sumo - en to pt translation catalogue (3589 entries)

en: Original coordinate (before coordinate transformation in netconvert)
pt: Coordenada original (antes da transformação de coordenada no netconvert)

en: Network coordinate
pt: Coordenada da rede

en: Ready.
pt: Pronto.

en: &File
pt: &Arquivo

en: New Window
pt: Nova Janela

en: Open a new sumo-gui window.
pt: Abra uma nova janela do sumo-gui.

en: &Open Simulation...
pt: &Abrir Simulação...

en: Open a simulation (Configuration file).
pt: Abrir uma simulação (Configuration file).

en: Open &Network...
pt: Abrir &Rede...

en: Open a network.
pt: Abrir uma rede.

en: Open Shapes
pt: Abrir Formas

en: Load POIs and Polygons for visualization.
pt: Abrir POIs e Polígonos para visualização.

en: Open EdgeData
pt: Abrir EdgeData

en: Load edge related data for visualization.
pt: Abrir dados relacionados às arestas para visualização.

en: &Reload
pt: &Recarregar

en: Reloads the simulation / the network.
pt: Recarrega a simulação / rede.

en: Quick-Reload
pt: Reinício Rápido

en: Reloads the simulation (but not network).
pt: Recarrega a simulação (mas não a rede).

en: Save Configuration
pt: Salvar configuração

en: Save current options as a configuration file.
pt: Salvar opções atuais como um arquivo de configuração.

en: Close
pt: Fechar

en: Close the simulation.
pt: Fecha a simulação.

en: &Quit
pt: &Sair

en: Quit the Application.
pt: Fechar o Aplicativo.

en: &Edit
pt: &Editar

en: Edit Selected...
pt: Editar Selecionados...

en: Opens a dialog for editing the list of selected items.
pt: Abre uma janela para editar a lista de itens selecionados.

en: Select lanes which allow...
pt: Selecionar faixas que permitem...

en: Opens a menu for selecting a vehicle class by which to selected lanes.
pt: Abre um menu para selecionar uma classe de veículos (vclass) que selecionara arestas permitidas.

en: Set Breakpoint
pt: Estabelece ponto de interrupção

en: Sets a breakpoint at the current simulation step
pt: Estabelece um ponto de interrupção no passo atual da simulação

en: Set Breakpoint with offset
pt: Define ponto de interrupção com deslocamento

en: Sets a breakpoint at the current simulation step + offset configured in application settings
pt: Define um ponto de interrupção no passo da simulação atual + deslocamento configurado nas configurações do aplicativo

en: Edit Breakpoints
pt: Edita pontos de interrupção

en: Opens a dialog for editing breakpoints.
pt: Abre uma janela para editar pontos de interrupção.

en: Edit Visualisation
pt: Editar Visualização

en: Opens a dialog for editing visualization settings.
pt: Abre uma janela para editar configurações de visualização.

en: Edit Viewport
pt: Editar Janela de Visualização

en: Opens a dialog for editing viewing area, zoom and rotation.
pt: Abre uma aba para editar a janela de visualização, zoom e rotação.

en: Load additionals in netedit
pt: Carrega adicionais no netedit

en: Load additionals in netedit.
pt: Carrega adicionais no netedit.

en: Load demand in netedit
pt: Carregar demanda no netedit

en: Load demand in netedit.
pt: Carrega demanda no netedit.

en: Open in netedit
pt: Abrir no netedit

en: Opens current simulation in NETEDIT.
pt: Abre a simulação atual no netedit.

en: Open network in netedit
pt: Abrir rede no netedit

en: Opens current network in NETEDIT.
pt: Abre a rede atual no NETEDIT.

en: &Settings
pt: &Configurações

en: Application Settings
pt: Configurações do aplicativo

en: Open a Dialog for Application Settings editing.
pt: Abre uma janela para editar configurações do aplicativo.

en: Gaming Mode	Ctrl+G	Toggle gaming mode on/off.
pt: Modo de Jogo	Ctrl+G	Altera o modo de jogo on/off.

en: Full Screen Mode
pt: Modo Tela Cheia

en: Toggle full screen mode on/off.
pt: Ativa/desativa modo tela cheia.

en: &Locate
pt: &Localizar

en: &Junctions
pt: &Junções

en: Open a dialog for locating a Junction.
pt: Abre uma janela para localizar uma Junção.

en: &Edges
pt: &Arestas

en: Open a dialog for locating an Edge.
pt: Abre uma janela pra localizar uma aresta.

en: &Vehicles
pt: &Veículos

en: Open a dialog for locating a Vehicle.
pt: Abre uma janela para localizar um veículo.

en: &Persons
pt: &Pessoas

en: Open a dialog for locating a Person.
pt: Abre uma janela para localizar uma pessoa.

en: &Container
pt: &Contêiner

en: Open a dialog for locating a Container.
pt: Abre uma janela para localizar um Contêiner.

en: Open a dialog for locating a Traffic Light.
pt: Abre uma janela para localizar um semáforo.

en: &Additional
pt: &Adicional

en: Open a dialog for locating an Additional Structure.
pt: Abre uma janela para localizar uma Estrutura Adicional.

en: P&oI
pt: P&ol

en: Open a dialog for locating a Point of Interest.
pt: Abre uma janela para localizar um ponto de interesse.

en: Po&lygon
pt: &Polígonos

en: Open a dialog for locating a Polygon.
pt: Abre uma janela para localizar um Polígono.

en: Show Internal Structures
pt: Mostrar estruturas internas

en: Show internal junctions and streets in locator dialog.
pt: Mostra junções e arestas internas na janela de localização.

en: Show Parking Vehicles
pt: Mostrar veículos estacionados

en: Show parking vehicles in locator dialog.
pt: Mostrar veículos estacioandos na janela de localização.

en: Show vehicles outside the road network
pt: Mostrar veículos fora da rede rodoviária

en: Show vehicles that are teleporting or driving remote-controlled outside the road network in locator dialog.
pt: Mostrar veículos que estão se teletransportando ou dirigindo remotamente fora da rede rodoviária na janela do localizador.

en: Simulation
pt: Simulação

en: Run
pt: Executar

en: Start/ Resume the simulation.
pt: Começar / Resumir a simulação.

[ctx: Simulation]
en: Stop
pt: Parar

en: Halt the simulation.
pt: Interromper a simulação.

en: Step
pt: Passo

en: Perform one simulation step.
pt: Executando um passo da simulação.

en: Delay+
pt: Atraso+

en: Increase simulation step delay.
pt: Aumentar a atraso entre os passos da simulação.

en: Delay-
pt: Atraso-

en: Decrease simulation step delay.
pt: Diminui o atraso entre os passos da simulação.

en: Save
pt: Salvar

en: Save the current simulation state to a file.
pt: Salva o estado atual da simulação em um arquivo.

en: Load
pt: Carregar

en: Load simulation state for the current network from file.
pt: Carregar estado da simulação a partir de um arquivo para a rede atual.

en: &Window
pt: &Janela

en: Open new view
pt: Abrir nova visualização

en: Open a new microscopic view.
pt: Abre uma nova visão microscópica.

en: Open new 3D view
pt: Abrir nova visualização 3D

en: Open a new 3D view.
pt: Abre uma nova visualização 3D.

en: Tile &Horizontally
pt: &Organizar horizontalmente

en: Tile the views horizontally.
pt: Organiza as visualizações horizontalmente.

en: Tile &Vertically
pt: &Organizar verticalmente

en: Tile the views vertically.
pt: Organiza as visualizações verticalmente.

en: Cascade
pt: Cascata

en: Cascade the views.
pt: Organiza as visualizações em cascata.

en: &Close
pt: &Fechar

en: Close the selected view.
pt: Fecha a visualização selecionada.

en: &Others...
pt: &Outros...

en: Show Status Line
pt: Mostrar barra de status

en: Toggle the Status Bar on/off.
pt: Mostrar/ocultar a barra de status.

en: Show Message Window
pt: Mostra janela de mensagens

en: Toggle the Message Window on/off.
pt: Mostra/oculta a janela de mensagens.

en: Show Simulation Time
pt: Mostrar tempo da simulação

en: Toggle the Simulation Time on/off.
pt: Mostra/oculta o tempo da simulação.

en: Show Simulation Delay
pt: Mostrar atraso do simulação

en: Toggle the Simulation Delay Entry on/off.
pt: Mostra/oculta o atraso da simulação.

en: Clear Message Window
pt: Limpar janela de mensagens

en: Clear the message window.
pt: Limpa a janela de mensagens.

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &Online Documentation
pt: &Documentação Online

en: Open Online documentation.
pt: Abre a documentação online.

en: &Changelog
pt: &Registro de alterações

en: Open Changelog.
pt: Abre registro de mudanças.

en: &Hotkeys
pt: &Atalhos

en: Open Hotkeys.
pt: Abre atalhos.

en: Open Tutorial.
pt: Abrir tutorial.

en: Open feedback dialog.
pt: Abre a janela de feedbacks.

en: &About
pt: &Sobre

en: About sumo-gui.
pt: Sobre sumo-gui.

en: 	Open simulation	Open a simulation (Configuration file).
pt: 	Abrir simulação	Abre uma simulação (arquivo de configuração).

en: 	Open network	Open a network.
pt: 	Abrir rede	Abre uma rede.

en: 	Reload	Reloads the simulation / the network.
pt: 	Recarregar 	Recarrega a simulação / rede.

en: 	Run	Start/Resume the loaded simulation.
pt: 	Executar 	Inicia / resume a simulação carregada.

en: 	Stop	Halt the running simulation.
pt: 	Parar	Para a execução da simulação.

en: 	Step	Perform a single simulation step.
pt: 	Passo	Avança um passo da simulação.

en: Time:	Toggle between time formats	Toggle between seconds and hour:minute:seconds display.
pt: Tempo:	Alterna entre formaros de tempo	Alterna entre segundos e hora:minuto:segundos.

en: Delay (ms):	Delay per simulated second	Delay per simulated second. Click to toggle between the last two delay values.
pt: Atraso (ms):	Atraso por segundo simulado	Atraso por segundo simulado. Clique para alternar entre os últimos dois valores de atraso.

en: Scale Traffic:
pt: Escalar tráfego:

en: Scale traffic volume from running flows and from vehicles that are loaded incrementally from route files.
pt: Dimensionar o volume de tráfego de fluxos em execução e de veículos que são carregados incrementalmente a partir de arquivos de rotas.

en: Waiting Time:
pt: Tempo de Espera:

en: Time spent waiting accumulated for all vehicles
pt: Tempo de espera acumulado para todos os veículos

en: Time Loss:
pt: Tempo Perdido:

en: Time lost due to being unable to drive with maximum speed for all vehicles
pt: Tempo perdido por não poder conduzir com velocidade máxima para todos os veículos

en: Distance (km):
pt: Distância (km):

en: Total distance driven by DRT vehicles
pt: Distância total percorrida por veículos DRT

en: Emergency Vehicle waiting time:
pt: Tempo de espera de veículos de emergência:

en: Time spent waiting accumulated for emergency vehicles
pt: Tempo de espera acumulado dos veículos de emergência

en: Cl&ear Recent Networks
pt: &Limpar redes recentes

en: No Recent Networks
pt: Não há redes recentes

en: Recent Networks
pt: Redes recentes

en: Cl&ear Recent Configs
pt: &Limpar configurações recentes

en: No Recent Configs
pt: Não há configurações recentes

en: Recent Configs
pt: Configurações recentes

en: Running %.
pt: Executando %.

en: Open Simulation Configuration
pt: Abrir configuração da simulação

en: Open Network
pt: Abrir rede

en: Open Shapes
pt: Abrir formas

en: Loading of % failed.
pt: O carregamento de % falhou.

en: Open EdgeData
pt: Abrir EdgeData

en: Auto-Reloading.
pt: Recarregamento automático.

en: TraCI-Loading.
pt: TraCI - Carregando.

en: Reloading.
pt: Recarregando.

en: Quick-Reloading.
pt: Reinício Rápido.

en: Already loading!
pt: Já está carregando!

en: Save SUMO Configuration
pt: Salvar configuração do SUMO

en: Configuration saved to %.
pt: Configuração salva em %.

en: Could not save configuration to %.
pt: Não foi possível salvar a configuração em %.

en: No simulation loaded!
pt: Não há simulação carregada!

en: Save Simulation State
pt: Salvar estado da simulação

en: Simulation state saved to '%'.
pt: Estado da simulação salvo em '%'.

en: Load Simulation State
pt: Carregar estado da simulação

en: State loaded from '%'.
pt: Estado carregado de '%'.

en: Failed to load state from '%' (%).
pt: O carregamento do estado a partir de '%' falhou (%).

en: Scale number of vehicles in simulation
pt: Dimensiona número de veículos na simulação

en: Open sumo config in netedit
pt: Abrir configurações do sumo no netedit

en: Loading of '%' failed!
pt: Carregamento de '%' falhou!

en: '%' loaded.
pt: '%' carregado.

en: SUMO Interactive Traffic Light
pt: Semáforo Interativo SUMO

en: SUMO Interactive Demand-Responsive-Transport
pt: SUMO Transporte Interativo sob Demanda

en: Simulation ended at time: %. (%)
pt: Simulação finalizou no tempo: %. (%)

en: Simulation ended at time: %.
pt: Simulação finalizada no tempo: %.

en: Reason:
pt: Motivo:

en: Do you want to close all open files and views?
pt: Fechar todas os arquivos e janelas abertas?

en: Simulation ended
pt: Simulação finalizada

en: Loading '%'.
pt: Carregando '%'.

en: seconds
pt: segundos

en: Set breakpoint at %
pt: Adicionar ponto de interrupção em %

en: Could not load edgedata-files '%'
pt: Não foi possível carregar arquivos de EdgeData '%'

en: Quitting (on error).
pt: Fechando (devido a um erro).

en: Simulation started with time: %.
pt: Simulação iniciou no tempo: %.

en: Save Snapshot
pt: Salvar captura de tela

en: No file extension was specified - saving Snapshot as PNG.
pt: Nenhuma extensão de arquivo foi especificada - salvando a imagem como PNG.

en: Saving failed.
pt: Salvamento falhou.

en: Snapshot successfully saved!
pt: Captura de tela salva com sucesso!

en: Unknown Message ID in onCmdLocate
pt: ID de mensagem desconhecido em onCmdLocate

en: Junction Chooser
pt: Seletor de Junção

en: Edge Chooser
pt: Seletor de Arestas

en: Vehicle Chooser
pt: Seletor de Veículos

en: Person Chooser
pt: Seletor de pessoas

en: Container Chooser
pt: Seletor de contêiner

en: Traffic Lights Chooser
pt: Seletor de semáforo

en: Additional Objects Chooser
pt: Seletor de Objetos Adicionais

en: POI Chooser
pt: Seletor de Pontos de Interesse

en: Polygon Chooser
pt: Seletor de polígonos

en: phase names
pt: nomes das fases

en: detectors
pt: detectores

en: conditions
pt: condições

en: Overflow in time computation occurred.
pt: Ocorreu um estouro (overflow) na computação de tempo.

en: Locate Junctions
pt: Localizar junções

en: Locate a junction within the network.
pt: Localiza uma junção na rede.

en: Locate Edges
pt: Localizar Arestas

en: Locate an edge within the network.
pt: Localiza uma aresta na rede.

en: Locate Vehicles
pt: Localizar veículos

en: Locate a vehicle within the network.
pt: Localiza um veículo na rede.

en: Locate Persons
pt: Localizar Pessoas

en: Locate a person within the network.
pt: Localiza uma pessoa na rede.

en: Locate Container
pt: Localizar Contêiners

en: Locate a container within the network.
pt: Localiza um contêiner na rede.

en: Locate TLS
pt: Localizar semáforos

en: Locate a tls within the network.
pt: Localiza um semáforo na rede.

en: Locate Additional
pt: Localizar Adicional

en: Locate an additional structure within the network.
pt: Localiza uma estrutura adicional na rede.

en: Locate PoI
pt: Localizar Ponto de Interesse

en: Locate a PoI within the network.
pt: Localiza um ponto de interesse na rede.

en: Locate Polygon
pt: Localizar polígono

en: Locate a Polygon within the network.
pt: Localiza um polígono na rede.

en: About Eclipse SUMO sumo-gui
pt: Sobre Eclipse SUMO sumo-gui

en: Graphical user interface for the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
pt: Interface gráfica de usuário para a simulação de tráfego microscópica e multimodal do SUMO.

en: Includes JuPedSim %.%.%
pt: Inclui JuPedSom %.%.%

en: This application is based on code provided by the Eclipse SUMO project.
pt: Essa aplicação é baseada no código providenciado pelo projeto Eclipse SUMO.

en: These core components are available under the conditions of the Eclipse Public License v2.
pt: Esses componentes principais estão disponíveis sob as condições da Licença Pública Eclipse v2.

en: Quit on Simulation End
pt: Sair ao finalizar a simulação

en: Autostart Simulation on Load and Reload
pt: Começar a simulação automaticamente ao carregar e recarregar

en: Reload Simulation after finish (Demo mode)
pt: Recomeçar simulação após o final (Modo demo)

en: Locate elements when clicking on messages
pt: Localizar elementos ao clicar em mensagens

en: Breakpoint offset when clicking on time message
pt: Deslocamento do ponto de interrupção ao clicar na mensagem de tempo

en: Allow Textures
pt: Permitir texturas

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: Breakpoints Editor
pt: Editor de pontos de interrupção

en: &Load
pt: &Carregar

en: &Save
pt: &Salvar

en: Clea&r
pt: &Limpar

en: Time
pt: Tempo

en: Load Breakpoints
pt: Carregar pontos de interrupção

en: Save Breakpoints
pt: Salvar pontos de interrupção

en: Storing failed!
pt: Falha ao armazenar!

en: Time format error
pt: Erro de formato de tempo

en: - General problem solving
pt: - Solução de problemas gerais

en: - Sumo-user mailing list
pt: - Lista de e-mails de usuários do SUMO

en: - Send us an Email
pt: - Nos envie um e-mail

en: Hotkey '%' is not supported
pt: O atalho '%' não é suportado

en: GUI-triggered stop not implemented for meso
pt: Parada acionada pela GUI não implementada para meso

en: Hide Current Route
pt: Esconder rota atual

en: Show Current Route
pt: Mostrar rota atual

en: Hide Future Route
pt: Esconder rota futura

en: Show Future Route
pt: Mostrar rota futura

en: Hide All Routes
pt: Esconder todas as rotas

en: Show All Routes
pt: Mostrar todas as rotas

en: Draw looped routes
pt: Desenhar rotas circulares

en: Hide Best Lanes
pt: Esconder melhores faixas

en: Show Best Lanes
pt: Mostrar melhores faixas

en: Hide Link Items
pt: Esconder itens de conexão

en: Show Link Items
pt: Mostrar itens de conexão

en: Start Tracking
pt: Iniciar acompanhamento

en: Stop Tracking
pt: Parar acompanhamento

en: Select Foes
pt: Selecionar usuários em conflito

en: Select transported
pt: Selecionar passageiros/contêineres

en: Abort stop
pt: Cancelar parada

en: Stop
pt: Parar

en: Remove
pt: Remover

en: Vehicle parameter '%' key '%' is not a number for vehicle '%'.
pt: O parâmetro do veículo '%' (chave '%') não é um número para o veículo '%'.

en: name
pt: nome

en: begin position [m]
pt: posição inicial [m]

en: end position [m]
pt: posição final

en: lines
pt: linhas

en: parking length [m]
pt: comprimento de estacionamento [m]

en: stopped vehicles [#]
pt: veículos parados [#]

en: last free pos [m]
pt: última posição livre [m]

en: waiting for:
pt: esperando para:

en: interval start
pt: início de intervalo

en: interval end
pt: final do intervalo

en: aspired flow [veh/h]
pt: fluxo desejado [veh/h]

en: aspired speed
pt: velocidade desejada

en: current flow [veh/h]
pt: fluxo atual [veh/h]

en: current speed
pt: velocidade atual

en: default speed
pt: velocidade padrão

en: required vehicles
pt: veículos necessários

en: passed vehicles
pt: veículos passados

en: inserted vehicles
pt: veículos inseridos

en: removed vehicles
pt: veículos removidos

en: cleared in jam
pt: liberado no engarrafamento

en: inactive until
pt: inativo até

en: charging power [W]
pt: potência de carga [W]

en: total charging power [W]
pt: poder de carga total [W]

en: charging efficiency [#]
pt: eficiência de carregamento [#]

en: charge in transit [true/false]
pt: carregar em movimento [true/false]

en: charge delay [s]
pt: atraso do carregamento [s]

en: charge type
pt: tipo de carga

en: waiting time [s]
pt: tempo de espera [s]

en: stage
pt: estado

en: stage index
pt: índice da fase

en: start edge [id]
pt: aresta inicial [id]

en: dest edge [id]
pt: aresta destino [id]

en: arrivalPos [m]
pt: posição de chegada [m]

en: edge [id]
pt: aresta [id]

en: position [m]
pt: posição [m]

en: speed [m/s]
pt: velocidade [m/s]

en: speed factor
pt: fator de velocidade

en: angle [degree]
pt: ângulo [graus]

en: desired depart [s]
pt: saída desejada [s]

en: length
pt: comprimento

en: width
pt: largura

en: height
pt: altura

en: mass [kg]
pt: massa [kg]

en: maximum speed [m/s]
pt: velocidade máxima [m/s]

en: length [m]
pt: comprimento [m]

en: lane
pt: faixa

en: vTypes
pt: tipos de veículos (vTypes)

en: vehicles [#]
pt: veículos [#]

en: occupancy [%]
pt: ocupação [%]

en: mean speed [m/s]
pt: velocidade média [m/s]

en: mean vehicle length [m]
pt: comprimento médio de veículo [m]

en: jam number [#]
pt: número de congestionamentos [#]

en: max jam length [veh]
pt: extensão máxima do congestionamento [veículos]

en: max jam length [m]
pt: extensão máxima do congestionamento [m]

en: jam length sum [veh]
pt: extensão total do congestionamento [veículos]

en: jam length sum [m]
pt: extensão total do congestionamento [m]

en: started halts [#]
pt: paradas iniciadas [#]

en: interval seen vehicles [#]
pt: veículos vistos no intervalo [#]

en: interval speed [m/s]
pt: intervalo de velocidade [m/s]

en: interval occupancy [%]
pt: ocupação de intervalo [%]

en: interval max jam length [m]
pt: extensão máxima do congestionamento no intervalo [m]

en: last interval seen vehicles [#]
pt: número de veículos no intervalo anterior [#]

en: last interval speed [m/s]
pt: velocidade do intervalo anterior [m/s]

en: last interval occupancy [%]
pt: ocupação no intervalo anterior [%]

en: last interval max jam length [m]
pt: extensão máxima do congestionamento no intervalo anterior [m]

en: vehicles within [#]
pt: veículos dentro [#]

en: haltings [#]
pt: paradas [#]

en: last interval mean travel time [s]
pt: tempo de viagem médio no intervalo anterior [s]

en: last interval mean haltings [#]
pt: número médio de paradas no intervalo anterior [#]

en: last interval mean time loss [s]
pt: tempo perdido médio no último intevalo [s]

en: last interval mean vehicle count [#]
pt: número de veículos médio no intervalo anterior [#]

en: max speed [m/s]
pt: velocidade máxima [m/s]

en: street name
pt: nome da rua

en: pending insertions [#]
pt: inserções pendentes [#]

en: mean friction [%]
pt: fricção média [%]

en: mean vehicle speed [m/s]
pt: velocidade média do veículo [m/s]

en: routing speed [m/s]
pt: velocidade de roteamento [m/s]

en: time penalty [s]
pt: penalidade de tempo [s]

en: brutto occupancy [%]
pt: taxa de ocupação bruta [%]

en: edge flow [veh/h/m]
pt: fluxo da aresta [veh/h/m]

en: segment index
pt: índice de segmento

en: segment queues
pt: filas de segmentos

en: segment length [m]
pt: comprimento do segmento [m]

en: segment allowed speed [m/s]
pt: velocidade permitida do segmento [m/s]

en: segment jam threshold [%]
pt: limiar de congestionamento do segmento [%]

en: segment brutto occupancy [%]
pt: ocupação bruta do segmento [%]

en: segment mean vehicle speed [m/s]
pt: velocidade média dos veículos no segmento [m/s]

en: segment flow [veh/h/m]
pt: fluxo do segmento [veh/h/m]

en: segment vehicles [#]
pt: veículos no segmento [#]

en: segment leader leave time
pt: tempo de saída do líder do segmento

en: segment headway [s]
pt: headway do segmento [s]

en: segment entry block time [s]
pt: tempo de bloqueio da entrada do segmento [s]

en: Type Information:
pt: Informação de tipo:

en: type [id]
pt: tipo [id]

en: routing type [id]
pt: tipo de roteamento [id]

en: jam threshold
pt: limite de congestionamento

en: junction control
pt: controle de junção

en: tls penalty
pt: penalização semafórica

en: tls flow penalty
pt: penalidade de fluxo semafórico

en: minor penalty
pt: penalização menor

en: overtaking
pt: ultrapassagem

en: entered vehicles [-]
pt: veículos que entraram [-]

en: vehicle length [m]
pt: comprimento do veículo [m]

en: empty time [s]
pt: tempo vazio [s]

en: occupied time [s]
pt: tempo ocupado [s]

en: interval entered vehicles [#]
pt: veículos que entraram no intervalo [#]

en: last interval entered vehicles [#]
pt: veículos que entraram no último intervalo [#]

en: type
pt: tipo

en: Copy edge name to clipboard
pt: Copiar nome da aresta para a área de transferência

en: pos:
pt: posição:

en: height:
pt: altura:

en: Reopen lane
pt: Reabrir faixa

en: Reopen edge
pt: Reabrir aresta

en: Reopen lane (override rerouter)
pt: Reabrir faixa (sobrescrever rerouter)

en: Reopen edge (override rerouter)
pt: Reabrir aresta (sobrescrever rerouter)

en: Close lane
pt: Fechar faixa

en: Close edge
pt: Fechar aresta

en: Add rerouter
pt: Adicionar rerouter

en: Select reachable
pt: Selecionar acessível

en: allowed speed [m/s]
pt: velocidade permitida [m/s]

en: width [m]
pt: largura [m]

en: stored travel time [s]
pt: tempo de viagem acumulado [s]

en: loaded weight
pt: peso carregado

en: lane friction coefficient [%]
pt: coeficiente de fricção da faixa [%]

en: netto occupancy [%]
pt: taxa de ocupação líquida [%]

en: edge type
pt: tipo de aresta

en: routing type
pt: tipo de roteamento

en: priority
pt: prioridade

en: distance [km]
pt: distância [km]

en: allowed vehicle class
pt: classes de veículo permitidas

en: disallowed vehicle class
pt: classes de veículo não permitidas

en: permission code
pt: código de permissão

en: color value
pt: valor de cor

en: bidi-lane
pt: pista bidirecional

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
pt: O tamanho da rede excede 1 ano-luz. Por favor, revise os dados de entrada.

en: Copy view geo-boundary to clipboard
pt: Copiar limite geográfico da vista para a área de transferência

en: loaded vehicles [#]
pt: veículos carregados [#]

en: insertion-backlogged vehicles [#]
pt: veículos esperando para ser adicionados [#]

en: departed vehicles [#]
pt: veículos que partiram [#]

en: running vehicles [#]
pt: veículos trafegando [#]

en: arrived vehicles [#]
pt: veículos que chegaram [#]

en: discarded vehicles [#]
pt: veículos descartados [#]

en: collisions [#]
pt: colisões [#]

en: teleports [#]
pt: teleportes [#]

en: halting [#]
pt: paradas [#]

en: stopped [#]
pt: parados [#]

en: avg. speed [m/s]
pt: velocidade média [m/s]

en: avg. relative speed
pt: velocidade relativa média

en: loaded persons [#]
pt: pessoas carregadas [#]

en: running persons [#]
pt: pessoas em movimento [#]

en: jammed persons [#]
pt: pessoas bloqueadas [#]

en: end time [s]
pt: tempo final [s]

en: begin time [s]
pt: tempo inicial [s]

en: step duration [ms]
pt: duração do passo [ms]

en: simulation duration [ms]
pt: duração da simulação [ms]

en: idle duration [ms]
pt: duração da inatividade [ms]

en: duration factor
pt: fator de duração

en: updates per second
pt: atualizações por segundo

en: avg. updates per second
pt: média de atualizações por segundo

en: avg. trip length [m]
pt: comprimento médio da viagem [m]

en: avg. trip duration [s]
pt: duração média da viagem [s]

en: avg. trip waiting time [s]
pt: tempo de espera médio da viagem [s]

en: avg. trip time loss [s]
pt: tempo perdido médio da viagem [s]

en: avg. trip depart delay [s]
pt: atraso médio no início da viagem [s]

en: avg. trip speed [m/s]
pt: velocidade média da viagem [m/s]

en: avg. walk length [m]
pt: distância média da caminhada [m]

en: avg. walk duration [s]
pt: duração média da caminhada [s]

en: avg. walk time loss [s]
pt: tempo perdido médio da caminhada [s]

en: nodes [#]
pt: nós [#]

en: edges [#]
pt: arestas [#]

en: total edge length [km]
pt: comprimento total da aresta [km]

en: total lane length [km]
pt: comprimento total da faixa [km]

en: network version
pt: versão da rede

en: Trying to set data value for the unknown edge '%'.
pt: Tentando definir valor de dados para a aresta desconhecida '%'.

en: Trying to set data value for the unknown relation from edge '%' to edge '%'.
pt: Tentando definir valor de dados para relação desconhecida da aresta '%' para aresta '%'.

en: No data defined after simulation begin time.
pt: Sem dados definidos depois do tempo de início da simulação.

en: occupancy [#]
pt: ocupação [#]

en: capacity [#]
pt: capacidade [#]

en: alternatives [#]
pt: alternativas [#]

en: access badges
pt: credenciais de acesso

en: dest stop [id]
pt: parada destino [id]

en: arrival position [m]
pt: posição de chegada [m]

en: lane [id]
pt: faixa [id]

en: vehicle [id]
pt: veículo [id]

en: stop duration [s]
pt: duração da parada [s]

en: desired max speed [m/s]
pt: velocidade máxima desejada [m/s]

en: Switch to '%'
pt: Trocar para '%'

en: Switch off
pt: Desligar

en: Track Phases
pt: Acompanhar fases

en: Show Phases
pt: Mostrar fases

en: Hide Detectors
pt: Esconder detectores

en: Show Detectors
pt: Mostrar detectores

en: Phase: %
pt: Fase: %

en: Phase name: %
pt: Nome da fase: %

en: program
pt: programa

en: phase
pt: fase

en: phase name
pt: nome da fase

en: duration
pt: duração

en: minDur
pt: duração mínima

en: maxDur
pt: duração máxima

en: running duration
pt: duração em curso

en: earliestEnd
pt: fim mais próximo

en: latestEnd
pt: fim mais distante

en: time in cycle
pt: tempo em ciclo

en: cycle time
pt: tempo de ciclo

en: req driveway
pt: acesso de veículos solicitado

en: blocking
pt: bloqueando

en: blocking driveways
pt: bloqueando acesso de veículos

en: constraint
pt: restrição

en: shadow lane [id]
pt: faixa de sombra [id]

en: target lane [id]
pt: faixa alvo [id]

en: back lanes [id,..]
pt: faixas anteriores [id, ...]

