen Öğelerin Listesini Düzenlemek İçin Bir İletişim Kutusu Açar.

en: Select lanes which allow...
tr: ... İzin Veren Şeritleri Seç

en: Opens a menu for selecting a vehicle class by which to selected lanes.
tr: Seçilen şeritlere göre bir araç sınıfı seçmek için bir menü açar.

en: Edit Breakpoints
tr: Kesme Noktalarını Düzenle

en: Opens a dialog for editing breakpoints.
tr: Kesme Noktalarını Düzenlemek İçin Bir İletişim Kutusu Açar.

en: Edit Visualisation
tr: Görselleştirmeyi Düzenle

en: Opens a dialog for editing visualization settings.
tr: Görselleştirme Ayarlarının Düzenlenmesi İçin Bir İletişim Kutusu Açar.

en: Edit Viewport
tr: Görüntü Alanını Düzenle

en: Opens a dialog for editing viewing area, zoom and rotation.
tr: Görüntü Alanını, Yakınlaştırmayı ve Döndürmeyi Düzenlemek İçin Bir İletişim Penceresi Açar.

en: Load additionals in netedit
tr: Netedit'e ekleri yükle

en: Load additionals in netedit.
tr: Netedit'e ekleri yükle

en: Load demand in netedit
tr: Netedit'e talebi yükle

en: Load demand in netedit.
tr: Netedit'e talebi yükle

en: Open in netedit
tr: Netedit'te aç

en: Opens current simulation in NETEDIT.
tr: NETEDIT'te mevcut simülasyonu açar.

en: Open network in netedit
tr: Ağı Netedit'te aç

en: &Settings
tr: Ayarlar

en: Application Settings
tr: Uygulama Ayarları

en: Open a Dialog for Application Settings editing.
tr: Uygulama Ayarlarının Düzenlenmesi İçin Bir İletişim Penceresi Aç.

en: Gaming Mode	Ctrl+G	Toggle gaming mode on/off.
tr: Oyun Modu	CTRL+G	Oyun Modunu Aç/Kapat.

en: Full Screen Mode
tr: Tam Ekran Modu

en: Toggle full screen mode on/off.
tr: Tam Ekran Modunu Aç/Kapat.

en: &Locate
tr: Bul

en: &Junctions
tr: Kavşaklar

en: Open a dialog for locating a Junction.
tr: Bir Kavşak Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: &Edges
tr: Kesimler

en: Open a dialog for locating an Edge.
tr: Bir Kesim Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: &Vehicles
tr: Araçlar

en: Open a dialog for locating a Vehicle.
tr: Bir Araç Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: &Persons
tr: Yolcular

en: Open a dialog for locating a Person.
tr: Bir Yolcu Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: &Container
tr: Konteyner

en: Open a dialog for locating a Container.
tr: Bir Konteyner Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: &TLS
tr: TIS

en: Open a dialog for locating a Traffic Light.
tr: Bir Trafik Işığı Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: &Additional
tr: Ek

en: Open a dialog for locating an Additional Structure.
tr: Bir Ek Yapı Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: P&oI
tr: EN

en: Open a dialog for locating a Point of Interest.
tr: Bir Etki Noktası Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: Po&lygon
tr: Çokgen

en: Open a dialog for locating a Polygon.
tr: Bir Çokgen Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: Show Internal Structures
tr: İç Yapıları Göster

en: Show internal junctions and streets in locator dialog.
tr: Bulucu iletişim kutusunda dahili kavşakları ve caddeleri göster.

en: Show Parking Vehicles
tr: Park Eden Araçları Göster

en: Show parking vehicles in locator dialog.
tr: Bulucu Penceresinde Park Eden Araçları Göster.

en: Show vehicles outside the road network
tr: Yol ağı dışındaki araçları göster

en: Show vehicles that are teleporting or driving remote-controlled outside the road network in locator dialog.
tr: Bulucu iletişim penceresinde yol ağı dışında ışınlanan veya uzak bağlantılı sürüş yapan araçları göster.

en: Simulation
tr: Simülasyon

en: Run
tr: Başlat

en: Start/ Resume the simulation.
tr: Simülasyonu Başlat/Sürdür.

[ctx: Simulation]
en: Stop
tr: Dur

en: Halt the simulation.
tr: Simülasyonu Beklet.

en: Step
tr: Adım

en: Perform one simulation step.
tr: Bir Simülasyon Adımı Yürüt.

en: Delay+
tr: Gecikme+

en: Increase simulation step delay.
tr: Simülasyon Adım Gecikmesini Artır.

en: Delay-
tr: Gecikme-

en: Decrease simulation step delay.
tr: Simülasyon Adım Gecikmesini Düşür.

en: Save
tr: Kaydet

en: Save the current simulation state to a file.
tr: Mevcut Simülasyon Durumunu Dosyaya Kaydet.

en: Load
tr: Yükle

en: Load simulation state for the current network from file.
tr: Mevcut Ağ İçin Simülasyon Durumunu Dosyadan Yükle.

en: &Window
tr: Pencere

en: Open new view
tr: Yeni görünüm aç

en: Open a new microscopic view.
tr: Yeni bir mikroskobik görünüm aç.

en: Open new 3D view
tr: Yeni 3B görünümü aç

en: Open a new 3D view.
tr: Yeni bir 3B görünüm aç.

en: Tile &Horizontally
tr: Yatay Döşeme

en: Tile the views horizontally.
tr: Görünümleri yatay olarak yerleştirin.

en: Tile &Vertically
tr: Dikey Döşeme

en: Tile the views vertically.
tr: Görünümleri dikey olarak yerleştirin.

en: Cascade
tr: Kademeli

en: Cascade the views.
tr: Görünümleri basamaklandırın.

en: &Close
tr: Kapat

en: Close the selected view.
tr: Seçilen görünümü kapatın.

en: &Others...
tr: &Diğerleri...

en: Show Status Line
tr: Durum Satırını Göster

en: Toggle the Status Bar on/off.
tr: Durum Çubuğunu Aç/Kapat.

en: Show Message Window
tr: Mesaj Penceresini Göster

en: Toggle the Message Window on/off.
tr: Mesaj Penceresini Aç/Kapat.

en: Show Simulation Time
tr: Simülasyon Zamanını Göster

en: Toggle the Simulation Time on/off.
tr: Simülasyon Zamanını Aç/Kapat.

en: Show Simulation Delay
tr: Simülasyon Gecikmesini Göster

en: Toggle the Simulation Delay Entry on/off.
tr: Simülasyon Gecikme Girişini Aç/Kapat.

en: Clear Message Window
tr: Mesaj Penceresini Temizle

en: Clear the message window.
tr: Mesaj Penceresini Temizle.

en: &Help
tr: Yardım

en: &Online Documentation
tr: Çevrimiçi Belgeler

en: Open Online documentation.
tr: Çevrimiçi Belgeleri Aç.

en: &Changelog
tr: Değişiklik Günlüğü

en: Open Changelog.
tr: Değişiklik Günlüğünü Aç.

en: &Hotkeys
tr: Kısayollar

en: Open Hotkeys.
tr: Kısayolları Aç.

en: &Tutorial
tr: Öğretici

en: Open Tutorial.
tr: Öğreticiyi Aç.

en: &Feedback
tr: Geri Bildirim

en: Open feedback dialog.
tr: Geri bildirim iletişim kutusunu aç.

en: &About
tr: Hakkında

en: About sumo-gui.
tr: SUMO-GUI Hakkında.

en: 	Open simulation	Open a simulation (Configuration file).
tr: 	Simülasyon Aç	Bir Simülasyon Aç (Yapılandırma Dosyası).

en: 	Open network	Open a network.
tr: 	Ağ Aç	Bir Ağ Aç.

en: 	Reload	Reloads the simulation / the network.
tr: 	Yeniden Yükle	Simülasyonu/Ağı Yeniden Yükler.

en: 	Run	Start/Resume the loaded simulation.
tr: 	Çalıştır	Yüklü Simülasyonu Başlat/Sürdür.

en: 	Stop	Halt the running simulation.
tr: 	Dur	Çalışan Simülasyona Ara Ver.

en: 	Step	Perform a single simulation step.
tr: 	Adım	Bir Simülasyon Adımı Çalıştır.

en: Time:	Toggle between time formats	Toggle between seconds and hour:minute:seconds display.
tr: Zaman:	Düzenler Arasında Geçiş Yap	Saniye ve Saat:Dakika:Saniye Düzenleri Arasında Geçiş Yap.

en: Delay (ms):	Delay per simulated second	Delay per simulated second. Click to toggle between the last two delay values.
tr: Gecikme (ms):	Simülasyon Saniyesi Başına Gecikme	Simülasyon Saniyesi Başına Gecikme. Son İki Gecikme Değeri Arasında Geçiş Yapmak İçin Tıkla.

en: Scale Traffic:
tr: Trafiği Ölçeklendir:

en: Scale traffic volume from running flows and from vehicles that are loaded incrementally from route files.
tr: Devam eden akışlardan ve rota dosyalarından artımlı olarak yüklenen araçlardan gelen trafik hacmini ölçeklendirin.

en: Waiting Time:
tr: Bekleme Süresi:

en: Time spent waiting accumulated for all vehicles
tr: Tüm Araçlar İçin Birikmiş Bekleme Süresi

en: Time Loss:
tr: Süre Kaybı:

en: Time lost due to being unable to drive with maximum speed for all vehicles
tr: Tüm Araçlar İçin Maksimum Hızda Sürüş Gerçekleşmediğinden Oluşan Süre Kaybı

en: Distance (km):
tr: Mesafe (km):

en: Total distance driven by DRT vehicles
tr: Talep Uyarmalı Ulaştırma Araçlarının Aldığı Toplam Mesafe

en: Emergency Vehicle waiting time:
tr: Acil Durum Aracı bekleme süresi:

en: Time spent waiting accumulated for emergency vehicles
tr: Acil durum araçları için birikmiş bekleme süresi

en: Cl&ear Recent Networks
tr: Son Ağları Temizle

en: No Recent Networks
tr: Son Ağ Yok

en: Recent Networks
tr: Son Ağlar

en: Cl&ear Recent Configs
tr: Son Yapılandırmaları Temizle

en: No Recent Configs
tr: Son Yapılandırma Yok

en: Recent Configs
tr: Son Yapılandırmalar

en: Running %.
tr: Çalışıyor %.

en: Open Simulation Configuration
tr: Simülasyon Yapılandırması Aç

en: Open Network
tr: Ağ Aç

en: Open Shapes
tr: Şekilleri Aç

en: Loading of % failed.
tr: % Yüklemesi Başarısız.

en: Open EdgeData
tr: Kesim Verisi (EdgeData) Aç

en: Auto-Reloading.
tr: Otomatik Yeniden Yükleme.

en: TraCI-Loading.
tr: TraCI-Yükleniyor.

en: Reloading.
tr: Tekrar Yükleniyor.

en: Quick-Reloading.
tr: Hızlı Yeniden Yükleme.

en: Already loading!
tr: Zaten Yükleniyor!

en: Save SUMO Configuration
tr: SUMO Yapılandırmasını Kaydet

en: Configuration saved to %.
tr: Yapılandırma konuma % kaydedildi.

en: Could not save configuration to %.
tr: Yapılandırma konuma % kaydedilemedi.

en: No simulation loaded!
tr: Herhangi Bir Simülasyon Yüklenmedi!

en: Save Simulation State
tr: Simülasyon Durumunu Kaydet

en: Simulation state saved to '%'.
tr: Simülasyon durumu '%' konumuna kaydedildi.

en: Load Simulation State
tr: Simülasyon Durumu Yükle

en: State loaded from '%'.
tr: Durum '%' konumundan yüklendi.

en: Failed to load state from '%' (%).
tr: Durum '%' (%) konumundan yüklenemedi.

en: Scale number of vehicles in simulation
tr: Simülasyondaki araçların ölçek sayısı

en: Open sumo config in netedit
tr: Sumo config'i netedit'te açın

en: Loading of '%' failed!
tr: '%' Yüklemesi Başarısız!

en: '%' loaded.
tr: '%' yüklendi.

en: Simulation ended at time: %. (%)
tr: Simülasyon şu saatte sona erdi: %. (%)

en: Simulation ended
tr: Simülasyon Sona Erdi

en: Loading '%'.
tr: '%' Yükleniyor.

en: seconds
tr: saniye

en: Could not load edgedata-files '%'
tr: Kesim Verisi dosyaları (edgedata-files) '%' yüklenemedi

en: Quitting (on error).
tr: Çıkılıyor (Hata Kaynaklı).

en: Simulation started with time: %.
tr: Simülasyon Zamanla Başladı: %.

en: Save Snapshot
tr: Anlık Görüntü Kaydet

en: No file extension was specified - saving Snapshot as PNG.
tr: Dosya Uzantısı Belirtilmedi - Anlık Görüntü PNG Olarak Kaydediliyor.

en: Saving failed.
tr: Kaydetme Başarısız.

en: Snapshot successfully saved!
tr: Anlık Görüntü Kaydı Başarılı!

en: Unknown Message ID in onCmdLocate
tr: onCmdLocate içinde Bilinmeyen Mesaj Kimliği (ID)

en: Junction Chooser
tr: Kavşak Seçici

en: Edge Chooser
tr: Kesim Seçici

en: Vehicle Chooser
tr: Araç Seçici

en: Person Chooser
tr: Yolcu Seçici

en: Container Chooser
tr: Konteyner Seçici

en: Traffic Lights Chooser
tr: Trafik Işığı Seçici

en: Additional Objects Chooser
tr: Ek Nesne Seçici

en: POI Chooser
tr: EN Seçici

en: Polygon Chooser
tr: Çokgen Seçici

en: phase names
tr: Faz Adları

en: detectors
tr: Dedektörler

en: conditions
tr: Koşullar

en: Overflow in time computation occurred.
tr: Zaman Hesaplamasında Aşırı Yüklenme Oluştu.

en: Locate Junctions
tr: Kavşakları belirle

en: Locate a junction within the network.
tr: Ağ içinde bir bağlantı noktası bulun.

en: Locate Edges
tr: Kesimleri Bul

en: Locate an edge within the network.
tr: Ağ içinde bir kenar bulun.

en: Locate Vehicles
tr: Araçları Bul

en: Locate a vehicle within the network.
tr: Ağ içinde bir araç bulun.

en: Locate Persons
tr: Yolcuları Bul

en: Locate a person within the network.
tr: Ağdaki bir kişiyi bulun.

en: Locate Container
tr: Konteyneri Bul

en: Locate a container within the network.
tr: Ağ içinde bir konteynırı bulun.

en: Locate TLS
tr: TIS Bul

en: Locate a tls within the network.
tr: Ağ içinde bir tls bulun.

en: Locate Additional
tr: Ek Bul

en: Locate an additional structure within the network.
tr: Ağ içinde ek bir yapı bulun.

en: Locate PoI
tr: EN Bul

en: Locate a PoI within the network.
tr: Ağ içinde bir POI bulun.

en: Locate Polygon
tr: Çokgen Bul

en: Locate a Polygon within the network.
tr: Ağ içinde bir Çokgen bulun.

en: About Eclipse SUMO sumo-gui
tr: Eclipse SUMO sumo-gui hakkında

en: Graphical user interface for the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
tr: Mikroskobik, çok modlu trafik simülasyonu SUMO için grafik kullanıcı arayüzü.

en: This application is based on code provided by the Eclipse SUMO project.
tr: Bu uygulama, Eclipse SUMO projesi tarafından sağlanan koda dayanmaktadır.

en: These core components are available under the conditions of the Eclipse Public License v2.
tr: Bu çekirdek bileşenler Eclipse Kamu Lisansı v2 koşulları altında kullanılabilir.

en: OK
tr: Tamam

en: Quit on Simulation End
tr: Simülasyon Tamamlandığında Çık

en: Autostart Simulation on Load and Reload
tr: Yükleme ve Yenileme İşlemlerinde Simülasyonu Otomatik Başlat

en: Reload Simulation after finish (Demo mode)
tr: Simülasyon Tamamlandığında Yenile (Demo Mod)

en: Locate elements when clicking on messages
tr: Mesajlara Tıklandığında Elemanları Bul

en: Breakpoint offset when clicking on time message
tr: Zaman Mesajına Tıklandığında Kesme Noktası Ötelemesi

en: Allow Textures
tr: Dokulara İzin Ver

en: &OK
tr: Tamam

en: &Cancel
tr: İptal Et

en: Breakpoints Editor
tr: Kesme Noktaları Düzenleyicisi

en: &Load
tr: Yükle

en: &Save
tr: Kaydet

en: Clea&r
tr: Temizle

en: Time
tr: Zaman

en: Load Breakpoints
tr: Kesme Noktalarını Yükle

en: Save Breakpoints
tr: Kesme Noktalarını Kaydet

en: Storing failed!
tr: Depolama Başarısız!

en: Time format error
tr: Zaman Formatı Hatası

en: - General problem solving
tr: - Genel problem çözme

en: - Sumo-user mailing list
tr: - Sumo-kullanıcısı posta listesi

en: - Send us an Email
tr: - Bize bir e-posta gönderin

en: Hotkey '%' is not supported
tr: '%' Kısayol tuşu desteklenmiyor

en: GUI-triggered stop not implemented for meso
tr: GKA-Tetikli Durak Mezo Ölçek İçin Uygulanmadı

en: Hide Current Route
tr: Geçerli Rotayı Gizle

en: Show Current Route
tr: Geçerli Rotayı Göster

en: Hide Future Route
tr: Gelecek Rotayı Gizle

en: Show Future Route
tr: Gelecek Rotayı Göster

en: Hide All Routes
tr: Tüm Rotaları Gizle

en: Show All Routes
tr: Tüm Rotaları Göster

en: Draw looped routes
tr: Döngülü rotalar çizin

en: Hide Best Lanes
tr: En İyi Şeritleri Gizle

en: Show Best Lanes
tr: En İyi Şeritleri Göster

en: Hide Link Items
tr: Bağlantı Öğelerini Gizle

en: Show Link Items
tr: Bağlantı Öğelerini Göster

en: Start Tracking
tr: İzlemeye Başla

en: Stop Tracking
tr: İzlemeyi Durdur

en: Select Foes
tr: Rakip Seç

en: Select transported
tr: Nakledilenleri seçin

en: Abort stop
tr: Durdurmayı iptal et

en: Stop
tr: Dur

en: Remove
tr: Kaldır

en: Vehicle parameter '%' key '%' is not a number for vehicle '%'.
tr: Araç parametresi '%' anahtar '%', '%' aracı için bir sayı değildir.

en: name
tr: Ad

en: begin position [m]
tr: başlangıç konumu [m]

en: end position [m]
tr: bitiş posizyonu [m]

en: lines
tr: çizgiler

en: parking length [m]
tr: park uzunluğu [m]

en: stopped vehicles [#]
tr: durdurulan araçlar [#]

en: last free pos [m]
tr: son serbest konum [m]

en: waiting for:
tr: beklemek için:

en: interval start
tr: aralık başlangıcı

en: interval end
tr: aralık sonu

en: aspired flow [veh/h]
tr: çekilen akış [veh/h]

en: aspired speed
tr: çekilen hız

en: current flow [veh/h]
tr: akım akışı [veh/h]

en: current speed
tr: Geçerli hız

en: default speed
tr: varsayılan hız

en: required vehicles
tr: araç gereksinimi

en: passed vehicles
tr: geçen araçlar

en: inserted vehicles
tr: eklenen araçlar

en: removed vehicles
tr: çıkarılan araçlar

en: cleared in jam
tr: sıkışmadan temizlendi

en: inactive until
tr: kadar aktif değil

en: charging power [W]
tr: şarj gücü [W]

en: charging efficiency [#]
tr: şarj verimliliği [#]

en: charge in transit [true/false]
tr: nakliye sırasında ücretlendirme [doğru/yanlış]

en: charge delay [s]
tr: şarj gecikmesi [s]

en: charge type
tr: şarj tipi

en: waiting time [s]
tr: bekleme süresi [s]

en: stage
tr: aşama

en: stage index
tr: aşama indeksi

en: start edge [id]
tr: başlangıç kenarı [id]

en: dest edge [id]
tr: hedef kenar [id]

en: arrivalPos [m]
tr: varışKon [m]

en: edge [id]
tr: kenar [id]

en: position [m]
tr: konum [m]

en: speed [m/s]
tr: hız [m/s]

en: speed factor
tr: hız faktörü

en: angle [degree]
tr: açı [derece]

en: desired depart [s]
tr: istenilen kalkış [s]

en: length
tr: uzunluk

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: mass [kg]
tr: kütle [kg]

en: maximum speed [m/s]
tr: maksimum hız [m/s]

en: length [m]
tr: uzunluk [m]

en: lane
tr: şerit

en: vTypes
tr: vTürleri

en: vehicles [#]
tr: Araçlar [#]

en: occupancy [%]
tr: doluluk [%]

en: mean speed [m/s]
tr: ortalama hız [m/s]

en: mean vehicle length [m]
tr: ortalama araç uzunluğu [m]

en: jam number [#]
tr: sıkışıklık numarası [#]

en: max jam length [veh]
tr: maksimum sıkışma uzunluğu [veh]

en: max jam length [m]
tr: maksimum sıkışma uzunluğu [veh]

en: jam length sum [veh]
tr: sıkışıklık toplam uzunluğu [veh]

en: jam length sum [m]
tr: sıkışıklık toplam uzunluğu [m]

en: started halts [#]
tr: durma başlangıcı [#]

en: interval seen vehicles [#]
tr: aralıklarla görülen araçlar [#]

en: interval speed [m/s]
tr: aralık hızı [m/s]

en: interval occupancy [%]
tr: aralıklı doluluk [%]

en: interval max jam length [m]
tr: aralık maksimum sıkışma uzunluğu [m]

en: last interval seen vehicles [#]
tr: son aralıklarla görülen araçlar [#]

en: last interval speed [m/s]
tr: son aralık hızı [m/s]

en: last interval occupancy [%]
tr: son aralık doluluğu [%]

en: last interval max jam length [m]
tr: son aralık maksimum sıkışma uzunluğu [m]

en: vehicles within [#]
tr: dahilindeki araçlar [#]

en: haltings [#]
tr: duraklamalar [#]

en: last interval mean travel time [s]
tr: son aralık ortalama seyahat süresi [s]

en: last interval mean haltings [#]
tr: son aralıkta duraklamalar [#]

en: last interval mean time loss [s]
tr: son aralık ortalama zaman kaybı [s]

en: last interval mean vehicle count [#]
tr: son aralık ortalama araç sayısı [#]

en: max speed [m/s]
tr: maksimum hız [m/s]

en: street name
tr: cadde adı

en: pending insertions [#]
tr: bekleyen eklemeler [#]

en: mean friction [%]
tr: ortalama sürtünme [%]

en: mean vehicle speed [m/s]
tr: ortalama araç hızı [m/s]

en: routing speed [m/s]
tr: yönlendirme hızı [m/s]

en: time penalty [s]
tr: zaman cezası [s]

en: brutto occupancy [%]
tr: kaba doluluk oranı [%]

en: segment index
tr: bölüm dizini

en: segment queues
tr: segment kuyrukları

en: segment length [m]
tr: segment uzunluğu [m]

en: segment allowed speed [m/s]
tr: segmentin izin verdiği hız [m/s]

en: segment jam threshold [%]
tr: segment sıkışma eşiği [%]

en: segment brutto occupancy [%]
tr: segmentin kaba doluluğu [%]

en: segment mean vehicle speed [m/s]
tr: segment ortalama araç hızı [m/s]

en: segment vehicles [#]
tr: segment araçları [#]

en: segment leader leave time
tr: segment lideri izin süresi

en: segment headway [s]
tr: segment ilerlemesi [s]

en: segment entry block time [s]
tr: segment girişi blok süresi [s]

en: Type Information:
tr: Tür Bilgisi:

en: type [id]
tr: Tür [id]

en: jam threshold
tr: sıkışma eşiği

en: junction control
tr: kavşak kontrolü

en: tls penalty
tr: tls cezası

en: tls flow penalty
tr: tls akış cezası

en: minor penalty
tr: küçük ceza

en: overtaking
tr: sollama

en: entered vehicles [-]
tr: girilen araçlar [-]

en: vehicle length [m]
tr: araç uzunluğu [m]

en: empty time [s]
tr: boş zaman [s]

en: occupied time [s]
tr: işgal edilen süre [s]

en: interval entered vehicles [#]
tr: aralıklarla girilen araçlar [#]

en: last interval entered vehicles [#]
tr: son aralığa girilen araçlar [#]

en: type
tr: tür

en: Copy edge name to clipboard
tr: Kenar adını panoya kopyala

en: height:
tr: yükseklik:

en: Reopen lane
tr: Şeridi yeniden aç

en: Reopen edge
tr: Kenarı yeniden aç

en: Reopen lane (override rerouter)
tr: Şeridi yeniden aç (yeniden yönlendiriciyi geçersiz kıl)

en: Reopen edge (override rerouter)
tr: Kenarı yeniden aç (yeniden yönlendiriciyi geçersiz kıl)

en: Close lane
tr: Şeridi kapat

en: Close edge
tr: Kenarı kapat

en: Add rerouter
tr: Yeniden yönlendirici ekle

en: Select reachable
tr: Ulaşılabilir olanı seç

en: allowed speed [m/s]
tr: izin verilen hız [m/s]

en: width [m]
tr: genişlik [m]

en: stored travel time [s]
tr: kayıtlı seyahat süresi [s]

en: loaded weight
tr: yüklü ağırlık

en: lane friction coefficient [%]
tr: şerit sürtünme katsayısı [%]

en: netto occupancy [%]
tr: net doluluk [%]

en: edge type
tr: kenar tipi

en: priority
tr: öncelik

en: distance [km]
tr: mesafe [km]

en: allowed vehicle class
tr: izin verilen araç sınıfı

en: disallowed vehicle class
tr: izin verilmeyen araç sınıfı

en: permission code
tr: izin kodu

en: color value
tr: renk değeri

en: bidi-lane
tr: çift şeritli

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
tr: Ağ boyutu 1 Işıkyılı'nı aşıyor. Lütfen girdilerinizi tekrar gözden geçirin.

en: Copy view geo-boundary to clipboard
tr: Görünüm coğrafi sınırını panoya kopyala

en: loaded vehicles [#]
tr: yüklü araçlar [#]

en: insertion-backlogged vehicles [#]
tr: ekleme-birikmiş araçlar [#]

en: departed vehicles [#]
tr: ayrılan araçlar [#]

en: running vehicles [#]
tr: çalışan araçlar [#]

en: arrived vehicles [#]
tr: gelen araçlar [#]

en: discarded vehicles [#]
tr: atılan araçlar [#]

en: collisions [#]
tr: çarpışmalar [#]

en: teleports [#]
tr: ışınlanmalar [#]

en: halting [#]
tr: durduruluyor [#]

en: stopped [#]
tr: durduruldu [#]

en: avg. speed [m/s]
tr: ortalama hız [m/s]

en: avg. relative speed
tr: ortalama bağıl hız

en: loaded persons [#]
tr: yüklü kişiler [#]

en: running persons [#]
tr: çalışan kişiler [#]

en: jammed persons [#]
tr: sıkışmış kişiler [#]

en: end time [s]
tr: son zamanlar [s]

en: begin time [s]
tr: başlangıç zamanı [s]

en: step duration [ms]
tr: adım süresi [ms]

en: simulation duration [ms]
tr: simülasyon süresi [ms]

en: idle duration [ms]
tr: boşta kalma süresi [ms]

en: duration factor
tr: süre faktörü

en: updates per second
tr: saniye başına güncelleme

en: avg. updates per second
tr: ortalama saniye başına güncelleme

en: avg. trip length [m]
tr: ortalama yolculuk uzunluğu [m]

en: avg. trip duration [s]
tr: ortalama  yolculuk süresi [s]

en: avg. trip waiting time [s]
tr: ortalama yolculuk bekleme süresi [s]

en: avg. trip time loss [s]
tr: ortalama yolculuk süresi kaybı [s]

en: avg. trip depart delay [s]
tr: ortalama yolculuk kalkış gecikmesi [s]

en: avg. trip speed [m/s]
tr: ortalama  yolculuk hızı [m/s]

en: avg. walk length [m]
tr: ortalama yürüyüş uzunluğu [m]

en: avg. walk duration [s]
tr: ortalama yürüyüş süresi [s]

en: avg. walk time loss [s]
tr: ortalama yürüyüş süresi kaybı [s]

en: nodes [#]
tr: düğümler [#]

en: edges [#]
tr: kenarlar [#]

en: total edge length [km]
tr: toplam kenar uzunluğu [km]

en: total lane length [km]
tr: toplam şerit uzunluğu [km]

en: network version
tr: ağ sürümü

en: Trying to set data value for the unknown edge '%'.
tr: Bilinmeyen '%' Kesim İçin Veri Değeri Ayarlanmaya Çalışılıyor.

en: Trying to set data value for the unknown relation from edge '%' to edge '%'.
tr: Bilinmeyen '%' Kesimden '%' Kesime İlişkisi İçin Veri Değeri Ayarlanmaya Çalışılıyor.

