sumo - en to ja translation catalogue (820 entries)

en: Original coordinate (before coordinate transformation in netconvert)
ja: 元の座標（netconvertでの座標変換前）

en: Network coordinate
ja: ネットワーク座標

en: Ready.
ja: 準備完了。

en: &File
ja: &ファイル

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Open a new sumo-gui window.
ja: sumo-guiを新しいウィンドウで開きます。

en: &Open Simulation...
ja: &シミュレーションを開く...

en: Open a simulation (Configuration file).
ja: シミュレーション（設定ファイル）を開きます。

en: Open &Network...
ja: &ネットワークを開く...

en: Open a network.
ja: ネットワークを開きます。

en: Open Shapes
ja: シェープファイルを開く

en: Load POIs and Polygons for visualization.
ja: 点とポリゴンをロードして表示します。

en: Open EdgeData
ja: EdgeDataを開く

en: Load edge related data for visualization.
ja: リンク関連データをロードして表示します。

en: &Reload
ja: &再読み込み

en: Reloads the simulation / the network.
ja: シミュレーションとネットワークを再読み込みします。

en: Quick-Reload
ja: クイックリロード

en: Reloads the simulation (but not network).
ja: シミュレーションを再読み込みします（ネットワークを除く）。

en: Save Configuration
ja: 設定を保存

en: Save current options as a configuration file.
ja: 現在の設定をファイルに保存します。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close the simulation.
ja: シミュレーションを閉じます。

en: &Quit
ja: &終了

en: Quit the Application.
ja: アプリケーションを終了します。

en: &Edit
ja: &編集

en: Edit Selected...
ja: 選択した物を編集...

en: Opens a dialog for editing the list of selected items.
ja: 選択項目のリストを編集するためのダイアログを開きます。

en: Select lanes which allow...
ja: 特定の車線を選択...

en: Opens a menu for selecting a vehicle class by which to selected lanes.
ja: 特定の車線を走る車輌を選択するメニューを開きます。

en: Set Breakpoint
ja: ブレークポイントを設定

en: Sets a breakpoint at the current simulation step
ja: 今のシミュレーションステップにブレークポイントを設定します

en: Set Breakpoint with offset
ja: オフセット付きのブレークポイントを設定

en: Sets a breakpoint at the current simulation step + offset configured in application settings
ja: 現在のシミュレーションステップからアプリで設定したオフセット分移動したところにブレークポイントを設定します

en: Edit Breakpoints
ja: ブレークポイントを編集

en: Opens a dialog for editing breakpoints.
ja: ブレークポイントを編集するためのダイアログを開きます。

en: Edit Visualisation
ja: 表示の編集

en: Opens a dialog for editing visualization settings.
ja: 表示設定を編集するためのダイアログを開きます。

en: Edit Viewport
ja: ビューポートの編集

en: Opens a dialog for editing viewing area, zoom and rotation.
ja: 表示範囲、ズーム及び回転の編集をするためのダイアログを開きます。

en: Load additionals in netedit
ja: neteditから構造物を読み込み

en: Load additionals in netedit.
ja: neteditから構造物を読み込みます。

en: Load demand in netedit
ja: neteditから交通需要を読み込み

en: Load demand in netedit.
ja: neteditから交通需要を読み込みます。

en: Open in netedit
ja: neteditで開く

en: Opens current simulation in NETEDIT.
ja: NETEDITで現在のシミュレーションを開きます。

en: Open network in netedit
ja: netedit内のネットワークを開く

en: &Settings
ja: &設定

en: Application Settings
ja: アプリケーション設定

en: Open a Dialog for Application Settings editing.
ja: アプリケーション設定を編集するためのダイアログを開きます。

en: Gaming Mode	Ctrl+G	Toggle gaming mode on/off.
ja: ゲームモード	Ctrl+G	ゲームモードのオンオフを切り替えます。

