sumo - en to ja translation catalogue (29 entries)

en: Interactive Traffic Light
ja: 相互の信号機

en: Research intersection Ingolstadt
ja: インゴルシュタット（Ingolstadt）の研究交差点

en: Simple Junction
ja: シンプルな交差点

en: Simple Junction (Demo)
ja: シンプルな交差点（Demo）

en: Four Junctions
ja: 4つの交差点

en: Six Junctions
ja: 6つの交差点

en: Prof. Kühne
ja: キューネ教授

en: 3D Junction Virtual World
ja: 3Dの交差点のバーチャルワールド

en: 3D Junction OpenStreetMap
ja: 3Dの交差点のOpenStreetMap

en: Highway Ramp
ja: ハイウェイランプ

en: Combined Highway On and Off Ramp
ja: 高速道路の入口ランプと出口ランプを合体する

en: Corridor
ja: 廊下、回廊

en: Highway Ramp A10
ja: ハイウェイランプA10

en: Demand Responsive Transport (new)
ja: デマンド型交通（DRT） (new)

en: DRT - Advanced (new)
ja: デマンド型交通（DRT） - Advanced (new)

en: DRT - Demo
ja: デマンド型交通（DRT） - Demo

en: Highscore
ja: ハイスコア

en: Reset Highscore
ja: ハイスコアをリセット

en: German
ja: ドイツ語

en: English
ja: 英語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: French
ja: フランス語

en: Chinese (simplified)
ja: 中国語（簡体字）

en: Chinese (traditional)
ja: 中国語（繁体字）

en: Quit
ja: 終了

en: Congratulations!
ja: おめでとう！

en: Your Score
ja: あなたのスコア

en: Continue
ja: 進む