en: lateral offset [m]
pt: deslocamento lateral [m]

en: lateral speed [m/s]
pt: velocidade lateral [m/s]

en: acceleration [m/s^2]
pt: aceleração [m/s^2]

en: slope [degree]
pt: greide [graus]

en: time gap on lane [s]
pt: Intervalo de tempo na faixa [s]

en: waiting time (accumulated, % s) [s]
pt: tempo de espera (acumulado, % s) [s]

en: time since startup [s]
pt: tempo desde o início [s]

en: time loss [s]
pt: tempo perdido [s]

en: impatience
pt: impaciência

en: last lane change [s]
pt: última troca de faixa [s]

en: depart delay [s]
pt: atraso na partida [s]

en: odometer [m]
pt: hodômetro [m]

en: remaining [#]
pt: restantes [#]

en: insertion period [s]
pt: período de inserção [s]

en: insertion probability
pt: probabilidade de inserção

en: poisson rate
pt: Taxa de Poisson

en: stop info
pt: informação da parada

en: line
pt: linha

en: fuel [mg/s]
pt: combustível [mg/s]

en: electricity [Wh/s]
pt: eletricidade [Wh/s]

en: noise (Harmonoise) [dB]
pt: ruído (Harmonoise) [dB]

en: devices
pt: dispositivos

en: persons
pt: pessoas

en: containers
pt: contêineres

en: lcState right
pt: estado de mudança de faixa para a direita

en: lcState left
pt: estado de mudança de faixa para a esquerda

en: parking badges
pt: credenciais de estacionamento

en: lcState center
pt: estado de mudança de faixa para o centro

en: right side on edge [m]
pt: lado direito na aresta [m]

en: left side on edge [m]
pt: lado esquerdo na aresta [m]

en: rightmost edge sublane [#]
pt: subfaixa mais à direita da aresta [#]

en: leftmost edge sublane [#]
pt: subfaixa mais à esquerda da aresta [#]

en: lane change maneuver distance [m]
pt: distância da manobra de mudança de faixa [m]

en: driveways
pt: acessos de veículos

en: present state of charge [Wh]
pt: estado de carga atual [Wh]

en: relative state of charge (SoC) [-]
pt: estado de carga relativo (SoC) [-]

en: current timestep charge [Wh]
pt: carga no passo de tempo atual [Wh]

en: maximum charge rate [W]
pt: taxa de carga máxima [W]

en: present electric current [A]
pt: corrente elétrica presente [A]

en: speed mode
pt: modo de velocidade

en: lane change mode
pt: modo de troca de faixa

en: height [m]
pt: altura [m]

en: minGap [m]
pt: espaçamento mínimo [m]

en: vehicle class
pt: classe de veículo

en: emission class
pt: classe de emissão

en: car-following model
pt: modelo de car-following

en: lane-change model
pt: modelo de troca de faixa

en: desired maximum speed [m/s]
pt: velocidade máxima desejada [m/s]

en: maximum acceleration [m/s^2]
pt: aceleração máxima [m/s^2]

en: maximum deceleration [m/s^2]
pt: desaceleração máxima [m/s^2]

en: emergency deceleration [m/s^2]
pt: desaceleração emergencial [m/s^2]

en: apparent deceleration [m/s^2]
pt: desaceleração aparente [m/s^2]

en: imperfection (sigma)
pt: imperfeição (sigma)

en: desired headway (tau) [s]
pt: tempo de seguimento desejado (tau) [s]

en: speedfactor
pt: fator de velocidade

en: startupDelay [s]
pt: atraso na saída [s]

en: action step length [s]
pt: duração do passo de ação [s]

en: person capacity
pt: capacidade de pessoas

en: boarding time [s]
pt: tempo de embarque [s]

en: container capacity
pt: capacidade de contêiners

en: loading time [s]
pt: tempo de carregamento [s]

en: minGapLat [m]
pt: espaçamento lateral mínimo [m]

en: maxSpeedLat [m/s]
pt: velocidade lateral máxima [m/s]

en: latAlignment
pt: alinhamento lateral

en: manoeuver Angle vs Times
pt: ângulo de manobra vs tempos

en: GUI version of the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
pt: Versão com interface gráfica do simulador de tráfego microscópico e multimodal SUMO.

en: This system has no OpenGL support. Exiting.
pt: O sistema não tem suporte para OpenGL. Saindo.

en: A microscopic, multi-modal traffic simulation.
pt: Uma simulação de tráfego microscópica e multi modal.

en: Close dialog automatically
pt: Fechar caixa de diálogo automaticamente

en: Recomputing
pt: Recomputando

en: Recomputing is needed
pt: É necessário recalcular

en: Test coordinate
pt: Coordenadas teste

en: netconvert config file
pt: arquivo de configuração do netconvert

en: network file
pt: arquivo de rede

en: OpenStreetMap file
pt: arquivo do OpenStreetMap

en: netedit config file
pt: arquivo de configuração do netedit

en: sumo config file
pt: arquivo de configuração do sumo

en: Traffic Light definitions file
pt: arquivo de definições de semáforos

en: EdgeTypes file
pt: arquivo de EdgeTypes

en: Reloading netedit config file '%'
pt: Recarregando arquivo de configuração do netedit '%'

en: Reloading sumo config file '%'
pt: Recarregando aquivo de configuração do sumo '%'

en: Reloading network file '%'
pt: Recarregando arquivo de rede '%'

en: &Reload Netedit config
pt: &Recarregar configurações do Netedit

en: &Reload Sumo config
pt: &Recarregar configuração do Sumo

en: &Reload Network
pt: &Recarregar rede

en: Loading of netedit config '%' failed
pt: Carregamento das configurações do netedit '%' falhou

en: Loading of sumo config '%' failed
pt: Carregamento das configurações do sumo '%' falhou

en: Loading of netconvert config '%' failed
pt: Carregamento das configurações do netconvert '%' falhou

en: Loading of network '%' failed
pt: Carregamento da rede '%' falhou

en: Loading of OSM Network '%' failed
pt: Carregamento da rede do OSM '%' falhou

en: Invalid Options. Nothing loaded
pt: Opções inválidas. Nada foi carregado

en: Could not build projection. Nothing loaded
pt: Não foi possível criar a projeção. Nada foi carregado

en: Invalid extension for config file. Only .netecfg, .sumocfg or .netccfg are allowed
pt: Extensão inválida para arquivo de configuração. Apenas .netecfg, .sumocfg or .netccfg são permitidos

en: Invalid input network option. Load with either sumo/netedit/netconvert config or with --new option
pt: Opção de rede de entrada inválida. Carregue usando uma configuração do sumo/netedit/netconvert ou com a opção --new

en: Netedit config '%' loaded
pt: Configuração do netedit '%' carregada

en: Sumo config '%' loaded
pt: Configuração do sumo '%' carregada

en: Netconvert config '%' loaded
pt: Configuração do netconvert '%' carregada

en: Network '%' loaded
pt: Rede '%' carregada

en: OSM Network '%' loaded
pt: Rede OSM '%' carregada

en: Network '%' loaded through console
pt: Rede '%' carregada através do console

en: New network successfully created
pt: Nova rede criada com sucesso

en: &Modes
pt: &Modos

en: L&ock
pt: &Bloquear

en: &Processing
pt: &Processando

en: &Tools
pt: &Ferramentas

en: Assign
pt: Atribuir

en: Detectors
pt: Detectores

en: Districts
pt: Distritos

en: DRT
pt: Transporte sob Demanda (DRT)

en: Import
pt: Importar

en: Net
pt: Rede

en: Output
pt: Saída

en: Route
pt: Rota

en: TLS
pt: Semáforo (TLS)

en: Trigger
pt: Acionador

en: Turn-defs
pt: Definições de conversão (Turn-defs)

en: Visualization
pt: Visualização

en: Network computed
pt: Rede calculada

en: Press F5
pt: Pressione F5

en: Network requires recomputing
pt: A rede precisa ser recalculada

en: Loading console arguments.
pt: Carregando argumentos do console.

en: Creating new network.
pt: Criando nova rede.

en: Trying to load an empty network.
pt: Tentando carregar uma rede vazia.

en: Loading network file '%'.
pt: Abrindo arquivo de rede '%'.

en: Trying to load an empty configuration.
pt: Tentando carregar uma configuração vazia.

en: Loading configuration file '%'.
pt: Carregando arquivo de configuração '%'.

en: Loading OSM file '%'.
pt: Carregando arquivo OSM '%'.

en: Recompute with volatile options
pt: Recalcular com opções voláteis

en: Changes produced in the net due a recomputing with
pt: Alterações produzidas na rede devido a um recálculo com

en: volatile options cannot be undone. Continue?
pt: opções voláteis não podem ser desfeitas. Continuar?

en: Running '%'.
pt: Executando '%'.

en: Loading network '%' in SUMO-GUI.
pt: Carregando rede '%' no SUMO-GUI.

en: Loading sumo config '%' in SUMO-GUI.
pt: Carregando configurações do sumo '%' no SUMO-GUI.

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Unfront element
pt: Remover destaque do elemento

en: Unfront inspected elements
pt: Remover destaque dos elementos inspecionados

en: Front element
pt: Elemento frontal

en: Mark element to be drawn above everything else
pt: Marcar elemento para ser desenhado acima de tudo

en: Unfront all element
pt: Remover destaque de todos os elementos

en: Unfront all elements
pt: Remover destaque de todos os elementos

en: Front element (only inspected elements)
pt: Trazer elemento para frente (apenas elementos inspecionados)

en: Force save network
pt: Forçar salvamento da rede

en: Saving network failed
pt: Salvamento da rede falhou

en: Network saved in '%'.
pt: Rede salva em '%'.

en: Could not save network in '%'.
pt: Não foi possível salvar a rede em '%'.

en: Plain XML saved with prefix '%'.
pt: XML simples salvo com o prefixo '%'.

en: Saving plain xml failed
pt: O salvamento do XML simples falhou

en: plain XML file
pt: arquivo XML simples

en: joined junctions file
pt: arquivo de junções de cruzamentos

en: Joined junctions saved to '%'.
pt: Cruzamentos unidos salvos em '%'.

en: Saving joined junctions failed
pt: O salvamento das uniões dos cruzamentos falhou

en: Saving of netedit configuration aborted (due network).
pt: O salvamento das conffigurações do netedit foi cancelado (devido à rede).

en: Saving of netedit configuration aborted (due additional file).
pt: Salvamento da configuração do netedit abortado (devido a arquivo adicional).

en: Saving of netedit configuration aborted (due demand file).
pt: Salvamento da configuração do netedit abortado (devido a arquivo de demanda).

en: Saving of netedit configuration aborted (due data file).
pt: Salvamento da configuração do netedit abortado (devido a arquivo de dados).

en: Saving of netedit configuration aborted (due meanData file).
pt: Salvamento da configuração do netedit abortado (devido a arquivo meanData).

en: Netedit configuration saved in '%'.
pt: Configuração do netedit salva em '%'.

en: SUMO configuration saved in '%'.
pt: Configuração do sumo salva em '%'.

en: Could not save netedit configuration in '%'.
pt: Não foi possível salvar as configurações do netedit em '%'.

en: Saving of SUMO configuration aborted
pt: O salvamento das configurações do sumo foi abortado

en: Could not save SUMO configuration in '%'.
pt: Não foi possível salvar as configurações do sumo em '%'.

en: TLS Programs saved in '%'.
pt: Programas de semáforos salvos em '%'.

en: Saving TLS Programs failed
pt: O salvamento do programa dos semáforos falhou

en: EdgeType saved in '%'.
pt: EdgeType salvo em '%'.

en: Saving edgeTypes failed
pt: O salvamento dos edgeTypes falhou

en: Additional elements file
pt: Arquivo de elementos adicionais

en: load additionals from '%'
pt: carregar adicionais de '%'

en: Loading of additional file '%' failed.
pt: O carregamento do arquivo de adicionais '%' falhou.

en: Loading of additional file '%' successfully.
pt: O arquivo de adicionais '%' foi carregado com sucesso.

en: reloading additionals
pt: recarregando adicionais

en: Force save additional elements
pt: Forçar salvamento dos elementos adicionais

en: Additionals saved.
pt: Adicionais salvos.

en: Saving additional aborted.
pt: O salvamento dos elementos adicionais foi abortado.

en: Saving additional elements failed
pt: O salvamento dos elementos adicionais falhou

en: Additional elements as
pt: Elementos adicionais como

en: Additional elements in unified file
pt: Elementos adicionais em arquivo unificado

en: saving of unified additional elements in '%'
pt: salvando elementos adicionais unificados em '%'

en: JuPedSim elements file
pt: arquivo de elementos JuPedSim

en: JuPedSim elements saved.
pt: elementos JuPedSim salvos.

en: Saving JuPedSim elements aborted.
pt: Salvamento de elementos JuPedSim abortado.

en: Saving JuPedSim elements failed
pt: Salvamento de elementos JuPedSim falhou

en: Route elements file
pt: arquivo de elementos de rota

en: loading demand elements from '%'
pt: carregando elementos de demanda de '%'

en: Loading of route file '%' failed.
pt: O carregamento do arquivo de rotas '%' falhou.

en: Loading of route file '%' successfully.
pt: O arquivo de rotas '%' foi carregado com sucesso.

en: reloading demand elements
pt: recarregando elementos de demanda

en: Force save demand elements
pt: Forçar salvamento dos elementos de demanda

en: Demand elements saved.
pt: Elementos de demanda salvos.

en: Saving demand elements aborted.
pt: O salvamento dos elementos de demanda foi abortado.

en: Saving demand elements failed
pt: O salvamento dos elementos de demanda falhou

en: Route elements
pt: Elementos de rotas

en: Route elements file in unified file
pt: Arquivo de elementos de rota em arquivo unificado

en: saving of unified demand elements in '%'.
pt: salvando elementos de demanda unificados em '%'.

en: Data elements file
pt: Arquivo de elementos de dados

en: loading data elements from '%'.
pt: carregando elementos de dados de '%'.

en: Loading of data file '%' failed.
pt: O carregamento do arquivo de dados '%' falhou.

en: Loading of data file '%' successfully.
pt: O arquivo de dados '%' foi carregado com sucesso.

en: reloading data elements
pt: recarregando elementos de dados

en: Force save data elements
pt: Forçar o salvamento dos elementos de demanda

en: Data elements saved.
pt: Elementos de dados salvos.

en: Saving data elements failed
pt: O salvamento dos elementos de dados falhou

en: Data elements file in unified file
pt: Arquivo de elementos de dados em arquivo unificado

en: saving of unified data elements in '%'
pt: salvando os elementos de dados unificados em '%'

en: MeanData elements file
pt: arquivo de elementos de MeanData

en: load meanDatas from '%'
pt: carregar meanDatas de '%'

en: Loading of meandata file '%' failed.
pt: O carregamento do arquivo de meandata '%' falhou.

en: Loading of meandata file '%' successfully.
pt: O arquivo de meandata '%' foi carregado com sucesso.

en: reloading meanDatas
pt: recarregando dados médios

en: Force save meandata elements
pt: Forçar salvamento dos elementos de meandata

en: MeanDatas elements saved
pt: elementos de MeanDatas salvo

en: Saving MeanData elements aborted
pt: O salvamento dos elementos MeanData fooi abortado

en: Saving demand elements failed!
pt: O salvamento dos elementos de demanda falhou!

en: MeanData elements
pt: Elementos MeanData

en: MeanData elements file in unified file
pt: Arquivo de elementos MeanData em arquivo unificado

en: saving of unified mean data elements in '%'
pt: salvando elementos de mean data unificados em '%'

en: % additional elements from '%'
pt: % elementos adicionais de '%'

en: % additionals from '%'.
pt: % adicionais de '%'.

en: % of '%' failed.
pt: % de '%' falhou.

en: % demand elements from '%'
pt: % elementos de demanda de '%'

en: % demand elements from '%'.
pt: % elementos de demanda de '%'.

en: % data elements from '%'
pt: % elementos de dados de '%'

en: % data elements from '%'.
pt: % elementos de dados de '%'.

en: % of % failed.
pt: % de % falhou.

en: % meanData elements from '%'
pt: % elementos de meanData de '%'

en: % meanData elements from '%'.
pt: % elementos de meanData de '%'.

en: % TLS programs from '%'.
pt: % programas semafóricos de '%'.

en: % edge types from '%'.
pt: % tipos de arestas de '%'.

en: nets
pt: redes

en: configs
pt: configurações

en: New Network
pt: Nova rede

en: Create a new network.
pt: Criar uma nova rede.

en: Open a new netedit window.
pt: Abrir uma nova janela do netedit.

en: Generate Network
pt: Gerar rede

en: Create network using netgenerate.
pt: Cria uma nova rede usando o netgenerate.

en: Load Netedit config...
pt: Carregar configurações do Netedit...

en: Load a netedit configuration file.
pt: Carregar um arquivo de configuração do netedit.

en: Load Sumo config...
pt: Carregar configuração do Sumo...

en: Load a SUMO configuration file.
pt: Carregar um arquivo de configuração do SUMO.

en: Open Network...
pt: Abrir rede...

en: Open a SUMO network.
pt: Abrir uma rede do SUMO.

en: Open Netconvert Configuration...
pt: Abrir configuração do Netconvert...

en: Open a configuration file with NETCONVERT options.
pt: Abrir um arquivo de configuração com opções do netconvert.

en: Import Foreign Network...
pt: Importar rede externa...

en: Import a foreign network such as OSM.
pt: Importar uma rede externa do OSM.

en: Save Network
pt: Salvar rede

en: Save the network.
pt: Salva a rede.

en: Save Network As...
pt: Salvar rede como...

en: Save the network to another file.
pt: Salvar a rede em outro arquivo.

en: Save Plain XML...
pt: Salvar XML Simples...

en: Save a plain XML representation of the network.
pt: Salvar uma representação da rede em um arquivo XML simples.

en: Save Joined Junctions...
pt: Salvar junções combinadas...

en: Save log of joined junctions (allows reproduction of joins).
pt: Salvar log de cruzamentos unidos (permite a reprodução de uniões).

en: Reload
pt: Recarregar

en: Reload the network.
pt: Recarrega a rede.

en: Reload Network
pt: Recarregar rede

en: Netedit Config
pt: Configurações do Netedit

en: Sumo Config
pt: Configuração do Sumo

en: Traffic Lights
pt: Semáforos

en: Edge Types
pt: Tipos de arestas

en: Additionals and Shapes
pt: Adicionais e Formas

en: Demand Elements
pt: Elementos de demanda

en: Data Elements
pt: Elementos de Dados

en: MeanData Elements
pt: Elementos de MeanData

en: Allow undoing element loading
pt: Permitir desfazer o carregamento de elementos

en: Allow to undo loading of elements (Slow if a lot of elements are loaded)
pt: Permitir desfazer o carregamento de elementos (Lento se muitos elementos forem carregados)

en: Close the network.
pt: Fecha a rede.

en: Save Netedit Config
pt: Salvar a configuração do Netedit

en: Save netedit configuration file.
pt: Salvar arquivo de configuração do netedit.

en: Save Netedit Config As...
pt: Salvar configurações do netedit como...

en: Save netedit configuration in a new file.
pt: Salvar configuração do netedit em um novo arquivo.

en: Reload Netedit Config
pt: Recarregar a configuração do Netedit

en: Reload netedit configuration.
pt: Recarrega a configuração do Netedit.

en: Save Sumo Config
pt: Salvar configuração do Sumo

en: Save sumo configuration file.
pt: Salvar configurações do sumo em um arquivo.

en: Save Sumo Config As...
pt: Salvar configurações do sumo como...

en: Save sumo configuration in a new file.
pt: Salvar configurações do sumo em um novo arquivo.

en: Reload Sumo Config
pt: Recarregar configuração do Sumo

en: Reload sumo configuration.
pt: Recarrega a configuração do Sumo.

en: Load TLS Programs...
pt: Carregar programação semafórica...

en: Load programs for traffic lights in the current net.
pt: Carregar programação semafórica na rede atual.

en: Save TLS Programs
pt: Salvar programação semafórica

en: Save all traffic light programs of the current network.
pt: Salvar todos os programas semafóricos da rede atual.

en: Save TLS Programs As...
pt: Salvar programa semafórico (TLS) como...

en: Save all traffic light programs of the current network to another file.
pt: Salvar todos os programas semafóricos da rede atual em outro arquivo.

en: Reload TLS Programs
pt: Recarregar programação semafórica

en: Reload TLS Programs.
pt: Recarrega a programação semafórica.

en: Load Edge Types...
pt: Carregar tipos de aresta...

en: Load edge types in the current net.
pt: Carregar tipos de aresta na rede atual.

en: Save Edge Types
pt: Salvar tipos de arestas

en: Save edge types of the current net.
pt: Salvar tipos de arestas da rede atual.

en: Save Edge Types As...
pt: Salvar tipos de aresta como...

en: Save edge types of the current net to another file.
pt: Salvar tipos de aresta da rede atual em outro arquivo.

en: Reload edge types
pt: Recarregar tipos de arestas

en: Reload edge types.
pt: Recarrega tipos de arestas.

en: Load Additionals...
pt: Carregar Adicionais...

en: Load additionals and shapes.
pt: Carregar adicionais e formas.

en: Save Additionals
pt: Salvar adicionais

en: Save additionals and shapes.
pt: Salvar adicionais e formas.

en: Save Additionals unified as...
pt: Salvar adicionais unificados como...

en: Save all additional elements to the chosen file.
pt: Salvar todos os elementos adicionais no arquivo selecionado.

en: Save JuPedSim Elements as...
pt: Salvar elementos do JuPedSim como...

en: Save JuPedSim elements in a separated file.
pt: Salvar elementos JuPedSim em um arquivo separado.

en: Reload Additionals
pt: Recarregar adicionais

en: Reload additionals.
pt: Recarrega adicionais.

en: Load Demand Elements...
pt: Carregar elementos de demanda...

en: Load demand elements.
pt: Carrega elementos de demanda.

en: Save Demand Elements
pt: Salvar elementos de demanda

en: Save demand elements.
pt: Salva elementos de demanda.

en: Save Demand Elements unified as...
pt: Salvar elementos de demanda unificados como...

en: Save all demand elements to the chosen file
pt: Salavar todos os elementos de demanda no arquivo selecionado

en: Reload Demand Elements
pt: Recarregar elementos de demanda

en: Reload demand elements.
pt: Recarrega elementos de demanda.

en: Load Data Elements...
pt: Carregar elementos de dados...

en: Load data elements.
pt: Carrega elementos de dados.

en: Save Data Elements
pt: Salvar elementos de dados

en: Save data elements.
pt: Salva elementos de dados.

en: Save Data Elements unified as...
pt: Salvar elemetnos de dados unificados como...

en: Save all data elements to the chosen file.
pt: Salvar todos os elementos de dados para o arquivo selecionado.

en: Reload Data Elements
pt: Recarregar elementos de dados

en: Reload data elements.
pt: Recarrega elementos de dados.

en: Load MeanDatas...
pt: Carregar MeanDatas...

en: Load meanDatas and shapes.
pt: Carregar meanDatas e formas.

en: Save MeanDatas
pt: Salvar MeanDatas

en: Save meanDatas and shapes.
pt: Salvar meanDatas e formas.

en: Save MeanDatas unified as...
pt: Salvar MeanDatas unificados como...

en: Save all meanData elements to the chosen file.
pt: Salavar todos os elemetnos de meanData para o arquivo selecionado.

en: Reload MeanDatas
pt: Recarregar MeanDatas

en: Reload meanDatas.
pt: Recarrega MeanDatas.

en: &Inspect
pt: &Inspecionar

en: Inspect elements and change their attributes.
pt: Inspecionar elementos e mudar seus atributos.

en: &Delete
pt: &Deletar

en: Delete elements.
pt: Deletar elementos.

en: &Select
pt: &Selecionar

en: Select elements.
pt: Selecionar elementos.

en: &Move
pt: &Mover

en: Move elements.
pt: Mover elementos.

en: &Edge
pt: &Aresta

en: Create junction and edges.
pt: Criar junções e arestas.

en: &Traffic light
pt: %Semáforos

en: Modes traffic lights over junctions.
pt: Modo para criar semáforos sobre cruzamentos.

en: &Connection
pt: &Conexão

en: Modes connections between lanes.
pt: Modo de conexões entre faixas.

en: Pro&hibition
pt: Pro&ibição

en: Modes connection prohibitions.
pt: Modo de conexões proibidas.

en: C&rossing
pt: C&ruzamento

en: Create crossings between edges.
pt: Criar cruzamentos entre arestas.

en: Create additional elements.
pt: Cria elementos adicionais.

en: &Wire
pt: &Cabo

en: Create wires.
pt: Criar cabos de energia.

en: TA&Z
pt: &TAZ

en: Create Traffic Assignment Zones.
pt: Criar Zonas de Atribuição de Tráfego (TAZ).

en: &POI-Poly
pt: &Pontos de Interesse e Polígonos

en: Create Points-Of-Interest and polygons.
pt: Criar pontos de interesse e polígonos.

en: Deca&ls
pt: &Imagens de fundo

en: Create decals.
pt: Criar imagens de fundo.

en: Create Routes.
pt: Criar rotas.

en: Route distribution
pt: Distribuição de rotas

en: Create and edit route distributions.
pt: Criar e editar distribuições de rotas.

en: Vehicle
pt: Veículo

en: Create vehicles.
pt: Criar veículos.

en: Type
pt: Tipo

en: Create types (vehicles, person and containers).
pt: Criar tipos (veículos, pessoas e containers).

en: TypeDistribution
pt: Distribuição de tipo

en: Create and edit type distributions.
pt: Criar e editar distribuições de tipo.

en: Create stops.
pt: Criar paradas.

en: Person
pt: Pessoa

en: Create persons.
pt: Criar pessoas.

en: Person plan
pt: Planos de pessoas

en: Create person plans.
pt: Cria planos para pessoas.

en: Container
pt: Contêiner

en: Create containers.
pt: Criar contêiners.

en: Container plan
pt: Planos de contêiners

en: Create container plans.
pt: Cria planos para contêiners.

en: Create edgeData elements.
pt: Cria elementos de edgeData.

en: Edge&Relation
pt: %Relação entre arestas

en: Create edgeRelation elements.
pt: Cria elementos de edgeRelation.

en: TA&ZRelation
pt: Relação entre TAZ

en: Create TAZRelation elements.
pt: Cria elementos de TAZRelation (relação entre zonas de tráfego).

en: Create MeanData edge/lanes.
pt: Cria MeanDara para arestas ou faixas.

en: Show grid
pt: Mostrar grade

en: Hide junction shape
pt: Ocultar formato das junções

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position
pt: Desenhar veículos espalhados na faixa ou na posição de partida

en: Show demand elements
pt: Mostrar elementos de demanda

en: Clicking should target lanes
pt: O clique deve ter como alvo as faixas

en: Show connections over junctions
pt: Mostrar conexões sobre junções

en: Hide connections
pt: Esconder conexões

en: Show sub-additional elements
pt: Mostrar elementos sub-adicionais

en: Show TAZ elements
pt: Mostrar elementos de zonas de tráfego (TAZ)

en: Selecting multiple edges automatically select their junctions
pt: Selecionar múltiplas arestas automaticamente seleciona suas junções

en: Clicking should apply state changes to all phases of TLS plan
pt: O clique deve aplicar mudanças de estado a todas as fases do plano de semáforo (TLS)

en: Don't ask for confirmation before merging junction
pt: Não perguntar sobre confirmação antes de unir um cruzamento

en: Create consecutive edges
pt: Criar arestas consecutivas

en: Create an edge in the opposite direction
pt: Criar uma aresta na direção oposta

en: Apply mouse movement to elevation
pt: Aplicar movimento do cursor na elevação

en: Show bubbles over junctions shapes
pt: Mostrar bolhas sobre o formato das junções

en: Draw vehicles spread/depart position
pt: Desenha veículos espalhados/posição de saída

en: Show shapes
pt: Mostrar formas (shapes)

en: Show all trips
pt: Mostrar todas as viagens

en: Show all person plans
pt: Mostrar todos os planos de pessoas

en: Lock selected person
pt: Bloquear pessoa selecionada

en: Show all container plans
pt: Mostrar todos os planos de containers

en: Lock selected container
pt: Bloquear contêiner selecionado

en: Show non-inspected demand elements
pt: Mostrar elementos de demanda não inspecionados

en: Show number of overlapped routes
pt: Mostrar número de rotas sobrepostas

en: Show additionals
pt: Mostrar adicionais

en: Draw TAZRel from center
pt: Desenhar relação das TAZ a partir do centro

en: Draw TAZ fill
pt: Desenhar TAZ preenchida

en: Only draw TAZRel from
pt: Só desenhar relação das TAZ de origem

en: Only draw TAZRel to
pt: Só desenhar relação das TAZ de destino

en: Undo the last change.
pt: Desfazer última mudança.

en: Redo the last change.
pt: Refazer última mudança.

en: Show undo/redo history
pt: Mostrar histórico de fazer/desfazer

en: Open undo/redo history dialog.
pt: Abrir histórico de refazer/desfazer.

en: Allow undo-redo
pt: Permitir desfazer-refazer

en: Mark current inspected element as front element
pt: Marcar o elemento inspecionado atual como elemento frontal

en: Load additionals in sumo-gui
pt: Carregar adicionais no sumo-gui

en: Load additionals in sumo-gui.
pt: Carrega adicionais no sumo-gui.

en: Load demand in sumo-gui
pt: Carregar elementos de demanda no sumo-gui

en: Load demand in sumo-gui.
pt: Carrega elemenos de demanda no sumo-gui.

en: Open in sumo-gui
pt: Abrir no sumo-gui

en: Opens the sumo-gui application with the current network.
pt: Abre o aplicativo sumo-gui com a rede atual.

en: &Lanes
pt: &Faixas

en: &Connections
pt: &Conexões

en: C&rossings
pt: &Cruzamentos

en: Walkin&gAreas
pt: &Áreas Caminhaveis

en: &Additionals
pt: &Adicionais

en: &TAZs
pt: &Zonas Agradas de Tráfego (TAZs)

en: &Wires
pt: &Fios

en: &Polygons
pt: &Polígonos

en: P&OIs
pt: &Pontos de Interesse

en: WalkableAreas
pt: Áreas Caminhaveis

en: Obstacles
pt: Obstáculos

en: &Routes
pt: &Rotas

en: Person&Trips
pt: Viagens de pessoas (Person Trips)

en: &Walks
pt: &Caminhadas

en: Ri&des
pt: &Viagens

en: &Containers
pt: &Contêiners

en: Tra&nsports
pt: &Transportes

en: Trans&hips
pt: &Transbordos

en: Stop&s
pt: &Paradas

en: &EdgeDatas
pt: &Dados das arestas

en: E&dgeRelDatas
pt: &Dados de relações das arestas

en: Edge&TAZRel
pt: &Relação Aresta-TAZ

en: Lock selected elements
pt: Trancar elementos selecionados

en: selected elements
pt: elementos selecionados

en: Lock all elements
pt: Trancar todos os elementos

en: all elements
pt: todos os elementos

en: Unlock all elements
pt: Destrancar todos os elementos

en: Compute Junctions
pt: Calcula junções

en: Compute junction shape and logic.
pt: Calcula formato e lógica das junções.

en: Compute Junctions with volatile options
pt: Calcular junções com opções voláteis

en: Compute junction shape and logic using volatile junctions.
pt: Computar a forma e a lógica do cruzamento usando junções voláteis.

en: Clean Junctions
pt: Limpar junções

en: Remove solitary junctions.
pt: Remove junções solitárias.

en: Join Selected Junctions
pt: Combinar junções selecionadas

en: Join selected junctions into a single junction.
pt: Unir junções selecionadas em uma única junção.

en: Clean invalid crossings
pt: Limpar cruzamentos inválidos

en: Clear invalid crossings.
pt: Limpa os cruzamentos inválidos.

en: Recompute Network in Data Mode
pt: Recalcular rede no modo de dados

en: Compute demand
pt: Calcular demanda

en: Computes demand elements.
pt: Calcula elementos de demanda.

en: Clean routes
pt: Limpar rotas

en: Removes routes without vehicles.
pt: Remove rotas sem veículos.

en: Join routes
pt: Combinar rotas

en: Joins routes with the same edges.
pt: Unir rotas com as mesmas arestas.

en: Adjust person plans
pt: Ajustar planos para pessoas

en: Adjust person plans (start/end positions, arrival positions, etc.)
pt: Ajustar planos de pessoas (posição de início/fim, locais de chegada, etc.)

en: Clean invalid route elements
pt: Limpar elementos de rotas inválidas

en: Clear elements with an invalid path (routes, Trips, Flows...).
pt: Limpar elementos com um caminho inválido (rotas, viagens, fluxos...).

en: Sumo options
pt: Opções do Sumo

en: Configure sumo Options.
pt: Configurar opções do sumo.

en: Options
pt: Opções

en: Configure netedit Options.
pt: Configurar opções do netedit.

