sumo - en to ja translation catalogue (43 entries)

en: Reading input
ja: 入力の読み取り

en: Consolidating statistics
ja: 統計の統合

en: Building street representation
ja: 建物の街路表現

en: Generating work positions
ja: 作業位置の生成

en: Building bus lines
ja: バスレーンの作成

en: Generating population
ja: 人口を発生させる

en: Allocating schools
ja: 学校の割り当て

en: Allocating work places
ja: 職場の割り当て

en: Allocating car places
ja: 自動車の位置の割り当て

en: Invalid % value of edge % is treated as zero.
ja: 無効な% value of edge %は0として扱われます。

en: Edge '%' is not known.
ja: 区間'%'が未知です。

en: Unknown bus station '%'.
ja: 未知のバス停'%'です。

en: Use FILE as SUMO-network to create trips for
ja: トリップを作成するためにSUMO-ネットワークとしてFILEを使用して

en: Loads the SUMO-statistics FILE
ja: SUMO-statistics FILEをロードします

en: Write generated trips to FILE
ja: 生成されたトリップをファイルに書き出します

en: Sets the time of beginning of the simulation during the first day (in seconds)
ja: 初日のシミュレーション開始時刻を設定（秒単位）

en: Sets the time of ending of the simulation during the last day (in seconds)
ja: 最終日のシミュレーション終了時刻を設定（秒単位）

en: Sets the duration of the simulation in days
ja: シミュレーションの期間を日数で設定

en: Missing definition of network to load!
ja: ロードするネットワークの定義がありません！

en: The network file '%' could not be accessed.
ja: ネットワークファイル'%'にアクセスできません。

en: Loading net
ja: ネットワークの読み込み

en: Deprecated vehicle classes '%' in input network.
ja: 入力ネットワーク内の車輌クラス'%'は適用されなくなりました。

en: Generates trips of persons throughout a day for the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
ja: ミクロなマルチモーダル交通シミュレーションSUMOのために、1日のパーソントリップを生成。

en: Loaded % edges.
ja: 区間%がロードされました。

en: No street that allows passenger vehicles found in this city.
ja: 乗用車が通行可能な道路が見つかりませんでした。

en: Work position already occupied. Cannot give it to another adult.
ja: その役職は埋まっています。他の成人が就くことはできません。

en: At least one value lies beyond given time boundaries.
ja: 1つ以上の値が指定の時間を超えているようです。

en: At least one line does not contain the correct number of columns.
ja: 1つ以上の行が誤った数を含んでいるようです。

en: Missing routes for detector '%'.
ja: 検出器 '%' のルートがありません。

en: Detector '%' has no routes!?
ja: 検出器'%'のルートが無いだと！？

en: Could not add detector '%' (probably the id is already used).
ja: 検出器'%'を追加できません（おそらくそのidが使用済みと思われます）。

en: Loads the SUMO-network FILE
ja: SUMO-ネットワークファイルのロード

en: Loads detector descriptions from FILE
ja: ファイルから検出器の説明をロード

en: Loads detector flows from FILE(s)
ja: ファイルから検出器フローをロード

en: Saves computed routes to FILE
ja: ファイルに計算済みのルートを保存

en: Forces dfrouter to compute routes for in-between detectors
ja: dfrouterに検出器間のルートを計算させる

en: Saves typed detectors to FILE
ja: 型付けされた検出器をファイルに保存する

en: Saves detector positions as pois to FILE
ja: 検出器の位置を点としてファイルに保存

en: This system has no OpenGL support. Exiting.
ja: このシステムはOpenGLをサポートしていません。終了します。

en: Simulation ended at time: %.
ja: シミュレーションは時刻：%に終了しました。

en: Loading of % failed.
ja: %のロードに失敗しました。

en: A microscopic, multi-modal traffic simulation.
ja: ミクロ・多モード交通シミュレーションです。

en: Quitting (on error).
ja: 終了しています（エラーのため）。