en: No data defined after simulation begin time.
tr: Simülasyon Başlama Zamanından Sonra Tanımlı Veri Yok.

en: occupancy [#]
tr: doluluk [#]

en: capacity [#]
tr: kapasite [#]

en: alternatives [#]
tr: alternatifler [#]

en: dest stop [id]
tr: hedef durağı [id]

en: arrival position [m]
tr: varış konumu [m]

en: lane [id]
tr: şerit [id]

en: vehicle [id]
tr: araç [id]

en: stop duration [s]
tr: durma süresi [s]

en: desired max speed [m/s]
tr: istenilen maksimum hız [m/s]

en: Switch to '%'
tr: '%' olarak değiştir

en: Switch off
tr: Kapat

en: Track Phases
tr: Hat Aşamaları

en: Show Phases
tr: Fazları Göster

en: Hide Detectors
tr: Dedektörleri Gizle

en: Show Detectors
tr: Dedektörleri Göster

en: Phase: %
tr: Faz: %

en: Phase name: %
tr: Faz adı: %

en: phase
tr: faz

en: phase name
tr: faz adı

en: duration
tr: süre

en: maxDur
tr: maxsure

en: running duration
tr: çalışma süresi

en: earliestEnd
tr: enErkenSon

en: latestEnd
tr: enSon

en: time in cycle
tr: döngüdeki zaman

en: cycle time
tr: döngü süresi

en: blocking
tr: engelleniyor

en: rival
tr: rakip

en: constraint
tr: kısıtlama

en: shadow lane [id]
tr: gölge şerit [id]

en: target lane [id]
tr: hedef şerit [id]

en: back lanes [id,..]
tr: geri şeritleri [id,..]

en: lateral offset [m]
tr: yanal ofset [m]

en: lateral speed [m/s]
tr: yanal hız [m/s]

en: acceleration [m/s^2]
tr: ivme [m/s^2]

en: slope [degree]
tr: eğim [derece]

en: time gap on lane [s]
tr: şeritteki zaman boşluğu [s]

en: waiting time (accumulated, % s) [s]
tr: bekleme süresi (birikmiş, % s) [s]

en: time since startup [s]
tr: başlangıçtan bu yana geçen süre [s]

en: time loss [s]
tr: zaman kaybı [s]

en: impatience
tr: sabırsızlık

en: last lane change [s]
tr: son şerit değiştirme [s]

en: depart delay [s]
tr: kalkış gecikmesi [s]

en: odometer [m]
tr: kilometre sayacı [m]

en: remaining [#]
tr: kalan [#]

en: insertion period [s]
tr: ekleme süresi [s]

en: insertion probability
tr: ekleme olasılığı

en: stop info
tr: dur bilgisi

en: line
tr: çizgi

en: fuel [mg/s]
tr: yakıt [mg/s]

en: electricity [Wh/s]
tr: elektrik [Wh/s]

en: noise (Harmonoise) [dB]
tr: gürültü (Harmonoise) [dB]

en: devices
tr: cihazlar

en: persons
tr: kişiler

en: containers
tr: konteynerler

en: lcState right
tr: lcState sağ

en: lcState left
tr: lcState sol

en: lcState center
tr: lcState orta

en: right side on edge [m]
tr: kenarda sağ taraf [m]

en: left side on edge [m]
tr: kenarda sol taraf [m]

en: rightmost edge sublane [#]
tr: en sağ kenar alt şerit [#]

en: leftmost edge sublane [#]
tr: en sol kenar alt şeridi [#]

en: lane change maneuver distance [m]
tr: şerit değiştirme manevra mesafesi [m]

en: present state of charge [Wh]
tr: mevcut şarj durumu [Wh]

en: relative state of charge (SoC) [-]
tr: göreli şarj durumu (SoC) [-]

en: current timestep charge [Wh]
tr: şu anda şarj oluyor [Wh]

en: present electric current [A]
tr: mevcut elektrik akımı [A]

en: speed mode
tr: hız modu

en: lane change mode
tr: şerit değiştirme modu

en: height [m]
tr: yükseklik [m]

en: vehicle class
tr: araç sınıfı

en: emission class
tr: emi̇syon sinifi

en: car-following model
tr: araç takip modeli

en: lane-change model
tr: şerit değiştirme modeli

en: desired maximum speed [m/s]
tr: istenen maksimum hız [m/s]

en: maximum acceleration [m/s^2]
tr: maksimum ivme [m/s^2]

en: maximum deceleration [m/s^2]
tr: maksimum yavaşlama [m/s^2]

en: emergency deceleration [m/s^2]
tr: acil durum yavaşlaması [m/s^2]

en: apparent deceleration [m/s^2]
tr: görünür yavaşlama [m/s^2]

en: imperfection (sigma)
tr: kusurluluk (sigma)

en: desired headway (tau) [s]
tr: istenen ilerleme mesafesi (tau) [s]

en: speedfactor
tr: hız faktörü

en: action step length [s]
tr: eylem adımı uzunluğu [s]

en: person capacity
tr: kişi kapasitesi

en: boarding time [s]
tr: biniş süresi [s]

en: container capacity
tr: konteyner kapasitesi

en: loading time [s]
tr: yükleme süresi [s]

en: latAlignment
tr: enlemHizalama

en: manoeuver Angle vs Times
tr: Manevra Açısı vs Zamanlar

en: GUI version of the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
tr: Mikro Ölçekli, Çok Modlu Trafik Simülasyonu SUMO'nun GKA Versiyonu.

en: This system has no OpenGL support. Exiting.
tr: Bu sistemin OpenGL desteği yoktur. Çıkılıyor.

en: A microscopic, multi-modal traffic simulation.
tr: Mikro Ölçekli, Çok Modlu Trafik Simülasyonu.

en: Recomputing
tr: Yeniden Hesaplama

en: Recomputing is needed
tr: Yeniden hesaplama gerekli

en: Test coordinate
tr: Test koordinatı

en: &Reload Netedit config
tr: Netedit yapılandırmasını yeniden yükle

en: &Reload Sumo config
tr: Sumo yapılandırmasını yeniden yükle

en: &Reload Network
tr: Ağı Yeniden Yükle

en: Invalid Options. Nothing loaded
tr: Geçersiz Seçenekler. Hiçbir Şey Yüklenmedi

en: &Modes
tr: Türler

en: L&ock
tr: Kilitle

en: &Processing
tr: İşleme

en: &Tools
tr: Araçlar

en: Detectors
tr: Dedektörler

en: Districts
tr: İlçeler

en: Import
tr: İçe Aktarma

en: Output
tr: Çıktı

en: Route
tr: Rota

en: TLS
tr: TIS

en: Visualization
tr: Görselleştirme

en: Network computed
tr: Ağ hesaplandı

en: Press F5
tr: F5'e Bas

en: Network requires recomputing
tr: Ağ yeniden hesaplama gerektirir

en: Creating new network.
tr: Yeni ağ oluşturuluyor.

en: Recompute with volatile options
tr: Hassas Seçeneklerle Yeniden Hesapla

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: İleri Al

en: Saving demand elements failed!
tr: Talep unsurlarını kaydetme başarısız oldu!

en: nets
tr: Ağlar

en: configs
tr: Yapılandırmalar

en: New Network
tr: Yeni Ağ

en: Create a new network.
tr: Yeni bir ağ oluştur.

en: Open a new netedit window.
tr: Yeni bir netedit penceresi aç.

en: Generate Network
tr: Ağ Oluştur

en: Create network using netgenerate.
tr: Netgenerate kullanarak ağ oluşturun.

en: Load Netedit config...
tr: Netedit yapılandırması yükle...

en: Load a netedit configuration file.
tr: Bir netedit yapılandırma dosyası yükle.

en: Load Sumo config...
tr: Sumo yapılandırması yükle...

en: Load a SUMO configuration file.
tr: Bir SUMO yapılandırma dosyası yükle.

en: Open Network...
tr: Ağ Aç...

en: Open a SUMO network.
tr: Bir SUMO ağı aç.

en: Open Netconvert Configuration...
tr: Netconvert Yapılandırması Aç...

en: Open a configuration file with NETCONVERT options.
tr: NETCONVERT seçeneklerine sahip bir yapılandırma dosyası aç.

en: Import Foreign Network...
tr: Harici Ağ Al...

en: Import a foreign network such as OSM.
tr: OSM gibi harici bir ağ al.

en: Save Network
tr: Ağ Kaydet

en: Save the network.
tr: Ağı kaydet.

en: Save Network As...
tr: Ağı Farklı Kaydet...

en: Save the network to another file.
tr: Ağı başka bir dosyaya kaydet.

en: Save Plain XML...
tr: Yalın XML kaydet...

en: Save a plain XML representation of the network.
tr: Ağın yalın bir XML gösterimini kaydet.

en: Save Joined Junctions...
tr: Birleştirilmiş Kavşakları Kaydet...

en: Save log of joined junctions (allows reproduction of joins).
tr: Birleştirilmiş kavşakların günlüğünü kaydet (birleştirmelerin çoğaltılmasına izin verir).

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Reload the network.
tr: Ağı yeniden yükle.

en: Reload Network
tr: Ağı Yeniden Yükle

en: Netedit Config
tr: Netedit Yapılandırması

en: Sumo Config
tr: Sumo Yapılandırması

en: Traffic Lights
tr: Trafik Işıkları

en: Edge Types
tr: Kesim Tipleri

en: Additionals and Shapes
tr: Ekler ve Şekiller

en: Demand Elements
tr: Talep Elemanları

en: Data Elements
tr: Veri Elemanları

en: MeanData Elements
tr: Ortalama Veri (MeanData) Elemanları

en: Close the network.
tr: Ağı kapat.

en: Save Netedit Config
tr: Netedit Yapılandırmasını Kaydet

en: Save netedit configuration file.
tr: Netedit yapılandırma dosyasını kaydet.

en: Save Netedit Config As...
tr: Netedit Yapılandırmasını Farklı Kaydet...

en: Save netedit configuration in a new file.
tr: Netedit yapılandırmasını yeni bir dosyaya kaydet.

en: Reload Netedit Config
tr: Netedit Yapılandırmasını Yeniden Yükle

en: Reload netedit configuration.
tr: Netedit yapılandırmasını yeniden yükle.

en: Save Sumo Config
tr: Sumo Yapılandırmasını Kaydet

en: Save sumo configuration file.
tr: Sumo yapılandırma dosyasını kaydet.

en: Save Sumo Config As...
tr: Sumo yapılandırmasını farklı kaydet...

en: Save sumo configuration in a new file.
tr: Sumo yapılandırmasını yeni bir dosyaya kaydet.

en: Reload Sumo Config
tr: Sumo Yapılandırmasını Yeniden Yükle

en: Reload sumo configuration.
tr: Sumo yapılandırmasını yeniden yükle.

en: Load TLS Programs...
tr: TIS Programlarını Yükle...

en: Load programs for traffic lights in the current net.
tr: Mevcut ağdaki trafik ışıkları için programları yükle.

en: Save TLS Programs
tr: TIS Programlarını Kaydet

en: Save all traffic light programs of the current network.
tr: Mevcut ağın tüm trafik ışığı programlarını kaydet.

en: Save TLS Programs As...
tr: TIS Programlarını Farklı Kaydet...

en: Save all traffic light programs of the current network to another file.
tr: Mevcut ağdaki tüm trafik ışık programlarını başka bir dosyaya kaydet.

en: Reload TLS Programs
tr: TIS Programlarını Yeniden Yükle

en: Reload TLS Programs.
tr: TIS Programlarını Yeniden Yükle.

en: Load Edge Types...
tr: Kesim Tiplerini Yükle...

en: Load edge types in the current net.
tr: Geçerli ağdaki kesim tiplerini yükle.

en: Save Edge Types
tr: Kesim Tiplerini Kaydet

en: Save edge types of the current net.
tr: Geçerli ağın kesim tiplerini kaydet.

en: Save Edge Types As...
tr: Kesim Tiplerini Farklı Kaydet...

en: Save edge types of the current net to another file.
tr: Geçerli ağın kesim tiplerini başka bir dosyaya kaydet.

en: Reload edge types
tr: Kesim tiplerini yeniden yükle

en: Reload edge types.
tr: Kesim tiplerini yeniden yükle.

en: Load Additionals...
tr: Ekleri Yükle...

en: Load additionals and shapes.
tr: Ekleri ve Şekilleri yükle.

en: Save Additionals
tr: Ekleri Kaydet

en: Save additionals and shapes.
tr: Ekleri ve şekilleri kaydet.

en: Save JuPedSim elements in a separated file.
tr: JuPedSim elemanlarını ayrı bir dosyaya kaydedin.

en: Reload Additionals
tr: Ekleri Yeniden Yükle

en: Reload additionals.
tr: Ekleri Yeniden Yükle.

en: Load Demand Elements...
tr: Talep Elemanlarını Yükle...

en: Load demand elements.
tr: Talep elemanlarını yükle.

en: Save Demand Elements
tr: Talep Elemanlarını Kaydet

en: Save demand elements.
tr: Talep Elemanlarını Kaydet.

en: Reload Demand Elements
tr: Talep Elemanlarını Yeniden Yükle

en: Reload demand elements.
tr: Talep Elemanlarını Yeniden Yükle.

en: Load Data Elements...
tr: Veri Elemanlarını Yükle...

en: Load data elements.
tr: Veri Elemanlarını Yükle.

en: Save Data Elements
tr: Veri Elemanları Kaydet

en: Save data elements.
tr: Veri Elemanlarını Kaydet.

en: Reload Data Elements
tr: Veri Elemanlarını Yeniden Yükle

en: Reload data elements.
tr: Veri Elemanlarını Yeniden Yükle.

en: Load MeanDatas...
tr: MeanData verilerini yükle...

en: Load meanDatas and shapes.
tr: MeanData ve Şekilleri yükle.

en: Save MeanDatas
tr: MeanData dosyasını kaydet

en: Save meanDatas and shapes.
tr: MeanData ve Şekilleri kaydet.

en: Reload MeanDatas
tr: MeanData verilerini yeniden yükle

en: Reload meanDatas.
tr: meanData verilerini yeniden yükle.

en: &Inspect
tr: İncele

en: Inspect elements and change their attributes.
tr: Elemanları incele ve niteliklerini değiştir.

en: &Delete
tr: Sil

en: Delete elements.
tr: Elemanları sil.

en: &Select
tr: Seç

en: Select elements.
tr: Elemanları seç.

en: &Move
tr: Taşı

en: Move elements.
tr: Elemanları taşı.

en: &Edge
tr: Kesim

en: Create junction and edges.
tr: Kesim ve kavşak oluştur.

en: &Traffic light
tr: &Trafik lambası

en: Modes traffic lights over junctions.
tr: Kavşaklardaki trafik ışıklarını ayarlar.

en: &Connection
tr: Bağlantı

en: Modes connections between lanes.
tr: Şeritler arasındaki bağlantıları ayarlar.

en: Pro&hibition
tr: Geçiş Kuralı

en: Modes connection prohibitions.
tr: Bağlantı yasaklarını ayarlar.

en: C&rossing
tr: Geçit

en: Create crossings between edges.
tr: Kesimler arasında geçitler oluştur.

en: Create additional elements.
tr: Ek elemanlar oluştur.

en: &Wire
tr: Enerji Hattı

en: Create wires.
tr: Kablo oluştur.

en: TA&Z
tr: TAB

en: Create Traffic Assignment Zones.
tr: Trafik Atama Bölgeleri Oluştur.

en: Create Points-Of-Interest and polygons.
tr: Etki Noktaları ve çokgenler oluştur.

en: Deca&ls
tr: Etiket&ler

en: Create decals.
tr: Etiketler oluşturun.

en: Create Routes.
tr: Rota oluştur.

en: Route distribution
tr: Rota dağılımı

en: Create and edit route distributions.
tr: Rota dağıtımları oluşturun ve düzenleyin.

en: Vehicle
tr: Araç

en: Create vehicles.
tr: Araç oluştur.

en: Type
tr: Tip

en: Create types (vehicles, person and containers).
tr: Tip oluştur (araçlar, kişiler ve konteynerler).

en: TypeDistribution
tr: TürDağıtım

en: Create and edit type distributions.
tr: Tür dağılımları oluşturun ve düzenleyin.

en: Create stops.
tr: Durak oluştur.

en: Person
tr: Yolcu

en: Create persons.
tr: Yolcu oluştur.

en: Person plan
tr: Yolcu planı

en: Create person plans.
tr: Yolcu planları oluştur.

en: Container
tr: Konteyner

en: Create containers.
tr: Konteyner oluştur.

en: Container plan
tr: Konteyner planı

en: Create container plans.
tr: Konteyner planı oluştur.

en: Create edgeData elements.
tr: Kesim verisi elemanları oluştur.

en: Edge&Relation
tr: Kesim&İlişki

en: Create edgeRelation elements.
tr: Kesim ilişkili elemanlar oluştur.

en: TA&ZRelation
tr: TAB İlişkili

en: Create TAZRelation elements.
tr: TAB ilişkili elemanlar oluştur.

en: &MeanData
tr: Ortalama Veri

en: Create MeanData edge/lanes.
tr: MeanData kesim/şeritleri oluştur.

en: Show grid
tr: Izgarayı göster

en: Hide junction shape
tr: Kavşak şeklini gizle

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position
tr: Yolda ya da ayrılma pozisyonunda yayılmış araçları çizin

en: Show demand elements
tr: Talep elemanlarını göster

en: Clicking should target lanes
tr: Tıklama şeritleri hedeflemelidir

en: Show connections over junctions
tr: Kavşaklar üzerindeki bağlantıları göster

en: Hide connections
tr: Bağlantıları gizle

en: Show sub-additional elements
tr: Alt ek öğeleri göster

en: Show TAZ elements
tr: TAB öğelerini göster

en: Selecting multiple edges automatically select their junctions
tr: Çoklu kesim seçmek otomatik olarak onların kavşaklarını seçer

en: Clicking should apply state changes to all phases of TLS plan
tr: Tıklandığında devre değişiklikleri TLS planının tüm aşamalarına uygulanmalıdır

en: Create consecutive edges
tr: Ardışık kesimler oluştur

en: Create an edge in the opposite direction
tr: Ters yönde bir kesim oluştur

en: Apply mouse movement to elevation
tr: Yükseltme için fare hareketini uygula

en: Show bubbles over junctions shapes
tr: Kavşak şekilleri üzerinde baloncukları göster

en: Draw vehicles spread/depart position
tr: Araçların yayılma/ayrılma pozisyonunu çiz

en: Show shapes
tr: Şekilleri göster

en: Show all trips
tr: Tüm seyahatleri göster

en: Show all person plans
tr: Tüm yolcu planlarını göster

en: Lock selected person
tr: Seçili yolcuyu kilitle

en: Show all container plans
tr: Tüm konteyner planlarını göster

en: Lock selected container
tr: Seçili konteyneri kilitle

en: Show non-inspected demand elements
tr: Denetlenmeyen talep unsurlarını göster

en: Show number of overlapped routes
tr: Çakışan rota sayısını göster

en: Show additionals
tr: Ekleri göster

en: Draw TAZRel from center
tr: Merkezden TABİlişkili çiz

en: Draw TAZ fill
tr: TAB dolgusu çiz

en: Only draw TAZRel from
tr: Sadece dosyadan TABİlişkili çiz

en: Only draw TAZRel to
tr: Sadece dosyaya TABİlişkili çiz

en: Undo the last change.
tr: Son değişikliği geri al.

en: Redo the last change.
tr: Son değişikliği yinele.

en: Show undo/redo history
tr: Geri alma/yineleme geçmişini göster

en: Open undo/redo history dialog.
tr: Geri al/yinele geçmişi iletişim kutusunu aç.

en: Load additionals in sumo-gui
tr: Ekleri sumo-gui'de yükle

en: Load additionals in sumo-gui.
tr: Ekleri sumo-gui'de yükle

en: Load demand in sumo-gui
tr: Talebi sumo-gui'de yükle

en: Load demand in sumo-gui.
tr: Talebi sumo-gui'de yükle.

en: Open in sumo-gui
tr: Sumo-gui'de aç

en: Opens the sumo-gui application with the current network.
tr: Geçerli ağ ile sumo-gui uygulamasını açar.

en: &Lanes
tr: Şeritler

en: &Connections
tr: Bağlantılar

en: C&rossings
tr: Geçitler

en: Walkin&gAreas
tr: Yürüme Alanları

en: &Additionals
tr: Ekler

en: &TAZs
tr: TABlar

en: &Wires
tr: Enerji Hatları

en: &Polygons
tr: Çokgenler

en: P&OIs
tr: ENler

en: WalkableAreas
tr: Yürünebilir Alanlar

en: Obstacles
tr: Engeller

en: &Routes
tr: Rotalar

en: Person&Trips
tr: Yolcu&Seyahatler

en: &Walks
tr: Yürümeler

en: Ri&des
tr: Binişler

en: &Containers
tr: Konteynerler

en: Tra&nsports
tr: Aktarımlar

en: Trans&hips
tr: Nakliyeler

en: Stop&s
tr: Duraklar

en: &EdgeDatas
tr: Kesit Verileri

en: E&dgeRelDatas
tr: Kesit İlişkili Veriler

en: Edge&TAZRel
tr: Kesit&TAB İlişkili

en: Lock selected elements
tr: Seçilen elemanları kilitle

en: selected elements
tr: seçilen elemanlar

en: Lock all elements
tr: Tüm elemanları kilitle

en: all elements
tr: tüm elemanlar

en: Unlock all elements
tr: Tüm elemanların kilidini aç

en: Compute Junctions
tr: Kavşakları Hesapla

en: Compute junction shape and logic.
tr: Kavşak şeklini ve mantığını hesapla.

en: Compute Junctions with volatile options
tr: Kavşakları hassas seçeneklerle hesapla

en: Compute junction shape and logic using volatile junctions.
tr: Kavşak şekil ve mantığını hassas seçenekler kullanarak hesapla.

en: Clean Junctions
tr: Kavşakları temizle

en: Remove solitary junctions.
tr: Münferit kavşakları kaldır.

en: Join Selected Junctions
tr: Seçili kavşakları bağla

en: Join selected junctions into a single junction.
tr: Seçili kavşakları tek bir kavşakta birleştir.

en: Clean invalid crossings
tr: Geçersiz geçitleri temizle

en: Clear invalid crossings.
tr: Geçersiz geçitleri temizle.

en: Recompute Network in Data Mode
tr: Veri Modunda Ağı Yeniden Hesapla

en: Compute demand
tr: Talebi hesapla

en: Computes demand elements.
tr: Talep elemanlarını hesaplar.

en: Clean routes
tr: Rotaları temizle

en: Removes routes without vehicles.
tr: Araç içermeyen rotaları kaldırır.

en: Join routes
tr: Rotaları birleştir

en: Joins routes with the same edges.
tr: Aynı kesimlere sahip rotaları birleştirir.

en: Adjust person plans
tr: Yolcu planlarını ayarla

en: Adjust person plans (start/end positions, arrival positions, etc.)
tr: Yolcu planlarını ayarla (başlangıç/bitiş pozisyonları, varış pozisyonları, vb.)

en: Clean invalid route elements
tr: Geçersiz rota elemanlarını temizle

en: Clear elements with an invalid path (routes, Trips, Flows...).
tr: Geçersiz bir yola sahip öğeleri temizle (rotalar, seyahatler, akımlar...).

en: Sumo options
tr: Sumo seçenekleri

en: Configure sumo Options.
tr: Sumo Seçeneklerini Yapılandır.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Configure netedit Options.
tr: netedit Seçeneklerini Yapılandır.

en: &WalkingAreas
tr: Yürüme Alanları

en: Open a dialog for locating a Walking Area.
tr: Bir Yürüme Alanı Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: &Route
tr: Rota

en: Open a dialog for locating a Route.
tr: Bir Rota Belirlemek İçin İletişim Penceresi Aç.

en: &Stops
tr: Duraklar

en: Open a dialog for locating a Stop.
tr: Bir Durak Belirlemek İçin İletişim Kutusu Aç.

en: Toggle this Status Bar on/off.
tr: Durum Çubuğunu Aç/Kapa.

en: Clear the Message Window.
tr: Mesaj Penceresini Temizle.

en: Online Documentation
tr: Çevrimiçi Dokümantasyon

en: Changelog
tr: Değişiklik Günlüğü

en: Hotkeys
tr: Kısayol Tuşları

en: Tutorial
tr: Öğretici

en: Feedback
tr: Geri bildirim

en: Open feedback channels.
tr: Geri bildirim kanallarını aç.

en: About
tr: Hakkında

en: About netedit.
tr: Netedit Hakkında.

en: &Network
tr: Ağ

en: Select network mode.
tr: Ağ modunu seç.

en: &Demand
tr: Talep

en: Select demand mode.
tr: Talep modunu seç.

en: &Data
tr: Veri

en: Select data mode.
tr: Veri modunu seç.

en: Extended
tr: Genişletilmiş

en: Flow
tr: Akış

en: color
tr: renk

en: Attribute '%' already inserted
tr: Öznitelik '%' zaten eklendi

en: cancelled by user
tr: kullanıcı tarafından iptal edildi

en: starting process...
tr: başlangıç süreci...

en: error processing command
tr: hata işleme komutu

en: process finished
tr: süreç bitti

en: Performing initial computation ...
tr: Ön Hesaplama Gerçekleştiriliyor...

en: Failed to build network.
tr: Ağ Oluşturulması Başarısız.

en: Start plain GUI with empty net
tr: Boş ağ ile yalın GUI başlat

en: Open a SUMO network
tr: Bir SUMO ağı aç

en: Open a configuration file (netedit or netconvert config)
tr: Bir yapılandırma dosyası aç (netedit veya netconvert)

en: Open a SUMO config file
tr: Bir SUMO yapılandırma dosyası aç

en: Load sumo config
tr: Sumo yapılandırması yükle

en: Load additional and shapes descriptions from FILE(s)
tr: Dosya(lar)dan ek ve şekil açıklamaları yükle

en: Load demand elements descriptions from FILE(s)
tr: Dosya(lar)dan talep elemanları açıklamaları yükle

en: Load data elements descriptions from FILE(s)
tr: Dosya(lar)dan talep elemanları açıklamaları yükle

en: Load meanData descriptions from FILE(s)
tr: Dosya(lar)dan meanData açıklamaları yükle

en: File in which TLS Programs must be saved
tr: TIS Programlarının kaydedilmesi gereken dosya

en: File in which edgeTypes must be saved
tr: Kesim tiplerinin kaydedilmesi gereken dosya

en: Start netedit with a new network
tr: netedit'i yeni bir ağ ile başlat

en: Write attribute help to file
tr: Öznitelik yardımını dosyaya yaz

en: Ignore question dialog during changing between supermodes in undo-redo
tr: Geri al-yinele'de süpermodlar arasında geçiş yaparken soru iletişim kutusunu yok sayma

en: Ignore additional elements during loading of sumo-configs
tr: Sumo-config'lerin yüklenmesi sırasında ek öğeleri yoksayma

en: Ignore route elements during loading of sumo-configs
tr: Sumo-config'lerin yüklenmesi sırasında rota öğelerini yok sayma

en: Prefix for node naming
tr: Düğüm adlandırma için önek

en: Prefix for edge naming
tr: Kesim adlandırma için önek

en: Enable edge-infix (<fromNodeID><infix><toNodeID>)
tr: Kesim içekini etkinleştir ((<DüğümdenID><içek><DüğümeID>)

en: Prefix for busStop naming
tr: Otobüs durağı adlandırması için önek

en: Prefix for trainStop naming
tr: Tren durağı adlandırması için önek

en: Prefix for containerStop naming
tr: Konteyner durağı adlandırması için önek

en: Prefix for chargingStation naming
tr: Şarj istasyonu adlandırması için önek

en: Prefix for parkingArea naming
tr: Park alanı adlandırması için önek

en: Prefix for e1Detector naming
tr: e1Dedektör adlandırması için önek

en: Prefix for e2Detector naming
tr: e2Dedektör adlandırması için önek

en: Prefix for e3Detector naming
tr: e3Dedektör adlandırması için önek

en: Prefix for e1InstantDetector naming
tr: e1InstantDetector adlandırması için önek

en: Prefix for rerouter naming
tr: Yeniden rotalayıcı adlandırması için önek

en: Prefix for calibrator naming
tr: Kalibratör adlandırması için önek

en: Prefix for routeProbe naming
tr: routeProbe adlandırması için önek

en: Prefix for variable speed sign naming
tr: Değişken hız işareti adlandırması için önek

en: Prefix for traction substation naming
tr: cer trafo merkezi adlandırması için önek

en: Prefix for overhead wire naming
tr: Havai hat adlandırması için önek

en: Prefix for polygon naming
tr: Çokgen adlandırması için önek

en: Prefix for poi naming
tr: EN adlandırması için önek

en: Prefix for jps walkable area naming
tr: JPS yürünebilir alan adlandırması için ön ek

en: Prefix for jps obstacle naming
tr: JPS engel isimlendirmesi için önek

en: Prefix for route naming
tr: Rota adlandırması için önek

en: Prefix for route distribution naming
tr: Rota dağıtım adlandırması için önek

en: Prefix for type naming
tr: Tür adlandırma için önek

en: Prefix for type distribution naming
tr: Tür dağıtım adlandırması için önek

en: Prefix for vehicle naming
tr: Araç adlandırması için önek

en: Prefix for trip naming
tr: Yolculuk adlandırması için önek

en: Prefix for flow naming
tr: Akım adlandırması için önek

en: Prefix for person naming
tr: Yolcu adlandırması için önek

en: Prefix for personFlow naming
tr: personFlow adlandırması için önek (Yolcu Akımı)

en: Prefix for container naming
tr: Konteyner adlandırması için önek

en: Prefix for containerFlow naming
tr: containerFlow adlandırması için önek (Konteyner Akımı)

en: Prefix for meanDataEdge naming
tr: meanDataEdge adlandırması için önek

en: Prefix for meanDataLane naming
tr: meanDataLane adlandırması için önek

en: Disable icons of special lanes
tr: Özel şeritlerin simgelerini devre dışı bırak

en: Disable textures
tr: Dokuları devre dışı bırak

en: Load visualisation settings from FILE
tr: Görselleştirme ayarlarını Dosya'dan yükle

en: Load current viewport from registry
tr: Geçerli görünüm alanını kayıt defterinden yükle

en: Create initial window with the given x,y size
tr: Verilen x,y boyutuyla ilk pencereyi oluştur

en: Create initial window at the given x,y position
tr: Verilen x,y boyutunda ilk pencereyi oluştur

en: Enable overlay for screen recognition
tr: Ekran tanıma için yer paylaşımını etkinleştir

en: Enable output messages during GUI-Testing
tr: GUI-Test sırasında çıktı mesajlarını etkinleştir

en: Enable output messages during GUI-Testing specific of gl functions
tr: gl fonksiyonlarına özgü GUI-Test sırasında çıktı mesajlarını etkinleştir

en: Save gui settings in the given settings-output file
tr: Gui ayarlarını verilen ayarlar-çıktı dosyasına kaydet

en: Defines the begin time in seconds; The simulation starts at this time
tr: Başlangıç zamanını saniye cinsinden tanımlar; simülasyon bu zamanda başlar

en: Defines the end time in seconds; The simulation ends at this time
tr: Bitiş zamanını saniye cinsinden tanımlar; simülasyon bu zamanda sona erer

en: Length of the default interval length between action points for the car-following and lane-change models (in seconds). If not specified, the simulation step-length is used per default. Vehicle- or VType-specific settings override the default. Must be a multiple of the simulation step-length.
tr: Araç takip ve şerit değiştirme modelleri için eylem noktaları arasındaki varsayılan aralık uzunluğu (saniye cinsinden). Belirtilmezse, simülasyon adım uzunluğu varsayılan olarak kullanılır. Araç veya Araç-Tipine özgü ayarlar varsayılanı geçersiz kılar. Simülasyon adım uzunluğunun katı olmalıdır.