en: &WalkingAreas
pt: &Áreas caminhaveis

en: Open a dialog for locating a Walking Area.
pt: Abrir uma janela para localizar uma área de caminhada.

en: &Route
pt: &Rota

en: Open a dialog for locating a Route.
pt: Abre uma janela para localizar uma rota.

en: &Stops
pt: &Paradas (Stops)

en: Open a dialog for locating a Stop.
pt: Abre uma janela para localizar uma parada.

en: Toggle this Status Bar on/off.
pt: Ativa/desativa essa barra de status.

en: Clear the Message Window.
pt: Limpa a janela de mensagens.

en: Online Documentation
pt: Documentação Online

en: Changelog
pt: Registro de alterações

en: Hotkeys
pt: Atalhos

en: Open feedback channels.
pt: Abrir canais de feedback.

en: About
pt: Sobre

en: About netedit.
pt: Sobre o netedit.

en: &Network
pt: &Rede

en: Select network mode.
pt: Selecionar modo de rede.

en: &Demand
pt: &Demanda

en: Select demand mode.
pt: Selecionar modo de demanda.

en: &Data
pt: &Dados

en: Select data mode.
pt: Selecionar modo de dados.

en: There are invalid options in sumo configuration '%'.
pt: Há opções inválidas na configuração do sumo '%'.

en: Could not load sumo configuration '%':
     %
pt: Não foi possível carregar a configuração do sumo '%':
     %

en: No network defined in sumo configuration '%'.
pt: Não há uma rede definida na configuração do sumo '%'.

en: There are invalid options in netconvert configuration '%'.
pt: Há opções inválidas na configuração do netconvert '%'.

en: Could not load netconvert configuration '%':
     %
pt: Não foi possível carregar a configuração do netconvert '%':
     %

en: There are invalid options in netedit configuration '%'.
pt: Há opções inválidas nas configurações do netedit '%'.

en: Could not load netedit configuration '%':
     %
pt: Não foi possível carregar a configuração do netedit '%':
     %

en: Element '% cannot be updateAC in bucket '%'
pt: O elemento '%' não pode ser updateAC no bucket '%'

en: Extended
pt: Extendido

en: Flow
pt: Fluxo

en: Internal
pt: Interno

en: list of
pt: lista de

en: non-negative
pt: não negativo

en: discrete
pt: discreto

en: unique
pt: único

en: integer
pt: inteiro

en: boolean
pt: booleano

en: position
pt: Posição

en: color
pt: cor

en: filename
pt: nome do arquivo

en: (Existent)
pt: (Existente)

en: probability
pt: probabilidade

en: angle
pt: ângulo

en: Attribute '%' already inserted
pt: Atributo '%' já inserido

en: cancelled by user
pt: cancelado pelo usuário

en: Error running tool using boost::process
pt: Erro ao executar a ferramenta usando boost::process

en: starting process...
pt: iniciando processo...

en: error processing command
pt: erro ao processar o comando

en: process finished
pt: processo finalizado

en: Performing initial computation ...
pt: Realizando o cálculo inicial...

en: Failed to build network.
pt: Não foi possível criar a rede.

en: Start plain GUI with empty net
pt: Iniciar GUI com uma rede vazia

en: Open a SUMO network
pt: Abrir uma rede do SUMO

en: Open a configuration file (netedit or netconvert config)
pt: Abrir um arquivo de configuração (configurações do netedit ou netconvert)

en: Open a SUMO config file
pt: Abrir um arquivo de configuração do SUMO

en: Load netedit config
pt: Carregar configuração do netedit

en: Load sumo config
pt: Carregar configuração do sumo

en: Load netconvert config
pt: Carregar configuração do netconvert

en: Load additional and shapes descriptions from FILE(s)
pt: Abrir elementos adicionais e formas a partir de arquivos

en: Load demand elements descriptions from FILE(s)
pt: Carregar elmentos de demanda a partir de arquivos

en: Load data elements descriptions from FILE(s)
pt: Carregar elementos de dados a partir de arquivos

en: Load meanData descriptions from FILE(s)
pt: Carregar meanDatas a partir de arquivos

en: Reset path values (additional, route, data...) after loading netedit config
pt: Redefinir valores de caminho (adicional, rota, dados...) após carregar a configuração do netedit

en: If enabled, automatically save a netconvert configuration after saving a netedit config
pt: Se ativado, automaticamente salva a configuração do netconvert depois de salvar as configurações do netedit

en: Load element selection
pt: Carregar seleção de elementos

en: Test file
pt: Arquivo de teste

en: File in which TLS Programs must be saved
pt: Arquivo em que os programas semafóricos devem ser salvos

en: File in which edgeTypes must be saved
pt: Arquivo em que os edgeTypes devem ser salvos

en: Start netedit with a new network
pt: Iniciar o netedit com uma nova rede

en: Write attribute help to file
pt: Escrever ajuda do atributo no arquivo

en: Ignore question dialog during changing between supermodes in undo-redo
pt: Ignorar diálogo de confirmação ao alternar entre supermodos no desfazer-refazer

en: Ignore additional elements during loading of sumo-configs
pt: Ignorar elementos adicionais durante o carregamento das configurações do sumo

en: Ignore route elements during loading of sumo-configs
pt: Ignorar elementos de rotas durante o carregamento das configurações do sumo

en: If the lane is shorter than the additional, automatically enable friendlyPos
pt: Se a faixa for menor que o adicional, habilitar friendlyPos automaticamente

en: If enabled, loaded elements will be saved regardless of whether they have been edited or not (usually used in netedit test)
pt: Se habilitado, os elementos carregados serão salvos independentemente de terem sido editados ou não (geralmente usado em testes do netedit)

en: Prefix for node naming
pt: Prefixo para o nome das junções

en: Prefix for edge naming
pt: Prefixo para os nomes das arestas

en: Enable edge-infix (<fromNodeID><infix><toNodeID>)
pt: Habilitar o infixo de aresta (<fromNodeID><infixo><toNodeID>)

en: Prefix for busStop naming
pt: Prefixo para os nomes das paradas de ônibus

en: Prefix for trainStop naming
pt: Prefixo para o nome das paradas de trem

en: Prefix for containerStop naming
pt: Prefixo para o nome das paradas de container

en: Prefix for chargingStation naming
pt: Prefixo para o nome das estações de carregamento

en: Prefix for parkingArea naming
pt: Prefixo para o nome das áreas de estacionamento

en: Prefix for e1Detector naming
pt: Prefixo para o nome dos detectores e1

en: Prefix for e2Detector naming
pt: Prefixo para o nome dos detectores e2

en: Prefix for e3Detector naming
pt: Prefixo para o nome dos detectores e3

en: Prefix for e1InstantDetector naming
pt: Prefixo para o nome dos detectores e1 instant

en: Prefix for rerouter naming
pt: Prefixo para o nome do rerouter

en: Prefix for calibrator naming
pt: Prefixo para o nome do calibrador

en: Prefix for routeProbe naming
pt: Prefixo para o nome dos routeProbe

en: Prefix for variable speed sign naming
pt: Prefixo para a nomeação de sinais de velocidade variável

en: Prefix for traction substation naming
pt: Prefixo para o nome de sinais de velocidade variável

en: Prefix for overhead wire naming
pt: Prefixo para o nome de fios aéreos

en: Prefix for polygon naming
pt: Prefixo para o nome dos polígonos

en: Prefix for poi naming
pt: Prefixo para o nome dos pontos de interesse

en: Prefix for jps walkable area naming
pt: Prefixo para o nome das áreas caminháveis do JuPedSim

en: Prefix for jps obstacle naming
pt: Prefixo para o nome de obstáculos do JuPedSim

en: Prefix for route naming
pt: Prefixo para o nome das rotas

en: Prefix for route distribution naming
pt: Prefixo para o nome das distribuições de rotas

en: Prefix for type naming
pt: Prefixo para o nome dos tipos

en: Prefix for type distribution naming
pt: Prefixo para o nome das distribuições de tipos

en: Prefix for vehicle naming
pt: Prefixo para o nome dos veículos

en: Prefix for trip naming
pt: Prefixo para o nome das viagens

en: Prefix for flow naming
pt: Prefixo para o nome dos fluxos

en: Prefix for person naming
pt: Prefixo para o nome das pessoas

en: Prefix for personFlow naming
pt: Prefixo para o nome do fluxo de pessoas

en: Prefix for container naming
pt: Prefixo para o nome dos containers

en: Prefix for containerFlow naming
pt: Prefixo para o nome dos fluxos de containers

en: Prefix for dataSet naming
pt: Prefixo para o nome dos conjuntos de dados

en: Prefix for meanDataEdge naming
pt: Prefixo para o nome dos meanDataEdge

en: Prefix for meanDataLane naming
pt: Prefixo para o nome dos meanDataLane

en: Disable icons of special lanes
pt: Desativa ícones de faixas especiais

en: Disable textures
pt: Desativar texturas

en: Load visualisation settings from FILE
pt: Carrega configurações de vizualização a partir de um arquivo

en: Load current viewport from registry
pt: Carregar a janela de visualização atual do registro

en: Create initial window with the given x,y size
pt: Criar janela inicial com o tamanho x,y dado

en: Create initial window at the given x,y position
pt: Criar a janela inicial com a posição x,y dada

en: Enable overlay for screen recognition
pt: Habilitar sobreposição para reconhecimento de tela

en: Enable output messages during GUI-Testing
pt: Habilitar mensagens de saída durante o teste de GUI

en: Enable output messages during GUI-Testing specific of gl functions
pt: Habilitar mensagens de saída durante o teste de GUI específicas de funções gl

en: Save gui settings in the given settings-output file
pt: Salvar configurações do GUI no arquivo de saida dado

en: Defines the begin time in seconds; The simulation starts at this time
pt: Define o tempo de início em segundos; A simulação inicia nesse momento

en: Defines the end time in seconds; The simulation ends at this time
pt: Define o tempo de fim em segundos; A simulação termina nesse instante

en: Length of the default interval length between action points for the car-following and lane-change models (in seconds). If not specified, the simulation step-length is used per default. Vehicle- or VType-specific settings override the default. Must be a multiple of the simulation step-length.
pt: Duração do intervalo padrão entre pontos de ação para os modelos de seguimento veicular (car-following) e mudança de faixa (em segundos). Se não especificado, o passo de simulação é usado por padrão. Configurações específicas de Veículo ou VType sobrescrevem o padrão. Deve ser um múltiplo do passo de simulação.

en: Select default speed deviation. A negative value implies vClass specific defaults (0.1 for the default passenger class)
pt: Selecione o desvio de velocidade padrão. Um valor negativo implica padrões específicos de vClass (0.1 para a classe de passageiro padrão)

en: Failed to reset options.
pt: Erro ao reiniciar as opções.

en: create edge
pt: criar aresta

en: delete junction
pt: deletar junção

en: delete edge
pt: deletar aresta

en: replace edge
pt: substituir aresta

en: delete lane
pt: deletar faixa

en: delete connection
pt: deletar conexão

en: delete crossing
pt: deletar cruzamento

en: delete
pt: deletar

en: Trying to delete a default Vehicle Type
pt: Tentando deletar um tipo de véiculo padrão

en: duplicate lane
pt: duplicar faixa

en: split edge
pt: dividir aresta

en: split edges
pt: dividir arestas

en: reverse edge
pt: inverter aresta

en: add reversed edge
pt: adicionar aresta inversa

en: merge junctions
pt: combinar junções

en: select roundabout
pt: selecionar rotatória

en: create roundabout
pt: criar rotatória

en: Forced computing junctions with volatile options ...
pt: Forçar cálculo das junções com opções voláteis...

en: Forced computing junctions ...
pt: Forçar cálculo das junções...

en: Computing junctions with volatile options ...
pt: Calculando junções com opções voláteis...

en: Computing junctions ...
pt: Calculando junções...

en: Loading of additional file failed:
pt: O carregamento dos elementos adicionais falhou

en: Loading of additional file successfully:
pt: O arquivo de adicionais foi carregado com sucesso

en: Loading of route file failed:
pt: O carregamento do arquivo de rotas falhou

en: Loading of route file successfully:
pt: O arquivo de rotas foi carregado com sucesso

en: Loading of data file failed:
pt: O carregamento do arquivo de dados falhou:

en: Loading of data file successfully:
pt: Arquivo de dados carregado com sucesso:

en: Loading of meandata file failed:
pt: O carregamento do arquivo de meandata falhou

en: Loading of meandata file successfully:
pt: O arquivo de meandata foi carregado com sucesso

en: Finished computing junctions.
pt: Cálculo das junções finalizado.

en: Computing demand elements ...
pt: Calulando elementos de demanda...

en: Finished computing demand elements.
pt: Cálculo dos elementos de demanda finalizado.

en: Computing data elements ...
pt: Calculando elementos de demanda...

en: Finished computing data elements.
pt: Cálculo dos elementos de demanda finalizado.

en: Position of joined junction
pt: Posição da junção unida

en: There is another unselected junction in the same position of joined junction.
pt: Existe outro cruzamento não selecionado na mesma posição do cruzamento unido.

en: It will be joined with the other selected junctions. Continue?
pt: Ele será unido aos outros cruzamentos selecionados. Continuar?

en: Clear crossings
pt: Limpar cruzamentos

en: There are no invalid crossings to remove.
pt: Não há faixas de pedestre inválidas para remover.

en: Crossings will be cleared. Continue?
pt: As faixas de pedestre serão removidas. Continuar?

en: clear crossings
pt: limpar cruzamentos

en: clear junctions
pt: limpar junções

en: clear unused routes
pt: limpar rotas não utilizadas

en: merge routes
pt: combinar rotas

en: adjust person plans
pt: ajustar planos de pessoas

en: remove invalid demand elements
pt: remover elementos de demanda inválidos

en: replace junction by geometry
pt: substituir junção por geometria

en: Junction isn't removable
pt: a junção não pode ser removida

en: split junction
pt: dividir junção

en: Could not rename split node to '%'
pt: Não foi possível renomear o nó dividido para '%'

en: clear junction connections
pt: limpar conexões da junção

en: reset junction connections
pt: reiniciar conexões da junção

en: clear additional elements
pt: limpar elementos adicionais

en: clear demand elements
pt: limpar elementos de demanda

en: clear data elements
pt: limpar elementos de dados

en: clear meanData elements
pt: limpar elementos meanData

en: Duplicated ID
pt: Duplicar ID

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
pt: O tamanho da rede excede 1 ano-luz. Por favor, reconsidere os seus dados de entrada.

en: Default vType doesn't exist
pt: Tipo de veículo padrão não existe

en: network
pt: rede

en: additional elements
pt: elementos adicionais

en: demand elements
pt: elementos de demanda

en: data elements
pt: elementos de dados

en: meanData elements
pt: elementos meanData

en: Redo replace in TLS
pt: Refazer substituição no semáforo

en: Undo replace in TLS
pt: Desfazer substituição no semáforo

en: Attribute '%' not defined
pt: Atributo '%' não definido

en: Attribute '%' doesn't exist
pt: O atributo '%' não existe

en: Invalid index '%' used in getAttributeProperties(int)
pt: Índice '%' inválido usado em getAttributeProperties(int)

en: Property for tag '%' not defined
pt: Propriedade para a etiqueta '%' não definida

en: TagPropertySet for tag '%' not defined
pt: TagPropertySet para a tag '%' não definido

en: Root
pt: Raiz

en: Supermode network
pt: Supermodo de rede

en: Supermode demand
pt: Supermodo de demanda

en: Supermode data
pt: Supermodo de dados

en: Network elements
pt: Elementos da rede

en: Additional elements
pt: Elementos adicionais

en: Stopping places
pt: Locais de parada

en: Wire elements
pt: Elementos de cabos de energia

en: Shape elements
pt: Elementos de formas

en: JuPedSim elements
pt: Elementos de JuPedSim

en: TAZ elements
pt: Elementos de Zonas de Tráfego Agregadas (TAZ)

en: Vehicles
pt: Veículos

en: Flows
pt: Fluxos

en: Vehicle flows
pt: Fluxos de veículos

en: Vehicle stops
pt: Paradas de veículos

en: Person plans
pt: Rotas de pessoas

en: Person trips
pt: Viagens de pessoas

en: Person rides
pt: percursos de pessoas

en: Person walks
pt: Caminhadas de pessoas

en: Person stop
pt: Parada de pessoas

en: Container plans
pt: Rotas de contêiners

en: Container transports
pt: Transporte de contêiners

en: Container tranships
pt: Transbordo de contêiners

en: Container stops
pt: Parada de contêiners

en: Datas
pt: Dados

en: Junction
pt: Junção

en: The x-y-z position of the node on the plane in meters
pt: A posição x-y-z da junção no plano em metros

en: An optional type for the node
pt: Um tipo opcional para a junção

en: A custom shape for that node
pt: Um formato personalizado para o cruzamento

en: Optional turning radius (for all corners) for that node in meters
pt: Raio de giro opcional (para todos os cantos) para esse nó em metros

en: Whether the junction-blocking-heuristic should be activated at this node
pt: Se a heurística de bloqueio de cruzamento deve ser ativada neste nó

en: How to compute right of way rules at this node
pt: Como calcular as regras de direito de preferência neste nó

en: Whether this junction is at the fringe of the network
pt: Se este cruzamento está na margem da rede

en: Whether this junction may be considered when guessing roundabouts
pt: Se este cruzamento pode ser considerado ao estimar rotatórias

en: An optional type for the traffic light algorithm
pt: Um tipo opcional para o algoritmo de semáforo

en: An optional layout for the traffic light plan
pt: Um layout opcional para o plano semafórico

en: An optional id for the traffic light program
pt: Um ID Opcional para o programa semafórico

en: Whether this junction is part of a roundabout
pt: Se esta junção faz parte de uma rotatória

en: EdgeType
pt: Tipo de Aresta

en: The number of lanes of the edge
pt: O número de faixas da aresta

en: The maximum speed allowed on the edge in m/s
pt: A velocidade máxima permitida na aresta em m/s

en: The spreadType defines how to compute the lane geometry from the edge geometry (used for visualization)
pt: O spreadType define como calcular a geometria da faixa a partir da geometria da aresta (usado para visualização)

en: The priority of the edge
pt: A prioridade da aresta

en: Lane width for all lanes of this edge in meters (used for visualization)
pt: Largura de faixa para todas as faixas da aresta em metros (usado para visualização)

en: The width of the sidewalk that should be added as an additional lane
pt: A largura da calçada que será adicionada como uma faixa adicional

en: The width of the bike lane that should be added as an additional lane
pt: A largura da ciclo faixa que será adicionada como uma faixa adicional

en: LaneType
pt: Tipo de faixa

en: The maximum speed allowed on the lane in m/s
pt: A velocidade máxima permitida na faixa em m/s

en: Lane width for all lanes of this type in meters (used for visualization)
pt: Largura da faixa para todas as faixas desse tipo em metros (usado para visualização)

en: Edge
pt: Aresta

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall start at
pt: O nome de um nó dentro do arquivo de nós em que a aresta deve começar

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall end at
pt: O nome de um nó dentro do arquivo de nós em que a aresta deve terminar

en: The name of a type within the SUMO edge type file
pt: O nome de um tipo dentro do arquivo de tipos de arestas do SUMO

en: If the shape is given it should start and end with the positions of the from-node and to-node
pt: Se a forma for fornecida, ela deve começar e terminar com as posições do nó de origem e do nó de destino

en: The length of the edge in meter
pt: O comprimento da aresta em metros

en: street name (does not need to be unique, used for visualization)
pt: nome da rua (não precisa ser único, usado para visualização)

en: Move the stop line back from the intersection by the given amount
pt: Mover a linha de parada para trás da interseção na quantidade indicada

en: Custom position in which shape start (by default position of junction from)
pt: Posição personalizada em que a forma começa (por padrão, posição da junção de partida)

en: Custom position in which shape end (by default position of junction from)
pt: Posição personalizada em que a forma termina (por padrão, posição da junção de chegada)

en: Show if edge is bidirectional
pt: Mostrar se a aresta é bidirecional

en: Distance
pt: Distância

en: The stop offset as positive value in meters
pt: O deslocamento de parada como valor positivo em metros

en: Specifies, for which vehicle classes the stopOffset does NOT apply.
pt: Especifica para qual classe de veículo NÃO se aplica o stopOffSet.

en: Whether this edge is part of a roundabout
pt: Se essa aresta é parte de uma rotatória

en: Lane
pt: Faixa

en: The enumeration index of the lane (0 is the rightmost lane, <NUMBER_LANES>-1 is the leftmost one)
pt: O índice de enumeração da faixa (0 é a faixa mais à direita, <NUMBER_LANES>-1 é a mais à esquerda)

en: Speed in meters per second
pt: Velocidade em metros por segundo

en: Width in meters (used for visualization)
pt: Largura em metros (usado para visualização)

en: Enable or disable lane as acceleration lane
pt: Habilitar ou desabilitar faixa como faixa de aceleração

en: If the shape is given it overrides the computation based on edge shape
pt: Se o formato é dado, sobrescreve o calculado baseado no forma de aresta

en: If given, this defines the opposite direction lane
pt: Se dado, define a direção oposta da faixa

en: Permit changing left only for to the given vehicle classes
pt: Permite trocar para faixa da esquerda somente para as classes de veículo dadas

en: Permit changing right only for to the given vehicle classes
pt: Permite trocar para faixa da direita somente para as classes de veículo dadas

en: Lane type description (optional)
pt: Descrição de tipo de faixa (opcional)

en: Crossing
pt: Cruzamento

en: The (road) edges which are crossed
pt: As (vias) arestas que se cruzam

en: Whether the pedestrians have priority over the vehicles (automatically set to true at tls-controlled intersections)
pt: Se os pedestres tem prioridade sobre os veículos (automaticamente define para verdadeiro em interseções semaforizadas)

en: The width of the crossings
pt: A largura da faixa de pedestres

en: sets the tls-index for this crossing (-1 means automatic assignment)
pt: define o índice-tls para esta travessia (-1 significa atribuição automática)

en: sets the opposite-direction tls-index for this crossing (-1 means not assigned)
pt: define o opposite-direction índice-tls para esta travessia (-1 significa atribuição automática)

en: Overrides default shape of pedestrian crossing
pt: Sobrescreve o formato padrão da faixa de pedestres

en: WalkingArea
pt: Área caminhável

en: The width of the WalkingArea
pt: A largura da WalkingArea

en: The length of the WalkingArea in meter
pt: O comprimento da WalkingArea em metros

en: Overrides default shape of pedestrian sidewalk
pt: Substitui a forma padrão da calçada de pedestres

en: Connection
pt: Conexão

en: The ID of the edge the vehicles leave
pt: O ID da aresta em que os veículos partem

en: The ID of the edge the vehicles may reach when leaving 'from'
pt: O ID da aresta em que is veículos podem chegar quando saindo de 'from'

en: the lane index of the incoming lane (numbers starting with 0)
pt: o índice da faixa de entrada (números começando em 0)

en: the lane index of the outgoing lane (numbers starting with 0)
pt: o índice da faixa de saída (números começando com 0)

en: if set, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not wait
pt: se definido, os veículos que passarem por esta conexão (faixa-a-faixa) não esperarão

en: if set to false, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not worry about blocking the intersection
pt: se definido como falso, veículos que passarem por esta conexão (faixa-para-faixa) não se preocuparão em bloquear o cruzamento

en: If set to a more than 0 value, an internal junction will be built at this position (in m)/n from the start of the internal lane for this connection
pt: Se definido para um valor maior que 0, uma junção interna será construída nesta posição (em m) a partir do início da faixa interna para esta conexão

en: If set to true, This connection will not be TLS-controlled despite its node being controlled
pt: se definido como verdadeiro, essa conexão não será controlada por semáforo, apesar de que seu nó ser

en: Vision distance between vehicles
pt: Distância de visão entre veículos

en: sets index of this connection within the controlling traffic light (-1 means automatic assignment)
pt: define o índice dessa conexão dentro do controle semafórico (-1 indica atribuição automática)

en: sets index for the internal junction of this connection within the controlling traffic light (-1 means internal junction not controlled)
pt: define o índice da junção interna desta conexão no controlador semafórico (-1 significa junção interna não controlada)

en: sets custom speed limit for the connection
pt: define um limite de velocidade personalizado para a conexão

en: sets custom length for the connection
pt: define um comprimento personalizado para a conexão

en: sets custom shape for the connection
pt: define uma formato personalizado para a conexão

en: if set to true, vehicles will make a turn in 2 steps
pt: se definido como verdadeiro, os veículos farão uma curva em 2 passos

en: set a custom edge type (for applying vClass-specific speed restrictions)
pt: define um tipo de aresta personalizada (para aplicar restrições de velocidade específicas para uma classe de veículo)

en: turning direction for this connection (computed)
pt: direção da conversão para essa conexão (calculada)

en: link state for this connection (computed)
pt: estado do link para esta conexão (calculado)

en: InternalLanes
pt: Faixas internas

en: BusStop
pt: Parada de ônibus

en: Meant to be the names of the bus lines that stop at this bus stop. This is only used for visualization purposes
pt: Devem ser os nomes das linhas de ônibus que param neste ponto de ônibus. Usado apenas para fins de visualização

en: Larger numbers of persons trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
pt: Um número grande de pessoas tentando entrar vai causar um congestionamento no fluxo da calçada

en: Optional space definition for vehicles that park at this stop
pt: Definição de espaço opcional para veículos que estacionem nessa parada

en: TrainStop
pt: Parada de trem

en: Meant to be the names of the train lines that stop at this train stop. This is only used for visualization purposes
pt: Devem ser os nomes das linhas de trem que param nesta parada de trem. Usado apenas para fins de visualização

en: Access
pt: Acesso

en: The walking length of the access in meters (default is geometric length)
pt: O comprimento de caminhada do acesso em metros (o padrão é o comprimento geométrico)

en: ContainerStop
pt: Parada de Contêiner

en: meant to be the names of the bus lines that stop at this container stop. This is only used for visualization purposes
pt: devem ser os nomes das linhas de ônibus que param nesta parada de ônibus. Usado apenas para fins de visualização

en: Larger numbers of container trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
pt: Um grande número de contêineres tentando entrar criará um congestionamento a montante na calçada

en: ChargingStation
pt: Estação de carga

en: Charging power in W
pt: Potência de carga em W

en: Total power in W
pt: Potência total em W

en: Charging efficiency [0,1]
pt: Eficiência de carregamento [0,1]

en: Enable or disable charge in transit, i.e. vehicle must or must not to stop for charging
pt: Ativar ou desativar o carregamento em trânsito, isto é, se o veículo deve ou não parar para carregar

en: Time delay after the vehicles has reached / stopped on the charging station, before the energy transfer (charging) begins
pt: Atraso de tempo após os veículos terem chegado / parado na estação de carregamento, antes que a transferência de energia (carregamento) comece

en: Battery charging type
pt: Tipo de carregamento de bateria

en: Waiting time before start charging
pt: Tempo de espera andtes de começar carregar

en: Parking area the charging station is located
pt: Área de estacionamento em que a estação de carregamento está

en: ParkingArea
pt: Área de estacionamento

en: Lane position in that vehicle must depart when leaves parkingArea
pt: Posição da faixa na qual o veículo deve partir ao sair da parkingArea

en: Accepted badges to access this parkingArea
pt: Credenciais aceitas para acessar essa zona de estacionamento

en:  The number of parking spaces for road-side parking
pt:  O número de vagas de estacionamento para estacionamento na beira da estrada

en: If set, vehicles will park on the road lane and thereby reducing capacity
pt: Se definido, os veículos estacionarão na faixa da estrada e, com isso, reduzirão a capacidade

en: The width of the road-side parking spaces
pt: A largura das vagas de estacionamento na beira da estrada

en: The length of the road-side parking spaces. By default (endPos - startPos) / roadsideCapacity
pt: O comprimento das vagas de estacionamento na beira da estrada. Por padrão (endPos - startPos) / roadsideCapacity

en: Visual placement to the left of the lane (in righthand networks)
pt: Posicionamento visual à esquerda da faixa (em redes de mão direita)

en: ParkingSpace
pt: Vaga

en: The length of the road-side parking spaces
pt: O comprimento das vagas de estacionamento na beira da estrada

en: The angle of the road-side parking spaces relative to the lane angle, positive means clockwise
pt: O ângulo das vagas de estacionamento na beira da estrada em relação ao ângulo da faixa; positivo significa sentido horário

en: The slope of the road-side parking spaces
pt: A inclinação das vagas de estacionamento na beira da estrada

en: E1 InductionLoop
pt: E1 Loop de Indução

en: E2 LaneAreaDetector
pt: E2 Detector de Área de Faixa

en: The end position on the lane the detector shall be laid on in meters
pt: A posição final na faixa em que o detector deve ser colocado, em metros

en: The length of the detector in meters
pt: O comprimento do detector em metros

en: The traffic light that triggers aggregation when switching
pt: O semáforo que aciona a agregação ao alternar

en: Show detector in sumo-gui
pt: Mostrar detector no sumo-gui

en: E2 MultiLaneAreaDetector
pt: E2 Detector de Faixa Multiárea

en: The sequence of lane ids in which the detector shall be laid on
pt: A sequência de IDs das faixas em que o detector será colocado

en: E3 EntryExitDetector
pt: E3 Detector de Entrada-Saida

en: X-Y position of detector in editor (Only used in netedit)
pt: Posição X-Y do detector no editor (usando somente no netedit)

en: If set to true, no error will be reported if vehicles leave the detector without first entering it
pt: Se definido como verdadeiro, nenhum erro será reportado caso os veículos saiam do detector sem primeiro terem entrado nele

en: Whether no warning should be issued when a vehicle arrives within the detector area.
pt: Se não deve ser emitido nenhum aviso quando um veículo chega à área do detector.