en: Full Screen Mode
ja: 全画面モード

en: Toggle full screen mode on/off.
ja: 全画面モードのオンオフを切り替えます。

en: &Locate
ja: &検索

en: &Junctions
ja: &交差点

en: Open a dialog for locating a Junction.
ja: 交差点を選択するためのダイアログを開きます。

en: &Edges
ja: &リンク

en: Open a dialog for locating an Edge.
ja: リンクを選択するためのダイアログを開きます。

en: &Vehicles
ja: &車輌

en: Open a dialog for locating a Vehicle.
ja: 車輌を選択するためのダイアログを開きます。

en: &Persons
ja: &人

en: Open a dialog for locating a Person.
ja: 人を選択するためのダイアログを開きます。

en: &Container
ja: &コンテナ

en: Open a dialog for locating a Container.
ja: コンテナを選択するためのダイアログを開きます。

en: &TLS
ja: &信号機

en: Open a dialog for locating a Traffic Light.
ja: 信号機を選択するためのダイアログを開きます。

en: &Additional
ja: &構造物

en: Open a dialog for locating an Additional Structure.
ja: 構造物を選択するためのダイアログを開きます。

en: P&oI
ja: &点

en: Open a dialog for locating a Point of Interest.
ja: 点を選択するためのダイアログを開きます。

en: Po&lygon
ja: &ポリゴン

en: Open a dialog for locating a Polygon.
ja: ポリゴンを選択するためのダイアログを開きます。

en: Show Internal Structures
ja: 内部構造を表示

en: Show internal junctions and streets in locator dialog.
ja: locatorダイアログに内部交差点とストリートを表示します。

en: Show Parking Vehicles
ja: 駐車中の車輌を表示

en: Show parking vehicles in locator dialog.
ja: locatorダイアログに駐車中の車輌を表示します。

en: Show vehicles outside the road network
ja: 道路ネットワーク外の車輌を表示

en: Show vehicles that are teleporting or driving remote-controlled outside the road network in locator dialog.
ja: locatorダイアログに道路ネットワーク外の車輌（ワープ中もしくは自動運転中）を表示します。

en: Simulation
ja: シミュレーション

en: Run
ja: 実行

en: Start/ Resume the simulation.
ja: シミュレーションを開始 / 再開します。

[ctx: Simulation]
en: Stop
ja: 停止

en: Halt the simulation.
ja: シミュレーションを停止します。

en: Step
ja: ステップ

en: Perform one simulation step.
ja: シミュレーションを1ステップ実行します。

en: Delay+
ja: 間隔+

en: Increase simulation step delay.
ja: シミュレーションステップの更新間隔を増やします。

en: Delay-
ja: 間隔-

en: Decrease simulation step delay.
ja: シミュレーションステップの更新間隔を減らします。

en: Save
ja: 保存

en: Save the current simulation state to a file.
ja: ファイルに現在のシミュレーションの状態を保存します。

en: Load
ja: 読み込み

en: Load simulation state for the current network from file.
ja: ファイルから現在のシミュレーションの状態を読み込みます。

en: &Window
ja: &ウィンドウ

en: Open new view
ja: 新しいビューを開く

en: Open a new microscopic view.
ja: 新しいミクロなビューを開きます。

en: Open new 3D view
ja: 新しい3Dビューを開く

en: Open a new 3D view.
ja: 新しい3Dビューを開きます。

en: Tile &Horizontally
ja: 水平方向に整列

en: Tile the views horizontally.
ja: ビューを水平方向に並べます。

en: Tile &Vertically
ja: 垂直方向に整列

en: Tile the views vertically.
ja: ビューを垂直方向に並べます。

en: Cascade
ja: 重ねて表示

en: Cascade the views.
ja: ビューを重ねて表示します。

en: &Close
ja: &ビューを閉じる

en: Close the selected view.
ja: 選択したビューを閉じます。

en: &Others...
ja: &その他...