en: Select default speed deviation. A negative value implies vClass specific defaults (0.1 for the default passenger class)
tr: Varsayılan hız sapmasını seçin. Negatif bir değer Araç-Sınıfına özgü varsayılanlar anlamına gelir (varsayılan yolcu sınıfı için 0,1)

en: Failed to reset options.
tr: Seçenekler sıfırlanamadı.

en: delete junction
tr: kavşağı sil

en: delete edge
tr: kesimi sil

en: replace edge
tr: kesimi değiştir

en: delete lane
tr: şeridi sil

en: delete connection
tr: bağlantıyı sil

en: delete crossing
tr: geçidi sil

en: delete
tr: Sil

en: Trying to delete a default Vehicle Type
tr: Varsayılan bir Araç Tipi silinmeye çalışılıyor

en: duplicate lane
tr: Şeridi yinele

en: split edge
tr: Kesimi böl

en: split edges
tr: Kesimleri böl

en: reverse edge
tr: Kesimi ters çevir

en: add reversed edge
tr: Ters kesim ekle

en: merge junctions
tr: kavşakları birleştir

en: select roundabout
tr: Dönel ada seç

en: create roundabout
tr: Dönel ada oluştur

en: Forced computing junctions with volatile options ...
tr: Hassas seçeneklerle kavşak hesaplama zorlaması...

en: Forced computing junctions ...
tr: Kavşak hesaplama zorlaması...

en: Computing junctions with volatile options ...
tr: Kavşaklar hassas seçeneklerle hesaplanıyor...

en: Computing junctions ...
tr: Kavşaklar hesaplanıyor...

en: Loading of additional file failed:
tr: Ek dosyası yüklenemedi:

en: Loading of additional file successfully:
tr: Ek dosyası başarıyla yüklendi:

en: Loading of route file failed:
tr: Rota dosyası yüklenemedi:

en: Loading of route file successfully:
tr: Rota dosyası başarıyla yüklendi:

en: Loading of data file failed:
tr: Veri dosyasının yüklenmesi başarısız oldu:

en: Loading of data file successfully:
tr: Veri dosyası başarıyla yükleniyor:

en: Loading of meandata file failed:
tr: Ortalama Veri (meandata) dosyasının yüklenmesi başarısız:

en: Loading of meandata file successfully:
tr: Ortalama Veri (meandata) dosyası başarıyla yükleniyor:

en: Finished computing junctions.
tr: Kavşak hesaplaması tamamlandı.

en: Computing demand elements ...
tr: Talep elemanları hesaplanıyor...

en: Finished computing demand elements.
tr: Talep elemanlarının hesaplaması tamamlandı.

en: Computing data elements ...
tr: Veri elemanları hesaplanıyor...

en: Finished computing data elements.
tr: Veri elemanlarının hesaplaması tamamlandı.

en: Position of joined junction
tr: Birleştirilmiş kavşağın konumu

en: There is another unselected junction in the same position of joined junction.
tr: Birleştirilmiş kavşağın aynı konumunda seçilmemiş başka bir kavşak var.

en: It will be joined with the other selected junctions. Continue?
tr: Diğer seçilen kavşaklarla birleştirilecektir. Devam et?

en: Clear crossings
tr: Geçitleri temizle

en: There are no invalid crossings to remove.
tr: Kaldırılması gereken geçersiz geçit yok.

en: Crossings will be cleared. Continue?
tr: Geçitler temizlenecek. Devam et?

en: clear crossings
tr: Geçitleri temizle

en: clear junctions
tr: Kavşakları temizle

en: clear unused routes
tr: kullanılmayan rotaları temizle

en: merge routes
tr: rotaları birleştir

en: adjust person plans
tr: Yolcu planlarını ayarla

en: remove invalid demand elements
tr: geçersiz talep elemanlarını kaldır

en: replace junction by geometry
tr: Kavşakları geometriye göre değiştir

en: Junction isn't removable
tr: Kavşak kaldırılabilir değil

en: split junction
tr: Kavşağı böl

en: Could not rename split node to '%'
tr: Bölünmüş düğüm '%' olarak yeniden adlandırılamadı

en: clear junction connections
tr: Kavşak bağlantılarını temizle

en: reset junction connections
tr: Kavşak bağlantılarını sıfırla

en: clear additional elements
tr: Ek elemanları temizle

en: clear demand elements
tr: Talep elemanlarını temizle

en: clear data elements
tr: Veri elemanlarını temizle

en: clear meanData elements
tr: meanData elemanlarını temizle

en: Duplicated ID
tr: Yinelenmiş ID

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
tr: Ağ boyutu 1 Işıkyılı'nı aşıyor. Lütfen girdilerinizi tekrar gözden geçirin.

en: Default vType doesn't exist
tr: Varsayılan vType mevcut değil (Araç Tipi)

en: network
tr: ağ

en: Redo replace in TLS
tr: TIS'da değiştirmeyi yinele

en: Undo replace in TLS
tr: TIS'da değiştirmeyi geri al

en: Attribute '%' not defined
tr: '%' özniteliği tanımlanmadı

en: Attribute '%' doesn't exist
tr: Öznitelik '%' mevcut değil

en: Additional elements
tr: Ek Elemanlar

en: Wire elements
tr: Enerji Hattı Elemanları

en: Shape elements
tr: Şekil Elemanları

en: JuPedSim elements
tr: JuPedSim elemanları

en: TAZ elements
tr: TAB Elemanları

en: Vehicles
tr: Araçlar

en: Flows
tr: Akışlar

en: Person plans
tr: Yolcu Planları

en: Person trips
tr: Yolcu Seyahatleri

en: Container plans
tr: Konteyner Planları

en: Junction
tr: Kavşak

en: The x-y-z position of the node on the plane in meters
tr: Düzlemdeki düğümün metre cinsinden x-y-z konumu

en: An optional type for the node
tr: Düğüm için isteğe bağlı bir tip

en: A custom shape for that node
tr: Bu düğüm için özel bir şekil

en: Optional turning radius (for all corners) for that node in meters
tr: Bu düğüm için metre cinsinden isteğe bağlı dönüş yarıçapı (tüm köşeler için)

en: Whether the junction-blocking-heuristic should be activated at this node
tr: Kavşak engelleme sezgiselinin bu düğümde etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: How to compute right of way rules at this node
tr: Bu düğümde geçiş hakkı kuralları nasıl hesaplanır?

en: Whether this junction is at the fringe of the network
tr: Bu kavşağın ağın sınırında olup olmadığı

en: An optional type for the traffic light algorithm
tr: Trafik ışığı algoritması için isteğe bağlı bir tür

en: An optional layout for the traffic light plan
tr: Trafik ışığı planı için isteğe bağlı bir düzen

en: An optional id for the traffic light program
tr: Trafik ışığı programı için isteğe bağlı bir kimlik

en: EdgeType
tr: KesimTürü

en: The number of lanes of the edge
tr: Kesimin şerit sayısı

en: The maximum speed allowed on the edge in m/s
tr: Kesimde m/s cinsinden izin verilen maksimum hız

en: The spreadType defines how to compute the lane geometry from the edge geometry (used for visualization)
tr: spreadType, şerit geometrisinin kenar geometrisinden nasıl hesaplanacağını tanımlar (görselleştirme için kullanılır)

en: The priority of the edge
tr: Kesimin önceliği

en: Lane width for all lanes of this edge in meters (used for visualization)
tr: Bu kesimin tüm şeritleri için metre cinsinden şerit genişliği (görselleştirme için kullanılır)

en: The width of the sidewalk that should be added as an additional lane
tr: Ek şerit olarak eklenmesi gereken kaldırımın genişliği

en: The width of the bike lane that should be added as an additional lane
tr: Ek şerit olarak eklenmesi gereken bisiklet yolunun genişliği

en: LaneType
tr: ŞeritTürü

en: The maximum speed allowed on the lane in m/s
tr: Kesimde m/s cinsinden izin verilen maksimum hız

en: Lane width for all lanes of this type in meters (used for visualization)
tr: Bu şeridin tüm şeritleri için metre cinsinden şerit genişliği (görselleştirme için kullanılır)

en: Edge
tr: Kesim

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall start at
tr: Kesimin başlayacağı düğüm dosyası içindeki bir düğümün adı

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall end at
tr: Kesimin biteceği düğüm dosyası içindeki bir düğümün adı

en: The name of a type within the SUMO edge type file
tr: SUMO kesim tipi dosyası içindeki bir tipin adı

en: If the shape is given it should start and end with the positions of the from-node and to-node
tr: Şekil verilmişse, düğümden gelen ve düğüme giden konumlarıyla başlamalı ve bitmelidir

en: The length of the edge in meter
tr: Metre cinsinden kesim uzunluğu

en: street name (does not need to be unique, used for visualization)
tr: cadde adı (benzersiz olması gerekmez, görselleştirme için kullanılır)

en: Move the stop line back from the intersection by the given amount
tr: Dur çizgisini kavşaktan verilen miktar kadar geriye taşı

en: Custom position in which shape start (by default position of junction from)
tr: Şeklin başladığı özel konum (varsayılan olarak birleşme noktası konumu)

en: Custom position in which shape end (by default position of junction from)
tr: Şeklin bittiği özel konum (varsayılan olarak birleşme noktası konumu)

en: Show if edge is bidirectional
tr: Kesimin çift yönlü olup olmadığını göster

en: Distance
tr: Mesafe

en: The stop offset as positive value in meters
tr: Metre cinsinden pozitif değer olarak durak ötelemesi

en: Specifies, for which vehicle classes the stopOffset does NOT apply.
tr: stopOffset'in hangi araç sınıfları için geçerli OLMADIĞINI belirtir.

en: Lane
tr: Şerit

en: The enumeration index of the lane (0 is the rightmost lane, <NUMBER_LANES>-1 is the leftmost one)
tr: Şeridin numaralandırma indeksi (0 en sağdaki şerittir, <NUMBER_LANES>-1 en soldaki şerittir)

en: Speed in meters per second
tr: Saniyede metre cinsinden hız

en: Width in meters (used for visualization)
tr: Metre cinsinden genişlik (görselleştirme için kullanılır)

en: Enable or disable lane as acceleration lane
tr: Şeridi hızlanma şeridi olarak etkinleştirin veya devre dışı bırakın

en: If the shape is given it overrides the computation based on edge shape
tr: Şekil verilirse, kesim şekline dayalı hesaplamayı geçersiz kılar

en: If given, this defines the opposite direction lane
tr: Verilirse, bu ters yön şeridini tanımlar

en: Permit changing left only for to the given vehicle classes
tr: Sadece verilen araç sınıfları için sola geçişe izin ver

en: Permit changing right only for to the given vehicle classes
tr: Sadece verilen araç sınıfları için sağa geçişe izin ver

en: Lane type description (optional)
tr: Şerit tipi açıklaması (isteğe bağlı)

en: Crossing
tr: Geçit

en: The (road) edges which are crossed
tr: Kesişen (yol) kesimler

en: Whether the pedestrians have priority over the vehicles (automatically set to true at tls-controlled intersections)
tr: Yayaların araçlara göre önceliği olup olmadığı (tls kontrollü kavşaklarda otomatik olarak true olarak ayarlanır)

en: The width of the crossings
tr: Geçitlerin genişliği

en: Overrides default shape of pedestrian crossing
tr: Yaya geçidinin varsayılan şeklini geçersiz kılar

en: WalkingArea
tr: Yürüyüş Alanı

en: The width of the WalkingArea
tr: Yürüyüş Alanının genişliği (WalkingArea)

en: The length of the WalkingArea in meter
tr: Yürüme Alanının metre cinsinden uzunluğu (WalkingArea)

en: Overrides default shape of pedestrian sidewalk
tr: Yaya kaldırımının varsayılan şeklini geçersiz kılar

en: Connection
tr: Bağlantı

en: The ID of the edge the vehicles leave
tr: Araçların ayrıldığı kesimin ID'si

en: The ID of the edge the vehicles may reach when leaving 'from'
tr: Araçların 'dan' ayrılırken ulaşabileceği kesimin ID'si

en: the lane index of the incoming lane (numbers starting with 0)
tr: gelen şeridin şerit indeksi (0 ile başlayan sayılar)

en: the lane index of the outgoing lane (numbers starting with 0)
tr: giden şeridin şerit indeksi (0 ile başlayan sayılar)

en: if set, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not wait
tr: ayarlanırsa, bu (şeritten şeride) bağlantıyı geçen araçlar beklemeyecektir

en: if set to false, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not worry about blocking the intersection
tr: false olarak ayarlanırsa, bu (şeritten şeride) bağlantıyı geçen araçlar kavşağı engelleme konusunda endişelenmeyecektir

en: If set to a more than 0 value, an internal junction will be built at this position (in m)/n from the start of the internal lane for this connection
tr: 0'dan büyük bir değere ayarlanırsa, bu bağlantı için dahili şeridin başlangıcından itibaren bu konumda (m)/n cinsinden bir dahili kavşak inşa edilecektir

en: If set to true, This connection will not be TLS-controlled despite its node being controlled
tr: true olarak ayarlanırsa, düğümü kontrol edilmesine rağmen bu bağlantı TLS kontrollü olmayacaktır

en: Vision distance between vehicles
tr: Araçlar arası görüş mesafesi

en: sets custom speed limit for the connection
tr: bağlantı için özel hız sınırını ayarlar

en: sets custom length for the connection
tr: bağlantı için özel uzunluk ayarlar

en: sets custom shape for the connection
tr: bağlantı için özel şekil ayarlar

en: if set to true, vehicles will make a turn in 2 steps
tr: true olarak ayarlanırsa, araçlar 2 adımda dönüş yapacaktır

en: set a custom edge type (for applying vClass-specific speed restrictions)
tr: özel bir kesim tipi ayarla (Araç tipine özgü hız kısıtlamalarını uygulamak için)

en: turning direction for this connection (computed)
tr: bu bağlantı için dönüş yönü (hesaplanmış)

en: link state for this connection (computed)
tr: bu bağlantı için bağlantı durumu (hesaplanmış)

en: InternalLanes
tr: İçYollar

en: BusStop
tr: OtobüsDurağı

en: Meant to be the names of the bus lines that stop at this bus stop. This is only used for visualization purposes
tr: Bu otobüs durağında duran otobüs hatlarının adları anlamına gelir. Bu sadece görselleştirme amacıyla kullanılır

en: Larger numbers of persons trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
tr: İçeri girmeye çalışan çok sayıda kişi kaldırımda sıkışıklık yaratacaktır

en: Optional space definition for vehicles that park at this stop
tr: Bu durağa park eden araçlar için isteğe bağlı alan tanımı

en: TrainStop
tr: TrenDurağı

en: Meant to be the names of the train lines that stop at this train stop. This is only used for visualization purposes
tr: Bu tren durağında duran tren hatlarının adları anlamına gelir. Bu sadece görselleştirme amacıyla kullanılır

en: Access
tr: Erişim

en: ContainerStop
tr: KonteynerDurdur

en: meant to be the names of the bus lines that stop at this container stop. This is only used for visualization purposes
tr: bu konteyner durağında duran otobüs hatlarının adları anlamına gelir. Bu sadece görselleştirme amacıyla kullanılır

en: Larger numbers of container trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
tr: Girmeye çalışan çok sayıda konteyner kaldırımda sıkışıklık yaratacaktır

en: ChargingStation
tr: Şarjistasyonu

en: Charging power in W
tr: W cinsinden şarj gücü

en: Charging efficiency [0,1]
tr: Şarj verimliliği [0,1]

en: Enable or disable charge in transit, i.e. vehicle must or must not to stop for charging
tr: Geçiş sırasında şarjı etkinleştirin veya devre dışı bırakın, yani araç şarj için durmalı veya durmamalı

en: Time delay after the vehicles has reached / stopped on the charging station, before the energy transfer (charging) begins
tr: Araçlar şarj istasyonuna ulaştıktan / durduktan sonra, enerji aktarımı (şarj) başlamadan önce zaman gecikmesi

en: Battery charging type
tr: Akü şarj tipi

en: Waiting time before start charging
tr: Şarj işlemi başlamadan önce bekleme süresi

en: ParkingArea
tr: ParkAlanı

en: Lane position in that vehicle must depart when leaves parkingArea
tr: Park alanından (parkingArea) çıkarken aracın ayrılması gereken şerit konumu

en:  The number of parking spaces for road-side parking
tr:  Yol kenarı park için park yeri sayısı

en: If set, vehicles will park on the road lane and thereby reducing capacity
tr: Ayarlanırsa, araçlar yol şeridine park edecek ve böylece kapasite azalacaktır

en: The width of the road-side parking spaces
tr: Yol kenarındaki park yerlerinin genişliği

en: The length of the road-side parking spaces. By default (endPos - startPos) / roadsideCapacity
tr: Yol kenarı park alanlarının uzunluğu. Varsayılan olarak (endPos - startPos) / roadsideCapacity

en: ParkingSpace
tr: Park Alanı

en: The length of the road-side parking spaces
tr: Yol kenarındaki park yerlerinin uzunluğu

en: The angle of the road-side parking spaces relative to the lane angle, positive means clockwise
tr: Yol kenarındaki park yerlerinin şerit açısına göre açısı, pozitif saat yönünde anlamına gelir

en: The slope of the road-side parking spaces
tr: Yol kenarındaki park yerlerinin eğimi

en: E1 InductionLoop
tr: E1 Endüksiyon Döngüsü

en: E2 LaneAreaDetector
tr: E2 ŞeritAlanDetektörü

en: The end position on the lane the detector shall be laid on in meters
tr: Dedektörün metre olarak döşeneceği şeritteki son konum

en: The length of the detector in meters
tr: Dedektörün metre cinsinden uzunluğu

en: The traffic light that triggers aggregation when switching
tr: Geçiş yaparken bütünleştirmeyi tetikleyen trafik ışığı

en: E2 MultiLaneAreaDetector
tr: E2 ÇokluŞeritAlanDedektörü

en: The sequence of lane ids in which the detector shall be laid on
tr: Dedektörün üzerine yerleştirileceği şerit kimliklerinin sırası

en: E3 EntryExitDetector
tr: E3 GirişÇıkışDedektörü

en: X-Y position of detector in editor (Only used in netedit)
tr: Düzenleyicide dedektörün X-Y konumu (Yalnızca netedit'te kullanılır)

en: Whether no warning should be issued when a vehicle arrives within the detector area.
tr: Dedektör alanına bir araç geldiğinde uyarı verilmemesi gerekip gerekmediği.

en: E3 DetEntry
tr: E3 DetGiriş

en: E3 DetExit
tr: E3 DetÇıkış

en: RouteProbe
tr: RotaAraştırması

en: The frequency in which to report the distribution
tr: Dağıtımın rapor edileceği sıklık

en: The time at which to start generating output
tr: Çıktı üretmeye başlama zamanı

en: VariableSpeedSign
tr: DeğişkenHızİşareti

en: List of Variable Speed Sign lanes
tr: Değişken Hız İşareti şeritlerinin listesi

en: VariableSpeedSign Step
tr: DeğişkenHızİşareti Adımı

en: Speed
tr: Hız

en: Calibrator
tr: Kalibratör

en: The aggregation interval in which to calibrate the flows. Default is step-length
tr: Akımların kalibre edileceği toplama aralığı. Varsayılan değer adım uzunluğudur

en: The id of the routeProbe element from which to determine the route distribution for generated vehicles
tr: Oluşturulan araçlar için rota dağılımının belirleneceği routeProbe elemanının kimliği

en: A threshold value to detect and clear unexpected jamming
tr: Beklenmeyen sıkışmaları algılamak ve temizlemek için bir eşik değeri

en: CalibratorLane
tr: KalibratörYolu

en: CalibratorFlow
tr: KalibratörAkışı

en: First calibrator flow departure time
tr: İlk kalibratör akımı kalkış zamanı

en: End of departure interval
tr: Kalkış aralığının sonu

en: The id of the vehicle type to use for this calibrator flow
tr: Bu kalibratör akımı için kullanılacak araç tipinin kimliği

en: The id of the route the vehicle shall drive along
tr: Aracın gideceği güzergahın kimliği

en: Number of vehicles per hour, equally spaced
tr: Saat başına araç sayısı, eşit aralıklarla

en: Vehicle's speed
tr: Aracın hızı

en: Rerouter
tr: Yeniden Yönlendirici

en: X,Y position in editor (Only used in netedit)
tr: Düzenleyicide X,Y konumu (Yalnızca netedit'te kullanılır)

en: An edge id or a list of edge ids where vehicles shall be rerouted
tr: Araçların yeniden yönlendirileceği bir kesim kimliği veya kesim kimlikleri listesi

en: The probability for vehicle rerouting (0-1)
tr: Aracın yeniden yönlendirilme olasılığı (0-1)

en: The waiting time threshold (in s) that must be reached to activate rerouting (default -1 which disables the threshold)
tr: Yeniden yönlendirmeyi etkinleştirmek için ulaşılması gereken bekleme süresi eşiği (s cinsinden) (varsayılan -1 eşiği devre dışı bırakır)

en: Whether the router should be inactive initially (and switched on in the gui)
tr: Yönlendiricinin başlangıçta devre dışı bırakılıp bırakılmayacağı (ve gui'de açılıp açılmayacağı)

en: Rerouter Interval
tr: Yeniden Yönlendirme Aralığı

en: Begin
tr: Başla

en: End
tr: Son

en: ClosingReroute
tr: KapanışYönlendirme

en: ClosingLaneReroute
tr: KapananŞeritYönlendirme

en: DestinationProbabilityReroute
tr: DestinyProbabilityReroute

en: SUMO Probability
tr: SUMO Olasılığı

en: ParkingAreaReroute
tr: ParkAlanıYönlendirme

en: ParkingArea ID
tr: Park Alanı Kimliği (ID)

en: Enable or disable visibility for parking area reroutes
tr: Park alanı yeniden yönlendirmeleri için görünürlüğü etkinleştirme veya devre dışı bırakma

en: RouteProbabilityReroute
tr: RotaOlasılıkYenidenYönlendirme

en: Vaporizer
tr: Buharlaştırıcı

en: Start Time
tr: Başlangıç Zamanı

en: End Time
tr: Bitiş Zamanı

en: The shape of the polygon
tr: Çokgenin şekli

en: An information whether the polygon shall be filled
tr: Poligonun doldurulup doldurulmayacağına dair bir bilgi

en: The default line width for drawing an unfilled polygon
tr: Doldurulmamış bir çokgen çizmek için varsayılan çizgi genişliği

en: The layer in which the polygon lies
tr: Çokgenin içinde bulunduğu katman

en: A typename for the polygon
tr: Çokgen için bir tip adı (typename)

en: Angle of rendered image in degree
tr: İşlenen görüntünün derece cinsinden açısı

en: PointOfInterest
tr: POI

en: The position in view
tr: Görünümdeki konum

en: PointOfInterestLane
tr: POIHattı

en: The lateral offset on the named lane at which the POI is located at
tr: EN'in bulunduğu adlandırılmış şeritteki yanal öteleme

en: PointOfInterestGeo
tr: POIGeo

en: The longitude position of the parking vehicle on the view
tr: Park eden aracın görünümdeki boylam konumu

en: The latitude position of the parking vehicle on the view
tr: Park eden aracın görünümdeki enlem konumu

en: TrafficAssignmentZones
tr: TrafikAtamaBölgeleri

en: The shape of the TAZ
tr: TAB'ın şekli

en: TAZ center
tr: TAB merkezi

en: An information whether the TAZ shall be filled
tr: TAB'ın doldurulup doldurulmayacağına dair bir bilgi

en: TAZ Source
tr: TAZ Kaynak

en: Depart weight associated to this Edge
tr: Bu kesimle ilişkili kalkış ağırlığı

en: TAZ Sink
tr: TAZ Çukur

en: Arrival weight associated to this Edge
tr: Bu kesim ile ilişkili varış ağırlığı

en: TractionSubstation
tr: ÇekişAlt İstasyonu

en: Voltage of at connection point for the overhead wire
tr: Havai hat için bağlantı noktasındaki gerilim

en: Current limit of the feeder line
tr: Besleme hattının akım limiti

en: WireSection
tr: EnerjihattıBölümü

en: Substation to which the circuit is connected
tr: Devrenin bağlı olduğu trafo merkezi

en: List of consecutive lanes of the circuit
tr: Devrenin ardışık şeritlerinin listesi

en: Starting position in the specified lane
tr: Belirtilen şeritte başlangıç konumu

en: Ending position in the specified lane
tr: Belirtilen şeritteki bitiş konumu

en: Inner lanes, where placing of overhead wire is restricted
tr: Havai tel yerleştirmenin kısıtlı olduğu iç şeritler

en: OverheadWireClamp
tr: HavaiTelKelepçe

en: ID of the overhead wire segment, to the start of which the overhead wire clamp is connected
tr: Başlangıcına havai kablo kelepçesinin bağlı olduğu havai kablo segmentinin kimliği (ID)

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDStartClamp
tr: Havai kablo segmenti şeridinin kimliği (overheadWireIDStartClamp)

en: ID of the overhead wire segment, to the end of which the overhead wire clamp is connected
tr: Havai kablo kelepçesinin ucuna bağlı olduğu havai kablo segmentinin kimliği (ID)

