sumo - en to ru translation catalogue (3725 entries)

en: N/A
ru: Недоступно

en: Original coordinate (before coordinate transformation in netconvert)
ru: Исходная координата (до преобразования координат в netconvert)

en: Network coordinate
ru: Координата сети

en: Ready.
ru: Готово.

en: &File
ru: &Файл

en: New Window
ru: Новое окно

en: Open a new sumo-gui window.
ru: Открыть новое окно sumo-gui.

en: &Open Simulation...
ru: &Открыть симуляцию...

en: Open a simulation (Configuration file).
ru: Открыть симуляцию (файл конфигурации).

en: Open &Network...
ru: Открыть &сеть...

en: Open a network.
ru: Открыть сеть.

en: Open Shapes
ru: Открыть фигуры

en: Load POIs and Polygons for visualization.
ru: Загрузить точки интереса и полигоны для визуализации.

en: Open EdgeData
ru: Открыть данные рёбер

en: Load edge related data for visualization.
ru: Загрузить данные, связанные с рёбрами, для визуализации.

en: &Reload
ru: &Перезагрузить

en: Reloads the simulation / the network.
ru: Перезагружает симуляцию / сеть.

en: Quick-Reload
ru: Быстрая перезагрузка

en: Reloads the simulation (but not network).
ru: Перезагружает симуляцию (без перезагрузки сети).

en: Save Configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: Save current options as a configuration file.
ru: Сохранить текущие параметры как файл конфигурации.

en: Close
ru: Закрыть

en: Close the simulation.
ru: Закрыть симуляцию.

en: &Quit
ru: В&ыйти

en: Quit the Application.
ru: Выйти из приложения.

en: &Edit
ru: &Правка

en: Edit Selected...
ru: Редактировать выбранные...

en: Opens a dialog for editing the list of selected items.
ru: Открывает диалог для редактирования списка выбранных элементов.

en: Select lanes which allow...
ru: Выбрать полосы, разрешающие...

en: Opens a menu for selecting a vehicle class by which to selected lanes.
ru: Открывает меню для выбора класса транспортных средств, по которому выбираются полосы.

en: Set Breakpoint
ru: Установить точку останова

en: Sets a breakpoint at the current simulation step
ru: Устанавливает точку останова на текущем шаге симуляции

en: Set Breakpoint with offset
ru: Установить точку останова со смещением

en: Sets a breakpoint at the current simulation step + offset configured in application settings
ru: Устанавливает точку останова на текущем шаге симуляции + смещение, заданное в настройках приложения

en: Edit Breakpoints
ru: Редактировать точки останова

en: Opens a dialog for editing breakpoints.
ru: Открывает диалог для редактирования точек останова.

en: Edit Visualisation
ru: Редактировать визуализацию

en: Opens a dialog for editing visualization settings.
ru: Открывает диалог для изменения настроек визуализации.

en: Edit Viewport
ru: Редактировать область просмотра

en: Opens a dialog for editing viewing area, zoom and rotation.
ru: Открывает диалог для редактирования области просмотра, масштаба и поворота.

en: Load additionals in netedit
ru: Загрузить дополнительные элементы в netedit

en: Load additionals in netedit.
ru: Загрузить дополнительные элементы в netedit.

en: Load demand in netedit
ru: Загрузить спрос в netedit

en: Load demand in netedit.
ru: Загрузить спрос в netedit.

en: Open in netedit
ru: Открыть в netedit

en: Opens current simulation in NETEDIT.
ru: Открывает текущую симуляцию в NETEDIT.

en: Open network in netedit
ru: Открыть сеть в netedit

en: Opens current network in NETEDIT.
ru: Открывает текущую сеть в NETEDIT.

en: &Settings
ru: &Настройки

en: Application Settings
ru: Настройки приложения

en: Open a Dialog for Application Settings editing.
ru: Открывает диалог для редактирования настроек приложения.

en: Gaming Mode	Ctrl+G	Toggle gaming mode on/off.
ru: Игровой режим	Ctrl+G	Включить/выключить игровой режим.

en: Full Screen Mode
ru: Полноэкранный режим

en: Toggle full screen mode on/off.
ru: Переключить полноэкранный режим.

en: &Locate
ru: &Найти

en: &Junctions
ru: &Перекрёстки

en: Open a dialog for locating a Junction.
ru: Открывает диалог для поиска перекрёстка.

en: &Edges
ru: &Рёбра

en: Open a dialog for locating an Edge.
ru: Открывает диалог для поиска ребра.

en: &Vehicles
ru: &Транспортные средства

en: Open a dialog for locating a Vehicle.
ru: Открывает диалог для поиска транспортного средства.

en: &Persons
ru: &Пешеходы

en: Open a dialog for locating a Person.
ru: Открывает диалог для поиска пешехода.

en: &Container
ru: &Контейнер

en: Open a dialog for locating a Container.
ru: Открывает диалог для поиска контейнера.

en: &TLS
ru: &Светофоры

en: Open a dialog for locating a Traffic Light.
ru: Открывает диалог для поиска светофора.

en: &Additional
ru: &Дополнительные

en: Open a dialog for locating an Additional Structure.
ru: Открывает диалог для поиска дополнительного объекта.

en: P&oI
ru: &Точки интереса

en: Open a dialog for locating a Point of Interest.
ru: Открывает диалог для поиска точки интереса.

en: Po&lygon
ru: &Полигоны

en: Open a dialog for locating a Polygon.
ru: Открывает диалог для поиска полигона.

en: Show Internal Structures
ru: Показывать внутренние структуры

en: Show internal junctions and streets in locator dialog.
ru: Показывать внутренние перекрёстки и улицы в диалоге поиска.

en: Show Parking Vehicles
ru: Показывать припаркованные ТС

en: Show parking vehicles in locator dialog.
ru: Показывать припаркованные транспортные средства в диалоге поиска.

en: Show vehicles outside the road network
ru: Показывать ТС за пределами дорожной сети

en: Show vehicles that are teleporting or driving remote-controlled outside the road network in locator dialog.
ru: Показывать транспортные средства, телепортирующиеся или управляемые дистанционно за пределами дорожной сети, в диалоге поиска.

en: Simulation
ru: Симуляция

en: Run
ru: Запустить

en: Start/ Resume the simulation.
ru: Запустить / возобновить симуляцию.

[ctx: Simulation]
en: Stop
ru: Остановить

en: Halt the simulation.
ru: Остановить симуляцию.

en: Step
ru: Шаг

en: Perform one simulation step.
ru: Выполнить один шаг симуляции.

en: Delay+
ru: Задержка+

en: Increase simulation step delay.
ru: Увеличить задержку шага симуляции.

en: Delay-
ru: Задержка-

en: Decrease simulation step delay.
ru: Уменьшить задержку шага симуляции.

en: Save
ru: Сохранить

en: Save the current simulation state to a file.
ru: Сохранить текущее состояние симуляции в файл.

en: Load
ru: Загрузить

en: Load simulation state for the current network from file.
ru: Загрузить состояние симуляции для текущей сети из файла.

en: &Window
ru: &Окно

en: Open new view
ru: Открыть новый вид

en: Open a new microscopic view.
ru: Открыть новый микроскопический вид.

en: Open new 3D view
ru: Открыть новый 3D-вид

en: Open a new 3D view.
ru: Открыть новый 3D-вид.

en: Tile &Horizontally
ru: Расположить &горизонтально

en: Tile the views horizontally.
ru: Расположить окна горизонтально.

en: Tile &Vertically
ru: Расположить &вертикально

en: Tile the views vertically.
ru: Расположить окна вертикально.

en: Cascade
ru: Каскадом

en: Cascade the views.
ru: Расположить окна каскадом.

en: &Close
ru: &Закрыть

en: Close the selected view.
ru: Закрыть выбранный вид.

en: &Others...
ru: &Прочее...

en: Show Status Line
ru: Показывать строку состояния

en: Toggle the Status Bar on/off.
ru: Показать/скрыть строку состояния.

en: Show Message Window
ru: Показывать окно сообщений

en: Toggle the Message Window on/off.
ru: Показать/скрыть окно сообщений.

en: Show Simulation Time
ru: Показывать время симуляции

en: Toggle the Simulation Time on/off.
ru: Показать/скрыть время симуляции.

en: Show Simulation Delay
ru: Показывать задержку симуляции

en: Toggle the Simulation Delay Entry on/off.
ru: Показать/скрыть поле задержки симуляции.

en: Clear Message Window
ru: Очистить окно сообщений

en: Clear the message window.
ru: Очистить окно сообщений.

en: &Help
ru: &Справка

en: &Online Documentation
ru: &Онлайн-документация

en: Open Online documentation.
ru: Открыть онлайн-документацию.

en: &Changelog
ru: &Журнал изменений

en: Open Changelog.
ru: Открыть журнал изменений.

en: &Hotkeys
ru: &Горячие клавиши

en: Open Hotkeys.
ru: Открыть список горячих клавиш.

en: &Tutorial
ru: &Руководство

en: Open Tutorial.
ru: Открыть руководство.

en: &Feedback
ru: &Обратная связь

en: Open feedback dialog.
ru: Открыть диалог обратной связи.

en: &About
ru: &О программе

en: About sumo-gui.
ru: О sumo-gui.

en: 	Open simulation	Open a simulation (Configuration file).
ru: 	Открыть симуляцию	Открыть симуляцию (файл конфигурации).

en: 	Open network	Open a network.
ru: 	Открыть сеть	Открыть сеть.

en: 	Reload	Reloads the simulation / the network.
ru: 	Перезагрузить	Перезагрузить симуляцию / сеть.

en: 	Run	Start/Resume the loaded simulation.
ru: 	Запустить	Запустить/возобновить загруженную симуляцию.

en: 	Stop	Halt the running simulation.
ru: 	Остановить	Остановить выполняемую симуляцию.

en: 	Step	Perform a single simulation step.
ru: 	Шаг	Выполнить один шаг симуляции.

en: Time:	Toggle between time formats	Toggle between seconds and hour:minute:seconds display.
ru: Время:	Переключить формат времени	Переключить между секундами и форматом часы:минуты:секунды.

en: Delay (ms):	Delay per simulated second	Delay per simulated second. Click to toggle between the last two delay values.
ru: Задержка (мс):	Задержка на симулируемую секунду	Задержка на симулируемую секунду. Клик — переключение между последними двумя значениями задержки.

en: Scale Traffic:
ru: Масштаб трафика:

en: Scale traffic volume from running flows and from vehicles that are loaded incrementally from route files.
ru: Масштабировать объём трафика из текущих потоков и из транспортных средств, загружаемых постепенно из файлов маршрутов.

en: Waiting Time:
ru: Время ожидания:

en: Time spent waiting accumulated for all vehicles
ru: Накопленное время ожидания для всех транспортных средств

en: Time Loss:
ru: Потери времени:

en: Time lost due to being unable to drive with maximum speed for all vehicles
ru: Время, потерянное из-за невозможности ехать с максимальной скоростью, для всех транспортных средств

en: Distance (km):
ru: Расстояние (км):

en: Total distance driven by DRT vehicles
ru: Общее расстояние, пройденное транспортными средствами DRT

en: Emergency Vehicle waiting time:
ru: Время ожидания аварийных ТС:

en: Time spent waiting accumulated for emergency vehicles
ru: Накопленное время ожидания для аварийных транспортных средств

en: Cl&ear Recent Networks
ru: О&чистить недавние сети

en: No Recent Networks
ru: Нет недавних сетей

en: Recent Networks
ru: Недавние сети

en: Cl&ear Recent Configs
ru: О&чистить недавние конфигурации

en: No Recent Configs
ru: Нет недавних конфигураций

en: Recent Configs
ru: Недавние конфигурации

en: Running %.
ru: Выполняется %.

en: Open Simulation Configuration
ru: Открыть конфигурацию симуляции

en: Open Network
ru: Открыть сеть

en: Open Shapes
ru: Открыть фигуры

en: Loading of % failed.
ru: Загрузка % failed.

en: Open EdgeData
ru: Открыть данные рёбер

en: Auto-Reloading.
ru: Автоматическая перезагрузка.

en: TraCI-Loading.
ru: Загрузка через TraCI.

en: Reloading.
ru: Перезагрузка.

en: Quick-Reloading.
ru: Быстрая перезагрузка.

en: Already loading!
ru: Уже выполняется загрузка!

en: Save SUMO Configuration
ru: Сохранить конфигурацию SUMO

en: Configuration saved to %.
ru: Конфигурация сохранена в %.

en: Could not save configuration to %.
ru: Не удалось сохранить конфигурацию в %.

en: No simulation loaded!
ru: Симуляция не загружена!

en: Save Simulation State
ru: Сохранить состояние симуляции

en: Simulation state saved to '%'.
ru: Состояние симуляции сохранено в '%'.

en: Load Simulation State
ru: Загрузить состояние симуляции

en: State loaded from '%'.
ru: Состояние загружено из '%'.

en: Failed to load state from '%' (%).
ru: Не удалось загрузить состояние из '%' (%).

en: Scale number of vehicles in simulation
ru: Масштабировать количество транспортных средств в симуляции

en: Open sumo config in netedit
ru: Открыть конфигурацию sumo в netedit

en: Loading of '%' failed!
ru: Загрузка '%' failed!

en: SUMO Interactive Traffic Light
ru: Интерактивный светофор SUMO

en: SUMO Interactive Demand-Responsive-Transport
ru: Интерактивный транспорт по требованию SUMO

en: Simulation ended at time: %. (%)
ru: Симуляция завершена во времени: %. (%)

en: Simulation ended at time: %.
ru: Симуляция завершена во времени: %.

en: Reason:
ru: Причина:

en: Do you want to close all open files and views?
ru: Закрыть все открытые файлы и окна?

en: Simulation ended
ru: Симуляция завершена

en: Loading '%'.
ru: Загрузка '%'.

en: seconds
ru: секунд

en: Set breakpoint at %
ru: Установить точку останова на %

en: Could not load edgedata-files '%'
ru: Не удалось загрузить файлы данных рёбер '%'

en: Quitting (on error).
ru: Выход (по ошибке).

en: Simulation started with time: %.
ru: Симуляция запущена со временем: %.

en: Save Snapshot
ru: Сохранить снимок

en: No file extension was specified - saving Snapshot as PNG.
ru: Расширение файла не указано — снимок сохраняется как PNG.

en: Saving failed.
ru: Сохранение не удалось.

en: Snapshot successfully saved!
ru: Снимок успешно сохранён!

en: Unknown Message ID in onCmdLocate
ru: Неизвестный ID сообщения в onCmdLocate

en: Junction Chooser
ru: Выбор перекрёстка

en: Edge Chooser
ru: Выбор ребра

en: Vehicle Chooser
ru: Выбор транспортного средства

en: Person Chooser
ru: Выбор пешехода

en: Container Chooser
ru: Выбор контейнера

en: Traffic Lights Chooser
ru: Выбор светофора

en: Additional Objects Chooser
ru: Выбор дополнительных объектов

en: POI Chooser
ru: Выбор точки интереса

en: Polygon Chooser
ru: Выбор полигона

en: phase names
ru: имена фаз

en: detectors
ru: детекторы

en: conditions
ru: условия

en: Overflow in time computation occurred.
ru: Произошло переполнение при вычислении времени.

en: Locate Junctions
ru: Найти перекрёстки

en: Locate a junction within the network.
ru: Найти перекрёсток в сети.

en: Locate Edges
ru: Найти рёбра

en: Locate an edge within the network.
ru: Найти ребро в сети.

en: Locate Vehicles
ru: Найти транспортные средства

en: Locate a vehicle within the network.
ru: Найти транспортное средство в сети.

en: Locate Persons
ru: Найти пешеходов

en: Locate a person within the network.
ru: Найти пешехода в сети.

en: Locate Container
ru: Найти контейнер

en: Locate a container within the network.
ru: Найти контейнер в сети.

en: Locate TLS
ru: Найти светофоры

en: Locate a tls within the network.
ru: Найти светофор в сети.

en: Locate Additional
ru: Найти дополнительные объекты

en: Locate an additional structure within the network.
ru: Найти дополнительный объект в сети.

en: Locate PoI
ru: Найти точки интереса

en: Locate a PoI within the network.
ru: Найти точку интереса в сети.

en: Locate Polygon
ru: Найти полигоны

en: Locate a Polygon within the network.
ru: Найти полигон в сети.

en: About Eclipse SUMO sumo-gui
ru: О Eclipse SUMO sumo-gui

en: Graphical user interface for the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
ru: Графический интерфейс для микроскопической мультимодальной симуляции трафика SUMO.

en: Includes JuPedSim %.%.%
ru: Включает JuPedSim %.%.%

en: This application is based on code provided by the Eclipse SUMO project.
ru: Это приложение основано на коде проекта Eclipse SUMO.

en: These core components are available under the conditions of the Eclipse Public License v2.
ru: Эти основные компоненты доступны на условиях Eclipse Public License v2.

en: OK
ru: ОК

en: Quit on Simulation End
ru: Выходить при завершении симуляции

en: Autostart Simulation on Load and Reload
ru: Автозапуск симуляции при загрузке и перезагрузке

en: Reload Simulation after finish (Demo mode)
ru: Перезагружать симуляцию после завершения (демо-режим)

en: Locate elements when clicking on messages
ru: Переходить к элементам при клике на сообщения

en: Breakpoint offset when clicking on time message
ru: Смещение точки останова при клике на сообщение о времени

en: Allow Textures
ru: Разрешить текстуры

en: &OK
ru: &ОК

en: &Cancel
ru: &Отмена

en: Breakpoints Editor
ru: Редактор точек останова

en: &Load
ru: &Загрузить

en: &Save
ru: &Сохранить

en: Clea&r
ru: &Очистить

en: Time
ru: Время

en: Load Breakpoints
ru: Загрузить точки останова

en: Save Breakpoints
ru: Сохранить точки останова

en: Storing failed!
ru: Сохранение не удалось!

en: Time format error
ru: Ошибка формата времени

en: - General problem solving
ru: - Решение общих проблем

en: - Sumo-user mailing list
ru: - Список рассылки пользователей SUMO

en: - Send us an Email
ru: - Отправить нам email

en: Hotkey '%' is not supported
ru: Горячая клавиша '%' is не поддерживается

en: GUI-triggered stop not implemented for meso
ru: Остановка, инициированная GUI, не реализована для мезо

en: Hide Current Route
ru: Скрыть текущий маршрут

en: Show Current Route
ru: Показать текущий маршрут

en: Hide Future Route
ru: Скрыть будущий маршрут

en: Show Future Route
ru: Показать будущий маршрут

en: Hide All Routes
ru: Скрыть все маршруты

en: Show All Routes
ru: Показать все маршруты

en: Draw looped routes
ru: Отрисовывать циклические маршруты

en: Hide Best Lanes
ru: Скрыть лучшие полосы

en: Show Best Lanes
ru: Показать лучшие полосы

en: Hide Link Items
ru: Скрыть элементы связи

en: Show Link Items
ru: Показать элементы связи

en: Start Tracking
ru: Начать отслеживание

en: Stop Tracking
ru: Остановить отслеживание

en: Select Foes
ru: Выделить конфликтующие

en: Select transported
ru: Выделить перевозимых

en: Abort stop
ru: Отменить остановку

en: Stop
ru: Остановить

en: Remove
ru: Удалить

en: Vehicle parameter '%' key '%' is not a number for vehicle '%'.
ru: Параметр транспортного средства '%' с ключом '%' не является числом для ТС '%'.

en: name
ru: название

en: begin position [m]
ru: начальная позиция [м]

en: end position [m]
ru: конечная позиция [м]

en: lines
ru: линии

en: parking length [m]
ru: длина парковки [м]

en: stopped vehicles [#]
ru: остановленные ТС [#]

en: last free pos [m]
ru: последняя свободная позиция [м]

en: waiting for:
ru: ожидание:

en: interval start
ru: начало интервала

en: interval end
ru: конец интервала

en: aspired flow [veh/h]
ru: желаемый поток [ТС/ч]

en: aspired speed
ru: желаемая скорость

en: current flow [veh/h]
ru: текущий поток [ТС/ч]

en: current speed
ru: текущая скорость

en: default speed
ru: скорость по умолчанию

en: required vehicles
ru: требуемые ТС

en: passed vehicles
ru: прошедшие ТС

en: inserted vehicles
ru: вставленные ТС

en: removed vehicles
ru: удалённые ТС

en: cleared in jam
ru: очищено в пробке

en: inactive until
ru: неактивен до

en: charging power [W]
ru: мощность зарядки [Вт]

en: total charging power [W]
ru: общая мощность зарядки [Вт]

en: charging efficiency [#]
ru: эффективность зарядки [#]

en: charge in transit [true/false]
ru: зарядка в движении [true/false]

en: charge delay [s]
ru: задержка зарядки [с]

en: charge type
ru: тип зарядки

en: waiting time [s]
ru: время ожидания [с]

en: stage
ru: этап

en: stage index
ru: индекс этапа

en: start edge [id]
ru: начальное ребро [id]

en: dest edge [id]
ru: конечное ребро [id]

en: arrivalPos [m]
ru: позиция прибытия [м]

en: edge [id]
ru: ребро [id]

en: position [m]
ru: позиция [м]

en: speed [m/s]
ru: скорость [м/с]

en: speed factor
ru: коэффициент скорости

en: angle [degree]
ru: угол [градусы]

en: desired depart [s]
ru: желаемое время отправления [с]

en: length
ru: длина

en: width
ru: ширина

en: height
ru: высота

en: minGap
ru: минимальный зазор

en: mass [kg]
ru: масса [кг]

en: maximum speed [m/s]
ru: максимальная скорость [м/с]

en: length [m]
ru: длина [м]

en: vTypes
ru: типы ТС

en: vehicles [#]
ru: ТС [#]

en: occupancy [%]
ru: занятость [%]

en: mean speed [m/s]
ru: средняя скорость [м/с]

en: mean vehicle length [m]
ru: средняя длина ТС [м]

en: jam number [#]
ru: количество пробок [#]

en: max jam length [veh]
ru: макс. длина пробки [ТС]

en: max jam length [m]
ru: макс. длина пробки [м]

en: jam length sum [veh]
ru: суммарная длина пробок [ТС]

en: jam length sum [m]
ru: суммарная длина пробок [м]

en: started halts [#]
ru: начатые остановки [#]

en: interval seen vehicles [#]
ru: ТС за интервал [#]

en: interval speed [m/s]
ru: скорость за интервал [м/с]

en: interval occupancy [%]
ru: занятость за интервал [%]

en: interval max jam length [m]
ru: макс. длина пробки за интервал [м]

en: last interval seen vehicles [#]
ru: ТС за последний интервал [#]

en: last interval speed [m/s]
ru: скорость за последний интервал [м/с]

en: last interval occupancy [%]
ru: занятость за последний интервал [%]

en: last interval max jam length [m]
ru: макс. длина пробки за последний интервал [м]

en: vehicles within [#]
ru: ТС в зоне [#]

en: haltings [#]
ru: остановки [#]

en: last interval mean travel time [s]
ru: среднее время поездки за последний интервал [с]

en: last interval mean haltings [#]
ru: среднее количество остановок за последний интервал [#]

en: last interval mean time loss [s]
ru: средние потери времени за последний интервал [с]

en: last interval mean vehicle count [#]
ru: среднее количество ТС за последний интервал [#]

en: max speed [m/s]
ru: макс. скорость [м/с]

en: street name
ru: название улицы

en: pending insertions [#]
ru: ожидающие вставки [#]

en: mean friction [%]
ru: среднее трение [%]

en: mean vehicle speed [m/s]
ru: средняя скорость ТС [м/с]

en: routing speed [m/s]
ru: скорость маршрутизации [м/с]

en: time penalty [s]
ru: штраф времени [с]

en: brutto occupancy [%]
ru: брутто-занятость [%]

en: edge flow [veh/h/m]
ru: поток на ребре [ТС/ч/м]

en: segment index
ru: индекс сегмента

en: segment queues
ru: очереди сегмента

en: segment length [m]
ru: длина сегмента [м]

en: segment allowed speed [m/s]
ru: разрешённая скорость сегмента [м/с]

en: segment jam threshold [%]
ru: порог пробки сегмента [%]

en: segment brutto occupancy [%]
ru: брутто-занятость сегмента [%]

en: segment mean vehicle speed [m/s]
ru: средняя скорость ТС на сегменте [м/с]

en: segment flow [veh/h/m]
ru: поток сегмента [ТС/ч/м]

en: segment vehicles [#]
ru: ТС на сегменте [#]

en: segment leader leave time
ru: время ухода лидера сегмента

en: segment headway [s]
ru: интервал сегмента [с]

en: segment entry block time [s]
ru: время блокировки входа сегмента [с]

en: Type Information:
ru: Информация о типе:

en: type [id]
ru: тип [id]

en: routing type [id]
ru: тип маршрутизации [id]

en: jam threshold
ru: порог пробки

en: junction control
ru: управление перекрёстком

en: tls penalty
ru: штраф светофора

en: tls flow penalty
ru: штраф потока светофора

en: minor penalty
ru: штраф второстепенного

en: overtaking
ru: обгон

en: entered vehicles [-]
ru: вошедшие ТС [-]

en: vehicle length [m]
ru: длина ТС [м]

en: empty time [s]
ru: время пустоты [с]

en: occupied time [s]
ru: время занятости [с]

en: interval entered vehicles [#]
ru: вошедшие ТС за интервал [#]

en: last interval entered vehicles [#]
ru: вошедшие ТС за последний интервал [#]

en: type
ru: тип

en: Copy edge name to clipboard
ru: Копировать название ребра в буфер обмена

en: pos:
ru: позиция:

en: height:
ru: высота:

en: Reopen lane
ru: Открыть полосу

en: Reopen edge
ru: Открыть ребро

en: Reopen lane (override rerouter)
ru: Открыть полосу (переопределить маршрутизатор)

en: Reopen edge (override rerouter)
ru: Открыть ребро (переопределить маршрутизатор)

en: Close lane
ru: Закрыть полосу

en: Close edge
ru: Закрыть ребро

en: Add rerouter
ru: Добавить маршрутизатор

en: Select reachable
ru: Выбрать достижимые

en: allowed speed [m/s]
ru: разрешённая скорость [м/с]

en: width [m]
ru: ширина [м]

en: stored travel time [s]
ru: сохранённое время поездки [с]

en: loaded weight
ru: загруженный вес

en: lane friction coefficient [%]
ru: коэффициент трения полосы [%]

en: netto occupancy [%]
ru: нетто-занятость [%]

en: edge type
ru: тип ребра

en: routing type
ru: тип маршрутизации

en: priority
ru: приоритет

en: distance [km]
ru: расстояние [км]

en: allowed vehicle class
ru: разрешённый класс ТС

en: disallowed vehicle class
ru: запрещённый класс ТС

en: permission code
ru: код разрешения

en: color value
ru: значение цвета

en: bidi-lane
ru: двунаправленная полоса

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
ru: Размер сети превышает 1 световой год. Пожалуйста, пересмотрите входные данные.

en: Copy view geo-boundary to clipboard
ru: Копировать гео-границы вида в буфер обмена

en: loaded vehicles [#]
ru: загруженные ТС [#]

en: insertion-backlogged vehicles [#]
ru: ТС в очереди на вставку [#]

en: departed vehicles [#]
ru: отправленные ТС [#]

en: running vehicles [#]
ru: движущиеся ТС [#]

en: arrived vehicles [#]
ru: прибывшие ТС [#]

en: discarded vehicles [#]
ru: отброшенные ТС [#]

en: collisions [#]
ru: столкновения [#]

en: teleports [#]
ru: телепортации [#]

en: halting [#]
ru: остановки [#]

en: stopped [#]
ru: остановленные [#]

en: avg. speed [m/s]
ru: ср. скорость [м/с]

en: avg. relative speed
ru: ср. относительная скорость

en: loaded persons [#]
ru: загруженные пешеходы [#]

en: running persons [#]
ru: движущиеся пешеходы [#]

en: jammed persons [#]
ru: застрявшие пешеходы [#]

en: end time [s]
ru: время окончания [с]

en: begin time [s]
ru: время начала [с]

en: step duration [ms]
ru: длительность шага [мс]

en: simulation duration [ms]
ru: длительность симуляции [мс]

en: idle duration [ms]
ru: время простоя [мс]

en: duration factor
ru: коэффициент длительности

en: updates per second
ru: обновления в секунду

en: avg. updates per second
ru: ср. обновления в секунду

en: avg. trip length [m]
ru: ср. длина поездки [м]

en: avg. trip duration [s]
ru: ср. длительность поездки [с]

en: avg. trip waiting time [s]
ru: ср. время ожидания поездки [с]

en: avg. trip time loss [s]
ru: ср. потери времени поездки [с]

en: avg. trip depart delay [s]
ru: ср. задержка отправления поездки [с]

en: avg. trip speed [m/s]
ru: ср. скорость поездки [м/с]

en: avg. walk length [m]
ru: ср. длина прогулки [м]

en: avg. walk duration [s]
ru: ср. длительность прогулки [с]

en: avg. walk time loss [s]
ru: ср. потери времени прогулки [с]

en: nodes [#]
ru: узлы [#]

en: edges [#]
ru: рёбра [#]

en: total edge length [km]
ru: общая длина рёбер [км]

en: total lane length [km]
ru: общая длина полос [км]

en: network version
ru: версия сети

en: Trying to set data value for the unknown edge '%'.
ru: Попытка установить значение данных для неизвестного ребра '%'.

en: Trying to set data value for the unknown relation from edge '%' to edge '%'.
ru: Попытка установить значение данных для неизвестного отношения от ребра '%' к ребру '%'.

en: No data defined after simulation begin time.
ru: Нет данных, определённых после времени начала симуляции.

en: occupancy [#]
ru: занятость [#]

en: capacity [#]
ru: ёмкость [#]

en: alternatives [#]
ru: альтернативы [#]

en: access badges
ru: пропуска доступа

en: dest stop [id]
ru: конечная остановка [id]

en: arrival position [m]
ru: позиция прибытия [м]

en: lane [id]
ru: полоса [id]

en: vehicle [id]
ru: ТС [id]

en: stop duration [s]
ru: длительность остановки [с]

en: desired max speed [m/s]
ru: желаемая макс. скорость [м/с]

en: Switch to '%'
ru: Переключить на '%'

en: Switch off
ru: Выключить

en: Track Phases
ru: Отслеживать фазы

en: Show Phases
ru: Показать фазы

en: Hide Detectors
ru: Скрыть детекторы

en: Show Detectors
ru: Показать детекторы

en: Phase: %
ru: Фаза: %

en: Phase name: %
ru: Название фазы: %

en: tlLogic [id]
ru: логика светофора [id]

en: program
ru: программа

en: phase
ru: фаза

en: phase name
ru: название фазы

en: duration
ru: длительность

en: minDur
ru: мин. длительность

en: maxDur
ru: макс. длительность

en: running duration
ru: текущая длительность

en: earliestEnd
ru: самое раннее окончание

en: latestEnd
ru: самое позднее окончание

en: time in cycle
ru: время в цикле

en: cycle time
ru: время цикла

en: req driveway
ru: требуемый проезд

en: blocking
ru: блокирующий

en: blocking driveways
ru: блокирующие проезды

en: rival
ru: конкурирующий

en: constraint
ru: ограничение

en: shadow lane [id]
ru: теневая полоса [id]

en: target lane [id]
ru: целевая полоса [id]

en: back lanes [id,..]
ru: задние полосы [id,..]

en: lateral offset [m]
ru: боковое смещение [м]

en: lateral speed [m/s]
ru: боковая скорость [м/с]

en: acceleration [m/s^2]
ru: ускорение [м/с²]

en: slope [degree]
ru: уклон [градусы]

en: time gap on lane [s]
ru: интервал времени на полосе [с]

en: waiting time (accumulated, % s) [s]
ru: время ожидания (накопленное, % s [s]

en: time since startup [s]
ru: время с запуска [с]

en: time loss [s]
ru: потери времени [с]

en: impatience
ru: нетерпеливость

en: last lane change [s]
ru: последняя смена полосы [с]

en: depart delay [s]
ru: задержка отправления [с]

en: odometer [m]
ru: одометр [м]

en: remaining [#]
ru: оставшиеся [#]

en: insertion period [s]
ru: период вставки [с]

en: insertion probability
ru: вероятность вставки

en: poisson rate
ru: коэффициент Пуассона

en: stop info
ru: информация об остановке

en: line
ru: линия

en: CO2 [mg/s]
ru: CO₂ [мг/с]

en: CO [mg/s]
ru: CO [мг/с]

en: HC [mg/s]
ru: HC [мг/с]

en: NOx [mg/s]
ru: NOx [мг/с]

en: PMx [mg/s]
ru: PMx [мг/с]

en: fuel [mg/s]
ru: топливо [мг/с]

en: electricity [Wh/s]
ru: электроэнергия [Вт·ч/с]

en: noise (Harmonoise) [dB]
ru: шум (Harmonoise) [дБ]

en: devices
ru: устройства

en: persons
ru: пешеходы

en: containers
ru: контейнеры

en: lcState right
ru: состояние смены полосы вправо

en: lcState left
ru: состояние смены полосы влево

en: parking badges
ru: пропуска парковки

en: lcState center
ru: состояние смены полосы в центр

en: right side on edge [m]
ru: правая сторона на ребре [м]

en: left side on edge [m]
ru: левая сторона на ребре [м]

en: rightmost edge sublane [#]
ru: крайняя правая подполоса ребра [#]

en: leftmost edge sublane [#]
ru: крайняя левая подполоса ребра [#]

en: lane change maneuver distance [m]
ru: дистанция манёвра смены полосы [м]

en: driveways
ru: проезды

en: present state of charge [Wh]
ru: текущий заряд [Вт·ч]

en: relative state of charge (SoC) [-]
ru: относительный заряд (SoC) [-]

en: current timestep charge [Wh]
ru: заряд за текущий шаг [Вт·ч]

en: maximum charge rate [W]
ru: максимальная мощность зарядки [Вт]

en: present electric current [A]
ru: текущий ток [А]

en: speed mode
ru: режим скорости

en: lane change mode
ru: режим смены полосы

en: height [m]
ru: высота [м]

en: minGap [m]
ru: мин. зазор [м]

en: vehicle class
ru: класс ТС

en: emission class
ru: класс выбросов

en: car-following model
ru: модель следования за лидером

en: lane-change model
ru: модель смены полосы

en: guiShape
ru: форма в GUI

en: desired maximum speed [m/s]
ru: желаемая максимальная скорость [м/с]

en: maximum acceleration [m/s^2]
ru: максимальное ускорение [м/с²]

en: maximum deceleration [m/s^2]
ru: максимальное замедление [м/с²]

en: emergency deceleration [m/s^2]
ru: экстренное замедление [м/с²]

en: apparent deceleration [m/s^2]
ru: кажущаяся deceleration [м/с²]

en: imperfection (sigma)
ru: несовершенство (сигма)

en: desired headway (tau) [s]
ru: желаемый интервал (tau) [с]

en: speedfactor
ru: коэффициент скорости

en: startupDelay [s]
ru: задержка запуска [с]

en: action step length [s]
ru: длина шага действия [с]

en: person capacity
ru: ёмкость для пешеходов

en: boarding time [s]
ru: время посадки [с]

en: container capacity
ru: ёмкость для контейнеров

en: loading time [s]
ru: время загрузки [с]

en: minGapLat [m]
ru: мин. боковой зазор [м]

en: maxSpeedLat [m/s]
ru: макс. боковая скорость [м/с]

en: latAlignment
ru: боковое выравнивание

en: manoeuver Angle vs Times
ru: манёвр: угол против времени

en: GUI version of the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
ru: Графическая версия микроскопической мультимодальной симуляции трафика SUMO.