en: Show Status Line
ja: ステータスバーを表示

en: Toggle the Status Bar on/off.
ja: ステータスバーのオンオフを切り替えます。

en: Show Message Window
ja: メッセージウィンドウを表示

en: Toggle the Message Window on/off.
ja: メッセージウィンドウのオンオフを切り替えます。

en: Show Simulation Time
ja: シミュレーション経過時間の表示

en: Toggle the Simulation Time on/off.
ja: シミュレーション経過時間の表示のオンオフを切り替えます。

en: Show Simulation Delay
ja: シミュレーション間隔を表示

en: Toggle the Simulation Delay Entry on/off.
ja: シミュレーション間隔の表示のオンオフを切り替えます。

en: Clear Message Window
ja: メッセージウィンドウをクリア

en: Clear the message window.
ja: メッセージウィンドウをクリアします。

en: &Help
ja: &ヘルプ

en: &Online Documentation
ja: &オンラインドキュメント

en: Open Online documentation.
ja: オンラインドキュメントを開きます。

en: &Changelog
ja: &更新履歴

en: Open Changelog.
ja: 更新履歴を開きます。

en: &Hotkeys
ja: &ショートカットキー

en: Open Hotkeys.
ja: ショートカットキー設定を開きます。

en: &Tutorial
ja: &チュートリアル

en: Open Tutorial.
ja: チュートリアルを開きます。

en: &Feedback
ja: &フィードバック

en: Open feedback dialog.
ja: フィードバックダイアログを開きます。

en: &About
ja: &バージョン情報

en: About sumo-gui.
ja: sumo-guiについての情報です。

en: 	Open simulation	Open a simulation (Configuration file).
ja: 	シミュレーションを開く	シミュレーションファイルを開きます（設定ファイル）。

en: 	Open network	Open a network.
ja: 	ネットワークを開く	ネットワークファイルを開きます。

en: 	Reload	Reloads the simulation / the network.
ja: 	再読み込み	シミュレーションファイルもしくはネットワークファイルを再読み込みます。

en: 	Run	Start/Resume the loaded simulation.
ja: 	実行	ロード済みのシミュレーションを開始 / 再開します。

en: 	Stop	Halt the running simulation.
ja: 	停止	実行中のシミュレーションを停止します。

en: 	Step	Perform a single simulation step.
ja: 	ステップ	シミュレーションステップを1回実行します。

en: Time:	Toggle between time formats	Toggle between seconds and hour:minute:seconds display.
ja: 時間:	時間表示の切り替え	秒表記と時分秒表記を切り替えます。

en: Delay (ms):	Delay per simulated second	Delay per simulated second. Click to toggle between the last two delay values.
ja: 間隔 (ms):	1シミュレートあたりの間隔	1シミュレートあたりの間隔を設定します。クリックすると、最後の2つの間隔の間で切り替えます。

en: Scale Traffic:
ja: 交通量倍率:

en: Scale traffic volume from running flows and from vehicles that are loaded incrementally from route files.
ja: 走行中の車輌やルートファイルから段階的に読み込まれる車輌の交通量の倍率を調整します。

en: Waiting Time:
ja: 待ち時間:

en: Time spent waiting accumulated for all vehicles
ja: 全ての車両の待ち時間の合計

en: Time Loss:
ja: 損失時間:

en: Time lost due to being unable to drive with maximum speed for all vehicles
ja: 全ての車両の最大速度で走行できなかったことによる損失時間の合計です

en: Distance (km):
ja: 走行距離(km):

en: Total distance driven by DRT vehicles
ja: デマンド型交通（DRT）の車輌の総走行距離

en: Emergency Vehicle waiting time:
ja: 緊急車両待ち時間:

en: Time spent waiting accumulated for emergency vehicles
ja: 全ての緊急車両の待ち時間の合計

en: Cl&ear Recent Networks
ja: 最近開いたネットワークをクリアします

en: No Recent Networks
ja: 最近開いたネットワークはありません

en: Recent Networks
ja: 最近開いたネットワーク

en: Cl&ear Recent Configs
ja: 最近開いたコンフィグをクリア

en: No Recent Configs
ja: 最近開いたコンフィグはありません

en: Recent Configs
ja: 最近開いたコンフィグ

en: Running %.
ja: 実行中%。

en: Open Simulation Configuration
ja: シミュレーションの設定を開く

en: Open Network
ja: ネットワークを開く

en: Open Shapes
ja: シェイプを開く

en: Loading of % failed.
ja: %のロードに失敗しました。

en: Open EdgeData
ja: EdgeDataを開く

en: Auto-Reloading.
ja: 自動的に再読み込み中。

en: TraCI-Loading.
ja: TraCIのロード中。

en: Reloading.
ja: 再読み込み中。

en: Quick-Reloading.
ja: クイックリロード中。

en: Already loading!
ja: 既にロード済みです！

en: Save SUMO Configuration
ja: SUMOの設定を保存

en: Configuration saved to %.
ja: 設定を%に保存しました。

en: Could not save configuration to %.
ja: 設定を%に保存できませんでした。

en: No simulation loaded!
ja: シミュレーションがロードされていません！

en: Save Simulation State
ja: シミュレーション状態を保存

en: Simulation state saved to '%'.
ja: シミュレーション状態を'%'に保存しました。

en: Load Simulation State
ja: シミュレーション状態をロード

en: State loaded from '%'.
ja: '%'からシミュレーション状態をロードしました。

en: Failed to load state from '%' (%).
ja: '%'からのシミュレーション状態のロードに失敗しました(%)。

en: Scale number of vehicles in simulation
ja: シミュレーション内の車輌の数の倍率の調整

en: Open sumo config in netedit
ja: netedit内のsumo configを開く

en: Loading of '%' failed!
ja: '%'のロードに失敗しました！

en: '%' loaded.
ja: '%'はロードされました。

en: SUMO Interactive Traffic Light
ja: SUMO 相互信号機

en: SUMO Interactive Demand-Responsive-Transport
ja: SUMO 相互デマンド型交通（DRT）

en: Simulation ended at time: %. (%)
ja: シミュレーションは時刻：%に終了しました。(%)

en: Simulation ended at time: %.
ja: シミュレーションは時刻：%に終了しました。

en: Reason:
ja: 原因:

en: Do you want to close all open files and views?
ja: すべての開いているファイルとビューを閉じますか？

en: Simulation ended
ja: シミュレーション終了

en: Loading '%'.
ja: '%'をロードしています。

en: seconds
ja: 秒

en: Set breakpoint at %
ja: %にブレークポイントを設定

en: Could not load edgedata-files '%'
ja: EdgeData'%'はロードすることができません

en: Quitting (on error).
ja: 終了しています（エラーのため）。

en: Simulation started with time: %.
ja: シミュレーションは%に開始されます。

en: Save Snapshot
ja: スナップショットを保存

en: No file extension was specified - saving Snapshot as PNG.
ja: ファイル拡張子が指定されていません - スナップショットをPNGとして保存します。

en: Saving failed.
ja: 保存に失敗しました。

en: Snapshot successfully saved!
ja: スナップショットは正しく保存されました！

en: Unknown Message ID in onCmdLocate
ja: onCmdLocateで不明なメッセージIDを確認

en: Junction Chooser
ja: 交差点の選択

en: Edge Chooser
ja: リンクの選択

en: Vehicle Chooser
ja: 車輌の選択

en: Person Chooser
ja: 人の選択

en: Container Chooser
ja: コンテナの選択

en: Traffic Lights Chooser
ja: 信号機の選択

en: Additional Objects Chooser
ja: 構造物の選択

en: POI Chooser
ja: 点の選択

en: Polygon Chooser
ja: ポリゴンの選択

en: phase names
ja: 段階の名前

en: detectors
ja: 車輌検知器

en: conditions
ja: 条件

en: Overflow in time computation occurred.
ja: 時間計算でオーバーフローが発生しました。

en: Locate Junctions
ja: 交差点を表示

en: Locate a junction within the network.
ja: ネットワーク内の交差点を表示します。

en: Locate Edges
ja: リンクを表示

en: Locate an edge within the network.
ja: ネットワーク内のリンクを表示します。

en: Locate Vehicles
ja: 車輌を表示

en: Locate a vehicle within the network.
ja: ネットワーク内の車輌を表示します。

en: Locate Persons
ja: 人を表示

en: Locate a person within the network.
ja: ネットワーク内の人を表示します。

en: Locate Container
ja: コンテナを表示

en: Locate a container within the network.
ja: ネットワーク内のコンテナを表示します。

en: Locate TLS
ja: 信号機を表示

en: Locate a tls within the network.
ja: ネットワーク内の信号機を表示します。

en: Locate Additional
ja: 構造物を表示

en: Locate an additional structure within the network.
ja: ネットワーク内の構造物を表示します。

en: Locate PoI
ja: 点を表示

en: Locate a PoI within the network.
ja: ネットワーク内の点を表示します。

en: Locate Polygon
ja: ポリゴンを表示

en: Locate a Polygon within the network.
ja: ネットワーク内のポリゴンを表示します。

en: About Eclipse SUMO sumo-gui
ja: Eclipse SUMOのsumo-guiについて

en: Graphical user interface for the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
ja: ミクロ・多モード交通シミュレーションSUMOのためのGUIです。