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDEndClamp
tr: Havai kablo segmenti şeridinin kimliği (overheadWireIDStartClamp) (ID)

en: JuPedSim WalkableArea
tr: JuPedSim YürünebilirAlan

en: The shape of the walkable area
tr: Yürünebilir bölgenin şekli

en: JuPedSim Obstacle
tr: JuPedSim Engeli

en: The shape of the obstacle
tr: Engel şekli

en: RouteDistribution
tr: RotaDağıtımı

en: VehicleType
tr: AraçTürü

en: TripEdges
tr: YolculukKesimi

en: The id of the vehicle type to use for this trip
tr: Bu yolculuk için kullanılacak araç türünün kimliği

en: The ID of the edge the trip starts at
tr: Yolculuğun başladığı kesimin ID'si

en: The ID of the edge the trip ends at
tr: Yolculuğun bittiği kesimin ID'si

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the trip
tr: Seyahatin bir parçası olacak ara kesim kimliklerinin listesi

en: TripJunctions
tr: SeyahatFonksiyonları

en: The name of the junction the trip starts at
tr: Seyahatin başladığı kavşağın adı

en: The name of the junction the trip ends at
tr: Seyahatin bittiği kavşağın adı

en: TripTAZs
tr: SeyahatTAZs

en: The name of the TAZ the trip starts at
tr: Yolculuğun başladığı TAZ'ın adı

en: The name of the TAZ the trip ends at
tr: Yolculuğun sona erdiği TAZ'ın adı

en: VehicleRoute
tr: AraçRotası

en: The id of the vehicle type to use for this vehicle
tr: Bu araç için kullanılacak araç tipinin kimliği

en: The index of the edge within route the vehicle starts at
tr: Aracın başladığı rota içindeki kesimin dizini

en: The index of the edge within route the vehicle ends at
tr: Aracın sonlandığı rota içindeki kesimin dizini

en: VehicleEmbeddedRoute
tr: GelişmişAraçRotası

en: FlowEdges
tr: AkışKesimleri

en: The id of the flow type to use for this flow
tr: Bu akım için kullanılacak akım türünün kimliği

en: The ID of the edge the flow starts at
tr: Akışın başladığı kesimin ID'si

en: The ID of the edge the flow ends at
tr: Akışın bittiği kesimin ID'si

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the flow
tr: Akımın bir parçası olacak ara kesim kimliklerinin listesi

en: FlowJunctions
tr: AkışFonksiyonları

en: The name of the junction the flow starts at
tr: Akımın başladığı kavşağın adı

en: The name of the junction the flow ends at
tr: Akımın sona erdiği kavşağın adı

en: FlowTAZs
tr: AkışTAZları

en: The name of the TAZ the flow starts at
tr: Akışın başladığı TAZ'nin adı

en: The name of the TAZ the flow ends at
tr: Akışın bittiği TAZ'ın adı

en: FlowRoute
tr: AkışRotası

en: The id of the route the flow shall drive along
tr: Akımın ilerleyeceği rotanın kimliği

en: The index of the edge within route the flow starts at
tr: Akımın başladığı rota içindeki kesimin indeksi

en: The index of the edge within route the flow ends at
tr: Akımın bittiği rota içindeki kesimin dizini

en: FlowEmbeddedRoute
tr: GelişmişAkışRotası

en: StopLane
tr: DurmaÇizgisi

en: The begin position on the lane (the lower position on the lane) in meters
tr: Şerit üzerindeki başlangıç konumu (şerit üzerindeki alt konum) metre cinsinden

en: The end position on the lane (the higher position on the lane) in meters, must be larger than startPos by more than 0.1m
tr: Metre cinsinden şerit üzerindeki son konum (şerit üzerindeki en yüksek konum), startPos değerinden 0,1m daha büyük olmalıdır

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must stop
tr: Aracın durması gereken adlandırılmış şeritteki yanal öteleme

en: StopBusStop
tr: OtobüsDuragıDur

en: BusStop associated with this stop
tr: Bu durakla ilişkili otobüs durağı (BusStop)

en: StopTrainStop
tr: TrenİstastonuDur

en: TrainStop associated with this stop
tr: Bu durakla ilişkili Trenİstasyonu

en: StopContainerStop
tr: DurKonteynerDurdur

en: ContainerStop associated with this stop
tr: Bu durakla ilişkili konteyner durağı (ContainerStop)

en: StopChargingStation
tr: DurŞarjİstasyonu

en: ChargingStation associated with this stop
tr: Bu durakla ilişkili şarj istasyonu (ChargingStation)

en: StopParkingArea
tr: DurParkAlanı

en: ParkingArea associated with this stop
tr: Bu durakla ilişkili park alanı (ParkingArea)

en: WaypointLane
tr: YönlendirmeNoktasıYolu

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must waypoint
tr: Aracın yol ara noktası olması gereken, adlandırılmış şeritteki yanal sapma

en: WaypointBusStop
tr: YönlendirmeNoktasıOtobüsDurağı

en: BusWaypoint associated with this waypoint
tr: Bu ara nokta ile ilişkili otobüs ara noktası (BusWaypoint)

en: WaypointTrainStop
tr: YönlendirmeNoktasıTrenİstasyonu

en: TrainWaypoint associated with this waypoint
tr: Bu ara noktayla ilişkili TrenYönlendirmeNoktası

en: WaypointContainerStop
tr: YönlendirmeNoktasıKonteynerDurdur

en: ContainerWaypoint associated with this waypoint
tr: Bu ara nokta ile ilişkili konteyner ara noktası (ContainerWaypoint)

en: WaypointChargingStation
tr: YönlendirmeNoktasıŞarjİstasyonu

en: ChargingStation associated with this waypoint
tr: Bu ara nokta ile ilişkili Şarj İstasyonu (ChargingStation)

en: WaypointParkingArea
tr: YönlendirmeNoktasıParkAlanı

en: ParkingArea associated with this waypoint
tr: Bu ara nokta ile ilişkili Park Alanı (ParkingArea)

en: PersonFlow
tr: KişiAkışı

en: ContainerFlow
tr: KonteynerAkışı

en: Transport
tr: Taşımacılık

en: route
tr: rota

en: parameters
tr: parametreler

en: A typename for the POI
tr: EN için bir tip adı

en: POI Icon
tr: POI Simgesi

en: The layer of the POI for drawing and selecting
tr: Çizim ve seçim için EN katmanı

en: Width of rendered image in meters
tr: İşlenen görüntünün metre cinsinden genişliği

en: Height of rendered image in meters
tr: İşlenen görüntünün metre cinsinden yüksekliği

en: The edges the vehicle shall drive along, given as their ids, separated using spaces
tr: Aracın üzerinde ilerleyeceği kesimler, boşluklarla ayrılmış kimlikleri olarak verilir

en: The number of times that the edges of this route shall be repeated
tr: Bu rotanın kesimlerinin tekrarlanma sayısı

en: When defining a repeating route with stops and those stops use the until attribute,
tr: Duraklar ve bu duraklarla birlikte tekrar eden bir rota tanımlarken until niteliğini kullanın,

en: the times will be shifted forward by 'cycleTime' on each repeat
tr: zamanlar her tekrarda 'cycleTime' kadar ileri kaydırılacaktır

en: An abstract vehicle class
tr: Soyut bir araç sınıfı

en: The vehicle's netto-length (length) [m]
tr: Aracın net uzunluğu (uzunluk) [m]

en: Empty space after leader [m]
tr: Liderden sonraki boşluk [m]

en: The vehicle's maximum velocity [m/s]
tr: Aracın maksimum hızı [m/s]

en: The vehicle's expected multiplicator for lane speed limits (or a distribution specifier)
tr: Şerit hız sınırları için aracın beklenen çarpanı (veya bir dağıtım belirteci)

en: The vehicle's desired maximum velocity (interacts with speedFactor).
tr: Aracın istenen maksimum hızı (HızFactor ile etkileşim halindedir).

en: Applicable when no speed limit applies (bicycles, some motorways) [m/s]
tr: Hız sınırı olmadığında uygulanabilir (bisikletler, bazı otoyollar) [m/s]

en: An abstract emission class
tr: Soyut bir emisyon sınıfı

en: How this vehicle is rendered
tr: Bu aracın nasıl işlendiği

en: The vehicle's width [m] (only used for drawing)
tr: Aracın genişliği [m] (sadece çizim için kullanılır)

en: The vehicle's height [m] (only used for drawing)
tr: Aracın yüksekliği [m] (sadece çizim için kullanılır)

en: The model used for changing lanes
tr: Şerit değiştirmek için kullanılan model

en: The model used for car-following
tr: Araba takibi için kullanılan model

en: The number of persons (excluding an autonomous driver) the vehicle can transport
tr: Aracın taşıyabileceği kişi sayısı (otonom sürücü hariç)

en: The number of containers the vehicle can transport
tr: Aracın taşıyabileceği konteyner sayısı

en: The time required by a person to board the vehicle
tr: Bir kişinin araca binmesi için gereken süre

en: The time required to load a container onto the vehicle
tr: Bir konteynerin araca yüklenmesi için gereken süre

en: The preferred lateral alignment when using the sublane-model
tr: Alt şerit modeli kullanılırken tercih edilen yanal hizalama

en: The minimum lateral gap at a speed difference of 50km/h when using the sublane-model
tr: Alt şerit modeli kullanırken 50km/s hız farkındaki minimum yanal boşluk

en: The maximum lateral speed when using the sublane-model
tr: Alt şerit modelini kullanırken maksimum yanal hız

en: The interval length for which vehicle performs its decision logic (acceleration and lane-changing)
tr: Aracın karar mantığını gerçekleştirdiği aralık uzunluğu (hızlanma ve şerit değiştirme)

en: 3D model file for this class
tr: Bu sınıf için 3B model dosyası

en: The lane on which the vehicle shall be inserted
tr: Aracın yerleştirileceği şerit

en: The position at which the vehicle shall enter the net
tr: Aracın ağa gireceği konum

en: The speed with which the vehicle shall enter the network
tr: Aracın ağa gireceği hız

en: The lane at which the vehicle shall leave the network
tr: Aracın ağdan ayrılacağı şerit

en: The position at which the vehicle shall leave the network
tr: Aracın ağdan ayrılacağı konum

en: The speed with which the vehicle shall leave the network
tr: Aracın ağdan ayrılacağı hız

en: A string specifying the id of a public transport line which can be used when specifying person rides
tr: Kişi yolculuklarını belirtirken kullanılabilecek bir toplu taşıma hattının kimliğini belirten bir dize

en: The number of occupied seats when the vehicle is inserted
tr: Araç yerleştirildiğinde dolu olan koltuk sayısı

en: The number of occupied container places when the vehicle is inserted
tr: Araç yerleştirildiğinde dolu konteyner yerlerinin sayısı

en: The lateral position on the departure lane at which the vehicle shall enter the net
tr: Aracın ağa gireceği kalkış şeridi üzerindeki yanal konum

en: The lateral position on the arrival lane at which the vehicle shall arrive
tr: Aracın ulaşacağı varış şeridi üzerindeki yanal konum

en: Insertion checks
tr: Yerleştirme kontrolleri

en: First flow departure time
tr: İlk akım kalkış zamanı

en: probability for emitting a flow each second
tr: her saniye bir akım yayma olasılığı

en: (not together with vehsPerHour or period)
tr: (vehsPerHour veya periyot ile birlikte değil)

en: Number of flows per hour, equally spaced
tr: Saat başına akım sayısı, eşit aralıklı

en: (not together with period or probability or poisson)
tr: (periyot veya olasılık veya poisson ile birlikte değil)

en: Insert equally spaced flows at that period
tr: Bu dönemde eşit aralıklı akımlar ekleyin

en: (not together with vehsPerHour or probability or poisson)
tr: (vehsPerHour veya olasılık veya poisson ile birlikte değil)

en: (not together with vehsPerHour or period or poisson)
tr: (vehsPerHour veya period veya poisson ile birlikte değil)

en: Insert flow expected vehicles per second with poisson distributed insertion rate
tr: Poisson dağılımlı ekleme oranı ile saniyede beklenen araç akımını ekleyin

en: (not together with period or vehsPerHour or probability)
tr: (period veya vehsPerHour veya olasılık ile birlikte değil)

en: The acceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
tr: Bu tip araçların ivmelenme kabiliyeti [m/s^2]

en: The deceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
tr: Bu tip araçların yavaşlama kabiliyeti [m/s^2]

en: The apparent deceleration of the vehicle as used by the standard model [m/s^2]
tr: Standart model tarafından kullanılan aracın görünür yavaşlaması [m/s^2]

en: The maximal physically possible deceleration for the vehicle [m/s^2]
tr: Araç için fiziksel olarak mümkün olan azami yavaşlama [m/s^2]

en: Car-following model parameter
tr: Araç takip modeli parametresi

en: SKRAUSSX parameter 1
tr: SKRAUSSX parametre 1

en: SKRAUSSX parameter 2
tr: SKRAUSSX parametre 2

en: SKRAUSSX parameter 3
tr: SKRAUSSX parametre 3

en: SKRAUSSX parameter 4
tr: SKRAUSSX parametre 4

en: SKRAUSSX parameter 5
tr: SKRAUSSX parametre 5

en: EIDM Look ahead / preview parameter [s]
tr: EIDM İleri görüş / önizleme parametresi [s]

en: EIDM AP Reaction Time parameter [s]
tr: EIDM AP Reaksiyon Süresi parametresi [s]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Driving Error [s]
tr: Sürüş Hatası için EIDM Wiener Süreci parametresi [s]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Estimation Error [s]
tr: Tahmin Hatası için EIDM Wiener Süreci parametresi [s]

en: EIDM Coolness parameter of the Enhanced IDM [-]
tr: Geliştirilmiş IDM'nin EIDM Sakinlik parametresi [-]

en: EIDM leader speed estimation error parameter [-]
tr: EIDM lider hız tahmini hata parametresi [-]

en: EIDM gap estimation error parameter [-]
tr: EIDM boşluk tahmini hata parametresi [-]

en: EIDM driving error parameter [-]
tr: EIDM sürüş hatası parametresi [-]

en: EIDM maximal jerk parameter [m/s^3]
tr: EIDM maksimum sarsıntı parametresi [m/s^3]

en: EIDM maximal negative acceleration between two Action Points (threshold) [m/s^2]
tr: EIDM iki Eylem Noktası arasındaki maksimum negatif ivme (eşik) [m/s^2]

en: EIDM Time parameter until vehicle reaches amax after startup/driveoff [s]
tr: EIDM Araç başlangıç/kalkıştan sonra amax'a ulaşana kadar geçen süre parametresi [s]

en: EIDM Flatness parameter of startup/driveoff curve [-]
tr: EIDM Başlangıç/kalkış eğrisinin düzlük parametresi [-]

en: EIDM Shift parameter of startup/driveoff curve [-]
tr: EIDM Başlangıç/kalkış eğrisinin kaydırma parametresi [-]

en: EIDM parameter if model shall include vehicle dynamics into the acceleration calculation [0/1]
tr: Modelin hızlanma hesabına araç dinamiklerini dahil etmesi gerekiyorsa EIDM parametresi [0/1]

en: EIDM parameter how many vehicles are taken into the preview calculation of the driver (at least always 1!) [-]
tr: EIDM parametresi sürücünün ön izleme hesaplamasına kaç aracın alınacağı (en azından her zaman 1!) [-]

en: Peter Wagner 2009 parameter
tr: Peter Wagner 2009 parametresi

en: IDMM parameter
tr: IDMM parametresi

en: W99 parameter
tr: W99 parametresi

en: Wiedemann parameter
tr: Wiedemann parametresi

en: MinGap factor parameter
tr: Min. Boşluk (MinGap) faktörü parametresi

en: K parameter
tr: K parametresi

en: Kerner Phi parameter
tr: Kerner Phi parametresi

en: IDM Delta parameter
tr: IDM Delta parametresi

en: IDM Stepping parameter
tr: IDM Adımlama parametresi

en: Train Types
tr: Tren Tipleri

en: Minimum distance to pedestrians that are walking towards the conflict point with the ego vehicle.
tr: Ego aracı ile çatışma noktasına doğru yürüyen yayalara olan minimum mesafe.

en: The accumulated waiting time after which a vehicle will drive onto an intersection even though this might cause jamming.
tr: Sıkışmaya neden olsa bile bir aracın bir kavşağa gireceği birikmiş bekleme süresi.

en: This value causes vehicles to violate a yellow light if the duration of the yellow phase is lower than the given threshold.
tr: Bu değer, sarı fazın süresi verilen eşikten düşükse araçların sarı ışığı ihlal etmesine neden olur.

en: This value causes vehicles to violate a red light if the duration of the red phase is lower than the given threshold.
tr: Bu değer, kırmızı fazın süresi verilen eşikten düşükse araçların kırmızı ışık ihlali yapmasına neden olur.

en: This value causes vehicles affected by jmDriveAfterRedTime to slow down when violating a red light.
tr: Bu değer, jmDriveAfterRedTime tarafından etkilenen araçların kırmızı ışık ihlali yaparken yavaşlamasına neden olur.

en: This value causes vehicles to ignore foe vehicles that have right-of-way with the given probability.
tr: Bu değer, araçların verilen olasılıkla geçiş hakkına sahip olan rakip araçları göz ardı etmesine neden olur.

en: This value is used in conjunction with jmIgnoreFoeProb.
tr: Bu değer jmIgnoreFoeProb ile birlikte kullanılır.

en: Only vehicles with a speed below or equal to the given value may be ignored.
tr: Yalnızca hızı verilen değerin altında veya bu değere eşit olan araçlar göz ardı edilebilir.

en: This value configures driving imperfection (dawdling) while passing a minor link.
tr: Bu değer, küçük bir bağlantıyı geçerken sürüş kusurunu (oyalanma) yapılandırır.

en: This value defines the minimum time gap when passing ahead of a prioritized vehicle.
tr: Bu değer, öncelikli bir aracın önünden geçerken minimum zaman aralığını tanımlar.

en: Willingess of drivers to impede vehicles with higher priority
tr: Sürücülerin daha yüksek önceliğe sahip araçları engelleme istekliliği

en: The eagerness for performing strategic lane changing. Higher values result in earlier lane-changing.
tr: Stratejik şerit değiştirme gerçekleştirme isteği. Daha yüksek değerler daha erken şerit değiştirmeye neden olur.

en: The willingness for performing cooperative lane changing. Lower values result in reduced cooperation.
tr: İşbirliğine dayalı şerit değiştirme gerçekleştirme istekliliği. Düşük değerler işbirliğinin azalmasına neden olur.

en: The eagerness for performing lane changing to gain speed. Higher values result in more lane-changing.
tr: Hız kazanmak için şerit değiştirme yapma isteği. Daha yüksek değerler daha fazla şerit değiştirmeye neden olur.

en: The eagerness for following the obligation to keep right. Higher values result in earlier lane-changing.
tr: Sağda kalma zorunluluğunu takip etme isteği. Daha yüksek değerler daha erken şerit değiştirmeye neden olur.

en: The eagerness for using the configured lateral alignment within the lane.
tr: Şerit içinde yapılandırılmış yanal hizalamayı kullanma isteği.

en: Higher values result in increased willingness to sacrifice speed for alignment.
tr: Daha yüksek değerler, hizalama için hızdan ödün verme isteğinin artmasına neden olur.

en: The eagerness for overtaking through the opposite-direction lane. Higher values result in more lane-changing.
tr: Karşı yön şeridinden sollama yapma isteği. Daha yüksek değerler daha fazla şerit değiştirmeye neden olur.

en: Willingness to encroach laterally on other drivers.
tr: Diğer sürücüleri yanlamasına gasp etme isteği.

en: Minimum lateral gap when encroaching laterally on other drives (alternative way to define lcPushy)
tr: Diğer sürücüleri yanal olarak gasp ederken minimum yanal boşluk (lcPushy'yi tanımlamanın alternatif yolu)

en: Willingness to accept lower front and rear gaps on the target lane.
tr: Hedef şeritte alt ön ve arka boşlukları kabul etme isteği.

en: Dynamic factor for modifying lcAssertive and lcPushy.
tr: lcAssertive ve lcPushy'yi değiştirmek için dinamik faktör.

en: Time to reach maximum impatience (of 1). Impatience grows whenever a lane-change manoeuvre is blocked.
tr: Maksimum sabırsızlığa ulaşma süresi (1'in). Bir şerit değiştirme manevrası engellendiğinde sabırsızlık artar.

en: Maximum lateral acceleration per second.
tr: Saniye başına maksimum yanal ivme.

en: Factor for configuring the strategic lookahead distance when a change to the left is necessary (relative to right lookahead).
tr: Sola doğru bir değişiklik gerektiğinde (sağ önden görüşe göre) stratejik önden bakış mesafesini yapılandırma faktörü.

en: Factor for configuring the threshold asymmetry when changing to the left or to the right for speed gain.
tr: Hız artışı için sola veya sağa geçerken eşik asimetrisini yapılandırma faktörü.

en: Upper bound on lateral speed when standing.
tr: Durgunken yanal hızda üst sınır.

en: Upper bound on lateral speed while moving computed as lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed()
tr: Hareket halindeyken yanal hızın üst sınırı lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed() olarak hesaplanır

en: Distance to an upcoming turn on the vehicles route, below which the alignment
tr: Araç güzergahında, hizalamanın altında kalan yaklaşan bir dönüşe olan mesafe

en: should be dynamically adapted to match the turn direction.
tr: dönüş yönüne uyacak şekilde dinamik olarak uyarlanmalıdır.

en: The probability for violating rules gainst overtaking on the right.
tr: Sağdan sollamaya karşı kuralları ihlal etme olasılığı.

en: Time threshold for the willingness to change right.
tr: Sağ şeride değişim isteği için zaman eşiği.

en: Speed difference factor for the eagerness of overtaking a neighbor vehicle before changing lanes (threshold = factor*speedlimit).
tr: Şerit değiştirmeden önce komşu bir aracı sollama isteği için hız farkı faktörü (eşik = faktör*hız sınırı).

en: The id of the person type to use for this person
tr: Bu yolcu için kullanılacak yolcu türünün kimliği

en: The position at which the person shall enter the net
tr: Yolcunun ağa gireceği pozisyon

en: The id of the container type to use for this container
tr: Bu konteyner için kullanılacak konteyner tipinin kimliği

en: Minimum duration for stopping
tr: Minimum durma süresi

en: The time step at which the route continues
tr: Rotanın devam ettiği zaman adımı

en: If set to a non-negative time value, then the stop duration can be extended at most by the extension value in seconds
tr: Negatif olmayan bir zaman değerine ayarlanırsa, durdurma süresi en fazla saniye cinsinden uzatma değeri kadar uzatılabilir

en: Whether a person or container or both may end the stop
tr: Bir kişinin veya konteynerin ya da her ikisinin de durdurmayı sonlandırıp sonlandıramayacağı

en: List of elements that must board the vehicle before it may continue
tr: Devam etmeden önce araca binmesi gereken elemanların listesi

en: List of elements that can board the vehicle before it may continue
tr: Devam etmeden önce araca binebilecek elemanların listesi

en: Whether the vehicle stops on the road or beside
tr: Aracın yolda mı yoksa yol kenarında mı durduğu

en: Activity displayed for stopped person in GUI and output files
tr: GUI ve çıktı dosyalarında duran yolcu için görüntülenen etkinlik

en: Parameter to be applied to the vehicle to track the trip id within a cyclical public transport route
tr: Döngüsel bir toplu taşıma rotası içinde yolculuk kimliğini izlemek için araca uygulanacak parametre

en: New line attribute to be set on the vehicle when reaching this stop (for cyclical public transport route)
tr: Bu durağa ulaşıldığında araçta ayarlanacak yeni hat niteliği (döngüsel toplu taşıma rotası için)

en: Speed to be kept while driving between startPos and endPos
tr: StartPos ve endPos arasında sürüş sırasında korunacak hız

en: Whether the stop may be skipped if no passengers wants to embark or disembark
tr: Hiçbir yolcunun binmek veya inmek istememesi durumunda durağın atlanıp atlanamayacağı

en: transfer time if there shall be a jump from this stop to the next route edge
tr: Bu duraktan bir sonraki rota kesimine atlama olacaksa transfer süresi

en: list of consecutive edges
tr: ardışık kesimlerin listesi

en: Arrival position on the last edge
tr: Son kesimdeki varış konumu

en: Route ID
tr: Rota ID

en: Arrival position on the destination edge
tr: Hedef kesim üzerindeki varış konumu

en: Bus stop ID
tr: Otobüs durağı ID

en: Train stop ID
tr: Tren durağı ID

en: Container stop ID
tr: Konteyner durak ID'si

en: Edge start ID
tr: Kesim başlangıç ID'si

en: TAZ start ID
tr: TAZ başlangıç ID

en: Junction start ID
tr: Kavşak başlangıç ID'si

en: TrainStop start ID
tr: Treni durdurma başlangıç ID'si

en: ContainerStop start ID
tr: Konteynerdurağı başlangıç ID'si

en: Edge end ID
tr: Kesim ucu ID'si

en: The position at which the tranship shall enter the net
tr: Aktarmanın ağa gireceği konum

en: arrival position on the destination edge
tr: hedef kesim üzerindeki varış konumu

en: TAZ end ID
tr: TAZ bitiş ID'si

en: Junction end ID
tr: Kavşak sonu ID'si

en: List of possible traffic modes. Walking is always possible regardless of this value
tr: Olası trafik modlarının listesi. Bu değerden bağımsız olarak yürüyüş her zaman mümkündür

en: list of vehicle alternatives to take for the person trip
tr: Yolcu seyahati̇ i̇çi̇n alınabi̇lecek araç alternati̇fleri̇ni̇n li̇stesi̇

en: list of vehicle alternatives to take for the ride
tr: yolculuk için alınacak araç alternatiflerinin listesi

en: list of vehicle alternatives to take for the transport
tr: Taşıma için alınacak araç alternatiflerinin listesi

en: Activity displayed for stopped person in GUI and output files
tr: GUI ve çıktı dosyalarında duran yolcu için görüntülenen etkinlik

en: DataSet
tr: Veri Seti

en: DataInterval
tr: VeriAralığı

en: Data interval begin time
tr: Veri aralığı başlangıç zamanı

en: Data interval end time
tr: Veri aralığı bitiş zamanı

en: EdgeRelationSingle
tr: KesimİlişkisiTek

en: EdgeRelation
tr: Kesimİlişkisi

en: The ID of the edge the edgeRel starts at
tr: edgeRel'in başladığı kesimin ID'si

en: The ID of the edge the edgeRel ends at
tr: edgeRel'in bittiği kesimin ID'si

en: TAZRelation
tr: TAZİlişkisi

en: The name of the TAZ the TAZRel starts at
tr: TABİlişkili'nin başladığı TAB'ın adı (TAZRel, TAZ)

en: The name of the TAZ the TAZRel ends at
tr: TABİlişkili'nin bittiği TAB'ın adı (TAZRel, TAB)

en: MeanDataEdge
tr: OrtalamaVeriKesimi

en: MeanDataLane
tr: OrtalamaYolVerisi

en: The aggregation period the values the detector collects shall be summed up
tr: Dedektörün topladığı değerlerin toplanma periyodu özetlenecektir

en: The time to start writing. If not given, the simulation's begin is used.
tr: Yazmaya başlama zamanı. Verilmediği takdirde, simülasyonun başlangıcı kullanılır.

en: The time to end writing. If not given the simulation's end is used.
tr: Yazmayı bitirme zamanı. Verilmediği takdirde simülasyonun sonu kullanılır.

en: If set to true, edges/lanes which were not used by a vehicle during this period will not be written
tr: Doğru olarak ayarlanırsa, bu süre zarfında bir araç tarafından kullanılmayan kesimler/şeritler yazılmayacaktır

en: If set, junction internal edges/lanes will be written as well
tr: Ayarlanırsa, kavşak iç kesimleri/şeritleri de yazılacaktır

en: The maximum travel time in seconds to write if only very small movements occur
tr: Yalnızca çok küçük hareketlerin meydana gelmesi durumunda yazmak için saniye cinsinden maksimum seyahat süresi

en: Consider an edge/lane unused if it has at most this many sampled seconds
tr: En fazla şu kadar örneklenmiş saniyesi olan bir kesimi/şeridi kullanılmamış kabul et

en: The maximum speed to consider a vehicle halting;
tr: Bir aracın durduğunu dikkate almak için maksimum hız;

en: space separated list of vehicle type ids to consider
tr: Dikkate alınacak araç türü kimliklerinin boşlukla ayrılmış listesi

en: whether aggregation should be performed over all vehicles that entered the edge/lane in the aggregation interval
tr: birleştirme işleminin, birleştirme aralığında kesime/şeride giren tüm araçlar üzerinden gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği

en: List of attribute names that shall be written
tr: Yazılacak öznitelik adlarının listesi

en: Restrict output to the given list of edge ids
tr: Çıktıyı verilen kesim kimlikleri listesiyle kısıtlar

en: Restrict output to the given list of edges given in file
tr: Çıktıyı dosyada verilen kesimlerin listesiyle kısıtlayın

en: Whether the traffic statistic of all edges shall be aggregated into a single value
tr: Tüm kesimlerin trafik istatistiğinin tek bir değerde toplanıp toplanmayacağı

en: The id of an edge in the simulation network
tr: Simülasyon ağındaki bir kesimin kimliği

en: If set, no error will be reported if element is placed behind the lane.
tr: Ayarlanırsa, eleman şeridin arkasına yerleştirilirse hata bildirilmez.