en: E3 DetEntry
pt: E3 Detector de Entrada

en: E3 DetExit
pt: E3 Detector de Saída

en: RouteProbe
pt: Sondagem de rota

en: The frequency in which to report the distribution
pt: A frequência em que a distribuição é reportada

en: The time at which to start generating output
pt: O instante de tempo no qual começar a gerar a saída de dados

en: VariableSpeedSign
pt: Placa de velocidade variável

en: List of Variable Speed Sign lanes
pt: Lista de faixas com sinais de velocidade variável

en: VariableSpeedSign (lane)
pt: Sinal de velocidade variável (faixa)

en: VariableSpeedSign Step
pt: Passo de sinal de velocidade variável

en: Speed
pt: Velocidade

en: Calibrator
pt: Calibrador

en: The aggregation interval in which to calibrate the flows. Default is step-length
pt: O intervalo de agregação em que o fluxo é calibrado. O valor padrão é o mesmo do passo da simulação

en: The id of the routeProbe element from which to determine the route distribution for generated vehicles
pt: O ID do elemento routeProbe a partir do qual será determinada a distribuição de rotas para os veículos gerados

en: A threshold value to detect and clear unexpected jamming
pt: Um valor limite para detectar e limpar congestionamentos inesperados

en: CalibratorLane
pt: Faixa calibradora

en: CalibratorFlow
pt: Fluxo calibrador

en: First calibrator flow departure time
pt: Primeiro tempo de partida do calibrado de fluxo

en: End of departure interval
pt: Fim do intervalo de partida

en: The id of the vehicle type to use for this calibrator flow
pt: O ID do tipo de veículo que será usado para esse calibrador de fluxo

en: The id of the route the vehicle shall drive along
pt: O ID da rota em que o veículo deve trafegar

en: Number of vehicles per hour, equally spaced
pt: Número de veículos por hora, igualmente espaçados

en: Vehicle's speed
pt: Velocidade do veículo

en: X,Y position in editor (Only used in netedit)
pt: posição X,Y no editor (usado somente no netedit)

en: An edge id or a list of edge ids where vehicles shall be rerouted
pt: Um ID de aresta ou uma lista de IDs de aresta onde os veículos devem ser desviados

en: The probability for vehicle rerouting (0-1)
pt: A probabilidade do reroteamento do veículo (0-1)

en: The waiting time threshold (in s) that must be reached to activate rerouting (default -1 which disables the threshold)
pt: O valor limite do tempo de espera (em s) que deve ser atingido para ativar o desvio (o padrão -1 desativa o limite)

en: Whether the router should be inactive initially (and switched on in the gui)
pt: Se o desvio (router) deve estar inativo inicialmente (e ser ativado na GUI)

en: If rerouter is optional
pt: Se rerouter é opcional

en: Rerouter (Edge)
pt: Rerouter (aresta)

en: Rerouter Interval
pt: Intervalo de rerouter

en: Begin
pt: Começar

en: End
pt: Fim

en: ClosingReroute
pt: Fechando Reroute

en: SUMO Probability
pt: Probabilidade SUMO

en: ParkingAreaReroute
pt: Rerroteamento de área de estacionamento

en: ParkingArea ID
pt: ID da zona de estacionamento

en: Enable or disable visibility for parking area reroutes
pt: Ativar ou desativar a visibilidade para desvios de áreas de estacionamento

en: RouteProbabilityReroute
pt: Rerroteamento por probabilidade de rota

en: Vaporizer
pt: Vaporizador

en: Start Time
pt: Tempo de início

en: End Time
pt: Tempo de término

en: Polygon
pt: Polígono

en: The shape of the polygon
pt: O formato do polígono

en: An information whether the polygon shall be filled
pt: Uma informação sobre se o polígono deve ser preenchido

en: The default line width for drawing an unfilled polygon
pt: A largura de linha padrão para desenhar um polígono não preenchido

en: The layer in which the polygon lies
pt: A camada em que o polígono está

en: A typename for the polygon
pt: Um tipo de polígono

en: Angle of rendered image in degree
pt: Ângulo da imagem renderizada em graus

en: Enable or disable GEO attributes
pt: Habilitar/desabilitar atributos geográficos

en: A custom geo shape for this polygon
pt: Um formato geométrico personalizado para esse polígono

en: Toggle close or open shape
pt: Abrir/fechar o formato

en: PointOfInterest
pt: Ponto de Interesse (POI)

en: The position in view
pt: A posição da janela de visualização

en: PointOfInterestLane
pt: Ponto de Interesse em uma faixa

en: The lateral offset on the named lane at which the POI is located at
pt: O deslocamento lateral da faixa em que o ponto de interesse está localizado

en: PointOfInterestGeo
pt: Ponto de interesse geografico

en: The longitude position of the parking vehicle on the view
pt: A posição longitudinal do veículo estacionado na visualização

en: The latitude position of the parking vehicle on the view
pt: A posição latitudinal do veículo estacionado na visualização

en: TrafficAssignmentZones
pt: Zonas de Tráfego Agregado

en: The shape of the TAZ
pt: O formato da zona de análise de tráfego (TAZ)

en: TAZ center
pt: Centro da Zona de Tráfego Agregado

en: An information whether the TAZ shall be filled
pt: Uma informação sobre se a TAZ deve ser preenchida

en: Use the edges within the shape
pt: Usar as arestas dentro da forma

en: edges within
pt: arestas internas

en: TAZ Source
pt: TAZ gerador de viagens

en: Depart weight associated to this Edge
pt: Peso de saída associado a esta aresta

en: TAZ Sink
pt: TAZ atrator de viagens

en: Arrival weight associated to this Edge
pt: Peso de chegada associado a esta aresta

en: TractionSubstation
pt: Subestação de tração

en: Voltage of at connection point for the overhead wire
pt: Tensão no ponto de conexão para a fiação aérea

en: Current limit of the feeder line
pt: Limite atual da linha de alimentação

en: WireSection
pt: Seção de fio

en: Substation to which the circuit is connected
pt: Subestação à qual o circuito está conectado

en: List of consecutive lanes of the circuit
pt: Lista de faixas consecutivas do circuito

en: Starting position in the specified lane
pt: Posição inicial na faixa especificada

en: Ending position in the specified lane
pt: Posição final na faixa especificada

en: Inner lanes, where placing of overhead wire is restricted
pt: Faixas internas, em que a inserção de catenárias é restringido

en: OverheadWireClamp
pt: Braçadeira de fio aéreo

en: ID of the overhead wire segment, to the start of which the overhead wire clamp is connected
pt: ID do segmento de fio aéreo, ao início do qual a braçadeira de fio aéreo está conectada

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDStartClamp
pt: ID do segmento de faixa da fiação aérea da braçadeira inicial (overheadWireIDStartClamp)

en: ID of the overhead wire segment, to the end of which the overhead wire clamp is connected
pt: ID do segmento de fio aéreo, ao fim do qual a braçadeira de fio aéreo está conectada

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDEndClamp
pt: ID do segmento de faixa da fiação aérea da braçadeira final (overheadWireIDFinalClamp)

en: JuPedSim WalkableArea
pt: Área caminhável do JuPedSim

en: The shape of the walkable area
pt: O formato da área caminhável

en: A custom geo shape for this walkable area
pt: Um formato personalizado para essa área caminhável

en: JuPedSim Obstacle
pt: Obstáculo do JuPedSim

en: The shape of the obstacle
pt: O formato do obstáculo

en: A custom geo shape for this obstacle
pt: Um formato personalizado para esse obstáculo

en: Route (embedded)
pt: Rota (interna)

en: RouteDistribution
pt: Distribuição de rota

en: Route (Ref)
pt: Rota (referência)

en: Reference ID of route
pt: ID de referência da rota

en: VehicleType
pt: Tipo de veículo

en: Deterministic distribution
pt: Distribuição determinística

en: VType (Ref)
pt: VType (referência)

en: Reference ID of vType
pt: ID de referência do vType

en: TripEdges
pt: Viagem entre arestas

en: The id of the vehicle type to use for this trip
pt: O ID do tipo de veículo para ser usado nessa viagem

en: The ID of the edge the trip starts at
pt: O ID da aresta em que a viagem inicia

en: The ID of the edge the trip ends at
pt: O ID da aresta em que a viagem termina

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the trip
pt: Lista de IDs das arestas intermediárias que deverão fazer parte do trajeto

en: TripJunctions
pt: Viagem entre cruzamentos

en: The name of the junction the trip starts at
pt: O nome da junção em que a viagem começa

en: The name of the junction the trip ends at
pt: O nome da junção em que a viagem termina

en: TripTAZs
pt: Viagem entre TAZs

en: The name of the TAZ the trip starts at
pt: O nome da zona de análise de tráfego (TAZ) em que a viagem inicia

en: The name of the TAZ the trip ends at
pt: O nome da zona de análise de tráfego (TAZ) em que a viagem termina

en: VehicleRoute
pt: Rota do veículo

en: The id of the vehicle type to use for this vehicle
pt: O ID do tipo de veículo para usar nesse veículo

en: The index of the edge within route the vehicle starts at
pt: O índice da aresta em que a rota do veículo inicia

en: The index of the edge within route the vehicle ends at
pt: O índice da aresta em que a rota do veículo termina

en: VehicleEmbeddedRoute
pt: Rota de veículo embutida

en: FlowEdges
pt: Fluxo entre arestas

en: The id of the flow type to use for this flow
pt: O ID do tipo de fluxo para usar para esse fluxo

en: The ID of the edge the flow starts at
pt: O ID da aresta em que o fluxo começa

en: The ID of the edge the flow ends at
pt: O ID da aresta em que o fluxo termina

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the flow
pt: Lista de IDs das arestas intermediárias que deverão fazer parte do fluxo

en: FlowJunctions
pt: Fluxo entre cruzamentos

en: The name of the junction the flow starts at
pt: O nome da junção em que o fluxo deve começar

en: The name of the junction the flow ends at
pt: O nome da junção em que o fluxo deve terminar

en: FlowTAZs
pt: Fluxo entre TAZs

en: The name of the TAZ the flow starts at
pt: O nome da zona de análise de tráfego (TAZ) em que o fluxo começa

en: The name of the TAZ the flow ends at
pt: O nome da zona de análise de tráfego (TAZ) em que o fluxo termina

en: FlowRoute
pt: Fluxo de rota

en: The id of the route the flow shall drive along
pt: O ID da rota em que o fluxo deve seguir

en: The index of the edge within route the flow starts at
pt: O índice da aresta dentro da rota em que o fluxo começa

en: The index of the edge within route the flow ends at
pt: O índice da aresta dentro da rota em que o fluxo termina

en: FlowEmbeddedRoute
pt: Fluxo de rota incorporada

en: StopLane
pt: Faixa de parada

en: The begin position on the lane (the lower position on the lane) in meters
pt: A posição inicial na faixa (a posição mais baixa da faixa) em metros

en: The end position on the lane (the higher position on the lane) in meters, must be larger than startPos by more than 0.1m
pt: A posição final na faixa (a posição de valor mais alto na faixa) em metros, deve ser maior que startPos em mais de 0,1m

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must stop
pt: O deslocamento lateral na faixa designada em que o véiculo deve parar

en: StopBusStop
pt: Parada em parada de ônibus

en: BusStop associated with this stop
pt: Parada de ônibus (busStop) associada a essa parada

en: StopTrainStop
pt: Parada em parada de trem

en: TrainStop associated with this stop
pt: Parada de trem (trainStop) associada com essa parada

en: StopContainerStop
pt: Parada em parada de contêiner

en: ContainerStop associated with this stop
pt: Parada de container (containerStop) associada a essa parada

en: StopChargingStation
pt: Parada em estação de carga

en: ChargingStation associated with this stop
pt: Estação de carregamento associada a essa parada

en: StopParkingArea
pt: Parada em zona de estacionamento

en: ParkingArea associated with this stop
pt: Zona de estacionamento associada a essa parada

en: WaypointLane
pt: Faixa de ponto de referência

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must waypoint
pt: O deslocamento lateral na faixa designada no qual o veículo deve passar por um ponto de referência

en: WaypointBusStop
pt: Ponto de referência de parada de ônibus

en: BusWaypoint associated with this waypoint
pt: BusWaypoint associado a esse ponto de referência

en: WaypointTrainStop
pt: Ponto de referência de parada de trem

en: TrainWaypoint associated with this waypoint
pt: TrainWaypoint associado a esse ponto de referência

en: WaypointContainerStop
pt: Ponto de referência de parada de contêiner

en: ContainerWaypoint associated with this waypoint
pt: ContainerWaypoint associado com esse ponto de referência

en: WaypointChargingStation
pt: Ponto de referência de estação de carregamento

en: ChargingStation associated with this waypoint
pt: Estação de carregamento associada com esse ponto de referência

en: WaypointParkingArea
pt: Ponto de referência de área de estacionamento

en: ParkingArea associated with this waypoint
pt: Zona de estacionamento associada com esse ponto de referência

en: PersonFlow
pt: Fluxo de pessoas

en: ContainerFlow
pt: Fluxo de contêineres

en: Transport
pt: Transporte

en: edge
pt: aresta

en: busStop
pt: parada de ônibus

en: trainStop
pt: parada de trem

en: containerStop
pt: parada de contêiner

en: chargingStation
pt: estação de carregamento

en: parkingArea
pt: área de estacionamento

en: Tranship
pt: Transbordo

en: edges
pt: arestas

en: PersonTrip
pt: Viagem de pessoas

en: taz
pt: TAZ

en: junction
pt: Cruzamento

en: Walk
pt: Caminhada

en: route
pt: rota

en: Ride
pt: Viagem

en: PersonStop
pt: Parada de pessoas

en: Center view over element % after creation
pt: Centralizar a visualização sobre o elemento % depois da criação

en: center view
pt: centralizar visualização

en: The path to the file to save this element (not editable for network elements)
pt: O caminho do arquivo onde o elemento será salvo (não é editável para elementos de rede)

en: File
pt: Arquivo

en: The path to the file to save this element (the same of their parent)
pt: O caminho do arquivo onde o elemento será salvo (o mesmo que seu elemento pai)

en: The path to the file to save this element
pt: O caminho do arquivo onde o elemento será salvo

en: Toggle front element
pt: Alternar elemento frontal

en: Toggle select element
pt: Alternar elemento selecionado

en: Change element parent
pt: Trocar elemento pai

en: Generic parameters (Format: key1=value1|key2=value2|...
pt: Parâmetros genéricos (Formato: chave1=valor1|chave2=valor2|...

en: parameters
pt: parâmetros

en: Angle of waiting %s relative to lane angle
pt: Ângulo de espera %s relativo ao ângulo da faixa

en: Length of %
pt: Comprimento de %

en: Force size during creation
pt: Forçar tamanho durante a criação

en: force size
pt: forçar tamanho

en: Longitudinal reference position for creating %
pt: Posição de referência longitudinal para criar %

en: A typename for the POI
pt: Um tipo de ponto de interesse (POI)

en: POI Icon
pt: ícone de pontos de interesse

en: The layer of the POI for drawing and selecting
pt: A camada do ponto de interesse para desenhar e selecionar

en: Width of rendered image in meters
pt: Largura da imagem renderizada em metros

en: Height of rendered image in meters
pt: Altura da imagem renderizada em metros

en: The edges the vehicle shall drive along, given as their ids, separated using spaces
pt: As arestas pelas quais o veículo deve circular, fornecidas por seus IDs e separadas por espaços

en: The number of times that the edges of this route shall be repeated
pt: O número de vezes que se deve repetir as arestas dessa rota

en: When defining a repeating route with stops and those stops use the until attribute,
pt: Ao definir uma rota de repetição com paradas e essas paradas usarem o atributo 'until',

en: the times will be shifted forward by 'cycleTime' on each repeat
pt: Os horários serão adiantados em 'cycleTime' a cada repetição

en: An abstract vehicle class
pt: Uma classe de veículo abstrata

en: The vehicle's netto-length (length) [m]
pt: O comprimento líquido do veículo (comprimento) [m]

en: Empty space after leader [m]
pt: Espaço livre depois do líder [m]

en: The vehicle's maximum velocity [m/s]
pt: A velocidade máxima do veículo [m/s]

en: The vehicle's expected multiplicator for lane speed limits (or a distribution specifier)
pt: O multiplicador esperado do veículo para limites de velocidade de faixa (ou um especificador de distribuição)

en: The vehicle's desired maximum velocity (interacts with speedFactor).
pt: A velocidade máxima desejada para o veículo (interage com speedFactor).

en: Applicable when no speed limit applies (bicycles, some motorways) [m/s]
pt: Aplicável quando não há limite de velocidade (bicicletas, algumas rodovias) [m/s]

en: An abstract emission class
pt: Uma classe abstrata de emissão

en: How this vehicle is rendered
pt: Como esse veículo é renderizado

en: The vehicle's width [m] (only used for drawing)
pt: A largura do veículo [m] (usado somente para desenho)

en: The vehicle's height [m] (only used for drawing)
pt: A altura do veículo [m] (usado somente para desenho)

en: The parking badges assigned to the vehicle
pt: Credenciais de estacionamento atribuídas ao veículo

en: The model used for changing lanes
pt: O modelo usado para troca de faixa

en: The model used for car-following
pt: O modelo de seguimento veicular

en: The number of persons (excluding an autonomous driver) the vehicle can transport
pt: O número de pessoas (excluindo um motorista autônomo) que o veículo pode transportar

en: The number of containers the vehicle can transport
pt: O número de containers que o veículo pode transportar

en: The time required by a person to board the vehicle
pt: O tempo necessário para a pessoa embarcar no veículo

en: The time required to load a container onto the vehicle
pt: O tempo necessário para carregar um container no veículo

en: The preferred lateral alignment when using the sublane-model
pt: O alinhamento lateral preferido ao usar o modelo de sub-faixa

en: The minimum lateral gap at a speed difference of 50km/h when using the sublane-model
pt: O espaçamento lateral mínimo a uma diferença de velocidade de 50 km/h quando se utiliza o modelo de sub-faixa

en: The maximum lateral speed when using the sublane-model
pt: A velocidade lateral máxima ao usar o modelo de sub-faixa

en: The interval length for which vehicle performs its decision logic (acceleration and lane-changing)
pt: A duração do intervalo em que o veículo realiza sua lógica de decisão (aceleração e troca de faixa)

en: 3D model file for this class
pt: arquivo de modelo 3D para essa classe

en: The lane on which the vehicle shall be inserted
pt: A faixa em que o veículo deve ser inserido

en: The position at which the vehicle shall enter the net
pt: A posição em que o veículo deve entrar na rede

en: The speed with which the vehicle shall enter the network
pt: A velocidade em que o veículo deve entrar na rede

en: The lane at which the vehicle shall leave the network
pt: A faixa em que o veículo deve sair da rede

en: The position at which the vehicle shall leave the network
pt: A posição em que o veículo deve sair da rede

en: The speed with which the vehicle shall leave the network
pt: A velocidade em que o veículo deve sair da rede

en: A string specifying the id of a public transport line which can be used when specifying person rides
pt: Uma string que especifica o ID de uma linha de transporte público que pode ser usada ao especificar viagens de pessoas

en: The number of occupied seats when the vehicle is inserted
pt: O número de assentos ocupados quando o veículo é inserido

en: The number of occupied container places when the vehicle is inserted
pt: O número de vagas de containers ocupadas quando o veículo é inserido

en: The lateral position on the departure lane at which the vehicle shall enter the net
pt: A posição lateral na faixa de partida em que o veículo deve entrar na rede

en: The lateral position on the arrival lane at which the vehicle shall arrive
pt: A posição lateral na faixa de chegada em que o veículo deve chegar

en: Insertion checks
pt: Comprovação de inserção

en: First flow departure time
pt: Tempo de partida do primeiro fluxo

en: Criterion for flow termination
pt: Critério para finalização do fluxo

en: Criterion for flow spacing
pt: Critério para espaçamento do fluxo

en: probability for emitting a flow each second
pt: probabilidade de emitir um fluxo a cada segundo

en: (not together with vehsPerHour or period)
pt: (não deve ser usado junto com vehhPerHour ou período)

en: Number of flows per hour, equally spaced
pt: Número de fluxos por hora, igualmente espaçados

en: (not together with period or probability or poisson)
pt: (não deve ser usado junto com período, probabilidade ou poisson)

en: Insert equally spaced flows at that period
pt: Inserir fluxos igualmente espaçados nesse período

en: (not together with vehsPerHour or probability or poisson)
pt: (não deve ser usado junto com vehsPerHour, probabilidade ou poisson)

en: (not together with vehsPerHour or period or poisson)
pt: (não deve ser usado junto com vehsPerHour, período ou poisson)

en: Insert flow expected vehicles per second with poisson distributed insertion rate
pt: Inserir o fluxo esperado de veículos por segundo com a taxa de inserção da distribuição de Poisson

en: (not together with period or vehsPerHour or probability)
pt: (não deve ser usado junto com período, vehsPerHour ou probabilidade)

en: The acceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
pt: A capacidade de aceleração dos veículos desse tipo [m/s^2]

en: The deceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
pt: A capacidade de desaceleração dos veículos desse tipo [m/s^2]

en: The apparent deceleration of the vehicle as used by the standard model [m/s^2]
pt: A desaceleração aparente do veículo utilizada pelo modelo padrão [m/s^2]

en: The maximal physically possible deceleration for the vehicle [m/s^2]
pt: A desaceleração máxima fisicamente possível para esse veículo [m/s^2]

en: Car-following model parameter
pt: Parâmetro do modelo de 'car-following'

en: SKRAUSSX parameter 1
pt: Parâmetro SKRAUSSX 1

en: SKRAUSSX parameter 2
pt: Parâmetro SKRAUSSX 2

en: SKRAUSSX parameter 3
pt: Parâmetro SKRAUSSX 3

en: SKRAUSSX parameter 4
pt: Parâmetro SKRAUSSX 4

en: SKRAUSSX parameter 5
pt: Parâmetro SKRAUSSX 5

en: EIDM Look ahead / preview parameter [s]
pt: Parâmetro de antecipação / visualização EIDM [s]

en: EIDM AP Reaction Time parameter [s]
pt: Parâmetro de tempo de reação EIDM AP [s]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Driving Error [s]
pt: Parâmetro do processo de Wiener EIDM para o erro de condução [s]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Estimation Error [s]
pt: Parâmetro do processo de Wiener EIDM para o erro de estimação [s]

en: EIDM Coolness parameter of the Enhanced IDM [-]
pt: Parâmetro de serenidade EIDM do IDM melhorado [-]

en: EIDM leader speed estimation error parameter [-]
pt: Parâmetro EIDM de erro de estimativa da velocidade do veículo à frente [-]

en: EIDM gap estimation error parameter [-]
pt: Parâmetro EIDM de erro de estimativa de intervalo [-]

en: EIDM driving error parameter [-]
pt: parâmetro de erro de condução EIDM [-]

en: EIDM maximal jerk parameter [m/s^3]
pt: parâmetro de solavanco máximo EIDM [m/s^3]

en: EIDM maximal negative acceleration between two Action Points (threshold) [m/s^2]
pt: Aceleração negativa máxima do EIDM entre dois pontos de ação (limiar) [m/s^2]

en: EIDM Time parameter until vehicle reaches amax after startup/driveoff [s]
pt: Parâmetro de tempo EIDM até o veículo atingir a aceleração máxima ($a_{max}$) após a partida ou arranque [s]

en: EIDM Flatness parameter of startup/driveoff curve [-]
pt: Parâmetro EIDM de planicidade da curva de arranque/partida [-]

en: EIDM Shift parameter of startup/driveoff curve [-]
pt: Parâmetro EIDM de deslocamento da curva de arranque/partida [-]

en: EIDM parameter if model shall include vehicle dynamics into the acceleration calculation [0/1]
pt: Parâmetro EIDM se o modelo deve incluir a dinâmica do veículo no cálculo da aceleração [0/1]

en: EIDM parameter how many vehicles are taken into the preview calculation of the driver (at least always 1!) [-]
pt: Parâmetro EIDM de quantos veículos são levados em conta no cálculo de visualização prévia do condutor (pelo menos sempre 1!) [-]

en: Peter Wagner 2009 parameter
pt: parâmentro Peter Wagner 2009

en: IDMM parameter
pt: parâmetro IDMM

en: W99 parameter
pt: parâmetro W99

en: Wiedemann parameter
pt: parâmetro Wiedemann

en: MinGap factor parameter
pt: Parâmetro de fator MinGap

en: K parameter
pt: parâmetro K

en: Kerner Phi parameter
pt: Parâmetro Kerner Phi

en: IDM Delta parameter
pt: IDM parâmetro delta

en: IDM Stepping parameter
pt: IDM parâmetro de passo

en: Train Types
pt: Tipos de trens

en: Minimum distance to pedestrians that are walking towards the conflict point with the ego vehicle.
pt: Distância mínima até pedestres que caminham em direção ao ponto de conflito com o veículo ego.

en: The accumulated waiting time after which a vehicle will drive onto an intersection even though this might cause jamming.
pt: O tempo de espera acumulado após o qual um veículo entrará em um cruzamento, mesmo que isso possa causar congestionamento.

en: This value causes vehicles to violate a yellow light if the duration of the yellow phase is lower than the given threshold.
pt: Este valor faz com que os veículos avancem no sinal amarelo se a duração da fase amarela for inferior ao limiar definido.

en: This value causes vehicles to violate a red light if the duration of the red phase is lower than the given threshold.
pt: Este valor faz com que os veículos avancem no sinal vermelho se a duração da fase vermelha for inferior ao limiar definido.

en: This value causes vehicles affected by jmDriveAfterRedTime to slow down when violating a red light.
pt: Este valor faz com que os veículos afetados pelo jmDriveAfterRedTime reduzam a velocidade ao avançar um sinal vermelho.

en: This value causes vehicles to ignore foe vehicles that have right-of-way with the given probability.
pt: Este valor faz com que os veículos ignorem, com a probabilidade dada, veículos adversários que tenham o direito de passagem.

en: This value is used in conjunction with jmIgnoreFoeProb.
pt: Este valor é usado em conjunto com jmIgnoreFoeProb.

en: Only vehicles with a speed below or equal to the given value may be ignored.
pt: Apenas veículos com velocidade inferior ou igual ao valor fornecido podem ser ignorados.

en: This value configures driving imperfection (dawdling) while passing a minor link.
pt: Este valor configura a imperfeição de condução (lentidão) ao passar por uma via secundária.

en: This value defines the minimum time gap when passing ahead of a prioritized vehicle.
pt: Este valor define o intervalo de tempo mínimo ao passar à frente de um veículo prioritário.

en: Willingess of drivers to impede vehicles with higher priority
pt: Disposição dos condutores de obstruir veículos com maior prioridade

en: The eagerness for performing strategic lane changing. Higher values result in earlier lane-changing.
pt: A ânsia por realizar mudanças estratégicas de faixa. Valores mais altos resultam em mudanças de faixa mais precoces.

en: The willingness for performing cooperative lane changing. Lower values result in reduced cooperation.
pt: A ânsia por realizar mudanças de faixa cooperativas. Valores mais baixo resultam em cooperação reduzida.

en: The eagerness for performing lane changing to gain speed. Higher values result in more lane-changing.
pt: A ânsia por realizar mudanças de faixa para ganhar velocidade. Valores mais altos resultam em mais mudanças de faixa.

en: The eagerness for following the obligation to keep right. Higher values result in earlier lane-changing.
pt: A ânsia por seguir a obrigação de manter-se à direita. Valores mais altos resultam em mudanças de faixa mais precoces.

en: The eagerness for using the configured lateral alignment within the lane.
pt: A ânsia por utilizar o alinhamento lateral configurado dentro da faixa.

en: Higher values result in increased willingness to sacrifice speed for alignment.
pt: Valores mais altos resultam em uma maior disposição a sacrificar velocidade por alinhamento.

en: The eagerness for overtaking through the opposite-direction lane. Higher values result in more lane-changing.
pt: A ânsia por realizar ultrapassagens pela faixa de sentido oposto. Valores mais altos resultam em mais mudanças de faixa.

en: Willingness to encroach laterally on other drivers.
pt: Disposição de invadir lateralmente outros condutores.

en: Minimum lateral gap when encroaching laterally on other drives (alternative way to define lcPushy)
pt: Lacuna lateral mínima ao invadir lateralmente outros condutores (forma alternativa de definir lcPushy)

en: Willingness to accept lower front and rear gaps on the target lane.
pt: Disposição para aceitar intervalos frontais e traseiros menores na faixa de destino.

en: Dynamic factor for modifying lcAssertive and lcPushy.
pt: Fator dinâmico para modificar lcAssertive e lcPushy.

en: Time to reach maximum impatience (of 1). Impatience grows whenever a lane-change manoeuvre is blocked.
pt: Tempo para atingir a impaciência máxima (de 1). A impaciência cresce sempre que uma manobra de mudança de faixa é bloqueada.

en: Maximum lateral acceleration per second.
pt: Aceleração lateral máxima por segundo.

en: Factor for configuring the strategic lookahead distance when a change to the left is necessary (relative to right lookahead).
pt: Fator para configurar a distância de antecipação estratégica quando é necessária uma mudança para a esquerda (em relação à antecipação para a direita).

en: Factor for configuring the threshold asymmetry when changing to the left or to the right for speed gain.
pt: Fator para configurar a assimetria do limiar ao mudar para a esquerda ou para a direita visando ganho de velocidade.

en: Upper bound on lateral speed when standing.
pt: Limite superior da velocidade lateral ao estar parado.

en: Upper bound on lateral speed while moving computed as lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed()
pt: Limite superior para a velocidade lateral durante o movimento, calculado por lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed()

en: Distance to an upcoming turn on the vehicles route, below which the alignment
pt: Distância para uma próxima conversão na rota dos veículos, abaixo da qual o alinhamento

en: should be dynamically adapted to match the turn direction.
pt: deve adaptar-se dinamicamente para que corresponda com a direção da conversão.

en: The probability for violating rules gainst overtaking on the right.
pt: A probabilidade de violação das regras contra a ultrapassagem pela direita.

en: Time threshold for the willingness to change right.
pt: Limiar de tempo para a disposição de mudar para a direita.

en: Speed difference factor for the eagerness of overtaking a neighbor vehicle before changing lanes (threshold = factor*speedlimit).
pt: Fator de diferença de velocidade para a disposição de ultrapassar um veículo vizinho antes de mudar de faixa (limiar = fator * limite de velocidade).

en: The id of the person type to use for this person
pt: O ID do tipo de pessoa que será usado para essa pessoa

en: The position at which the person shall enter the net
pt: A posição em que a pessoa deve entrar na rede

en: The id of the container type to use for this container
pt: O ID do tipo de container que será usado para esse container

en: Minimum duration for stopping
pt: Duração mínima da parada

en: The time step at which the route continues
pt: O passo de tempo em que a rota continua

en: If set to a non-negative time value, then the stop duration can be extended at most by the extension value in seconds
pt: Se definido para um valor de tempo não negativo, a duração da parada pode ser estendida no máximo pelo valor da extensão em segundos

en: Joins this train to another upon reaching the stop
pt: Une esse trem com outro ao chegar na parada

en: Whether the vehicle stops on the road or beside
pt: Se o veículo para na pista ou no acostamento

en: Parameter to be applied to the vehicle to track the trip id within a cyclical public transport route
pt: Parâmetro a ser aplicado ao veículo para rastrear o ID da viagem dentro de uma rota de transporte público cíclica

en: New line attribute to be set on the vehicle when reaching this stop (for cyclical public transport route)
pt: Novo atributo de linha a ser definido no veículo ao alcançar esta parada (para rota de transporte público cíclica)

en: transfer time if there shall be a jump from this stop to the next route edge
pt: tempo de transferência se houver um salto desta parada para a próxima aresta da rota

en: Splits the train upon reaching the stop
pt: Divide o trem ao chegar na parada

en: list of consecutive edges
pt: lista de arestas consecutivas

en: Arrival position on the last edge
pt: Posição de chegada na última aresta

en: Route ID
pt: ID da rota

en: Arrival position on the destination edge
pt: Posição de chegada na aresta destino

en: Bus stop ID
pt: ID da parada de ônibus

en: Train stop ID
pt: ID da parada de trem

en: Container stop ID
pt: ID da parada de contêiner

en: Charging station ID
pt: ID de estação de carregamento

en: Parking area ID
pt: ID da área de estacionamento

en: Edge start ID
pt: ID da aresta inicial

en: TAZ start ID
pt: ID da zona de tráfego inicial

en: Junction start ID
pt: ID do cruzamento inicial

en: BusStop start ID
pt: ID da parada de ônibus inicial

en: TrainStop start ID
pt: ID da parada de trem inicial

en: ContainerStop start ID
pt: ID da parada de contêiner inicial

en: ChargingStation start ID
pt: ID da estação de carregamento inicial

en: ParkingArea start ID
pt: ID da área de estacionamento inicial

en: Edge end ID
pt: ID da aresta final

en: The position at which the tranship shall enter the net
pt: A posição em que o transbordo deve entrar na rede

en: arrival position on the destination edge
pt: posição de chegada na aresta destino

en: TAZ end ID
pt: ID da zona de tráfego (TAZ) final

en: Junction end ID
pt: ID do cruzamento final

en: BusStop end ID
pt: ID da parada de ônibus final

en: TrainStop end ID
pt: ID da parada de trem final

en: ContainerStop end ID
pt: ID da parada de contêiner final

en: ChargingStation end ID
pt: ID da estação de carregamento final

en: ParkingArea end ID
pt: ID da área de estacionamento final

en: List of possible traffic modes. Walking is always possible regardless of this value
pt: Lista de possíveis modos de tráfego. Caminha sempre está disponível independete deste valor

en: list of vehicle alternatives to take for the person trip
pt: lista de alternativas de veículos para a viagem da pessoa

en: Walk factor
pt: fator de caminhada

en: id of the travel group. Persons with the same group may share a taxi ride
pt: ID do grupo de viagem. As pessoas do mesmo grupo podem compartilhar uma viagem de taxi

en: speed of the person for this % in m/s (not together with duration)
pt: velocidade da pessoa para esse % em m/s (separado da duração)

en: duration of the plan in second (not together with speed)
pt: duração desse plano em segundos (separado da velocidade)

en: list of vehicle alternatives to take for the ride
pt: lista de alternativas de veículos para essa viagem

en: list of vehicle alternatives to take for the transport
pt: lista de alternativas de veículos para o transporte

en: speed of the person for this tranship in m/s (not together with duration)
pt: velocidade da pessoa para esse transbordo em m/s (separado da duração)

en: Activity displayed for stopped person in GUI and output files
pt: Atividade mostrada para a pessoa parada na GUI e nos arquivos de saída

en: DataSet
pt: Conjunto de dados

en: DataInterval
pt: Intervalo de dados

en: Data interval begin time
pt: Tempo de início do intervalo de dados

en: Data interval end time
pt: Tempo de fim do intervalo de dados

en: EdgeRelationSingle
pt: Relação de aresta única

en: EdgeRelation
pt: Relação das arestas

en: The ID of the edge the edgeRel starts at
pt: O ID da resta em que se inicia a edgeRel

en: The ID of the edge the edgeRel ends at
pt: O ID da resta em que acaba a edgeRel

en: TAZRelation
pt: Relação das TAZs

en: The name of the TAZ the TAZRel starts at
pt: O nome da TAZ em que a TAZRel começa

en: The name of the TAZ the TAZRel ends at
pt: O nome da TAZ em que a TAZRel termina

en: Type of data generated by this mean data
pt: Tipo dos dados gerados por esse meanData

en: The aggregation period the values the detector collects shall be summed up
pt: O período de agregação em que os valores coletados pelo detector devem ser somados

en: The time to start writing. If not given, the simulation's begin is used.
pt: O tempo para começar a gravar. Se não for informado, será utilizado o início da simulação.