en: This system has no OpenGL support. Exiting.
ru: В системе отсутствует поддержка OpenGL. Выход.

en: A microscopic, multi-modal traffic simulation.
ru: Микроскопическая мультимодальная симуляция трафика.

en: Close dialog automatically
ru: Закрывать диалог автоматически

en: Recomputing
ru: Пересчёт

en: Recomputing is needed
ru: Требуется пересчёт

en: Test coordinate
ru: Тестовая координата

en: netconvert config file
ru: файл конфигурации netconvert

en: network file
ru: файл сети

en: OpenStreetMap file
ru: файл OpenStreetMap

en: netedit config file
ru: файл конфигурации netedit

en: sumo config file
ru: файл конфигурации sumo

en: Traffic Light definitions file
ru: файл определений светофоров

en: EdgeTypes file
ru: файл типов рёбер

en: Reloading netedit config file '%'
ru: Перезагрузка файла конфигурации netedit '%'

en: Reloading sumo config file '%'
ru: Перезагрузка файла конфигурации sumo '%'

en: Reloading network file '%'
ru: Перезагрузка файла сети '%'

en: &Reload Netedit config
ru: &Перезагрузить конфигурацию netedit

en: &Reload Sumo config
ru: &Перезагрузить конфигурацию sumo

en: &Reload Network
ru: &Перезагрузить сеть

en: Loading of netedit config '%' failed
ru: Загрузка конфигурации netedit '%' failed

en: Loading of sumo config '%' failed
ru: Загрузка конфигурации sumo '%' failed

en: Loading of netconvert config '%' failed
ru: Загрузка конфигурации netconvert '%' failed

en: Loading of network '%' failed
ru: Загрузка сети '%' failed

en: Loading of OSM Network '%' failed
ru: Загрузка сети OSM '%' failed

en: Invalid Options. Nothing loaded
ru: Некорректные параметры. Ничего не загружено

en: Could not build projection. Nothing loaded
ru: Не удалось построить проекцию. Ничего не загружено

en: Invalid extension for config file. Only .netecfg, .sumocfg or .netccfg are allowed
ru: Недопустимое расширение файла конфигурации. Допустимы только .netecfg, .sumocfg или .netccfg

en: Invalid input network option. Load with either sumo/netedit/netconvert config or with --new option
ru: Некорректный параметр входной сети. Загружайте либо конфигурацию sumo/netedit/netconvert, либо используйте опцию --new

en: Netedit config '%' loaded
ru: Конфигурация netedit '%' loaded

en: Sumo config '%' loaded
ru: Конфигурация sumo '%' loaded

en: Netconvert config '%' loaded
ru: Конфигурация netconvert '%' loaded

en: Network '%' loaded
ru: Сеть '%' loaded

en: OSM Network '%' loaded
ru: Сеть OSM '%' loaded

en: Network '%' loaded through console
ru: Сеть '%' loaded через консоль

en: New network successfully created
ru: Новая сеть успешно создана

en: &Modes
ru: &Режимы

en: L&ock
ru: &Блокировка

en: &Processing
ru: &Обработка

en: &Tools
ru: &Инструменты

en: Assign
ru: Назначить

en: Detectors
ru: Детекторы

en: Districts
ru: Районы

en: Import
ru: Импорт

en: Net
ru: Сеть

en: Output
ru: Вывод

en: Route
ru: Маршрут

en: TLS
ru: Светофоры

en: Trigger
ru: Триггер

en: Turn-defs
ru: Определения поворотов

en: Visualization
ru: Визуализация

en: Network computed
ru: Сеть пересчитана

en: Press F5
ru: Нажмите F5

en: Network requires recomputing
ru: Сеть требует пересчёта

en: Loading console arguments.
ru: Загрузка аргументов консоли.

en: Creating new network.
ru: Создание новой сети.

en: Trying to load an empty network.
ru: Попытка загрузить пустую сеть.

en: Loading network file '%'.
ru: Загрузка файла сети '%'.

en: Trying to load an empty configuration.
ru: Попытка загрузить пустую конфигурацию.

en: Loading configuration file '%'.
ru: Загрузка файла конфигурации '%'.

en: Loading OSM file '%'.
ru: Загрузка файла OSM '%'.

en: Recompute with volatile options
ru: Пересчитать с летучими опциями

en: Changes produced in the net due a recomputing with
ru: Изменения в сети из-за пересчёта с

en: volatile options cannot be undone. Continue?
ru: летучими опциями нельзя отменить. Продолжить?

en: Running '%'.
ru: Запуск '%'.

en: Loading network '%' in SUMO-GUI.
ru: Загрузка сети '%' in SUMO-GUI.

en: Loading sumo config '%' in SUMO-GUI.
ru: Загрузка конфигурации sumo '%' in SUMO-GUI.

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo
ru: Повторить

en: Unfront element
ru: Убрать на передний план

en: Unfront inspected elements
ru: Убрать проверяемые элементы на передний план

en: Front element
ru: На передний план

en: Mark element to be drawn above everything else
ru: Пометить элемент для отрисовки поверх всего остального

en: Unfront all element
ru: Убрать все элементы на передний план

en: Unfront all elements
ru: Убрать все элементы на передний план

en: Front element (only inspected elements)
ru: На передний план (только проверяемые элементы)

en: Force save network
ru: Принудительно сохранить сеть

en: Saving network failed
ru: Сохранение сети не удалось

en: Network saved in '%'.
ru: Сеть сохранена в '%'.

en: Could not save network in '%'.
ru: Не удалось сохранить сеть в '%'.

en: Plain XML saved with prefix '%'.
ru: Plain XML сохранён с префиксом '%'.

en: Saving plain xml failed
ru: Сохранение plain XML не удалось

en: plain XML file
ru: файл plain XML

en: joined junctions file
ru: файл объединённых перекрёстков

en: Joined junctions saved to '%'.
ru: Объединённые перекрёстки сохранены в '%'.

en: Saving joined junctions failed
ru: Сохранение объединённых перекрёстков не удалось

en: Saving of netedit configuration aborted (due network).
ru: Сохранение конфигурации netedit прервано (из-за сети).

en: Saving of netedit configuration aborted (due additional file).
ru: Сохранение конфигурации netedit прервано (из-за файла дополнительных элементов).

en: Saving of netedit configuration aborted (due demand file).
ru: Сохранение конфигурации netedit прервано (из-за файла спроса).

en: Saving of netedit configuration aborted (due data file).
ru: Сохранение конфигурации netedit прервано (из-за файла данных).

en: Saving of netedit configuration aborted (due meanData file).
ru: Сохранение конфигурации netedit прервано (из-за файла meanData).

en: Netedit configuration saved in '%'.
ru: Конфигурация netedit сохранена в '%'.

en: SUMO configuration saved in '%'.
ru: Конфигурация SUMO сохранена в '%'.

en: Could not save netedit configuration in '%'.
ru: Не удалось сохранить конфигурацию netedit в '%'.

en: Saving of SUMO configuration aborted
ru: Сохранение конфигурации SUMO прервано

en: Could not save SUMO configuration in '%'.
ru: Не удалось сохранить конфигурацию SUMO в '%'.

en: TLS Programs saved in '%'.
ru: Программы светофоров сохранены в '%'.

en: Saving TLS Programs failed
ru: Сохранение программ светофоров не удалось

en: EdgeType saved in '%'.
ru: Тип ребра сохранён в '%'.

en: Saving edgeTypes failed
ru: Сохранение типов рёбер не удалось

en: Additional elements file
ru: Файл дополнительных элементов

en: load additionals from '%'
ru: загрузить дополнительные элементы из '%'

en: Loading of additional file '%' failed.
ru: Загрузка файла дополнительных элементов '%' failed.

en: Loading of additional file '%' successfully.
ru: Файл дополнительных элементов '%' successfully.

en: reloading additionals
ru: перезагрузка дополнительных элементов

en: Force save additional elements
ru: Принудительно сохранить дополнительные элементы

en: Additionals saved.
ru: Дополнительные элементы сохранены.

en: Saving additional aborted.
ru: Сохранение дополнительных элементов прервано.

en: Saving additional elements failed
ru: Сохранение дополнительных элементов не удалось

en: Additional elements as
ru: Дополнительные элементы как

en: Additional elements in unified file
ru: Дополнительные элементы в объединённом файле

en: saving of unified additional elements in '%'
ru: сохранение объединённых дополнительных элементов в '%'

en: JuPedSim elements file
ru: Файл элементов JuPedSim

en: JuPedSim elements saved.
ru: Элементы JuPedSim сохранены.

en: Saving JuPedSim elements aborted.
ru: Сохранение элементов JuPedSim прервано.

en: Saving JuPedSim elements failed
ru: Сохранение элементов JuPedSim не удалось

en: Route elements file
ru: Файл элементов маршрутов

en: loading demand elements from '%'
ru: загрузка элементов спроса из '%'

en: Loading of route file '%' failed.
ru: Загрузка файла маршрутов '%' failed.

en: Loading of route file '%' successfully.
ru: Файл маршрутов '%' successfully.

en: reloading demand elements
ru: перезагрузка элементов спроса

en: Force save demand elements
ru: Принудительно сохранить элементы спроса

en: Demand elements saved.
ru: Элементы спроса сохранены.

en: Saving demand elements aborted.
ru: Сохранение элементов спроса прервано.

en: Saving demand elements failed
ru: Сохранение элементов спроса не удалось

en: Route elements
ru: Элементы маршрутов

en: Route elements file in unified file
ru: Элементы маршрутов в объединённом файле

en: saving of unified demand elements in '%'.
ru: сохранение объединённых элементов спроса в '%'.

en: Data elements file
ru: Файл элементов данных

en: loading data elements from '%'.
ru: загрузка элементов данных из '%'.

en: Loading of data file '%' failed.
ru: Загрузка файла данных '%' failed.

en: Loading of data file '%' successfully.
ru: Файл данных '%' successfully.

en: reloading data elements
ru: перезагрузка элементов данных

en: Force save data elements
ru: Принудительно сохранить элементы данных

en: Data elements saved.
ru: Элементы данных сохранены.

en: Saving data elements failed
ru: Сохранение элементов данных не удалось

en: Data elements file in unified file
ru: Элементы данных в объединённом файле

en: saving of unified data elements in '%'
ru: сохранение объединённых элементов данных в '%'

en: MeanData elements file
ru: Файл элементов MeanData

en: load meanDatas from '%'
ru: загрузить meanDatas из '%'

en: Loading of meandata file '%' failed.
ru: Загрузка файла meandata '%' failed.

en: Loading of meandata file '%' successfully.
ru: Файл meandata '%' successfully.

en: reloading meanDatas
ru: перезагрузка meanDatas

en: Force save meandata elements
ru: Принудительно сохранить элементы meandata

en: MeanDatas elements saved
ru: Элементы MeanDatas сохранены

en: Saving MeanData elements aborted
ru: Сохранение элементов MeanData прервано

en: Saving demand elements failed!
ru: Сохранение элементов спроса не удалось!

en: MeanData elements
ru: Элементы MeanData

en: MeanData elements file in unified file
ru: Элементы MeanData в объединённом файле

en: saving of unified mean data elements in '%'
ru: сохранение объединённых элементов mean data в '%'

en: % additional elements from '%'
ru: % дополнительных элементов из '%'

en: % additionals from '%'.
ru: % дополнительных элементов из '%'.

en: % demand elements from '%'
ru: % элементов спроса из '%'

en: % demand elements from '%'.
ru: % элементов спроса из '%'.

en: % data elements from '%'
ru: % элементов данных из '%'

en: % data elements from '%'.
ru: % элементов данных из '%'.

en: % meanData elements from '%'
ru: % элементов meanData из '%'

en: % meanData elements from '%'.
ru: % элементов meanData из '%'.

en: % TLS programs from '%'.
ru: % программ светофоров из '%'.

en: % edge types from '%'.
ru: % типов рёбер из '%'.

en: nets
ru: сети

en: configs
ru: конфигурации

en: New Network
ru: Новая сеть

en: Create a new network.
ru: Создать новую сеть.

en: Open a new netedit window.
ru: Открыть новое окно netedit.

en: Generate Network
ru: Сгенерировать сеть

en: Create network using netgenerate.
ru: Создать сеть с помощью netgenerate.

en: Load Netedit config...
ru: Загрузить конфигурацию netedit...

en: Load a netedit configuration file.
ru: Загрузить файл конфигурации netedit.

en: Load Sumo config...
ru: Загрузить конфигурацию sumo...

en: Load a SUMO configuration file.
ru: Загрузить файл конфигурации SUMO.

en: Open Network...
ru: Открыть сеть...

en: Open a SUMO network.
ru: Открыть сеть SUMO.

en: Open Netconvert Configuration...
ru: Открыть конфигурацию netconvert...

en: Open a configuration file with NETCONVERT options.
ru: Открыть файл конфигурации с опциями NETCONVERT.

en: Import Foreign Network...
ru: Импортировать внешнюю сеть...

en: Import a foreign network such as OSM.
ru: Импортировать внешнюю сеть, например OSM.

en: Save Network
ru: Сохранить сеть

en: Save the network.
ru: Сохранить сеть.

en: Save Network As...
ru: Сохранить сеть как...

en: Save the network to another file.
ru: Сохранить сеть в другой файл.

en: Save Plain XML...
ru: Сохранить plain XML...

en: Save a plain XML representation of the network.
ru: Сохранить plain XML-представление сети.

en: Save Joined Junctions...
ru: Сохранить объединённые перекрёстки...

en: Save log of joined junctions (allows reproduction of joins).
ru: Сохранить журнал объединённых перекрёстков (позволяет воспроизвести объединения).

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Reload the network.
ru: Перезагрузить сеть.

en: Reload Network
ru: Перезагрузить сеть

en: Netedit Config
ru: Конфигурация netedit

en: Sumo Config
ru: Конфигурация sumo

en: Traffic Lights
ru: Светофоры

en: Edge Types
ru: Типы рёбер

en: Additionals and Shapes
ru: Дополнительные элементы и фигуры

en: Demand Elements
ru: Элементы спроса

en: Data Elements
ru: Элементы данных

en: MeanData Elements
ru: Элементы MeanData

en: Allow undoing element loading
ru: Разрешить отмену загрузки элементов

en: Allow to undo loading of elements (Slow if a lot of elements are loaded)
ru: Разрешить отмену загрузки элементов (медленно при большом количестве элементов)

en: Close the network.
ru: Закрыть сеть.

en: Save Netedit Config
ru: Сохранить конфигурацию netedit

en: Save netedit configuration file.
ru: Сохранить файл конфигурации netedit.

en: Save Netedit Config As...
ru: Сохранить конфигурацию netedit как...

en: Save netedit configuration in a new file.
ru: Сохранить конфигурацию netedit в новый файл.

en: Reload Netedit Config
ru: Перезагрузить конфигурацию netedit

en: Reload netedit configuration.
ru: Перезагрузить конфигурацию netedit.

en: Save Sumo Config
ru: Сохранить конфигурацию sumo

en: Save sumo configuration file.
ru: Сохранить файл конфигурации sumo.

en: Save Sumo Config As...
ru: Сохранить конфигурацию sumo как...

en: Save sumo configuration in a new file.
ru: Сохранить конфигурацию sumo в новый файл.

en: Reload Sumo Config
ru: Перезагрузить конфигурацию sumo

en: Reload sumo configuration.
ru: Перезагрузить конфигурацию sumo.

en: Load TLS Programs...
ru: Загрузить программы светофоров...

en: Load programs for traffic lights in the current net.
ru: Загрузить программы для светофоров текущей сети.

en: Save TLS Programs
ru: Сохранить программы светофоров

en: Save all traffic light programs of the current network.
ru: Сохранить все программы светофоров текущей сети.

en: Save TLS Programs As...
ru: Сохранить программы светофоров как...

en: Save all traffic light programs of the current network to another file.
ru: Сохранить все программы светофоров текущей сети в другой файл.

en: Reload TLS Programs
ru: Перезагрузить программы светофоров

en: Reload TLS Programs.
ru: Перезагрузить программы светофоров.

en: Load Edge Types...
ru: Загрузить типы рёбер...

en: Load edge types in the current net.
ru: Загрузить типы рёбер текущей сети.

en: Save Edge Types
ru: Сохранить типы рёбер

en: Save edge types of the current net.
ru: Сохранить типы рёбер текущей сети.

en: Save Edge Types As...
ru: Сохранить типы рёбер как...

en: Save edge types of the current net to another file.
ru: Сохранить типы рёбер текущей сети в другой файл.

en: Reload edge types
ru: Перезагрузить типы рёбер

en: Reload edge types.
ru: Перезагрузить типы рёбер.

en: Load Additionals...
ru: Загрузить дополнительные элементы...

en: Load additionals and shapes.
ru: Загрузить дополнительные элементы и фигуры.

en: Save Additionals
ru: Сохранить дополнительные элементы

en: Save additionals and shapes.
ru: Сохранить дополнительные элементы и фигуры.

en: Save Additionals unified as...
ru: Сохранить дополнительные элементы объединённо как...

en: Save all additional elements to the chosen file.
ru: Сохранить все дополнительные элементы в выбранный файл.

en: Save JuPedSim Elements as...
ru: Сохранить элементы JuPedSim как...

en: Save JuPedSim elements in a separated file.
ru: Сохранить элементы JuPedSim в отдельный файл.

en: Reload Additionals
ru: Перезагрузить дополнительные элементы

en: Reload additionals.
ru: Перезагрузить дополнительные элементы.

en: Load Demand Elements...
ru: Загрузить элементы спроса...

en: Load demand elements.
ru: Загрузить элементы спроса.

en: Save Demand Elements
ru: Сохранить элементы спроса

en: Save demand elements.
ru: Сохранить элементы спроса.

en: Save Demand Elements unified as...
ru: Сохранить элементы спроса объединённо как...

en: Save all demand elements to the chosen file
ru: Сохранить все элементы спроса в выбранный файл

en: Reload Demand Elements
ru: Перезагрузить элементы спроса

en: Reload demand elements.
ru: Перезагрузить элементы спроса.

en: Load Data Elements...
ru: Загрузить элементы данных...

en: Load data elements.
ru: Загрузить элементы данных.

en: Save Data Elements
ru: Сохранить элементы данных

en: Save data elements.
ru: Сохранить элементы данных.

en: Save Data Elements unified as...
ru: Сохранить элементы данных объединённо как...

en: Save all data elements to the chosen file.
ru: Сохранить все элементы данных в выбранный файл.

en: Reload Data Elements
ru: Перезагрузить элементы данных

en: Reload data elements.
ru: Перезагрузить элементы данных.

en: Load MeanDatas...
ru: Загрузить MeanDatas...

en: Load meanDatas and shapes.
ru: Загрузить meanDatas и фигуры.

en: Save MeanDatas
ru: Сохранить MeanDatas

en: Save meanDatas and shapes.
ru: Сохранить meanDatas и фигуры.

en: Save MeanDatas unified as...
ru: Сохранить MeanDatas объединённо как...

en: Save all meanData elements to the chosen file.
ru: Сохранить все элементы meanData в выбранный файл.

en: Reload MeanDatas
ru: Перезагрузить MeanDatas

en: Reload meanDatas.
ru: Перезагрузить meanDatas.

en: &Inspect
ru: &Осмотр

en: Inspect elements and change their attributes.
ru: Осматривать элементы и изменять их атрибуты.

en: &Delete
ru: &Удалить

en: Delete elements.
ru: Удалить элементы.

en: &Select
ru: &Выделить

en: Select elements.
ru: Выделить элементы.

en: &Move
ru: &Переместить

en: Move elements.
ru: Переместить элементы.

en: &Edge
ru: &Ребро

en: Create junction and edges.
ru: Создать перекрёсток и рёбра.

en: &Traffic light
ru: &Светофор

en: Modes traffic lights over junctions.
ru: Редактировать светофоры на перекрёстках.

en: &Connection
ru: &Соединение

en: Modes connections between lanes.
ru: Редактировать соединения между полосами.

en: Pro&hibition
ru: &Запрет

en: Modes connection prohibitions.
ru: Редактировать запреты соединений.

en: C&rossing
ru: &Пешеходный переход

en: Create crossings between edges.
ru: Создать пешеходные переходы между рёбрами.

en: Create additional elements.
ru: Создать дополнительные элементы.

en: &Wire
ru: &Провода

en: Create wires.
ru: Создать провода.

en: TA&Z
ru: ТА&З

en: Create Traffic Assignment Zones.
ru: Создать зоны назначения трафика.

en: &POI-Poly
ru: &Точки интереса и полигоны

en: Create Points-Of-Interest and polygons.
ru: Создать точки интереса и полигоны.

en: Deca&ls
ru: &Декали

en: Create decals.
ru: Создать декали.

en: Create Routes.
ru: Создать маршруты.

en: Route distribution
ru: Распределение маршрутов

en: Create and edit route distributions.
ru: Создать и редактировать распределения маршрутов.

en: Vehicle
ru: ТС

en: Create vehicles.
ru: Создать ТС.

en: Type
ru: Тип

en: Create types (vehicles, person and containers).
ru: Создать типы (ТС, пешеходы и контейнеры).

en: TypeDistribution
ru: Распределение типов

en: Create and edit type distributions.
ru: Создать и редактировать распределения типов.

en: Create stops.
ru: Создать остановки.

en: Person
ru: Пешеход

en: Create persons.
ru: Создать пешеходов.

en: Person plan
ru: План пешехода

en: Create person plans.
ru: Создать планы пешеходов.

en: Container
ru: Контейнер

en: Create containers.
ru: Создать контейнеры.

en: Container plan
ru: План контейнера

en: Create container plans.
ru: Создать планы контейнеров.

en: &EdgeData
ru: &Данные ребра

en: Create edgeData elements.
ru: Создать элементы edgeData.

en: Edge&Relation
ru: &Отношение рёбер

en: Create edgeRelation elements.
ru: Создать элементы edgeRelation.

en: TA&ZRelation
ru: &Отношение TAZ

en: Create TAZRelation elements.
ru: Создать элементы TAZRelation.

en: Create MeanData edge/lanes.
ru: Создать MeanData для рёбер/полос.

en: Show grid
ru: Показать сетку

en: Hide junction shape
ru: Скрыть форму перекрёстка

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position
ru: Отрисовывать ТС распределённо по полосе или в позиции отправления

en: Show demand elements
ru: Показывать элементы спроса

en: Clicking should target lanes
ru: Клик должен выбирать полосы

en: Show connections over junctions
ru: Показывать соединения поверх перекрёстков

en: Hide connections
ru: Скрыть соединения

en: Show sub-additional elements
ru: Показывать поддополнительные элементы

en: Show TAZ elements
ru: Показывать элементы TAZ

en: Selecting multiple edges automatically select their junctions
ru: Выделение нескольких рёбер автоматически выделяет их перекрёстки

en: Clicking should apply state changes to all phases of TLS plan
ru: Клик должен применять изменения состояния ко всем фазам плана светофора

en: Don't ask for confirmation before merging junction
ru: Не спрашивать подтверждение перед объединением перекрёстка

en: Create consecutive edges
ru: Создавать последовательные рёбра

en: Create an edge in the opposite direction
ru: Создать ребро в противоположном направлении

en: Apply mouse movement to elevation
ru: Применять движение мыши к высоте

en: Show bubbles over junctions shapes
ru: Показывать подсказки над формами перекрёстков

en: Draw vehicles spread/depart position
ru: Отрисовывать ТС распределённо/в позиции отправления

en: Show shapes
ru: Показывать фигуры

en: Show all trips
ru: Показывать все поездки

en: Show all person plans
ru: Показывать все планы пешеходов

en: Lock selected person
ru: Заблокировать выбранного пешехода

en: Show all container plans
ru: Показывать все планы контейнеров

en: Lock selected container
ru: Заблокировать выбранный контейнер

en: Show non-inspected demand elements
ru: Показывать невыделенные элементы спроса

en: Show number of overlapped routes
ru: Показывать количество перекрывающихся маршрутов

en: Show additionals
ru: Показывать дополнительные элементы

en: Draw TAZRel from center
ru: Отрисовывать TAZRel от центра

en: Draw TAZ fill
ru: Заливка TAZ

en: Only draw TAZRel from
ru: Отрисовывать только TAZRel от

en: Only draw TAZRel to
ru: Отрисовывать только TAZRel к

en: Undo the last change.
ru: Отменить последнее изменение.

en: Redo the last change.
ru: Повторить последнее изменение.

en: Show undo/redo history
ru: Показать историю отмены/повтора

en: Open undo/redo history dialog.
ru: Открыть диалог истории отмены/повтора.

en: Allow undo-redo
ru: Разрешить отмену/повтор

en: Mark current inspected element as front element
ru: Пометить текущий осматриваемый элемент как передний

en: Load additionals in sumo-gui
ru: Загрузить дополнительные элементы в sumo-gui

en: Load additionals in sumo-gui.
ru: Загрузить дополнительные элементы в sumo-gui.

en: Load demand in sumo-gui
ru: Загрузить спрос в sumo-gui

en: Load demand in sumo-gui.
ru: Загрузить спрос в sumo-gui.

en: Open in sumo-gui
ru: Открыть в sumo-gui

en: Opens the sumo-gui application with the current network.
ru: Открывает приложение sumo-gui с текущей сетью.

en: &Lanes
ru: &Полосы

en: &Connections
ru: &Соединения

en: C&rossings
ru: &Пешеходные переходы

en: Walkin&gAreas
ru: &Зоны ходьбы

en: &Additionals
ru: &Дополнительные

en: &TAZs
ru: &ТАЗ

en: &Wires
ru: &Провода

en: &Polygons
ru: &Полигоны

en: P&OIs
ru: &Точки интереса

en: WalkableAreas
ru: Зоны ходьбы

en: Obstacles
ru: Препятствия

en: &Routes
ru: &Маршруты

en: Person&Trips
ru: &Поездки пешеходов

en: &Walks
ru: &Ходьба

en: Ri&des
ru: &Поездки

en: &Containers
ru: &Контейнеры

en: Tra&nsports
ru: &Транспортировки

en: Trans&hips
ru: &Пересадки

en: Stop&s
ru: &Остановки

en: &EdgeDatas
ru: &Данные рёбер

en: E&dgeRelDatas
ru: &Данные отношений рёбер

en: Edge&TAZRel
ru: &Отношения ребро-TAZ

en: Lock selected elements
ru: Заблокировать выбранные элементы

en: selected elements
ru: выбранные элементы

en: Lock all elements
ru: Заблокировать все элементы

en: all elements
ru: все элементы

en: Unlock all elements
ru: Разблокировать все элементы

en: Compute Junctions
ru: Пересчитать перекрёстки

en: Compute junction shape and logic.
ru: Пересчитать форму и логику перекрёстков.

en: Compute Junctions with volatile options
ru: Пересчитать перекрёстки с летучими опциями

en: Compute junction shape and logic using volatile junctions.
ru: Пересчитать форму и логику перекрёстков с использованием летучих перекрёстков.

en: Clean Junctions
ru: Очистить перекрёстки

en: Remove solitary junctions.
ru: Удалить одиночные перекрёстки.

en: Join Selected Junctions
ru: Объединить выбранные перекрёстки

en: Join selected junctions into a single junction.
ru: Объединить выбранные перекрёстки в один.

en: Clean invalid crossings
ru: Очистить некорректные переходы

en: Clear invalid crossings.
ru: Удалить некорректные переходы.

en: Recompute Network in Data Mode
ru: Пересчитать сеть в режиме данных

en: Compute demand
ru: Пересчитать спрос

en: Computes demand elements.
ru: Пересчитать элементы спроса.

en: Clean routes
ru: Очистить маршруты

en: Removes routes without vehicles.
ru: Удалить маршруты без ТС.

en: Join routes
ru: Объединить маршруты

en: Joins routes with the same edges.
ru: Объединить маршруты с одинаковыми рёбрами.

en: Adjust person plans
ru: Подправить планы пешеходов

en: Adjust person plans (start/end positions, arrival positions, etc.)
ru: Подправить планы пешеходов (позиции начала/окончания, прибытия и т.д.)

en: Clean invalid route elements
ru: Очистить некорректные элементы маршрутов

en: Clear elements with an invalid path (routes, Trips, Flows...).
ru: Удалить элементы с некорректным путём (маршруты, поездки, потоки...).

en: Sumo options
ru: Опции sumo

en: Configure sumo Options.
ru: Настроить опции sumo.

en: Options
ru: Опции

en: Configure netedit Options.
ru: Настроить опции netedit.

en: &WalkingAreas
ru: &Зоны ходьбы

en: Open a dialog for locating a Walking Area.
ru: Открыть диалог для поиска зоны ходьбы.

en: &Route
ru: &Маршрут

en: Open a dialog for locating a Route.
ru: Открыть диалог для поиска маршрута.

en: &Stops
ru: &Остановки

en: Open a dialog for locating a Stop.
ru: Открыть диалог для поиска остановки.

en: Toggle this Status Bar on/off.
ru: Показать/скрыть эту строку состояния.

en: Clear the Message Window.
ru: Очистить окно сообщений.

en: Online Documentation
ru: Онлайн-документация

en: Changelog
ru: Журнал изменений

en: Hotkeys
ru: Горячие клавиши

en: Tutorial
ru: Руководство

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Open feedback channels.
ru: Открыть каналы обратной связи.

en: About
ru: О программе

en: About netedit.
ru: О netedit.

en: &Network
ru: &Сеть

en: Select network mode.
ru: Выбрать режим сети.

en: &Demand
ru: &Спрос

en: Select demand mode.
ru: Выбрать режим спроса.

en: &Data
ru: &Данные

en: Select data mode.
ru: Выбрать режим данных.

en: There are invalid options in sumo configuration '%'.
ru: В конфигурации sumo '%' есть некорректные опции.

en: Could not load sumo configuration '%':
     %
ru: Не удалось загрузить конфигурацию sumo '%' :
     %

en: No network defined in sumo configuration '%'.
ru: В конфигурации sumo '%' не определена сеть.

en: There are invalid options in netconvert configuration '%'.
ru: В конфигурации netconvert '%' есть некорректные опции.

en: Could not load netconvert configuration '%':
     %
ru: Не удалось загрузить конфигурацию netconvert '%' :
     %

en: There are invalid options in netedit configuration '%'.
ru: В конфигурации netedit '%' есть некорректные опции.

en: Could not load netedit configuration '%':
     %
ru: Не удалось загрузить конфигурацию netedit '%' :
     %

en: Element '% cannot be updateAC in bucket '%'
ru: Элемент '%' нельзя обновить в bucket '%'

en: Extended
ru: Расширенный

en: Flow
ru: Поток

en: Internal
ru: Внутренний

en: list of
ru: список

en: non-negative
ru: неотрицательное

en: discrete
ru: дискретное

en: unique
ru: уникальное

en: integer
ru: целое

en: float
ru: вещественное

en: boolean
ru: логическое

en: string
ru: строка

en: position
ru: позиция

en: color
ru: цвет

en: vClass
ru: класс ТС

en: filename
ru: имя файла

en: (Existent)
ru: (существующий)

en: probability
ru: вероятность

en: angle
ru: угол

en: Attribute '%' already inserted
ru: Атрибут '%' already inserted

en: cancelled by user
ru: отменено пользователем

en: Error running tool using boost::process
ru: Ошибка запуска инструмента через boost::process

en: starting process...
ru: запуск процесса...

en: error processing command
ru: ошибка обработки команды

en: process finished
ru: процесс завершён

en: Performing initial computation ...
ru: Выполнение начального пересчёта ...