en: Instead, it will be placed 0.1 meters from the lanes end or at position 0.1,
tr: Bunun yerine, şerit sonundan 0,1 metre uzağa veya 0,1 konumuna yerleştirilecektir,

en: if the position was negative and larger than the lanes length after multiplication with - 1
tr: konum negatifse ve - 1 ile çarpıldıktan sonra şerit uzunluğundan büyükse

en: Space separated list of vehicle type ids to consider
tr: Dikkate alınacak araç türü kimliklerinin boşlukla ayrılmış listesi

en: The path to the output file
tr: Çıktı dosyasının yolu

en: Explicitly allows the given vehicle classes (not given will be not allowed)
tr: Verilen araç sınıflarına açıkça izin verir (verilmeyenlere izin verilmez)

en: Explicitly disallows the given vehicle classes (not given will be allowed)
tr: Verilen araç sınıflarına açıkça izin verilmez (verilmeyenlere izin verilir)

en: The time-based threshold that describes how much time has to pass until a vehicle is recognized as halting)
tr: Bir aracın durduğunun algılanması için ne kadar zaman geçmesi gerektiğini tanımlayan zamana dayalı eşik

en: The speed-based threshold that describes how slow a vehicle has to be to be recognized as halting) in m/s
tr: Bir aracın durmuş olarak algılanması için ne kadar yavaş olması gerektiğini tanımlayan hıza dayalı eşik (m/s cinsinden)

en: The maximum distance to the next standing vehicle in order to make this vehicle count as a participant to the jam in m
tr: Bu aracın sıkışmaya katılmış sayılması için bir sonraki duran araca olan minimum mesafe) m cinsinden

en: Cannot Undo in the middle of
tr: İşlemin ortasında geri alınamıyor

en: Cannot Redo in the middle of
tr: İşlemin ortasında Yeniden Yapılamıyor

en: Locate a junction within the network. (Shift+J)
tr: Ağ içinde bir kavşak belirle. (Shift+J)

en: Locate an edge within the network. (Shift+E)
tr: Ağ içinde bir kesim bul. (Shift+E)

en: Locate WalkingAreas
tr: Yürüyüş Alanlarını Bul

en: Locate a walkingArea within the network. (Shift+W)
tr: Ağ içinde bir yürüme alanı bul. (Shift+W)

en: Locate a vehicle within the network. (Shift+V)
tr: Ağ içinde bir araç bul. (Shift+V)

en: Locate a person within the network. (Shift+P)
tr: Ağdaki bir yolcuyu bul. (Shift+P)

en: Locate Containers
tr: Konteynerlerin Yerini Belirleme

en: Locate a container within the network. (Shift+C)
tr: Ağ içinde bir konteyner bulun. (Shift+C)

en: Locate Route
tr: Rotayı Bul

en: Locate a route within the network. (Shift+R)
tr: Ağ içinde bir rota bul. (Shift+R)

en: Locate Stops
tr: Durakları Bul

en: Locate a stop within the network. (Shift+S)
tr: Ağ içinde bir durak bul. (Shift+S)

en: Locate a tls within the network. (Shift+T)
tr: Ağ içinde bir TIS bul. (Shift+T)

en: Locate an additional structure within the network. (Shift+A)
tr: Ağ içinde ek bir yapı bul. (Shift+A)

en: Locate a PoI within the network. (Shift+O)
tr: Ağ içinde bir EN bul. (Shift+O)

en: Locate a Polygon within the network. (Shift+L)
tr: Ağ içinde bir Çokgen bul. (Shift+L)

en: GUI-Settings cannot be saved in
tr: GUI-Ayarları dosyaya kaydedilemez:

en: Confirm Junction Merger
tr: Kavşak Birleştiriciyi Onayla

en: Confirm switch mode
tr: Değiştirme Modunu Onayla

en: Multiple lane in the same edge selected
tr: Aynı kesimde birden fazla şerit seçildi

en: There are selected lanes that belong to the same edge.
tr: Aynı kesime ait seçilmiş şeritler var.

en: restrict lane to
tr: şeridi şu şekilde kısıtla

en: add restrictions for
tr: Şunun için kısıtlamalar ekle

en: add vclass for
tr: Şunun için araç sınıfı ekle

en: Remove vclass for
tr: Şunun için araç sınıfını kaldır

en: Cannot delete in this mode
tr: Bu modda silinemez

en: delete network inspected elements
tr: ağ ile incelenen elemanları sil

en: delete network selection
tr: ağ seçimini sil

en: delete demand inspected elements
tr: taleple incelenen elemanları sil

en: delete demand selection
tr: talep seçimini sil

en: delete data inspected elements
tr: veriyle incelenen elemanları sil

en: delete data selection
tr: veri seçimini sil

en: Reverse selected edges
tr: Seçilen kesimleri tersine çevir

en: Reverse edge
tr: Kesimi ters çevir

en: Add Reverse edge for selected edges
tr: Seçilen kesimlere ters kesim ekle

en: Add reverse edge
tr: Ters kesim ekle

en: Add Reverse disconnected edge for selected edges
tr: Seçilen kesimler için ters, bağlantısız kesim ekle

en: Add reverse disconnected edge
tr: Ters bağlantısız kesim ekle

en: reset geometry points
tr: geometri noktalarını sıfırla

en: straighten selected edges
tr: seçili kesimleri düzelt

en: straighten edge
tr: kesimi düzelt

en: smooth selected edges
tr: seçilen kenarları düzleştirin

en: smooth edge
tr: düz kesim

en: straighten elevation of selected edges
tr: seçili kesimlerin yüksekliğini düzelt

en: straighten edge elevation
tr: kesim yükseltisini düzelt

en: smooth elevation of selected edges
tr: seçili kesimlerin pürüzsüz yükseltilmesi

en: smooth edge elevation
tr: pürüzsüz kesim yükseltme

en: reset edge lengths
tr: kenar uzunluklarını sıfırla

en: copy edge template
tr: kesim şablonunu kopyala

en: simplify shapes
tr: şekilleri basitleştir

en: close polygon shapes
tr: çokgen şekilleri kapat

en: open polygon shapes
tr: çokgen şekilleri aç

en: select within polygon boundary
tr: çokgen sınırı içinde seç

en: attach POI into lane
tr: EN'i şeride bağla

en: release POI from lane
tr: EN'i şeritten serbest bırak

en: reverse % '%'
tr: ters % '%'

en: add reverse '%'
tr: ters ekleyin '%'

en: change edge Geometry Point position
tr: Kesim Geometri Noktası konumunu değiştir

en: change polygon Geometry Point position
tr: Çokgen Geometri Noktası konumunu değiştir

en: change TAZ Geometry Point position
tr: TAB Geometri Noktası konumunu değiştir

en: reset end points of selected edges
tr: seçilen kesimlerin bitiş noktalarını sıfırla

en: reset end points of edge '
tr: ' kesimin bitiş noktalarını sıfırla

en: duplicate selected lanes
tr: Seçilen şeritleri yinele

en: reset custom lane shapes
tr: özel şerit şekillerini sıfırla

en: reset custom lane shape
tr: özel şerit şekillerini sıfırla

en: reset opposite lanes
tr: karşı şeritleri sıfırla

en: reset opposite lane
tr: karşı şeridi sıfırla

en: select lane reachability
tr: şerit erişilebilirliğini seçin

en: reset edge endpoints
tr: Kesim bitiş noktalarını sıfırla

en: Grid is still active, press ctrl+g to deactivate
tr: Izgara hala etkin, devre dışı bırakmak için ctrl+g tuşlarına basın

en: reset custom junction shapes
tr: özel kavşak şekillerini sıfırla

en: reset custom junction shape
tr: özel kavşak şeklini sıfırla

en: clear connections of selected junctions
tr: seçilen kavşakların bağlantılarını temizle

en: reset connections of selected junctions
tr: seçilen kavşakların bağlantılarını sıfırla

en: add TLS in multiple junctions
tr: birden çok kavşağa TIS ekle

en: moving selection
tr: Seçim kaydırılıyor

en: Selection width:
tr: Seçim genişliği:

en:  height:
tr:  yükseklik:

en:  diagonal:
tr:  köşegen:

en: selection using rectangle
tr: dikdörtgen kullanarak seçim

en: Invalid windows size-format: %for option 'window-size'
tr: Geçersiz pencere boyutu biçimi: 'pencere boyutu' seçeneği için %

en: Save Netedit Config. (Ctrl+Shift+E)
tr: Kaydet Netedit Config. (Ctrl+Shift+E)

en: Save Sumo Config. (Ctrl+Shift+S)
tr: Kaydet Sumo Config. (Ctrl+Shift+S)

en: Save network
tr: Ağı kaydet

en: Save network. (Ctrl+S)
tr: Ağı kaydet. (Ctrl+S)

en: Save individual files
tr: Dosyaları ayrık kaydet

en: Save individual files.
tr: Dosyaları ayrık kaydet.

en: Save additional elements
tr: Ek elemanları kaydet

en: Save additional elements. (Ctrl+Shift+A)
tr: Ek elemanları kaydet. (Ctrl+Shift+A)

en: Save demand elements
tr: Talep elemanlarını kaydet

en: Save demand elements. (Ctrl+Shift+D)
tr: Talep elemanlarını kaydet. (Ctrl+Shift+D)

en: Save data elements
tr: Veri elemanlarını kaydet

en: Save data elements. (Ctrl+Shift+B)
tr: Veri elemanlarını kaydet. (Ctrl+Shift+B)

en: Save mean data elements
tr: meandata elemanlarını kaydet

en: Save mean data elements. (Ctrl+Shift+M)
tr: meandata elemanlarını kaydet. (Ctrl+Shift+M)

en: Switch between seconds and HH:MM:SS
tr: Saniye ve HH:MM:SS arasında geçiş yapma

en: Network
tr: Ağ

en: Edit network elements
tr: Ağ elemanlarını düzenle

en: Demand
tr: Talep

en: Edit traffic demand elements
tr: Trafik talep elemanlarını düzenle

en: Data
tr: Veri

en: Edit data elements
tr: Veri elemanlarını düzenle

en: Change netedit view
tr: Netedit görünümünü değiştir

en: Change netedit view.
tr: Netedit görünümünü değiştirin.

en: Set default view
tr: Varsayılan görünümü ayarlama

en: Set default view.
tr: Varsayılan görünümü ayarlayın.

en: Set JuPedSim view
tr: JuPedSim görünümünü ayarla

en: Set JuPedSim view.
tr: JuPedSim görünümünü ayarlayın.

en: Mode already selected
tr: Mod zaten seçili

en: Network mode already selected
tr: Ağ modu zaten seçili

en: Save modifications in TLS before change mode
tr: Mod değiştirmeden önce değişiklikleri TIS'a kaydet

en: Demand mode already selected
tr: Talep modu zaten seçili

en: Data mode already selected
tr: Veri modu zaten seçili

en: Show grid and restrict movement to the grid - define grid size in visualization options. (Ctrl+G)
tr: Izgarayı göster ve ızgaraya hareketi kısıtla - görselleştirme seçeneklerinde ızgara boyutunu tanımla. (Ctrl+G)

en: Toggle hiding junction shape. (Ctrl+J)
tr: Kavşak şeklini gizlemeyi aç / kapat. (Ctrl+J)

en: Draw vehicles spread in lane or depart position
tr: Yolda ya da başlangıç pozisyonunda yayılmış araçları çiz

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position.
tr: Yolda ya da başlangıç pozisyonunda yayılmış araçları çiz.

en: Toggle show demand elements.
tr: Talep öğelerini göstermeyi aç/kapa.

en: Clicks target lanes
tr: Hedef şeritleri tıklar

en: Toggle whether clicking should inspect/select/delete lanes instead of edges.
tr: Tıklamanın kenarlar yerine incele / seçme / silme işlemlerini şeritler için yapmasını aç/kapa.

en: Toggle show connections over junctions.
tr: Kavşaklar üzerindeki bağlantıların gösterimini aç/kapat.

en: Toggle hide connections.
tr: Bağlantıları gizlemeyi aç/kapat.

en: Show additional sub-elements
tr: Ek alt elemanları göster

en: Toggle show additional sub-elements.
tr: Ek alt öğeleri göstermeyi aç/kapat.

en: Toggle show TAZ elements.
tr: TAB elemanlarını göstermeyi aç/kapat.

en: Automatic select junctions
tr: Kavşakları otomatik seç

en: Toggle whether selecting multiple edges should automatically select their junctions.
tr: Birden fazla kesim seçildiğinde bunların birleşme noktalarının otomatik olarak seçilip seçilmeyeceğini değiştir.

en: Apply state to all phases
tr: Evreyi tüm fazlara uygula

en: Toggle whether clicking should apply state changes to all phases of the current TLS plan.
tr: Tıklandığında evre değişikliklerinin geçerli TIS planının tüm fazlarına uygulanıp uygulanmayacağını değiştir.

en: Automatic merging junction
tr: Kavşakların otomatik birleştirilmesi

en: Toggle ask for confirmation before merging junction.
tr: Kavşağı birleştirmeden önce onay istemeyi değiştir.

en: Edge chain mode
tr: Kesim zinciri modu

en: Create consecutive edges with a single click (hit ESC to cancel chain).
tr: Tek bir tıklamayla ardışık kesimler oluştur (zinciri iptal etmek için ESC'ye basın).

en: Edge opposite direction
tr: Kesim ters yön

en: Automatically create an edge in the opposite direction.
tr: Otomatik olarak ters yönde bir kesim oluştur.

en: Move elevation
tr: Yüksekliği taşı

en: Apply mouse movement to elevation instead of x,y position.
tr: x,y pozisyonu vermek yerine yükseltmek için fare hareketini uygula.

en: Show bubbles
tr: Baloncukları göster

en: Toggle show bubbles over junctions shapes.
tr: Kavşak şekilleri üzerinde baloncukları göstermeyi değiştir.

en: Toggle show shapes (Polygons and POIs).
tr: Şekilleri (Çokgen ve EN'ler) göstermeyi aç/kapat.

en: Toggle show all trips (requires updated demand - F5).
tr: Tüm seyahatleri göstermeyi aç/kapat (güncellenmiş talep gerektirir-F5).

en: Toggle show all person plans.
tr: Tüm yolcu planlarını göstermeyi aç/kapat.

en: Toggle lock selected person.
tr: Seçili kişiyi kilitlemeyi aç / kapat.

en: Show all containers plans
tr: Tüm konteyner planlarını göster

en: Toggle show all container plans.
tr: Tüm konteyner planlarını göstermeyi aç/kapat.

en: Toggle lock selected container.
tr: Seçili konteyneri kilitlemeyi aç / kapat.

en: Toggle show non-inspected demand elements.
tr: İncelenmeyen talep elemanlarını göstermeyi aç/kapat.

en: Toggle show number of overlapped routes.
tr: Çakışan rotaların sayısını göstermeyi aç/kapat.

en: Toggle show additionals.
tr: Ekleri göstermeyi aç / kapat.

en: Draw TAZREL drawing mode
tr: TABİlişkili çizim modunu çizin (TAZREL)

en: Toggle draw TAZREL drawing mode.
tr: TABİlişkili çizim modunu çizmeyi aç/kapat (TAZREL).

en: Toggle draw TAZ fill
tr: TAZ dolgusu çizmeyi aç / kapat

en: Toggle draw TAZRel only from
tr: TABİlişkili yalnızca şuradan çizmeyi aç/kapat

en: Toggle draw TAZRel only to
tr: TABİlişkili yalnızca şuraya çizmeyi aç/kapat

en: Interval
tr: Aralık

en: Mode to inspect elements and change their attributes. (I)
tr: Elemanları incelemek ve niteliklerini değiştirmek için mod. (I)

en: Mode for deleting elements. (D)
tr: Elemanları silmek için mod. (D)

en: Mode for selecting elements. (S)
tr: Eleman seçme modu. (S)

en: Mode for moving elements. (M)
tr: Elemanları taşımak için mod. (M)

en: Mode for editing traffic lights over junctions. (T)
tr: Kavşaklar üzerindeki trafik ışıklarını düzenleme modu. (T)

en: Mode for editing connections between lanes. (C)
tr: Şeritler arasındaki bağlantıları düzenlemek için mod. (C)

en: Mode for editing connection prohibitions. (H)
tr: Bağlantı yasaklarını düzenleme modu. (H)

en: Mode for creating crossings between edges. (R)
tr: Kesimler arasında geçitler oluşturmak için mod. (R)

en: Mode for creating Traffic Assignment Zones. (Z)
tr: Trafik Atama Bölgeleri oluşturma modu. (Z)

en: Mode for creating polygons and POIs. (P)
tr: Çokgen ve EN'ler oluşturmak için mod. (P)

en: Mode for editing decals. (U)
tr: Etiketleri düzenleme modu. (U)

en: Route mode
tr: Rota modu

en: Mode for creating routes. (R)
tr: Rota oluşturmak için mod. (R)

en: Mode for creating and editing rout distributions. (W)
tr: Rota dağıtımları oluşturma ve düzenleme modu. (W)

en: Mode for creating vehicles. (V)
tr: Araçlar oluşturmak için mod. (V)

en: Mode for creating and editing type distribution. (U)
tr: Tür dağılımı oluşturma ve düzenleme modu. (U)

en: Mode for creating stops. (A)
tr: Durak oluşturmak için mod. (A)

en: Mode for creating persons. (P)
tr: Yolcuları oluşturmak için mod. (P)

en: Mode for creating person plans. (L)
tr: Yolcu planları oluşturma modu. (L)

en: Mode for creating containers. (C)
tr: Konteyner oluşturma modu. (C)

en: Mode for creating container plans. (H)
tr: Konteyner planları oluşturmak için mod. (H)

en: Mode for creating edge datas. (E)
tr: Kesim verileri oluşturmak için mod. (E)

en: Mode for creating edge relation datas. (R)
tr: Kesim ilişkili veri oluşturmak için mod. (R)

en: Mode for creating TAZ relation datas. (Z)
tr: TAB ilişkili veri oluşturmak için mod. (Z)

en: MeanData mode
tr: MeanData modu

en: Mode for MeanData elements. (M)
tr: MeanData elemanları için mod. (M)

en: Undo the last change. (Ctrl+Z)
tr: Son değişikliği geri al. (Ctrl+Z)

en: Redo the last change. (Ctrl+Y)
tr: Son değişikliği yinele. (Ctrl+Y)

en: Compute path manager
tr: Yol yöneticisini hesapla

en: Compute path manager.
tr: Yol yöneticisini hesapla.

en: WalkingArea Chooser
tr: YürüyüşAlanı Seçici

en: Route Chooser
tr: Rota Seçici

en: Stop Chooser
tr: Durdurma Seçici

en: TLS Chooser
tr: TLS Seçici

en: Additional Chooser
tr: İlave Seçici

en: Poly Chooser
tr: Poly Seçici

en: Undo create
tr: Oluşturmayı geri al

en: Undo delete
tr: Silmeyi geri al

en: Redo create
tr: Oluşturmayı yinele

en: Redo delete
tr: Silmeyi yinele

en: change '%' attribute in % '%' to '%'
tr: '%' içindeki '%' niteliğini '%' olarak değiştir

en: Undo change
tr: Değişikliği geri al

en: Redo change
tr: Değişikliği yinele

en: Undo moving up
tr: Yukarı taşımayı geri al

en: Undo moving down
tr: Aşağı taşımayı geri al

en: Invalid operation
tr: Geçersiz işlem

en: Redo moving front
tr: İleri taşımayı yinele

en: Redo moving back
tr: Geri taşımayı yinele

en: Redo create connection '
tr: ' Bağlantı oluşturmayı yinele

en: Redo delete connection '
tr: ' Bağlantı silmeyi yinele

en: Undo create crossing
tr: Geçit oluşturmayı geri al

en: Undo delete crossing
tr: Geçit silmeyi geri al

en: Redo create crossing
tr: Geçit oluşturmayı yinele

en: Redo delete crossing
tr: Geçit silmeyi yinele

en: Undo create edge '
tr: ' Kesim oluşturmayı geri al

en: Undo delete edge '
tr: ' Kesim silmeyi geri al

en: Redo create edge '
tr: ' Kesim oluşturmayı yinele

en: Redo delete edge '
tr: ' Kesim silmeyi yinele

en: Undo create edgeType '
tr: ' Kesim Tipi oluşturmayı geri al

en: Undo delete edgeType '
tr: ' Kesim tipi silmeyi geri al

en: Redo create edgeType '
tr: ' Kesim tipi oluşturmayı yinele

en: Redo delete edgeType '
tr: ' Kesim tipi silmeyi yinele

en: Undo create junction '
tr: ' Kavşak oluşturmayı geri al

en: Undo delete junction '
tr: ' Kavşak silmeyi geri al

en: Redo create junction '
tr: ' Kavşak oluşturmayı yinele

en: Redo delete junction '
tr: ' Kavşak silmeyi yinele

en: Undo create lane '
tr: ' Şerit oluşturmayı geri al

en: Undo delete lane '
tr: ' Şerit silmeyi geri al

en: Redo create lane '
tr: ' Şerit oluşturmayı yinele

en: Redo delete lane '
tr: ' Şerit silmeyi yinele

en: Undo create TLS '
tr: ' TIS oluşturmayı geri al

en: Undo delete TLS '
tr: ' TIS silmeyi geri al

en: Redo create TLS '
tr: ' TIS oluşturmayı yinele

en: Redo delete TLS '
tr: ' TIS silmeyi yinele

en: Undo toggle % attribute in '%'
tr: '%' içindeki % niteliğini geri al

en: Redo toggle % attribute in '%'
tr: '%' içindeki % niteliğini geri al

en: Invalid Junction
tr: Geçersiz Kavşak

en: Invalid number of TLSs
tr: Geçersiz TIS sayısı

en: About Eclipse SUMO netedit
tr: Eclipse SUMO Netedit Hakkında

en: Network editor for Eclipse SUMO, the Simulation of Urban MObility
tr: Eclipse SUMO, Kentsel Hareketlilik Simülasyonu için ağ editörü

en: Graphical editor for road networks and infrastructure.
tr: Yol ağları ve altyapı için grafik düzenleyici.

en: Cancel
tr: İptal

en: Accept
tr: Kabul et

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Advanced
tr: İleri

en: Rerun
tr: Yeniden Çalıştır

en: Back
tr: Geri

en: close accepting changes
tr: Kabul edilen değişiklikleri kapat

en: close discarding changes
tr: Kabul edilmeyen değişiklikleri kapat

en: reset to previous values
tr: Önceki değerlere sıfırla

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Description
tr: Açıklama

en: Definition
tr: Tanım

en: Operations
tr: İşlemler

en: Sort
tr: Sırala

en: Clear
tr: Temizle

en: Help
tr: Yardım

en: Open Parameter Template
tr: Parametre Şablonunu Aç

en: Loading of Parameters From % failed.
tr: Dosyadan % parametrelerin yüklenmesi başarısız oldu.

en: Loaded % Parameters.
tr: Yüklenen % parametreler.

en: Save Parameter Template file
tr: Parametre Şablon Dosyası Kaydet

en: Key of Parameter not defined
tr: Parametre Anahtarı Tanımlı Değil

en: Value of Parameter not defined
tr: Parametre Değeri Tanımlı Değil

en: Key of Parameter cannot be empty
tr: Parametre Anahtarı Boş Olamaz

en: Key '%' of Parameter contains invalid characters
tr: Parametrenin '%' Anahtarı geçersiz karakterler içeriyor

en: Key '%' already exist
tr: Anahtar '%' zaten mevcut

en: Edit parameters
tr: Parametreleri Düzenle

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Do you wish to close and discard all changes?
tr: Tüm değişiklikleri kapatmak ve silmek istiyor musunuz?

en: Undo/Redo history
tr: Geri Al/Yinele geçmişi

en: Selection options
tr: Seçim seçenekleri

en: Allow all vehicles
tr: Tüm araçlara izin ver

en: Allow only road vehicles
tr: Sadece karayolu araçlarına izin verin

en: Allow only rail vehicles
tr: Sadece demiryolu araçlarına izin verin

en: Disallow all vehicles
tr: Tüm araçlara izin verme

en: Default vehicle class
tr: Varsayılan araç sınıfı

en: A passenger car assigned for private use
tr: Özel kullanım için tahsis edilmiş bir binek aracı

en: Vehicle for hire with a driver
tr: Sürücülü kiralık araç

en: Urban line traffic
tr: Şehiriçi hat trafiği

en: Overland transport
tr: Karayolu taşımacılığı

en: Vehicles specialized in delivering goods
tr: Mal tesliminde uzmanlaşmış araçlar

en: Vehicle designed to transport cargo
tr: Kargo taşımak için tasarlanmış araç

en: Truck with trailer
tr: Römorklu kamyon

en: Vehicle designated to respond to an emergency
tr: Acil bir duruma müdahale etmek üzere görevlendirilmiş araç

en: Two- or three-wheeled motor vehicle
tr: İki veya üç tekerlekli motorlu taşıt

en: Motorcycle not allowed in motorways
tr: Motosikletlerin otoyollara girmesi yasak

en: Human-powered, pedal-driven vehicle
tr: İnsan gücüyle çalışan, pedallı araç

en: Person traveling on foot
tr: Yaya olarak seyahat eden kişi

en: Rail vehicle which runs on tracks
tr: Raylar üzerinde çalışan demiryolu aracı

en: Rail electric vehicle
tr: Elektrikli demiryolu aracı

en: High-speed rail vehicle
tr: Yüksek hızlı demiryolu aracı

en: Heavier than tram
tr: Tramvaydan daha ağır

en: Heavy rail vehicle
tr: Ağır demiryolu aracı

en: Future electric mobility vehicles
tr: Geleceğin elektrikli ulaşım araçları

en: Vehicle designed for military forces
tr: Askeri güçler için tasarlanan araç

en: Basic class for navigating waterway
tr: Su yolunda seyir için temel sınıf

en: Vehicle of a governmental security agency
tr: Bir devlet güvenlik kurumuna ait araç

en: A civilian security armored car used by VIPs
tr: VIP'ler tarafından kullanılan bir sivil güvenlik zırhlı aracı

en: High-Occupancy Vehicle (two or more passengers)
tr: Yüksek Kapasiteli Araç (iki veya daha fazla yolcu)

en: Reserved for user-defined semantics
tr: Kullanıcı tanımlı anlamlar için ayrılmıştır

en: Open dialog for editing color
tr: Renk düzenleme için iletişim kutusunu aç

en: true
tr: Doğru

en: false
tr: Yanlış

en: add % in '%'
tr: '%' içine % ekleyin

en: Rerouter has more than one edge
tr: Rerouter (Rotalayıcı) Birden Fazla Kesimde Var

en: Invalid row type
tr: Geçersiz satır türü

en: Open Image
tr: Görsel Aç

en: Open OSG File
tr: OSG Dosyası Aç

en: Name
tr: Adı

en: Size
tr: Boyut

en: Activate friendlyPos and save
tr: friendlyPos (Varsayılan Yerleşimi) Aktifleştir ve Kaydet

en: Friendly pos parameter will be activated in all stopping places and E2 detectors
tr: Friendly pos parametresi tüm durak yerlerinde ve E2 dedektörlerinde aktif olacak

en: Save invalid positions
tr: Geçersiz Pozisyonları Kaydet

en: Save stopping places and E2 detectors with invalid positions
tr: Durak yerlerini ve E2 dedektörlerini geçersiz konumlarla kaydet

en: Fix positions and save
tr: Pozisyonları Düzelt ve Kaydet

en: Position of stopping places and E2 detectors will be fixed
tr: Durak yerlerinin ve E2 dedektörlerinin pozisyonu sabitlenecek

en: Select invalid additionals
tr: Geçersiz ekleri seç

en: Cancel saving of additionals and select invalid stopping places and E2 detectors
tr: İlavelerin kaydedilmesini iptal et ve geçersiz durak yerleri ile E2 dedektörlerini seç

en: Build connections between lanes
tr: Şeritler arasında bağlantılar oluştur

en: New connections will be created between non-connected lanes
tr: Bağlantısız şeritler arasında yeni bağlantılar oluşturulacak

en: Remove invalid E2 detectors
tr: Geçersiz E2 dedektörlerini kaldır

en: Remove Multilane E2 Detectors with non-connected lanes
tr: Bağlantısız şeritlerde çok şeritli E2 Dedektörlerini Kaldır

en: Routes
tr: Rotalar

en: Remove invalid routes
tr: Geçersiz Rotaları Kaldır

en: Save invalid routes
tr: Geçersiz Rotaları Kaydet

en: Remove stops out of route
tr: Rota Dışındaki Durakları Kaldır

en: Remove invalid vehicles
tr: Geçersiz Araçları Kaldır

en: Save invalid vehicles
tr: Geçersiz Araçları Kaydet

en: Remove stops out of vehicle's route
tr: Araç Rotası Dışındaki Durakları Kaldır

en: Conflict
tr: Çatışma

en: Save list of conflicted items
tr: Çakışan Öğelerin Listesini Kaydet

en: Saving successfully
tr: Başarıyla Kaydediliyor

en: Saving list of conflicted items failed
tr: Çakışan Öğe Listesinin Kaydı Başarısız

en: Remove invalid edges
tr: Geçersiz Kesimleri Kaldır

en: Save invalid edges
tr: Geçersiz Kesimleri Kaydet

en: delete invalid edges
tr: geçersiz kesimleri sil

en: select invalid edges
tr: geçersiz kesimleri seç

en: Remove invalid crossings
tr: Geçersiz Geçitleri Kaldır

en: Save invalid crossings
tr: Geçersiz Geçitleri Kaydet

en: delete invalid crossings
tr: geçersiz geçitleri sil

en: select invalid crossings
tr: geçersi̇z geçi̇tleri seç

en: Fix network elements problems
tr: Ağ Elemanları Sorunlarını Düzelt

en: Toggle Menu Tooltips
tr: Menü Araç İpuçlarını Aç/Kapat

en: Toggles whether tooltips in the menu shall be shown.
tr: Menüdeki araç ipuçlarının gösterilip gösterilmeyeceğini değiştirir.