en: The time to end writing. If not given the simulation's end is used.
pt: O tempo para terminar a gravação. Se não for informado, será utilizado o fim da simulação.

en: If set to true, edges/lanes which were not used by a vehicle during this period will not be written
pt: Se definido como verdadeiro, arestas/faixas que não foram utilizadas por um veículo durante este período não serão gravadas

en: If set, junction internal edges/lanes will be written as well
pt: Se definifo, as arestas/faixas internas da junção também são gravadas

en: The maximum travel time in seconds to write if only very small movements occur
pt: O tempo máximo de viagem, em segundos, a ser registrado se ocorrerem apenas movimentos muito pequenos

en: The maximum speed to consider a vehicle halting;
pt: A velocidade máxima para considerar que um veículo está parado;

en: space separated list of vehicle type ids to consider
pt: lista separada por espaços de IDs de tipos de veículos a considerar

en: whether aggregation should be performed over all vehicles that entered the edge/lane in the aggregation interval
pt: se a agregação deve ser realizada sobre todos os veículos que entraram na aresta/faixa no intervalo de agregação

en: List of attribute names that shall be written
pt: Lista de nomes de atributos que deverão ser escritos

en: Restrict output to the given list of edge ids
pt: Restringir a saída para a lista de IDs de aresta fornecida

en: Restrict output to the given list of edges given in file
pt: Restringir a saída para a lista de IDs de aresta fornecida no arquivo

en: Whether the traffic statistic of all edges shall be aggregated into a single value
pt: Se as estatísticas de tráfego de todas as arestas devem ser agregadas em um único valor

en: ID of %
pt: ID de %

en: Optional name for %
pt: Nome opcional para %

en: The id of an edge in the simulation network
pt: O ID de uma aresta na rede simulada

en: The name of the lane the % shall be located at
pt: O nome da aresta em que % deve ser localziar

en: If set, no error will be reported if element is placed behind the lane.
pt: Se definido, nenhum erro será reportado se o elemento está posicionado atrás da faixa.

en: Instead, it will be placed 0.1 meters from the lanes end or at position 0.1,
pt: Em vez disso, será colocado a 0.1 metros do fim da faixa ou na posição 0.1,

en: if the position was negative and larger than the lanes length after multiplication with - 1
pt: se a posição for negativa e maior que o comprimento da faixa após a multiplicação por -1

en: Space separated list of vehicle type ids to consider
pt: Lista separada por espaços dos IDs de tipos de veículos a considerar

en: The path to the output file
pt: O caminho do arquivo de saída

en: Path to the output file for writing information
pt: Caminho para o arquivo de saída para salvar informação

en: A bitmap to use for rendering this %
pt: Um bitmap para ser usado na renderização deste %

en: The departure time of the (first) % which is generated using this trip definition
pt: O horário de partida do (primeiro) % que é gerado usando esta definição de viagem

en: Detect persons instead of vehicles (pedestrians or passengers)
pt: Detectar pessoas em vez de veículos (pedestres ou passageiros)

en: List of edge ids that must all be part of the future route of the vehicle to qualify for detection
pt: Lista de IDs de arestas que devem fazer parte da rota futura do veículo para se qualificar para detecção

en: The time-based threshold that describes how much time has to pass until a vehicle is recognized as halting)
pt: O limiar baseado em tempo que descreve quanto tempo deve passar para que um veículo seja reconhecido como em parada)

en: The speed-based threshold that describes how slow a vehicle has to be to be recognized as halting) in m/s
pt: O limiar baseado na velocidade que descreve quão lento um veículo deve estar para ser reconhecido como parado (em m/s)

en: The maximum distance to the next standing vehicle in order to make this vehicle count as a participant to the jam in m
pt: A distância máxima até o próximo veículo parado para que este veículo seja considerado participante do congestionamento (em m)

en: The probability when being added to a distribution
pt: A probabilidade ao ser adicionado a uma distribuição

en: Disabled undo
pt: Desfazer desativado

en: Cannot Undo in the middle of
pt: Não é possível desfazer no meio de

en: Disabled redo
pt: Refazer desativado

en: Cannot Redo in the middle of
pt: Não é possível refazer no meio de

en: Locate a junction within the network. (Shift+J)
pt: Localizar a junção na rede. (Shift+J)

en: Locate an edge within the network. (Shift+E)
pt: Localizar uma aresta na rede. (Shift+E)

en: Locate WalkingAreas
pt: Localizar zonas de caminhada

en: Locate a walkingArea within the network. (Shift+W)
pt: Localizar uma área caminhável (WalkingArea) na rede. (Shift+W)

en: Locate a vehicle within the network. (Shift+V)
pt: Localizar o veículo dentro da rede. (Shift+V)

en: Locate a person within the network. (Shift+P)
pt: Localizar pessoas dentro da rede. (Shift+P)

en: Locate Containers
pt: Localizar contêiners

en: Locate a container within the network. (Shift+C)
pt: Localizar um container dentro da rede. (Shift+C)

en: Locate Route
pt: Localizar rota

en: Locate a route within the network. (Shift+R)
pt: Localizar uma rota dentro da rede. (Shift+R)

en: Locate Stops
pt: Localizar paradas

en: Locate a stop within the network. (Shift+S)
pt: Localizar uma parada dentro da rede. (Shift+S)

en: Locate a tls within the network. (Shift+T)
pt: Localizar semáforo dentro da rede. (Shift+T)

en: Locate an additional structure within the network. (Shift+A)
pt: Localiar uma estrutura adicional na rede. (Shift+A)

en: Locate a PoI within the network. (Shift+O)
pt: Localizar um ponto de interesse dentro da rede. (Shift+O)

en: Locate a Polygon within the network. (Shift+L)
pt: Localizar um polígono dentro da rede. (Shift+L)

en: GUI-Settings cannot be saved in
pt: As configurações do GUI não puderam ser salvas

en: Confirm Junction Merger
pt: Confirmar combinação de junções

en: Do you wish to merge junctions '%' and '%'?
    ('%' will be eliminated and its roads added to '%')
pt: Deseja mesclar os cruzamentos '%' e '%'?
    ('%' será eliminado e suas vias adicionadas a '%')

en: % requires switch to network mode. Continue?
pt: % requer mudança para o modo de rede. Continuar?

en: % requires switch to demand mode. Continue?
pt: % requer mudança para o modo de demanda. Continuar?

en: % requires switch to data mode. Continue?
pt: % requer mudança para o modo de dados. Continuar?

en: Confirm switch mode
pt: Confirmar modo de troca

en: Multiple lane in the same edge selected
pt: Múltiplas faixas selecionadas na mesma aresta

en: Set vclass to % for selected lanes
pt: Definir classe de veículo % para as faixas selecionandas

en: % lanes will be restricted to %. Continue?
pt: % faixas serão retringidas a %. Continuar?

en: restrict lane to
pt: restringir faixa para

en: Add vclass % to selected lanes
pt: Adicionar classe de veículo % às faixas selecionadas

en: % restrictions to % will be added. Continue?
pt: % restrições a % serão adicionadas. Continuar?

en: add restrictions for
pt: adicionar restrições para

en: add vclass for
pt: adicionar vClass para

en: Remove vclass % from selected lanes
pt: Remover classe de veículo das faixas selecionadas

en: % restrictions to % will be removed. Continue?
pt: % restrições a % serão removidas. Continuar?

en: Remove vclass for
pt: Remover classe de veículo para

en: Cannot delete in this mode
pt: Não foi possível deletar este modo

en: delete network inspected elements
pt: deletar elementos da rede inspecionados

en: delete network selection
pt: deletar seleção de rede

en: delete demand inspected elements
pt: deletar elementos de demanda inspecionados

en: delete demand selection
pt: deletar demanda selecionada

en: delete data inspected elements
pt: deletar dados inspecionados

en: delete data selection
pt: deletar dados selecionados

en: Reverse selected edges
pt: Inverter arestas selecionadas

en: Reverse edge
pt: Inverter aresta

en: Add Reverse edge for selected edges
pt: Adicionar aresta inversa para as arestas selecionadas

en: Add reverse edge
pt: Adicionar aresta inversa

en: Add Reverse disconnected edge for selected edges
pt: Adicionar aresta inversa desconectada para as arestas selecionadas

en: Add reverse disconnected edge
pt: Adicionar aresta inversa desconectada

en: reset geometry points
pt: reiniciar pontos geométricos

en: straighten selected edges
pt: endireitar arestas selecionadas

en: straighten edge
pt: endireitar aresta

en: smooth selected edges
pt: suavizar arestas selecionadas

en: smooth edge
pt: suavizar aresta

en: straighten elevation of selected edges
pt: endireitar a elevação para as arestas selecionadas

en: straighten edge elevation
pt: endireitar elevação da aresta

en: smooth elevation of selected edges
pt: suavisar elevação para as arestas selecionadas

en: smooth edge elevation
pt: suavizar elevação da aresta

en: reset edge lengths
pt: reiniciar comprimento das arestas

en: copy edge template
pt: copiar modelo de aresta

en: simplify shapes
pt: simplificar formas

en: close polygon shapes
pt: fechar formas dos polígonos

en: open polygon shapes
pt: abrir formas dos polígonos

en: select within polygon boundary
pt: selecionar dentro da área do polígono

en: triangulate polygon
pt: triangular polígono

en: simplify edited shape
pt: simplificar formas editadas

en: straighten edited shape
pt: endireitar forma editada

en: attach POI into lane
pt: anexar ponto de interesse à faixa

en: release POI from lane
pt: separar ponto de interesse da faixa

en: transform to POI
pt: transformar em ponto de interesse

en: transform to POI GEO
pt: transformar em ponto de interesse geométrico

en: reverse % '%'
pt: inverter % '%'

en: add reverse '%'
pt: adicionar '%' inverso

en: change edge Geometry Point position
pt: trocar posição do ponto geométrico da aresta

en: change polygon Geometry Point position
pt: trocar posição do ponto geométrico do polígono

en: change TAZ Geometry Point position
pt: trocar posição do ponto geométrico da TAZ

en: reset end points of selected edges
pt: reestabelecer pontos finais das arestas selecionadas

en: reset end points of edge '
pt: reestabelecer pontos dinais da aresta '

en: duplicate selected lanes
pt: duplicar faixas selecionadas

en: reset custom lane shapes
pt: reestabelecer formatos de faixa personalizados

en: reset custom lane shape
pt: reestabelecer formato personalizado da faixa

en: reset opposite lanes
pt: reiniciar faixas opostas

en: reset opposite lane
pt: reiniciar faixa oposta

en: select lane reachability
pt: selecionar acessibilidade da faixa

en: reset edge endpoints
pt: reiniciar pontos finais da aresta

en: Grid is still active, press ctrl+g to deactivate
pt: A grade ainda está ativa, pressione Ctrl+G para desativá-la

en: reset custom junction shapes
pt: reestabelecer formato personalizado da junção

en: reset custom junction shape
pt: reestabelecer formato personalizado da junção

en: clear connections of selected junctions
pt: remover conexões das junções selecionadas

en: reset connections of selected junctions
pt: resstabelecer conexões das junções selecionadas

en: add TLS in multiple junctions
pt: adicionar semáforos em múltiplas junções

en: moving selection
pt: mover seleção

en: Selection width:
pt: Seleção de largura:

en:  height:
pt:  altura:

en: selection using rectangle
pt: seleção usando um retângulo

en: Invalid windows size-format: %for option 'window-size'
pt: Formato do tamanho da janela inválido: % para opção 'window-size'

en: Save Netedit Config. (Ctrl+Shift+E)
pt: Salvar configuração do Netedit. (Ctrl+Shift+E)

en: Save Sumo Config. (Ctrl+Shift+S)
pt: Salvar configuração do Sumo (Ctrl+Shift+S)

en: Save network
pt: Salvar rede

en: Save network. (Ctrl+S)
pt: Salva a rede. (Ctrl+S)

en: Save individual files
pt: Salvar arquivos individuais

en: Save individual files.
pt: Salva arquivos individuais.

en: Save additional elements
pt: Salvar elementos adicionais

en: Save additional elements. (Ctrl+Shift+A)
pt: Salvar elementos adicionais. (Ctrl+Shift+A)

en: Save demand elements
pt: Salvar elementos de demanda

en: Save demand elements. (Ctrl+Shift+D)
pt: Salvar elementos de demanda. (Ctrl+Shift+D)

en: Save data elements
pt: Salvar elementos de dados

en: Save data elements. (Ctrl+Shift+B)
pt: Salvar elementos de dados. (Ctrl+Shift+B)

en: Save mean data elements
pt: Salvar elementos meanData

en: Save mean data elements. (Ctrl+Shift+M)
pt: Salvar elementos meanData. (Ctrl+Shift+M)

en: Switch between seconds and HH:MM:SS
pt: Trocar entre segundos e HH:MM:SS

en: Network
pt: Rede

en: Edit network elements
pt: Editar elementos de rede

en: Set mode for editing network elements. (F2)
pt: Definir modo para editar elementos da rede. (F2)

en: Demand
pt: Demanda

en: Edit traffic demand elements
pt: Editar elementos de demanda de tráfego

en: Set mode for editing traffic demand. (F3)
pt: Definir modo para editar demanda de tráfego. (F3)

en: Data
pt: Dados

en: Edit data elements
pt: Editar elementos de dados

en: Set mode for editing data demand. (F4)
pt: Definir modo para editar elementos de dados. (F4)

en: Change netedit view
pt: Trocar visualização do netedit

en: Change netedit view.
pt: Troca a visualização do netedit.

en: Set default view
pt: Definir janela padrão

en: Set default view.
pt: Define a janela padrão.

en: Set JuPedSim view
pt: Definir a janela de visualização para JuPedSim

en: Set JuPedSim view.
pt: Define a janela de visualização para JuPedSim.

en: Mode already selected
pt: Modo já selecionado

en: Network mode already selected
pt: Modo de rede já selecionado

en: Save modifications in TLS before change mode
pt: Salvar modificações nos semáforos antes de trocar de modo

en: Demand mode already selected
pt: Modo de demanda já selecionado

en: Data mode already selected
pt: Modo de dados já selecionado

en: Show grid and restrict movement to the grid - define grid size in visualization options. (Ctrl+G)
pt: Mostrar grade e restringir movimento à grade - definir tamanho da grade nas opções de visualização. (Ctrl+G)

en: Toggle hiding junction shape. (Ctrl+J)
pt: Alternar entre mostrar/esconder formato das junções. (Ctrl+J)

en: Draw vehicles spread in lane or depart position
pt: Desenhar veículos espalhados na faixa ou na posição de partida

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position.
pt: Desenhar veículos espalhados na faixa ou na posição de partida.

en: Toggle show demand elements.
pt: Mostrar/esconder elementos de demanda.

en: Clicks target lanes
pt: Clica nas faixas de alvo

en: Toggle whether clicking should inspect/select/delete lanes instead of edges.
pt: Alternar se o clique deve inspecionar/selecionar/excluir faixas em vez de arestas.

en: Toggle show connections over junctions.
pt: Alternar em mostrar/esconder conexões sobre junções.

en: Toggle hide connections.
pt: Alterna ocultar conexões.

en: Show additional sub-elements
pt: Mostrar sub-elementos adicionais

en: Toggle show additional sub-elements.
pt: Mostrar/esconder sub-elementos adicionais.

en: Toggle show TAZ elements.
pt: Mostrar/esconder elementos TAZ.

en: Automatic select junctions
pt: Seleciona cruzamentos automaticamente

en: Apply state to all phases
pt: Aplicar estado para todas as fases

en: Automatic merging junction
pt: Combinar junções automaticamente

en: Toggle ask for confirmation before merging junction.
pt: Alternar entre perguntar ou não antes de unir um cruzamento.

en: Edge chain mode
pt: Modo de cadeias de arestas

en: Edge opposite direction
pt: Aresta na direção oposta

en: Automatically create an edge in the opposite direction.
pt: Criar uma aresta na direção oposta automaticamente.

en: Move elevation
pt: Mover elevação

en: Apply mouse movement to elevation instead of x,y position.
pt: Aplicar o movimento do mouse à elevação em vez da posição x,y.

en: Show bubbles
pt: Mostrar bolhas

en: Toggle show bubbles over junctions shapes.
pt: Mostrar/esconder bolhas sobre o formato das junções.

en: Toggle show shapes (Polygons and POIs).
pt: Mostrar/esconder formas (shapes) (Polígonos e pontos de interesse).

en: Toggle show all trips (requires updated demand - F5).
pt: Alternar mostrar todas as viagens (requer demanda atualizada - F5).

en: Toggle show all person plans.
pt: Alternar entre mostrar/esconder todos os planos de pessoas.

en: Toggle lock selected person.
pt: Bloquear/liberar pessoa selecionada.

en: Show all containers plans
pt: Mostrar todos os planos de containers

en: Toggle show all container plans.
pt: Alternar entre mostrar/esconder todos os planos de containers.

en: Toggle lock selected container.
pt: Bloquear/liberar container selecionado.

en: Toggle show non-inspected demand elements.
pt: Alternar entre mostrar/esconder elementos de demanda não inspecionados.

en: Toggle show number of overlapped routes.
pt: Mostrar/esconder o número de rotas sobrepostas.

en: Toggle show additionals.
pt: Alternar entre mostrar e esconder elementos adicionais.

en: Draw TAZREL drawing mode
pt: Modo desenhar TAZRel

en: Toggle draw TAZREL drawing mode.
pt: Alternar modo de desenho de TAZREL.

en: Toggle draw TAZ fill
pt: Desenhar/parar de desenhar preenchimento da TAZ

en: Toggle draw TAZRel only from
pt: Alternar entre mostrar/esconder somente TAZRel de origem

en: Toggle draw TAZRel only to
pt: Alternar entre mostrar/esconder somente TAZRel destino

en: Data type
pt: Tipo de dados

en: Data sets
pt: Conjuntos de dados

en: Interval
pt: Intervalo

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Inspect mode
pt: Modo de Inspeção

en: Mode to inspect elements and change their attributes. (I)
pt: Modo para inspecionar elementos e alterar seus atributos. (I)

en: Delete mode
pt: Modo Deletar

en: Mode for deleting elements. (D)
pt: Modo para deletar elementos. (D)

en: Select mode
pt: Modo de Seleção

en: Mode for selecting elements. (S)
pt: Modo para selecionar elementos. (S)

en: Move mode
pt: Modo Mover

en: Mode for moving elements. (M)
pt: Modo para mover elementos. (M)

en: Edge mode
pt: Modo de arestas

en: Mode for creating junctions and edges. (E)
pt: Modo para criar junções e arestas. (E)

en: Traffic light mode
pt: Modo de semáforos

en: Mode for editing traffic lights over junctions. (T)
pt: Modo para editar semáforos sobre junções. (T)

en: Connection mode
pt: Modo de conexão

en: Mode for editing connections between lanes. (C)
pt: Modo para editar conexões entre faixas. (C)

en: Prohibition mode
pt: Modo de Proibição

en: Mode for editing connection prohibitions. (H)
pt: Modo para editar conexões proibidas. (H)

en: Crossing mode
pt: Modo de cruzamentos

en: Mode for creating crossings between edges. (R)
pt: Modo para criar faixas de pedestres entre arestas. (R)

en: Additional mode
pt: Modo de Adicionais

en: Mode for creating additional elements. (A)
pt: Modo para criação de elementos adicionais. (A)

en: Wire mode
pt: Modo de cabos de energia

en: Mode for editing overhead wires. (W)
pt: Modo para editar catenárias. (W)

en: TAZ mode
pt: Modo de Zonas de Tráfegos Agregadas (TAZ)

en: Mode for creating Traffic Assignment Zones. (Z)
pt: Modo para criar Zonas de Análise de Tráfego. (Z)

en: Polygon mode
pt: Modo de Polígonos

en: Mode for creating polygons and POIs. (P)
pt: Modo para criar polígonos e pontos de interesse. (P)

en: Decal mode
pt: Modo de Imagens de Fundo

en: Mode for editing decals. (U)
pt: Modo para editar imagens de fundo. (U)

en: Route mode
pt: Modo de Rotas

en: Mode for creating routes. (R)
pt: Modo para criação de rotas. (R)

en: Route distribution mode
pt: Modo de distribuição de rota

en: Mode for creating and editing rout distributions. (W)
pt: Modo para criar e editar distribuições de rotas. (W)

en: Vehicle mode
pt: Modo de Veículos

en: Mode for creating vehicles. (V)
pt: Modo para criação de veículos. (V)

en: Type mode
pt: Modo de Tipos

en: Type distribution mode
pt: Modo de distribuição de tipo

en: Mode for creating and editing type distribution. (U)
pt: Modo para criar e editar distribuições de tipos. (U)

en: Stop mode
pt: Modo de Paradas

en: Mode for creating stops. (A)
pt: Modo para criação de paradas. (A)

en: Person mode
pt: Modo de Pessoas

en: Mode for creating persons. (P)
pt: Modo para criação de pessoas. (P)

en: Person plan mode
pt: Modo de planos para pessoas

en: Mode for creating person plans. (L)
pt: Modo para criação de planos de pessoas. (L)

en: Container mode
pt: Modo de contêiners

en: Mode for creating containers. (C)
pt: Modo para criação de containers. (C)

en: Container plan mode
pt: Modo de planos para contêiner

en: Mode for creating container plans. (H)
pt: Modo para criação de planos de containers. (H)

en: Edge data mode
pt: Modo de dados das arestas (edgeData)

en: Mode for creating edge datas. (E)
pt: Modo para criação de dados de arestas (edgeDatas). (E)

en: Edge relation data mode
pt: Modo de relação das arestas

en: Mode for creating edge relation datas. (R)
pt: Modo para criar dados de relação entre arestas (edgeRelDatas). (R)

en: TAZ relation data mode
pt: Modo de relaçãp das TAZ

en: Mode for creating TAZ relation datas. (Z)
pt: Modo para criação de relações entre Zonas de Análise de Tráfego (TAZRelDatas). (Z)

en: MeanData mode
pt: Modo MeanData

en: Mode for MeanData elements. (M)
pt: Modo para elementos de meanData. (M)

en: Undo the last change. (Ctrl+Z)
pt: Desfazer última mudança. (Ctrl+Z)

en: Redo the last change. (Ctrl+Y)
pt: Refazer a última mudança. (Ctrl+Y)

en: Compute path manager
pt: Gerenciador de Cálculo de Rotas

en: Compute path manager.
pt: Gerenciador de Cálculo de Rotas.

en: WalkingArea Chooser
pt: Seletor de zonas caminháveis

en: Route Chooser
pt: Seletor de rotas

en: Stop Chooser
pt: Seletor de paradas

en: TLS Chooser
pt: Seletor de semáforos

en: Additional Chooser
pt: Seletor de adicionais

en: Poly Chooser
pt: Seletor de polígonos

en: Undo create
pt: Desfazer criação

en: Undo delete
pt: Desfazer deletamento

en: Redo create
pt: Refazer criação

en: Redo delete
pt: Refazer deletamento

en: change '%' attribute in % '%' to '%'
pt: trocar o atributo '%' em % '%' para '%'

en: Undo change
pt: Desfazer mudança

en: Redo change
pt: Refazer mudança

en: Undo moving up
pt: Desfazer mover para cima

en: Undo moving down
pt: Desfazer mover para baixo

en: Invalid operation
pt: Operação inválida

en: Redo moving front
pt: Refazer mover para frente

en: Redo moving back
pt: Refazer mover para trás

en: Redo create connection '
pt: Refazer criar conexão '

en: Redo delete connection '
pt: Refazer deletar conexão '

en: Undo create crossing
pt: Desfazer criação de cruzamento

en: Undo delete crossing
pt: Desfazer apagamento do cruzamento

en: Redo create crossing
pt: Refazer criação de cruzamento

en: Redo delete crossing
pt: Refazer exclusão de cruzamento

en: Undo create edge '
pt: Desfazer criar aresta '

en: Undo delete edge '
pt: Desfazer deletar aresta '

en: Redo create edge '
pt: Refazer criar aresta '

en: Redo delete edge '
pt: Refazer deletar aresta '

en: Undo create edgeType '
pt: Desfazer criar edgeType '

en: Undo delete edgeType '
pt: Desfazer deletar edgeType '

en: Redo create edgeType '
pt: Refazer criar edgeType '

en: Redo delete edgeType '
pt: Refazer deletar edgeType '

en: Undo create junction '
pt: Desfazer criar uma junção '

en: Undo delete junction '
pt: Desfazer deletar junção '

en: Redo create junction '
pt: Refazer criar junção '

en: Redo delete junction '
pt: Refazer deletar junção '

en: Undo create lane '
pt: Desfazer criar faixa '

en: Undo delete lane '
pt: Desfazer deletar faixa '

en: Redo create lane '
pt: Refazer criar uma faixa '

en: Redo delete lane '
pt: Refazer deletar faixa '

en: Register joined junctions '%'
pt: Registrar cruzamentos unidos '%'

en: Undo register joined junctions
pt: Desfazer registro de cruzamentos unidos

en: Redo register joined junctions
pt: Refazer registro de cruzamentos unidos

en: Undo create TLS '
pt: Desfazer criar semáforo '

en: Undo delete TLS '
pt: Desfazer deletar semáforo '

en: Redo create TLS '
pt: Refazer criar TLS '

en: Redo delete TLS '
pt: Refazer deletar TLS '

en: Undo toggle % attribute in '%'
pt: Desfazer alternância do atributo % em '%'

en: Redo toggle % attribute in '%'
pt: Refazer alternância do atributo % em '%'

en: Invalid Junction
pt: Junção inválida

en: Invalid number of TLSs
pt: Número inválido de semáforos (TLS)

en: About Eclipse SUMO netedit
pt: Sobre Eclipse SUMO netedit

en: Graphical editor for road networks and infrastructure.
pt: Editor gráfico de redes viárias e infraestrutura.

en: Edit color
pt: Editar cor

en: Critical error
pt: Erro crítico

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Don't Save
pt: Não salvar

en: Accept
pt: Aceitar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Reset changes
pt: Reiniciar mudanças

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Rerun
pt: Executar de novo

en: Rerun tool
pt: Reutilizar ferramenta

en: Back
pt: Atrás

en: Back to tool dialog
pt: Voltar a janela da ferramenta

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy error trace to clipboard
pt: Copiar rastreamento de erro para a área de transferência

en: Report
pt: Reportar

en: Report bug to github
pt: Reportar bug no GitHub

en: Custom Geometry Point
pt: Ponto geométrico personalizado

en: close accepting changes
pt: fechar e aceitar mudanças

en: close discarding changes
pt: fechar e descartar mudanças

en: reset to previous values
pt: reestabelecer aos valores anteriores

en: Attributes of %
pt: Atributos de %

en: Attribute
pt: Atributos

en: Category
pt: Categoria

en: Description
pt: Descrição

en: Definition
pt: Definição

en: Operations
pt: Operações

en: Sort
pt: Ordenar

en: Clear
pt: Limpar

en: Help
pt: Ajuda

en: Open Parameter Template
pt: Abrir modelo de parâmetros

en: Loading of Parameters From % failed.
pt: O carregamento dos parâmetros de % falhou.

en: Loaded % Parameters.
pt: % parâmetros carregados.

en: Save Parameter Template file
pt: Salvar arquivo de modelo de parâmetro

en: - Duplicated and empty Keys aren't valid.
pt: - Chaves duplicadas ou vazias não são válidas.

en: - Whitespace and certain characters aren't allowed (@$%^&/|\....)
pt: - Espaços em branco e certos caracteres não são permitidos (@$%^&/|....)

en: Parameters Help
pt: Ajuda de parâmetros

en: Key of Parameter not defined
pt: Chave do parâmetro não definida

en: Value of Parameter not defined
pt: Valor do parâmetro não definido

en: Key of Parameter cannot be empty
pt: A chave de parâmetro não pode ser vazia

en: Key '%' of Parameter contains invalid characters
pt: A chave '%' do parâmetro contém caracteres inválidos

en: Key '%' already exist
pt: A chave '%' já existe

en: Edit parameters
pt: Editar parâmetros

en: Empty Parameter key
pt: Chave de parâmetro vazia

en: Parameters with empty keys aren't allowed
pt: Parâmetros com chaves vazias não são permitidos

en: Invalid Parameter key
pt: Chave de parâmentro inválida

en: There are keys with invalid characters
pt: Há chaves com caracteres inválidos

en: Duplicated Parameters
pt: Parâmetros duplicados

en: Parameters with the same key aren't allowed
pt: Parâmetros com a mesma chave não são permitidos

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Save %
pt: Salvar %

en: You have unsaved %.
pt: Há % não salvo.

en: Do you wish to close and discard all changes?
pt: Fechar e descartar todas as mudanças?

en: Apply to all unsaved elements
pt: Aplicar a todos os elementos não salvos

en: Undo/Redo history
pt: Histórico de desfazer/refazer

en: Edit vClasses of attribute '%'
pt: Editar classes de veículo do atributo '%'

en: Selection options
pt: Opções de seleção

en: Allow all vehicles
pt: Permitir todos os veículos

en: Allow only road vehicles
pt: Permitir apenas veículos rodoviários

en: Allow only rail vehicles
pt: Permitir apenas veículos ferroviários

en: Disallow all vehicles
pt: Proibir todos os veículos

en: Select vClasses
pt: Selecionar VClasses

en: Default vehicle class
pt: Classe de veículo padrão

en: A passenger car assigned for private use
pt: Um automóvel de passageiros atribuido ao uso privado

en: Vehicle for hire with a driver
pt: Veículo de transporte com condutor

en: Urban line traffic
pt: Linha de transporte urbano

en: Overland transport
pt: Transporte terrestre

en: Vehicles specialized in delivering goods
pt: Veículos especializados em entrega de mercadorias

en: Vehicle designed to transport cargo
pt: Veículo designado ao transporte de carga

en: Truck with trailer
pt: Caminhão com reboque

en: Vehicle designated to respond to an emergency
pt: Veículo designado para responder uma emergência

en: Two- or three-wheeled motor vehicle
pt: Veículo motorizado de duas ou três rodas

en: Motorcycle not allowed in motorways
pt: Motocicleta não permitida em rodovias

en: Human-powered, pedal-driven vehicle
pt: Veículo de tração humana com pedais

en: An electric scooter or a kick scooter
pt: Uma scooter elétrica ou manual

en: Person traveling on foot
pt: Pessoa caminhando

en: A mobility impaired person
pt: Uma pessoa com mobillidade reduzida

en: Rail vehicle which runs on tracks
pt: Veículo ferroviário que circula sobre trilhos

en: Rail electric vehicle
pt: Veículo ferroviário elétrico

en: High-speed rail vehicle
pt: Veículo ferroviário de alta velocidade

en: Heavier than tram
pt: Mais pesado que bonde

en: Heavy rail vehicle
pt: Veículo ferroviário pesado

en: A conveyance suspended on a cable
pt: Meio de transporte suspenso em um cabo

en: A railway that mostly runs underground
pt: Uma ferrovia que circula majoritariamente embaixo da terra

en: Future electric mobility vehicles
pt: Veículos de mobilidade elétricos

en: Vehicle designed for military forces
pt: Veículo designado para forças militares

en: Basic class for navigating waterway
pt: Classe básica para navegar em vias fluviais

en: Vehicle of a governmental security agency
pt: Veículo de uma agência de segurança nacional

en: A civilian security armored car used by VIPs
pt: Um carro blindado de segurança civil utilizado por VIPs

en: High-Occupancy Vehicle (two or more passengers)
pt: Veículo de alta ocupação (dois ou mais passageiros)

en: A transport container
pt: Um contêiner de transporte

en: An airplane
pt: Um avião

en: A small unmanned robot
pt: Um pequeno robô não tripulado

en: Reserved for user-defined semantics
pt: Reservado para semânticas definidas pelo usuário

en: Overwrite % '%'
pt: Sobrescrever % '%'

en: There is already a % '%'. Overwrite?
pt: Já existe um % '%'. Sobrescrever?