en: Failed to build network.
ru: Не удалось построить сеть.

en: Start plain GUI with empty net
ru: Запустить plain GUI с пустой сетью

en: Open a SUMO network
ru: Открыть сеть SUMO

en: Open a configuration file (netedit or netconvert config)
ru: Открыть файл конфигурации (netedit или netconvert)

en: Open a SUMO config file
ru: Открыть файл конфигурации SUMO

en: Load netedit config
ru: Загрузить конфигурацию netedit

en: Load sumo config
ru: Загрузить конфигурацию sumo

en: Load netconvert config
ru: Загрузить конфигурацию netconvert

en: Load additional and shapes descriptions from FILE(s)
ru: Загрузить описания дополнительных элементов и фигур из ФАЙЛ(ов)

en: Load demand elements descriptions from FILE(s)
ru: Загрузить описания элементов спроса из ФАЙЛ(ов)

en: Load data elements descriptions from FILE(s)
ru: Загрузить описания элементов данных из ФАЙЛ(ов)

en: Load meanData descriptions from FILE(s)
ru: Загрузить описания meanData из ФАЙЛ(ов)

en: Reset path values (additional, route, data...) after loading netedit config
ru: Сбросить значения путей (дополнительные, маршруты, данные...) после загрузки конфигурации netedit

en: If enabled, automatically save a netconvert configuration after saving a netedit config
ru: Если включено, автоматически сохранять конфигурацию netconvert после сохранения конфигурации netedit

en: Load element selection
ru: Загрузить выделение элементов

en: Test file
ru: Тестовый файл

en: File in which TLS Programs must be saved
ru: Файл, в который должны сохраняться программы светофоров

en: File in which edgeTypes must be saved
ru: Файл, в который должны сохраняться типы рёбер

en: Start netedit with a new network
ru: Запустить netedit с новой сетью

en: Write attribute help to file
ru: Записать справку по атрибутам в файл

en: Ignore question dialog during changing between supermodes in undo-redo
ru: Игнорировать диалог подтверждения при смене суперрежимов в undo-redo

en: Ignore additional elements during loading of sumo-configs
ru: Игнорировать дополнительные элементы при загрузке конфигураций sumo

en: Ignore route elements during loading of sumo-configs
ru: Игнорировать элементы маршрутов при загрузке конфигураций sumo

en: If the lane is shorter than the additional, automatically enable friendlyPos
ru: Если полоса короче дополнительного элемента, автоматически включать friendlyPos

en: If enabled, loaded elements will be saved regardless of whether they have been edited or not (usually used in netedit test)
ru: Если включено, загруженные элементы будут сохраняться независимо от того, редактировались ли они (обычно используется в тестах netedit)

en: Prefix for node naming
ru: Префикс для названий узлов

en: Prefix for edge naming
ru: Префикс для названий рёбер

en: Enable edge-infix (<fromNodeID><infix><toNodeID>)
ru: Включить инфикс ребра (<ID_от_узла><инфикс><ID_к_узлу>)

en: Prefix for busStop naming
ru: Префикс для названий автобусных остановок

en: Prefix for trainStop naming
ru: Префикс для названий остановок поездов

en: Prefix for containerStop naming
ru: Префикс для названий остановок контейнеров

en: Prefix for chargingStation naming
ru: Префикс для названий зарядных станций

en: Prefix for parkingArea naming
ru: Префикс для названий парковочных зон

en: Prefix for e1Detector naming
ru: Префикс для названий детекторов E1

en: Prefix for e2Detector naming
ru: Префикс для названий детекторов E2

en: Prefix for e3Detector naming
ru: Префикс для названий детекторов E3

en: Prefix for e1InstantDetector naming
ru: Префикс для названий мгновенных детекторов E1

en: Prefix for rerouter naming
ru: Префикс для названий маршрутизаторов

en: Prefix for calibrator naming
ru: Префикс для названий калибраторов

en: Prefix for routeProbe naming
ru: Префикс для названий зондов маршрутов

en: Prefix for variable speed sign naming
ru: Префикс для названий знаков переменной скорости

en: Prefix for traction substation naming
ru: Префикс для названий тяговых подстанций

en: Prefix for overhead wire naming
ru: Префикс для названий контактных проводов

en: Prefix for polygon naming
ru: Префикс для названий полигонов

en: Prefix for poi naming
ru: Префикс для названий точек интереса

en: Prefix for jps walkable area naming
ru: Префикс для названий зон ходьбы JuPedSim

en: Prefix for jps obstacle naming
ru: Префикс для названий препятствий JuPedSim

en: Prefix for route naming
ru: Префикс для названий маршрутов

en: Prefix for route distribution naming
ru: Префикс для названий распределений маршрутов

en: Prefix for type naming
ru: Префикс для названий типов

en: Prefix for type distribution naming
ru: Префикс для названий распределений типов

en: Prefix for vehicle naming
ru: Префикс для названий ТС

en: Prefix for trip naming
ru: Префикс для названий поездок

en: Prefix for flow naming
ru: Префикс для названий потоков

en: Prefix for person naming
ru: Префикс для названий пешеходов

en: Prefix for personFlow naming
ru: Префикс для названий потоков пешеходов

en: Prefix for container naming
ru: Префикс для названий контейнеров

en: Prefix for containerFlow naming
ru: Префикс для названий потоков контейнеров

en: Prefix for dataSet naming
ru: Префикс для названий наборов данных

en: Prefix for meanDataEdge naming
ru: Префикс для названий meanData рёбер

en: Prefix for meanDataLane naming
ru: Префикс для названий meanData полос

en: Disable icons of special lanes
ru: Отключить иконки специальных полос

en: Disable textures
ru: Отключить текстуры

en: Load visualisation settings from FILE
ru: Загрузить настройки визуализации из ФАЙЛА

en: Load current viewport from registry
ru: Загрузить текущую область просмотра из реестра

en: Create initial window with the given x,y size
ru: Создать начальное окно с заданным размером x,y

en: Create initial window at the given x,y position
ru: Создать начальное окно в заданной позиции x,y

en: Enable overlay for screen recognition
ru: Включить оверлей для распознавания экрана

en: Enable output messages during GUI-Testing
ru: Включить вывод сообщений во время GUI-тестирования

en: Enable output messages during GUI-Testing specific of gl functions
ru: Включить вывод сообщений во время GUI-тестирования, специфичных для функций gl

en: Save gui settings in the given settings-output file
ru: Сохранить настройки GUI в указанный файл вывода настроек

en: Defines the begin time in seconds; The simulation starts at this time
ru: Определяет время начала в секундах; симуляция начинается в это время

en: Defines the end time in seconds; The simulation ends at this time
ru: Определяет время окончания в секундах; симуляция заканчивается в это время

en: Length of the default interval length between action points for the car-following and lane-change models (in seconds). If not specified, the simulation step-length is used per default. Vehicle- or VType-specific settings override the default. Must be a multiple of the simulation step-length.
ru: Длина стандартного интервала между точками действия для моделей следования за лидером и смены полосы (в секундах). Если не указано, по умолчанию используется длина шага симуляции. Специфичные для ТС или типа ТС настройки переопределяют значение по умолчанию. Должно быть кратно длине шага симуляции.

en: Select default speed deviation. A negative value implies vClass specific defaults (0.1 for the default passenger class)
ru: Выбрать стандартное отклонение скорости. Отрицательное значение подразумевает специфичные для vClass значения по умолчанию (0.1 для класса пассажирских ТС по умолчанию)

en: Failed to reset options.
ru: Не удалось сбросить опции.

en: create edge
ru: создать ребро

en: delete junction
ru: удалить перекрёсток

en: delete edge
ru: удалить ребро

en: replace edge
ru: заменить ребро

en: delete lane
ru: удалить полосу

en: delete connection
ru: удалить соединение

en: delete crossing
ru: удалить пешеходный переход

en: delete
ru: удалить

en: Trying to delete a default Vehicle Type
ru: Попытка удалить тип ТС по умолчанию

en: duplicate lane
ru: дублировать полосу

en: split edge
ru: разделить ребро

en: split edges
ru: разделить рёбра

en: reverse edge
ru: обратить ребро

en: add reversed edge
ru: добавить обратное ребро

en: merge junctions
ru: объединить перекрёстки

en: select roundabout
ru: выделить кольцевую развязку

en: create roundabout
ru: создать кольцевую развязку

en: Forced computing junctions with volatile options ...
ru: Принудительный пересчёт перекрёстков с летучими опциями ...

en: Forced computing junctions ...
ru: Принудительный пересчёт перекрёстков ...

en: Computing junctions with volatile options ...
ru: Пересчёт перекрёстков с летучими опциями ...

en: Computing junctions ...
ru: Пересчёт перекрёстков ...

en: Loading of additional file failed:
ru: Загрузка файла дополнительных элементов не удалась:

en: Loading of additional file successfully:
ru: Файл дополнительных элементов успешно загружен:

en: Loading of route file failed:
ru: Загрузка файла маршрутов не удалась:

en: Loading of route file successfully:
ru: Файл маршрутов успешно загружен:

en: Loading of data file failed:
ru: Загрузка файла данных не удалась:

en: Loading of data file successfully:
ru: Файл данных успешно загружен:

en: Loading of meandata file failed:
ru: Загрузка файла meandata не удалась:

en: Loading of meandata file successfully:
ru: Файл meandata успешно загружен:

en: Finished computing junctions.
ru: Пересчёт перекрёстков завершён.

en: Computing demand elements ...
ru: Пересчёт элементов спроса ...

en: Finished computing demand elements.
ru: Пересчёт элементов спроса завершён.

en: Computing data elements ...
ru: Пересчёт элементов данных ...

en: Finished computing data elements.
ru: Пересчёт элементов данных завершён.

en: Position of joined junction
ru: Позиция объединённого перекрёстка

en: There is another unselected junction in the same position of joined junction.
ru: Есть другой невыделенный перекрёсток в той же позиции объединённого перекрёстка.

en: It will be joined with the other selected junctions. Continue?
ru: Он будет объединён с другими выбранными перекрёстками. Продолжить?

en: Clear crossings
ru: Очистить пешеходные переходы

en: There are no invalid crossings to remove.
ru: Нет некорректных переходов для удаления.

en: Crossings will be cleared. Continue?
ru: Пешеходные переходы будут очищены. Продолжить?

en: clear crossings
ru: очистить переходы

en: clear junctions
ru: очистить перекрёстки

en: clear unused routes
ru: очистить неиспользуемые маршруты

en: merge routes
ru: объединить маршруты

en: adjust person plans
ru: подправить планы пешеходов

en: remove invalid demand elements
ru: удалить некорректные элементы спроса

en: replace junction by geometry
ru: заменить перекрёсток геометрией

en: Junction isn't removable
ru: Перекрёсток нельзя удалить

en: split junction
ru: разделить перекрёсток

en: Could not rename split node to '%'
ru: Не удалось переименовать разделённый узел в '%'

en: clear junction connections
ru: очистить соединения перекрёстка

en: reset junction connections
ru: сбросить соединения перекрёстка

en: clear additional elements
ru: очистить дополнительные элементы

en: clear demand elements
ru: очистить элементы спроса

en: clear data elements
ru: очистить элементы данных

en: clear meanData elements
ru: очистить элементы meanData

en: Duplicated ID
ru: Дублированный ID

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
ru: Размер сети превышает 1 световой год. Пожалуйста, пересмотрите входные данные.

en: Default vType doesn't exist
ru: Тип ТС по умолчанию не существует

en: network
ru: сеть

en: additional elements
ru: дополнительные элементы

en: demand elements
ru: элементы спроса

en: data elements
ru: элементы данных

en: meanData elements
ru: элементы meanData

en: Redo replace in TLS
ru: Повторить замену в светофоре

en: Undo replace in TLS
ru: Отменить замену в светофоре

en: Attribute '%' not defined
ru: Атрибут '%' not defined

en: Attribute '%' doesn't exist
ru: Атрибут '%' doesn't exist

en: Invalid index '%' used in getAttributeProperties(int)
ru: Некорректный индекс '%' used in getAttributeProperties(int)

en: Property for tag '%' not defined
ru: Свойство для тега '%' not defined

en: TagPropertySet for tag '%' not defined
ru: TagPropertySet для тега '%' not defined

en: Root
ru: Корень

en: Supermode network
ru: Суперрежим сеть

en: Supermode demand
ru: Суперрежим спрос

en: Supermode data
ru: Суперрежим данные

en: Network elements
ru: Элементы сети

en: Additional elements
ru: Дополнительные элементы

en: Stopping places
ru: Места остановок

en: Wire elements
ru: Элементы проводов

en: Shape elements
ru: Элементы фигур

en: JuPedSim elements
ru: Элементы JuPedSim

en: TAZ elements
ru: Элементы TAZ

en: Vehicles
ru: ТС

en: Flows
ru: Потоки

en: Vehicle flows
ru: Потоки ТС

en: Vehicle stops
ru: Остановки ТС

en: Person plans
ru: Планы пешеходов

en: Person trips
ru: Поездки пешеходов

en: Person rides
ru: Поездки пешеходов

en: Person walks
ru: Ходьба пешеходов

en: Person stop
ru: Остановка пешехода

en: Container plans
ru: Планы контейнеров

en: Container transports
ru: Транспортировки контейнеров

en: Container tranships
ru: Пересадки контейнеров

en: Container stops
ru: Остановки контейнеров

en: Datas
ru: Данные

en: Junction
ru: Перекрёсток

en: The x-y-z position of the node on the plane in meters
ru: Позиция узла x-y-z на плоскости в метрах

en: An optional type for the node
ru: Необязательный тип узла

en: A custom shape for that node
ru: Пользовательская форма для этого узла

en: Optional turning radius (for all corners) for that node in meters
ru: Необязательный радиус поворота (для всех углов) для этого узла в метрах

en: Whether the junction-blocking-heuristic should be activated at this node
ru: Должна ли быть активирована эвристика блокировки перекрёстка на этом узле

en: How to compute right of way rules at this node
ru: Как вычислять правила приоритета на этом узле

en: Whether this junction is at the fringe of the network
ru: Является ли этот перекрёсток на краю сети

en: Whether this junction may be considered when guessing roundabouts
ru: Может ли этот перекрёсток учитываться при определении кольцевых развязок

en: An optional type for the traffic light algorithm
ru: Необязательный тип алгоритма светофора

en: An optional layout for the traffic light plan
ru: Необязательная компоновка плана светофора

en: An optional id for the traffic light program
ru: Необязательный ID для программы светофора

en: Whether this junction is part of a roundabout
ru: Является ли этот перекрёсток частью кольцевой развязки

en: EdgeType
ru: Тип ребра

en: The number of lanes of the edge
ru: Количество полос ребра

en: The maximum speed allowed on the edge in m/s
ru: Максимальная разрешённая скорость на ребре в м/с

en: The spreadType defines how to compute the lane geometry from the edge geometry (used for visualization)
ru: spreadType определяет, как вычислять геометрию полосы из геометрии ребра (используется для визуализации)

en: The priority of the edge
ru: Приоритет ребра

en: Lane width for all lanes of this edge in meters (used for visualization)
ru: Ширина полосы для всех полос этого ребра в метрах (используется для визуализации)

en: The width of the sidewalk that should be added as an additional lane
ru: Ширина тротуара, который должен добавляться как дополнительная полоса

en: The width of the bike lane that should be added as an additional lane
ru: Ширина велосипедной полосы, которая должна добавляться как дополнительная полоса

en: LaneType
ru: Тип полосы

en: The maximum speed allowed on the lane in m/s
ru: Максимальная разрешённая скорость на полосе в м/с

en: Lane width for all lanes of this type in meters (used for visualization)
ru: Ширина полосы для всех полос этого типа в метрах (используется для визуализации)

en: Edge
ru: Ребро

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall start at
ru: Имя узла из файла узлов, с которого должно начинаться ребро

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall end at
ru: Имя узла из файла узлов, которым должно заканчиваться ребро

en: The name of a type within the SUMO edge type file
ru: Имя типа из файла типов рёбер SUMO

en: If the shape is given it should start and end with the positions of the from-node and to-node
ru: Если форма задана, она должна начинаться и заканчиваться позициями узлов from и to

en: The length of the edge in meter
ru: Длина ребра в метрах

en: street name (does not need to be unique, used for visualization)
ru: название улицы (не обязательно уникальное, используется для визуализации)

en: Move the stop line back from the intersection by the given amount
ru: Отодвинуть линию остановки от пересечения на заданное расстояние

en: Custom position in which shape start (by default position of junction from)
ru: Пользовательская позиция начала формы (по умолчанию позиция перекрёстка from)

en: Custom position in which shape end (by default position of junction from)
ru: Пользовательская позиция окончания формы (по умолчанию позиция перекрёстка to)

en: Show if edge is bidirectional
ru: Показывать, является ли ребро двунаправленным

en: Distance
ru: Расстояние

en: The stop offset as positive value in meters
ru: Смещение остановки как положительное значение в метрах

en: Specifies, for which vehicle classes the stopOffset does NOT apply.
ru: Указывает, для каких классов ТС stopOffset НЕ применяется.

en: Whether this edge is part of a roundabout
ru: Является ли это ребро частью кольцевой развязки

en: Lane
ru: Полоса

en: The enumeration index of the lane (0 is the rightmost lane, <NUMBER_LANES>-1 is the leftmost one)
ru: Индекс перечисления полосы (0 — крайняя правая полоса, <КОЛИЧЕСТВО_ПОЛОС>-1 — крайняя левая)

en: Speed in meters per second
ru: Скорость в метрах в секунду

en: Width in meters (used for visualization)
ru: Ширина в метрах (используется для визуализации)

en: Enable or disable lane as acceleration lane
ru: Включить или отключить полосу как полосу разгона

en: If the shape is given it overrides the computation based on edge shape
ru: Если форма задана, она переопределяет вычисление на основе формы ребра

en: If given, this defines the opposite direction lane
ru: Если задано, определяет полосу противоположного направления

en: Permit changing left only for to the given vehicle classes
ru: Разрешить смену влево только для указанных классов ТС

en: Permit changing right only for to the given vehicle classes
ru: Разрешить смену вправо только для указанных классов ТС

en: Lane type description (optional)
ru: Описание типа полосы (необязательно)

en: Crossing
ru: Пешеходный переход

en: The (road) edges which are crossed
ru: Рёбра (дороги), которые пересекаются

en: Whether the pedestrians have priority over the vehicles (automatically set to true at tls-controlled intersections)
ru: Имеют ли пешеходы приоритет над ТС (автоматически устанавливается в true на перекрёстках с управлением светофорами)

en: The width of the crossings
ru: Ширина переходов

en: sets the tls-index for this crossing (-1 means automatic assignment)
ru: устанавливает индекс светофора для этого перехода (-1 означает автоматическое назначение)

en: sets the opposite-direction tls-index for this crossing (-1 means not assigned)
ru: устанавливает индекс светофора противоположного направления для этого перехода (-1 означает не назначено)

en: Overrides default shape of pedestrian crossing
ru: Переопределяет форму пешеходного перехода по умолчанию

en: WalkingArea
ru: Зона ходьбы

en: The width of the WalkingArea
ru: Ширина зоны ходьбы

en: The length of the WalkingArea in meter
ru: Длина зоны ходьбы в метрах

en: Overrides default shape of pedestrian sidewalk
ru: Переопределяет форму тротуара по умолчанию

en: Connection
ru: Соединение

en: The ID of the edge the vehicles leave
ru: ID ребра, с которого уходят ТС

en: The ID of the edge the vehicles may reach when leaving 'from'
ru: ID ребра, на которое могут попасть ТС при уходе с 'from'

en: the lane index of the incoming lane (numbers starting with 0)
ru: индекс входящей полосы (нумерация с 0)

en: the lane index of the outgoing lane (numbers starting with 0)
ru: индекс исходящей полосы (нумерация с 0)

en: if set, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not wait
ru: если установлено, ТС, проходящие это соединение (полоса-полоса), не будут ждать

en: if set to false, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not worry about blocking the intersection
ru: если установлено в false, ТС, проходящие это соединение (полоса-полоса), не будут беспокоиться о блокировке перекрёстка

en: If set to a more than 0 value, an internal junction will be built at this position (in m)/n from the start of the internal lane for this connection
ru: Если установлено значение больше 0, внутренний перекрёсток будет построен в этой позиции (в м) от начала внутренней полосы для этого соединения

en: If set to true, This connection will not be TLS-controlled despite its node being controlled
ru: Если установлено в true, это соединение не будет управляться светофором, несмотря на управление узлом

en: Vision distance between vehicles
ru: Дистанция видимости между ТС

en: sets index of this connection within the controlling traffic light (-1 means automatic assignment)
ru: устанавливает индекс этого соединения в управляющем светофоре (-1 означает автоматическое назначение)

en: sets index for the internal junction of this connection within the controlling traffic light (-1 means internal junction not controlled)
ru: устанавливает индекс внутреннего перекрёстка этого соединения в управляющем светофоре (-1 означает, что внутренний перекрёсток не управляется)

en: sets custom speed limit for the connection
ru: устанавливает пользовательский предел скорости для соединения

en: sets custom length for the connection
ru: устанавливает пользовательскую длину для соединения

en: sets custom shape for the connection
ru: устанавливает пользовательскую форму для соединения

en: if set to true, vehicles will make a turn in 2 steps
ru: если установлено в true, ТС будут поворачивать в 2 шага

en: set a custom edge type (for applying vClass-specific speed restrictions)
ru: установить пользовательский тип ребра (для применения ограничений скорости, специфичных для vClass)

en: turning direction for this connection (computed)
ru: направление поворота для этого соединения (вычисляется)

en: link state for this connection (computed)
ru: состояние связи для этого соединения (вычисляется)

en: InternalLanes
ru: Внутренние полосы

en: BusStop
ru: Автобусная остановка

en: Meant to be the names of the bus lines that stop at this bus stop. This is only used for visualization purposes
ru: Предназначено для названий автобусных линий, останавливающихся на этой остановке. Используется только для визуализации

en: Larger numbers of persons trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
ru: Большее количество людей, пытающихся войти, создаст пробку вверх по течению на тротуаре

en: Optional space definition for vehicles that park at this stop
ru: Необязательное определение пространства для ТС, паркующихся на этой остановке

en: TrainStop
ru: Остановка поезда

en: Meant to be the names of the train lines that stop at this train stop. This is only used for visualization purposes
ru: Предназначено для названий линий поездов, останавливающихся на этой остановке. Используется только для визуализации

en: Access
ru: Доступ

en: The walking length of the access in meters (default is geometric length)
ru: Длина доступа для ходьбы в метрах (по умолчанию геометрическая длина)

en: ContainerStop
ru: Остановка контейнера

en: meant to be the names of the bus lines that stop at this container stop. This is only used for visualization purposes
ru: предназначено для названий линий автобусов, останавливающихся на этой остановке контейнеров. Используется только для визуализации

en: Larger numbers of container trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
ru: Большее количество контейнеров, пытающихся войти, создаст пробку вверх по течению на тротуаре

en: ChargingStation
ru: Зарядная станция

en: Charging power in W
ru: Мощность зарядки в Вт

en: Total power in W
ru: Общая мощность в Вт

en: Charging efficiency [0,1]
ru: Эффективность зарядки [0,1]

en: Enable or disable charge in transit, i.e. vehicle must or must not to stop for charging
ru: Включить или отключить зарядку в движении, т.е. ТС должно или не должно останавливаться для зарядки

en: Time delay after the vehicles has reached / stopped on the charging station, before the energy transfer (charging) begins
ru: Задержка времени после того, как ТС достигло / остановилось на зарядной станции, перед началом передачи энергии (зарядки)

en: Battery charging type
ru: Тип зарядки батареи

en: Waiting time before start charging
ru: Время ожидания перед началом зарядки

en: Parking area the charging station is located
ru: Парковочная зона, в которой расположена зарядная станция

en: ParkingArea
ru: Парковочная зона

en: Lane position in that vehicle must depart when leaves parkingArea
ru: Позиция полосы, с которой ТС должно отправляться при выезде из парковочной зоны

en: Accepted badges to access this parkingArea
ru: Принимаемые пропуска для доступа к этой парковочной зоне

en:  The number of parking spaces for road-side parking
ru: Количество парковочных мест для парковки у дороги

en: If set, vehicles will park on the road lane and thereby reducing capacity
ru: Если установлено, ТС будут парковаться на дорожной полосе, тем самым снижая пропускную способность

en: The width of the road-side parking spaces
ru: Ширина парковочных мест у дороги

en: The length of the road-side parking spaces. By default (endPos - startPos) / roadsideCapacity
ru: Длина парковочных мест у дороги. По умолчанию (endPos - startPos) / roadsideCapacity

en: Visual placement to the left of the lane (in righthand networks)
ru: Визуальное размещение слева от полосы (в правосторонних сетях)

en: ParkingSpace
ru: Парковочное место

en: The length of the road-side parking spaces
ru: Длина парковочных мест у дороги

en: The angle of the road-side parking spaces relative to the lane angle, positive means clockwise
ru: Угол парковочных мест у дороги относительно угла полосы, положительный — по часовой стрелке

en: The slope of the road-side parking spaces
ru: Уклон парковочных мест у дороги

en: E1 InductionLoop
ru: Индукционная петля E1

en: E2 LaneAreaDetector
ru: Детектор зоны полосы E2

en: The end position on the lane the detector shall be laid on in meters
ru: Конечная позиция на полосе, на которой должен размещаться детектор, в метрах

en: The length of the detector in meters
ru: Длина детектора в метрах

en: The traffic light that triggers aggregation when switching
ru: Светофор, который запускает агрегацию при переключении

en: Show detector in sumo-gui
ru: Показывать детектор в sumo-gui

en: E2 MultiLaneAreaDetector
ru: Многополосный детектор зоны E2

en: The sequence of lane ids in which the detector shall be laid on
ru: Последовательность ID полос, на которых должен размещаться детектор

en: E3 EntryExitDetector
ru: Детектор входа/выхода E3

en: X-Y position of detector in editor (Only used in netedit)
ru: Позиция X-Y детектора в редакторе (используется только в netedit)

en: If set to true, no error will be reported if vehicles leave the detector without first entering it
ru: Если установлено в true, ошибка не будет сообщаться, если ТС покидают детектор без предварительного входа

en: Whether no warning should be issued when a vehicle arrives within the detector area.
ru: Должно ли выдаваться предупреждение, когда ТС появляется в зоне детектора.

en: E3 DetEntry
ru: Детектор входа E3

en: E3 DetExit
ru: Детектор выхода E3

en: RouteProbe
ru: Зонд маршрута

en: The frequency in which to report the distribution
ru: Частота отчёта о распределении

en: The time at which to start generating output
ru: Время начала генерации вывода

en: VariableSpeedSign
ru: Знак переменной скорости

en: List of Variable Speed Sign lanes
ru: Список полос знака переменной скорости

en: VariableSpeedSign (lane)
ru: Знак переменной скорости (полоса)

en: VariableSpeedSign Step
ru: Шаг знака переменной скорости

en: Speed
ru: Скорость

en: Calibrator
ru: Калибратор

en: The aggregation interval in which to calibrate the flows. Default is step-length
ru: Интервал агрегации для калибровки потоков. По умолчанию — длина шага

en: The id of the routeProbe element from which to determine the route distribution for generated vehicles
ru: ID элемента routeProbe, из которого определять распределение маршрутов для генерируемых ТС

en: A threshold value to detect and clear unexpected jamming
ru: Пороговое значение для обнаружения и очистки неожиданных пробок

en: CalibratorLane
ru: Калибратор полосы

en: CalibratorFlow
ru: Поток калибратора

en: First calibrator flow departure time
ru: Время отправления первого потока калибратора

en: End of departure interval
ru: Конец интервала отправления

en: The id of the vehicle type to use for this calibrator flow
ru: ID типа ТС для этого потока калибратора

en: The id of the route the vehicle shall drive along
ru: ID маршрута, по которому должно ехать ТС

en: Number of vehicles per hour, equally spaced
ru: Количество ТС в час, равномерно распределённых

en: Vehicle's speed
ru: Скорость ТС

en: Rerouter
ru: Маршрутизатор

en: X,Y position in editor (Only used in netedit)
ru: Позиция X,Y в редакторе (используется только в netedit)

en: An edge id or a list of edge ids where vehicles shall be rerouted
ru: ID ребра или список ID рёбер, где ТС должны быть перенаправлены

en: The probability for vehicle rerouting (0-1)
ru: Вероятность перенаправления ТС (0-1)

en: The waiting time threshold (in s) that must be reached to activate rerouting (default -1 which disables the threshold)
ru: Порог времени ожидания (в с), который должен быть достигнут для активации перенаправления (по умолчанию -1, отключает порог)

en: Whether the router should be inactive initially (and switched on in the gui)
ru: Должен ли маршрутизатор быть изначально неактивным (и включаться в GUI)

en: If rerouter is optional
ru: Если маршрутизатор необязательный

en: Rerouter (Edge)
ru: Маршрутизатор (ребро)

en: Rerouter Interval
ru: Интервал маршрутизатора

en: Begin
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: ClosingReroute
ru: Закрывающий перенаправление

en: ClosingLaneReroute
ru: Закрывающий перенаправление полосы

en: DestinationProbabilityReroute
ru: Перенаправление по вероятности назначения

en: SUMO Probability
ru: Вероятность SUMO

en: ParkingAreaReroute
ru: Перенаправление в парковочную зону

en: ParkingArea ID
ru: ID парковочной зоны

en: Enable or disable visibility for parking area reroutes
ru: Включить или отключить видимость перенаправлений в парковочные зоны

en: RouteProbabilityReroute
ru: Перенаправление по вероятности маршрута

en: Vaporizer
ru: Испаритель

en: Start Time
ru: Время начала

en: End Time
ru: Время окончания

en: Polygon
ru: Полигон

en: The shape of the polygon
ru: Форма полигона

en: An information whether the polygon shall be filled
ru: Информация, должен ли полигон быть заполнен

en: The default line width for drawing an unfilled polygon
ru: Ширина линии по умолчанию для отрисовки незаполненного полигона

en: The layer in which the polygon lies
ru: Слой, в котором находится полигон

en: A typename for the polygon
ru: Типовое имя для полигона

en: Angle of rendered image in degree
ru: Угол отрисованного изображения в градусах

en: Enable or disable GEO attributes
ru: Включить или отключить GEO-атрибуты

en: A custom geo shape for this polygon
ru: Пользовательская гео-форма для этого полигона

en: Toggle close or open shape
ru: Переключить закрытую или открытую форму

en: PointOfInterest
ru: Точка интереса

en: The position in view
ru: Позиция в виде

en: PointOfInterestLane
ru: Точка интереса на полосе

en: The lateral offset on the named lane at which the POI is located at
ru: Боковое смещение на указанной полосе, в котором расположена точка интереса

en: PointOfInterestGeo
ru: Точка интереса GEO

en: The longitude position of the parking vehicle on the view
ru: Долгота позиции припаркованного ТС в виде

en: The latitude position of the parking vehicle on the view
ru: Широта позиции припаркованного ТС в виде

en: TrafficAssignmentZones
ru: Зоны назначения трафика

en: The shape of the TAZ
ru: Форма TAZ

en: TAZ center
ru: Центр TAZ

en: An information whether the TAZ shall be filled
ru: Информация, должна ли TAZ быть заполнена

en: Use the edges within the shape
ru: Использовать рёбра внутри формы

en: edges within
ru: рёбра внутри

en: TAZ Source
ru: Источник TAZ

en: Depart weight associated to this Edge
ru: Вес отправления, связанный с этим ребром

en: TAZ Sink
ru: Приёмник TAZ

en: Arrival weight associated to this Edge
ru: Вес прибытия, связанный с этим ребром

en: TractionSubstation
ru: Тяговая подстанция

en: Voltage of at connection point for the overhead wire
ru: Напряжение в точке подключения контактного провода

en: Current limit of the feeder line
ru: Ограничение тока питающей линии

en: WireSection
ru: Секция провода

en: Substation to which the circuit is connected
ru: Подстанция, к которой подключена цепь

en: List of consecutive lanes of the circuit
ru: Список последовательных полос цепи

en: Starting position in the specified lane
ru: Начальная позиция на указанной полосе

en: Ending position in the specified lane
ru: Конечная позиция на указанной полосе

en: Inner lanes, where placing of overhead wire is restricted
ru: Внутренние полосы, где размещение контактного провода ограничено

en: OverheadWireClamp
ru: Зажим контактного провода

en: ID of the overhead wire segment, to the start of which the overhead wire clamp is connected
ru: ID сегмента контактного провода, к началу которого подключён зажим

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDStartClamp
ru: ID полосы сегмента контактного провода overheadWireIDStartClamp

en: ID of the overhead wire segment, to the end of which the overhead wire clamp is connected
ru: ID сегмента контактного провода, к концу которого подключён зажим

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDEndClamp
ru: ID полосы сегмента контактного провода overheadWireIDEndClamp

en: JuPedSim WalkableArea
ru: Зона ходьбы JuPedSim

en: The shape of the walkable area
ru: Форма зоны ходьбы

en: A custom geo shape for this walkable area
ru: Пользовательская гео-форма для этой зоны ходьбы

en: JuPedSim Obstacle
ru: Препятствие JuPedSim

en: The shape of the obstacle
ru: Форма препятствия

en: A custom geo shape for this obstacle
ru: Пользовательская гео-форма для этого препятствия

en: Route (embedded)
ru: Маршрут (встроенный)

en: RouteDistribution
ru: Распределение маршрутов

en: Route (Ref)
ru: Маршрут (ссылка)

en: Reference ID of route
ru: ID ссылки маршрута

en: VehicleType
ru: Тип ТС

en: Deterministic distribution
ru: Детерминированное распределение

en: VType (Ref)
ru: Тип ТС (ссылка)

en: Reference ID of vType
ru: ID ссылки типа ТС

en: TripEdges
ru: Поездка по рёбрам

en: The id of the vehicle type to use for this trip
ru: ID типа ТС для этой поездки

en: The ID of the edge the trip starts at
ru: ID ребра, с которого начинается поездка

en: The ID of the edge the trip ends at
ru: ID ребра, которым заканчивается поездка