en: Save options
tr: Ayarları kaydet

en: Save configuration file
tr: Konfigürasyon dosyasını kaydet

en: Load options
tr: Yükleme seçenekleri

en: Load configuration file
tr: Konfigürasyon dosyasını yükle

en: Default options
tr: Varsayılan seçenekler

en: Reset all options to default
tr: Tüm seçenekleri varsayılan olarak sıfırla

en: Topics
tr: Başlıklar

en: Search
tr: Ara

en: Include description in search
tr: Aramaya açıklama ekleme

en: Could not load configuration '
tr: Konfigürasyon yüklenemedi '

en: Could not load tool configuration '
tr: Araç konfigürasyonu yüklenemedi '

en: Loaded configuration.
tr: Konfigürasyon yüklendi.

en: Reset value
tr: Değeri sıfırla

en: Select filename
tr: Dosya adı seç

en: Save output
tr: Çıktıyı kaydet

en: Console output
tr: Konsol çıktısı

en: Abort
tr: İptal et

en: Grid
tr: Izgara

en: Spider
tr: Örümcek

en: Random grid
tr: Rastgele ızgara

en: Random
tr: Rastgele

en: Save toolcfg
tr: Toolcfg kaydet

en: Save file with tool configuration
tr: Dosyayı araç yapılandırması ile kaydet

en: Load toolcfg
tr: Toolcfg yükle

en: Load file with tool configuration
tr: Araç konfigürasyonunu içeren dosyayı yükle

en: Sorted by name
tr: İsme göre sırala

en: Grouped by categories
tr: Kategoriye göre grupla

en: Use current % file
tr: Geçerli % dosyasını kullan

en: Select % file
tr: Dosya %'sini seçin

en: Use current selected edges
tr: Mevcut seçili kesimleri kullan

en: additional
tr: ilave

en: data
tr: veri

en: Nothing to enable, implement in Children
tr: Etkinleştirilecek bir şey yok, alt bileşenlerde uygulayın

en: Nothing to disable, implement in Children
tr: Devre dışı bırakılacak bir şey yok, alt bileşenlerde uygulayın

en: Nothing to toggle, implement in Children
tr: Değiştirilecek bir şey yok, alt bileşenlerde uygulayın

en: Open
tr: Açık

en:  Dialog
tr:  İletişim

en: Cursor position over additional shape:
tr: Ek şekil üzerinde imleç konumu:

en: Cursor position over lane:
tr: Şerit üzerinde imleç konumu:

en: Mouse position over edge:
tr: Kesim üzerinde fare konumu:

en: Cursor position in view:
tr: Görünümdeki imleç konumu:

en: Invalid number of edges
tr: Geçersiz kesim sayısı

en: add bus stop '
tr: otobüs durağı ekle '

en: add train stop '
tr: tren durağı ekle '

en: Could not build access in netedit; The lane '%' doesn't support pedestrians
tr: Netedit'te erişim oluşturulamadı; '%' şeridi yayaları desteklemiyor

en: add access in '
tr: erişim ekle '

en: add container stop '
tr: konteyner durağı ekle '

en: add charging station '
tr: şarj istasyonu ekle '

en: Could not build parking area with ID '%' in netedit; Invalid departPos over lane.
tr: Netedit'te '%' ID'li park alanı oluşturulamadı; Şerit üzerinde geçersiz departPos.

en: add parking area '
tr: park alanı ekle '

en: Could not build parking space in netedit; attribute width cannot be parse to float.
tr: Netedit'te park yeri oluşturulamadı; öznitelik genişliği ondalıklı olarak ayrıştırılamıyor.

en: Could not build parking space in netedit; attribute length cannot be parse to float.
tr: Netedit'te park yeri oluşturulamadı; öznitelik uzunluğu ondalıklı olarak ayrıştırılamıyor.

en: Could not build parking space in netedit; attribute angle cannot be parse to float.
tr: Netedit'te park yeri oluşturulamadı; öznitelik açısı ondalıklı olarak ayrıştırılamıyor.

en: add parking space in '
tr: ' içine park yeri ekle

en: add induction loop '
tr: indüksiyon döngüsü ekle '

en: Could not build lane area detector with ID '%' in netedit; invalid traffic light ID.
tr: Netedit'te '%' ID'li şerit alanı dedektörü oluşturulamadı; geçersiz trafik ışığı ID'si.

en: add lane area detector '
tr: şerit alanı dedektörü ekle '

en: Could not build lane area detector with ID '%' in netedit; Lanes aren't consecutives.
tr: Netedit'te ID '%' ile şerit alanı dedektörü oluşturulamadı; Şeritler ardışık değil.

en: add entry-exit detector '
tr: giriş-çıkış dedektörü ekle'

en: add entry detector in '
tr: ' içine giriş dedektörü ekleyin

en: add exit detector in '
tr: ' içine çıkış dedektörü ekleyin

en: add instant induction loop '
tr: anlık indüksiyon döngüsü ekle '

en: add lane calibrator '
tr: şerit kalibratörü ekle '

en: add calibrator '
tr: kali̇bratör ekle '

en: add calibrator flow in '
tr: ' içine kalibratör akımı ekleyin

en: add rerouter '
tr: yeniden yönlendirici ekle '

en: Could not build interval with ID '%' in netedit; begin is greater than end.
tr: Netedit'te '%' ID'li aralık oluşturulamadı; başlangıç bitişten büyük.

en: add rerouter interval in '
tr: ' içine yeniden yönlendirici aralığı ekleyin

en: Could not build interval with begin '%' and end '%' in '%' due overlapping.
tr: Çakışma nedeniyle '%' içinde '%' başlangıçlı ve '%' bitişli aralık oluşturulamadı.

en: add closing lane reroute in '
tr: ' içine kapanış şeridi yeniden yönlendirmesi ekle

en: add closing reroute in '
tr: ' içine kapanış yeniden yönlendirme ekle

en: add dest prob reroute in '
tr: ' içine hedef inceleme yeniden yönlendirmesi ekle

en: add parking area reroute in '
tr: ' içine park alanı yeniden yönlendirmesi ekle

en: add route prob reroute in '
tr: ' içine rota inceleme yeniden yönlendirmesi ekle

en: add route probe '
tr: rota sorgulama ekle '

en: add Variable Speed Sign '
tr: Değişken Hız İşareti ekle '

en: add VSS Step in '
tr: ' içine VSS Adımı ekle

en: Could not build Vaporizer with ID '%' in netedit; begin is greater than end.
tr: Netedit'te '%' ID'li Buharlaştırıcı oluşturulamadı; başlangıç bitişten büyük.

en: add vaporizer in '
tr: ' içine buharlaştırıcı ekle

en: Could not build TAZ with ID '%' in netedit; Invalid Shape.
tr: Netedit'te '%' ID'li TAZ oluşturulamadı; Geçersiz Şekil.

en: add TAZ '
tr: TAB ekle '

en: add TAZ Source in '
tr: ' içine TAB kaynağı ekle

en: update TAZ Source in '
tr: ' içinde TAB kaynağını güncelle

en: add TAZ Sink in '
tr: ' içine TAB Alıcı ekle

en: update TAZ Sink in '
tr: ' içinde TAB alıcısını güncelle

en: add traction substation '
tr: cer trafo merkezi̇ ekle '

en: Could not build overhead wire with ID '%' in netedit; Lanes aren't consecutives.
tr: Netedit'te '%' ID'li havai hat teli oluşturulamadı; Şeritler ardışık değil.

en: add overhead wire '
tr: havai hat ekle '

en: add polygon '
tr: çokgen ekle '

en: Could not build POI with ID '%' in netedit
tr: Netedit'te '%' ID'li POI oluşturulamadı

en: Network requires a geo projection.
tr: Ağ bir coğrafi projeksiyon gerektirir.

en: add jps walkable area '
tr: jps yürünebi̇li̇r alan ekle '

en: add jps obstacle '
tr: jps engeli̇ ekle '

en: Both myEdge and myLane aren't defined
tr: Hem Kesimlerim (myEdge) hem de Şeritlerim (myLane) tanımlanmamış

en: calibratorFlow of calibrator '%' cannot be written. Either type or vehsPerHour or speed must be enabled
tr: '%' kalibratörünün calibratorFlow değeri yazılamıyor. Tip veya vehsPerHour ya da hız etkinleştirilmelidir

en: ' needs at least one entry and one exit
tr: ' en az bir giriş ve bir çıkışa ihtiyaç duyar

en: An entry-exit detector needs at least one entry detector
tr: Bir giriş-çıkış dedektörü en az bir giriş dedektörüne ihtiyaç duyar

en: An entry-exit detector needs at least one exit detector
tr: Bir giriş-çıkış dedektörü en az bir çıkış dedektörüne ihtiyaç duyar

en: Release from lane
tr: Şeritten ayrılma

en: Attach to nearest lane
tr: En yakın şeride ekle

en: No geo-conversion defined
tr: Tanımlanmış coğrafi dönüşüm yok

en: Simplify Shape
tr: Şekli Basitleştir

en: Replace current shape with a rectangle
tr: Geçerli şekli bir dikdörtgenle değiştir

en: Open shape
tr: Şekli aç

en: Open polygon's shape
tr: Çokgenin şeklini aç

en: Close shape
tr: şekli kapat

en: Close polygon's shape
tr: Çokgenin şeklini kapat

en: Select elements within polygon
tr: Çokgen içindeki elemanları seç

en: Select elements within polygon boundary
tr: Çokgen sınırı içindeki elemanları seç

en: Remove geometry point
tr: Geometri noktasını kaldır

en: Remove geometry point under mouse
tr: Farenin altındaki geometri noktasını kaldır

en: Set first geometry point
tr: İlk geometri noktasını ayarla

en: Number of remaining points insufficient
tr: Kalan nokta sayısı yetersiz

en: Polygon already opened
tr: Çokgen zaten açıldı

en: Polygon already closed
tr: Çokgen zaten kapandı

en: Selected point must be different of the first point
tr: Seçilen nokta ilk noktadan farklı olmalıdır

en: Polygon already simplified
tr: Poligon zaten basitleştirilmiş

en: Set custom Geometry Point
tr: Özel Geometri Noktası ayarla

en: add data set
tr: veri seti ekle

en: add data set and data interval
tr: veri seti ve veri aralığı ekle

en: add data interval
tr: veri aralığı ekle

en: add edge rel
tr: kesim ilişkisi ekle

en: There is already a edgeRel defined between '%' and '%'.
tr: '%' ve '%' arasında zaten bir edgeRel tanımlanmıştır.

en: There is already a TAZ rel defined between '%' and '%'.
tr: '%' ve '%' arasında tanımlanmış bir TAZ ilişkisi zaten vardır.

en: There is already a TAZ rel defined in '%'.
tr: '%' içinde tanımlanmış bir TAZ rel zaten vardır.

en: add TAZ rel
tr: TAB ilişkisi ekle

en: GenericData was already inserted
tr: GenericData zaten eklendi

en: GenericData wasn't previously inserted
tr: GenericData daha önce eklenmemiş

en: DataInterval was already inserted
tr: DataInterval zaten eklendi

en: DataInterval wasn't previously inserted
tr: DataInterval daha önce eklenmedi

en: Open % Dialog
tr: Açık % İletişim Kutusu

en: Invalid index
tr: Geçersiz dizin

en: add meanDataEdge
tr: meanDataEdge ekle

en: add meanDataLane
tr: meanDataLane ekle

en: Could not build % in netedit
tr: Netedit'te % oluşturulamadı

en: Edge doesn't exist.
tr: Kesim diye bir şey yok.

en: Attribute '%' doesn't exist.
tr: '%' özniteliği mevcut değil.

en: Route length:
tr: Rota uzunluğu:

en: reverse
tr: ters

en: reverse current %
tr: ters akım %

en: Add reverse %
tr: Ters % ekleyin

en: Edge '%' is not consecutive with edge '%'
tr: '%' kesimi '%' kesimi ile ardışık değil

en: copy % '%'
tr: kopyala % '%'

en: Invalid % used in % '%'. % is greater than number of lanes
tr: '%' içinde kullanılan geçersiz %. % şerit sayısından büyük

en: Invalid % used in % '%'. % is greater than type %
tr: '%' içinde geçersiz % kullanılmış. %, % türünden daha büyük

en: Invalid vehicle type '%' used in % '%'.
tr: '%' içinde kullanılan geçersiz araç tipi '%'.

en: Containers don't support stops at busStops or trainStops
tr: Konteynerler OtobüsDurakları veya Trenİstasyonlar'daki durakları desteklemez

en: Persons don't support stops at containerStops
tr: Yolcular konteyner duraklarındaki durakları desteklemez

en: Persons don't support stops at chargingStations
tr: Yolcular şarj istasyonlarındaki durakları desteklemez

en: Containers don't support stops at chargingStations
tr: Konteynerler şarj istasyonlarındaki durakları desteklemez

en: Persons don't support stops at parkingAreas
tr: Yolcular park alanlarındaki durakları desteklemez

en: Containers don't support stops at parkingAreas
tr: Konteynerler park alanlarındaki durakları desteklemez

en: vehicles don't support stops at edges
tr: araçlar kesimlerdeki durakları desteklemez

en: A stop must be defined either over a stoppingPlace, a edge or a lane
tr: Bir durak ya bir durak yeri (stoppingPlace), bir kesim ya da bir şerit üzerinde tanımlanmalıdır

en: A stop requires only a stoppingPlace, edge or lane
tr: Bir durak sadece bir durak yeri (stoppingPlace), kesim veya şerit gerektirir

en: % with id '%' doesn't exist in % '%'
tr: '%' id'li % '%' içinde mevcut değil

en: invalid probability % in % '%'
tr: '%' içinde geçersiz olasılık %

en: Invalid type distribution probabilities in % '%'. Must have the same number of elements
tr: '%' cinsinden geçersiz tür dağılım olasılıkları. Aynı sayıda elemana sahip olmalıdır

en: Invalid Stop parent
tr: Geçersiz Durak ebeveyni

en: Invalid parent
tr: Geçersiz ebeveyn

en: transform to
tr: dönüşümü

en: Trip (over junctions)
tr: Yolculuk (kavşaklar üzerinden)

en: Flow (over junctions)
tr: Akış (kavşakların üzerinden)

en: Trip (over TAZs)
tr: Yolculuk (TAZ'ler üzerinden)

en: Flow (over TAZs)
tr: Akış (TAZ üzerinden)

en: Vehicle (embedded route)
tr: Araç (yerleşik rota)

en: RouteFlow
tr: RotaAkışı

en: RouteFlow (embedded route)
tr: RotaAkışı (yerleşik rota)

en: Trip
tr: Yolculuk

en: transform selected to
tr: seçilen dönüşüm

en: Trips (over junctions) (only %)
tr: Yolculuklar (kavşak üzerinden) (sadece %)

en: Flows (over junctions) (only %)
tr: Akışlar (kavşakların üzerinden) (sadece %)

en: Trips (over junctions)
tr: Yolculuklar (kavşaklar üzerinden)

en: Flows (over junctions)
tr: Akışlar (kavşakların üzerinden)

en: Trips (over TAZs) (only %)
tr: Yolculuklar (TAZ'ler üzerinden) (sadece %)

en: Flows (over TAZs) (only %)
tr: Akışlar (TAZ'ler üzerinden) (sadece %)

en: Trips (over TAZs)
tr: Yolculuklar (TAZ'ler üzerinden)

en: Flows (over TAZs)
tr: Akışlar (TAZ'ler üzerinden)

en: Vehicles (only %)
tr: Araçlar (sadece %)

en: Vehicles (embedded route) (only %)
tr: Araçlar (yerleşik rota) (sadece %)

en: RouteFlows (only %)
tr: RotaAkışları (sadece %)

en: RouteFlows (embedded route) (only %)
tr: RotaAkışları (yerleşik rota) (sadece %)

en: Trips (only %)
tr: Yolculuklar (sadece %)

en: Flows (only %)
tr: Akış (sadece %)

en: Vehicles (embedded route)
tr: Araçlar (yerleşik rota)

en: RouteFlows
tr: RotaAkışları

en: RouteFlows (embedded route)
tr: RotaAkışları (yerleşik rota)

en: Trips
tr: Yolculuklar

en: Invalid vehicle tag
tr: Geçersiz araç etiketi

en: arrivalPos of %
tr: varışPos %

en: departPos of %
tr: kalkışPos %

en: Could not set attribute '%' (tls is broken)
tr: '%' özniteliği ayarlanamadı (tıs bozuk)

en: Could not compute smooth shape for edge '%'
tr: '%' kesimi için pürüzsüz şekil hesaplanamadı

en: Could not compute smooth elevation for edge '%'
tr: '%' kesimi için pürüzsüz yükseklik hesaplanamadı

en: invalid link state='%'
tr: geçersiz bağlantı durumu='%'

en: TLS operations
tr: TLS operasyonları

en: Add TLS
tr: TLS ekle

en: Add joined TLS
tr: Birleştirilmiş TLS ekle

en: Reset junction shapes
tr: Kavşak şekillerini sıfırla

en: change junction position
tr: kavşak konumunu değiştir

en: change keepClear for whole junction
tr: keepClear'ı tüm kavşak için değiştir

en: Copy parent edge name to clipboard
tr: Ana kenar adını panoya kopyala

en: Remove Lane From Selected
tr: Seçilenlerden Şeridi Kaldır

en: Add Lane To Selected
tr: Seçilenlere Şerit Ekleme

en: Remove Edge From Selected
tr: Seçilenden Kenar Kaldır

en: Add Edge To Selected
tr: Seçilenlere Kenar Ekle

en: Reset edge end points
tr: Kesim uç noktalarını sıfırlama

en: Select state for all links from this edge:
tr: Bu kesimdeki tüm bağlantılar için durumu seçin:

en: Additional options available in 'Inspect Mode'
tr: 'İnceleme Modu'nda kullanılabilen ek seçenekler

en: Shape pos:
tr: Şekil konumu:

en: Length pos:
tr: Uzunluk poz:

en: Distance:
tr: Mesafe:

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Angle:
tr: Açı:

en: Lane Parametric Length cannot be never 0
tr: Şerit Parametrik Uzunluğu asla 0 olamaz

en: Opposite lane '%' does not connect the same nodes as edge '%'!
tr: Karşıt şerit '%', '%' kesimi ile aynı düğümleri bağlamıyor!

en: Unexpected LinkState '%'
tr: Beklenmeyen Bağlantı Durumu '%'

en: Edge operations (% selected)
tr: Kesim işlemleri (seçilen %)

en: Edge operations
tr: Kesim işlemleri

en: Split edge here
tr: Burası bölünmüş kesim

en: Split edge in both directions here (no symmetric opposite edge)
tr: Burada her iki yönde bölünmüş kesim (simetrik karşı kesim yok)

en: Split edge in both directions here (no opposite edge)
tr: Burada her iki yönde bölünmüş kesim (karşı kesim yok)

en: Split edge in both directions here
tr: Burada her iki yönde bölünmüş kesim

en: Set geometry endpoint here (shift-click)
tr: Geometri bitiş noktasını buraya ayarlayın (shift tuşuna basarak tıklayın)

en: Restore both geometry endpoints
tr: Her iki geometri uç noktasını da geri yükleyin

en: Restore geometry endpoints of all selected edges
tr: Seçilen tüm kesimlerin geometri uç noktalarını geri yükle

en: Restore geometry endpoint (shift-click)
tr: Geometri uç noktasını geri yükle (shift-tıkla)

en: Reverse %
tr: Ters %

en: Add reverse direction for %
tr: % için ters yön ekle

en: Add reverse disconnected direction for %
tr: % için ters bağlantı kesilmiş yön ekleyin

en: Reset lengths for %
tr: Uzunlukları % için sıfırla

en: Straighten %
tr: Düzeltme %

en: Smooth %
tr: Pürüzsüz %

en: Straighten elevation of %
tr: Yüksekliği % olarak düzeltin

en: Smooth elevation of %
tr: Pürüzsüz % yükselmesi

en: Lane operations (% selected)
tr: Şerit işlemleri (seçilen %)

en: Lane operations
tr: Şerit işlemleri

en: Duplicate lane
tr: Çift şerit

en: Set custom lane shape
tr: Özel şerit şekli ayarlama

en: Reset custom shape
tr: Özel şekli sıfırla

en: Reset opposite lane
tr: Karşı şeridi sıfırla

en: Sidewalk
tr: Kaldırım

en: Bike lane
tr: Bisiklet yolu

en: Bus lane
tr: Otobüs yolu

en: Green verge
tr: Yeşil eşik

en: Green verge (front)
tr: Yeşil eşik (ön)

en: Green verge (back)
tr: Yeşil eşik (arka)

en: Add restricted %
tr: Kısıtlı % ekleyin

en: Remove restricted %
tr: Kısıtlı %'yi kaldırın

en: Transform to restricted %
tr: Kısıtlı %'ye dönüştürün

en: Template operations (% selected)
tr: Şablon işlemleri (% seçilen)

en: Template operations
tr: Şablon işlemleri

en: Use edge as template
tr: Kesim şablonu olarak kullan

en: Apply template
tr: Şablonu uygula

en: Select reachable (compute junctions)
tr: Ulaşılabilir olanı seçin (kavşakları hesaplayın)

en: Internal attributes
tr: Dahili Öznitelikler

en: Extended attributes
tr: Genişletilmiş Öznitelikler

en: Flow attributes
tr: Akım Öznitelikleri

en: Netedit attributes
tr: Netedit Öznitelikleri

en: Move element up one lane
tr: Elemanı bir şerit yukarı taşıyın

en: Move element down one lane
tr: Elemanı bir şerit aşağı taşıyın

en: Consecutive lane selector
tr: Ardışık Şerit Seçici

en: No lanes selected
tr: Herhangi Bir Şerit Seçilmedi

en: Finish path creation
tr: Güzergah Oluşturmayı Bitir

en: Abort path creation
tr: Güzergah Oluşturmayı İptal Et

en: Remove last lane
tr: Son Şeridi Kaldır

en: Show candidate lanes
tr: Aday Şeritleri Göster

en: -BACKSPACE: undo click
tr: -GERİ AL: tıklamayı geri al

en: -ESC: Abort path creation
tr: -ESC: Güzergah oluşturmayı iptal et

en: Invalid lane
tr: Geçersiz Şerit

en: Lane path needs at least two lanes
tr: Şerit Güzergahı İçin En Az İki Şerit Gerekir

en: route creation
tr: rota oluşturma

en: - Selected lanes:
tr: - Seçilen Şeritler:

en: - Length:
tr: - Uzunluk:

en: Parent element
tr: Kaynak Eleman

en: Drawing
tr: Çizim

en: Start drawing
tr: Çizime Başla

en: Stop drawing
tr: Çizimi Durdur

en: Abort drawing
tr: Çizimi İptal Et

en: 'Start drawing' or ENTER to create a shape.
tr: Bir şekil oluşturmak için 'Çizime başla' veya ENTER tuşuna basın.

en: 'Stop drawing' or ENTER to finish shape creation.
tr: Şekil oluşturmayı bitirmek için 'Çizimi durdur' veya ENTER tuşuna basın.

en: 'Abort drawing' or ESC to abort shape creation.
tr: Şekil oluşturmayı iptal etmek için 'Çizimi iptal et' veya ESC.

en: 'Shift + Click' to remove the last inserted point.
tr: Eklenen son noktayı kaldırmak için 'Shift + Tıkla'.

en: A new point cannot be added if drawing wasn't started
tr: Çizim başlatılmadıysa yeni bir nokta eklenemez

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Default Vehicle Type '%' cannot be removed
tr: Varsayılan Araç Türü '%' kaldırılamaz

en: Center
tr: Merkez

en: Inspect
tr: İncele

en: Delete
tr: Sil

en:  origin
tr:  köken

en:  destination
tr:  Hedef

en:  additionals...
tr:  ekler...

en:  demand elements...
tr:  talep elemanları...

en:  edges...
tr:  kesimler...

en:  lanes...
tr:  şeritler...

en:  TAZElements...
tr:  TAB Elemanları...

en: Incomings
tr: Gelenler

en: Outgoing
tr: Gidenler

en: Data elements
tr: Veri Elemanları

en: Scale: Min -> Max
tr: Ölçek: Min -> Maks

en: Overlapped elements
tr: Çakışık Elemanlar

en:  - Click in the same position
tr:  - Aynı pozisyona tıkla

en:    to inspect next element
tr:    Sonraki Elemanın İncelenmesi İçin

en:  - Shift + Click in the same
tr:  - Aynı şekilde Shift + Tıklama

en:    position to inspect
tr:    İnceleme İçin Pozisyon

en:    previous element
tr:    Önceki Eleman

en: GEO attributes Help
tr: GEO öznitelikleri Yardım

en: Route creator
tr: Rota Oluşturucu

en: No edges selected
tr: Herhangi Bir Kesim Seçilmedi

en: Use last route
tr: Son Rotayı Kullan

en: Finish route creation
tr: Rota Oluşturmayı Tamamla

en: Abort route creation
tr: Rota Oluşturmayı İptal Et

en: Remove last edge
tr: Son Kesimi Kaldır

en: Show candidate edges
tr: Aday Kesimleri Göster

en: SHIFT-click: ignore vClass
tr: SHIFT tuşuna basarak tıklayın: vClass'ı yoksay

en: CTRL-click: force add
tr: CTRL-tıklama: eklemeye zorla

en: BACKSPACE: undo click
tr: GERİ AL: tıklamayı geri al

en: Double junctions aren't allowed
tr: Çifte Kavşaklar İzinli Değil

en: Only two junctions are allowed
tr: Sadece İki Kavşak İzinli

en: Double TAZs aren't allowed
tr: Çift TAZ'lara izin verilmez

en: Only two TAZs are allowed
tr: Yalnızca iki TAZ'a izin verilir

en: Double edges aren't allowed
tr: Çifte Kesime İzin Verilmiyor

en: Only consecutives edges are allowed
tr: Sadece Ardışık Kesimler İzinli

en: Only two edges are allowed
tr: Sadece İki Kesim İzinli

en: Invalid edge (SHIFT + click to add an invalid vClass edge)
tr: Geçersiz kesim (geçersiz bir araç sınıfı (vClass) kesimi eklemek için SHIFT + tıklayın)

en: Invalid edge (CONTROL + click to add a disconnected edge)
tr: Geçersiz kesim (bağlantısı kesilmiş bir kesim eklemek için CONTROL + tıklayın)

en: - Selected edges:
tr: - Seçilen Kesimler:

en: - Path edges:
tr: - Güzergah Kesimleri:

en: - Average speed:
tr: - Ortalama Hız:

en: Information
tr: Bilgi

en:  edge candidate
tr:  kesim adayı

en:  last edge selected
tr:  seçilen son kesim

en:  edge selected
tr:  seçilen kesim

en:  edge conflict (vClass)
tr:  kesim çatışması (araç sınıfı (vClass))

en:  edge disconnected
tr:  kesim bağlantısı kesildi

en: Remove last element
tr: Son öğeyi kaldırın

en: Click over:
tr: Üstüne tıkla:

en: Only two from-to elements are allowed
tr: Yalnızca iki nereden - nereye öğesine izin verilir

en: Double stoppingPlaces aren't allowed
tr: Çift duraklamaya izin verilmez

en: Plan type
tr: Plan türü

en: Parent selector
tr: Kaynak Seçici

en: No element selected
tr: Seçili eleman yok

en: Parent type:
tr: Ebeveyn türü:

en: Invalid row or column
tr: Geçersiz satır veya sütun

en: Invalid row
tr: Geçersiz satır

en: Invalid column
tr: Geçersiz sütun

en: Accumulated:
tr: Birikmiş:

en: Add phase
tr: Faz ekle

en: Add new phase.
tr: Yeni faz ekle.

en: Default phase
tr: Varsayılan faz

en: Add default phase.
tr: Varsayılan faz ekle.

en: Duplicate phase
tr: Fazı yinele

en: Duplicate this phase.
tr: Bu fazı yinele.

en: Red phase
tr: Kırmızı faz

en: Add red phase.
tr: Kırmızı faz ekle.

en: Yellow phase
tr: Sarı faz

en: Add yellow phase.
tr: Sarı faz ekle.

en: Green phase
tr: Yeşil faz

en: Add green phase.
tr: Yeşil faz ekle.

en: Green priority phase
tr: Yeşil öncelikli faz

en: Add green priority phase.
tr: Yeşil öncelikli faz ekle.

en: Cannot be parsed to double
tr: Çift olarak ayrıştırılamaz

en: Tooltips only for TextFields
tr: Sadece metin alanları için ipuçları

en: Delete phase
tr: Fazı sil

en: Delete this phase.
tr: Bu fazı sil.

en: Move phase up
tr: Fazı yukarı taşı

en: Move this phase up.
tr: Bu fazı yukarı taşı.

en: Move phase down
tr: Fazı aşağı taşı

en: Move this phase down.
tr: Bu fazı aşağı taşı.