en: Apply this solution to all conflicted elements
pt: Aplicar essa solução a todos os elementos em conflito

en: Open dialog for editing vClasses
pt: Abrir janela para edição de vClasses

en: Open dialog for editing color
pt: Abrir janela para editar cores

en: true
pt: verdadeiro

en: false
pt: falso

en: Error updating % '%'
pt: Erro ao atualizar % '%'

en: % '%' cannot be updated because
pt: % '%' não pode ser atualizado porque

en: there are invalid %s.
pt: não há % válidos.

en: No routes in net
pt: Não há rotas na rede

en: Add % reference
pt: Adicionar referência de %

en: add % in '%'
pt: adicionar % em '%'

en: Rerouter intervals of % '%' cannot be saved
pt: Intervalos do reroteador de % '%' não podem ser salvos

en: . There are overlapping intervals.
pt: . Existem intervalos sobrepostos.

en: Error updating % of % '%'
pt: Erro ao atulizar % de % '%'

en: % of % '%' cannot be updated because
pt: % de % '%' não pode ser atualizado porque

en: at least one % must be defined.
pt: pelo menos um % deve ser definido.

en: No edges in net
pt: Não há arestas na rede

en: No lanes in net
pt: Não há faixas na rede

en: Rerouter has more than one edge
pt: Rerouter tem mais de uma aresta

en: No parkingAreas in net
pt: Não há zonas de estacionamento na rede

en: Edit % '%'
pt: Editar % '%'

en: change % values
pt: trocar % valores

en: VariableSpeedSign steps of % '%' cannot be saved
pt: Etapas de VariableSpeedSign de % '%' não podem ser salvas

en: Steps has to be sorted.
pt: As etapas precisam ser ordenadas.

en: Invalid row type
pt: Tipo de linha inválida

en: Open Image
pt: Abrir Imagem

en: Open OSG File
pt: Abrir arquivo OSG

en: Error editing %
pt: Erro ao editar %

en: Save % as
pt: Salvar % como

en: Open %
pt: Abrir %

en: Visited Directories
pt: Diretórios visitados

en: Directory:
pt: Diretório:

en: File Name:
pt: Nome do arquivo:

en: Copy File
pt: Copiar arquivo

en: Select destination file
pt: Selecionar arquivo de destino

en: Error copying file
pt: Erro ao copiar arquivo

en: Unable to copy file: %
pt: Não foi possível copiar o arquivo: %

en: The source and destination files are the same
pt: Os arquivos de origem e destino são os mesmos

en: Overwrite file
pt: Sobrescrever arquivo

en: The destination file: %
pt: O arquivo destino: %

en: already exist. Overwrite?
pt: já existe. Sobrescrever?

en: Check destination file permissions
pt: Checar as permissões do arquivo de destino

en: Move File
pt: Mover arquivo

en: Error moving file
pt: Erro ao mover o arquivo

en: Unable to move file:
    %
pt: Não foi possível mover o arquivo:
    %

en: Deleting file
pt: Deletando arquivo

en: Error deleting file
pt: Erro ao deletar o arquivo

en: Unable to delete file: %
pt: Não foi possível deletar o arquivo: %

en: Check file permissions
pt: Checar permissões do arquivo

en: Up one level
pt: Subir um nível

en: Home directory
pt: Diretório principal

en: Work directory
pt: Diretório de trabalho

en: Config directory
pt: Diretório de configuração

en: Select all
pt: Selecionar todos

en: Sort by
pt: Organizar por

en: Name
pt: Nome

en: Size
pt: Tamanho

en: User
pt: Usuário

en: Group
pt: Grupo

en: Reverse
pt: Inverter

en: Ignore case
pt: Ignorar maiúsculas e minúsculas

en: View
pt: Ver

en: Small icons
pt: Ícones pequenos

en: Big icons
pt: Ícones grandes

en: Details
pt: Detalhes

en: Rows
pt: Linhas

en: Columns
pt: Colunas

en: Hidden files
pt: Arquivos escondidos

en: Preview images
pt: Previsualizar imagens

en: Normal images
pt: Imagens normais

en: Medium images
pt: Imagens médias

en: Giant images
pt: Imagens gigantes

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Set bookmark
pt: Colocar marcador

en: Clear bookmarks
pt: Limpar marcadores

en: New directory...
pt: Novo diretório...

en: Copy...
pt: Copiar...

en: Move...
pt: Mover...

en: Delete...
pt: Deletar...

en: The selected file: %
pt: O arquivo selecionado: %

en: File doesn't exist
pt: O arquivo não existe

en: The selected file '%'
pt: O arquivo selecionado '%'

en: doesn't exist
pt: não existe

en: Create New Directory
pt: Criar novo diretório

en: Create new directory with name:
pt: Criar novo diretório com o nome:

en: Directory already Exists
pt: O diretório já existe

en: The new directory:
    %
pt: O novo diretório:
    %

en: already exists
pt: já existe

en: Cannot create directory
pt: Não foi possível criar o diretório

en: Cannot create directory:
    %
pt: Não foi possível criar o diretório:
    %

en: Check folder permissions
pt: Checar permissões da pasta

en: Bookmark current directory.
pt: Marcar o diretório atual.

en: Clear bookmarks.
pt: Limpa marcadores.

en: Go up one directory
pt: Subir um nível de diretório

en: Go to home directory
pt: Ir para o diretório principal

en: Go to work directory
pt: Ir ao diretório de trabalho

en: Go to netedit config directory
pt: Ir ao diretório da configuração do netedit

en: Go to sumo config directory
pt: Ir para o diretório da configuração do sumo

en: Create new directory
pt: Criar novo diretório

en: Display directory with small icons
pt: Mostrar diretório com ícones pequenos

en: Display directory with big icons
pt: Mostrar diretório com ícones grandes

en: Display detailed directory listing
pt: Mostrar lista detalhada do diretório

en: Toggle show hidden files and directories
pt: Alternar a exibição de arquivos e diretórios ocultos

en: Select a solution for StoppingPlaces and E2 detectors
pt: Selecionar uma solução para StoppingPlaces e detectores E2

en: Activate friendlyPos and save
pt: Ativar friendlyPos e salvar

en: Save invalid positions
pt: Salvar posições inválidas

en: Save stopping places and E2 detectors with invalid positions
pt: Salvar locais de parada e detectores E2 com posições inválidas

en: Fix positions and save
pt: Corrigir posições e salvar

en: Select invalid additionals
pt: Selecionar elementos adicionais inválidos

en: change % of invalid additionals
pt: alterar % de adicionais inválidos

en: fix positions of invalid additionals
pt: corrigir posições dos elementos adicionais

en: select invalid additionals
pt: selecionar adicionais inválidos

en: Select a solution for Multilane E2 detectors
pt: Selecionar solução para detectores multifaixas E2

en: Build connections between lanes
pt: Criar conexões entre faixas

en: New connections will be created between non-connected lanes
pt: Novas conexões serão criadas entre faixas não conectadas

en: Remove invalid E2 detectors
pt: Remover detectores E2 inválidos

en: Remove Multilane E2 Detectors with non-connected lanes
pt: Remover detectores multifaixa E2 com faixas desconectadas

en: fix multilane additionals problems
pt: corrigir problemas de elementos adicionais de múltiplas faixas

en: Fix additional problems
pt: Corrigir problemas dos elementos adicionais

en: Routes
pt: Rotas

en: Remove invalid routes
pt: Remover rotas inválidas

en: Remove invalid routes and save
pt: Remover rotas inválidas e salvar

en: Save invalid routes
pt: Salvar rotas inválidas

en: Select invalid routes
pt: Selecionar rotas inválidas

en: Select invalid routes and stop saving
pt: Selecionar rotas e paradas inválidas e salvar

en: Remove stops out of route
pt: Remover paradas fora da rota

en: delete invalid routes
pt: deletar rotas inválidas

en: select invalid routes
pt: selecionar rotas inválidas

en: delete invalid stops
pt: deletar paradas inválidas

en: Remove invalid vehicles
pt: Remover veículos inválidos

en: Remove invalid vehicles and save
pt: Remover veículos inválidos e salvar

en: Save invalid vehicles
pt: Salvar veículos inválidos

en: Select invalid vehicles
pt: Selecionar veículos inválidos

en: Select invalid vehicles and stop saving
pt: Selecionar veículos inválidos e parar de salvar

en: Remove stops out of vehicle's route
pt: Remover paradas fora da rota do veículo

en: delete invalid vehicles
pt: deletar veículos inválidos

en: Stop positions
pt: Posições de parada

en: Activate friendlyPos
pt: Ativar friendlyPos

en: Save invalid stops
pt: Salvar paradas inválidas

en: Save elements with invalid positions
pt: Salvar elementos com posições válidas

en: Select conflicted stops
pt: Selecionar paradas em conflito

en: Select conflicted stops and abort saving
pt: Selecionar paradas em conflito e cancelar o salvamento

en: Fix stop positions and save
pt: Corrigir posições das paradas e salvar

en: change % of invalid stops
pt: trocar % das paradas inválidas

en: fix positions of invalid stops
pt: corrigir posições das paradas inválidas

en: select invalid stops
pt: selecionar paradas inválidas

en: Person/container plans
pt: Planos de pessoas/contêineres

en: Remove invalid plans
pt: Remover planos inválidos

en: Save invalid plans
pt: Salvar planos inválidos

en: Select conflicted plans
pt: Selecionar planos em conflito

en: Select conflicted plans and abort saving
pt: Selecionar planos em conlito e cancelar salvamento

en: delete invalid person plans
pt: deletar planos de pessoas inválidos

en: select invalid person plans
pt: selecionar planos de pessoas inválidos

en: Fix demand elements problems
pt: Corrigir problemas dos elementos de demanda

en: Conflict
pt: Conflito

en: Save list of conflicted items
pt: Salvar lista de itens em conflito

en: Saving successfully
pt: Salvamento concluído

en: List of conflicted items was successfully saved
pt: Lista de itens em conflito salva com sucesso

en: Saving list of conflicted items failed
pt: O salvamento da lista de elementos em conflito falhou

en: Remove invalid edges
pt: Remover arestas inválidas

en: Save invalid edges
pt: Salvar arestas inválidas

en: Select invalid edges
pt: Selecionar arestas inválidas

en: Select invalid edges and abort saving
pt: Selecionar arestas inválidas e cancelar o salvamento

en: delete invalid edges
pt: deletar arestas inválidas

en: select invalid edges
pt: selecionar arestas inválidas

en: Remove invalid crossings
pt: Remover cruzamentos inválidos

en: Save invalid crossings
pt: Salvar cruzamentos inválidos

en: Select invalid crossing
pt: Selecionar faixas de pedestre inválidas

en: Select invalid crossing and abort saving
pt: Selecionar faixas de pedestres inválidas e cancelar o salvamento

en: delete invalid crossings
pt: deletar cruzamentos inválidos

en: select invalid crossings
pt: selecionar cruzamentos inválidos

en: Fix network elements problems
pt: Corrigir problemas de elementos da rede

en: Edit netedit options
pt: Editar opções do netedit

en: Run netgenerate with advanced options
pt: Executar netgenerate com opções avançadas

en: Toggle Menu Tooltips
pt: Ativar/desativar dicas de menu

en: Toggles whether tooltips in the menu shall be shown.
pt: Alternar se as dicas de ferramenta no menu devem ser exibidas.

en: Save options
pt: Salvar opções

en: Save configuration file
pt: Salvar arquivo de configuração

en: Load options
pt: Carregar opções

en: Load configuration file
pt: Carregar arquivo de configuração

en: Default options
pt: Opções padrão

en: Reset all options to default
pt: Reestabelecer todas as opções para o padrão

en: Topics
pt: Tópicos

en: Search
pt: Pesquisar

en: Include description in search
pt: Incluir descrição na busca

en: options file
pt: arquivo de opções

en: Could not load configuration '
pt: Não foi possível carregar a configuração '

en: Could not load tool configuration '
pt: Não foi possível carregar a configuração da ferramenta '

en: Loaded configuration.
pt: Configuração carregada.

en: Reset value
pt: Reestabelecer valor

en: Select filename
pt: Selecionar o nome do arquivo

en: XML file
pt: arquivo XML

en: Edit SUMO options
pt: Editar configurações do SUMO

en: Save output
pt: Salvar output

en: Console output
pt: Output do console

en: tool log file
pt: arquivo de registro da ferramenta

en: Abort
pt: Cancelar

en: Abort running
pt: Cancelar execução

en: Running netgenerate results
pt: Resultados da execução do netgenerate

en: Python Tool
pt: Ferramenta de Python

en: Grid
pt: Grade

en: Spider
pt: Aranha

en: Random grid
pt: Grade aleatória

en: Random
pt: Aleatório

en: Tool
pt: Ferramenta

en: Save toolcfg
pt: Salvar toolcfg

en: Save file with tool configuration
pt: Salvar arquivo com a configuração da ferramenta

en: Load toolcfg
pt: Carregar toolcfg

en: Load file with tool configuration
pt: Carregar arquivo com a configuração da ferramenta

en: Sorted by name
pt: Ordenar por nome

en: Grouped by categories
pt: Agrupar por categorias

en: Use current % file
pt: Usar arquivo % atual

en: Select % file
pt: Selecionar arquivo %

en: Use current selected edges
pt: Usar as arestas selecionadas atualmente

en: additional
pt: adicional

en: data
pt: dado

en: sumo config
pt: configuração do sumo

en: reset %
pt: reestabelecer %

en: Nothing to enable, implement in Children
pt: Nada para habilitar, implementar em elementos filhos

en: Nothing to disable, implement in Children
pt: Nada para desabilitar, implementar em elementos filhos

en: Parent filename
pt: Nome do arquivo pai

en: Nothing to toggle, implement in Children
pt: Nada para alternar, implementar em elementos filhos

en: Open
pt: Abrir

en:  Dialog
pt:  Caixa de diálogo

en: Cursor position over additional shape:
pt: Posição do cursor sobre a forma adicional

en: Cursor position over lane:
pt: Posição do cursor sobre a faixa:

en: Mouse position over edge:
pt: Posição do curso sobre a aresta:

en: Cursor position in view:
pt: Posição do cursor na visualização:

en: Invalid number of edges
pt: Número inválido de arestas

en: add bus stop '
pt: adicionar paradas de ônibus '

en: add train stop '
pt: adicionar paradas de trem '

en: add access in '
pt: adicionar acesso em '

en: add container stop '
pt: Adicionar paradas de container '

en: add charging station '
pt: adicionar estação de carregamento '

en: add parking area '
pt: adicionar área de estacionamento

en: add parking space in '
pt: adicionar zona de estacionamento em '

en: add induction loop '
pt: adicionar um loop de indução '

en: add lane area detector '
pt: adicionar detector de área de faixa '

en: add entry-exit detector '
pt: adicionar um detector de entrada/saída '

en: add entry detector in '
pt: adicionar detector de entrada em '

en: add exit detector in '
pt: adicionar detector de saída em '

en: add instant induction loop '
pt: adicionar loop de indução instantâneo '

en: add lane calibrator '
pt: adicionar um calibrador de faixa '

en: add calibrator '
pt: adicionar calibrador '

en: add calibrator flow in '
pt: adicionar calibrador de fluxo '

en: add rerouter '
pt: adicionar rerouter '

en: add rerouter interval in '
pt: adicionar intervalo de rerouter em '

en: add closing lane reroute in '
pt: adicionar redirecionamento de faixa fechada em '

en: add closing reroute in '
pt: adicionar desvio de fechamento em '

en: add dest prob reroute in '
pt: adicionar reroute probabilístico de destino em '

en: add parking area reroute in '
pt: adicionar reroute de zona de estacionamento em '

en: add route prob reroute in '
pt: adicionar reroute probabilístico de rota em '

en: add route probe '
pt: adicionar sonda de rota '

en: add Variable Speed Sign '
pt: adicionar sinal de velocidade variável '

en: add VSS Step in '
pt: adicionar passo VSS em '

en: add vaporizer in '
pt: adicionar vaporizador em '

en: add TAZ '
pt: adicionar zona de tráfego '

en: add TAZ Source in '
pt: adicionar TAZ fonte em '

en: update TAZ Source in '
pt: atualizar TAZ origem em '

en: add TAZ Sink in '
pt: adicionar TAZ Destino em '

en: update TAZ Sink in '
pt: atualizar TAZ Destino em '

en: add traction substation '
pt: adicionar subestação de carga '

en: add overhead wire '
pt: adicionar fios suspensos '

en: add polygon '
pt: adicionar polígono '

en: add POI '%'
pt: adicionar ponto de interesse '%'

en: add POI lane '%'
pt: adicionar faixa POI '%'

en: Could not build POI with ID '%' in netedit
pt: Não foi possível criar o ponto de interesse com ID '%' no netedit

en: Network requires a geo projection.
pt: A rede requer uma projeção geográfica.

en: add POI GEO '%'
pt: adicionar ponto de interesse geométrico '%'

en: add jps walkable area '
pt: adicionar área caminhável JuPedSim '

en: add jps obstacle '
pt: adicionar obstáculo de JuPedSim '

en: Both myEdge and myLane aren't defined
pt: myEdge e myLane não estão definidos

en: ' needs at least one entry and one exit
pt: ' precisa de pelo menos uma entrada e uma saída

en: An entry-exit detector needs at least one entry detector
pt: Um detector de entrada-saída precisa de pelo menos um detector de entrada

en: An entry-exit detector needs at least one exit detector
pt: Um detector de entrada-saída precisa de pelo menos um detector de saída

en: Release from lane
pt: Liberar por faixa

en: Attach to nearest lane
pt: Anexar à faixa mais próxima

en: Transform to POI
pt: Transformar em ponto de interesse

en: Transform to POI Geo
pt: Transformar em ponto de interesse geométrico

en: No geo-conversion defined
pt: Geo-conversão não definida

en: Simplify Shape
pt: Simplificar forma

en: Replace current shape with a rectangle
pt: Substituir formato atual por um retângulo

en: Open shape
pt: Abrir forma

en: Open polygon's shape
pt: Abrir formato do polígono

en: Close shape
pt: Fechar forma

en: Close polygon's shape
pt: Fechar formato do polígono

en: Select elements within polygon
pt: Selecionar elementos dentro do polígono

en: Select elements within polygon boundary
pt: Selecionar elementos dentro dos limites do polígono

en: Triangulate polygon
pt: Triangular polígono

en: Convert the current polygon in triangles
pt: Converter o polígono atual em triângulos

en: Remove geometry point
pt: Remover ponto geométrico

en: Remove geometry point under mouse
pt: Remover ponto geométrico debaixo do cursor

en: Set first geometry point
pt: Definir primento ponto de geometria

en: Number of remaining points insufficient
pt: Número de pontos restantes insuficientes

en: Polygon already opened
pt: Polígono já aberto

en: Polygon already closed
pt: Polígono já fechado

en: Selected point must be different of the first point
pt: O ponto selecionado deve ser diferente do primeiro

en: Polygon already simplified
pt: Polígono já simplificado

en: Using GEO Shape
pt: Usando formato GEO

en: ' needs at least one edge
pt: ' precisa de pelo menos uma aresta

en: Set custom Geometry Point
pt: Definir ponto de geometria personalizado

en: ' needs at least one lane
pt: ' precisa de pelo menos uma faixa

en: add data set
pt: adicionar conjunto de dados

en: add data set and data interval
pt: Adicionar conjunto de dados e intervalo de dados

en: add data interval
pt: adicionar intervalo de dados

en: add edge rel
pt: adicionar relação das arestas

en: There is already a TAZ rel defined in '%'.
pt: Já existe uma TAZRel definida em '%'.

en: add TAZ rel
pt: adicionar relação das zonas de tráfego (TAZ)

en: GenericData was already inserted
pt: GenericData já foi inserido

en: GenericData wasn't previously inserted
pt: GenericData não foi inserido previamente

en: DataInterval was already inserted
pt: DataInterval já foi inserido

en: DataInterval wasn't previously inserted
pt: DataInterval não foi inserido previamente

en: Open % Dialog
pt: Abrir diálogo %

en: Invalid index
pt: Índice inválido

en: add meanDataEdge
pt: Adicionar meanDataEdge

en: add meanDataLane
pt: adicionar meanDataLane

en: Could not build % in netedit
pt: Não foi possível criar % no netedit

en: Edge doesn't exist.
pt: A aresta não existe.

en: Attribute '%' doesn't exist.
pt: O atributo '%' não existe.

en: Route length:
pt: Comprimento da rota:

en: reverse
pt: inverter

en: reverse current %
pt: inverter % atual

en: Add reverse %
pt: Adicionar % inverso

en: Edge '%' is not consecutive with edge '%'
pt: A aresta '%' não é consecutiva à aresta '%'

en: Cannot repeat in routes with only one edge
pt: Não é possível repetir rotas com apenas uma aresta

en: Cannot repeat route; front and last edge aren't connected
pt: Não é possível repetir a rota; primeira e última arestas não conectadas

en: copy % '%'
pt: copiar % '%'

en: delete % '%'
pt: deletar % '%'

en: add % '%'
pt: adicionar % '%'

en: Invalid vehicle type '%' used in % '%'.
pt: Tipo de veículo inválido '%' usado em % '%'.

en: Containers don't support stops at busStops or trainStops
pt: Containers não podem parar em paradas de ônibus ou trens

en: Persons don't support stops at containerStops
pt: Pessoas não podem parar em paradas para containers

en: Persons don't support stops at chargingStations
pt: Pessoas não podem parar em estações de carregamento

en: Containers don't support stops at chargingStations
pt: Containers não podem parar em paradas para containers

en: Persons don't support stops at parkingAreas
pt: Pessoas não podem parar em zonas de estacionamento

en: Containers don't support stops at parkingAreas
pt: Containers não podem parar em zonas de estacionamento

en: vehicles don't support stops at edges
pt: Veículos não suportam paradas em arestas

en: A stop requires only a stoppingPlace, edge or lane
pt: Uma parada requer apenas um local de parada, aresta ou faixa

en: % with id '%' doesn't exist in % '%'
pt: % com id '%' não existe em % '%'

en: invalid probability % in % '%'
pt: probabilidade inválida % em % '%'

en: Invalid Stop parent
pt: Elemento pai de parada inválido

en: Invalid parent
pt: Elemento pai inválido

en: transform to
pt: transformar em

en: Trip (over junctions)
pt: Viagem (sobre junções)

en: Flow (over junctions)
pt: Fluxo (sobre junções)

en: Trip (over TAZs)
pt: Viagem (sobre zonas de tráfego (TAZ))

en: Flow (over TAZs)
pt: Fluxo (sobre zonas de tráfego (TAZ))

en: Vehicle (embedded route)
pt: Veículo (com rota integrada)

en: RouteFlow
pt: Fluxo da rota

en: RouteFlow (embedded route)
pt: Fluxo de rotas (com rota integrada)

en: Trip
pt: Viagem

en: transform selected to
pt: transformar selecionados em

en: Trips (over junctions) (only %)
pt: Viajens (sobre junções) (somente %)

en: Flows (over junctions) (only %)
pt: Fluxos (sobre junções) (somente %)

en: Trips (over junctions)
pt: Viagens (sobre junções)

en: Flows (over junctions)
pt: Fluxos (sobre junções)

en: Trips (over TAZs) (only %)
pt: Viagens (sobre TAZs) (somente %)

en: Flows (over TAZs) (only %)
pt: Fluxos (sobre TAZs) (somente %)

en: Trips (over TAZs)
pt: Viagens (sobre zonas de tráfego (TAZ))

en: Flows (over TAZs)
pt: Fluxos (sobre zonas de tráfego (TAZ))

en: Vehicles (only %)
pt: Veículos (somente %)

en: Vehicles (embedded route) (only %)
pt: Veículos (com rota integrada) (somente %)

en: RouteFlows (only %)
pt: Fluxos de rotas (somente %)

en: RouteFlows (embedded route) (only %)
pt: Fluxo de rotas (com rota integrada) (somente %)

en: Trips (only %)
pt: Viagens (somente %

en: Flows (only %)
pt: Fluxos (somente %)

en: Vehicles (embedded route)
pt: Veículos (com rota integrada)

en: RouteFlows
pt: Fluxos das rotas

en: RouteFlows (embedded route)
pt: Fluxos de rotas (com rota integrada)

en: Trips
pt: Viagens

en: Invalid vehicle tag
pt: Tag de veículo inválida

en: remove geometry point of %
pt: remover ponto de geometria de %

en: moving custom shape of %
pt: movendo formato personalizado de %

en: moving % of %
pt: movendo % de %

en: remove first geometry point of %
pt: remover primeiro ponto geométrico de %

en: remove last geometry point of %
pt: remover último ponto geométrico de %

en: moving shape of %
pt: movendo o formato de %

en: Lanes aren't consecutives
pt: As faixas não são consecutivas

en: Lanes aren't connected
pt: Faixas não conectadas

en: position of %
pt: posição de %

en:  %'s size
pt:  tamanho de %

en: lane start
pt: começo da faixa

en: lane end
pt: final da faixa

en: % > length of lane
pt: % > comprimento da faixa

en: % > (length of lane - EPS)
pt: % > (comprimento da faixa - EPS)

en: arrivalPos of %
pt: posição de chegada de %

en: departPos of %
pt: posição de partida de %

en: moving center of %
pt: movendo o centro de %

en: moving entire shape of %
pt: movendo toda a forma de %

en: editing shape of %
pt: editando formato de %

en: length of %
pt: comprimento de %

en: width of %
pt: largura de %

en: height of %
pt: altura de %

en: Set custom connection shape
pt: Definir formato de conexão personalizado

en: Smooth connection shape
pt: Suavizar formato da junção

en: Could not set attribute '%' (tls is broken)
pt: Não foi possível definir o atributo '%' (o semáforo não é valido)

en: Crossing's edges don't support pedestrians
pt: Arestas do cruzamento não permitem pedestres

en: Set custom crossing shape
pt: Definir formato personalizado da faixa de pedestres

en: Parent junctions are in the same position: %, %
pt: Cruzamentos pai estão na mesma posição: %, %

en: Could not compute smooth shape for edge '%'
pt: Não foi possível calcular um formato suave para a aresta '%'

en: Could not compute smooth elevation for edge '%'
pt: Não foi possível calcular uma elevação suave para a aresta '%'

en: invalid link state='%'
pt: estado de conexão inválido='%'

en: TLS operations
pt: Operações de semáforo

en: Add TLS
pt: Adicionar semáforo

en: Add joined TLS
pt: Adicionar semáforo combinado

en: Reset edge endpoints
pt: Reiniciar pontos finais das arestas

en: Set custom junction shape
pt: Definir formato personalizado da junção

en: Reset junction shape
pt: Reiniciar formato da junção

en: Replace junction by geometry point
pt: Substituir junção por ponto geométrico

en: Split junction (% end points)
pt: Separar junção (% pontos finais)

en: Split junction and reconnect
pt: Separar junção e reconectar

en: Select roundabout
pt: Selecionar rotatória

en: Convert to roundabout (using junction attribute radius %)
pt: Converter para rotatória (usando o atributo de raio da junção %)

en:  of % junctions
pt:  de % junções

en: Clear connections
pt: Limpar conexões

en: Reset connections
pt: Reiniciar conexões

en: Reset junction shapes
pt: Reiniciar formatos das junções

en: wrong edit mode
pt: modo de edição incorreto

en: change junction position
pt: trocar posição da junção

en: change keepClear for whole junction
pt: alterar keepClear para todo o cruzamento

en: Copy parent edge name to clipboard
pt: Copiar o nome da aresta pai para a área de transferência

en: Remove Lane From Selected
pt: Remover faixa da seleção

en: Add Lane To Selected
pt: Adicionar faixa a seleção

en: Remove Edge From Selected
pt: Remover aresta da seleção

en: Add Edge To Selected
pt: Adicionar aresta a seleção

en: Reset edge end points
pt: Reestabelecer pontos finais das arestas

en: Select state for all links from this edge:
pt: Selecionar estado para todos os cruzamentos dessa aresta:

en: Additional options available in 'Inspect Mode'
pt: Opções adicionais disponíveis em 'Modo Inspecionar'

en: Shape pos:
pt: Posição da forma:

en: Length pos:
pt: Posição em comprimento:

en: Distance:
pt: Distancia:

en: Height:
pt: Altura:

en: Angle:
pt: Ângulo:

en: Lane Parametric Length cannot be never 0
pt: O comprimento paramétrico da faixa não pode ser zero

en: Unexpected LinkState '%'
pt: Estado da conexão inesperado '%'

en: Edge operations (% selected)
pt: Operações de aresta (% selecinado)

en: Edge operations
pt: Operações de aresta

en: Split edge here
pt: Dividir aresta aqui

en: Split edge in both directions here (no opposite edge)
pt: Dividir aresta em ambas as direções aqui (sem aresta oposta)

en: Split edge in both directions here
pt: Dividir aresta em ambas as direções aqui

en: Set geometry endpoint here (shift-click)
pt: Definir ponto final da geometri aqui (shift+clique)

en: Restore both geometry endpoints
pt: Reestabelecer ambos pontos finais da geometria

en: Restore geometry endpoints of all selected edges
pt: Reestabelecer pontos finais geométricos de todas as arestas selecionadas

en: Restore geometry endpoint (shift-click)
pt: Reestabelecer ponto final da geometria (shift-clique)

en: Reverse %
pt: Inverter %

en: Add reverse direction for %
pt: Adicionar direção oposta para %

en: Add reverse disconnected direction for %
pt: Adicionar direção oposta desconectada para %

en: Reset lengths for %
pt: Reestabelecer comprimento para %

en: Straighten %
pt: Endireitar %

en: Smooth %
pt: Suavizar %

en: Straighten elevation of %
pt: Endireitar elevação de %

en: Smooth elevation of %
pt: Suavizar elevação de %

en: Lane operations (% selected)
pt: Operações de faixa (% selecionados)

en: Lane operations
pt: Operações de faixas

en: Duplicate lane
pt: Duplicar faixa

en: Set custom lane shape
pt: Definir formato personalizado da faixa

en: Reset custom shape
pt: Reiniciar formato personalizado

en: Reset opposite lane
pt: Reiniciar faixa oposta

en: Sidewalk
pt: Calçada

en: Bike lane
pt: Ciclofaixa

en: Bus lane
pt: Faixa de ônibus

en: Green verge
pt: Canteiro verde

en: Green verge (front)
pt: Canteiro verde (frente)

en: Green verge (back)
pt: Canteiro verde (atrás)

en: Add restricted %
pt: Adicionar % restrito

en: Remove restricted %
pt: Remover % restrito

en: Transform to restricted %
pt: Transformar em restrito %

en: Template operations (% selected)
pt: Operações de modelo (% selecionados)

en: Template operations
pt: Operações de modelo

en: Use edge as template
pt: Usar aresta como modelo

en: Apply template
pt: Aplicar modelo

en: Select reachable (compute junctions)
pt: Selecionar acessibilidade (calcular junções)

en: % (Edited shape)
pt: % (formato editado)

en: Copy test coordinates to clipboard
pt: Copiar coordenadas de teste para a área de transferência

en: Simplify shape
pt: Simplificar forma

en: Open junction's shape
pt: Abrir formato da junção

en: Close junction's shape
pt: Fechar formato da junção

en: Straighten shape
pt: Endireitar forma

en: Remove geometry point (shift+click)
pt: Remover ponto de geometria (shift+clique)

en: Finish editing (Enter)
pt: Finalizar edição (Enter)

en: Internal attributes
pt: Atributos internos

en: Extended attributes
pt: Atributos avançados

en: Flow attributes
pt: Atributos de fluxo

en: Geo attributes
pt: Atributos geográficos

en: Netedit attributes
pt: Atributos do netedit

en: Move element up one lane
pt: Mover elemento uma faixa para cima

en: Move element down one lane
pt: Mover elemento uma faixa para baixo

en: Reparent
pt: Reparar

en: Change parent of this element
pt: Trocar pai desse elemento

en: Inspect % parent
pt: Inspecionar % elemento pai

en: Open dialog to select an existent file
pt: Abrir janela para selecionar um arquivo existente

en: Open dialog to select or create an existent file
pt: Abrir janela para selecionar ou criar arquivo

en: Open element dialog
pt: Abrir janela de elemento

en: Open specific element edit dialog
pt: Abrir janela de edição do elemento específico

en: Open help attributes dialog
pt: Abrir janela de ajuda sobre atributos

en: Reset attributes
pt: Reestabelecer atributos

en: Edit extended attributes
pt: Editar atribuitos extendidos

en: Open dialog for editing extended attributes
pt: Abrir janela para editar atributos extendidos

en: Open dialog for editing generic parameters
pt: Abrir janela para editar parâmetros genéricos

en: Open % dialog
pt: Abrir janela de %

en: Invalid value '%' in attribute %
pt: Valor inválido '%' no atributo %

en: change multiple % attributes
pt: trocar múltiplos atributos de %

en: change % attribute
pt: trocar atributo %

en: Consecutive lane selector
pt: Seletor de faixas consecutivas

en: No lanes selected
pt: Não há faixas selecionadas

en: Finish path creation
pt: Finalizar criação de caminho

en: Abort path creation
pt: Abortar criação de caminho

en: Remove last lane
pt: Remover última faixa

en: Show candidate lanes
pt: Mostrar faixas candidatas

en: -BACKSPACE: undo click
pt: -BACKSPACE: desfazer clique

en: -ESC: Abort path creation
pt: -ESC: Abortar criação de caminho

en: Invalid lane
pt: Faixa inválida

en: Lane path needs at least two lanes
pt: Um caminho das faixas deve ter pelo menos duas faixas

en: route creation
pt: criação de rota

en: - Selected lanes:
pt: - Faixas selecionadas:

en: - Length:
pt: - Comprimento:

en: Parent %
pt: Elemento pai %

en: Parent element
pt: Elemento pai

en: Drawing
pt: Desenhar

en: Start drawing
pt: Começar a desenhar

en: Stop drawing
pt: Parar desenho

en: Abort drawing
pt: Cancelar desenho

en: 'Start drawing' or ENTER to create a shape.
pt: 'Iniciar desenho' ou ENTER para criar a forma.

en: 'Stop drawing' or ENTER to finish shape creation.
pt: 'Parar de desenhar' ou ENTER para finalizar a criação do formato.

en: 'Abort drawing' or ESC to abort shape creation.
pt: 'Cancelar desenho' ou ESC para cancelar a criação da forma.

en: 'Shift + Click' to remove the last inserted point.
pt: 'Shift + Clique' para remover o último ponto inserido.