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the trip
ru: Список промежуточных ID рёбер, которые должны быть частью поездки

en: TripJunctions
ru: Поездка по перекрёсткам

en: The name of the junction the trip starts at
ru: Имя перекрёстка, с которого начинается поездка

en: The name of the junction the trip ends at
ru: Имя перекрёстка, которым заканчивается поездка

en: TripTAZs
ru: Поездка по TAZ

en: The name of the TAZ the trip starts at
ru: Имя TAZ, с которого начинается поездка

en: The name of the TAZ the trip ends at
ru: Имя TAZ, которым заканчивается поездка

en: VehicleRoute
ru: Маршрут ТС

en: The id of the vehicle type to use for this vehicle
ru: ID типа ТС для этого ТС

en: The index of the edge within route the vehicle starts at
ru: Индекс ребра в маршруте, с которого начинается ТС

en: The index of the edge within route the vehicle ends at
ru: Индекс ребра в маршруте, которым заканчивается ТС

en: VehicleEmbeddedRoute
ru: Встроенный маршрут ТС

en: FlowEdges
ru: Поток по рёбрам

en: The id of the flow type to use for this flow
ru: ID типа потока для этого потока

en: The ID of the edge the flow starts at
ru: ID ребра, с которого начинается поток

en: The ID of the edge the flow ends at
ru: ID ребра, которым заканчивается поток

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the flow
ru: Список промежуточных ID рёбер, которые должны быть частью потока

en: FlowJunctions
ru: Поток по перекрёсткам

en: The name of the junction the flow starts at
ru: Имя перекрёстка, с которого начинается поток

en: The name of the junction the flow ends at
ru: Имя перекрёстка, которым заканчивается поток

en: FlowTAZs
ru: Поток по TAZ

en: The name of the TAZ the flow starts at
ru: Имя TAZ, с которого начинается поток

en: The name of the TAZ the flow ends at
ru: Имя TAZ, которым заканчивается поток

en: FlowRoute
ru: Поток по маршруту

en: The id of the route the flow shall drive along
ru: ID маршрута, по которому должен двигаться поток

en: The index of the edge within route the flow starts at
ru: Индекс ребра в маршруте, с которого начинается поток

en: The index of the edge within route the flow ends at
ru: Индекс ребра в маршруте, которым заканчивается поток

en: FlowEmbeddedRoute
ru: Встроенный поток по маршруту

en: StopLane
ru: Остановка на полосе

en: The begin position on the lane (the lower position on the lane) in meters
ru: Начальная позиция на полосе (нижняя позиция на полосе) в метрах

en: The end position on the lane (the higher position on the lane) in meters, must be larger than startPos by more than 0.1m
ru: Конечная позиция на полосе (высшая позиция на полосе) в метрах, должна быть больше startPos более чем на 0.1 м

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must stop
ru: Боковое смещение на указанной полосе, на котором ТС должно остановиться

en: StopBusStop
ru: Остановка на автобусной остановке

en: BusStop associated with this stop
ru: Автобусная остановка, связанная с этой остановкой

en: StopTrainStop
ru: Остановка на остановке поезда

en: TrainStop associated with this stop
ru: Остановка поезда, связанная с этой остановкой

en: StopContainerStop
ru: Остановка на остановке контейнера

en: ContainerStop associated with this stop
ru: Остановка контейнера, связанная с этой остановкой

en: StopChargingStation
ru: Остановка на зарядной станции

en: ChargingStation associated with this stop
ru: Зарядная станция, связанная с этой остановкой

en: StopParkingArea
ru: Остановка на парковочной зоне

en: ParkingArea associated with this stop
ru: Парковочная зона, связанная с этой остановкой

en: WaypointLane
ru: Путевая точка на полосе

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must waypoint
ru: Боковое смещение на указанной полосе, на котором ТС должно быть путевой точкой

en: WaypointBusStop
ru: Путевая точка на автобусной остановке

en: BusWaypoint associated with this waypoint
ru: Автобусная путевая точка, связанная с этой путевой точкой

en: WaypointTrainStop
ru: Путевая точка на остановке поезда

en: TrainWaypoint associated with this waypoint
ru: Путевая точка поезда, связанная с этой путевой точкой

en: WaypointContainerStop
ru: Путевая точка на остановке контейнера

en: ContainerWaypoint associated with this waypoint
ru: Путевая точка контейнера, связанная с этой путевой точкой

en: WaypointChargingStation
ru: Путевая точка на зарядной станции

en: ChargingStation associated with this waypoint
ru: Зарядная станция, связанная с этой путевой точкой

en: WaypointParkingArea
ru: Путевая точка на парковочной зоне

en: ParkingArea associated with this waypoint
ru: Парковочная зона, связанная с этой путевой точкой

en: PersonFlow
ru: Поток пешеходов

en: ContainerFlow
ru: Поток контейнеров

en: Transport
ru: Транспорт

en: edge
ru: Граница

en: busStop
ru: Автобусная остановка

en: trainStop
ru: Остановка поезда

en: containerStop
ru: Контейнерная остановка

en: chargingStation
ru: Зарядная станция

en: parkingArea
ru: Зона парковки

en: Tranship
ru: Перегрузка

en: edges
ru: Границы

en: PersonTrip
ru: Личная поездка

en: taz
ru: Таз

en: junction
ru: соединение

en: Walk
ru: Ходить

en: route
ru: маршрут

en: Ride
ru: Ездить

en: PersonStop
ru: Остановка человека

en: Center view over element % after creation
ru: Вид по центру над элементом % after creation

en: center view
ru: вид из центра

en: The path to the file to save this element (not editable for network elements)
ru: Путь к файлу для сохранения этого элемента (недоступен для редактирования в сетиэлементов)

en: File
ru: Файл

en: The path to the file to save this element (the same of their parent)
ru: Путь к файлу для сохранения этого элемента (тот же, что и у их родительского элемента)

en: The path to the file to save this element
ru: Путь к файлу для сохранения этого элемента

en: Toggle front element
ru: Переключить элемент на передний план

en: Toggle select element
ru: Переключить выделение элемента

en: Change element parent
ru: Изменить родителя элемента

en: Generic parameters (Format: key1=value1|key2=value2|...
ru: Общие параметры (Формат: ключ1=значение1|ключ2=значение2|...

en: parameters
ru: параметры

en: Angle of waiting %s relative to lane angle
ru: Угол ожидания %s относительно угла полосы

en: Length of %
ru: Длина %

en: Force size during creation
ru: Фиксировать размер при создании

en: force size
ru: фиксировать размер

en: Longitudinal reference position for creating %
ru: Продольная опорная позиция для создания %

en: A typename for the POI
ru: Типовое имя для точки интереса

en: POI Icon
ru: Иконка точки интереса

en: The layer of the POI for drawing and selecting
ru: Слой точки интереса для отрисовки и выбора

en: Width of rendered image in meters
ru: Ширина отрисованного изображения в метрах

en: Height of rendered image in meters
ru: Высота отрисованного изображения в метрах

en: The edges the vehicle shall drive along, given as their ids, separated using spaces
ru: Рёбра, по которым должно ехать ТС, указанные как их ID, разделённые пробелами

en: The number of times that the edges of this route shall be repeated
ru: Количество повторений рёбер этого маршрута

en: When defining a repeating route with stops and those stops use the until attribute,
ru: При определении повторяющегося маршрута с остановками, где остановки используют атрибут until,

en: the times will be shifted forward by 'cycleTime' on each repeat
ru: время будет сдвигаться вперёд на 'cycleTime' при каждом повторении

en: An abstract vehicle class
ru: Абстрактный класс ТС

en: The vehicle's netto-length (length) [m]
ru: Чистая длина ТС (длина) [м]

en: Empty space after leader [m]
ru: Пустое пространство после лидера [м]

en: The vehicle's maximum velocity [m/s]
ru: Максимальная скорость ТС [м/с]

en: The vehicle's expected multiplicator for lane speed limits (or a distribution specifier)
ru: Ожидаемый множитель ТС для ограничений скорости на полосе (или спецификатор распределения)

en: The vehicle's desired maximum velocity (interacts with speedFactor).
ru: Желаемая максимальная скорость ТС (взаимодействует с speedFactor).

en: Applicable when no speed limit applies (bicycles, some motorways) [m/s]
ru: Применимо, когда нет ограничения скорости (велосипеды, некоторые автобаны) [м/с]

en: An abstract emission class
ru: Абстрактный класс выбросов

en: How this vehicle is rendered
ru: Как отрисовывается это ТС

en: The vehicle's width [m] (only used for drawing)
ru: Ширина ТС [м] (используется только для отрисовки)

en: The vehicle's height [m] (only used for drawing)
ru: Высота ТС [м] (используется только для отрисовки)

en: The parking badges assigned to the vehicle
ru: Пропуска парковки, назначенные ТС

en: The model used for changing lanes
ru: Модель, используемая для смены полосы

en: The model used for car-following
ru: Модель, используемая для следования за лидером

en: The number of persons (excluding an autonomous driver) the vehicle can transport
ru: Количество человек (исключая автономного водителя), которое может перевозить ТС

en: The number of containers the vehicle can transport
ru: Количество контейнеров, которое может перевозить ТС

en: The time required by a person to board the vehicle
ru: Время, необходимое человеку для посадки в ТС

en: The time required to load a container onto the vehicle
ru: Время, необходимое для загрузки контейнера в ТС

en: The preferred lateral alignment when using the sublane-model
ru: Предпочтительное боковое выравнивание при использовании модели подполос

en: The minimum lateral gap at a speed difference of 50km/h when using the sublane-model
ru: Минимальный боковой зазор при разнице скоростей 50 км/ч при использовании модели подполос

en: The maximum lateral speed when using the sublane-model
ru: Максимальная боковая скорость при использовании модели подполос

en: The interval length for which vehicle performs its decision logic (acceleration and lane-changing)
ru: Длина интервала, в течение которого ТС выполняет логику принятия решений (ускорение и смена полосы)

en: 3D model file for this class
ru: Файл 3D-модели для этого класса

en: The lane on which the vehicle shall be inserted
ru: Полоса, на которую должно вставляться ТС

en: The position at which the vehicle shall enter the net
ru: Позиция, в которой ТС должно войти в сеть

en: The speed with which the vehicle shall enter the network
ru: Скорость, с которой ТС должно войти в сеть

en: The lane at which the vehicle shall leave the network
ru: Полоса, на которой ТС должно покинуть сеть

en: The position at which the vehicle shall leave the network
ru: Позиция, в которой ТС должно покинуть сеть

en: The speed with which the vehicle shall leave the network
ru: Скорость, с которой ТС должно покинуть сеть

en: A string specifying the id of a public transport line which can be used when specifying person rides
ru: Строка, указывающая ID линии общественного транспорта, которую можно использовать при указании поездок пешеходов

en: The number of occupied seats when the vehicle is inserted
ru: Количество занятых мест при вставке ТС

en: The number of occupied container places when the vehicle is inserted
ru: Количество занятых мест для контейнеров при вставке ТС

en: The lateral position on the departure lane at which the vehicle shall enter the net
ru: Боковая позиция на полосе отправления, в которой ТС должно войти в сеть

en: The lateral position on the arrival lane at which the vehicle shall arrive
ru: Боковая позиция на полосе прибытия, в которой ТС должно прибыть

en: Insertion checks
ru: Проверки вставки

en: First flow departure time
ru: Время отправления первого потока

en: Criterion for flow termination
ru: Критерий завершения потока

en: Criterion for flow spacing
ru: Критерий интервала потока

en: probability for emitting a flow each second
ru: вероятность эмиссии потока каждую секунду

en: (not together with vehsPerHour or period)
ru: (не вместе с vehsPerHour или period)

en: Number of flows per hour, equally spaced
ru: Количество потоков в час, равномерно распределённых

en: (not together with period or probability or poisson)
ru: (не вместе с period или probability или poisson)

en: Insert equally spaced flows at that period
ru: Вставлять равномерно распределённые потоки с этим периодом

en: (not together with vehsPerHour or probability or poisson)
ru: (не вместе с vehsPerHour или probability или poisson)

en: (not together with vehsPerHour or period or poisson)
ru: (не вместе с vehsPerHour или period или poisson)

en: Insert flow expected vehicles per second with poisson distributed insertion rate
ru: Вставлять ожидаемое количество ТС в секунду с пуассоновским распределением скорости вставки

en: (not together with period or vehsPerHour or probability)
ru: (не вместе с period или vehsPerHour или probability)

en: The acceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
ru: Способность к ускорению ТС этого типа [м/с²]

en: The deceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
ru: Способность к замедлению ТС этого типа [м/с²]

en: The apparent deceleration of the vehicle as used by the standard model [m/s^2]
ru: Кажущееся замедление ТС, используемое стандартной моделью [м/с²]

en: The maximal physically possible deceleration for the vehicle [m/s^2]
ru: Максимально физически возможное замедление для ТС [м/с²]

en: Car-following model parameter
ru: Параметр модели следования за лидером

en: SKRAUSSX parameter 1
ru: Параметр SKRAUSSX 1

en: SKRAUSSX parameter 2
ru: Параметр SKRAUSSX 2

en: SKRAUSSX parameter 3
ru: Параметр SKRAUSSX 3

en: SKRAUSSX parameter 4
ru: Параметр SKRAUSSX 4

en: SKRAUSSX parameter 5
ru: Параметр SKRAUSSX 5

en: EIDM Look ahead / preview parameter [s]
ru: Параметр EIDM Look ahead / preview [с]

en: EIDM AP Reaction Time parameter [s]
ru: Параметр EIDM AP Reaction Time [с]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Driving Error [s]
ru: Параметр EIDM Wiener Process для ошибки вождения [с]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Estimation Error [s]
ru: Параметр EIDM Wiener Process для ошибки оценки [с]

en: EIDM Coolness parameter of the Enhanced IDM [-]
ru: Параметр EIDM Coolness улучшенного IDM [-]

en: EIDM leader speed estimation error parameter [-]
ru: Параметр EIDM ошибки оценки скорости лидера [-]

en: EIDM gap estimation error parameter [-]
ru: Параметр EIDM ошибки оценки зазора [-]

en: EIDM driving error parameter [-]
ru: Параметр EIDM ошибки вождения [-]

en: EIDM maximal jerk parameter [m/s^3]
ru: Параметр EIDM максимального рывка [м/с³]

en: EIDM maximal negative acceleration between two Action Points (threshold) [m/s^2]
ru: Максимальное отрицательное ускорение EIDM между двумя точками действия (порог) [м/с²]

en: EIDM Time parameter until vehicle reaches amax after startup/driveoff [s]
ru: Параметр EIDM времени до достижения amax после запуска/отъезда [с]

en: EIDM Flatness parameter of startup/driveoff curve [-]
ru: Параметр EIDM плоскости кривой запуска/отъезда [-]

en: EIDM Shift parameter of startup/driveoff curve [-]
ru: Параметр EIDM сдвига кривой запуска/отъезда [-]

en: EIDM parameter if model shall include vehicle dynamics into the acceleration calculation [0/1]
ru: Параметр EIDM, должна ли модель учитывать динамику ТС в расчёте ускорения [0/1]

en: EIDM parameter how many vehicles are taken into the preview calculation of the driver (at least always 1!) [-]
ru: Параметр EIDM, сколько ТС учитывается в расчёте предпросмотра водителя (минимум всегда 1!) [-]

en: Peter Wagner 2009 parameter
ru: Параметр Peter Wagner 2009

en: IDMM parameter
ru: Параметр IDMM

en: W99 parameter
ru: Параметр W99

en: Wiedemann parameter
ru: Параметр Wiedemann

en: MinGap factor parameter
ru: Параметр коэффициента MinGap

en: K parameter
ru: Параметр K

en: Kerner Phi parameter
ru: Параметр Kerner Phi

en: IDM Delta parameter
ru: Параметр IDM Delta

en: IDM Stepping parameter
ru: Параметр IDM Stepping

en: Train Types
ru: Типы поездов

en: Minimum distance to pedestrians that are walking towards the conflict point with the ego vehicle.
ru: Минимальное расстояние до пешеходов, идущих к точке конфликта с эго-ТС.

en: The accumulated waiting time after which a vehicle will drive onto an intersection even though this might cause jamming.
ru: Накопленное время ожидания, после которого ТС выедет на перекрёсток, даже если это может вызвать пробку.

en: This value causes vehicles to violate a yellow light if the duration of the yellow phase is lower than the given threshold.
ru: Это значение заставляет ТС нарушать жёлтый свет, если длительность жёлтой фазы меньше заданного порога.

en: This value causes vehicles to violate a red light if the duration of the red phase is lower than the given threshold.
ru: Это значение заставляет ТС нарушать красный свет, если длительность красной фазы меньше заданного порога.

en: This value causes vehicles affected by jmDriveAfterRedTime to slow down when violating a red light.
ru: Это значение заставляет ТС, подверженные jmDriveAfterRedTime, замедляться при нарушении красного света.

en: This value causes vehicles to ignore foe vehicles that have right-of-way with the given probability.
ru: Это значение заставляет ТС игнорировать конфликтующие ТС с приоритетом с заданной вероятностью.

en: This value is used in conjunction with jmIgnoreFoeProb.
ru: Это значение используется вместе с jmIgnoreFoeProb.

en: Only vehicles with a speed below or equal to the given value may be ignored.
ru: Могут игнорироваться только ТС со скоростью ниже или равной заданному значению.

en: This value configures driving imperfection (dawdling) while passing a minor link.
ru: Это значение настраивает несовершенство вождения (промедление) при проезде второстепенного соединения.

en: This value defines the minimum time gap when passing ahead of a prioritized vehicle.
ru: Это значение определяет минимальный временной зазор при проезде перед приоритетным ТС.

en: Willingess of drivers to impede vehicles with higher priority
ru: Готовность водителей препятствовать ТС с более высоким приоритетом

en: The eagerness for performing strategic lane changing. Higher values result in earlier lane-changing.
ru: Желание выполнять стратегическую смену полосы. Более высокие значения приводят к более ранней смене полосы.

en: The willingness for performing cooperative lane changing. Lower values result in reduced cooperation.
ru: Готовность выполнять кооперативную смену полосы. Более низкие значения приводят к снижению кооперации.

en: The eagerness for performing lane changing to gain speed. Higher values result in more lane-changing.
ru: Желание выполнять смену полосы для набора скорости. Более высокие значения приводят к большему количеству смен полосы.

en: The eagerness for following the obligation to keep right. Higher values result in earlier lane-changing.
ru: Желание соблюдать обязанность держаться правее. Более высокие значения приводят к более ранней смене полосы.

en: The eagerness for using the configured lateral alignment within the lane.
ru: Желание использовать настроенное боковое выравнивание в пределах полосы.

en: Higher values result in increased willingness to sacrifice speed for alignment.
ru: Более высокие значения приводят к большей готовности жертвовать скоростью ради выравнивания.

en: The eagerness for overtaking through the opposite-direction lane. Higher values result in more lane-changing.
ru: Желание обгонять через полосу встречного направления. Более высокие значения приводят к большему количеству смен полосы.

en: Willingness to encroach laterally on other drivers.
ru: Готовность бокового вторжения на других водителей.

en: Minimum lateral gap when encroaching laterally on other drives (alternative way to define lcPushy)
ru: Минимальный боковой зазор при боковом вторжении на других водителей (альтернативный способ определения lcPushy)

en: Willingness to accept lower front and rear gaps on the target lane.
ru: Готовность принимать меньшие передние и задние зазоры на целевой полосе.

en: Dynamic factor for modifying lcAssertive and lcPushy.
ru: Динамический коэффициент для изменения lcAssertive и lcPushy.

en: Time to reach maximum impatience (of 1). Impatience grows whenever a lane-change manoeuvre is blocked.
ru: Время достижения максимального нетерпения (1). Нетерпение растёт каждый раз, когда манёвр смены полосы блокируется.

en: Maximum lateral acceleration per second.
ru: Максимальное боковое ускорение в секунду.

en: Factor for configuring the strategic lookahead distance when a change to the left is necessary (relative to right lookahead).
ru: Коэффициент для настройки стратегического расстояния предпросмотра при необходимости смены влево (относительно правого предпросмотра).

en: Factor for configuring the threshold asymmetry when changing to the left or to the right for speed gain.
ru: Коэффициент для настройки асимметрии порога при смене влево или вправо для набора скорости.

en: Upper bound on lateral speed when standing.
ru: Верхняя граница боковой скорости при стоянии.

en: Upper bound on lateral speed while moving computed as lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed()
ru: Верхняя граница боковой скорости в движении, вычисляемая как lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed()

en: Distance to an upcoming turn on the vehicles route, below which the alignment
ru: Расстояние до предстоящего поворота на маршруте ТС, ниже которого выравнивание

en: should be dynamically adapted to match the turn direction.
ru: должно динамически адаптироваться под направление поворота.

en: The probability for violating rules gainst overtaking on the right.
ru: Вероятность нарушения правил обгона справа.

en: Time threshold for the willingness to change right.
ru: Порог времени для готовности смены вправо.

en: Speed difference factor for the eagerness of overtaking a neighbor vehicle before changing lanes (threshold = factor*speedlimit).
ru: Коэффициент разницы скоростей для желания обгона соседнего ТС перед сменой полосы (порог = коэффициент*лимит_скорости).

en: The id of the person type to use for this person
ru: ID типа пешехода для этого пешехода

en: The position at which the person shall enter the net
ru: Позиция, в которой пешеход должен войти в сеть

en: The id of the container type to use for this container
ru: ID типа контейнера для этого контейнера

en: The position at which the container shall enter the net
ru: Позиция, в которой контейнер должен войти в сеть

en: Minimum duration for stopping
ru: Минимальная длительность остановки

en: The time step at which the route continues
ru: Шаг времени, на котором маршрут продолжается

en: If set to a non-negative time value, then the stop duration can be extended at most by the extension value in seconds
ru: Если установлено неотрицательное значение времени, длительность остановки может быть увеличена максимум на это значение в секундах

en: Whether a person or container or both may end the stop
ru: Может ли пешеход или контейнер или оба завершить остановку

en: List of elements that must board the vehicle before it may continue
ru: Список элементов, которые должны сесть в ТС перед продолжением

en: Joins this train to another upon reaching the stop
ru: Присоединяет этот поезд к другому при достижении остановки

en: List of elements that can board the vehicle before it may continue
ru: Список элементов, которые могут сесть в ТС перед продолжением

en: Whether the vehicle stops on the road or beside
ru: Останавливается ли ТС на дороге или сбоку

en: Activity displayed for stopped person in GUI and output files
ru: Активность, отображаемая для остановленного пешехода в GUI и выходных файлах

en: Parameter to be applied to the vehicle to track the trip id within a cyclical public transport route
ru: Параметр, применяемый к ТС для отслеживания ID поездки в циклическом маршруте общественного транспорта

en: New line attribute to be set on the vehicle when reaching this stop (for cyclical public transport route)
ru: Новый атрибут линии, устанавливаемый на ТС при достижении этой остановки (для циклического маршрута общественного транспорта)

en: Speed to be kept while driving between startPos and endPos
ru: Скорость, поддерживаемая при движении между startPos и endPos

en: Whether the stop may be skipped if no passengers wants to embark or disembark
ru: Может ли остановка быть пропущена, если нет пассажиров для посадки или высадки

en: transfer time if there shall be a jump from this stop to the next route edge
ru: время пересадки, если должен быть прыжок от этой остановки к следующему ребру маршрута

en: Splits the train upon reaching the stop
ru: Разделяет поезд при достижении остановки

en: list of consecutive edges
ru: список последовательных рёбер

en: Arrival position on the last edge
ru: Позиция прибытия на последнем ребре

en: Route ID
ru: ID маршрута

en: Arrival position on the destination edge
ru: Позиция прибытия на целевом ребре

en: Bus stop ID
ru: ID автобусной остановки

en: Train stop ID
ru: ID остановки поезда

en: Container stop ID
ru: ID остановки контейнера

en: Charging station ID
ru: ID зарядной станции

en: Parking area ID
ru: ID парковочной зоны

en: Edge start ID
ru: ID начального ребра

en: TAZ start ID
ru: ID начального TAZ

en: Junction start ID
ru: ID начального перекрёстка

en: BusStop start ID
ru: ID начальной автобусной остановки

en: TrainStop start ID
ru: ID начальной остановки поезда

en: ContainerStop start ID
ru: ID начальной остановки контейнера

en: ChargingStation start ID
ru: ID начальной зарядной станции

en: ParkingArea start ID
ru: ID начальной парковочной зоны

en: Edge end ID
ru: ID конечного ребра

en: The position at which the tranship shall enter the net
ru: Позиция, в которой пересадка должна войти в сеть

en: arrival position on the destination edge
ru: позиция прибытия на целевом ребре

en: TAZ end ID
ru: ID конечного TAZ

en: Junction end ID
ru: ID конечного перекрёстка

en: BusStop end ID
ru: ID конечной автобусной остановки

en: TrainStop end ID
ru: ID конечной остановки поезда

en: ContainerStop end ID
ru: ID конечной остановки контейнера

en: ChargingStation end ID
ru: ID конечной зарядной станции

en: ParkingArea end ID
ru: ID конечной парковочной зоны

en: List of possible traffic modes. Walking is always possible regardless of this value
ru: Список возможных режимов трафика. Ходьба всегда возможна независимо от этого значения

en: list of vehicle alternatives to take for the person trip
ru: список альтернативных ТС для поездки пешехода

en: Walk factor
ru: Коэффициент ходьбы

en: id of the travel group. Persons with the same group may share a taxi ride
ru: ID группы путешествия. Пешеходы с одной группой могут делить такси

en: speed of the person for this % in m/s (not together with duration)
ru: скорость пешехода для этого % in m/s (not together with duration)

en: duration of the plan in second (not together with speed)
ru: длительность плана в секундах (не вместе с speed)

en: list of vehicle alternatives to take for the ride
ru: список альтернативных ТС для поездки

en: list of vehicle alternatives to take for the transport
ru: список альтернативных ТС для транспортировки

en: speed of the person for this tranship in m/s (not together with duration)
ru: скорость пешехода для этой пересадки в м/с (не вместе с duration)

en: Activity displayed for stopped person in GUI and output files
ru: Активность, отображаемая для остановленного пешехода в GUI и выходных файлах

en: DataSet
ru: Набор данных

en: DataInterval
ru: Интервал данных

en: Data interval begin time
ru: Время начала интервала данных

en: Data interval end time
ru: Время окончания интервала данных

en: EdgeRelationSingle
ru: Отношение ребра (одиночное)

en: EdgeRelation
ru: Отношение ребра

en: The ID of the edge the edgeRel starts at
ru: ID ребра, с которого начинается edgeRel

en: The ID of the edge the edgeRel ends at
ru: ID ребра, которым заканчивается edgeRel

en: TAZRelation
ru: Отношение TAZ

en: The name of the TAZ the TAZRel starts at
ru: Имя TAZ, с которого начинается TAZRel

en: The name of the TAZ the TAZRel ends at
ru: Имя TAZ, которым заканчивается TAZRel

en: MeanDataEdge
ru: MeanData ребра

en: MeanDataLane
ru: MeanData полосы

en: Type of data generated by this mean data
ru: Тип данных, генерируемых этим mean data

en: The aggregation period the values the detector collects shall be summed up
ru: Период агрегации, в течение которого значения, собираемые детектором, суммируются

en: The time to start writing. If not given, the simulation's begin is used.
ru: Время начала записи. Если не задано, используется начало симуляции.

en: The time to end writing. If not given the simulation's end is used.
ru: Время окончания записи. Если не задано, используется конец симуляции.

en: If set to true, edges/lanes which were not used by a vehicle during this period will not be written
ru: Если установлено в true, рёбра/полосы, не использованные ТС в этот период, не будут записаны

en: If set, junction internal edges/lanes will be written as well
ru: Если установлено, внутренние рёбра/полосы перекрёстков также будут записаны

en: The maximum travel time in seconds to write if only very small movements occur
ru: Максимальное время поездки в секундах для записи, если происходят только очень малые перемещения

en: Consider an edge/lane unused if it has at most this many sampled seconds
ru: Считать ребро/полосу неиспользуемым, если оно имеет не более этого количества выборочных секунд

en: The maximum speed to consider a vehicle halting;
ru: Максимальная скорость для рассмотрения ТС как остановленного;

en: space separated list of vehicle type ids to consider
ru: список ID типов ТС, разделённый пробелами, для рассмотрения

en: whether aggregation should be performed over all vehicles that entered the edge/lane in the aggregation interval
ru: должна ли агрегация выполняться по всем ТС, вошедшим в ребро/полосу в интервале агрегации

en: List of attribute names that shall be written
ru: Список имён атрибутов, которые должны быть записаны

en: Restrict output to the given list of edge ids
ru: Ограничить вывод заданным списком ID рёбер

en: Restrict output to the given list of edges given in file
ru: Ограничить вывод заданным списком рёбер из файла

en: Whether the traffic statistic of all edges shall be aggregated into a single value
ru: Должна ли статистика трафика всех рёбер агрегироваться в одно значение

en: ID of %
ru: ID %

en: Optional name for %
ru: Необязательное имя для %

en: The id of an edge in the simulation network
ru: ID ребра в сети симуляции

en: The name of the lane the % shall be located at
ru: Имя полосы, на которой должен размещаться % shall be located at

en: If set, no error will be reported if element is placed behind the lane.
ru: Если установлено, ошибка не будет сообщаться, если элемент размещён за полосой.

en: Instead, it will be placed 0.1 meters from the lanes end or at position 0.1,
ru: Вместо этого он будет размещён в 0.1 метра от конца полосы или в позиции 0.1,

en: if the position was negative and larger than the lanes length after multiplication with - 1
ru: если позиция была отрицательной и больше длины полосы после умножения на -1

en: Space separated list of vehicle type ids to consider
ru: Список ID типов ТС, разделённый пробелами, для рассмотрения

en: The path to the output file
ru: Путь к выходному файлу

en: Path to the output file for writing information
ru: Путь к выходному файлу для записи информации

en: A bitmap to use for rendering this %
ru: Битовую карту для отрисовки этого %

en: The departure time of the (first) % which is generated using this trip definition
ru: Время отправления (первого) %, генерируемого с использованием этого определения поездки

en: Explicitly allows the given vehicle classes (not given will be not allowed)
ru: Явно разрешает указанные классы ТС (неуказанные будут запрещены)

en: Explicitly disallows the given vehicle classes (not given will be allowed)
ru: Явно запрещает указанные классы ТС (неуказанные будут разрешены)

en: The position on the lane the % shall be laid on in meters
ru: Позиция на полосе, на которой должен размещаться % shall be laid on in meters

en: Detect persons instead of vehicles (pedestrians or passengers)
ru: Обнаруживать пешеходов вместо ТС (пешеходы или пассажиры)

en: The RGBA color with which the % shall be displayed
ru: Цвет RGBA, которым должен отображаться % shall be displayed

en: The aggregation period the values the % detector collects shall be summed up
ru: Период агрегации, в течение которого значения, собираемые детектором (суммируются) % detector collects shall be summed up

en: List of edge ids that must all be part of the future route of the vehicle to qualify for detection
ru: Список ID рёбер, которые все должны быть частью будущего маршрута ТС для квалификации обнаружения

en: The time-based threshold that describes how much time has to pass until a vehicle is recognized as halting)
ru: Порог на основе времени, описывающий, сколько времени должно пройти, прежде чем ТС будет признано остановленным)

en: The speed-based threshold that describes how slow a vehicle has to be to be recognized as halting) in m/s
ru: Порог на основе скорости, описывающий, насколько медленно должно быть ТС, чтобы быть признанным остановленным), в м/с

en: The maximum distance to the next standing vehicle in order to make this vehicle count as a participant to the jam in m
ru: Максимальное расстояние до следующего стоящего ТС, чтобы это ТС считалось участником пробки, в м

en: The probability when being added to a distribution
ru: Вероятность при добавлении в распределение

en: Disabled undo
ru: Отмена отключена

en: Cannot Undo in the middle of
ru: Нельзя отменить в середине

en: Disabled redo
ru: Повтор отключён

en: Cannot Redo in the middle of
ru: Нельзя повторить в середине

en: Locate a junction within the network. (Shift+J)
ru: Найти перекрёсток в сети. (Shift+J)

en: Locate an edge within the network. (Shift+E)
ru: Найти ребро в сети. (Shift+E)

en: Locate WalkingAreas
ru: Найти зоны ходьбы

en: Locate a walkingArea within the network. (Shift+W)
ru: Найти зону ходьбы в сети. (Shift+W)

en: Locate a vehicle within the network. (Shift+V)
ru: Найти ТС в сети. (Shift+V)

en: Locate a person within the network. (Shift+P)
ru: Найти пешехода в сети. (Shift+P)

en: Locate Containers
ru: Найти контейнеры

en: Locate a container within the network. (Shift+C)
ru: Найти контейнер в сети. (Shift+C)

en: Locate Route
ru: Найти маршрут

en: Locate a route within the network. (Shift+R)
ru: Найти маршрут в сети. (Shift+R)

en: Locate Stops
ru: Найти остановки

en: Locate a stop within the network. (Shift+S)
ru: Найти остановку в сети. (Shift+S)

en: Locate a tls within the network. (Shift+T)
ru: Найти светофор в сети. (Shift+T)

en: Locate an additional structure within the network. (Shift+A)
ru: Найти дополнительный объект в сети. (Shift+A)

en: Locate a PoI within the network. (Shift+O)
ru: Найти точку интереса в сети. (Shift+O)

en: Locate a Polygon within the network. (Shift+L)
ru: Найти полигон в сети. (Shift+L)

en: GUI-Settings cannot be saved in
ru: Настройки GUI нельзя сохранить в

en: Confirm Junction Merger
ru: Подтвердить объединение перекрёстков

en: Do you wish to merge junctions '%' and '%'?
    ('%' will be eliminated and its roads added to '%')
ru: Хотите объединить перекрёстки '%' и '%'?
    ('%' будет удалён, а его дороги добавлены к '%')

en: % requires switch to network mode. Continue?
ru: % требует переключения в режим сети. Продолжить?