en: Element
tr: Elemanlar

en: network elements
tr: Ağ Elemanları

en: Stops
tr: Duraklar

en: Persons
tr: Yolcular

en: Walks
tr: Yürümeler

en: Rides
tr: Binişler

en: Person stops
tr: Yolcu Durakları

en: NetworkElements
tr: Ağ Elemanları

en: Clear selection
tr: Seçimi temizle

en: Use selected
tr: Seçimi Kullan

en: Delete geometry points
tr: Geometri noktalarını sil

en: Protect Elements
tr: Elemanları Koru

en: Protect all
tr: Tümünü koruyun

en: Protect all elements
tr: Tüm elemanları koruyun

en: Unprotect all
tr: Tüm korumaları kaldırın

en: Unprotect all elements
tr: Tüm elemanların korumasını kaldırın

en: Protect additional elements
tr: Ek elemanları koru

en: Protect TAZ elements
tr: TAB elemanlarını koru

en: Protect demand elements
tr: Talep elemanlarını koru

en: Protect data elements
tr: Veri elemanlarını koru

en: remove selected items
tr: seçili öğeleri kaldır

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Set as Template
tr: Şablon Olarak Ayarla

en: clear Edge Template
tr: Kesim Şablonunu temizle

en: Set edge '%' as Template
tr: '%' kesimi Şablon olarak ayarla

en: No edge Template Set
tr: Kesim Şablon Seti Yok

en: Match Attribute
tr: Eşleştirme Özelliği

en: Apply selection
tr: Seçimi uygula

en: Common move options
tr: Yaygın taşıma seçenekleri

en: Allow change lanes
tr: Şerit değiştirmeye izin ver

en: Merge geometry points
tr: Geometri noktalarını birleştir

en: Network move options
tr: Ağ taşıma seçenekleri

en: Move whole polygons
tr: Tüm çokgenleri taşı

en: Force draw geom. points
tr: Geom. noktaları çizmeye zorla

en: Demand move options
tr: Talep taşıma seçenekleri

en: Leave stopPersons connected
tr: StopPersons seçeneğini bağlı bırak

en: Shift selected edges geometry
tr: Seçili kesim geometrisini kaydır

en: Apply shift value
tr: Kaydırma değerini uygula

en: Shift edge geometry orthogonally to driving direction for all selected edges
tr: Seçilen tüm kesimler için kesim geometrisini sürüş yönüne dikey olarak kaydır

en: Change Z in selection
tr: Seçimde Z'yi değiştir

en: Absolute value
tr: Mutlak değer

en: Set Z value as absolute
tr: Z değerini mutlak olarak ayarla

en: Relative value
tr: Göreceli değer

en: Set Z value as relative
tr: Z değerini göreli olarak ayarla

en: Apply Z value
tr: Z değerini uygula

en: Apply Z value to all selected junctions
tr: Z değerini seçilen tüm kavşaklara uygula

en: - Num geometry points:
tr: - Sayısal geometri noktaları:

en: - Selection minimum Z:
tr: - Minimum Z seçimi:

en: - Selection maximum Z:
tr: - Maksimum Z seçimi:

en: - Selection average Z:
tr: - Seçme ortalaması Z:

en: Shift shape geometry
tr: Şekil geometrisini kaydır

en: Shift shape geometry orthogonally to driving direction for all selected shapes
tr: Seçilen tüm şekiller için şekil geometrisini sürüş yönüne dikey olarak kaydır

en: Click over edge to create or edit geometry point.
tr: Geometri noktası oluşturmak veya düzenlemek için kesimi üzerine tıklayın.

en: Shift+click over edge to edit start or end geometry point.
tr: Başlangıç veya bitiş geometri noktasını düzenlemek için Shift+Click üzerine tıklayın.

en: Move
tr: Taşı

en: Selection information
tr: Seçim bilgileri

en: Junctions
tr: Kavşaklar

en: Edges
tr: Kesimler

en: Lanes
tr: Şeritler

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Crossings
tr: Geçitler

en: WalkingAreas
tr: YürüyüşAlanları

en: Additionals
tr: İlaveler

en: Wires
tr: Enerji Hatları

en: TAZs
tr: TABlar

en: Polygons
tr: Çokgenler

en: POIs
tr: EN'ler

en: Containers
tr: Konteynerler

en: Tranships
tr: Aktarma gemileri

en: EdgeDatas
tr: KesimVerisi

en: Modification Mode
tr: Değişiklik Modu

en: add
tr: ekle

en: Selected objects are added to the previous selection
tr: Seçilen nesneler önceki seçime eklendi

en: remove
tr: Kaldır

en: Selected objects are removed from the previous selection
tr: Seçilen nesneler önceki seçimden çıkarıldı

en: keep
tr: tut

en: Restrict previous selection by the current selection
tr: Önceki seçimi geçerli seçimle kısıtla

en: replace
tr: değiştir

en: Replace previous selection by the current selection
tr: Önceki seçimi geçerli seçimle değiştir

en: Visual Scaling
tr: Görsel Ölçeklendirme

en: Enlarge selected objects
tr: Seçilen nesneleri büyütme

en: Selection operations
tr: Seçim işlemleri

en: Deselect all objects (hotkey: ESC)
tr: Tüm nesnelerin seçimini kaldır (kısayol tuşu: ESC)

en: Invert
tr: Ters çevir

en: Invert selection status of all objects
tr: Tüm nesnelerin seçim durumunu tersine çevir

en: Save ids of currently selected objects to a file.
tr: Seçili nesnelerin kimliklerini bir dosyaya kaydet.

en: Load ids from a file according to the current modification mode.
tr: Geçerli değişiklik moduna göre kimlikleri bir dosyadan yükle.

en: Delete all selected objects (hotkey: DEL)
tr: Seçilen tüm nesneleri sil (kısayol tuşu: DEL)

en: Reduce
tr: Azalt

en: Reduce network to current selection.
tr: Ağı mevcut seçime indirgeyin.

en: Could not open '%'.
tr: '%' açılamadı.

en: load selection
tr: yük seçimi

en: Open List of Selected Items
tr: Seçili Öğelerin Listesini Aç

en: Save List of selected Items
tr: Seçilen Öğelerin Listesini Kaydet

en: invert selection
tr: seçimi ters çevir

en: Hierarchy operations
tr: Hiyerarşi işlemleri

en: Select parents
tr: Kaynağı seçin

en: Select
tr: Seç

en: Unselect
tr: Seçimi Kaldır

en: Select children
tr: Çocukları seçin

en: select parents
tr: üst ögeyi seçin

en: select children
tr: çocukları seçin

en: Hold <SHIFT> for rectangle selection.
tr: Dikdörtgen seçimi için <SHIFT> tuşunu basılı tutun.

en: Press <DEL> to delete selected objects.
tr: Seçilen nesneleri silmek için <DEL> tuşuna basın.

en: Selection
tr: Seçim

en: selection
tr: seçim

en: There is already a % in edge '%'
tr: '%' kesiminde zaten bir % var

en: Create new dataSet
tr: Yeni bir veri seti oluştur

en: Create dataSet
tr: Veri seti oluştur

en: Invalid dataSet ID
tr: Geçersiz veri seti kimliği (ID)

en: Invalid empty dataSet ID
tr: Geçersiz boş veri seti kimliği (ID)

en: Invalid duplicated dataSet ID
tr: Geçersiz çoğaltılmış veri seti kimliği (ID)

en: Create new interval
tr: Yeni aralık oluştur

en: create interval
tr: aralık oluştur

en: Data attributes
tr: Veri öznitelikleri

en: MeanData Type
tr: OrtalamaVeri (MeanData) Türü

en: MeanData Editor
tr: OrtalamaVeri (MeanData) Düzenleyici

en: Create MeanData
tr: OrtalamaVeri (MeanData) Oluştur

en: Delete MeanData
tr: OrtalamaVeri'yi (MeanData) sil

en: Copy MeanData
tr: OrtalamaVeri'yi (MeanData) kopyala

en: Current MeanData
tr: Geçerli OrtalamaVeri (MeanData)

en: MeanData
tr: OrtalamaVeri

en: Confirm TAZRelation
tr: TABİlişkili'yi onayla

en: Create TAZRelation
tr: TABİlişkili oluştur

en: Click fromTaz and toTaz (confirm hotkey <ENTER>)
tr: TAB'dan ve TAB'a seçeneklerine tıklayın (onaylama kısayolu <ENTER>)

en: Clear selected TAZs (hotkey <ESC>)
tr: Seçili TAB'ları temizle (kısayol tuşu <ESC>)

en: From TAZ
tr: TAB'dan

en: To TAZ
tr: TAB'a

en: A % must be defined within an interval.
tr: Bir aralık içinde bir % tanımlanmalıdır.

en: There is already a % defined in TAZ'%'.
tr: TAB '%' içinde zaten tanımlanmış bir % var.

en: There is already a % defined between TAZ'%' and '%'.
tr: TAB '%' ve '%' arasında zaten tanımlanmış bir % var.

en: Current selected container isn't valid.
tr: Mevcut seçili konteyner geçerli değil.

en: Current selected container type isn't valid.
tr: Mevcut seçili konteyner tipi geçerli değil.

en: Current selected container plan isn't valid.
tr: Mevcut seçili konteyner planı geçerli değil.

en: ContainerPlans
tr: KonteynerPlanları

en: Distribution Editor
tr: Dağıtım Editörü

en: New
tr: Yeni

en: Create new %
tr: Yeni % oluşturun

en: Delete current edited %
tr: Geçerli düzenlenmiş %'yi sil

en: Distribution selector
tr: Dağıtım seçici

en: Delete distribution value
tr: Dağıtım değerini sil

en: Distribution values
tr: Dağıtım değerleri

en: Add new distribution value
tr: Yeni dağıtım değeri ekleyin

en: Current selected person isn't valid.
tr: Mevcut seçilen yolcu geçerli değil.

en: Current selected person type isn't valid.
tr: Mevcut seçili yolcu tipi geçerli değil.

en: Current selected person plan isn't valid.
tr: Geçerli seçili yolcu planı geçerli değil.

en: PersonPlans
tr: KişiPlanları

en: Route Distributions
tr: Rota Dağılımları

en: Shift+Click to select parent
tr: Üst ögeyi seçmek için Shift+Tıkla

en: Click over a bus stop to create a stop.
tr: Durak oluşturmak için bir otobüs durağının üzerine tıklayın.

en: Click over a train stop to create a stop.
tr: Durak oluşturmak için bir tren istasyonunun üzerine tıklayın.

en: Click over a container stop to create a stop.
tr: Durak oluşturmak için bir konteyner durağının üzerine tıklayın.

en: Click over a charging station to create a stop.
tr: Durak oluşturmak için bir şarj istasyonunun üzerine tıklayın.

en: Click over a parking area to create a stop.
tr: Durak oluşturmak için bir park alanının üzerine tıklayın.

en: Click over a lane to create a stop.
tr: Durak oluşturmak için bir şeridin üzerine tıklayın.

en: No stop parents in current network.
tr: Mevcut ağda durak üst ögeleri yok.

en: Selected Stop type isn't valid.
tr: Seçilen Durak tipi geçerli değil.

en: Shift + click to create two additionals in the same position
tr: Aynı konumda iki ek oluşturmak için Shift + tıklayın

en: Selected % '%' as stop parent.
tr: Durak ebeveyni olarak % '%' seçili.

en: Selected Stop parent isn't valid.
tr: Seçili Durak üst öğesi geçerli değil.

en: Current selected Stop parent isn't valid.
tr: Mevcut seçili Durak ebeveyni geçerli değil.

en: Current selected Stop type isn't valid.
tr: Mevcut seçili Durak tipi geçerli değil.

en: Stop must be placed over a route's edge
tr: Durak bir güzergahın kesimine yerleştirilmelidir

en: Stop must be placed over an embedded route's edge
tr: Durak, gömülü bir güzergahın kesimi üzerine yerleştirilmelidir

en: Type Distributions
tr: Tür Dağılımları

en: Current Type
tr: Mevcut Tip

en: Type Editor
tr: Tür Düzenleyici

en: Create Type
tr: Tür Oluştur

en: Delete Type
tr: Türü Sil

en: Copy Type
tr: Türü Kopyala

en: Reset Type
tr: Türü Sıfırla

en: create vehicle type
tr: araç türü oluştur

en: copy vehicle type
tr: araç türünü kopyala

en: reset default vehicle type values
tr: varsayılan araç türü değerleriıniı sıfırlama

en: Types
tr: Türler

en: Click over a route to create a vehicle.
tr: Bir araç oluşturmak için bir rotanın üzerine tıklayın.

en: Select two edges to create a trip.
tr: Bir yolculuk oluşturmak için iki kesim seçin.

en: Select two edges to create a vehicle with embedded route.
tr: Yerleşik rotaya sahip bir araç oluşturmak için iki kesim seçin.

en: Select two junctions to create a trip.
tr: Bir yolculuk oluşturmak için iki kavşak seçin.

en: Select two TAZS to create a trip.
tr: Bir yolculuk oluşturmak için iki TAZS seçin.

en: Click over a route to create a routeFlow.
tr: Bir RotaAkışı oluşturmak için bir rotanın üzerine tıklayın.

en: Select two edges to create a flow.
tr: Bir akış oluşturmak için iki kenar seçin.

en: Select two edges to create a flow with embedded route.
tr: Yerleşik rotaya sahip bir akış oluşturmak için iki kesim seçin.

en: Select two junctions to create a flow.
tr: Bir akış oluşturmak için iki bağlantı noktası seçin.

en: Select two TAZs to create a flow.
tr: Bir akış oluşturmak için iki TAZ seçin.

en: Current selected vehicle isn't valid.
tr: Mevcut seçilen araç geçerli değil.

en: Current selected vehicle type isn't valid.
tr: Mevcut seçili araç türü geçerli değil.

en: Legend
tr: Gösterge

en: -Click over lane to create it
tr: -Oluşturmak için şeridin üzerine tıklayın

en: -Click over view to create it
tr: -Oluşturmak için görünümün üzerine tıklayın

en: -Requires at least one Entry
     and one Exit
tr: -En az bir Giriş gerektirir
     ve bir Çıkış

en: -Requires EntryExitDetector
     parent
tr: -Üst öge EntryExitDetector
     gerektirir

en: -Select EntryExitDetector
     before creating either
     clicking over one in view
     or by selecting from list
tr: -Select EntryExitDetector
     oluşturmadan önce
     görüntüdeki birinin üzerine tıklayarak
     oder listeden seçme

en: Current selected additional isn't valid.
tr: Mevcut seçilen ek geçerli değil.

en: Currently unsupported. Create rerouter elements using rerouter dialog
tr: Şu anda desteklenmiyor. Yeniden yönlendirici iletişim kutusunu kullanarak yeniden yönlendirici öğeleri oluşturun

en: Currently unsupported. Create VSS steps using VSS dialog
tr: Şu anda desteklenmiyor. VSS iletişim kutusunu kullanarak VSS adımları oluşturun

en: Currently unsupported. Create calibratorFlows using calibrator dialog
tr: Şu anda desteklenmiyor. Kalibratör iletişim kutusunu kullanarak calibratorFlows oluşturun

en: E2 multilane detectors need at least two consecutive lanes
tr: E2 çok şeritli dedektörler en az iki ardışık şeride ihtiyaç duyar

en: No lane selected
tr: Herhangi Bir Şerit Seçilmedi

en: Current Lane:
tr: Mevcut şerit:

en: Modifications
tr: Değişiklikler

en: Discard connection modifications (Esc)
tr: Bağlantı değişikliklerini iptal et (Esc)

en: Save connection modifications (Enter)
tr: Bağlantı değişikliklerini kaydet (Enter)

en: Protect routes
tr: Rotaları koru

en: Changes reverted
tr: Değişiklikler geri alındı

en: Error saving connection operations
tr: Bağlantı işlemlerini kaydetme hatası

en: Changes accepted
tr: Değişiklikler kabul edildi

en: Select Dead Ends
tr: Çıkmaz Uçları Seç

en: Selects all lanes that have no outgoing connection (clears previous selection)
tr: Sonraki bağlantısı olmayan tüm şeritleri seçer (önceki seçimi temizler)

en: Select Dead Starts
tr: Ölü Başlangıçları Seç

en: Selects all lanes that have no incoming connection (clears previous selection)
tr: Önceki bağlantıya sahip olmayan tüm şeritleri seçin ( önceki seçimleri temizleyin)

en: Select Conflicts
tr: Çatışmaları Seç

en: Selects all lanes with more than one incoming connection from the same edge (clears previous selection)
tr: Aynı kesimden birden fazla önceki bağlantıya sahip tüm şeritleri seçer (önceki seçimi temizler)

en: Select Passing
tr: Geçen'i seçin

en: Selects all lanes with a connection that has the 'pass' attribute set
tr: 'Geçiş' özelliği ayarlanmış bir bağlantıya sahip tüm şeritleri seçer

en: Clear Selected
tr: Seçileni Temizle

en: Clears all connections of all selected objects
tr: Seçilen tüm nesnelerin tüm bağlantılarını temizler

en: Reset Selected
tr: Seçimi Sıfırla

en: Recomputes connections at all selected junctions
tr: Seçilen tüm kavşaklardaki bağlantıları yeniden hesaplar

en: clear connections from selected lanes, edges and junctions
tr: seçilen şeritlerden, kenarlardan ve kavşaklardan bağlantıları sıfırla

en: reset connections from selected lanes
tr: seçilen şeritlerden bağlantıları sıfırla

en: Hold <SHIFT> while clicking to create unyielding connections (pass=true).
tr: Sert bağlantılar oluşturmak için tıklarken <SHIFT> tuşunu basılı tutun (pass=true).

en: Hold <CTRL> while clicking to create conflicting connections (i.e. at zipper nodes or with incompatible permissions)
tr: Çakışan bağlantılar oluşturmak için tıklarken <CTRL> tuşunu basılı tutun (örn. fermuar düğümlerinde veya uyumsuz izinlerle)

en: Possible Target
tr: Olası Hedef

en: Source lane
tr: Kaynak şerit

en: Target lane
tr: Hedef şerit

en: Target (pass)
tr: Hedef (pass)

en: Edit Connections
tr: Bağlantıları Düzenle

en: modify connections
tr: bağlantıları değiştir

en: Pedestrian connections are generated automatically
tr: Yaya bağlantıları otomatik olarak üretilir

en: Incompatible vehicle class permissions
tr: Uyumsuz araç sınıfı izinleri

en: Another lane from the same edge already connects to that lane
tr: Aynı kesimden gelen başka bir şerit zaten bu şeride bağlanıyor

en: Invalid target for connection
tr: Bağlantı için geçersiz hedef

en: Template selector
tr: Şablon seçici

en: Create default edge
tr: Varsayılan kesim oluştur

en: Create default edge short
tr: Varsayılan kısa kesim oluşturun

en: Disallow for pedestrians
tr: Yayalara izin verme

en: Add sidewalk
tr: Kaldırım ekleyin

en: Use edgeType/template
tr: Kesim Tipi/Şablonu kullan

en: Add
tr: Ekle

en: Add edge type
tr: Kesim tipi ekle

en: Delete edge type
tr: Kesim tipini sil

en: Create from template
tr: Şablondan oluştur

en: Create edgeType from template
tr: Şablondan Kesim Tipi oluştur

en: create new edge type
tr: yeni kesim tipi oluştur

en: delete edge type
tr: Kesim tipini sil

en: template:
tr: şablon:

en: LaneType selector
tr: Şerit Tipi seçici

en: Add lane type
tr: Şerit türü ekle

en: Delete lane type
tr: Şerit tipini sil

en: add laneType
tr: Şerit tipi ekle

en: remove laneType
tr: Şerit tipini kaldır

en: Deselect origin
tr: Orijin seçimini kaldır

en: Control+Click:
tr: Kontrol+Tıkla:

en: Move view
tr: Görünümü taşı

en: Splits edge in both directions
tr: Kesimi her iki yönde de böler

en: Splits edge in one direction
tr: Kesimi tek yönde böler

en: Create Edge
tr: Kesim Oluştur

en: Select either default edgeType or short edge or a custom edgeType or template
tr: Varsayılan kesimTürü veya kısa kenar ya da özel bir kesimTürü veya şablon seçin

en: create new edge
tr: yeni kesim oluştur

en: An edge with the same geometry already exists!
tr: Aynı geometriye sahip bir kesim zaten mevcut!

en: Start- and endpoint for an edge must be distinct!
tr: Bir kesim için başlangıç ve bitiş noktaları farklı olmalıdır!

en: selection of edges
tr: kesimlerin seçimi

en: Use selected edges
tr: Seçili kesimleri kullan

en: Clear edges
tr: Kesimleri temizle

en: Crossing parameters
tr: Geçit parametreleri

en: Create
tr: Oluştur

en: Create crossing
tr: Geçit oluştur

en: There is already another crossing with the same edges in the junction; Duplicated crossing aren't allowed.
tr: Kavşakta aynı kesimlere sahip başka bir geçit zaten var; Yinelenen geçitlere izin verilmez.

en: Click over junction to mark candidate edges.
tr: Aday kesimleri işaretlemek için birleşme noktasının üzerine tıklayın.

en: Click over candidate edges for selecting.
tr: Seçmek için aday kesimlerin üzerine tıklayın.

en:  Candidate
tr:  Aday

en:  Selected
tr:  Seçilmiş

en:  Invalid
tr:  Geçersiz

en: Decals
tr: Etiketler

en: Selected connection
tr: Seçilen bağlantı

en: No Connection selected
tr: Seçilen Bağlantı Yok

en: - Junction:
tr: - Kavşak:

en: - From lane:
tr: - Şeritten:

en: - To lane:
tr: - Şeride:

en: Selected
tr: Seçilmiş

en: Current selected connection
tr: Mevcut seçili bağlantı

en: No conflict
tr: Çatışma yok

en: No conflict with the selected connection
tr: Seçilen bağlantı ile çatışma yok

en: Yields
tr: Yol verir

en: Connection yields the selected connection
tr: Bağlantı, seçilen bağlantıya yol verir

en: Has right of way
tr: Geçiş hakkına sahiptir

en: Connection has right of way with the selected connection
tr: Bağlantı, seçilen bağlantı ile geçiş hakkına sahiptir

en: Unregulated conflict
tr: Düzenlenmemiş çatışma

en: Connection has an unregulated conflict with the selected connection
tr: Bağlantı, seçilen bağlantı ile düzensiz bir çatışmaya sahip

en: Mutual conflict
tr: Karşılıklı çatışma

en: Connection has a mutual conflict with the selected connection
tr: Bağlantı, seçilen bağlantı ile karşılıklı bir çatışmaya sahip

en: Save prohibition modifications (Enter)
tr: Yasaklama değişikliklerini kaydet (Enter)

en: Unselect connection
tr: Bağlantı seçimini kaldır

en: Unselect connection (Esc)
tr: Bağlantı seçimini kaldır (Esc)

en: Prohibitions
tr: Yasaklar

en: GEO POI Creator
tr: GEO EN Oluşturucu

en: Format: Lon-Lat
tr: Biçim: Boylam-Enlem

en: Format: Lat-Lon
tr: Biçim: Enlem-Boylam

en: Center View after creation
tr: Oluşturulduktan sonra Merkez Görünümü

en: Create GEO POI (clipboard)
tr: GEO EN oluştur (pano)

en: Cartesian equivalence:
tr: Kartezyen eşdeğerlik:

en: - X = give valid longitude
tr: - X = geçerli boylamı verin

en: - Y = give valid latitude
tr: - Y = geçerli enlemi verin

en: Create GEO POI
tr: GEO EN Oluştur

en: Using clipboard
tr: Panoyu kullanma

en: Shapes
tr: Şekiller

en: Current selected shape isn't valid.
tr: Mevcut seçili şekil geçerli değil.

en: Polygon shape cannot be empty
tr: Çokgen şekli boş olamaz

en: POILane can be only placed over lanes
tr: ENŞeridi sadece şeritlerin üzerine yerleştirilebilir

en: No TAZ selected
tr: TAB seçilmedi

en: Current TAZ:
tr: Mevcut TAB:

en: TAZ Statistics
tr: TAB İstatistikleri

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: - Number of edges:
tr: - Kesim sayısı:

en: - Min source:
tr: - Minimum kaynak:

en: - Max source:
tr: - Maksimum kaynak:

en: - Average source:
tr: - Ortalama kaynak:

en: - Min sink:
tr: - Minimum batma:

en: - Max sink:
tr: - Maksimum batma:

en: - Average sink:
tr: - Ortalama batma:

en: No TAZ Selected
tr: TAB seçilmedi

en: Confirm changes
tr: Değişiklikleri onayla

en: Cancel changes
tr: Değişiklikleri iptal et

en: TAZ changes
tr: TAB değişiklikleri

en: TAZ Sources/Sinks
tr: TAB Kaynakları/Alıcıları

en: Membership
tr: Üyelik

en: Toggle
tr: Değiştir

en: New source
tr: Yeni kaynak

en: New sink
tr: Yeni Alıcı

en: Set zero fringe prob.
tr: Sıfır sınır sorgulaması ayarlayın.

en: Toggle Membership:
tr: Üyeliği Değiştir:

en: Create new Sources/Sinks with given weights.
tr: Verilen ağırlıklarla yeni Kaynaklar/Çukurlar oluşturun.

en: Remove all edges
tr: Tüm kesimleri kaldır

en: Remove all edges from selection
tr: Seçimden tüm kesimleri kaldır

en: Add all edges to selection
tr: Tüm kesimleri seçime ekle

en: Remove edge from selection
tr: Seçimden kesimi kaldır

en: Add edge to selection
tr: Seçime kesim ekle

en: Remove
tr: Kaldır

en:  edges from to selection
tr:  seçimden seçime kesimler

en: Add
tr: Ekle

en:  edges to selection
tr:  seçime kesimler

en: toggle
tr: Değiştir

en: Keep Membership:
tr: Üyelik devam etsin:

en:   Select Sources/Sinks.
tr:   Kaynaklar/Alıcıları seç.

en: Press ESC to clear the current selection.
tr: Geçerli seçimi silmek için ESC tuşuna basın.

en: Set weight 0 in
tr: Ağırlığı 0 olarak ayarla

en:  sources and
tr:  kaynaklar ve

en:  sinks from TAZ '
tr:  ' TAB'dan alıcılar

en:  sinks from
tr:  dosyadan alıcılar

en:  TAZs?
tr:  TAB'lar?

en: Set zero fringe probabilities
tr: Sıfır sınır olasılıkları ayarla

en: set zero fringe probabilities
tr: Sıfır sınır olasılıkları ayarla

en: No source/sinks to update.
tr: Güncellenecek kaynak/alıcı yok.

en: Selection Statistics
tr: Seçim İstatistikleri

en: Source
tr: Kaynak

en: Sink
tr: Alıcı

en: TAZEdgeColor already selected
tr: TABKesimRengi zaten seçili

en: edge wasn't found
tr: kesim bulunamadı

en: Invalid edge
tr: Geçersiz kesim

en: - Edge ID:
tr: - Kesim kimliği (ID):

en: Non TAZ Edge
tr: TAB Kesim Olmayan

en: Selected TAZ Edge
tr: Seçilen TAB Kesim

en: Color by Source
tr: Kaynağa Göre Renk

en: Color by Sink
tr: Alıcıya göre renk

en: Color by Source + Sink
tr: Kaynak + Alıcıya göre renk

en: Color by Source - Sink
tr: Kaynak - Alıcıya göre renk

en: TAZ shape needs at least three points
tr: TAB şekli en az üç noktaya ihtiyaç duyar

en: Edit Traffic Light
tr: Trafik Işığını Düzenle

en: Save TLS Changes
tr: TIS Değişikliklerini Kaydet

en: tlLogic '%', program '%' could not be built
tr: tlLogic '%', '%' programı oluşturulamadı

en: Loaded
tr: Yüklendi

en:  programs
tr:  programlar

en: Invalid phase index
tr: Geçersiz faz dizini

en: modifying TLS definition
tr: TIS tanımının değiştirilmesi

en: Unsaved modifications. Abort or Save
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler. İptal Et veya Kaydet

en: Assign E1 detectors
tr: E1 dedektörlerini ata

en: Enable assign E1 mode
tr: E1 modu atamayı etkinleştir

en: Assign E1 detectors to the current TLS
tr: E1 dedektörlerini geçerli TIS'a ata

en: Disable assign E1 mode
tr: E1 modunu atamayı devre dışı bırak

en: Traffic Light
tr: Trafik Işığı

en: Junction ID
tr: Kavşak Kimliği (ID)

en: TLS ID
tr: TIS Kimliği (ID)

en: Join
tr: Birleştir

en: Enable join mode
tr: Birleştirme modunu etkinleştir

en: Join TLS and junctions in the current junction.
tr: Geçerli kavşakta TIS ve kavşakları birleştir.

en: Disable join mode
tr: Birleştirme modunu devre dışı bırak

en: Disjoin
tr: Ayır

en: Disjoin current TLS
tr: Mevcut TIS'ı ayır

en: Disjoin current TLS.
tr: Mevcut TIS'ı ayır.

en: Finish join.
tr: Birleştirmeyi bitir.

en: Cancel Join.
tr: Katılmayı iptal et.