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Default Vehicle Type '%' cannot be removed
pt: O tipo de veículo padrão '%' não pode ser removido

en: Edge: %
pt: Aresta: %

en: Center
pt: Centro

en: Inspect
pt: Inspecionar

en: Delete
pt: Deletar

en:  origin
pt:  origem

en:  destination
pt:  destino

en:  additionals...
pt:  adicionais...

en:  demand elements...
pt:  elementos de demanda...

en:  edges...
pt:  arestas...

en:  lanes...
pt:  faixas...

en:  TAZElements...
pt:  Zonas de Tráfego Agregadas (TAZs)...

en: Incomings
pt: Entradas

en: Outgoing
pt: Saídas

en: SourceSinks (%)
pt: Origens e Destinos (%)

en: Data elements
pt: Elementos de dados

en: Scale: Min -> Max
pt: Escala: Min -> Max

en: Overlapped junctions
pt: Junções sobrepostas

en: Overlapped elements
pt: Elementos sobrepostos

en:  - Click in the same position
pt:  - Clique na mesma posição

en:    to inspect next element
pt:    para inspecionar próximo elemento

en:  - Shift + Click in the same
pt:  - Shift + Clique na mesma

en:    position to inspect
pt:    posição para inspecionar

en:    previous element
pt:    elemento anterior

en: GEO attributes Help
pt: Ajuda para atributos GEO

en: Route creator
pt: Criador de rotas

en: No edges selected
pt: Não há arestas selecionadas

en: Use last route
pt: Usar última rota

en: Finish route creation
pt: Finalizar criação de rota

en: Abort route creation
pt: Cancelar criação de rota

en: Remove last edge
pt: Remover última aresta

en: Show candidate edges
pt: Mostrar arestas candidatas

en: SHIFT-click: ignore vClass
pt: SHIFT-clique: ignorar classe de veículo

en: CTRL-click: force add
pt: CTRL-clique: forçar a inclusão

en: BACKSPACE: undo click
pt: BACKSPACE: desfazer clique

en: Double junctions aren't allowed
pt: Junções duplas não são permitidas

en: Only two junctions are allowed
pt: Somento duas junções são permitidas

en: creation of path between junctions
pt: criação de caminho entre junções

en: Double TAZs aren't allowed
pt: TAZ duplas não são permitidas

en: Only two TAZs are allowed
pt: Somente duas TAZs são permitidas

en: creation of path between TAZs
pt: criação de caminho entre TAZs

en: Double edges aren't allowed
pt: Arestas duplas não são permitidas

en: Only consecutives edges are allowed
pt: Somente arestas consecutivas são permitidas

en: Only two edges are allowed
pt: Somente duas arestas são permitidas

en: creation of path between edges
pt: criação de caminho entre arestas

en: - Selected edges:
pt: - Arestas selecionadas:

en: - Path edges:
pt: - Arestas da rota:

en: - Average speed:
pt: - Velocidade média:

en: Information
pt: Informação

en:  edge candidate
pt:  aresta candidata

en:  last edge selected
pt:  última aresta selecionada

en:  edge selected
pt:  aresta selecionada

en:  edge conflict (vClass)
pt:  aresta em conflito (vClass)

en:  edge disconnected
pt:  aresta desconectada

en: Remove last element
pt: Remover último elemento

en: Click over:
pt: Clique em:

en: Only two from-to elements are allowed
pt: Apenas elementos from-to são permitidos

en: Double stoppingPlaces aren't allowed
pt: Lugares de parada duplos não são permitidas

en:  Valid element
pt:  Elemento válido

en:  From element
pt:  Elemento inicial

en:  To element
pt:  Elemento destino

en: Plan type
pt: Tipo de plano

en: Parent selector
pt: Selecionar elemento pai

en: No element selected
pt: Não há elemento selecionado

en: Parent type:
pt: Tipo de elemento pai:

en: Invalid row or column
pt: Linha ou coluna inválida

en: Invalid row
pt: Linha inválida

en: Invalid column
pt: Coluna inválida

en: Invalid row in table test
pt: Fila inválida no teste de mesa

en: Invalid column in table test
pt: Coluna inválida no teste de mesa

en: Unknown operation in table test
pt: Operação desconhecida no teste de mesa

en: Accumulated:
pt: Acumulado:

en: Add phase
pt: Adicionar fase

en: Add new phase.
pt: Adiciona uma nova fase.

en: Default phase
pt: Fase padrão

en: Add default phase.
pt: Adicionar fase padrão.

en: Duplicate phase
pt: Duplicar fase

en: Duplicate this phase.
pt: Duplica essa fase.

en: Red phase
pt: Fase vermelha

en: Add red phase.
pt: Adiciona uma fase vermelha.

en: Yellow phase
pt: Fase amarela

en: Add yellow phase.
pt: Adiciona uma fase amarela.

en: Green phase
pt: Fase verde

en: Add green phase.
pt: Adiciona uma fase verde.

en: Green priority phase
pt: Fase verde com prioridade

en: Add green priority phase.
pt: Adicionar uma fase verde de prioridade.

en: Cannot be parsed to double
pt: Não foi possível converter para double

en: Tooltips only for TextFields
pt: Dicas apenas para TextFields

en: Delete phase
pt: Deletar fase

en: Delete this phase.
pt: Deleta essa fase.

en: Move phase up
pt: Mover fase para cima

en: Move this phase up.
pt: Mover essa fase acima.

en: Move phase down
pt: Mover fase para baixo

en: Move this phase down.
pt: Mover essa fase abaixo.

en: Element
pt: Elemento

en: network elements
pt: elementos da rede

en: Stops
pt: Paradas

en: Persons
pt: Pessoas

en: Walks
pt: Caminhadas

en: Rides
pt: Viagens

en: Person stops
pt: Paradas de pessoas

en: NetworkElements
pt: Elementos da rede

en: Clear selection
pt: Limpar seleção

en: Use selected
pt: Usar selecionado

en: Selected elements
pt: Elementos selecionados

en: -This additional requires to
     select at least
     one element
pt: - Esse elemento adicional requer que
     selecione pelo menos
     um elemento

en: -Click over % to select
pt: - Clique sobre % para selecionar

en: -ESC to clear elements
pt: -ESC para limpar a seleção

en: Use selected %s
pt: Usar % selecionados

en: % selector
pt: seletor %

en: List of % cannot be empty
pt: Lista de % não pode ser vazia

en: Delete geometry points
pt: Deletar pontos de geometria

en: Protect Elements
pt: Proteger elementos

en: Protect all
pt: Proteger tudo

en: Protect all elements
pt: Proteger todos os elementos

en: Unprotect all
pt: Desproteger tudo

en: Unprotect all elements
pt: Desproteger todos os elementos

en: Protect additional elements
pt: Proteger elementos adicionais

en: Protect TAZ elements
pt: Proteger elementos de zonas de tráfego (TAZ)

en: Protect demand elements
pt: Proteger elementos de demanda

en: Protect data elements
pt: Proteger elementos de dados

en: remove selected items
pt: remover itens selecionados

en: Expand
pt: Expandir

en: Expand frame to show all contents
pt: Expandir o painel para mostrar todo o conteúdo

en: Shrink frame to default width
pt: Reduzir o quadro para a largura padrão

en: Templates
pt: Modelos

en: Set as Template
pt: Usar como modelo

en: clear Edge Template
pt: Limpar modelo de aresta

en: Set edge '%' as Template
pt: Definir aresta '%' como modelo

en: No edge Template Set
pt: Sem modelo de aresta definido

en: Match Attribute
pt: Combinar atributo

en: Only common
pt: Apenas comum

en: Apply selection
pt: Aplicar seleção

en: - The 'Match Attribute' controls allow to specify a set of objects which are then applied to the current selection
pt: - Os controles de 'Atributo de correspondência' permitem especificar um conjunto de objetos que são então aplicados à seleção atual

en:   according to the current 'Modification Mode'.
pt:   de acordo ao 'Modo de Modificação' selecionado.

en: - The empty expression matches all objects
pt: - A expressão vazia coincide com todos os objetos

en: - For numerical attributes the match expression must consist of a comparison operator ('<', '>', '=') and a number.
pt: - Para atributos numéricos, a expressão de correspondência deve consistir de um operador de comparação ('<', '>', '=') e um número.

en: - An object matches if the comparison between its attribute and the given number by the given operator evaluates to 'true'
pt: - Um objeto corresponde se a comparação entre seu atributo e o número dado, através do operador especificado, for avaliada como 'verdadeira'

en: - For string attributes the match expression must consist of a comparison operator ('', '=', '!', '^') and a string.
pt: - Para atributos de cadeia de texto, a expressão de correspondência deve consistir em um operador de comparação ('*', '=', '!', '^') e uma cadeia de texto.

en:      '=' matches if string is an exact match.
pt:      '=' corresponde se a cadeia de texto for uma correspondência exata.

en:      '!' matches if string is not a substring.
pt:      '!' corresponde se a cadeia não é uma sub-cadeia.

en: - Examples:
pt: - Exemplos:

en: Netedit parameters Help
pt: Ajuda de parâmetros do netedit

en: Show all attributes
pt: Mostrar todos os atributos

en: <all>
pt: <todos>

en: No common attributes defined
pt: Não há atributos comuns definidos

en: Common move options
pt: Opções comuns de movimentação

en: Allow change lanes
pt: Permitir troca de faixas

en: Merge geometry points
pt: Mesclar pontos de geometria

en: Network move options
pt: Opções de movimentação da rede

en: Move whole polygons
pt: Mover polígonos inteiros

en: Force draw geom. points
pt: Forçar desenho do pontos geométricos

en: Move only junction center
pt: Mover apenas o centro da junção

en: Demand move options
pt: Opções de movimentação de demanda

en: Leave stopPersons connected
pt: Deixar a parada de pessoas conectada

en: Shift selected edges geometry
pt: Deslocar geometria de arestas selecionadas

en: Shift value
pt: Valor de deslocamento

en: Apply shift value
pt: Aplicar valor de troca

en: Change Z in selection
pt: Trocar Z na seleção

en: Z value
pt: Valor de Z

en: Absolute value
pt: Valor absoluto

en: Set Z value as absolute
pt: Definir valor Z como absoluto

en: Relative value
pt: Valor relativo

en: Set Z value as relative
pt: Definir valor Z como relativo

en: Apply Z value
pt: Aplicar valor de Z

en: Apply Z value to all selected junctions
pt: Aplicar valor Z a todas as junções selecionadas

en: - Num geometry points:
pt: - Pontos geométricos:

en: - Selection minimum Z:
pt: - Z mínimo da seleção:

en: - Selection maximum Z:
pt: - Z máximo da seleção:

en: - Selection average Z:
pt: - Z médio da seleção:

en: Shift shape geometry
pt: Mover geometria da forma

en: Click over edge to create or edit geometry point.
pt: Clique sobre a aresta para criar ou editar o ponto geométrico.

en: Move
pt: Mover

en: Selection information
pt: Informação da seleção

en: Junctions
pt: Junções

en: Edges
pt: Arestas

en: Lanes
pt: Faixas

en: Connections
pt: Conexões

en: Crossings
pt: Cruzamentos

en: WalkingAreas
pt: Áreas Caminhaveis

en: Additionals
pt: Adicionais

en: Wires
pt: Fios

en: TAZs
pt: Zonas de Tráfego Agregadas (TAZs)

en: Polygons
pt: Polígonos

en: POIs
pt: Pontos de Interesse

en: Containers
pt: Contêiners

en: Tranships
pt: Transbordos

en: EdgeDatas
pt: Dados das arestas

en: EdgeRelDatas
pt: Dados de relação das arestas

en: EdgeTAZRel
pt: Relação entre TAZs e Arestas

en: Modification Mode
pt: Modo de modificação

en: add
pt: adicionar

en: Selected objects are added to the previous selection
pt: Os objetos selecionados serão adicionados à seleção anterior

en: remove
pt: remover

en: Selected objects are removed from the previous selection
pt: Os objetos selecionados serão removidos da seleção anterior

en: keep
pt: manter

en: Restrict previous selection by the current selection
pt: Restringir a seleção anterior pela seleção atual

en: replace
pt: substituir

en: Replace previous selection by the current selection
pt: Substituir a seleção anterior pela seleção atual

en: Visual Scaling
pt: Escala visual

en: Enlarge selected objects
pt: Aumentar objetos selecionados

en: Selection operations
pt: Selecionar operações

en: Deselect all objects (hotkey: ESC)
pt: Desselecionar todos os objetos (atalho: ESC)

en: Invert
pt: Inverter

en: Invert selection status of all objects
pt: Inverter estado de seleção de todo os objetos

en: Save ids of currently selected objects to a file.
pt: Salvar IDs dos objetos selecionados em um arquivo.

en: Delete all selected objects (hotkey: DEL)
pt: Deletar todos os objetos selecionados (atalho: DEL)

en: Reduce
pt: Reduzir

en: Reduce network to current selection.
pt: Reduzir rede para seleção atual.

en: Could not open '%'.
pt: Não foi possível abrir '%'.

en: load selection
pt: carregar seleção

en: Open List of Selected Items
pt: Abrir lista de itens selecionados

en: Save List of selected Items
pt: Salvar lista de itens selecionados

en: Storing Selection failed
pt: Falha ao salvar a seleção

en: clear selection
pt: limpar seleção

en: invert selection
pt: inverter seleção

en: reduce network
pt: reduzir rede

en: Confirm selection operation
pt: Confirmar operação de seleção

en: There are locked elements in the current selection.
pt: Há elementos bloqueados na seleção atual.

en: Apply operation to locked elements?
pt: Aplicar operação nos elementos bloqueados?

en: Hierarchy operations
pt: Operações de hierarquia

en: Select parents
pt: Selecionar elementos pai

en: Select
pt: Selecionar

en: Unselect
pt: Desmarcar

en: Select children
pt: Selecionar elementos filho

en: select parents
pt: selecionar elementos pai

en: select children
pt: selecionar elementos filho

en: Hold <SHIFT> for rectangle selection.
pt: Segurar <SHIFT> para seleção retangular.

en: Press <DEL> to delete selected objects.
pt: Pressione <DEL> para deletar os objetos selecionados.

en: Selection
pt: Seleção

en: selection
pt: seleção

en: There is already a % in edge '%'
pt: Já existe um % na aresta '%'

en: Create new dataSet
pt: Criar novo grupo de dados

en: Create dataSet
pt: Criar dataSet

en: Invalid dataSet ID
pt: ID do conjunto de dados inválido

en: Invalid empty dataSet ID
pt: ID de conjunto de dados vazio inválido

en: Invalid duplicated dataSet ID
pt: ID de conjunto de dados duplicado inválido

en: Create new interval
pt: Criar novo intervalo

en: create interval
pt: criar intervalo

en: Data attributes
pt: Atributos de dados

en: MeanData Type
pt: Tipo de MeanData

en: MeanData Editor
pt: Editor de MeanData

en: Create MeanData
pt: Criar MeanData

en: Delete MeanData
pt: Deletar MeanData

en: Copy MeanData
pt: Copiar MeanData

en: Current MeanData
pt: MeanData atual

en: Confirm TAZRelation
pt: Confirmar relação TAZ

en: Create TAZRelation
pt: Criar relação TAZ

en: Click fromTaz and toTaz (confirm hotkey <ENTER>)
pt: Clique em fromTaz e toTaz (tecla de atalho de confirmação <ENTER>)

en: Clear selected TAZs (hotkey <ESC>)
pt: Limpar seleção de TAZs (atalho: <ESC>)

en: From TAZ
pt: A partir de TAZ

en: To TAZ
pt: Para TAZ

en: A % must be defined within a dataSet.
pt: Um % deve ser definido em um conjunto de dados.

en: A % must be defined within an interval.
pt: Um % deve ser definido dentro de um intervalo.

en: There is already a % defined in TAZ'%'.
pt: Já existe um % definido na TAZ '%'.

en: Current selected container isn't valid.
pt: O container selecionado atualmente não é válido.

en: Current selected container type isn't valid.
pt: O tipo de container selecionado atualmente não é válido.

en: Current selected container plan isn't valid.
pt: O plano de container selecionado atualmente não é válido.

en: ContainerPlans
pt: Planos de contêineres

en: Distribution Editor
pt: Editor de distribuição

en: New
pt: Novo

en: Create new %
pt: Criar novo %

en: Delete current edited %
pt: Deletar % editado atualmente

en: Distribution selector
pt: Seletor de ditribuição

en: Delete distribution value
pt: Deletar valor de distribuição

en: Distribution values
pt: Valores de distribuição

en: Add new distribution value
pt: Adicionar novo valor de distribuição

en: Current selected person isn't valid.
pt: A pessoa selecionada não é válida.

en: Current selected person type isn't valid.
pt: O tipo de pessoas selecionado atualmente não é válido.

en: Current selected person plan isn't valid.
pt: O plano para pessoas selecionado é inválido.

en: PersonPlans
pt: Planos de Pessoas

en: Route Distributions
pt: Distribuição de rotas

en: non consecutive edges
pt: arestas não consecutivas

en: consecutive edges
pt: arestas consecutivas

en: Shift+Click to select parent
pt: Shift+Clique para selecionar elemento pai

en: Click over a bus stop to create a stop.
pt: Clique sobre uma parada de ônibus para criar uma parada.

en: Click over a train stop to create a stop.
pt: Clique sobre uma parada de trem para criar uma parada.

en: Click over a container stop to create a stop.
pt: Clique sobre uma parada de container para criar uma parada.

en: Click over a charging station to create a stop.
pt: Clique sobre uma estação de carregamento para criar uma parada.

en: Click over a parking area to create a stop.
pt: Clique sobre uma área de estacionamento para criar uma parada.

en: Click over a lane to create a stop.
pt: Clique sobre uma faixa para criar uma parada.

en: No stop parents in current network.
pt: Não há elementos pai de parada na rede atual.

en: Selected Stop type isn't valid.
pt: O tipo de parada selecionado não é valido.

en: Selected % '%' as stop parent.
pt: Selecionado % '%' como elemento pai da parada.

en: Selected Stop parent isn't valid.
pt: O pai da parada selecionado não é válido.

en: Current selected Stop parent isn't valid.
pt: Elemento pai de parada selecionado atualmente não é válido.

en: Current selected Stop type isn't valid.
pt: Tipo parada selecionado atualmente não é válido.

en: Stop must be placed over a route's edge
pt: A parada deve ser colocada sobre uma aresta da rota

en: Stop must be placed over an embedded route's edge
pt: A parda deve ser colocada sobre uma aresta da rota integrada

en: Type Distributions
pt: Distribuição de tipos

en: Current Type
pt: Tipo atual

en: Type Editor
pt: Editor de tipos

en: Create Type
pt: Criar tipo

en: Delete Type
pt: Deletar tipo

en: Copy Type
pt: Copiar tipo

en: Reset Type
pt: Reestabelecer tipo

en: create vehicle type
pt: criar tipo de veículo

en: copy vehicle type
pt: copiar tipo de veículo

en: reset default vehicle type values
pt: reestabelecer os valores padrão do tipo de veículo

en: remove % '%'
pt: remover % '%'

en: Delete % '%' will remove one vehicle. Continue?
pt: Deletar % '%' eliminará um veículo. Continuar?

en: Delete % '%' will remove % vehicles. Continue?
pt: Deletar % '%' eliminará % veículos. Continuar?

en: Types
pt: Tipos

en: Click over a route to create a vehicle.
pt: Clique sobre uma rota para criar um veículo.

en: Select two edges to create a trip.
pt: Selecione duas arestas para criar uma viagem.

en: Select two junctions to create a trip.
pt: Selecionar duas junções para criar uma viagem.

en: Select two TAZS to create a trip.
pt: Selecionar duas zonas de análise de tráfego (TAZ) para criar uma viagem.

en: Click over a route to create a routeFlow.
pt: Clique sobre uma rota para criar um fluxo (routeFlow).

en: Select two edges to create a flow.
pt: Selecionar duas arestas para criar um fluxo.

en: Select two junctions to create a flow.
pt: Selecionar duas junções para criar um fluxo.

en: Select two TAZs to create a flow.
pt: Selecionar duas zonas de análise de tráfego (TAZ) para criar um fluxo.

en: Current selected vehicle isn't valid.
pt: O veículo selecionado não é válido.

en: Current selected vehicle type isn't valid.
pt: Tipo de veículo selecionado atualmente não é válido.

en: Legend
pt: Legenda

en: -Click over lane to create it
pt: - Clique sobre a faixa para criá-la

en: -Click over view to create it
pt: - Clique sobre uma vista para criá-lo

en: -Requires at least one Entry
     and one Exit
pt: - Requer pelo menos um Entrada
     e uma Saída

en: -Requires EntryExitDetector
     parent
pt: -Requer elemento pai do tipo
     detector de entrada/saida (EntryExitDetector)

en: Current selected additional isn't valid.
pt: O elemento adicional selecionado não é válido.

en: Currently unsupported. Create rerouter elements using rerouter dialog
pt: Não suportado atualmente. Usar o diálogo rerouter para criar elementos rerouter

en: Currently unsupported. Create VSS steps using VSS dialog
pt: Não suportado atualmente. Usar a janela VSS para criar passos VSS

en: Currently unsupported. Create calibratorFlows using calibrator dialog
pt: Atualmente não suportado. Crie calibratorFlows usando a janela do calibrador

en: E2 multilane detectors need at least two consecutive lanes
pt: Detectores multifaixa E2 precisam de pelo menos duas faixas cosecutivas

en: A % must be selected before insertion of %.
pt: Um % deve ser selecionado antes da inserção de %.

en: No lane selected
pt: No há faixa selecionada

en: Current Lane:
pt: Faixa atual:

en: Modifications
pt: Modificações

en: Discard connection modifications (Esc)
pt: Descartar modificações nas conexões (Esc)

en: Save connection modifications (Enter)
pt: Salvar modificações nas conexões (Enter)

en: Protect routes
pt: Proteger rotas

en: Changes reverted
pt: Trocar invertidos

en: Error saving connection operations
pt: Erro ao salvar operações das conexões

en: Changes accepted
pt: Trocas aceitas

en: Select Dead Ends
pt: Selecionar Vias Sem Saída

en: Select Dead Starts
pt: Selecionar Inícios Mortos

en: Select Conflicts
pt: Selecionar conflitos

en: Select Passing
pt: Selecionar 'passing'

en: Clear Selected
pt: Limpar selecionados

en: Clears all connections of all selected objects
pt: Elimina todas as conexões de todos os objetos selecionados

en: Reset Selected
pt: Reestabelecer selecionados

en: Recomputes connections at all selected junctions
pt: Recalcular conexões em todas as junções selecionadas

en: clear connections from selected lanes, edges and junctions
pt: limpar conexões para as faixas , arestas e junções selecionados

en: reset connections from selected lanes
pt: reestabelecer conexões das faixas selecionadas

en: Hold <SHIFT> while clicking to create unyielding connections (pass=true).
pt: Segure <SHIFT> enquanto clica para criar conexões com prioridade (pass=true).

en: Hold <CTRL> while clicking to create conflicting connections (i.e. at zipper nodes or with incompatible permissions)
pt: Segure <CTRL> ao clicar para criar conexões em conflito (ou seja, em nós zipper ou com permissões incompatíveis)

en: Possible Target
pt: Possível destino

en: Source lane
pt: Faixa de origem

en: Target lane
pt: Faixa destino

en: Target (pass)
pt: Destino (sem conflito)

en: Edit Connections
pt: Editar conexões

en: modify connections
pt: modificar conexões

en: Pedestrian connections are generated automatically
pt: As conexões para pedestres são geradas automaticamente

en: Incompatible vehicle class permissions
pt: Permissões de classe de veículo incompatíveis

en: Invalid target for connection
pt: Destino inválido para conexão

en: Template selector
pt: Seletor de modelos

en: Create default edge
pt: Criar aresta padrão

en: Create default edge short
pt: Criar aresta curta

en: Disallow for pedestrians
pt: Não permitir pedestres

en: Add sidewalk
pt: Adicionar calçada

en: Add bikelane
pt: Adicionar ciclovia

en: Use edgeType/template
pt: Usar tipo de aresta/modelo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add edge type
pt: Adicionar tipo de aresta

en: Delete edge type
pt: Deletar tipo de aresta

en: Create from template
pt: Criar a partir de um modelo

en: Create edgeType from template
pt: Criar tipo de aresta a partir de um modelo

en: create new edge type
pt: criar novo tipo de aresta

en: delete edge type
pt: deletar tipo de aresta

en: template:
pt: modelo

en: LaneType selector
pt: Seletor de tipo de faixa

en: Add lane type
pt: Adicionar tipo de faixa

en: Delete lane type
pt: Deletar tipo de faixa

en: add laneType
pt: Adicionar tipo de faixa

en: remove laneType
pt: remover tipo de faixa

en: Deselect origin
pt: Desselecionar origem

en: Control+Click:
pt: Control+Clique:

en: Move view
pt: Mover visão

en: Shift+Click:
pt: Shift+Clique:

en: Splits edge in both directions
pt: Separa aresta em ambas as direções

en: Alt+Shift+Click:
pt: Alt+Shift+Clique:

en: Splits edge in one direction
pt: Separar aresta em uma direção

en: Create Edge
pt: Criar aresta

en: create new edge
pt: criar nova aresta

en: An edge with the same geometry already exists!
pt: Uma aresta com a mesmo geometria já existe!

en: Start- and endpoint for an edge must be distinct!
pt: O ponto inicial e final de uma aresta devem ser diferentes!

en: Edited
pt: Editado

en: selection of edges
pt: seleção de arestas

en: Use selected edges
pt: Usar arestas selecionadas

en: Clear edges
pt: Limpar arestas

en: Crossing parameters
pt: Parâmetros de cruzamentos

en: Create
pt: Criar

en: Create crossing
pt: Criar cruzamento

en: There is already another crossing with the same edges in the junction; Duplicated crossing aren't allowed.
pt: Já existe outro cruzamento com as mesmas vias na junção; Cruzamentos duplicados não são permitidos.

en: Click over junction to mark candidate edges.
pt: Clique sobre uma junção para marcar as arestas candidatas.

en: Click over candidate edges for selecting.
pt: Clique sobre uma aresta candidata para selecioná-la.

en:  Candidate
pt:  Candidato

en:  Selected
pt:  Selecionado

en:  Invalid
pt:  Inválido

en: Decals
pt: Imagem de fundo

en: Selected connection
pt: Conexão selecionada

en: No Connection selected
pt: Sem conexão selecionada

en: - Junction:
pt: - Junção:

en: - From lane:
pt: - A partir da faixa:

en: - To lane:
pt: - Para a faixa:

en: Selected
pt: Selecionado

en: Current selected connection
pt: Conexões selecionadas atualmente

en: No conflict
pt: Sem conflito

en: No conflict with the selected connection
pt: Não há conflito com a conexão selecionada

en: Yields
pt: Cede a passagem

en: Connection yields the selected connection
pt: A conexão cede passagem à conexão selecionada

en: Has right of way
pt: Tem direito de passagem

en: Connection has right of way with the selected connection
pt: A conexão tem direito de passagem sobre a conexão selecionada

en: Unregulated conflict
pt: Conflito não regulado

en: Connection has an unregulated conflict with the selected connection
pt: A conexão possui um conflito não regulamentado com a conexão selecionada

en: Mutual conflict
pt: Conflito mútuo

en: Connection has a mutual conflict with the selected connection
pt: A conexão tem um conflito mútuo com a conexão selecionada

en: Save prohibition modifications (Enter)
pt: Salvar modificações de proibição (Enter)

en: Unselect connection
pt: Desselecionar conexão

en: Unselect connection (Esc)
pt: Deselecionar conexão (Esc)

en: Prohibitions
pt: Proibições

en: GEO POI Creator
pt: Criador de pontos de interesse geométricos

en: Format: Lon-Lat
pt: Formato: Lon-Lat

en: Format: Lat-Lon
pt: Formato: Lat-Lon

en: Center View after creation
pt: Centrar visualização depois de criar

en: Create GEO POI (clipboard)
pt: Criar POI geométrico (área de transferência)

en: Cartesian equivalence:
pt: Equivalente cartesiano:

en: - X = give valid longitude
pt: - X = inserir logitude válida

en: - Y = give valid latitude
pt: - Y = inserir latitude válida

en: Create GEO POI
pt: Criar POI geométrico

en: Using clipboard
pt: Usando a área de transferência

en: Shapes
pt: Formas

en: Current selected shape isn't valid.
pt: A forma selecionada não é válida.