en: % requires switch to demand mode. Continue?
ru: % требует переключения в режим спроса. Продолжить?

en: % requires switch to data mode. Continue?
ru: % требует переключения в режим данных. Продолжить?

en: Confirm switch mode
ru: Подтвердить смену режима

en: Multiple lane in the same edge selected
ru: Выбрано несколько полос одного ребра

en: There are selected lanes that belong to the same edge.
ru: Есть выбранные полосы, принадлежащие одному ребру.

en: Only one lane per edge will be restricted to %.
ru: Только одна полоса на ребро будет ограничена для %.

en: Set vclass to % for selected lanes
ru: Установить vclass % for выбранных полос

en: All lanes own already another lane in the same edge with a restriction for %
ru: Все полосы уже имеют другую полосу на том же ребре с ограничением для %

en: % lanes will be restricted to %. Continue?
ru: % полос будут ограничены для %. Продолжить?

en: restrict lane to
ru: ограничить полосу для

en: Add vclass % to selected lanes
ru: Добавить vclass % to к выбранным полосам

en: All lanes own already another lane in the same edge with a restriction to %.
ru: Все полосы уже имеют другую полосу на том же ребре с ограничением для %.

en: % restrictions to % will be added. Continue?
ru: % ограничений для % будут добавлены. Продолжить?

en: add restrictions for
ru: добавить ограничения для

en: add vclass for
ru: добавить vclass для

en: Remove vclass % from selected lanes
ru: Удалить vclass % from из выбранных полос

en: The selected lanes and edges don't have a restriction to %.
ru: Выбранные полосы и рёбра не имеют ограничения для %.

en: % restrictions to % will be removed. Continue?
ru: % ограничений для % будут удалены. Продолжить?

en: Remove vclass for
ru: Удалить vclass для

en: Cannot delete in this mode
ru: Нельзя удалять в этом режиме

en: delete network inspected elements
ru: удалить осматриваемые элементы сети

en: delete network selection
ru: удалить выделение сети

en: delete demand inspected elements
ru: удалить осматриваемые элементы спроса

en: delete demand selection
ru: удалить выделение спроса

en: delete data inspected elements
ru: удалить осматриваемые элементы данных

en: delete data selection
ru: удалить выделение данных

en: Reverse selected edges
ru: Обратить выбранные рёбра

en: Reverse edge
ru: Обратить ребро

en: Add Reverse edge for selected edges
ru: Добавить обратные рёбра для выбранных рёбер

en: Add reverse edge
ru: Добавить обратное ребро

en: Add Reverse disconnected edge for selected edges
ru: Добавить обратные несвязанные рёбра для выбранных рёбер

en: Add reverse disconnected edge
ru: Добавить обратное несвязанное ребро

en: reset geometry points
ru: сбросить точки геометрии

en: straighten selected edges
ru: выпрямить выбранные рёбра

en: straighten edge
ru: выпрямить ребро

en: smooth selected edges
ru: сгладить выбранные рёбра

en: smooth edge
ru: сгладить ребро

en: straighten elevation of selected edges
ru: выпрямить высоту выбранных рёбер

en: straighten edge elevation
ru: выпрямить высоту ребра

en: smooth elevation of selected edges
ru: сгладить высоту выбранных рёбер

en: smooth edge elevation
ru: сгладить высоту ребра

en: reset edge lengths
ru: сбросить длины рёбер

en: copy edge template
ru: скопировать шаблон ребра

en: simplify shapes
ru: упростить формы

en: close polygon shapes
ru: замкнуть формы полигонов

en: open polygon shapes
ru: разомкнуть формы полигонов

en: select within polygon boundary
ru: выделить внутри границы полигона

en: triangulate polygon
ru: триангулировать полигон

en: simplify edited shape
ru: упростить редактируемую форму

en: straighten edited shape
ru: выпрямить редактируемую форму

en: attach POI into lane
ru: прикрепить точку интереса к полосе

en: release POI from lane
ru: открепить точку интереса от полосы

en: transform to POI
ru: преобразовать в точку интереса

en: transform to POI GEO
ru: преобразовать в GEO-точку интереса

en: reverse % '%'
ru: обратить % '%'

en: add reverse '%'
ru: добавить обратное '%'

en: change edge Geometry Point position
ru: изменить позицию точки геометрии ребра

en: change polygon Geometry Point position
ru: изменить позицию точки геометрии полигона

en: change TAZ Geometry Point position
ru: изменить позицию точки геометрии TAZ

en: reset end points of selected edges
ru: сбросить конечные точки выбранных рёбер

en: reset end points of edge '
ru: сбросить конечные точки ребра '

en: duplicate selected lanes
ru: дублировать выбранные полосы

en: reset custom lane shapes
ru: сбросить пользовательские формы полос

en: reset custom lane shape
ru: сбросить пользовательскую форму полосы

en: reset opposite lanes
ru: сбросить противоположные полосы

en: reset opposite lane
ru: сбросить противоположную полосу

en: select lane reachability
ru: выбрать достижимость полосы

en: reset edge endpoints
ru: сбросить конечные точки рёбер

en: Grid is still active, press ctrl+g to deactivate
ru: Сетка всё ещё активна, нажмите Ctrl+G для деактивации

en: reset custom junction shapes
ru: сбросить пользовательские формы перекрёстков

en: reset custom junction shape
ru: сбросить пользовательскую форму перекрёстка

en: clear connections of selected junctions
ru: очистить соединения выбранных перекрёстков

en: reset connections of selected junctions
ru: сбросить соединения выбранных перекрёстков

en: add TLS in multiple junctions
ru: добавить светофоры на несколько перекрёстков

en: moving selection
ru: перемещение выделения

en: Selection width:
ru: Ширина выделения:

en:  height:
ru:  высота:

en:  diagonal:
ru:  диагональ:

en: selection using rectangle
ru: выделение прямоугольником

en: Invalid windows size-format: %for option 'window-size'
ru: Некорректный формат размера окна: %for для опции 'window-size'

en: Save Netedit Config. (Ctrl+Shift+E)
ru: Сохранить конфигурацию netedit. (Ctrl+Shift+E)

en: Save Sumo Config. (Ctrl+Shift+S)
ru: Сохранить конфигурацию sumo. (Ctrl+Shift+S)

en: Save network
ru: Сохранить сеть

en: Save network. (Ctrl+S)
ru: Сохранить сеть. (Ctrl+S)

en: Save individual files
ru: Сохранить отдельные файлы

en: Save individual files.
ru: Сохранить отдельные файлы.

en: Save additional elements
ru: Сохранить дополнительные элементы

en: Save additional elements. (Ctrl+Shift+A)
ru: Сохранить дополнительные элементы. (Ctrl+Shift+A)

en: Save demand elements
ru: Сохранить элементы спроса

en: Save demand elements. (Ctrl+Shift+D)
ru: Сохранить элементы спроса. (Ctrl+Shift+D)

en: Save data elements
ru: Сохранить элементы данных

en: Save data elements. (Ctrl+Shift+B)
ru: Сохранить элементы данных. (Ctrl+Shift+B)

en: Save mean data elements
ru: Сохранить элементы mean data

en: Save mean data elements. (Ctrl+Shift+M)
ru: Сохранить элементы mean data. (Ctrl+Shift+M)

en: Switch between seconds and HH:MM:SS
ru: Переключить между секундами и ЧЧ:ММ:СС

en: Network
ru: Сеть

en: Edit network elements
ru: Редактировать элементы сети

en: Set mode for editing network elements. (F2)
ru: Установить режим редактирования элементов сети. (F2)

en: Demand
ru: Спрос

en: Edit traffic demand elements
ru: Редактировать элементы трафикового спроса

en: Set mode for editing traffic demand. (F3)
ru: Установить режим редактирования трафикового спроса. (F3)

en: Data
ru: Данные

en: Edit data elements
ru: Редактировать элементы данных

en: Set mode for editing data demand. (F4)
ru: Установить режим редактирования данных спроса. (F4)

en: Change netedit view
ru: Изменить вид netedit

en: Change netedit view.
ru: Изменить вид netedit.

en: Set default view
ru: Установить вид по умолчанию

en: Set default view.
ru: Установить вид по умолчанию.

en: Set JuPedSim view
ru: Установить вид JuPedSim

en: Set JuPedSim view.
ru: Установить вид JuPedSim.

en: Mode already selected
ru: Режим уже выбран

en: Network mode already selected
ru: Режим сети уже выбран

en: Save modifications in TLS before change mode
ru: Сохранить изменения в светофорах перед сменой режима

en: Demand mode already selected
ru: Режим спроса уже выбран

en: Data mode already selected
ru: Режим данных уже выбран

en: Show grid and restrict movement to the grid - define grid size in visualization options. (Ctrl+G)
ru: Показать сетку и ограничить движение сеткой — задайте размер сетки в опциях визуализации. (Ctrl+G)

en: Toggle hiding junction shape. (Ctrl+J)
ru: Переключить скрытие формы перекрёстка. (Ctrl+J)

en: Draw vehicles spread in lane or depart position
ru: Отрисовывать ТС распределённо по полосе или в позиции отправления

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position.
ru: Отрисовывать ТС распределённо по полосе или в позиции отправления.

en: Toggle show demand elements.
ru: Переключить отображение элементов спроса.

en: Clicks target lanes
ru: Клики выбирают полосы

en: Toggle whether clicking should inspect/select/delete lanes instead of edges.
ru: Переключить, должны ли клики осматривать/выделять/удалять полосы вместо рёбер.

en: Toggle show connections over junctions.
ru: Переключить отображение соединений поверх перекрёстков.

en: Toggle hide connections.
ru: Переключить скрытие соединений.

en: Show additional sub-elements
ru: Показывать поддополнительные элементы

en: Toggle show additional sub-elements.
ru: Переключить отображение поддополнительных элементов.

en: Toggle show TAZ elements.
ru: Переключить отображение элементов TAZ.

en: Automatic select junctions
ru: Автоматически выбирать перекрёстки

en: Toggle whether selecting multiple edges should automatically select their junctions.
ru: Переключить, должно ли выделение нескольких рёбер автоматически выделять их перекрёстки.

en: Apply state to all phases
ru: Применить состояние ко всем фазам

en: Toggle whether clicking should apply state changes to all phases of the current TLS plan.
ru: Переключить, должно ли кликанье применять изменения состояния ко всем фазам текущего плана светофора.

en: Automatic merging junction
ru: Автоматическое объединение перекрёстков

en: Toggle ask for confirmation before merging junction.
ru: Переключить запрос подтверждения перед объединением перекрёстка.

en: Edge chain mode
ru: Режим цепочки рёбер

en: Create consecutive edges with a single click (hit ESC to cancel chain).
ru: Создавать последовательные рёбра одним кликом (нажмите ESC для отмены цепочки).

en: Edge opposite direction
ru: Ребро противоположного направления

en: Automatically create an edge in the opposite direction.
ru: Автоматически создавать ребро в противоположном направлении.

en: Move elevation
ru: Перемещать высоту

en: Apply mouse movement to elevation instead of x,y position.
ru: Применять движение мыши к высоте вместо позиции x,y.

en: Show bubbles
ru: Показывать подсказки

en: Toggle show bubbles over junctions shapes.
ru: Переключить отображение подсказок над формами перекрёстков.

en: Toggle show shapes (Polygons and POIs).
ru: Переключить отображение фигур (полигонов и точек интереса).

en: Toggle show all trips (requires updated demand - F5).
ru: Переключить отображение всех поездок (требует обновлённого спроса — F5).

en: Toggle show all person plans.
ru: Переключить отображение всех планов пешеходов.

en: Toggle lock selected person.
ru: Переключить блокировку выбранного пешехода.

en: Show all containers plans
ru: Показывать все планы контейнеров

en: Toggle show all container plans.
ru: Переключить отображение всех планов контейнеров.

en: Toggle lock selected container.
ru: Переключить блокировку выбранного контейнера.

en: Toggle show non-inspected demand elements.
ru: Переключить отображение невыделенных элементов спроса.

en: Toggle show number of overlapped routes.
ru: Переключить отображение количества перекрывающихся маршрутов.

en: Toggle show additionals.
ru: Переключить отображение дополнительных элементов.

en: Draw TAZREL drawing mode
ru: Режим отрисовки TAZREL

en: Toggle draw TAZREL drawing mode.
ru: Переключить режим отрисовки TAZREL.

en: Toggle draw TAZ fill
ru: Переключить заливку TAZ

en: Toggle draw TAZRel only from
ru: Переключить отрисовку TAZRel только от

en: Toggle draw TAZRel only to
ru: Переключить отрисовку TAZRel только к

en: Data type
ru: Тип данных

en: Data sets
ru: Наборы данных

en: Interval
ru: Интервал

en: Parameter
ru: Параметр

en: Inspect mode
ru: Режим осмотра

en: Mode to inspect elements and change their attributes. (I)
ru: Режим осмотра элементов и изменения их атрибутов. (I)

en: Delete mode
ru: Режим удаления

en: Mode for deleting elements. (D)
ru: Режим удаления элементов. (D)

en: Select mode
ru: Режим выделения

en: Mode for selecting elements. (S)
ru: Режим выделения элементов. (S)

en: Move mode
ru: Режим перемещения

en: Mode for moving elements. (M)
ru: Режим перемещения элементов. (M)

en: Edge mode
ru: Режим ребра

en: Mode for creating junctions and edges. (E)
ru: Режим создания перекрёстков и рёбер. (E)

en: Traffic light mode
ru: Режим работы светофора

en: Mode for editing traffic lights over junctions. (T)
ru: Режим редактирования светофоров на перекрёстках. (T)

en: Connection mode
ru: Режим соединений

en: Mode for editing connections between lanes. (C)
ru: Режим редактирования соединений между полосами. (C)

en: Prohibition mode
ru: Режим запретов

en: Mode for editing connection prohibitions. (H)
ru: Режим редактирования запретов соединений. (H)

en: Crossing mode
ru: Режим пешеходных переходов

en: Mode for creating crossings between edges. (R)
ru: Режим создания пешеходных переходов между рёбрами. (R)

en: Additional mode
ru: Режим дополнительных элементов

en: Mode for creating additional elements. (A)
ru: Режим создания дополнительных элементов. (A)

en: Wire mode
ru: Режим проводов

en: Mode for editing overhead wires. (W)
ru: Режим редактирования контактных проводов. (W)

en: TAZ mode
ru: Режим TAZ

en: Mode for creating Traffic Assignment Zones. (Z)
ru: Режим создания зон назначения трафика. (Z)

en: Polygon mode
ru: Режим полигонов

en: Mode for creating polygons and POIs. (P)
ru: Режим создания полигонов и точек интереса. (P)

en: Decal mode
ru: Режим декалей

en: Mode for editing decals. (U)
ru: Режим редактирования декалей. (U)

en: Route mode
ru: Режим маршрутов

en: Mode for creating routes. (R)
ru: Режим создания маршрутов. (R)

en: Route distribution mode
ru: Режим распределений маршрутов

en: Mode for creating and editing rout distributions. (W)
ru: Режим создания и редактирования распределений маршрутов. (W)

en: Vehicle mode
ru: Режим ТС

en: Mode for creating vehicles. (V)
ru: Режим создания ТС. (V)

en: Type mode
ru: Режим типов

en: Mode for creating types (of vehicles, persons and containers). (T)
ru: Режим создания типов (ТС, пешеходов и контейнеров). (T)

en: Type distribution mode
ru: Режим распределений типов

en: Mode for creating and editing type distribution. (U)
ru: Режим создания и редактирования распределений типов. (U)

en: Stop mode
ru: Режим остановок

en: Mode for creating stops. (A)
ru: Режим создания остановок. (A)

en: Person mode
ru: Режим пешеходов

en: Mode for creating persons. (P)
ru: Режим создания пешеходов. (P)

en: Person plan mode
ru: Режим планов пешеходов

en: Mode for creating person plans. (L)
ru: Режим создания планов пешеходов. (L)

en: Container mode
ru: Режим контейнеров

en: Mode for creating containers. (C)
ru: Режим создания контейнеров. (C)

en: Container plan mode
ru: Режим планов контейнеров

en: Mode for creating container plans. (H)
ru: Режим создания планов контейнеров. (H)

en: Edge data mode
ru: Режим данных рёбер

en: Mode for creating edge datas. (E)
ru: Режим создания данных рёбер. (E)

en: Edge relation data mode
ru: Режим данных отношений рёбер

en: Mode for creating edge relation datas. (R)
ru: Режим создания данных отношений рёбер. (R)

en: TAZ relation data mode
ru: Режим данных отношений TAZ

en: Mode for creating TAZ relation datas. (Z)
ru: Режим создания данных отношений TAZ. (Z)

en: MeanData mode
ru: Режим MeanData

en: Mode for MeanData elements. (M)
ru: Режим элементов MeanData. (M)

en: Undo the last change. (Ctrl+Z)
ru: Отменить последнее изменение. (Ctrl+Z)

en: Redo the last change. (Ctrl+Y)
ru: Повторить последнее изменение. (Ctrl+Y)

en: Compute path manager
ru: Вычислить менеджер путей

en: Compute path manager.
ru: Вычислить менеджер путей.

en: WalkingArea Chooser
ru: Выбор зоны ходьбы

en: Route Chooser
ru: Выбор маршрута

en: Stop Chooser
ru: Выбор остановки

en: TLS Chooser
ru: Выбор светофора

en: Additional Chooser
ru: Выбор дополнительного элемента

en: Poly Chooser
ru: Выбор полигона

en: Undo create
ru: Отменить создание

en: Undo delete
ru: Отменить удаление

en: Redo create
ru: Повторить создание

en: Redo delete
ru: Повторить удаление

en: change '%' attribute in % '%' to '%'
ru: изменить атрибут '%' в % '%' на '%'

en: Undo change
ru: Отменить изменение

en: Redo change
ru: Повторить изменение

en: Undo moving up
ru: Отменить перемещение вверх

en: Undo moving down
ru: Отменить перемещение вниз

en: Invalid operation
ru: Недопустимая операция

en: Redo moving front
ru: Повторить перемещение на передний план

en: Redo moving back
ru: Повторить перемещение на задний план

en: Redo create connection '
ru: Повторить создание соединения '

en: Redo delete connection '
ru: Повторить удаление соединения '

en: Undo create crossing
ru: Отменить создание перехода

en: Undo delete crossing
ru: Отменить удаление перехода

en: Redo create crossing
ru: Повторить создание перехода

en: Redo delete crossing
ru: Повторить удаление перехода

en: Undo create edge '
ru: Отменить создание ребра '

en: Undo delete edge '
ru: Отменить удаление ребра '

en: Redo create edge '
ru: Повторить создание ребра '

en: Redo delete edge '
ru: Повторить удаление ребра '

en: Undo create edgeType '
ru: Отменить создание типа ребра '

en: Undo delete edgeType '
ru: Отменить удаление типа ребра '

en: Redo create edgeType '
ru: Повторить создание типа ребра '

en: Redo delete edgeType '
ru: Повторить удаление типа ребра '

en: Undo create junction '
ru: Отменить создание перекрёстка '

en: Undo delete junction '
ru: Отменить удаление перекрёстка '

en: Redo create junction '
ru: Повторить создание перекрёстка '

en: Redo delete junction '
ru: Повторить удаление перекрёстка '

en: Undo create lane '
ru: Отменить создание полосы '

en: Undo delete lane '
ru: Отменить удаление полосы '

en: Redo create lane '
ru: Повторить создание полосы '

en: Redo delete lane '
ru: Повторить удаление полосы '

en: Register joined junctions '%'
ru: Зарегистрировать объединённые перекрёстки '%'

en: Undo register joined junctions
ru: Отменить регистрацию объединённых перекрёстков

en: Redo register joined junctions
ru: Повторить регистрацию объединённых перекрёстков

en: Undo create TLS '
ru: Отменить создание светофора '

en: Undo delete TLS '
ru: Отменить удаление светофора '

en: Redo create TLS '
ru: Повторить создание светофора '

en: Redo delete TLS '
ru: Повторить удаление светофора '

en: Undo toggle % attribute in '%'
ru: Отменить переключение атрибута % в '%'

en: Redo toggle % attribute in '%'
ru: Повторить переключение атрибута % в '%'

en: Invalid Junction
ru: Некорректный перекрёсток

en: Invalid number of TLSs
ru: Некорректное количество светофоров

en: About Eclipse SUMO netedit
ru: О Eclipse SUMO netedit

en: Network editor for Eclipse SUMO, the Simulation of Urban MObility
ru: Редактор сетей для Eclipse SUMO — симуляции городской мобильности

en: Graphical editor for road networks and infrastructure.
ru: Графический редактор дорожных сетей и инфраструктуры.

en: Edit color
ru: Редактировать цвет

en: Critical error
ru: Критическая ошибка

en: Netedit found an internal critical error and will be closed:
ru: Netedit обнаружил внутреннюю критическую ошибку и будет закрыт:

en: ErrorTrace:
ru: Трассировка ошибки:

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Cancel
ru: Отмена

en: Don't Save
ru: Не сохранять

en: Accept
ru: Принять

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset changes
ru: Сбросить изменения

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced options
ru: Дополнительные опции

en: Rerun
ru: Перезапустить

en: Rerun tool
ru: Перезапустить инструмент

en: Back
ru: Назад

en: Back to tool dialog
ru: Вернуться к диалогу инструмента

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy error trace to clipboard
ru: Копировать трассировку ошибки в буфер обмена

en: Report
ru: Сообщить

en: Report bug to github
ru: Сообщить об ошибке на GitHub

en: Custom Geometry Point
ru: Пользовательская точка геометрии

en: close accepting changes
ru: закрыть, приняв изменения

en: close discarding changes
ru: закрыть, отклонив изменения

en: reset to previous values
ru: сбросить к предыдущим значениям

en: Attributes of %
ru: Атрибуты %

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Category
ru: Категория

en: Description
ru: Описание

en: Definition
ru: Определение

en: Operations
ru: Операции

en: Sort
ru: Сортировать

en: Clear
ru: Очистить

en: Help
ru: Справка

en: Open Parameter Template
ru: Открыть шаблон параметров

en: Loading of Parameters From % failed.
ru: Загрузка параметров из % failed.

en: Loaded % Parameters.
ru: Загружено % параметров.

en: Save Parameter Template file
ru: Сохранить файл шаблона параметров

en: - Parameters are defined by a Key and a Value.
ru: - Параметры определяются ключом и значением.

en: - In Netedit can be defined using format key1=parameter1|key2=parameter2|...
ru: - В Netedit можно определить в формате ключ1=значение1|ключ2=значение2|...

en: - Duplicated and empty Keys aren't valid.
ru: - Дублированные и пустые ключи недопустимы.

en: - Whitespace and certain characters aren't allowed (@$%^&/|\....)
ru: - Пробелы и определённые символы недопустимы (@$%^&/|\....)

en: Parameters Help
ru: Справка по параметрам

en: Key of Parameter not defined
ru: Ключ параметра не определён

en: Value of Parameter not defined
ru: Значение параметра не определено

en: Key of Parameter cannot be empty
ru: Ключ параметра не может быть пустым

en: Key '%' of Parameter contains invalid characters
ru: Ключ '%' of параметра содержит недопустимые символы

en: Key '%' already exist
ru: Ключ '%' already уже существует

en: Edit parameters
ru: Редактировать параметры

en: Empty Parameter key
ru: Пустой ключ параметра

en: Parameters with empty keys aren't allowed
ru: Параметры с пустыми ключами недопустимы

en: Invalid Parameter key
ru: Некорректный ключ параметра

en: There are keys with invalid characters
ru: Есть ключи с недопустимыми символами

en: Duplicated Parameters
ru: Дублированные параметры

en: Parameters with the same key aren't allowed
ru: Параметры с одинаковыми ключами недопустимы

en: Parameters
ru: Параметры

en: Save %
ru: Сохранить %

en: You have unsaved %.
ru: У вас есть несохранённые %.

en: Do you wish to close and discard all changes?
ru: Закрыть и отбросить все изменения?

en: Apply to all unsaved elements
ru: Применить ко всем несохранённым элементам

en: Undo/Redo history
ru: История отмены/повтора

en: Edit vClasses of attribute '%'
ru: Редактировать vClasses атрибута '%'

en: Selection options
ru: Опции выделения

en: Allow all vehicles
ru: Разрешить все ТС

en: Allow only road vehicles
ru: Разрешить только дорожные ТС

en: Allow only rail vehicles
ru: Разрешить только рельсовые ТС

en: Disallow all vehicles
ru: Запретить все ТС

en: Select vClasses
ru: Выбрать vClasses

en: Default vehicle class
ru: Класс ТС по умолчанию

en: A passenger car assigned for private use
ru: Легковой автомобиль для личного использования

en: Vehicle for hire with a driver
ru: ТС для найма с водителем

en: Urban line traffic
ru: Городской линейный транспорт

en: Overland transport
ru: Междугородний транспорт

en: Vehicles specialized in delivering goods
ru: ТС, специализированные на доставке товаров

en: Vehicle designed to transport cargo
ru: ТС, предназначенное для перевозки грузов

en: Truck with trailer
ru: Грузовик с прицепом

en: Vehicle designated to respond to an emergency
ru: ТС, предназначенное для реагирования на чрезвычайные ситуации

en: Two- or three-wheeled motor vehicle
ru: Двух- или трёхколёсное моторное ТС

en: Motorcycle not allowed in motorways
ru: Мотоцикл, не допускаемый на автомагистрали

en: Human-powered, pedal-driven vehicle
ru: ТС с педальным приводом

en: An electric scooter or a kick scooter
ru: Электросамокат или кикскутер

en: Person traveling on foot
ru: Человек, передвигающийся пешком

en: A mobility impaired person
ru: Человек с ограниченными возможностями передвижения

en: Rail vehicle which runs on tracks
ru: Рельсовое ТС, движущееся по рельсам

en: Rail electric vehicle
ru: Рельсовое электрическое ТС

en: High-speed rail vehicle
ru: Высокоскоростное рельсовое ТС

en: Heavier than tram
ru: Тяжелее трамвая

en: Heavy rail vehicle
ru: Тяжёлое рельсовое ТС

en: A conveyance suspended on a cable
ru: ТС, подвешенное на канате

en: A railway that mostly runs underground
ru: Железная дорога, в основном подземная

en: Future electric mobility vehicles
ru: ТС будущей электрической мобильности

en: Vehicle designed for military forces
ru: ТС, предназначенное для вооружённых сил

en: Basic class for navigating waterway
ru: Базовый класс для навигации по водным путям

en: Vehicle of a governmental security agency
ru: ТС государственного агентства безопасности

en: A civilian security armored car used by VIPs
ru: Гражданский бронированный автомобиль безопасности для VIP

en: High-Occupancy Vehicle (two or more passengers)
ru: ТС с высокой загрузкой (два или более пассажира)

en: A transport container
ru: Транспортный контейнер

en: An airplane
ru: Самолёт

en: A small unmanned robot
ru: Малый беспилотный робот

en: Reserved for user-defined semantics
ru: Зарезервировано для пользовательской семантики

en: Overwrite % '%'
ru: Перезаписать % '%'

en: There is already a % '%'. Overwrite?
ru: Уже существует % '%'. Перезаписать?

en: Apply this solution to all conflicted elements
ru: Применить это решение ко всем конфликтующим элементам

en: Open dialog for editing vClasses
ru: Открыть диалог редактирования vClasses

en: Open dialog for editing color
ru: Открыть диалог редактирования цвета

en: true
ru: истина

en: false
ru: ложь

en: Error updating % '%'
ru: Ошибка обновления % '%'

en: % '%' cannot be updated because
ru: % '%' нельзя обновить, потому что

en: there are invalid %s.
ru: есть некорректные %s.

en: No routes in net
ru: Нет маршрутов в сети

en: Add % reference
ru: Добавить ссылку %

en: add % in '%'
ru: добавить % в '%'

en: Rerouter intervals of % '%' cannot be saved
ru: Интервалы маршрутизатора % '%' нельзя сохранить

en: . There are overlapping intervals.
ru: . Есть перекрывающиеся интервалы.

en: Error updating % of % '%'
ru: Ошибка обновления % из % '%'

en: % of % '%' cannot be updated because
ru: % из % '%' нельзя обновить, потому что

en: at least one % must be defined.
ru: должен быть определён хотя бы один % must be defined.

en: No edges in net
ru: Нет рёбер в сети

en: No lanes in net
ru: Нет полос в сети

en: Rerouter has more than one edge
ru: Маршрутизатор имеет более одного ребра

en: No parkingAreas in net
ru: Нет парковочных зон в сети

en: Edit % '%'
ru: Редактировать % '%'

en: change % values
ru: изменить значения %

en: VariableSpeedSign steps of % '%' cannot be saved
ru: Шаги знака переменной скорости % '%' нельзя сохранить

en: Steps has to be sorted.
ru: Шаги должны быть отсортированы.

en: Invalid row type
ru: Некорректный тип строки

en: Open Image
ru: Открыть изображение

en: Open OSG File
ru: Открыть файл OSG

en: Error editing %
ru: Ошибка редактирования %

en: The % cannot be updated because attribute % is invalid.
ru: % cannot нельзя обновить, потому что атрибут % is некорректен.

en: Save % as
ru: Сохранить % as как

en: Open %
ru: Открыть %

en: Visited Directories
ru: Посещённые каталоги

en: Directory:
ru: Каталог:

en: File Name:
ru: Имя файла:

en: Copy File
ru: Копировать файл

en: Select destination file
ru: Выбрать целевой файл

en: Error copying file
ru: Ошибка копирования файла

en: Unable to copy file: %
ru: Не удалось скопировать файл: %

en: The source and destination files are the same
ru: Исходный и целевой файлы совпадают

en: Overwrite file
ru: Перезаписать файл

en: The destination file: %
ru: Целевой файл: %

en: already exist. Overwrite?
ru: уже существует. Перезаписать?

en: Check destination file permissions
ru: Проверить права доступа к целевому файлу

en: Move File
ru: Переместить файл

en: Error moving file
ru: Ошибка перемещения файла

en: Unable to move file:
    %
ru: Не удалось переместить файл:
    %

en: Deleting file
ru: Удаление файла

en: Are you sure you want to delete the file:
ru: Вы уверены, что хотите удалить файл:

en: Error deleting file
ru: Ошибка удаления файла

en: Unable to delete file: %
ru: Не удалось удалить файл: %

en: Check file permissions
ru: Проверить права доступа к файлу

en: Up one level
ru: На уровень вверх

en: Home directory
ru: Домашний каталог

en: Work directory
ru: Рабочий каталог

en: Config directory
ru: Каталог конфигурации

en: Select all
ru: Выделить все

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Name
ru: Имя

en: Size
ru: Размер

en: User
ru: Пользователь

en: Group
ru: Группа

en: Reverse
ru: Обратить

en: Ignore case
ru: Игнорировать регистр

en: View
ru: Вид

en: Small icons
ru: Маленькие иконки

en: Big icons
ru: Большие иконки

en: Details
ru: Подробно

en: Rows
ru: Строки

en: Columns
ru: Столбцы

en: Hidden files
ru: Скрытые файлы

en: Preview images
ru: Предпросмотр изображений

en: Normal images
ru: Обычные изображения

en: Medium images
ru: Средние изображения

en: Giant images
ru: Гигантские изображения

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Set bookmark
ru: Установить закладку

en: Clear bookmarks
ru: Очистить закладки

en: New directory...
ru: Новый каталог...

en: Copy...
ru: Копировать...

en: Move...
ru: Переместить...

en: Delete...
ru: Удалить...

en: The selected file: %
ru: Выбранный файл: %

en: File doesn't exist
ru: Файл не существует

en: The selected file '%'
ru: Выбранный файл '%'

en: doesn't exist
ru: не существует

en: Create New Directory
ru: Создать новый каталог

en: Create new directory with name:
ru: Создать новый каталог с именем:

en: Directory already Exists
ru: Каталог уже существует

en: The new directory:
    %
ru: Новый каталог:
    %

en: already exists
ru: уже существует

en: Cannot create directory
ru: Не удалось создать каталог

en: Cannot create directory:
    %
ru: Не удалось создать каталог:
    %

en: Check folder permissions
ru: Проверить права доступа к каталогу

en: Bookmark current directory.
ru: Добавить текущий каталог в закладки.

en: Clear bookmarks.
ru: Очистить закладки.