en: rename TLS
tr: TLS'yi yeniden adlandır

en: change TLS type
tr: TIS türünü değiştir

en: join TLS
tr: TIS Birleştir

en: disjoin TLS
tr: TIS Ayır

en: Junction IDs
tr: Kavşak Kimlikleri (IDs)

en: Traffic Light Programs
tr: Trafik Işığı Programları

en: Create TLS
tr: TIS oluştur

en: Create a new traffic light program.
tr: Yeni bir trafik ışığı programı oluştur.

en: Delete a traffic light program. If all programs are deleted the junction turns into a priority junction.
tr: Bir trafik ışığı programını sil. Tüm programlar silinirse kavşak öncelikli kavşağa dönüşür.

en: Reset single
tr: Tekli sıfırla

en: Reset current TLS program.
tr: Mevcut TIS programını sıfırla.

en: Reset all
tr: Tümünü Sıfırla

en: Reset all TLS programs.
tr: Tüm TIS programlarını sıfırla.

en: Save program modifications. (Enter)
tr: Program değişikliklerini kaydet. (Enter)

en: Discard program modifications. (Esc)
tr: Program değişikliklerini çıkar. (Esc)

en: Duplicate
tr: Yinele

en: TLS cannot be created
tr: TIS oluşturulamaz

en: Traffic Light cannot be created because junction must have
tr: Kavşak olması gerektiğinden Trafik Işığı oluşturulamıyor

en: at least one incoming edge and one outgoing edge.
tr: en az bir giriş ve bir çıkış kesimi.

en: Traffic Light cannot be created because junction
tr: Kavşak nedeniyle Trafik Işığı oluşturulamıyor

en: must have at least one connection.
tr: en az bir bağlantıya sahip olmalıdır.

en: must have at least one controlled connection.
tr: en az bir kontrollü bağlantıya sahip olmalıdır.

en: reset current program
tr: geçerli programı sıfırla

en: reset TLS
tr: TIS'ı sıfırla

en: duplicate program '%' of traffic light '%'
tr: '%' trafik ışığının '%' programını yinele

en: Phases
tr: Fazlar

en: Clean States
tr: Evreleri Temizle

en: Clean unused states from all phase
tr: Kullanılmayan evreleri tüm fazlardan temizle

en: Clean unused states from all phase. (Not allowed for multiple programs)
tr: Kullanılmayan evreleri tüm fazlardan temizle. (Birden fazla program için izin verilmez)

en: Add States
tr: Evre Ekle

en: Extend the state vector for all phases by one entry
tr: Tüm fazlar için evre vektörünü bir girişle genişlet

en: Extend the state vector for all phases by one entry. (Unused until a connection or crossing is assigned to the new index)
tr: Tüm fazlar için evre vektörünü bir girişle genişlet. (Yeni dizine bir bağlantı veya geçit atanana kadar kullanılmaz)

en: Group Sig.
tr: Grup Sin.

en: Shorten state definition by letting connections with the same signal states use the same index
tr: Aynı sinyal evrelerine sahip bağlantıların aynı dizini kullanmasına izin vererek evre tanımını kısaltın

en: Shorten state definition by letting connections with the same signal states use the same index. (Not allowed for multiple programs)
tr: Aynı sinyal evrelerine sahip bağlantıların aynı dizini kullanmasına izin vererek evre tanımını kısaltın. (Birden fazla program için izin verilmez)

en: Ungroup Sig.
tr: Sin. Çöz

en: Let every connection use a distinct index (reverse state grouping)
tr: Her bağlantının ayrı bir dizin kullanmasına izin ver (ters evre gruplaması)

en: Let every connection use a distinct index (reverse state grouping). (Not allowed for multiple programs)
tr: Her bağlantının ayrı bir dizin kullanmasına izin verin (ters evre gruplaması). (Çoklu programlar için izin verilmez)

en: invalid column
tr: Geçersiz sütun

en: Error deleting phase '
tr: Faz silinirken hata oluştu '

en: TLS Program File
tr: TIS Program Dosyası

en: Load TLS program from additional file
tr: TIS programını ek dosyadan yükle

en: Save TLS program to additional file
tr: TIS programını ek dosyaya kaydet

en:  new programs for tlLogic '
tr:  tlLogic için yeni programlar '

en: Updated program '
tr: Güncellenmiş program '

en: ' for tlLogic '
tr: ' tlLogic için '

en: No programs found for traffic light '
tr: Trafik ışığı için program bulunamadı '

en: Save TLS Program as
tr: TLS Programını Farklı Kaydet

en: Current selected wire isn't valid.
tr: Mevcut seçilen kablo geçerli değil.

en: A % needs at least two lane positions
tr: Bir % en az iki şerit pozisyonuna ihtiyaç duyar

en: Currently unsupported. Create VSS steps elements using VSS dialog
tr: Şu anda desteklenmiyor. VSS iletişim kutusunu kullanarak VSS adımları öğeleri oluşturun

en: Graphical editor for SUMO networks, demand and additional infrastructure.
tr: SUMO Ağları Talep ve Ek Altyapılar için Grafiksel Düzenleyici.

en: Original network
tr: Orijinal ağ

en: Modified network
tr: Değiştirilmiş ağ

en: Output prefix network
tr: Çıktı önek ağı

en: Select modified elements
tr: Değiştirilen elemanları seçme

en: Select added elements
tr: Eklenen elemanları seçin

en: Select deleted elements
tr: Silinen elemanları seçme

en: Load shapes for elements
tr: Elemanlar için yükleme şekilleri

en: Load shapes for added
tr: Eklenen şekiller için yükleme

en: Load shapes for deleted elements
tr: Silinen öğeler için şekilleri yükle

en: load shapes from '
tr: 'den şekiller yükleyin

en: Execute python tool '
tr: Python aracını çalıştır '

en: Loaded % configuration.
tr: Yüklenen % yapılandırması.

en: Saved % configuration.
tr: Kaydedilen % yapılandırması.

en: &Load selection
tr: Seçimi yükle

en: &Save selection
tr: Seçimi kaydet

en: &Deselect chosen
tr: Seçimi bırak

en: &Clear selection
tr: Seçimi temizle

en: Cl&ose
tr: Kapat

en: Errors while loading Selection
tr: Seçim yüklenirken oluşan hatalar

en: Value
tr: Değer

en: Dynamic
tr: Dinamik

en: Unknown format!
tr: Bilinmeyen format!

en: Unknown codec, falling back to HEVC!
tr: Bilinmeyen kodek, HEVC'ye geri dönüyor!

en: Unknown codec!
tr: Bilinmeyen kodek!

en: Could not allocate video codec context!
tr: Video kodek bağlamı tahsis edilemedi!

en: Could not open codec!
tr: Kodek açılamadı!

en: Could not allocate video frame!
tr: Video karesi tahsis edilemedi!

en: Could not allocate the video frame data!
tr: Video kare verileri tahsis edilemedi!

en: Failed to open output file!
tr: Çıktı dosyası açılamadı!

en: Failed to write file header!
tr: Dosya başlığı yazılamadı!

en: Could not allocate video packet!
tr: Video paketi tahsis edilemedi!

en: Error sending final frame!
tr: Son kare gönderilirken hata oluştu!

en: Error during final encoding step!
tr: Son kodlama adımı sırasında hata!

en: Error sending frame for encoding!
tr: Kodlama için kare gönderilirken hata oluştu!

en: Error during encoding!
tr: Kodlama sırasında hata oluştu!

en: Overlapped objects
tr: Üst üste binen nesneler

en: Delete element
tr: Öğeyi sil

en: Select element
tr: Öğe seçin

en: Mark front element
tr: Ön elemanı işaretleyin

en: Object must be a lane
tr: Nesne bir şerit olmalıdır

en: Copy % name to clipboard
tr: Panoya % adını kopyala

en: Copy % typed name to clipboard
tr: Yazılan % ismi panoya kopyala

en: Remove from Selected
tr: Seçilenlerden Kaldır

en: Add to Selected
tr: Seçilenlere Ekle

en: Copy name to clipboard
tr: Adı panoya kopyala

en: Copy typed name to clipboard
tr: Yazılan adı panoya kopyala

en: Remove From Selected
tr: Seçilenden Kaldır

en: Show Parameter
tr: Parametre Göster

en: Show Type Parameter
tr: Tür Parametresini Göster

en: Copy cursor position to clipboard
tr: İmleç konumunu panoya kopyala

en: Copy cursor geo-position to clipboard
tr: İmleç coğrafi konumunu panoya kopyala

en: Show cursor geo-position in
tr: İmleç coğrafi konumunu göster

en: Open Manipulator...
tr: Manipülatörü Aç...

en: type: %
tr: tip: %

en: Replacing POI '%'
tr: EN '%' değiştiriliyor

en: Replacing polygon '%'
tr: '%' çokgeni değiştiriliyor

en: Instance was previously created
tr: Örnek daha önce oluşturuldu

en: Undefined texture
tr: Tanımsız doku

en: Invalid vClass
tr: Geçersiz Araç Sınıfı (vClass)

en: The 'value' attribute is deprecated for breakpoints. Please use 'time'.
tr: 'value' niteliği kesme noktaları için kullanımdan kaldırılmıştır. Lütfen 'time' kullanın.

en: The 'filename' attribute is deprecated for decals. Please use 'file'.
tr: 'filename' niteliği çıkartmalar için kullanımdan kaldırılmıştır. Lütfen 'file' kullanın.

en: by permission code
tr: izin koduna göre

en: uniform
tr: tek tip

en: road
tr: yol

en: sidewalk
tr: kaldırım

en: bike lane
tr: Bisiklet şeridi

en: green verge
tr: yeşil eşik

en: waterway
tr: su yolu

en: railway
tr: Demiryolu

en: rails on road
tr: yoldaki raylar

en: no passenger
tr: yolcu yok

en: closed
tr: kapalı

en: connector
tr: bağlantı

en: forbidden
tr: yasak

en: unselected
tr: seçilmemiş

en: selected
tr: seçilmiş

en: by allowed speed (lanewise)
tr: izin verilen hıza göre (şerit bazında)

en: by current occupancy (lanewise, brutto)
tr: mevcut doluluk durumuna göre (lanewise, brutto)

en: by current occupancy (lanewise, netto)
tr: mevcut doluluk durumuna göre (şerit bazında, netto)

en: by first vehicle waiting time (lanewise)
tr: ilk araç bekleme süresine göre (şerit bazında)

en: by lane number (streetwise)
tr: şerit numarasına göre (streetwise)

en: by CO2 emissions
tr: CO2 emisyonlarına göre

en: by CO emissions
tr: CO emisyonlarına göre

en: by PMx emissions
tr: PMx emisyonlarına göre

en: by NOx emissions
tr: NOx emisyonlarına göre

en: by HC emissions
tr: HC emisyonlarına göre

en: by fuel consumption
tr: yakıt tüketimine göre

en: by noise emissions (Harmonoise)
tr: gürültü emisyonlarına göre (Harmonoise)

en: by global travel time
tr: küresel seyahat süresine göre

en: by global speed percentage
tr: küresel hız yüzdesine göre

en: by given length/geometrical length
tr: verilen uzunluk/geometrik uzunluğa göre

en: by angle
tr: açı tarafından

en: by loaded weight
tr: yüklü ağırlığa göre

en: by priority
tr: öncelikli olarak

en: by height at start
tr: başlangıçtaki yüksekliğe göre

en: by height at geometry-segment start
tr: geometri segmenti başlangıcındaki yüksekliğe göre

en: by inclination
tr: eğilime göre

en: by geometry-segment inclination
tr: geometri segmenti eğimine göre

en: by average speed
tr: ortalama hıza göre

en: by average relative speed
tr: ortalama bağıl hıza göre

en: by routing device assumed speed
tr: yönlendirme cihazı tarafından varsayılan hız

en: by electricity consumption
tr: elektrik tüketimine göre

en: by insertion-backlog (streetwise)
tr: ekleme - beklemeye göre

en: by TAZ (streetwise)
tr: tarafından TAZ (streetwise)

en: missing data
tr: eksik veri

en: by distance (kilometrage)
tr: mesafeye göre (kilometre)

en: by abs distance (kilometrage)
tr: abs mesafesine göre (kilometre)

en: by reachability (traveltime)
tr: erişilebilirliğe göre (seyahat süresi)

en: by thread index
tr: sıra listesine göre

en: free parking spaces
tr: ücretsiz park yerleri

en: given vehicle/type/route color
tr: verilen araç/tür/rota rengi

en: given/assigned vehicle color
tr: verilen/atanan araç rengi

en: given/assigned type color
tr: verilen/atanan tür rengi

en: given/assigned route color
tr: verilen/atanan rota rengi

en: depart position as HSV
tr: HSV olarak ayrılma pozisyonu

en: arrival position as HSV
tr: HSV olarak varış pozisyonu

en: direction/distance as HSV
tr: HSV olarak yön/mesafe

en: by speed
tr: hız tarafından

en: by action step
tr: eylem adımına göre

en: no action
tr: eylem yok

en: action in next step
tr: sonraki adımdaki eylem

en: had action step
tr: eylem adımı vardı

en: by waiting time
tr: bekleme süresine göre

en: by accumulated waiting time
tr: birikmiş bekleme süresine göre

en: by time since lane change
tr: şerit değiştirmeden bu yana geçen süreye göre

en: by max speed
tr: maksimum hıza göre

en: by reroute number
tr: yeniden yönlendirme numarasına göre

en: by offset from best lane
tr: en iyi şeritten sıralamaya göre

en: opposite lane
tr: karşı şerit

en: by acceleration
tr: hızlanma ile

en: by time gap on lane
tr: şeritteki zaman boşluğuna göre

en: by depart delay
tr: kalkış gecikmesine göre

en: by relative battery charge
tr: göreceli pil şarjına göre

en: by charged energy
tr: yüklü enerjiye göre

en: by time loss
tr: zaman kaybına göre

en: by stop delay
tr: durma gecikmesine göre

en: by stop arrival delay
tr: durak varış gecikmesine göre

en: by lateral speed
tr: yanal hıza göre

en: random
tr: rastgele

en: given person/type color
tr: verilen kişi/renk türü

en: given/assigned person color
tr: verilen/atanan kişi rengi

en: by mode
tr: moduna göre

en: waiting for insertion
tr: yerleştirme için bekliyor

en: stopped
tr: Durduruldu

en: walking
tr: yürüyor

en: riding
tr: Binicilik

en: accessing trainStop
tr: trainStop erişim

en: waiting for ride
tr: Araç bekliyor

en: by jammed state
tr: sıkışma durumuna göre

en: given container/type color
tr: verilen konteyner/tür rengi

en: given/assigned container color
tr: verilen/atanan konteyner rengi

en: transport
tr: taşıma

en: waiting for transport
tr: ulaşım için bekliyor

en: tranship
tr: aktarma

en: by height
tr: yüksekliğe göre

en: given POI color
tr: verilen POI rengi

en: given polygon color
tr: verilen poligon rengi

en: default
tr: varsayılan

en: by average relative speed
tr: ortalama bağıl hıza göre

en: by purpose (streetwise)
tr: amaca göre (streetwise)

en: internal
tr: dahili

en: by allowed speed (streetwise)
tr: izin verilen hıza göre (streetwise)

en: by current occupancy (streetwise, brutto)
tr: mevcut doluluk durumuna göre (streetwise, brutto)

en: by current speed (streetwise)
tr: mevcut hıza göre (streetwise)

en: by current flow (streetwise)
tr: akım akışına göre (streetwise)

en: by relative speed (streetwise)
tr: göreceli hıza göre (streetwise)

en: by routing device assumed speed
tr: yönlendirme cihazı tarafından varsayılan hız

en: by segments (alternating)
tr: segmentlere göre (dönüşümlü)

en: odd
tr: tek

en: even
tr: bile

en: by jammed state (segmentwise)
tr: sıkışıklık duruma göre (segment bazında)

en: free
tr: ücretsiz

en: limitedControl
tr: sınırlıKontrol

en: jammed
tr: Sıkışmış

en: by current occupancy (segmentwise, brutto)
tr: mevcut doluluk durumuna göre (segment bazında, brutto)

en: by current speed (segmentwise)
tr: mevcut hıza göre (segment bazında)

en: by current flow (segmentwise)
tr: akım akışına göre (segment bazında)

en: by relative speed (segmentwise)
tr: göreli hıza göre (segment bazında)

en: no TAZ
tr: TAZ yok

en: data mode
tr: veri modu

en: by height at segment start
tr: segment başlangıcındaki yüksekliğe göre

en: by segment inclination
tr: segment eğilimine göre

en: junction bubble
tr: kavşak balonu

en: geometry points
tr: geometri noktaları

en: connections missing
tr: bağlantılar eksik

en: custom shape
tr: özel şekil

en: by origin taz
tr: origin taz göre

en: by destination taz
tr: hedef taz'a göre

en: No color defined for LinkState '%'
tr: LinkState '%' için renk tanımlanmadı

en: Save the data...
tr: Verileri kaydet...

en: Multiplot
tr: çoklu çizim

en: Save Data
tr: Veri Kaydet

en: Track
tr: Takip Et

en: &Hide Unselected
tr: &Seçilmemişleri Gizle

en: By &Name
tr: Ad ile

en: Locate item by name
tr: Öğeyi adına göre bul

en: &Select/deselect
tr: &Seç/seçimi kaldır

en: Select/deselect current object
tr: Geçerli nesneyi seç/seçimi kaldır

en: &Filter substring
tr: &Alt dizeyi filtrele

en: Select &all
tr: Tümünü seç

en: Select all items in list
tr: Listedeki tüm öğeleri seç

en: &Deselect all
tr: Tümünün seçimini kaldır

en: Deselect all items in list
tr: Listedeki tüm öğelerin seçimini kaldır

en: &Update
tr: Güncelle

en: Reload all ids
tr: Tüm kimlikleri yeniden yükle

en: case-sensitive search
tr: büyük/küçük harfe duyarlı arama

en: auto-center
tr: oto-merkez

en: % objects
tr: % nesnesi

en: Load viewport from file
tr: Görünüm alanını dosyadan yükle

en: Save viewport to file
tr: Görünüm alanını dosyaya kaydet

en: accept
tr: kabul et

en: close
tr: Kapat

en: Load Viewport
tr: Görünüm Alanını Yükle

en: Save Viewport
tr: Görünüm Alanını Kaydet

en: View Settings
tr: Ayarları Görüntüle

en: Enter a name
tr: Bir ad girin

en: Please enter an alphanumeric name:
tr: Lütfen alfanümerik bir ad girin:

en: Export view settings
tr: Görünüm ayarlarını dışa aktar

en: Import view settings
tr: Görünüm ayarlarını içe aktar

en: Load Decals
tr: Etiketleri Yükle

en: Save Decals
tr: Etiketleri Kaydet

en: No Data
tr: Veri Yok

en: Only for selected
tr: Sadece seçilenler için

en: constant text size
tr: sabit metin boyutu

en: Color
tr: Renk

en: Background
tr: Arka plan

en: Draw with constant size when zoomed out
tr: Uzaklaştırıldığında sabit boyutta çizim yapın

en: Minimum Size
tr: Minimum Boyut

en: Exaggerate by
tr: Tarafından büyütülen

en: Recalibrate Rainbow
tr: Rainbow'u Yeniden Kalibre Et

en: Save the setting to registry
tr: Ayarı kayıt defterine kaydedin

en: Remove the setting from registry
tr: Ayarı kayıt defterinden kaldırın

en: Export setting to file
tr: Ayarı dosyaya aktar

en: Load setting from file
tr: Ayarı dosyadan yükle

en: Export includes:
tr: Dışa aktarma şunları içerir:

en: Viewport
tr: Görünüm Alanı

en: Delay
tr: Gecikme

en: Breakpoints
tr: Kesim Noktaları

en: Decals:
tr: Etiketler:

en: &Load XML Decals
tr: &XML Etiketlerini Yükle

en: &Save XML Decals
tr: &XML Etiketlerini Kaydet

en: &Clear Decals
tr: Etiketleri Temizle

en: Toggle grid
tr: Izgarayı aç/kapat

en: x-spacing
tr: x-boşluğu

en: y-spacing
tr: y-boşluğu

en: Streets
tr: Sokaklar

en: Interpolate
tr: enterpolasyon

en: Scale width
tr: Ölçek genişliği

en: Show bike markings
tr: Bisiklet işaretlerini göster

en: Show turning arrows
tr: Dönüş oklarını göster

en: Show right-of-way rules
tr: Geçiş hakkı kurallarını göster

en: Realistic stop line colors
tr: Gerçekçi durak çizgisi renkleri

en: Show lane borders
tr: Şerit sınırlarını göster

en: Show lane direction
tr: Şerit yönünü göster

en: Hide macro connectors
tr: Makro bağlantıları gizle

en: Show sublanes
tr: Alt şeritleri göster

en: Show rails
tr: Rayları göster

en: Spread bidirectional railways/roads
tr: Çift yönlü demiryollarını/yolları yay

en: Make both directional edges for a bidirectional railways or roads visible
tr: Çift yönlü demiryolları veya yollar için her iki yön kesimini de görünür hale getir

en: Secondary shape
tr: İkincil şekil

en: Exaggerate width by
tr: Genişliği şuna göre genişlet

en: Minimum size
tr: Minimum boyut

en: Show edge id
tr: Kesim kimliğini göster

en: Show street name
tr: Sokak adını göster

en: Show edge color value
tr: Kesim rengi değerini göster

en: Show edge scale value
tr: Kesim ölçeği değerini göster

en: Show As
tr: Farklı Göster

en: 'triangles'
tr: 'üçgenler'

en: 'boxes'
tr: 'kutular'

en: 'simple shapes'
tr: 'basit şekiller'

en: 'raster images'
tr: 'raster görüntüler'

en: 'circles'
tr: 'daireler'

en: Scale size
tr: Ölçek boyutu

en: Show vehicle id
tr: Araç kimliğini göster

en: Show vehicle color value
tr: Araç renk değerini göster

en: Show vehicle scale value
tr: Araç ölçek değerini göster

en: Show vehicle text param
tr: Araç metin parametresini göster

en: Show blinker / brake lights
tr: Sinyal / fren lambalarını göster

en: Show minimum gap
tr: Minimum boşluğu göster

en: Show brake gap
tr: Fren boşluğunu göster

en: Show Bluetooth range
tr: Bluetooth aralığını göster

en: Show route index
tr: Rota dizinini göster

en: Scale length with geometry
tr: Geometri ile uzunluğu ölçeklendirin

en: Show parking info
tr: Park bilgilerini göster

en: Draw reversed vehicles in reverse
tr: Ters dönmüş araçları ters çizin

en: Show person id
tr: Yolcu kimliğini göster

en: Show person color value
tr: Yolcu renk değerini göster

en: Show JuPedSim pedestrian network
tr: JuPedSim yaya ağını göster

en: Show container id
tr: Konteyner kimliğini göster

en: Draw junction shape
tr: Kavşak şekli çiz

en: Draw crossings/walkingareas
tr: Yaya geçitleri/yürüyüş alanları çizin

en: Show lane to lane connections
tr: Şeritten şeride bağlantıları göster

en: Show link tls index
tr: Bağlantı TIS dizinini göster

en: Show link junction index
tr: Bağlantı kavşak dizinini göster

en: Show junction id
tr: Kavşak kimliğini göster

en: Show internal junction id
tr: Dahili kavşak kimliğini göster

en: Show internal edge id
tr: Dahili kesim kimliğini göster

en: Show crossing and walkingarea id
tr: Geçit ve yürüme alanı kimliğini göster

en: Show traffic light phase index
tr: Trafik ışığı faz dizinini göster

en: Show traffic light phase name
tr: Trafik ışığı faz adını göster

en: Show junction name
tr: Kavşak adını göster

en: Additional
tr: Ek

en: Show object id
tr: Nesne kimliğini göster

en: Show full name
tr: Tam adı göster

en: StoppingPlace
tr: Duraklama Yeri

en: body
tr: gövde

en: sign
tr: işaret

en: element
tr: eleman

en: POI detail
tr: EN Detayı

en: Show poi id
tr: EN kimliğini göster

en: Show poi type
tr: EN tipini göster

en: Show poi text param
tr: EN metin parametresini göster

en: Show polygon id
tr: Çokgen kimliğini göster

en: Show polygon types
tr: Çokgen türlerini göster

en: Default Selection Color
tr: Varsayılan Seçim Rengi

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Exaggerate edgeRelation width by
tr: Kesimİlişkili genişliğini şuna göre genişlet

en: Exaggerate tazRelation width by
tr: TABİlişkili genişliğini şuna göre genişlet

en: Show data color value
tr: Veri rengi değerini göster

en: Show Size Legend
tr: Gösterge Boyutunu Göster

en: Show Edge Color Legend
tr: Kesim Rengi Göstergesini Göster

en: Show Vehicle Color Legend
tr: Araç Renk Göstergesini Göster

en: Dither
tr: Titreşim

en: Draw boundaries
tr: Sınırları çiz

en: Force draw for rectangle selection
tr: Dikdörtgen seçimi için çizimi zorla

en: Disable dotted contours during selection/deletion
tr: Seçim/silme sırasında noktalı konturları devre dışı bırak

en: Recalculate boundaries
tr: Sınırları yeniden hesapla

en: Show geometry point indices
tr: Geometri nokta belirteçlerini göster

en: 3D view
tr: 3B görünüm

en: Show TLS link markers
tr: TIS bağlantı işaretleyicilerini göster

en: Show domes around TLS models from decals
tr: Etiketlerden TIS modellerinin etrafındaki tepeleri göster

en: Show auto-generated TLS models
tr: Otomatik oluşturulan TIS modellerini göster

en: Show head-up display
tr: Baş üstü ekranı göster

en: Sun brightness
tr: Güneş parlaklığı

en: Sky color
tr: Gökyüzü rengi

en: Recenter View
tr: Görünümü Yeniden Ayarla

en: Recenter view to the simulated area.
tr: Görünümü simüle edilen alana yeniden yerleştirin.

[ctx: Labels]
en: Edit Viewport
tr: Görüntü Alanını Düzenle

en: Opens a menu which lets you edit the viewport. (Ctrl+I)
tr: Görünüm alanını düzenlemenizi sağlayan bir menü açar. (Ctrl+I)

en: Toggle Zooming Style
tr: Yakınlaştırma Stilini Değiştir

en: Toggles whether zooming is based at cursor position or at the center of the view.
tr: Yakınlaştırmanın imleç konumuna göre mi yoksa görünümün merkezine göre mi yapılacağını değiştirir.

en: Locate Structures
tr: Yapıların Yerini Belirleyin

en: Locate structures within the network.
tr: Ağ içindeki yapıların yerini belirleyin.

en: Toggle View Tooltips
tr: Görünüm Araç İpuçlarını Değiştir

en: Toggles whether tooltips in the view shall be shown.
tr: Görünümdeki araç ipuçlarının gösterilip gösterilmeyeceğini değiştirir.

en: Edit Coloring Schemes
tr: Renklendirme Şemalarını Düzenleme

en: Opens a menu which lets you edit the coloring schemes. (F9)
tr: Renklendirme şemalarını düzenlemenizi sağlayan bir menü açar. (F9)

en: Make Snapshot
tr: Anlık Görüntü Oluşturun

en: Makes a snapshot of the view.
tr: Görünümün anlık görüntüsünü oluşturur.

en: option window-size requires INT,INT
tr: seçenek pencere boyutu INT, INT gerektirir

en: option window-pos requires INT,INT
tr: seçenek pencere boyutu INT, INT gerektirir

en: Langua&ge
tr: Dil

en: Change language to english. (en)
tr: Dili İngilizce olarak değiştirin. (en)

en: Change language to german. (de)
tr: Dili almanca olarak değiştirin. (de)

en: Change language to spanish. (es)
tr: Dili ispanyolca olarak değiştirin. (es)

en: Change language to french. (fr)
tr: Dili Fransızca olarak değiştirin. (fr)

en: Change language to italian. (it)
tr: Dili İtalyanca olarak değiştirin. (it)

en: Change language to turkish. (tr)
tr: Dili Türkçe olarak değiştirin. (tr)

en: Change language to hungarian. (hu)
tr: Dili Macarca olarak değiştirin. (hu)

en: german
tr: Almanca

en: spanish
tr: İspanyolca

en: french
tr: Fransızca

en: italian
tr: İtalyanca

en: simplified chinese
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: traditional chinese
tr: Geleneksel Çince

en: turkish
tr: Türkçe

en: hungarian
tr: Macarca

en: english
tr: İngilizce

en: Language changed to
tr: Dil şu şekilde değiştirildi:

en: Restart needed
tr: Yeniden başlatma gerekiyor

en: Changing display language needs restart to take effect.
tr: Ekran dilinin değiştirilmesinin etkili olması için yeniden başlatılması gerekir.

en: For the Debug build you might also need to set the LANG environment variable.
tr: Hata Ayıklama derlemesi için LANG ortam değişkenini de ayarlamanız gerekebilir.

en: Under development. You can help to improve the translation at:
tr: Geliştirme aşamasında. Çevirinin geliştirilmesine şu adresten yardımcı olabilirsiniz:

en: (No projection defined)
tr: (Projeksiyon tanımlanmadı)