en: Polygon shape cannot be empty
pt: A forma do polígono não pode ser vazia

en: POILane can be only placed over lanes
pt: POILane só pode ser colocado sobre faixas

en: TAZ
pt: Zonas de Tráfego Agregadas (TAZs)

en: No TAZ selected
pt: Não há zona de tráfego selecionada

en: Current TAZ:
pt: TAZ atual:

en: TAZ Statistics
pt: Estatísticas da Zona de Tráfego Agregado

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: - Number of edges:
pt: - Número de arestas:

en: - Min source:
pt: - Origem mínima:

en: - Max source:
pt: - Origem máxima:

en: - Average source:
pt: - Origem média:

en: - Min sink:
pt: - Destino mínimo:

en: - Max sink:
pt: - Destino máximo:

en: - Average sink:
pt: - Destino médio:

en: No TAZ Selected
pt: Não há zona de tráfego (TAZ) selecionada

en: Confirm changes
pt: Confirmar mudanças

en: Cancel changes
pt: Cancelar mudanças

en: TAZ changes
pt: Mudanças na Zona de Tráfego Agregado

en: TAZ Sources/Sinks
pt: Origens/Destinos

en: Membership
pt: Afiliação

en: Toggle
pt: Alternar

en: New source
pt: Nova origem

en: New sink
pt: Novo destino

en: Set zero fringe prob.
pt: Definir prob. de margem como zero.

en: Toggle Membership:
pt: Alternar adesão:

en: Create new Sources/Sinks with given weights.
pt: Criar novas origens/destinos com os pesos dados.

en: Remove all edges
pt: Remover todas as arestas

en: Remove all edges from selection
pt: Remover todas as aresta da seleção

en: Add all edges to selection
pt: Adicionar todas as arestas à seleção

en: Remove edge from selection
pt: Remover aresta da seleção

en: Add edge to selection
pt: Adicionar aresta a seleção

en: Remove
pt: Remover

en:  edges from to selection
pt:  arestas da seleção

en: Add
pt: Adicionar

en:  edges to selection
pt:  arestas para seleção

en: toggle
pt: alternar

en: Keep Membership:
pt: Manter adesão:

en:   Select Sources/Sinks.
pt:   Selecionar Origens/Destinos.

en: Press ESC to clear the current selection.
pt: Pressione ESC para limpar a seleção atual.

en: Set weight 0 in
pt: Definir peso 0 em

en:  sources and
pt:  origens e

en:  sinks from TAZ '
pt:  destinos da TAZ '

en:  sinks from
pt:  destinos de

en:  TAZs?
pt:  Zonas de Tráfego Agregadas?

en: Set zero fringe probabilities
pt: Estabelecer probabilidades de margem em zero

en: set zero fringe probabilities
pt: estabelecer probabilidades de margem em zero

en: No source/sinks to update.
pt: Não há origens/destinos para atualizar.

en: Selection Statistics
pt: Estatísticas da seleção

en: Source
pt: Fonte

en: Sink
pt: Destino

en: TAZEdgeColor already selected
pt: Cor da TAZ já selecionada

en: edge wasn't found
pt: aresta não encontrada

en: Invalid edge
pt: Aresta inválida

en: - Edge ID:
pt: - ID da aresta:

en: Non TAZ Edge
pt: Aresta fora da TAZ

en: Selected TAZ Edge
pt: Aresta da TAZ selecionada

en: Color by Source
pt: Cor por Origem

en: Color by Sink
pt: Cor por Destino

en: Color by Source + Sink
pt: Cor por Origem + Destino

en: Color by Source - Sink
pt: Cor por Origem - Destino

en: TAZ shape needs at least three points
pt: O formato da TAZ precisa ter pelo menos três pontos

en: Created % sources and sinks
pt: % origens e destinos foram criados

en: Edit Traffic Light
pt: Editar semáforo

en: Save TLS Changes
pt: Salvar mudanças no programa semafórico

en: tlLogic '%', program '%' could not be built
pt: Lógica semafórica '%', programa '%' não pode ser criado

en: Loaded
pt: Carregado

en:  programs
pt:  programas

en: Invalid phase index
pt: Índice de fase inválido

en: modifying TLS definition
pt: modificando a definição do semáforo (TLS)

en: Unsaved modifications. Abort or Save
pt: Modificações não salvas. Cancelar ou salvar

en: Traffic Light Attributes
pt: Atributos dos semáforos

en: Assign E1 detectors
pt: Atribuir detectores E1

en: Enable assign E1 mode
pt: Ativar modo de atribuição de E1

en: Assign E1 detectors to the current TLS
pt: Atribuir detectores E1 ao semáforo atual

en: Disable assign E1 mode
pt: Desativar modo de atribuição de E1

en: Traffic Light
pt: Semáforo

en: Junction ID
pt: ID da junção

en: TLS ID
pt: ID do semáforo

en: Join
pt: Juntar

en: Enable join mode
pt: Habilitar modo de união

en: Join TLS and junctions in the current junction.
pt: Combinar semáforos e junções com a junção atual.

en: Disable join mode
pt: Desabilitar modo de união

en: Disjoin
pt: Desjuntar

en: Disjoin current TLS
pt: Separar semáforo atual

en: Disjoin current TLS.
pt: Separa o semáforo atual.

en: Finish join.
pt: Finalizar combinação.

en: Cancel Join.
pt: Cancelar combinação.

en: No junction selected
pt: Não há junção selecionada

en: rename TLS
pt: renomear semáforo

en: change TLS type
pt: trocar tipo de semáforo

en: join TLS
pt: combinar semáforos

en: disjoin TLS
pt: separar semáforo

en: Junction IDs
pt: IDs das junções

en: Traffic Light Programs
pt: Programas semafóricos

en: Create TLS
pt: Criar semáforo

en: Create a new traffic light program.
pt: Criar novo programa semafórico.

en: Delete a traffic light program. If all programs are deleted the junction turns into a priority junction.
pt: Deletar um programa de semáforo. Se todos os programas forem deletados, o cruzamento se tornará um cruzamento prioritário.

en: Reset single
pt: Reiniciar individual

en: Reset current TLS program.
pt: Reestabelecer programa semafórico atual.

en: Reset all
pt: Reiniciar todos

en: Reset all TLS programs.
pt: Reestabelecer todos os programas semafóricos.

en: Save program modifications. (Enter)
pt: Salvar modificações do programa. (Enter)

en: Discard program modifications. (Esc)
pt: Descartar modificações do programa. (Esc)

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: TLSPrograms cannot be found
pt: Não foi possível encontra o programa semafórico

en: TLS cannot be created
pt: O semáforo não pode ser criado

en: Traffic Light cannot be created because junction must have
pt: O semáforo não pode ser criado porque a junção precisa ter

en: at least one incoming edge and one outgoing edge.
pt: pelo menos uma aresta de entrada e uma aresta de saída.

en: Traffic Light cannot be created because junction
pt: O semáforo não pode ser criado porque o cruzamento

en: must have at least one connection.
pt: deve ter pelo menos uma conexão.

en: must have at least one controlled connection.
pt: deve ter pelo menos uma conexão controlada.

en: reset current program
pt: reestabelecer o programa atual

en: reset TLS
pt: Reiniciar semáforo

en: duplicate program '%' of traffic light '%'
pt: duplicar programa '%" do semáforo '%'

en: Traffic Light does not control any links
pt: O semáforo não controla nenhum cruzamento

en: Phases
pt: Fases

en: Clean States
pt: Limpar estados

en: Clean unused states from all phase
pt: Limpar estados não utilizados de todas as fases

en: Add States
pt: Adicionar estados

en: Extend the state vector for all phases by one entry. (Unused until a connection or crossing is assigned to the new index)
pt: Expandir o vetor de estado para todas as fases em uma entrada. (Não utilizado até que uma conexão ou travessia seja atribuída ao novo índice)

en: Group Sig.
pt: Agrupar Sig.

en: Shorten state definition by letting connections with the same signal states use the same index. (Not allowed for multiple programs)
pt: Encurtar a definição de estado permitindo que conexões com os mesmos estados de sinal usem o mesmo índice. (Não permitido para múltiplos programas)

en: Ungroup Sig.
pt: Desagrupar Sig.

en: invalid column
pt: coluna inválida

en: Error deleting phase '
pt: Erro ao deletar a fase '

en: TLS Program File
pt: Arquivo de programa semafórico

en: Load TLS program from additional file
pt: Carregar programas semafóricos de um arquivo adicional

en: Save TLS program to additional file
pt: Salvar programa semafórico em um arquivo adicional

en:  new programs for tlLogic '
pt:  novos programas para lógica semafórica '

en: Updated program '
pt: Programa atualizado '

en: ' for tlLogic '
pt: ' para tLogic '

en: No programs found for traffic light '
pt: Nenhum programa foi encontrado para o semáforo '

en: Save TLS Program as
pt: Salvar programa semafórico como

en: Experimental Part
pt: Parte experimental

en: Current selected wire isn't valid.
pt: A catenária selecionada atualmente não é válida.

en: A % needs at least two lane positions
pt: Um % precisa de pelo menos duas posições de faixa

en: Currently unsupported. Create VSS steps elements using VSS dialog
pt: Atualmente não suportado. Crie elementos de passos VSS usando a janela de VSS

en: Original network
pt: Rede original

en: Modified network
pt: Rede modificada

en: Output prefix network
pt: Prefixo para a rede de saída

en: Select modified elements
pt: Selecionar elementos modificados

en: Select added elements
pt: Selecionar elementos adicionados

en: Select deleted elements
pt: Selecionar elementos deletados

en: Load shapes for elements
pt: Carregar formato para os elementos

en: Load shapes for added
pt: Carregar formatos para os elementos adicionados

en: Load shapes for deleted elements
pt: Carregar formas para elementos deletados

en: load shapes from '
pt: carregar formatos a partir de '

en: Loading of shape file '%' failed
pt: Falha ao carregar o arquivo de forma '%'

en: Loading of shape file '%' successfully
pt: Sucesso ao carregar o arquivo de forma '%'

en: Execute python tool '
pt: Executar ferramenta python '

en: Loaded % configuration.
pt: Configuração % carregada.

en: Saved % configuration.
pt: Configuração % salva.

en: &Load selection
pt: &Carregar seleção

en: &Save selection
pt: &Salvar seleção

en: &Deselect chosen
pt: &Deselecionar escolhidos

en: &Clear selection
pt: &Limpar seleção

en: Cl&ose
pt: Fechar

en: Errors while loading Selection
pt: Erro durante o carregamento da seleção

en:  time
pt:  tempo

en: vehicle
pt: veículo

en: person
pt: pessoa

en: tlLogic
pt: lógica semafórica

en: overheadWireSegment
pt: segmento de cabos

en: Value
pt: Valor

en: Dynamic
pt: Dinâmico

en: Open in new Tracker
pt: Abrir em um novo rastreador

en: Ignoring item '%' because of invalid type %
pt: Ignorando elemento '%' devido ao tipo inválido %

en: Item '%' not found
pt: Item '%' não encontrado

en: % objects ignored, % objects not found
pt: % objetos foram ignorados, % objetos não foram encontrados

en: Could not open '%'.
pt: Não foi possível abrir '%'.

en: Unknown format!
pt: Formato desconhecido!

en: Unknown codec, falling back to HEVC!
pt: Codec desconhecido, recorrendo para HEVC!

en: Unknown codec!
pt: Codec desconhecido!

en: Could not allocate video codec context!
pt: Não foi possível alocar o contexto do codec de vídeo!

en: Could not open codec!
pt: Não foi possível abrir o coded!

en: Could not allocate video frame!
pt: Não foi possível alocar o quadro de vídeo!

en: Could not allocate the video frame data!
pt: Não foi possível alocar os dados do quadro de vídeo!

en: Failed to open output file!
pt: Falha ao abrir arquivo de saída!

en: Failed to write file header!
pt: Falha ao escrever cabeçalho do arquivo!

en: Could not allocate video packet!
pt: Não foi possível alocar o pacote de vídeo!

en: Error sending final frame!
pt: Erro ao enviar o quadro final!

en: Error during final encoding step!
pt: Erro durante o passo final da codificação!

en: Error sending frame for encoding!
pt: Erro ao enviar o quadro para a codificação!

en: Error during encoding!
pt: Erro durante a codificação!

en: Overlapped objects
pt: Objetos soprepostos

en: Delete element
pt: Deletar elemento

en: Select element
pt: Selecionar elemento

en: Mark front element
pt: Marcar elemento frontal

en: Object must be a lane
pt: O objeto deve ser uma faixa

en: Copy % name to clipboard
pt: Copiar o nome de % para a área de transferência

en: Copy % typed name to clipboard
pt: Copiar o tipo e nome de % para a área de transferência

en: Remove from Selected
pt: Remover da seleção

en: Add to Selected
pt: Adicionar à seleção

en: Copy name to clipboard
pt: Copiar nome para área de transferência

en: Copy typed name to clipboard
pt: Copiar nome digitado para a área de transferência

en: Remove From Selected
pt: Remover da seleção

en: Show Parameter
pt: Mostrar parâmetro

en: Show Type Parameter
pt: Mostrar parâmetros de tipo

en: Copy cursor position to clipboard
pt: Copiar posição do cursor para a área de transferência

en: Copy cursor geo-position to clipboard
pt: Copiar posição geográfica do cursor para a área de transferência

en: Show cursor geo-position in
pt: Mostrar posição geográfica do cursor em

en: Open Manipulator...
pt: Abrir manipulador...

en: type: %
pt: tipo: %

en: Replacing POI '%'
pt: Substituindo o Ponto de Interesse (POI) '%'

en: Replacing polygon '%'
pt: Substituindo polígono '%'

en: Instance was previously created
pt: A Instância foi criada previamente

en: Undefined texture
pt: Textura indefinida

en: Invalid vClass
pt: vClass inválido

en: Could not decode breakpoint '%'.
pt: Não foi possível decodificar o ponto de interrupção '%'.

en: by param (numerical, streetwise)
pt: por parâmetro (numérico, por rua)

en: by param (numerical, lanewise)
pt: por parâmetro (numérico, por faixa)

en: by param (numerical)
pt: por parâmetro (numérico)

en: by edgeData (numerical, streetwise)
pt: por edgeData (numérico, por rua)

en: by attribute (numerical)
pt: por atributo (numérico)

en: by selection
pt: por seleção

en: by type
pt: por tipo

en: by permission code
pt: por código de permissão

en: by live edgeData
pt: por edgeData vivo

en: uniform
pt: uniforme

en: road
pt: via

en: sidewalk
pt: calçada

en: bike lane
pt: ciclofaixa

en: green verge
pt: canteiro verde

en: waterway
pt: hidrovia

en: railway
pt: ferrovia

en: rails on road
pt: trilhos na via

en: no passenger
pt: sem passageiro

en: closed
pt: fechado

en: connector
pt: conector

en: forbidden
pt: proibido

en: airway
pt: aerovia

en: unselected
pt: não selecionado

en: selected
pt: selecionado

en: by allowed speed (lanewise)
pt: por velocidade permitida (por faixa)

en: by current occupancy (lanewise, brutto)
pt: por ocupação atual (por faixa, bruto)

en: by current occupancy (lanewise, netto)
pt: por ocupação atual (por faixa, líquido)

en: by first vehicle waiting time (lanewise)
pt: por tempo de espera do primeiro veículo (por faixa)

en: by lane number (streetwise)
pt: por número da faixa (por rua)

en: by CO2 emissions
pt: por emissão de CO2

en: by CO emissions
pt: por emissão de CO

en: by PMx emissions
pt: por emissão de PMx

en: by NOx emissions
pt: por emissão de NOx

en: by HC emissions
pt: por emissão de HC

en: by fuel consumption
pt: por consumo de combustível

en: by noise emissions (Harmonoise)
pt: por emissão de ruído (Harmonoise)

en: by global travel time
pt: por tempo de viagem

en: by global speed percentage
pt: por porcentagem de velocidade global

en: by given length/geometrical length
pt: por comprimento dado/comprimento geométrico

en: by angle
pt: por ângulo

en: by loaded weight
pt: por peso carregado

en: by priority
pt: por prioridade

en: by height at start
pt: por altura inicial

en: by height at geometry-segment start
pt: por altura no início do segmento geométrico

en: by inclination
pt: por inclinação

en: by geometry-segment inclination
pt: por inclinação do segmento geométrico

en: by average speed
pt: por velocidade média

en: by average relative speed
pt: por velocidade relativa média

en: by routing device assumed speed
pt: por velocidade assumida do dispositivo de roteamento

en: by electricity consumption
pt: por consumo de energia elétrica

en: by insertion-backlog (streetwise)
pt: por acúmulo de inserção (por rua)

en: by TAZ (streetwise)
pt: por TAZ (por rua)

en: missing data
pt: faltam dados

en: by distance (kilometrage)
pt: por distância (quilometragem)

en: by abs distance (kilometrage)
pt: por distância absoluta (quilometragem)

en: by reachability (traveltime)
pt: por acessibilidade (tempo de viagem)

en: by thread index
pt: po índice de thread

en: free parking spaces
pt: espaços de estacionamento livres

en: given vehicle/type/route color
pt: cor de veículos/tipo/rota dada

en: given/assigned vehicle color
pt: cor do veículo dado/atribuído

en: given/assigned type color
pt: cor de tipo dado/atribuido

en: given/assigned route color
pt: cor da rota dada/atribuida

en: depart position as HSV
pt: posição de partida como HSV

en: arrival position as HSV
pt: posição de chegada como HSV

en: direction/distance as HSV
pt: direção/distância como HSV

en: by speed
pt: por velocidade

en: by action step
pt: por passo de ação

en: no action
pt: sem ação

en: action in next step
pt: ação no passo seguinte

en: had action step
pt: teve passo de ação

en: by waiting time
pt: por tempo de espera

en: by accumulated waiting time
pt: por tempo de espera acumulado

en: by time since lane change
pt: por tempo desde a troca de faixa

en: by max speed
pt: por velocidade máxima

en: by reroute number
pt: por número do rerouter

en: by offset from best lane
pt: por deslocamento em relação à melhor faixa

en: opposite lane
pt: faixa oposta

en: by acceleration
pt: por aceleração

en: by time gap on lane
pt: por time gap na faixa

en: by depart delay
pt: por atraso na partida

en: by relative battery charge
pt: por carga relativa da bateria

en: by charged energy
pt: por energia carregada

en: by time loss
pt: por tempo perdido

en: by stop delay
pt: por atraso na parada

en: by stop arrival delay
pt: por atraso da chegada na parada

en: by lateral speed
pt: por velocidade lateral

en: random
pt: aleatório

en: given person/type color
pt: cor da pessoa/tipo dado

en: given/assigned person color
pt: cor de pessoa dada/atribuida

en: by mode
pt: por modo

en: waiting for insertion
pt: aguardando inserção

en: stopped
pt: parado

en: walking
pt: andando

en: riding
pt: dirigindo

en: accessing trainStop
pt: acessando parada de trem

en: waiting for ride
pt: esperando carona

en: by jammed state
pt: por estado de congestionamento

en: given container/type color
pt: cor do container/tipo dado

en: given/assigned container color
pt: cor do container dada/atribuída

en: transport
pt: transporte

en: waiting for transport
pt: esperando por transporte

en: tranship
pt: transbordo

en: by height
pt: por altura

en: given POI color
pt: cor do ponto de interesse dado

en: given polygon color
pt: cor de polígono dada

en: default
pt: padrão

en: by average relative speed
pt: por velocidade relativa média

en: by purpose (streetwise)
pt: por propósito (por rua)

en: internal
pt: interno

en: by allowed speed (streetwise)
pt: por velocidade permitida (por rua)

en: by current occupancy (streetwise, brutto)
pt: por ocupação atual (por rua, bruto)

en: by current speed (streetwise)
pt: por velocidade atual (por rua)

en: by current flow (streetwise)
pt: por fluxo atual (por rua)

en: by relative speed (streetwise)
pt: por velocidade relativa (por rua)

en: by routing device assumed speed
pt: por velocidade assumida pelo dispositivo de roteamento

en: by segments (alternating)
pt: por segmentos (alternando)

en: odd
pt: ímpar

en: even
pt: par

en: by jammed state (segmentwise)
pt: por estado de congestionamento (por segmento)

en: free
pt: livre

en: limitedControl
pt: limitado

en: jammed
pt: atolado

en: by current occupancy (segmentwise, brutto)
pt: por ocupação atual (por segmento, bruto)

en: by current speed (segmentwise)
pt: por velocidade atual (por segmento)

en: by current flow (segmentwise)
pt: por fluxo atual (por segmento)

en: by relative speed (segmentwise)
pt: por velocidade relativa (por segmento)

en: no TAZ
pt: sem TAZ

en: data mode
pt: modo de dados

en: by height at segment start
pt: por altura no início do segmento

en: by segment inclination
pt: por inclinação do segmento

en: junction bubble
pt: bolha de junção

en: geometry points
pt: pontos de geometria

en: connections missing
pt: conxões faltando

en: custom shape
pt: forma customizada

en: by origin taz
pt: por zona de análise de tráfego de origem

en: by destination taz
pt: por zona de análise de tráfego de destino

en: No color defined for LinkState '%'
pt: Sem cor definida para o LinkState '%'

en: Save the data...
pt: Salvar os dados...

en: Save Data
pt: Salvar dados

en: Track
pt: Seguir

en: &Hide Unselected
pt: &Esconder não selecionados

en: By &Name
pt: Por &Nome

en: Locate item by name
pt: Localizar elemento por nome

en: &Select/deselect
pt: &Selecionar/desselecionar

en: Select/deselect current object
pt: Selecionar/desmarcar objeto atual

en: &Filter substring
pt: &Filtrar subcadeia

en: Select &all
pt: Selecionar &todos

en: Select all items in list
pt: Selecionar todos os itens da lista

en: &Deselect all
pt: &Deselecionar todos

en: Deselect all items in list
pt: Desselecionar todos os itens da lista

en: &Update
pt: &Atualizar

en: Reload all ids
pt: Recarregar todos os ids

en: case-sensitive search
pt: distinguir maiúsculas e minúsculas

en: auto-center
pt: auto centralizar

en: % objects
pt: % objetos

en: Load viewport from file
pt: Carregar ponto de vista a partir de um arquivo

en: Save viewport to file
pt: Salvar ponto de vista em um arquivo

en: accept
pt: aceitar

en: close
pt: fechar

en: Load Viewport
pt: Carregar ponto de vista

en: Save Viewport
pt: Salvar ponto de vista

en: View Settings
pt: Ver configurações

en: Enter a name
pt: Colocar um nome

en: Please enter an alphanumeric name:
pt: Por favor, insira um nome alfanumérico:

en: Export view settings
pt: Exportar configurações de visualização

en: Import view settings
pt: Importar configuração de visualização

en: Load Decals
pt: Carregar imagem de fundo

en: Save Decals
pt: Salvar imagem de fundo

en: No Data
pt: Sem dados

en: Only for selected
pt: Apenas para selecionados

en: constant text size
pt: tamanho de texto constante

en: Color
pt: Cor

en: Background
pt: Fundo

en: Draw with constant size when zoomed out
pt: Desenhar com tamanho constante ao usar o zoom

en: Minimum Size
pt: Tamanho mínimo

en: Exaggerate by
pt: Exagerar por

en: Recalibrate Rainbow
pt: Recalibrar arco-íris

en: center
pt: centro

en: fix range
pt: corrigir intervalo

en: Save the setting to registry
pt: Salvar a configuração no registro

en: Remove the setting from registry
pt: Remover a configuração do registro

en: Export setting to file
pt: Exportar configurações para um arquivo

en: Load setting from file
pt: Carregar configurações de um arquivo

en: Export includes:
pt: Exportar incluídos:

en: Viewport
pt: Janela

en: Delay
pt: Atraso

en: Breakpoints
pt: Pontos de interrupção

en: Decals:
pt: Imagens de fundo:

en: &Load XML Decals
pt: &Carregar imagens de fundo XML

en: &Save XML Decals
pt: &Salvar imagem de fundo XML

en: &Clear Decals
pt: &Limpar imagem de fundo

en: Toggle grid
pt: Ligar linhas de grade

en: x-spacing
pt: espaçamento em x

en: y-spacing
pt: espaçamento em y

en: Streets
pt: Ruas

en: Interpolate
pt: Interpolar

en: Scale width
pt: Escalar largura

en: Show bike markings
pt: Mostrar marcações de bicicletas

en: Show turning arrows
pt: Mostrar setas de conversão

en: Show right-of-way rules
pt: Mostrar regras de direito de preferência

en: Realistic stop line colors
pt: Cores realistas para linha de parada

en: Show lane borders
pt: Mostrar bordas das faixas

en: Show lane direction
pt: Mostrar direção da faixa

en: Hide macro connectors
pt: Esconder conectores macro

en: Show sublanes
pt: Mostrar subfaixas

en: Show rails
pt: Mostrar ferrovias

en: Spread bidirectional railways/roads
pt: Espaçar ferrovias/vias bidirecionais

en: Secondary shape
pt: Forma secundária

en: Exaggerate width by
pt: Exagerar largura por

en: Minimum size
pt: Tamanho mínimo

en: Show edge id
pt: Mostrar ID das arestas

en: Show street name
pt: Mostrar nome da rua

en: Show edge color value
pt: Mostrar valor de cor da aresta

en: Show edge scale value
pt: Mostrar valor de escala da aresta

en: Show As
pt: Mostrar como

en: 'triangles'
pt: 'triângulos'

en: 'boxes'
pt: 'caixas'

en: 'simple shapes'
pt: 'formas simples'

en: 'raster images'
pt: 'imagens raster'

en: 'circles'
pt: 'círculos'

en: Scale size
pt: Escalar tamanho

en: Show vehicle id
pt: Mostrar ID do veículo

en: Show vehicle color value
pt: Mostrar valor de cor do veículo

en: Show vehicle scale value
pt: Mostrar valor de escala do veículo

en: Show vehicle text param
pt: Mostrar parâmetro de texto do veículo

en: Show blinker / brake lights
pt: Mostrar setas / luzes de freio

en: Show minimum gap
pt: Mostrar espaçamento mínimo

en: Show brake gap
pt: Mostrar espaçamento de frenagem

en: Show Bluetooth range
pt: Mostrar alcance do Bluetooth

en: Show route index
pt: Mostrar índice da rota

en: Scale length with geometry
pt: Escalar comprimento com a geometria

en: Show stopping info
pt: Mostrar informação de paradas

en: Show parking info
pt: Mostrar informações de estacionamento

en: Show charging info
pt: Mostrar informação de carregamento

en: Draw reversed vehicles in reverse
pt: Desenhar veículos invertidos em marcha ré

en: Show person id
pt: Mostrar ID da pessoa

en: Show person color value
pt: Mostrar valor de cor da pessoa

en: Show JuPedSim pedestrian network
pt: Mostrar rede de pedestres JuPedSim

en: Show container id
pt: Mostrar ID do container

en: Draw junction shape
pt: Desenhar formato da junção

en: Draw crossings/walkingareas
pt: Desenhar calçadas

en: Show lane to lane connections
pt: Mostrar conexões faixa a faixa

en: Show link tls index
pt: Mostrar índice de semáforo do link

en: Show link junction index
pt: Mostrar índice das conexões

en: Show junction id
pt: Mostrar ID da junção

en: Show internal junction id
pt: Mostrar ID da junção interna

en: Show internal edge id
pt: Mostrar ID da aresta interna

en: Show crossing and walkingarea id
pt: Mostrar ID da travessia e da área de pedestres

en: Show traffic light phase index
pt: Mostrar o índice da fase do semáforo

en: Show traffic light phase name
pt: Mostrar nome da fase do semáforo

en: Show junction name
pt: Mostrar nome da junção

en: Additional
pt: Adicional

en: Show object id
pt: Mostrar ID do objeto

en: Show full name
pt: Mostrar nome completo

en: StoppingPlace
pt: Lugar de parada

en: body
pt: corpo

en: sign
pt: sinal

en: element
pt: elemento

en: POI detail
pt: Detalhes do ponto de interesse

en: Custom Layer
pt: Camada customizada

en: Show poi id
pt: Mostrar ID do ponto de interesse

en: Show poi type
pt: Mostrar tipo do ponto de interesse

en: Show poi text param
pt: Mostra parâmetro de texto do ponto de interesse

en: Show polygon id
pt: Mostrar ID do polígono

en: Show polygon types
pt: Mostrar tipos de polígono

en: Default Selection Color
pt: Cor de seleção padrão

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Exaggerate edgeRelation width by
pt: Exagerar largura de edgeRelation por

en: Exaggerate tazRelation width by
pt: Exagerar largura da tazRelation por

en: Show data color value
pt: Mostrar valor da cor dos dados

en: Show Size Legend
pt: Mostrar legenda de tamanho

en: Show Edge Color Legend
pt: Mostrar legenda de cores de arestas

en: Show Vehicle Color Legend
pt: Mostrar legenda de cores de veículos

en: UI Scaling
pt: Escalonamento da interface

en: Combobox max rows
pt: Máximo de linhas da combobox

en: Disable hide by zoom
pt: Desabilitar ocultar por zoom

en: Disable hiding edges with high zoom out
pt: Desativar a ocultação de arestas com zoom muito reduzido

en: Dither
pt: Tramado

en: Draw boundaries
pt: Desenhar limites

en: Force draw for rectangle selection
pt: Forçar desenho para a seleção retangular

en: Disable dotted contours during selection/deletion
pt: Desabilitar contornos pontilhados durante a seleção/exclusão

en: Recalculate boundaries
pt: Recalcular limites

en: Show geometry point indices
pt: Mostrar índices de pontos de geometria

en: 3D view
pt: Visualização 3D

en: Ignore color scheme for vehicles
pt: Ignorar esquemas de cores para os veículos

en: Show TLS link markers
pt: Mostrar marcadores de enlace do semáforo

en: Show domes around TLS models from decals
pt: Mostrar cúpulas ao redor de modelos de semáforo (TLS) a partir de decalques

en: Show auto-generated TLS models
pt: Mostrar modelos de semáforo gerados automaticamente

en: Show head-up display
pt: Mostrar head-up display

en: Sun brightness
pt: Brilho do sol

en: Sky color
pt: Cor do céu

en: Recenter View
pt: Recentralizar visualização

en: Recenter view to the simulated area.
pt: Recentralizar visualização para a área simulada.

[ctx: Labels]
en: Edit Viewport
pt: Editar janela de visualização

en: Toggle Zooming Style
pt: Alternar estilo de zoom

en: Locate Structures
pt: Localizar Estruturas

en: Locate structures within the network.
pt: Localizar estruturas na rede.

en: Toggle View Tooltips
pt: Ativar/desativar dicas

en: Edit Coloring Schemes
pt: Editar esquemas de cor

en: Make Snapshot
pt: Fazer captura de tela

en: Makes a snapshot of the view.
pt: Tirar uma captura de tela da visualização.

en: option window-size requires INT,INT
pt: a opção window-size requer INT,INT

en: option window-pos requires INT,INT
pt: a opção window-pos requer INT,INT

en: Langua&ge
pt: Idioma

en: Change language to english. (en)
pt: Mudar idioma para inglês. (en)

en: Change language to german. (de)
pt: Mudar idioma para alemão. (de)

en: Change language to spanish. (es)
pt: Mudar idioma para espanhol. (es)

en: Change language to portuguese. (pt)
pt: Trocar idioma para português. (pt)

en: Change language to french. (fr)
pt: Mudar idioma para francês. (fr)

en: Change language to italian. (it)
pt: Mudar idioma para italiano. (it)

en: Change language to turkish. (tr)
pt: Mudar idioma para turco. (tr)

en: Change language to hungarian. (hu)
pt: Trocar idioma para húngaro. (hu)

en: Change language to japanese. (ja)
pt: trocar idioma para japonês. (ja)

en: Change language to korean. (ko)
pt: Trocar idioma para coreano. (ko)

en: german
pt: alemão

en: spanish
pt: espanhol

en: portuguese
pt: português

en: french
pt: francês

en: italian
pt: italiano

en: simplified chinese
pt: chinês simplificado

en: traditional chinese
pt: chines tradicional

en: turkish
pt: turco

en: hungarian
pt: húngaro

en: japanese
pt: japonês

en: korean
pt: coreano

en: english
pt: inglês

en: Language changed to
pt: Idioma trocado para

en: Restart needed
pt: Reinício necessário

en: Changing display language needs restart to take effect.
pt: A alteração do idioma de exibição requer a reinicialização para entrar em vigor.

en: Under development. You can help to improve the translation at:
pt: Em desenvolvimento. Você pode ajudar a melhorar a tradução em:

en: (No projection defined)
pt: (Sem projeção definida)