en: Go up one directory
ru: Перейти на уровень вверх

en: Go to home directory
ru: Перейти в домашний каталог

en: Go to work directory
ru: Перейти в рабочий каталог

en: Go to netedit config directory
ru: Перейти в каталог конфигурации netedit

en: Go to sumo config directory
ru: Перейти в каталог конфигурации sumo

en: Create new directory
ru: Создать новый каталог

en: Display directory with small icons
ru: Отображать каталог маленькими иконками

en: Display directory with big icons
ru: Отображать каталог большими иконками

en: Display detailed directory listing
ru: Отображать подробный список каталога

en: Toggle show hidden files and directories
ru: Переключить отображение скрытых файлов и каталогов

en: Select a solution for StoppingPlaces and E2 detectors
ru: Выберите решение для мест остановок и детекторов E2

en: Activate friendlyPos and save
ru: Активировать friendlyPos и сохранить

en: Friendly pos parameter will be activated in all stopping places and E2 detectors
ru: Параметр friendlyPos будет активирован для всех мест остановок и детекторов E2

en: Save invalid positions
ru: Сохранить некорректные позиции

en: Save stopping places and E2 detectors with invalid positions
ru: Сохранить места остановок и детекторы E2 с некорректными позициями

en: Fix positions and save
ru: Исправить позиции и сохранить

en: Position of stopping places and E2 detectors will be fixed
ru: Позиции мест остановок и детекторов E2 будут исправлены

en: Select invalid additionals
ru: Выделить некорректные дополнительные элементы

en: Cancel saving of additionals and select invalid stopping places and E2 detectors
ru: Отменить сохранение дополнительных элементов и выделить некорректные места остановок и детекторы E2

en: change % of invalid additionals
ru: изменить % of некорректных дополнительных элементов

en: fix positions of invalid additionals
ru: исправить позиции некорректных дополнительных элементов

en: select invalid additionals
ru: выделить некорректные дополнительные элементы

en: Select a solution for Multilane E2 detectors
ru: Выберите решение для многополосных детекторов E2

en: Build connections between lanes
ru: Создать соединения между полосами

en: New connections will be created between non-connected lanes
ru: Будут созданы новые соединения между несвязанными полосами

en: Remove invalid E2 detectors
ru: Удалить некорректные детекторы E2

en: Remove Multilane E2 Detectors with non-connected lanes
ru: Удалить многополосные детекторы E2 с несвязанными полосами

en: fix multilane additionals problems
ru: исправить проблемы многополосных дополнительных элементов

en: Fix additional problems
ru: Исправить проблемы дополнительных элементов

en: Routes
ru: Маршруты

en: Remove invalid routes
ru: Удалить некорректные маршруты

en: Remove invalid routes and save
ru: Удалить некорректные маршруты и сохранить

en: Save invalid routes
ru: Сохранить некорректные маршруты

en: Select invalid routes
ru: Выделить некорректные маршруты

en: Select invalid routes and stop saving
ru: Выделить некорректные маршруты и прекратить сохранение

en: Remove stops out of route
ru: Удалить остановки вне маршрута

en: delete invalid routes
ru: удалить некорректные маршруты

en: select invalid routes
ru: выделить некорректные маршруты

en: delete invalid stops
ru: удалить некорректные остановки

en: Remove invalid vehicles
ru: Удалить некорректные ТС

en: Remove invalid vehicles and save
ru: Удалить некорректные ТС и сохранить

en: Save invalid vehicles
ru: Сохранить некорректные ТС

en: Select invalid vehicles
ru: Выделить некорректные ТС

en: Select invalid vehicles and stop saving
ru: Выделить некорректные ТС и прекратить сохранение

en: Remove stops out of vehicle's route
ru: Удалить остановки вне маршрута ТС

en: delete invalid vehicles
ru: удалить некорректные ТС

en: Stop positions
ru: Позиции остановок

en: Activate friendlyPos
ru: Активировать friendlyPos

en: Save invalid stops
ru: Сохранить некорректные остановки

en: Save elements with invalid positions
ru: Сохранить элементы с некорректными позициями

en: Select conflicted stops
ru: Выделить конфликтующие остановки

en: Select conflicted stops and abort saving
ru: Выделить конфликтующие остановки и прервать сохранение

en: Fix stop positions and save
ru: Исправить позиции остановок и сохранить

en: change % of invalid stops
ru: изменить % of недействительных остановок

en: fix positions of invalid stops
ru: исправить позиции некорректных остановок

en: select invalid stops
ru: выделить некорректные остановки

en: Person/container plans
ru: Планы пешеходов/контейнеров

en: Remove invalid plans
ru: Удалить некорректные планы

en: Save invalid plans
ru: Сохранить некорректные планы

en: Select conflicted plans
ru: Выделить конфликтующие планы

en: Select conflicted plans and abort saving
ru: Выделить конфликтующие планы и прервать сохранение

en: delete invalid person plans
ru: удалить некорректные планы пешеходов

en: select invalid person plans
ru: выделить некорректные планы пешеходов

en: Fix demand elements problems
ru: Исправить проблемы элементов спроса

en: Conflict
ru: Конфликт

en: Save list of conflicted items
ru: Сохранить список конфликтующих элементов

en: Saving successfully
ru: Сохранение успешно

en: List of conflicted items was successfully saved
ru: Список конфликтующих элементов успешно сохранён

en: Saving list of conflicted items failed
ru: Сохранение списка конфликтующих элементов не удалось

en: Remove invalid edges
ru: Удалить некорректные рёбра

en: Save invalid edges
ru: Сохранить некорректные рёбра

en: Select invalid edges
ru: Выделить некорректные рёбра

en: Select invalid edges and abort saving
ru: Выделить некорректные рёбра и прервать сохранение

en: delete invalid edges
ru: удалить некорректные рёбра

en: select invalid edges
ru: выделить некорректные рёбра

en: Remove invalid crossings
ru: Удалить некорректные пешеходные переходы

en: Save invalid crossings
ru: Сохранить некорректные переходы

en: Select invalid crossing
ru: Выделить некорректный переход

en: Select invalid crossing and abort saving
ru: Выделить некорректный переход и прервать сохранение

en: delete invalid crossings
ru: удалить некорректные переходы

en: select invalid crossings
ru: выделить некорректные переходы

en: Fix network elements problems
ru: Исправить проблемы элементов сети

en: Edit netedit options
ru: Редактировать опции netedit

en: Run netgenerate with advanced options
ru: Запустить netgenerate с дополнительными опциями

en: Toggle Menu Tooltips
ru: Переключить подсказки меню

en: Toggles whether tooltips in the menu shall be shown.
ru: Переключает отображение подсказок в меню.

en: Save options
ru: Сохранить опции

en: Save configuration file
ru: Сохранить файл конфигурации

en: Load options
ru: Загрузить опции

en: Load configuration file
ru: Загрузить файл конфигурации

en: Default options
ru: Опции по умолчанию

en: Reset all options to default
ru: Сбросить все опции к значениям по умолчанию

en: Topics
ru: Темы

en: Search
ru: Поиск

en: Include description in search
ru: Включить описание в поиск

en: options file
ru: файл опций

en: Could not load configuration '
ru: Не удалось загрузить конфигурацию '

en: Could not load tool configuration '
ru: Не удалось загрузить конфигурацию инструмента '

en: Loaded configuration.
ru: Конфигурация загружена.

en: Reset value
ru: Сбросить значение

en: Select filename
ru: Выбрать имя файла

en: XML file
ru: XML-файл

en: Edit SUMO options
ru: Редактировать опции SUMO

en: Save output
ru: Сохранить вывод

en: Console output
ru: Вывод в консоль

en: tool log file
ru: файл журнала инструмента

en: Abort
ru: Прервать

en: Abort running
ru: Прервать выполнение

en: Running netgenerate results
ru: Результаты выполнения netgenerate

en: Python Tool
ru: Инструмент Python

en: Grid
ru: Сетка

en: Spider
ru: Паук

en: Random grid
ru: Случайная сетка

en: Random
ru: Случайная

en: Tool
ru: Инструмент

en: Save toolcfg
ru: Сохранить toolcfg

en: Save file with tool configuration
ru: Сохранить файл с конфигурацией инструмента

en: Load toolcfg
ru: Загрузить toolcfg

en: Load file with tool configuration
ru: Загрузить файл с конфигурацией инструмента

en: Sorted by name
ru: Сортировать по имени

en: Grouped by categories
ru: Группировать по категориям

en: Use current % file
ru: Использовать текущий файл % file

en: Select % file
ru: Выбрать файл % file

en: Use current selected edges
ru: Использовать текущие выбранные рёбра

en: additional
ru: дополнительный

en: data
ru: данные

en: sumo config
ru: конфигурация sumo

en: reset %
ru: сбросить %

en: Nothing to enable, implement in Children
ru: Нечего включать, реализовать в дочерних

en: Nothing to disable, implement in Children
ru: Нечего отключать, реализовать в дочерних

en: Parent filename
ru: Имя родительского файла

en: Nothing to toggle, implement in Children
ru: Нечего переключать, реализовать в дочерних

en: Open
ru: Открыть

en:  Dialog
ru:  Диалог

en: Cursor position over additional shape:
ru: Позиция курсора над формой дополнительного элемента:

en: Cursor position over lane:
ru: Позиция курсора над полосой:

en: Mouse position over edge:
ru: Позиция мыши над ребром:

en: Cursor position in view:
ru: Позиция курсора в виде:

en: Invalid number of edges
ru: Некорректное количество рёбер

en: add bus stop '
ru: добавить автобусную остановку '

en: add train stop '
ru: добавить остановку поезда '

en: Could not build access in netedit; % '%' already owns an access in the edge '%'
ru: Не удалось создать доступ в netedit; % '%' уже имеет доступ на ребре '%'

en: Could not build access in netedit; The lane '%' doesn't support pedestrians
ru: Не удалось создать доступ в netedit; полоса '%' doesn't не поддерживает пешеходов

en: add access in '
ru: добавить доступ в '

en: add container stop '
ru: добавить остановку контейнера '

en: Could not build % with ID '%' in netedit; Invalid charge type '%' .
ru: Не удалось создать % с ID '%' в netedit; некорректный тип зарядки '%'.

en: add charging station '
ru: добавить зарядную станцию '

en: Could not build parking area with ID '%' in netedit; Invalid departPos over lane.
ru: Не удалось создать парковочную зону с ID '%' in в netedit; некорректная departPos на полосе.

en: add parking area '
ru: добавить парковочную зону '

en: Could not build parking space in netedit; attribute width cannot be parse to float.
ru: Не удалось создать парковочное место в netedit; атрибут width нельзя преобразовать в float.

en: Could not build parking space in netedit; attribute length cannot be parse to float.
ru: Не удалось создать парковочное место в netedit; атрибут length нельзя преобразовать в float.

en: Could not build parking space in netedit; attribute angle cannot be parse to float.
ru: Не удалось создать парковочное место в netedit; атрибут angle нельзя преобразовать в float.

en: add parking space in '
ru: добавить парковочное место в '

en: add induction loop '
ru: добавить индукционную петлю '

en: Could not build lane area detector with ID '%' in netedit; invalid traffic light ID.
ru: Не удалось создать детектор зоны полосы с ID '%' in в netedit; некорректный ID светофора.

en: add lane area detector '
ru: добавить детектор зоны полосы '

en: Could not build lane area detector with ID '%' in netedit; Lanes aren't consecutives.
ru: Не удалось создать детектор зоны полосы с ID '%' in в netedit; полосы не последовательны.

en: add entry-exit detector '
ru: добавить детектор входа-выхода '

en: add entry detector in '
ru: добавить детектор входа в '

en: add exit detector in '
ru: добавить детектор выхода в '

en: add instant induction loop '
ru: добавить мгновенную индукционную петлю '

en: add lane calibrator '
ru: добавить калибратор полосы '

en: add calibrator '
ru: добавить калибратор '

en: add calibrator flow in '
ru: добавить поток калибратора в '

en: add rerouter '
ru: добавить маршрутизатор '

en: Could not build interval with ID '%' in netedit; begin is greater than end.
ru: Не удалось создать интервал с ID '%' in в netedit; begin больше end.

en: add rerouter interval in '
ru: добавить интервал маршрутизатора в '

en: Could not build interval with begin '%' and end '%' in '%' due overlapping.
ru: Не удалось создать интервал с begin '%' and и end '%' in в '%' due перекрытие.

en: add closing lane reroute in '
ru: добавить закрывающее перенаправление полосы в '

en: add closing reroute in '
ru: добавить закрывающее перенаправление в '

en: add dest prob reroute in '
ru: добавить перенаправление по вероятности назначения в '

en: add parking area reroute in '
ru: добавить перенаправление в парковочную зону в '

en: add route prob reroute in '
ru: добавить перенаправление по вероятности маршрута в '

en: add route probe '
ru: добавить зонд маршрута '

en: add Variable Speed Sign '
ru: добавить знак переменной скорости '

en: add VSS Step in '
ru: добавить шаг знака переменной скорости в '

en: Could not build Vaporizer with ID '%' in netedit; begin is greater than end.
ru: Не удалось создать испаритель с ID '%' in в netedit; begin больше end.

en: add vaporizer in '
ru: добавить испаритель в '

en: Could not build TAZ with ID '%' in netedit; Invalid Shape.
ru: Не удалось создать TAZ с ID '%' in в netedit; некорректная форма.

en: add TAZ '
ru: добавить TAZ '

en: add TAZ Source in '
ru: добавить источник TAZ в '

en: update TAZ Source in '
ru: обновить источник TAZ в '

en: add TAZ Sink in '
ru: добавить приёмник TAZ в '

en: update TAZ Sink in '
ru: обновить приёмник TAZ в '

en: add traction substation '
ru: добавить тяговую подстанцию '

en: Could not build overhead wire with ID '%' in netedit; Lanes aren't consecutives.
ru: Не удалось создать контактный провод с ID '%' in в netedit; полосы не последовательны.

en: add overhead wire '
ru: добавить контактный провод '

en: add polygon '
ru: добавить полигон '

en: add POI '%'
ru: добавить точку интереса '%'

en: add POI lane '%'
ru: добавить точку интереса на полосе '%'

en: Could not build POI with ID '%' in netedit
ru: Не удалось создать точку интереса с ID '%' in в netedit

en: Network requires a geo projection.
ru: Сеть требует гео-проекции.

en: add POI GEO '%'
ru: добавить GEO-точку интереса '%'

en: add jps walkable area '
ru: добавить зону ходьбы JuPedSim '

en: add jps obstacle '
ru: добавить препятствие JuPedSim '

en: Could not build % with ID '%' in netedit; % with ID '%' doesn't exist.
ru: Не удалось создать % с ID '%' в netedit; % с ID '%' не существует.

en: Both myEdge and myLane aren't defined
ru: Ни myEdge, ни myLane не определены

en: calibratorFlow of calibrator '%' cannot be written. Either type or vehsPerHour or speed must be enabled
ru: calibratorFlow калибратора '%' cannot нельзя записать. Должен быть включён либо type, либо vehsPerHour, либо speed

en: ' needs at least one entry and one exit
ru: ' требуется хотя бы один вход и один выход

en: An entry-exit detector needs at least one entry detector
ru: Детектор входа-выхода требует хотя бы один детектор входа

en: An entry-exit detector needs at least one exit detector
ru: Детектор входа-выхода требует хотя бы один детектор выхода

en: Release from lane
ru: Открепить от полосы

en: Attach to nearest lane
ru: Прикрепить к ближайшей полосе

en: Transform to POI
ru: Преобразовать в точку интереса

en: Transform to POI Geo
ru: Преобразовать в GEO-точку интереса

en: No geo-conversion defined
ru: Гео-преобразование не определено

en: Simplify Shape
ru: Упростить форму

en: Replace current shape with a rectangle
ru: Заменить текущую форму прямоугольником

en: Open shape
ru: Разомкнуть форму

en: Open polygon's shape
ru: Разомкнуть форму полигона

en: Close shape
ru: Замкнуть форму

en: Close polygon's shape
ru: Замкнуть форму полигона

en: Select elements within polygon
ru: Выделить элементы внутри полигона

en: Select elements within polygon boundary
ru: Выделить элементы внутри границы полигона

en: Triangulate polygon
ru: Триангулировать полигон

en: Convert the current polygon in triangles
ru: Преобразовать текущий полигон в треугольники

en: Remove geometry point
ru: Удалить точку геометрии

en: Remove geometry point under mouse
ru: Удалить точку геометрии под мышью

en: Set first geometry point
ru: Установить первую точку геометрии

en: Number of remaining points insufficient
ru: Недостаточно оставшихся точек

en: Polygon already opened
ru: Полигон уже разомкнут

en: Polygon already closed
ru: Полигон уже замкнут

en: Selected point must be different of the first point
ru: Выбранная точка должна отличаться от первой точки

en: Polygon already simplified
ru: Полигон уже упрощён

en: Using GEO Shape
ru: Используется GEO-форма

en: ' needs at least one edge
ru: ' требуется хотя бы одно ребро

en: Set custom Geometry Point
ru: Установить пользовательскую точку геометрии

en: ' needs at least one lane
ru: ' требуется хотя бы одна полоса

en: add data set
ru: добавить набор данных

en: add data set and data interval
ru: добавить набор данных и интервал данных

en: add data interval
ru: добавить интервал данных

en: There is already a edgeRel defined in edge '%'.
ru: В ребре '%' уже определён edgeRel.

en: add edge rel
ru: добавить отношение ребра

en: There is already a edgeRel defined between '%' and '%'.
ru: Между '%' и '%' уже определён edgeRel.

en: There is already a TAZ rel defined between '%' and '%'.
ru: Между '%' и '%' уже определён TAZ rel.

en: There is already a TAZ rel defined in '%'.
ru: В '%' уже определён TAZ rel.

en: add TAZ rel
ru: добавить отношение TAZ

en: GenericData was already inserted
ru: GenericData уже вставлен

en: GenericData wasn't previously inserted
ru: GenericData не был ранее вставлен

en: DataInterval was already inserted
ru: DataInterval уже вставлен

en: DataInterval wasn't previously inserted
ru: DataInterval не был ранее вставлен

en: Open % Dialog
ru: Открыть диалог %

en: Invalid index
ru: Некорректный индекс

en: add meanDataEdge
ru: добавить meanData ребра

en: add meanDataLane
ru: добавить meanData полосы

en: Could not build % in netedit
ru: Не удалось создать % in в netedit

en: Edge doesn't exist.
ru: Ребро не существует.

en: Attribute '%' doesn't exist.
ru: Атрибут '%' doesn't не существует.

en: Could not build % with ID '%' in netedit; Invalid value '%' for %.
ru: Не удалось создать % с ID '%' в netedit; некорректное значение '%' для %.

en: Route length:
ru: Длина маршрута:

en: reverse
ru: обратить

en: reverse current %
ru: обратить текущий %

en: Add reverse %
ru: Добавить обратный %

en: Edge '%' is not consecutive with edge '%'
ru: Ребро '%' не является последовательным с ребром '%'

en: Invalid from edge '%' used in % of % '%'
ru: Некорректное начальное ребро '%' использовано в % из % '%'

en: Invalid to edge '%' used in % of % '%'
ru: Некорректное конечное ребро '%' использовано в % из % '%'

en: Invalid from junction '%' used in % of % '%'
ru: Некорректный начальный перекрёсток '%' использован в % из % '%'

en: Invalid to junction '%' used in % of % '%'
ru: Некорректный конечный перекрёсток '%' использован в % из % '%'

en: Invalid from TAZ '%' used in % of % '%'
ru: Некорректный начальный TAZ '%' использован в % из % '%'

en: Invalid to TAZ '%' used in % of % '%'
ru: Некорректный конечный TAZ '%' использован в % из % '%'

en: Invalid from bus stop '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная начальная автобусная остановка '%' использована в % из % '%'

en: Invalid from train stop '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная начальная остановка поезда '%' использована в % из % '%'

en: Invalid from container stop '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная начальная остановка контейнера '%' использована в % из % '%'

en: Invalid from charging station '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная начальная зарядная станция '%' использована в % из % '%'

en: Invalid from parking area '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная начальная парковочная зона '%' использована в % из % '%'

en: Invalid to bus stop '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная конечная автобусная остановка '%' использована в % из % '%'

en: Invalid to train stop '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная конечная остановка поезда '%' использована в % из % '%'

en: Invalid to container stop '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная конечная остановка контейнера '%' использована в % из % '%'

en: Invalid to charging station '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная конечная зарядная станция '%' использована в % из % '%'

en: Invalid to parking area '%' used in % of % '%'
ru: Некорректная конечная парковочная зона '%' использована в % из % '%'

en: Invalid from route '%' used in % of % '%'
ru: Некорректный начальный маршрут '%' использован в % из % '%'

en: Invalid to route '%' used in % of % '%'
ru: Некорректный конечный маршрут '%' использован в % из % '%'

en: Cannot repeat in routes with only one edge
ru: Нельзя повторять в маршрутах с одним ребром

en: Cannot repeat route; front and last edge aren't connected
ru: Нельзя повторять маршрут; первое и последнее ребро не соединены

en: copy % '%'
ru: скопировать % '%'

en: delete % '%'
ru: удалить % '%'

en: VType '%' with probability % cannot be referenced with distribution '%'
ru: Тип ТС '%' с вероятностью % не может ссылаться на распределение '%'

en: add % '%'
ru: добавлять % '%'

en: Could not build % with ID '%' in netedit; %.
ru: Не удалось создать % с идентификатором '%' в netedit; %.

en: Route '%' with probability % cannot be referenced with distribution '%'
ru: Маршрут "%" с вероятностью % не может быть связан с распределением "%"

en: Invalid % used in % '%'. % is greater than number of lanes
ru: Недопустимый %, указанный в % '%'. % больше, чем количество полос

en: Invalid % used in % '%'. % is greater than type %
ru: Недопустимый %, используемый в % '%'.  Значение % больше, чем тип %

en: Invalid vehicle type '%' used in % '%'.
ru: Некорректный тип ТС '%' использован в % '%'.

en: Containers don't support stops at busStops or trainStops
ru: Контейнеры не поддерживают остановки на busStops или trainStops

en: Persons don't support stops at containerStops
ru: Пешеходы не поддерживают остановки на containerStops

en: Persons don't support stops at chargingStations
ru: Пешеходы не поддерживают остановки на chargingStations

en: Containers don't support stops at chargingStations
ru: Контейнеры не поддерживают остановки на chargingStations

en: Persons don't support stops at parkingAreas
ru: Пешеходы не поддерживают остановки на parkingAreas

en: Containers don't support stops at parkingAreas
ru: Контейнеры не поддерживают остановки на parkingAreas

en: vehicles don't support stops at edges
ru: ТС не поддерживают остановки на рёбрах

en: A stop must be defined either over a stoppingPlace, a edge or a lane
ru: Остановка должна быть определена либо над stoppingPlace, либо над ребром, либо над полосой

en: A stop requires only a stoppingPlace, edge or lane
ru: Для остановки требуется только stoppingPlace, ребро или полоса

en: Could not build % with ID '%' in netedit; via % with ID '%' doesn't exist.
ru: Не удалось создать % с ID '%' в netedit; via % с ID '%' не существует.

en: % with id '%' doesn't exist in % '%'
ru: % с id '%' не существует в % '%'

en: invalid probability % in % '%'
ru: некорректная вероятность % в % '%'

en: Invalid type distribution probabilities in % '%'. Must have the same number of elements
ru: Некорректные вероятности распределения типов в % '%'. Должно быть одинаковое количество элементов

en: Invalid Stop parent
ru: Некорректный родитель остановки

en: Invalid parent
ru: Некорректный родитель

en: transform to
ru: преобразовать в

en: Trip (over junctions)
ru: Поездка (по перекрёсткам)

en: Flow (over junctions)
ru: Поток (по перекрёсткам)

en: Trip (over TAZs)
ru: Поездка (по TAZ)

en: Flow (over TAZs)
ru: Поток (по TAZ)

en: Vehicle (embedded route)
ru: ТС (встроенный маршрут)

en: RouteFlow
ru: Поток по маршруту

en: RouteFlow (embedded route)
ru: Поток по маршруту (встроенный маршрут)

en: Trip
ru: Поездка

en: transform selected to
ru: преобразовать выбранные в

en: Trips (over junctions) (only %)
ru: Поездки (по перекрёсткам) (только %)

en: Flows (over junctions) (only %)
ru: Потоки (по перекрёсткам) (только %)

en: Trips (over junctions)
ru: Поездки (по перекрёсткам)

en: Flows (over junctions)
ru: Потоки (по перекрёсткам)

en: Trips (over TAZs) (only %)
ru: Поездки (по TAZ) (только %)

en: Flows (over TAZs) (only %)
ru: Потоки (по TAZ) (только %)

en: Trips (over TAZs)
ru: Поездки (по TAZ)

en: Flows (over TAZs)
ru: Потоки (по TAZ)

en: Vehicles (only %)
ru: ТС (только %)

en: Vehicles (embedded route) (only %)
ru: ТС (встроенный маршрут) (только %)

en: RouteFlows (only %)
ru: Потоки по маршруту (только %)

en: RouteFlows (embedded route) (only %)
ru: Потоки по маршруту (встроенный маршрут) (только %)

en: Trips (only %)
ru: Поездки (только %)

en: Flows (only %)
ru: Потоки (только %)

en: Vehicles (embedded route)
ru: ТС (встроенный маршрут)

en: RouteFlows
ru: Потоки по маршруту

en: RouteFlows (embedded route)
ru: Потоки по маршруту (встроенный маршрут)

en: Trips
ru: Поездки

en: Invalid vehicle tag
ru: Некорректный тег ТС

en: remove geometry point of %
ru: удалить точку геометрии %

en: moving custom shape of %
ru: перемещение пользовательской формы %

en: moving % of %
ru: перемещение % из %

en: remove first geometry point of %
ru: удалить первую точку геометрии %

en: remove last geometry point of %
ru: удалить последнюю точку геометрии %

en: moving shape of %
ru: перемещение формы %

en: Lanes aren't consecutives
ru: Полосы не последовательны

en: Lanes aren't connected
ru: Полосы не соединены

en: starPos > (endPos - EPS)
ru: startPos > (endPos - EPS)

en: position of %
ru: позиция %

en:  %'s size
ru:  %'s size (размер)

en: lane start
ru: начало полосы

en: lane end
ru: конец полосы

en: % > length of lane
ru: % > длина полосы

en: % > (length of lane - EPS)
ru: % > (длина полосы - EPS)

en: arrivalPos of %
ru: arrivalPos %

en: departPos of %
ru: departPos %

en: moving center of %
ru: перемещение центра %

en: moving entire shape of %
ru: перемещение всей формы %

en: editing shape of %
ru: редактирование формы %

en: length of %
ru: длина %

en: width of %
ru: ширина %

en: height of %
ru: высота %

en: Set custom connection shape
ru: Установить пользовательскую форму соединения

en: Smooth connection shape
ru: Сгладить форму соединения

en: Could not set attribute '%' (tls is broken)
ru: Не удалось установить атрибут '%' (светофор повреждён)

en: Cannot restore attribute '%=%' for computed connection from lane '%'
ru: Не удалось восстановить атрибут '%=%' для вычисленного соединения от полосы '%'

en: Crossing's edges don't support pedestrians
ru: Рёбра перехода не поддерживают пешеходов

en: Set custom crossing shape
ru: Установить пользовательскую форму перехода

en: Parent junctions are in the same position: %, %
ru: Родительские перекрёстки в одной позиции: %, %

en: Could not compute smooth shape for edge '%'
ru: Не удалось вычислить сглаженную форму для ребра '%'

en: Could not compute smooth elevation for edge '%'
ru: Не удалось вычислить сглаженную высоту для ребра '%'

en: invalid link state='%'
ru: некорректное состояние связи='%'

en: TLS operations
ru: Операции со светофорами

en: Add TLS
ru: Добавить светофор

en: Add joined TLS
ru: Добавить объединённый светофор

en: Reset edge endpoints
ru: Сбросить конечные точки рёбер

en: Set custom junction shape
ru: Установить пользовательскую форму перекрёстка

en: Reset junction shape
ru: Сбросить форму перекрёстка

en: Replace junction by geometry point
ru: Заменить перекрёсток точкой геометрии

en: Split junction (% end points)
ru: Разделить перекрёсток (% end конечных точек)

en: Split junction and reconnect
ru: Разделить перекрёсток и переподключить

en: Select roundabout
ru: Выделить кольцевую развязку

en: Convert to roundabout (using junction attribute radius %)
ru: Преобразовать в кольцевую развязку (используя атрибут radius перекрёстка %)

en:  of % junctions
ru:  из % junctions перекрёстков

en: Clear connections
ru: Очистить соединения

en: Reset connections
ru: Сбросить соединения

en: Reset junction shapes
ru: Сбросить формы перекрёстков

en: wrong edit mode
ru: неправильный режим редактирования

en: change junction position
ru: изменить позицию перекрёстка

en: change keepClear for whole junction
ru: изменить keepClear для всего перекрёстка

en: Copy parent edge name to clipboard
ru: Скопировать имя родительского ребра в буфер обмена

en: Remove Lane From Selected
ru: Удалить полосу из выбранных

en: Add Lane To Selected
ru: Добавить полосу в выбранные

en: Remove Edge From Selected
ru: Удалить ребро из выбранных

en: Add Edge To Selected
ru: Добавить ребро в выбранные

en: Reset edge end points
ru: Сбросить конечные точки ребра

en: Select state for all links from this edge:
ru: Выбрать состояние для всех связей от этого ребра:

en: Additional options available in 'Inspect Mode'
ru: Дополнительные опции доступны в 'Режиме осмотра'

en: Shape pos:
ru: Поз. формы:

en: Length pos:
ru: Поз. длины:

en: Distance:
ru: Расстояние:

en: Height:
ru: Высота:

en: Angle:
ru: Угол:

en: Lane Parametric Length cannot be never 0
ru: Параметрическая длина полосы никогда не может быть 0

en: Opposite lane '%' does not connect the same nodes as edge '%'!
ru: Противоположная полоса '%' не соединяет те же узлы, что и ребро '%'!

en: Unexpected LinkState '%'
ru: Неожиданное состояние связи '%'

en: Edge operations (% selected)
ru: Операции с рёбрами (% selected)

en: Edge operations
ru: Операции с рёбрами

en: Split edge here
ru: Разделить ребро здесь

en: Split edge in both directions here (no symmetric opposite edge)
ru: Разделить ребро в обоих направлениях здесь (нет симметричного противоположного ребра)

en: Split edge in both directions here (no opposite edge)
ru: Разделить ребро в обоих направлениях здесь (нет противоположного ребра)

en: Split edge in both directions here
ru: Разделить ребро в обоих направлениях здесь

en: Set geometry endpoint here (shift-click)
ru: Установить конечную точку геометрии здесь (shift+клик)

en: Restore both geometry endpoints
ru: Восстановить обе конечные точки геометрии

en: Restore geometry endpoints of all selected edges
ru: Восстановить конечные точки геометрии всех выбранных рёбер

en: Restore geometry endpoint (shift-click)
ru: Восстановить конечную точку геометрии (shift+клик)

en: Reverse %
ru: Обратить %

en: Add reverse direction for %
ru: Добавить обратное направление для %

en: Add reverse disconnected direction for %
ru: Добавить обратное несвязанное направление для %

en: Reset lengths for %
ru: Сбросить длины для %

en: Straighten %
ru: Выпрямить %

en: Smooth %
ru: Сгладить %

en: Straighten elevation of %
ru: Выпрямить высоту %

en: Smooth elevation of %
ru: Сгладить высоту %

en: Lane operations (% selected)
ru: Операции с полосами (% selected)

en: Lane operations
ru: Операции с полосами

en: Duplicate lane
ru: Дублировать полосу

en: Set custom lane shape
ru: Установить пользовательскую форму полосы

en: Reset custom shape
ru: Сбросить пользовательскую форму

en: Reset opposite lane
ru: Сбросить противоположную полосу

en: Sidewalk
ru: Тротуар

en: Bike lane
ru: Велосипедная полоса

en: Bus lane
ru: Полоса для автобусов

en: Green verge
ru: Зелёная полоса

en: Green verge (front)
ru: Зелёная полоса (спереди)

en: Green verge (back)
ru: Зелёная полоса (сзади)

en: Add restricted %
ru: Добавить ограниченную %

en: Remove restricted %
ru: Удалить ограниченную %

en: Transform to restricted %
ru: Преобразовать в ограниченную %

en: Template operations (% selected)
ru: Операции с шаблонами (% selected)

en: Template operations
ru: Операции с шаблонами

en: Use edge as template
ru: Использовать ребро как шаблон

en: Apply template
ru: Применить шаблон

en: Select reachable (compute junctions)
ru: Выбрать достижимые (вычислить перекрёстки)

en: % (Edited shape)
ru: % (Отредактированная форма)

en: Simplify shape
ru: Упростить форму

en: Open junction's shape
ru: Разомкнуть форму перекрёстка

en: Close junction's shape
ru: Замкнуть форму перекрёстка

en: Straighten shape
ru: Выпрямить форму

en: Remove geometry point (shift+click)
ru: Удалить точку геометрии (shift+клик)

en: Finish editing (Enter)
ru: Завершить редактирование (Enter)

en: Internal attributes
ru: Внутренние атрибуты

en: Extended attributes
ru: Расширенные атрибуты

en: Flow attributes
ru: Атрибуты потока

en: Geo attributes
ru: Гео-атрибуты

en: Netedit attributes
ru: Атрибуты netedit

en: Move element up one lane
ru: Переместить элемент вверх на одну полосу

en: Move element down one lane
ru: Переместить элемент вниз на одну полосу

en: Reparent
ru: Изменить родителя

en: Change parent of this element
ru: Изменить родителя этого элемента

en: Inspect % parent
ru: Осмотреть родителя % parent

en: Open dialog to select an existent file
ru: Открыть диалог выбора существующего файла

en: Open dialog to select or create an existent file
ru: Открыть диалог выбора или создания существующего файла

en: Open element dialog
ru: Открыть диалог элемента

en: Open specific element edit dialog
ru: Открыть специальный диалог редактирования элемента

en: Open help attributes dialog
ru: Открыть диалог справки по атрибутам

en: Reset attributes
ru: Сбросить атрибуты

en: Edit extended attributes
ru: Редактировать расширенные атрибуты

en: Open dialog for editing extended attributes
ru: Открыть диалог редактирования расширенных атрибутов

en: Open dialog for editing generic parameters
ru: Открыть диалог редактирования общих параметров

en: Open % dialog
ru: Открыть диалог % dialog

en: Invalid value '%' in attribute %
ru: Некорректное значение '%' в атрибуте %

en: change multiple % attributes
ru: изменить несколько атрибутов % attributes

en: change % attribute
ru: изменить атрибут % attribute

en: Consecutive lane selector
ru: Выбор последовательных полос

en: No lanes selected
ru: Полосы не выбраны

en: Finish path creation
ru: Завершить создание пути

en: Abort path creation
ru: Прервать создание пути

en: Remove last lane
ru: Удалить последнюю полосу

en: Show candidate lanes
ru: Показать возможные полосы

en: -BACKSPACE: undo click
ru: -BACKSPACE: отменить клик

en: -ESC: Abort path creation
ru: -ESC: прервать создание пути

en: Invalid lane
ru: Некорректная полоса

en: Lane path needs at least two lanes
ru: Путь по полосам требует хотя бы две полосы

en: route creation
ru: создание маршрута

en: - Selected lanes:
ru: - Выбранные полосы:

en: - Length:
ru: - Длина:

en: Parent %
ru: Родитель %

en: Parent element
ru: Родительский элемент

en: Drawing
ru: Рисование

en: Start drawing
ru: Начать рисование

en: Stop drawing
ru: Остановить рисование

en: Abort drawing
ru: Прервать рисование

en: 'Start drawing' or ENTER to create a shape.
ru: 'Начать рисование' или ENTER для создания формы.

en: 'Stop drawing' or ENTER to finish shape creation.
ru: 'Остановить рисование' или ENTER для завершения создания формы.

en: 'Abort drawing' or ESC to abort shape creation.
ru: 'Прервать рисование' или ESC для прерывания создания формы.

en: 'Shift + Click' to remove the last inserted point.
ru: 'Shift + Клик' для удаления последней вставленной точки.

en: A new point cannot be added if drawing wasn't started
ru: Новая точка не может быть добавлена, если рисование не начато

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Default Vehicle Type '%' cannot be removed
ru: Тип ТС по умолчанию '%' cannot нельзя удалить

en: Edge: %
ru: Ребро: %

en: Center
ru: Центрировать

en: Inspect
ru: Осмотреть

en: Delete
ru: Удалить

en:  origin
ru:  начало

en:  destination
ru:  конец

en:  additionals...
ru:  дополнительные...

en:  demand elements...
ru:  элементы спроса...

en:  edges...
ru:  рёбра...

en:  lanes...
ru:  полосы...

en:  TAZElements...
ru:  элементы TAZ...

en: Incomings
ru: Входящие

en: Outgoing
ru: Исходящие

en: SourceSinks (%)
ru: Источники/приёмники (%)

en: Data elements
ru: Элементы данных

en: Scale: Min -> Max
ru: Масштаб: Мин -> Макс

en: Overlapped junctions
ru: Перекрывающиеся перекрёстки

en: Overlapped elements
ru: Перекрывающиеся элементы

en:  - Click in the same position
ru:  - Клик в той же позиции

en:  - Shift + Click in the same
ru:  - Shift + Клик в той же

en: GEO attributes Help
ru: Справка по GEO-атрибутам

en: Route creator
ru: Создатель маршрутов

en: No edges selected
ru: Рёбра не выбраны

en: Use last route
ru: Использовать последний маршрут

en: Finish route creation
ru: Завершить создание маршрута

en: Abort route creation
ru: Прервать создание маршрута

en: Remove last edge
ru: Удалить последнее ребро

en: Show candidate edges
ru: Показать возможные рёбра

en: SHIFT-click: ignore vClass
ru: SHIFT+клик: игнорировать vClass

en: CTRL-click: force add
ru: CTRL+клик: принудительно добавить

en: BACKSPACE: undo click
ru: BACKSPACE: отменить клик

en: Double junctions aren't allowed
ru: Двойные перекрёстки недопустимы

en: Only two junctions are allowed
ru: Допустимо только два перекрёстка

en: creation of path between junctions
ru: создание пути между перекрёстками

en: Double TAZs aren't allowed
ru: Двойные TAZ недопустимы

en: Only two TAZs are allowed
ru: Допустимо только два TAZ

en: creation of path between TAZs
ru: создание пути между TAZ

en: Double edges aren't allowed
ru: Двойные рёбра недопустимы

en: Only consecutives edges are allowed
ru: Допустимы только последовательные рёбра

en: Only two edges are allowed
ru: Допустимо только два ребра

en: Invalid edge (SHIFT + click to add an invalid vClass edge)
ru: Некорректное ребро (SHIFT + клик для добавления ребра с некорректным vClass)

en: Invalid edge (CONTROL + click to add a disconnected edge)
ru: Некорректное ребро (CONTROL + клик для добавления несвязанного ребра)

en: creation of path between edges
ru: создание пути между рёбрами

en: - Selected edges:
ru: - Выбранные рёбра:

en: - Path edges:
ru: - Рёбра пути:

en: - Average speed:
ru: - Средняя скорость:

en: Information
ru: Информация

en:  edge candidate
ru:  возможное ребро

en:  last edge selected
ru:  последнее выбранное ребро

en:  edge selected
ru:  выбранное ребро

en:  edge conflict (vClass)
ru:  конфликт ребра (vClass)

en:  edge disconnected
ru:  ребро несвязанное

en: Remove last element
ru: Удалить последний элемент

en: Click over:
ru: Кликнуть по:

en: Only two from-to elements are allowed
ru: Допустимо только два элемента from-to

en: Double stoppingPlaces aren't allowed
ru: Двойные stoppingPlaces недопустимы

en:  Valid element
ru:  Корректный элемент

en:  From element
ru:  Начальный элемент

en:  To element
ru:  Конечный элемент

en: Plan type
ru: Тип плана

en: Parent selector
ru: Выбор родителя

en: No element selected
ru: Элемент не выбран

en: Parent type:
ru: Тип родителя:

en: Invalid row or column
ru: Недопустимая строка или столбец

en: Invalid row
ru: Некорректная строка

en: Invalid column
ru: Некорректный столбец

en: Invalid row in table test
ru: Некорректная строка в тесте таблицы

en: Invalid column in table test
ru: Некорректный столбец в тесте таблицы

en: Unknown operation in table test
ru: Неизвестная операция в тесте таблицы

en: Accumulated:
ru: Накоплено:

en: Add phase
ru: Добавить фазу

en: Add new phase.
ru: Добавить новую фазу.

en: Default phase
ru: Фаза по умолчанию

en: Add default phase.
ru: Добавить фазу по умолчанию.

en: Duplicate phase
ru: Дублировать фазу

en: Duplicate this phase.
ru: Дублировать эту фазу.

en: Red phase
ru: Красная фаза

en: Add red phase.
ru: Добавить красную фазу.

en: Yellow phase
ru: Жёлтая фаза

en: Add yellow phase.
ru: Добавить жёлтую фазу.

en: Green phase
ru: Зелёная фаза

en: Add green phase.
ru: Добавить зелёную фазу.

en: Green priority phase
ru: Зелёная приоритетная фаза

en: Add green priority phase.
ru: Добавить зелёную приоритетную фазу.

en: Cannot be parsed to double
ru: Не удалось преобразовать в double

en: Tooltips only for TextFields
ru: Подсказки только для текстовых полей

en: Delete phase
ru: Удалить фазу

en: Delete this phase.
ru: Удалить эту фазу.

en: Move phase up
ru: Переместить фазу вверх

en: Move this phase up.
ru: Переместить эту фазу вверх.

en: Move phase down
ru: Переместить фазу вниз

en: Move this phase down.
ru: Переместить эту фазу вниз.

en: Element
ru: Элемент

en: network elements
ru: элементы сети

en: Stops
ru: Остановки

en: Persons
ru: Пешеходы

en: Walks
ru: Ходьбы

en: Rides
ru: Поездки

en: Person stops
ru: Остановки пешеходов

en: NetworkElements
ru: Элементы сети

en: Clear selection
ru: Очистить выделение

en: Use selected
ru: Использовать выбранные

en: Selected elements
ru: Выбранные элементы

en: -This additional requires to
     select at least
     one element
ru: - Этот дополнительный элемент требует
     выбрать хотя бы
     один элемент

en: -Click over % to select
ru: - Кликните по % to select для выбора

en: -ESC to clear elements
ru: - ESC для очистки элементов

en: Use selected %s
ru: Использовать выбранные %s

en: % selector
ru: % selector Выбор

en: List of % cannot be empty
ru: Список не может быть пустым % cannot be empty

en: Delete geometry points
ru: Удалить точки геометрии

en: Protect Elements
ru: Защитить элементы

en: Protect all
ru: Защитить все

en: Protect all elements
ru: Защитить все элементы

en: Unprotect all
ru: Снять защиту со всех

en: Unprotect all elements
ru: Снять защиту со всех элементов

en: Protect additional elements
ru: Защитить дополнительные элементы

en: Protect TAZ elements
ru: Защитить элементы TAZ

en: Protect demand elements
ru: Защитить элементы спроса

en: Protect data elements
ru: Защитить элементы данных

en: remove selected items
ru: удалить выбранные элементы

en: Expand
ru: Развернуть

en: Expand frame to show all contents
ru: Развернуть фрейм для отображения всего содержимого

en: Shrink frame to default width
ru: Свернуть фрейм до ширины по умолчанию

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Set as Template
ru: Установить как шаблон

en: clear Edge Template
ru: очистить шаблон ребра

en: Set edge '%' as Template
ru: Установить ребро как шаблон '%' as Template

en: No edge Template Set
ru: Шаблон ребра не установлен

en: Match Attribute
ru: Сопоставление атрибута

en: Only common
ru: Только общие

en: Apply selection
ru: Применить выделение

en: - The 'Match Attribute' controls allow to specify a set of objects which are then applied to the current selection
ru: - Элементы управления 'Сопоставление атрибута' позволяют указать набор объектов, которые затем применяются к текущему выделению

en: - The empty expression matches all objects
ru: - Пустое выражение соответствует всем объектам

en: - For numerical attributes the match expression must consist of a comparison operator ('<', '>', '=') and a number.
ru: - Для числовых атрибутов выражение сопоставления должно состоять из оператора сравнения ('<', '>', '=') и числа.

en: - An object matches if the comparison between its attribute and the given number by the given operator evaluates to 'true'
ru: - Объект соответствует, если сравнение его атрибута с заданным числом по заданному оператору даёт 'true'

en: - For string attributes the match expression must consist of a comparison operator ('', '=', '!', '^') and a string.
ru: - Для строковых атрибутов выражение сопоставления должно состоять из оператора сравнения ('', '=', '!', '^') и строки.

en: - Examples:
ru: - Примеры:

en: Netedit parameters Help
ru: Справка по параметрам netedit

en: Show all attributes
ru: Показать все атрибуты

en: <all>
ru: <все>

en: No common attributes defined
ru: Общие атрибуты не определены

en: Common move options
ru: Общие опции перемещения

en: Allow change lanes
ru: Разрешить смену полос

en: Merge geometry points
ru: Объединить точки геометрии

en: Network move options
ru: Опции перемещения сети

en: Move whole polygons
ru: Перемещать целые полигоны

en: Force draw geom. points
ru: Принудительно рисовать точки геометрии

en: Move only junction center
ru: Перемещать только центр перекрёстка

en: Demand move options
ru: Опции перемещения спроса

en: Leave stopPersons connected
ru: Оставлять stopPersons подключёнными

en: Shift selected edges geometry
ru: Сдвинуть геометрию выбранных рёбер

en: Shift value
ru: Значение сдвига

en: Apply shift value
ru: Применить значение сдвига

en: Shift edge geometry orthogonally to driving direction for all selected edges
ru: Сдвинуть геометрию ребра ортогонально направлению движения для всех выбранных рёбер

en: Change Z in selection
ru: Изменить Z в выделении

en: Z value
ru: Значение Z

en: Absolute value
ru: Абсолютное значение

en: Set Z value as absolute
ru: Установить значение Z как абсолютное

en: Relative value
ru: Относительное значение

en: Set Z value as relative
ru: Установить значение Z как относительное

en: Apply Z value
ru: Применить значение Z

en: Apply Z value to all selected junctions
ru: Применить значение Z ко всем выбранным перекрёсткам

en: - Num geometry points:
ru: - Количество точек геометрии:

en: - Selection minimum Z:
ru: - Минимальное Z в выделении:

en: - Selection maximum Z:
ru: - Максимальное Z в выделении:

en: - Selection average Z:
ru: - Среднее Z в выделении:

en: Shift shape geometry
ru: Сдвинуть геометрию формы

en: Shift shape geometry orthogonally to driving direction for all selected shapes
ru: Сдвинуть геометрию формы ортогонально направлению движения для всех выбранных форм

en: Click over edge to create or edit geometry point.
ru: Кликните по ребру для создания или редактирования точки геометрии.

en: Shift+click over edge to edit start or end geometry point.
ru: Shift+клик по ребру для редактирования начальной или конечной точки геометрии.

en: Move
ru: Перемещение

en: Selection information
ru: Информация о выделении

en: Junctions
ru: Перекрёстки

en: Edges
ru: Рёбра

en: Lanes
ru: Полосы

en: Connections
ru: Соединения

en: Crossings
ru: Пешеходные переходы

en: WalkingAreas
ru: Зоны ходьбы

en: Additionals
ru: Дополнительные элементы

en: Wires
ru: Контактные провода

en: TAZs
ru: TAZ

en: Polygons
ru: Полигоны

en: POIs
ru: Точки интереса

en: Containers
ru: Контейнеры

en: Tranships
ru: Пересадки

en: EdgeDatas
ru: Данные рёбер

en: EdgeRelDatas
ru: Данные отношений рёбер

en: EdgeTAZRel
ru: Отношения Edge-TAZ

en: Modification Mode
ru: Режим модификации

en: add
ru: добавить

en: Selected objects are added to the previous selection
ru: Выбранные объекты добавляются к предыдущему выделению

en: remove
ru: удалить

en: Selected objects are removed from the previous selection
ru: Выбранные объекты удаляются из предыдущего выделения

en: keep
ru: сохранить

en: Restrict previous selection by the current selection
ru: Ограничить предыдущее выделение текущим

en: replace
ru: заменить

en: Replace previous selection by the current selection
ru: Заменить предыдущее выделение текущим

en: Visual Scaling
ru: Визуальное масштабирование

en: Enlarge selected objects
ru: Увеличить выбранные объекты

en: Selection operations
ru: Операции с выделением

en: Deselect all objects (hotkey: ESC)
ru: Снять выделение со всех объектов (горячая клавиша: ESC)

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Invert selection status of all objects
ru: Инвертировать статус выделения всех объектов

en: Save ids of currently selected objects to a file.
ru: Сохранить ID текущих выбранных объектов в файл.

en: Load ids from a file according to the current modification mode.
ru: Загрузить ID из файла в соответствии с текущим режимом модификации.

en: Delete all selected objects (hotkey: DEL)
ru: Удалить все выбранные объекты (горячая клавиша: DEL)

en: Reduce
ru: Сократить

en: Reduce network to current selection.
ru: Сократить сеть до текущего выделения.

en: Could not open '%'.
ru: Не удалось открыть '%'.

en: load selection
ru: загрузить выделение

en: Open List of Selected Items
ru: Открыть список выбранных элементов

en: Save List of selected Items
ru: Сохранить список выбранных элементов

en: Storing Selection failed
ru: Сохранение выделения не удалось

en: clear selection
ru: очистить выделение

en: invert selection
ru: инвертировать выделение

en: reduce network
ru: сократить сеть

en: Confirm selection operation
ru: Подтвердить операцию с выделением

en: There are locked elements in the current selection.
ru: В текущем выделении есть заблокированные элементы.

en: Apply operation to locked elements?
ru: Применить операцию к заблокированным элементам?

en: Hierarchy operations
ru: Операции с иерархией

en: Select parents
ru: Выделить родителей

en: Select
ru: Выделить

en: Unselect
ru: Снять выделение

en: Select children
ru: Выделить детей

en: select parents
ru: выделить родителей

en: select children
ru: выделить детей

en: Hold <SHIFT> for rectangle selection.
ru: Удерживайте <SHIFT> для прямоугольного выделения.

en: Press <DEL> to delete selected objects.
ru: Нажмите <DEL> для удаления выбранных объектов.

en: Selection
ru: Выделение

en: selection
ru: выделение

en: There is already a % in edge '%'
ru: В ребре '%' уже есть %

en: Create new dataSet
ru: Создать новый набор данных

en: Create dataSet
ru: Создать набор данных

en: Invalid dataSet ID
ru: Некорректный ID набора данных

en: Invalid empty dataSet ID
ru: Некорректный пустой ID набора данных

en: Invalid duplicated dataSet ID
ru: Некорректный дублированный ID набора данных

en: Create new interval
ru: Создать новый интервал

en: create interval
ru: создать интервал

en: Data attributes
ru: Атрибуты данных

en: MeanData Type
ru: Тип MeanData

en: MeanData Editor
ru: Редактор MeanData

en: Create MeanData
ru: Создать MeanData

en: Delete MeanData
ru: Удалить MeanData

en: Copy MeanData
ru: Скопировать MeanData

en: Current MeanData
ru: Текущий MeanData

en: Confirm TAZRelation
ru: Подтвердить TAZRelation

en: Create TAZRelation
ru: Создать TAZRelation

en: Click fromTaz and toTaz (confirm hotkey <ENTER>)
ru: Кликните fromTaz и toTaz (подтвердить горячей клавишей <ENTER>)

en: Clear selected TAZs (hotkey <ESC>)
ru: Очистить выбранные TAZ (горячая клавиша <ESC>)

en: From TAZ
ru: Из TAZ

en: To TAZ
ru: В TAZ

en: A % must be defined within a dataSet.
ru: должен % must быть определён внутри набора данных.

en: A % must be defined within an interval.
ru: должен % must быть определён внутри интервала.

en: There is already a % defined in TAZ'%'.
ru: В TAZ '%' уже определён %.

en: There is already a % defined between TAZ'%' and '%'.
ru: Между TAZ '%' и '%' уже определён %.

en: Current selected container isn't valid.
ru: Текущий выбранный контейнер некорректен.

en: Current selected container type isn't valid.
ru: Текущий выбранный тип контейнера некорректен.

en: Current selected container plan isn't valid.
ru: Текущий выбранный план контейнера некорректен.

en: ContainerPlans
ru: Планы контейнеров

en: Distribution Editor
ru: Редактор распределений

en: New
ru: Новый

en: Create new %
ru: Создать новый %

en: Delete current edited %
ru: Удалить текущий редактируемый %

en: Distribution selector
ru: Выбор распределения

en: Delete distribution value
ru: Удалить значение распределения

en: Distribution values
ru: Значения распределения

en: Add new distribution value
ru: Добавить новое значение распределения

en: Current selected person isn't valid.
ru: Текущий выбранный пешеход некорректен.

en: Current selected person type isn't valid.
ru: Текущий выбранный тип пешехода некорректен.

en: Current selected person plan isn't valid.
ru: Текущий выбранный план пешехода некорректен.

en: PersonPlans
ru: Планы пешеходов

en: Route Distributions
ru: Распределения маршрутов

en: non consecutive edges
ru: неследовательные рёбра

en: consecutive edges
ru: последовательные рёбра

en: Shift+Click to select parent
ru: Shift+клик для выбора родителя

en: Click over a bus stop to create a stop.
ru: Кликните по автобусной остановке для создания остановки.

en: Click over a train stop to create a stop.
ru: Кликните по остановке поезда для создания остановки.

en: Click over a container stop to create a stop.
ru: Кликните по остановке контейнера для создания остановки.

en: Click over a charging station to create a stop.
ru: Кликните по зарядной станции для создания остановки.

en: Click over a parking area to create a stop.
ru: Кликните по парковочной зоне для создания остановки.

en: Click over a lane to create a stop.
ru: Кликните по полосе для создания остановки.

en: No stop parents in current network.
ru: Нет родителей остановок в текущей сети.

en: Selected Stop type isn't valid.
ru: Выбранный тип остановки некорректен.

en: Shift + click to create two additionals in the same position
ru: Shift + клик для создания двух дополнительных элементов в одной позиции

en: Selected % '%' as stop parent.
ru: Выбрано % '%' как родитель остановки.

en: Selected Stop parent isn't valid.
ru: Выбранный родитель остановки некорректен.

en: Current selected Stop parent isn't valid.
ru: Текущий выбранный родитель остановки некорректен.

en: Current selected Stop type isn't valid.
ru: Текущий выбранный тип остановки некорректен.

en: Stop must be placed over a route's edge
ru: Остановка должна быть размещена над ребром маршрута

en: Stop must be placed over an embedded route's edge
ru: Остановка должна быть размещена над ребром встроенного маршрута

en: Type Distributions
ru: Распределения типов

en: Current Type
ru: Текущий тип

en: Type Editor
ru: Редактор типов

en: Create Type
ru: Создать тип

en: Delete Type
ru: Удалить тип

en: Copy Type
ru: Скопировать тип

en: Reset Type
ru: Сбросить тип

en: create vehicle type
ru: создать тип ТС

en: copy vehicle type
ru: скопировать тип ТС

en: reset default vehicle type values
ru: сбросить значения типа ТС по умолчанию

en: remove % '%'
ru: удалить % '%'

en: Delete % '%' will remove one vehicle. Continue?
ru: Удаление % '%' удалит одно ТС. Продолжить?

en: Delete % '%' will remove % vehicles. Continue?
ru: Удаление % '%' удалит % ТС. Продолжить?

en: Types
ru: Типы

en: Click over a route to create a vehicle.
ru: Кликните по маршруту для создания ТС.

en: Select two edges to create a trip.
ru: Выберите два ребра для создания поездки.

en: Select two edges to create a vehicle with embedded route.
ru: Выберите два ребра для создания ТС со встроенным маршрутом.

en: Select two junctions to create a trip.
ru: Выберите два перекрёстка для создания поездки.

en: Select two TAZS to create a trip.
ru: Выберите два TAZ для создания поездки.

en: Click over a route to create a routeFlow.
ru: Кликните по маршруту для создания потока по маршруту.

en: Select two edges to create a flow.
ru: Выберите два ребра для создания потока.

en: Select two edges to create a flow with embedded route.
ru: Выберите два ребра для создания потока со встроенным маршрутом.

en: Select two junctions to create a flow.
ru: Выберите два перекрёстка для создания потока.

en: Select two TAZs to create a flow.
ru: Выберите два TAZ для создания потока.

en: Current selected vehicle isn't valid.
ru: Текущее выбранное ТС некорректно.

en: Current selected vehicle type isn't valid.
ru: Текущий выбранный тип ТС некорректен.

en: Legend
ru: Легенда

en: -Click over lane to create it
ru: - Кликните по полосе для создания

en: -Click over view to create it
ru: - Кликните по виду для создания

en: -Requires at least one Entry
     and one Exit
ru: - Требуется хотя бы один вход
     и один выход

en: -Requires EntryExitDetector
     parent
ru: - Требуется родитель
     EntryExitDetector

en: -Select EntryExitDetector
     before creating either
     clicking over one in view
     or by selecting from list
ru: - Выберите EntryExitDetector
     перед созданием, кликнув
     по нему в виде или выбрав
     из списка

en: Current selected additional isn't valid.
ru: Текущий выбранный дополнительный элемент некорректен.

en: Currently unsupported. Create rerouter elements using rerouter dialog
ru: В настоящее время не поддерживается. Создавайте элементы маршрутизатора с помощью диалога маршрутизатора

en: Currently unsupported. Create VSS steps using VSS dialog
ru: В настоящее время не поддерживается. Создавайте шаги VSS с помощью диалога VSS

en: Currently unsupported. Create calibratorFlows using calibrator dialog
ru: В настоящее время не поддерживается. Создавайте calibratorFlows с помощью диалога калибратора

en: E2 multilane detectors need at least two consecutive lanes
ru: Многополосные детекторы E2 требуют хотя бы две последовательные полосы

en: A % must be selected before insertion of %.
ru: % должен быть выбран перед вставкой %.

en: No lane selected
ru: Полоса не выбрана

en: Current Lane:
ru: Текущая полоса:

en: Modifications
ru: Модификации

en: Discard connection modifications (Esc)
ru: Отменить модификации соединений (Esc)

en: Save connection modifications (Enter)
ru: Сохранить модификации соединений (Enter)

en: Protect routes
ru: Защитить маршруты

en: Changes reverted
ru: Изменения отменены

en: Error saving connection operations
ru: Ошибка сохранения операций с соединениями

en: Connection edition cannot be saved because route '%s' is broken.
ru: Редактирование соединения нельзя сохранить, потому что маршрут повреждён '%s' is broken..

en: Changes accepted
ru: Изменения приняты

en: Select Dead Ends
ru: Выделить тупики

en: Selects all lanes that have no outgoing connection (clears previous selection)
ru: Выделяет все полосы без исходящих соединений (очищает предыдущее выделение)

en: Select Dead Starts
ru: Выделить тупиковые начала

en: Selects all lanes that have no incoming connection (clears previous selection)
ru: Выделяет все полосы без входящих соединений (очищает предыдущее выделение)

en: Select Conflicts
ru: Выделить конфликты

en: Selects all lanes with more than one incoming connection from the same edge (clears previous selection)
ru: Выделяет все полосы с более чем одним входящим соединением от одного ребра (очищает предыдущее выделение)

en: Select Passing
ru: Выделить пропускающие

en: Selects all lanes with a connection that has the 'pass' attribute set
ru: Выделяет все полосы с соединением, у которого установлен атрибут 'pass'

en: Clear Selected
ru: Очистить выбранные

en: Clears all connections of all selected objects
ru: Очищает все соединения всех выбранных объектов

en: Reset Selected
ru: Сбросить выбранные

en: Recomputes connections at all selected junctions
ru: Перевычисляет соединения на всех выбранных перекрёстках

en: clear connections from selected lanes, edges and junctions
ru: очистить соединения от выбранных полос, рёбер и перекрёстков

en: reset connections from selected lanes
ru: сбросить соединения от выбранных полос

en: Hold <SHIFT> while clicking to create unyielding connections (pass=true).
ru: Удерживайте <SHIFT> при клике для создания непропускающих соединений (pass=true).

en: Hold <CTRL> while clicking to create conflicting connections (i.e. at zipper nodes or with incompatible permissions)
ru: Удерживайте <CTRL> при клике для создания конфликтующих соединений (например, на узлах-молниях или с несовместимыми разрешениями)

en: Possible Target
ru: Возможная цель

en: Source lane
ru: Исходная полоса

en: Target lane
ru: Целевая полоса

en: Target (pass)
ru: Цель (пропуск)

en: Edit Connections
ru: Редактировать соединения

en: modify connections
ru: модифицировать соединения

en: Pedestrian connections are generated automatically
ru: Пешеходные соединения генерируются автоматически

en: Incompatible vehicle class permissions
ru: Несовместимые разрешения классов ТС

en: Another lane from the same edge already connects to that lane
ru: Другая полоса от того же ребра уже соединена с этой полосой

en: Invalid target for connection
ru: Некорректная цель для соединения

en: Template selector
ru: Выбор шаблона

en: Create default edge
ru: Создать ребро по умолчанию

en: Create default edge short
ru: Создать короткое ребро по умолчанию

en: Disallow for pedestrians
ru: Запретить для пешеходов

en: Add sidewalk
ru: Добавить тротуар

en: Add bikelane
ru: Добавить велосипедную полосу

en: Use edgeType/template
ru: Использовать edgeType/шаблон

en: Add
ru: Добавить

en: Add edge type
ru: Добавить тип ребра

en: Delete edge type
ru: Удалить тип ребра

en: Create from template
ru: Создать из шаблона

en: Create edgeType from template
ru: Создать edgeType из шаблона

en: create new edge type
ru: создать новый тип ребра

en: delete edge type
ru: удалить тип ребра

en: template:
ru: шаблон:

en: LaneType selector
ru: Выбор типа полосы

en: Add lane type
ru: Добавить тип полосы

en: Delete lane type
ru: Удалить тип полосы

en: add laneType
ru: добавить тип полосы

en: remove laneType
ru: удалить тип полосы

en: Deselect origin
ru: Снять выбор начала

en: Control+Click:
ru: Control+Клик:

en: Move view
ru: Переместить вид

en: Shift+Click:
ru: Shift+Клик:

en: Splits edge in both directions
ru: Разделить ребро в обоих направлениях

en: Alt+Shift+Click:
ru: Alt+Shift+Клик:

en: Splits edge in one direction
ru: Разделить ребро в одном направлении

en: Create Edge
ru: Создать ребро

en: Select either default edgeType or short edge or a custom edgeType or template
ru: Выберите либо edgeType по умолчанию, либо короткое ребро, либо пользовательский edgeType или шаблон

en: create new edge
ru: создать новое ребро

en: An edge with the same geometry already exists!
ru: Ребро с той же геометрией уже существует!

en: Start- and endpoint for an edge must be distinct!
ru: Начальная и конечная точки ребра должны быть различны!

en: Edited
ru: Отредактировано

en: selection of edges
ru: выбор рёбер

en: Use selected edges
ru: Использовать выбранные рёбра

en: Clear edges
ru: Очистить рёбра

en: Crossing parameters
ru: Параметры перехода

en: Create
ru: Создать

en: Create crossing
ru: Создать переход

en: There is already another crossing with the same edges in the junction; Duplicated crossing aren't allowed.
ru: В перекрёстке уже есть другой переход с теми же рёбрами; дублированные переходы недопустимы.

en: Click over junction to mark candidate edges.
ru: Кликните по перекрёстку для отметки возможных рёбер.

en: Click over candidate edges for selecting.
ru: Кликните по возможным рёбрам для выбора.

en:  Candidate
ru:  Возможное

en:  Selected
ru:  Выбранное

en:  Invalid
ru:  Некорректное

en: Decals
ru: Декали

en: Selected connection
ru: Выбранное соединение

en: No Connection selected
ru: Соединение не выбрано

en: - Junction:
ru: - Перекрёсток:

en: - From lane:
ru: - Из полосы:

en: - To lane:
ru: - В полосу:

en: Selected
ru: Выбранное

en: Current selected connection
ru: Текущее выбранное соединение

en: No conflict
ru: Нет конфликта

en: No conflict with the selected connection
ru: Нет конфликта с выбранным соединением

en: Yields
ru: Уступает

en: Connection yields the selected connection
ru: Соединение уступает выбранному соединению

en: Has right of way
ru: Имеет преимущество

en: Connection has right of way with the selected connection
ru: Соединение имеет преимущество над выбранным соединением

en: Unregulated conflict
ru: Нерегулируемый конфликт

en: Connection has an unregulated conflict with the selected connection
ru: Соединение имеет нерегулируемый конфликт с выбранным соединением

en: Mutual conflict
ru: Взаимный конфликт

en: Connection has a mutual conflict with the selected connection
ru: Соединение имеет взаимный конфликт с выбранным соединением

en: Save prohibition modifications (Enter)
ru: Сохранить модификации запретов (Enter)

en: Unselect connection
ru: Снять выделение с соединения

en: Unselect connection (Esc)
ru: Снять выделение с соединения (Esc)

en: Prohibitions
ru: Запреты

en: GEO POI Creator
ru: Создатель GEO-точек интереса

en: Format: Lon-Lat
ru: Формат: Долгота-Широта

en: Format: Lat-Lon
ru: Формат: Широта-Долгота

en: Center View after creation
ru: Центрировать вид после создания

en: Create GEO POI (clipboard)
ru: Создать GEO-точку интереса (буфер обмена)

en: Cartesian equivalence:
ru: Картезианский эквивалент:

en: - X = give valid longitude
ru: - X = укажите корректную долготу

en: - Y = give valid latitude
ru: - Y = укажите корректную широту

en: Create GEO POI
ru: Создать GEO-точку интереса

en: Using clipboard
ru: Используется буфер обмена

en: Shapes
ru: Формы

en: Current selected shape isn't valid.
ru: Текущая выбранная форма некорректна.

en: Polygon shape cannot be empty
ru: Форма полигона не может быть пустой

en: POILane can be only placed over lanes
ru: POILane можно размещать только над полосами

en: No TAZ selected
ru: TAZ не выбран

en: Current TAZ:
ru: Текущий TAZ:

en: TAZ Statistics
ru: Статистика TAZ

en: Statistics
ru: Статистика

en: - Number of edges:
ru: - Количество рёбер:

en: - Min source:
ru: - Мин. источник:

en: - Max source:
ru: - Макс. источник:

en: - Average source:
ru: - Средний источник:

en: - Min sink:
ru: - Мин. приёмник:

en: - Max sink:
ru: - Макс. приёмник:

en: - Average sink:
ru: - Средний приёмник:

en: No TAZ Selected
ru: TAZ не выбран

en: Confirm changes
ru: Подтвердить изменения

en: Cancel changes
ru: Отменить изменения

en: TAZ changes
ru: Изменения TAZ

en: TAZ Sources/Sinks
ru: Источники/приёмники TAZ

en: Membership
ru: Членство

en: Toggle
ru: Переключить

en: New source
ru: Новый источник

en: New sink
ru: Новый приёмник

en: Set zero fringe prob.
ru: Установить нулевую вероятность периферии

en: Toggle Membership:
ru: Переключить членство:

en: Create new Sources/Sinks with given weights.
ru: Создать новые источники/приёмники с заданными весами.

en: Remove all edges
ru: Удалить все рёбра

en: Remove all edges from selection
ru: Удалить все рёбра из выделения

en: Add all edges to selection
ru: Добавить все рёбра в выделение

en: Remove edge from selection
ru: Удалить ребро из выделения

en: Add edge to selection
ru: Добавить ребро в выделение

en: Remove
ru: Удалить

en:  edges from to selection
ru:  рёбер из выделения

en: Add
ru: Добавить

en:  edges to selection
ru:  рёбер в выделение

en: toggle
ru: переключить

en: Keep Membership:
ru: Сохранить членство:

en: Press ESC to clear the current selection.
ru: Нажмите ESC для очистки текущего выделения.

en: Set weight 0 in
ru: Установить вес 0 в

en:  sources and
ru:  источниках и

en:  sinks from TAZ '
ru:  приёмниках из TAZ '

en:  sinks from
ru:  приёмниках из

en:  TAZs?
ru:  TAZ?

en: Set zero fringe probabilities
ru: Установить нулевые вероятности периферии

en: set zero fringe probabilities
ru: установить нулевые вероятности периферии

en: No source/sinks to update.
ru: Нет источников/приёмников для обновления.

en: Selection Statistics
ru: Статистика выделения

en: Source
ru: Источник

en: Sink
ru: Приёмник

en: TAZEdgeColor already selected
ru: TAZEdgeColor уже выбран

en: edge wasn't found
ru: ребро не найдено

en: Invalid edge
ru: Некорректное ребро

en: - Edge ID:
ru: - ID ребра:

en: Non TAZ Edge
ru: Не-TAZ ребро

en: Selected TAZ Edge
ru: Выбранное TAZ-ребро

en: Color by Source
ru: Цвет по источнику

en: Color by Sink
ru: Цвет по приёмнику

en: Color by Source + Sink
ru: Цвет по источнику + приёмнику

en: Color by Source - Sink
ru: Цвет по источнику - приёмнику

en: TAZ shape needs at least three points
ru: Форма TAZ требует хотя бы три точки

en: Created % sources and sinks
ru: Создано % sources источников и приёмников

en: Edit Traffic Light
ru: Редактировать светофор

en: Save TLS Changes
ru: Сохранить изменения светофора

en: There are unsaved changes in the currently edited traffic light.
ru: Есть несохранённые изменения в текущем редактируемом светофоре.

en: Do you want to save it before changing mode?
ru: Сохранить перед сменой режима?

en: tlLogic '%', program '%' could not be built
ru: tlLogic '%', программа '%' не может быть построена

en: Loaded
ru: Загружено

en:  programs
ru:  программа

en: Invalid phase index
ru: Неверный индекс фазы

en: modifying TLS definition
ru: изменение определения светофора

en: Unsaved modifications. Abort or Save
ru: Несохранённые изменения. Прервать или сохранить

en: Traffic Light Attributes
ru: Атрибуты светофора

en: Assign E1 detectors
ru: Назначить детекторы E1

en: Enable assign E1 mode
ru: Включить режим назначения E1

en: Assign E1 detectors to the current TLS
ru: Назначить детекторы E1 текущему светофору

en: Disable assign E1 mode
ru: Отключить режим назначения E1

en: Traffic Light
ru: Светофор

en: Junction ID
ru: ID перекрёстка

en: TLS ID
ru: ID светофора

en: Join
ru: Объединить

en: Enable join mode
ru: Включить режим объединения

en: Join TLS and junctions in the current junction.
ru: Объединить светофоры и перекрёстки в текущем перекрёстке.

en: Disable join mode
ru: Отключить режим объединения

en: Disjoin
ru: Разъединить

en: Disjoin current TLS
ru: Разъединить текущий светофор

en: Disjoin current TLS.
ru: Разъединить текущий светофор.

en: Finish join.
ru: Завершить объединение.

en: Cancel Join.
ru: Отменить объединение.

en: No junction selected
ru: Перекрёсток не выбран

en: rename TLS
ru: переименовать светофор

en: change TLS type
ru: изменить тип светофора

en: join TLS
ru: объединить светофоры

en: disjoin TLS
ru: разъединить светофоры

en: Junction IDs
ru: ID перекрёстков

en: Traffic Light Programs
ru: Программы светофора

en: Create TLS
ru: Создать светофор

en: Create a new traffic light program.
ru: Создать новую программу светофора.

en: Delete a traffic light program. If all programs are deleted the junction turns into a priority junction.
ru: Удалить программу светофора. Если удалить все программы, перекрёсток превратится в перекрёсток с приоритетом.

en: Reset single
ru: Сбросить текущую

en: Reset current TLS program.
ru: Сбросить текущую программу светофора.

en: Reset all
ru: Сбросить все

en: Reset all TLS programs.
ru: Сбросить все программы светофора.

en: Save program modifications. (Enter)
ru: Сохранить изменения программы (Enter)

en: Discard program modifications. (Esc)
ru: Отменить изменения программы (Esc)

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: TLSPrograms cannot be found
ru: Программы светофора не найдены

en: TLS cannot be created
ru: Светофор не может быть создан

en: Traffic Light cannot be created because junction must have
ru: Светофор не может быть создан, потому что перекрёсток должен иметь

en: at least one incoming edge and one outgoing edge.
ru: хотя бы одно входящее и одно исходящее ребро.

en: Traffic Light cannot be created because junction
ru: Светофор не может быть создан, потому что перекрёсток

en: must have at least one connection.
ru: должен иметь хотя бы одно соединение.

en: must have at least one controlled connection.
ru: должен иметь хотя бы одно управляемое соединение.

en: reset current program
ru: сбросить текущую программу

en: reset TLS
ru: сбросить светофор

en: duplicate program '%' of traffic light '%'
ru: дублировать программу '%' светофора '%'

en: Traffic Light does not control any links
ru: Светофор не управляет никакими соединениями

en: Phases
ru: Фазы

en: Clean States
ru: Очистить состояния

en: Clean unused states from all phase
ru: Очистить неиспользуемые состояния из всех фаз

en: Clean unused states from all phase. (Not allowed for multiple programs)
ru: Очистить неиспользуемые состояния из всех фаз. (Не разрешено для нескольких программ)

en: Add States
ru: Добавить состояния

en: Extend the state vector for all phases by one entry
ru: Расширить вектор состояний для всех фаз на одну запись

en: Extend the state vector for all phases by one entry. (Unused until a connection or crossing is assigned to the new index)
ru: Расширить вектор состояний для всех фаз на одну запись. (Не используется, пока соединение или переход не назначено новому индексу)

en: Group Sig.
ru: Группировать сигналы

en: Shorten state definition by letting connections with the same signal states use the same index
ru: Сократить описание состояний, позволяя соединениям с одинаковыми сигналами использовать один индекс

en: Shorten state definition by letting connections with the same signal states use the same index. (Not allowed for multiple programs)
ru: Сократить описание состояний, позволяя соединениям с одинаковыми сигналами использовать один индекс. (Не разрешено для нескольких программ)

en: Ungroup Sig.
ru: Разгруппировать сигналы

en: Let every connection use a distinct index (reverse state grouping)
ru: Назначить каждому соединению отдельный индекс (обратная группировка состояний)

en: Let every connection use a distinct index (reverse state grouping). (Not allowed for multiple programs)
ru: Назначить каждому соединению отдельный индекс (обратная группировка состояний). (Не разрешено для нескольких программ)

en: invalid column
ru: недопустимая колонка

en: Error deleting phase '
ru: Ошибка при удалении фазы '

en: TLS Program File
ru: Файл программы светофора

en: Load TLS program from additional file
ru: Загрузить программу светофора из дополнительного файла

en: Save TLS program to additional file
ru: Сохранить программу светофора в дополнительный файл

en:  new programs for tlLogic '
ru:  новые программы для логики светофора '

en: Updated program '
ru: Обновлена программа '

en: ' for tlLogic '
ru: ' для логики светофора '

en: No programs found for traffic light '
ru: Программы не найдены для светофора '

en: Save TLS Program as
ru: Сохранить программу светофора как

en: Experimental Part
ru: Экспериментальная часть

en: Warning: The netedit overhead editor is still in experimental state.
ru: Предупреждение: Редактор контактной сети в netedit всё ещё находится в экспериментальном состоянии.

en: Current selected wire isn't valid.
ru: Текущий выбранный провод недействителен.

en: A % needs at least two lane positions
ru: % needs требует как минимум две позиции полос

en: Currently unsupported. Create VSS steps elements using VSS dialog
ru: В настоящее время не поддерживается. Создавайте элементы шагов VSS с помощью диалога VSS

en: Graphical editor for SUMO networks, demand and additional infrastructure.
ru: Графический редактор для сетей SUMO, спроса и дополнительной инфраструктуры.

en: Original network
ru: Исходная сеть

en: Modified network
ru: Изменённая сеть

en: Output prefix network
ru: Префикс выходной сети

en: Select modified elements
ru: Выбрать изменённые элементы

en: Select added elements
ru: Выбрать добавленные элементы

en: Select deleted elements
ru: Выбрать удалённые элементы

en: Load shapes for elements
ru: Загрузить формы для элементов

en: Load shapes for added
ru: Загрузить формы для добавленных

en: Load shapes for deleted elements
ru: Загрузить формы для удалённых элементов

en: load shapes from '
ru: загрузить формы из '

en: Loading of shape file '%' failed
ru: Загрузка файла форм '%' failed

en: Loading of shape file '%' successfully
ru: Файл форм '%' successfully успешно загружен

en: Execute python tool '
ru: Выполнить инструмент Python '

en: Loaded % configuration.
ru: Загружена конфигурация % configuration.

en: Saved % configuration.
ru: Сохранена конфигурация % configuration

en: &Load selection
ru: &Загрузить выделение

en: &Save selection
ru: &Сохранить выделение

en: &Deselect chosen
ru: &Снять выбор с выбранных

en: &Clear selection
ru: &Очистить выделение

en: Cl&ose
ru: &Закрыть

en: Errors while loading Selection
ru: Ошибки при загрузке выделения

en:  time
ru:  время

en: vehicle
ru: транспортное средство

en: person
ru: пешеход

en: tlLogic
ru: логика светофора

en: overheadWireSegment
ru: сегмент контактной сети

en: Value
ru: Значение

en: Dynamic
ru: Динамическое

en: Open in new Tracker
ru: Открыть в новом трекере

en: Ignoring item '%' because of invalid type %
ru: Игнорируется элемент '%' из-за недопустимого типа %

en: Could not open '%'.
ru: Не удалось открыть '%'.

en: Unknown format!
ru: Неизвестный формат!

en: Unknown codec, falling back to HEVC!
ru: Неизвестный кодек, используется HEVC!

en: Unknown codec!
ru: Неизвестный кодек!

en: Could not allocate video codec context!
ru: Не удалось выделить контекст видеокодека!

en: Could not open codec!
ru: Не удалось открыть кодек!

en: Could not allocate video frame!
ru: Не удалось выделить видеокадр!

en: Could not allocate the video frame data!
ru: Не удалось выделить данные видеокадра!

en: Failed to open output file!
ru: Не удалось открыть выходной файл!

en: Failed to write file header!
ru: Не удалось записать заголовок файла!

en: Could not allocate video packet!
ru: Не удалось выделить видеопакет!

en: Error sending final frame!
ru: Ошибка при отправке финального кадра!

en: Error during final encoding step!
ru: Ошибка на финальном этапе кодирования!

en: Error sending frame for encoding!
ru: Ошибка при отправке кадра на кодирование!

en: Error during encoding!
ru: Ошибка во время кодирования!

en: Overlapped objects
ru: Перекрывающиеся объекты

en: Delete element
ru: Удалить элемент

en: Select element
ru: Выбрать элемент

en: Mark front element
ru: Отметить передний элемент

en: Object must be a lane
ru: Объект должен быть полосой

en: Copy % name to clipboard
ru: Копировать % name в буфер обмена

en: Copy % typed name to clipboard
ru: Копировать типизированное имя % в буфер обмена

en: Remove from Selected
ru: Удалить из выделенных

en: Add to Selected
ru: Добавить в выделенные

en: Copy name to clipboard
ru: Копировать имя в буфер обмена

en: Copy typed name to clipboard
ru: Копировать типизированное имя в буфер обмена

en: Remove From Selected
ru: Удалить из выделенных

en: Show Parameter
ru: Показать параметр

en: Show Type Parameter
ru: Показать параметр типа

en: Copy cursor position to clipboard
ru: Копировать позицию курсора в буфер обмена

en: Copy cursor geo-position to clipboard
ru: Копировать геопозицию курсора в буфер обмена

en: Show cursor geo-position in
ru: Показать геопозицию курсора в

en: Open Manipulator...
ru: Открыть манипулятор...

en: type: %
ru: тип: %

en: Replacing POI '%'
ru: Замена POI '%'

en: Replacing polygon '%'
ru: Замена полигона '%'

en: Instance was previously created
ru: Экземпляр уже был создан ранее

en: Undefined texture
ru: Неопределённая текстура

en: Invalid vClass
ru: Недопустимый vClass

en: The 'value' attribute is deprecated for breakpoints. Please use 'time'.
ru: Атрибут 'value' устарел для точек останова. Пожалуйста, используйте 'time'.

en: The 'filename' attribute is deprecated for decals. Please use 'file'.
ru: Атрибут 'filename' устарел для декалей. Пожалуйста, используйте 'file'.

en: A breakpoint value must be a time description (%).
ru: Значение точки останова должно быть описанием времени (%).

en: Could not decode breakpoint '%'.
ru: Не удалось декодировать точку останова '%'.

en: by param (numerical, streetwise)
ru: по параметру (числовой, по улице)

en: by param (numerical, lanewise)
ru: по параметру (числовой, по полосе)

en: by param (numerical)
ru: по параметру (числовой)

en: by edgeData (numerical, streetwise)
ru: по edgeData (числовой, по улице)

en: by attribute (numerical)
ru: по атрибуту (числовой)

en: by selection
ru: по выделению

en: by type
ru: по типу

en: by permission code
ru: по коду разрешения

en: by live edgeData
ru: по текущим edgeData

en: uniform
ru: однородный

en: road
ru: дорога

en: sidewalk
ru: тротуар

en: bike lane
ru: велодорожка

en: green verge
ru: зелёная полоса

en: waterway
ru: водный путь

en: railway
ru: железная дорога

en: rails on road
ru: рельсы на дороге

en: no passenger
ru: без пассажиров

en: closed
ru: закрыто

en: connector
ru: соединитель

en: forbidden
ru: запрещено

en: airway
ru: воздушный путь

en: unselected
ru: невыделено

en: selected
ru: выделено

en: by allowed speed (lanewise)
ru: по разрешённой скорости (по полосам)

en: by current occupancy (lanewise, brutto)
ru: по текущей заполненности (по полосам, брутто)

en: by current occupancy (lanewise, netto)
ru: по текущей заполненности (по полосам, нетто)

en: by first vehicle waiting time (lanewise)
ru: по времени ожидания первого ТС (по полосам)

en: by lane number (streetwise)
ru: по номеру полосы (по улице)

en: by CO2 emissions
ru: по выбросам CO2

en: by CO emissions
ru: по выбросам CO

en: by PMx emissions
ru: по выбросам PMx

en: by NOx emissions
ru: по выбросам NOx

en: by HC emissions
ru: по выбросам HC

en: by fuel consumption
ru: по расходу топлива

en: by noise emissions (Harmonoise)
ru: по шумовым выбросам (Harmonoise)

en: by global travel time
ru: по глобальному времени в пути

en: by global speed percentage
ru: по проценту глобальной скорости

en: by given length/geometrical length
ru: по заданной длине / геометрической длине

en: by angle
ru: по углу

en: by loaded weight
ru: по загруженной массе

en: by priority
ru: по приоритету

en: by height at start
ru: по высоте в начале

en: by height at geometry-segment start
ru: по высоте в начале геометрического сегмента

en: by inclination
ru: по уклону

en: by geometry-segment inclination
ru: по уклону геометрического сегмента

en: by average speed
ru: по средней скорости

en: by average relative speed
ru: по средней относительной скорости

en: by routing device assumed speed
ru: по предполагаемой скорости навигационного устройства

en: by electricity consumption
ru: по потреблению электроэнергии

en: by insertion-backlog (streetwise)
ru: по очереди вставки (по улице)

en: by TAZ (streetwise)
ru: по району (по улице)

en: missing data
ru: нет данных

en: by distance (kilometrage)
ru: по расстоянию (километраж)

en: by abs distance (kilometrage)
ru: по абсолютному расстоянию (километраж)

en: by reachability (traveltime)
ru: по достижимости (время в пути)

en: by thread index
ru: по индексу потока

en: free parking spaces
ru: свободные парковочные места

en: given vehicle/type/route color
ru: заданный цвет ТС/типа/маршрута

en: given/assigned vehicle color
ru: заданный/назначенный цвет ТС

en: given/assigned type color
ru: заданный/назначенный цвет типа

en: given/assigned route color
ru: заданный/назначенный цвет маршрута

en: depart position as HSV
ru: позиция отправления как HSV

en: arrival position as HSV
ru: позиция прибытия как HSV

en: direction/distance as HSV
ru: направление/расстояние как HSV

en: by speed
ru: по скорости

en: by action step
ru: по шагу действия

en: no action
ru: нет действия

en: action in next step
ru: действие на следующем шаге

en: had action step
ru: было действие

en: by waiting time
ru: по времени ожидания

en: by accumulated waiting time
ru: по накопленному времени ожидания

en: by time since lane change
ru: по времени после смены полосы

en: by max speed
ru: по максимальной скорости

en: by reroute number
ru: по количеству перенаправлений

en: by offset from best lane
ru: по смещению от лучшей полосы

en: opposite lane
ru: противоположная полоса

en: by acceleration
ru: по ускорению

en: by time gap on lane
ru: по временному зазору на полосе

en: by depart delay
ru: по задержке отправления

en: by relative battery charge
ru: по относительному заряду батареи

en: by charged energy
ru: по заряженной энергии

en: by time loss
ru: по потерям времени

en: by stop delay
ru: по задержке остановки

en: by stop arrival delay
ru: по задержке прибытия на остановку

en: by lateral speed
ru: по боковой скорости

en: random
ru: случайный

en: given person/type color
ru: заданный цвет пешехода/типа

en: given/assigned person color
ru: заданный/назначенный цвет пешехода

en: by mode
ru: по режиму

en: waiting for insertion
ru: ожидание вставки

en: stopped
ru: остановлен

en: walking
ru: идёт пешком

en: riding
ru: едет

en: accessing trainStop
ru: доступ к остановке поезда

en: waiting for ride
ru: ожидание поездки

en: by jammed state
ru: по состоянию затора

en: given container/type color
ru: заданный цвет контейнера/типа

en: given/assigned container color
ru: заданный/назначенный цвет контейнера

en: transport
ru: транспортировка

en: waiting for transport
ru: ожидание транспортировки

en: tranship
ru: перегрузка

en: by height
ru: по высоте

en: given POI color
ru: заданный цвет POI

en: given polygon color
ru: заданный цвет полигона

en: default
ru: по умолчанию

en: by average relative speed
ru: по средней относительной скорости

en: by purpose (streetwise)
ru: по назначению (по улице)

en: normal
ru: обычное

en: internal
ru: внутреннее

en: by allowed speed (streetwise)
ru: по разрешённой скорости (по улице)

en: by current occupancy (streetwise, brutto)
ru: по текущей заполненности (по улице, брутто)

en: by current speed (streetwise)
ru: по текущей скорости (по улице)

en: by current flow (streetwise)
ru: по текущему потоку (по улице)

en: by relative speed (streetwise)
ru: по относительной скорости (по улице)

en: by routing device assumed speed
ru: по предполагаемой скорости навигационного устройства

en: by segments (alternating)
ru: по сегментам (чередование)

en: odd
ru: нечётный

en: even
ru: чётный

en: by jammed state (segmentwise)
ru: по состоянию затора (по сегментам)

en: free
ru: свободно

en: limitedControl
ru: ограниченное управление

en: jammed
ru: затор

en: by current occupancy (segmentwise, brutto)
ru: по текущей заполненности (по сегментам, брутто)

en: by current speed (segmentwise)
ru: по текущей скорости (по сегментам)

en: by current flow (segmentwise)
ru: по текущему потоку (по сегментам)

en: by relative speed (segmentwise)
ru: по относительной скорости (по сегментам)

en: no TAZ
ru: без района

en: data mode
ru: режим данных

en: by height at segment start
ru: по высоте в начале сегмента

en: by segment inclination
ru: по уклону сегмента

en: junction bubble
ru: пузырь перекрёстка

en: geometry points
ru: точки геометрии

en: connections missing
ru: отсутствующие соединения

en: custom shape
ru: пользовательская форма

en: by origin taz
ru: по району отправления

en: by destination taz
ru: по району назначения

en: No color defined for LinkState '%'
ru: Цвет не определён для состояния соединения '%'

en: Save the data...
ru: Сохранить данные...

en: Multiplot
ru: Мультиграфик

en: Save Data
ru: Сохранить данные

en: Track
ru: Отслеживать

en: &Hide Unselected
ru: &Скрыть невыделенные

en: By &Name
ru: По &имени

en: Locate item by name
ru: Найти элемент по имени

en: &Select/deselect
ru: &Выбрать/снять выбор

en: Select/deselect current object
ru: Выбрать/снять выбор с текущего объекта

en: &Filter substring
ru: &Фильтр подстроки

en: Select &all
ru: Выбрать &все

en: Select all items in list
ru: Выбрать все элементы списка

en: &Deselect all
ru: &Снять выбор со всех

en: Deselect all items in list
ru: Снять выбор со всех элементов списка

en: &Update
ru: &Обновить

en: Reload all ids
ru: Перезагрузить все ID

en: case-sensitive search
ru: поиск с учётом регистра

en: auto-center
ru: автоцентрирование

en: Load viewport from file
ru: Загрузить вид из файла

en: Save viewport to file
ru: Сохранить вид в файл

en: accept
ru: принять

en: close
ru: закрыть

en: Load Viewport
ru: Загрузить вид

en: Save Viewport
ru: Сохранить вид

en: View Settings
ru: Настройки вида

en: Enter a name
ru: Введите имя

en: Please enter an alphanumeric name:
ru: Пожалуйста, введите алфавитно-цифровое имя:

en: Export view settings
ru: Экспортировать настройки вида

en: Import view settings
ru: Импортировать настройки вида

en: Load Decals
ru: Загрузить декали

en: Save Decals
ru: Сохранить декали

en: No Data
ru: Нет данных

en: Only for selected
ru: Только для выделенных

en: constant text size
ru: постоянный размер текста

en: Color
ru: Цвет

en: Background
ru: Фон

en: Draw with constant size when zoomed out
ru: Рисовать постоянным размером при отдалении

en: Minimum Size
ru: Минимальный размер

en: Exaggerate by
ru: Увеличить в

en: Recalibrate Rainbow
ru: Перекалибровать радугу

en: min
ru: мин

en: max
ru: макс

en: center
ru: центр

en: fix range
ru: фиксировать диапазон

en: Save the setting to registry
ru: Сохранить настройку в реестр

en: Remove the setting from registry
ru: Удалить настройку из реестра

en: Export setting to file
ru: Экспортировать настройку в файл

en: Load setting from file
ru: Загрузить настройку из файла

en: Export includes:
ru: Экспорт включает:

en: Viewport
ru: Вид

en: Delay
ru: Задержка

en: Breakpoints
ru: Точки останова

en: Decals:
ru: Декали:

en: &Load XML Decals
ru: &Загрузить XML-декали

en: &Save XML Decals
ru: &Сохранить XML-декали

en: &Clear Decals
ru: &Очистить декали

en: Toggle grid
ru: Переключить сетку

en: x-spacing
ru: шаг по X

en: y-spacing
ru: шаг по Y

en: Streets
ru: Улицы

en: Interpolate
ru: Интерполировать

en: Scale width
ru: Масштабировать ширину

en: Show bike markings
ru: Показывать веломаркировку

en: Show turning arrows
ru: Показывать стрелки поворота

en: Show right-of-way rules
ru: Показывать правила приоритета

en: Realistic stop line colors
ru: Реалистичные цвета стоп-линий

en: Show lane borders
ru: Показывать границы полос

en: Show lane direction
ru: Показывать направление полосы

en: Hide macro connectors
ru: Скрывать макросоединители

en: Show sublanes
ru: Показывать субполосы

en: Show rails
ru: Показывать рельсы

en: Spread bidirectional railways/roads
ru: Разносить двунаправленные железные дороги/дороги

en: Make both directional edges for a bidirectional railways or roads visible
ru: Сделать видимыми оба направления для двунаправленных железных дорог или дорог

en: Secondary shape
ru: Вторичная форма

en: Exaggerate width by
ru: Увеличить ширину в

en: Minimum size
ru: Минимальный размер

en: Show edge id
ru: Показывать ID ребра

en: Show street name
ru: Показывать название улицы

en: Show edge color value
ru: Показывать значение цвета ребра

en: Show edge scale value
ru: Показывать значение масштаба ребра

en: Show As
ru: Показывать как

en: 'triangles'
ru: 'треугольники'

en: 'boxes'
ru: 'ящики'

en: 'simple shapes'
ru: 'простые формы'

en: 'raster images'
ru: 'растровые изображения'

en: 'circles'
ru: 'круги'

en: Scale size
ru: Масштабировать размер

en: Show vehicle id
ru: Показывать ID ТС

en: Show vehicle color value
ru: Показывать значение цвета ТС

en: Show vehicle scale value
ru: Показывать значение масштаба ТС

en: Show vehicle text param
ru: Показывать текстовый параметр ТС

en: Show blinker / brake lights
ru: Показывать поворотники / стоп-сигналы

en: Show minimum gap
ru: Показывать минимальный зазор

en: Show brake gap
ru: Показывать тормозной зазор

en: Show Bluetooth range
ru: Показывать радиус Bluetooth

en: Show route index
ru: Показывать индекс маршрута

en: Scale length with geometry
ru: Масштабировать длину по геометрии

en: Show stopping info
ru: Показывать информацию об остановке

en: Show parking info
ru: Показывать информацию о парковке

en: Show charging info
ru: Показывать информацию о зарядке

en: Draw reversed vehicles in reverse
ru: Рисовать обратные ТС в обратном направлении

en: Show person id
ru: Показывать ID пешехода

en: Show person color value
ru: Показывать значение цвета пешехода

en: Show JuPedSim pedestrian network
ru: Показывать сеть пешеходов JuPedSim

en: Show container id
ru: Показывать ID контейнера

en: Draw junction shape
ru: Рисовать форму перекрёстка

en: Draw crossings/walkingareas
ru: Рисовать переходы/пешеходные зоны

en: Show lane to lane connections
ru: Показывать соединения полоса-полоса

en: Show link tls index
ru: Показывать индекс соединения светофора

en: Show link junction index
ru: Показывать индекс соединения перекрёстка

en: Show junction id
ru: Показывать ID перекрёстка

en: Show internal junction id
ru: Показывать внутренний ID перекрёстка

en: Show internal edge id
ru: Показывать внутренний ID ребра

en: Show crossing and walkingarea id
ru: Показывать ID перехода и пешеходной зоны

en: Show traffic light phase index
ru: Показывать индекс фазы светофора

en: Show traffic light phase name
ru: Показывать имя фазы светофора

en: Show junction name
ru: Показывать название перекрёстка

en: Additional
ru: Дополнительные

en: Show object id
ru: Показывать ID объекта

en: Show full name
ru: Показывать полное имя

en: StoppingPlace
ru: Остановка

en: body
ru: корпус

en: sign
ru: знак

en: element
ru: элемент

en: POI detail
ru: Детали POI

en: Custom Layer
ru: Пользовательский слой

en: Show poi id
ru: Показывать ID POI

en: Show poi type
ru: Показывать тип POI

en: Show poi text param
ru: Показывать текстовый параметр POI

en: Show polygon id
ru: Показывать ID полигона

en: Show polygon types
ru: Показывать типы полигонов

en: Default Selection Color
ru: Цвет выделения по умолчанию

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Exaggerate edgeRelation width by
ru: Увеличить ширину edgeRelation в

en: Exaggerate tazRelation width by
ru: Увеличить ширину tazRelation в

en: Show data color value
ru: Показывать значение цвета данных

en: Show Size Legend
ru: Показывать легенду размеров

en: Show Edge Color Legend
ru: Показывать легенду цветов рёбер

en: Show Vehicle Color Legend
ru: Показывать легенду цветов ТС

en: UI Scaling
ru: Масштаб интерфейса

en: Combobox max rows
ru: Макс. строк в комбобоксе

en: Disable hide by zoom
ru: Отключить скрытие при масштабировании

en: Disable hiding edges with high zoom out
ru: Отключить скрытие рёбер при сильном отдалении

en: Dither
ru: Дизеринг

en: Draw boundaries
ru: Рисовать границы

en: Force draw for rectangle selection
ru: Принудительно рисовать при прямоугольном выделении

en: Disable dotted contours during selection/deletion
ru: Отключить пунктирные контуры при выделении/удалении

en: Recalculate boundaries
ru: Пересчитать границы

en: Show geometry point indices
ru: Показывать индексы точек геометрии

en: 3D view
ru: 3D-вид

en: Ignore color scheme for vehicles
ru: Игнорировать цветовую схему для ТС

en: Show TLS link markers
ru: Показывать маркеры соединений светофора

en: Show domes around TLS models from decals
ru: Показывать купола вокруг моделей светофоров из декалей

en: Show auto-generated TLS models
ru: Показывать автоматически генерируемые модели светофоров

en: Show head-up display
ru: Показывать head-up дисплей

en: Sun brightness
ru: Яркость солнца

en: Sky color
ru: Цвет неба

en: Recenter View
ru: Центрировать вид

en: Recenter view to the simulated area.
ru: Центрировать вид на симулируемой области.

[ctx: Labels]
en: Edit Viewport
ru: Редактировать вид

en: Opens a menu which lets you edit the viewport. (Ctrl+I)
ru: Открывает меню для редактирования вида. (Ctrl+I)

en: Toggle Zooming Style
ru: Переключить стиль масштабирования

en: Toggles whether zooming is based at cursor position or at the center of the view.
ru: Переключает, будет ли масштабирование относительно позиции курсора или центра вида.

en: Locate Structures
ru: Найти структуры

en: Locate structures within the network.
ru: Найти структуры в сети.

en: Toggle View Tooltips
ru: Переключить подсказки вида

en: Toggles whether tooltips in the view shall be shown.
ru: Переключает отображение подсказок в виде.

en: Edit Coloring Schemes
ru: Редактировать схемы окраски

en: Opens a menu which lets you edit the coloring schemes. (F9)
ru: Открывает меню для редактирования схем окраски. (F9)

en: Make Snapshot
ru: Сделать снимок

en: Makes a snapshot of the view.
ru: Делает снимок текущего вида.

en: option window-size requires INT,INT
ru: опция window-size требует два целых числа: INT,INT

en: option window-pos requires INT,INT
ru: опция window-pos требует два целых числа: INT,INT

en: Langua&ge
ru: &Язык

en: Change language to english. (en)
ru: Изменить язык на английский. (en)

en: Change language to german. (de)
ru: Изменить язык на немецкий. (de)

en: Change language to spanish. (es)
ru: Изменить язык на испанский. (es)

en: Change language to portuguese. (pt)
ru: Изменить язык на португальский. (pt)

en: Change language to french. (fr)
ru: Изменить язык на французский. (fr)

en: Change language to italian. (it)
ru: Изменить язык на итальянский. (it)

en: 简体中文 (zh)
ru: Упрощённый китайский (zh)

en: 繁體中文 (zh-Hant)
ru: Традиционный китайский (zh-Hant)

en: Change language to turkish. (tr)
ru: Изменить язык на турецкий. (tr)

en: Change language to hungarian. (hu)
ru: Изменить язык на венгерский. (hu)

en: Change language to japanese. (ja)
ru: Изменить язык на японский. (ja)

en: Change language to korean. (ko)
ru: Изменить язык на корейский. (ko)

en: german
ru: немецкий

en: spanish
ru: испанский

en: portuguese
ru: португальский

en: french
ru: французский

en: italian
ru: итальянский

en: simplified chinese
ru: упрощённый китайский

en: traditional chinese
ru: традиционный китайский

en: turkish
ru: турецкий

en: hungarian
ru: венгерский

en: japanese
ru: японский

en: korean
ru: корейский

en: english
ru: английский

en: Language changed to
ru: Язык изменён на

en: Restart needed
ru: Требуется перезапуск

en: Changing display language needs restart to take effect.
ru: Изменение языка интерфейса требует перезапуска программы для вступления в силу.

en: For the Debug build you might also need to set the LANG environment variable.
ru: Для отладочной сборки может также потребоваться установить переменную окружения LANG.

en: Under development. You can help to improve the translation at:
ru: Перевод в разработке. Вы можете помочь улучшить его на:

en: (No projection defined)
ru: (Проекция не определена)

en: Could not transform coordinates from WGS84 in decal %, assuming UTM.
ru: Не удалось преобразовать координаты из WGS84 для декали %, используется UTM.