en: Includes JuPedSim %.%.%
ja: JuPedSim %.%.%を含む

en: This application is based on code provided by the Eclipse SUMO project.
ja: このアプリケーションはEclipse SUMO projectによって提供されたコードに基づいています。

en: These core components are available under the conditions of the Eclipse Public License v2.
ja: これらのコアコンポーネントはEPL-2.0の下で利用できます。

en: OK
ja: 了解しました

en: Quit on Simulation End
ja: シミュレーション終了時に終了

en: Autostart Simulation on Load and Reload
ja: シミュレーションのロード・リロード時に自動開始

en: Reload Simulation after finish (Demo mode)
ja: 終了後にシミュレーションをリロード（Demo mode）

en: Locate elements when clicking on messages
ja: メッセージをクリックした際に要素を表示

en: Breakpoint offset when clicking on time message
ja: タイムメッセージをクリックした際にブレークポイントをオフセット

en: Allow Textures
ja: テクスチャの表示を許可

en: &OK
ja: &了解しました

en: &Cancel
ja: &キャンセル

en: Breakpoints Editor
ja: ブレークポイントエディター

en: &Load
ja: &ロード

en: &Save
ja: &保存

en: Clea&r
ja: &クリア

en: Time
ja: 時刻

en: Load Breakpoints
ja: ブレークポイントをロード

en: Save Breakpoints
ja: ブレークポイントを保存

en: Storing failed!
ja: 保存に失敗しました！

en: Time format error
ja: 時刻形式エラー

en: - General problem solving
ja: - よくある問題

en: - Sumo-user mailing list
ja: - 連絡先

en: - Send us an Email
ja: - メールを送る

en: Hotkey '%' is not supported
ja: ショートカットキー'%'はサポートされていません

en: GUI-triggered stop not implemented for meso
ja: GUIによる停止はmeso（メソ交通シミュレーション）には実装されていません

en: Hide Current Route
ja: 現在のルートを非表示

en: Show Current Route
ja: 現在のルートを表示

en: Hide Future Route
ja: 今後のルートを非表示

en: Show Future Route
ja: 今後のルートを表示

en: Hide All Routes
ja: すべてのルートを非表示

en: Show All Routes
ja: すべてのルートを表示

en: Draw looped routes
ja: ループ状のルートを描く

en: Hide Best Lanes
ja: 最適な車線を非表示

en: Show Best Lanes
ja: 最適な車線を表示

en: Hide Link Items
ja: リンク項目を非表示

en: Show Link Items
ja: リンク項目を表示

en: Start Tracking
ja: トラッキングを開始

en: Stop Tracking
ja: トラッキングを終了

en: Select Foes
ja: 競合の人・貨物を選択

en: Select transported
ja: 輸送済みの人・貨物を選択

en: Abort stop
ja: 停止をキャンセル

en: Stop
ja: 停止

en: Remove
ja: 消去

en: Vehicle parameter '%' key '%' is not a number for vehicle '%'.
ja: 車両 '%' のパラメータ '%' (キー '%') は数値として解釈できません。

en: name
ja: 名前

en: begin position [m]
ja: 開始位置[m]

en: end position [m]
ja: 終端位置[m]

en: lines
ja: 路線

en: parking length [m]
ja: 駐車場長さ[m]

en: stopped vehicles [#]
ja: 停止した車輌[#]

en: last free pos [m]
ja: 最後の空き位置[m]

en: waiting for:
ja: 待機中：

en: interval start
ja: インターバル開始

en: interval end
ja: インターバル終了

en: aspired flow [veh/h]
ja: 希望交通流量[veh/h]

en: aspired speed
ja: 希望速度

en: current flow [veh/h]
ja: 現在の交通流量[veh/h]

en: current speed
ja: 現在の速度

en: default speed
ja: デフォルトの速度

en: required vehicles
ja: 要求車輌数

en: passed vehicles
ja: 通過車両数

en: inserted vehicles
ja: 挿入車両数

en: removed vehicles
ja: 除去された車輌数

en: cleared in jam
ja: 渋滞を抜けた車輌数

en: inactive until
ja: まで非アクティブ

en: charging power [W]
ja: 充電出力[W]

en: charging efficiency [#]
ja: 充電効率[#]

en: charge in transit [true/false]
ja: 輸送料金[true/false]

en: charge delay [s]
ja: 充電時間[s]

en: charge type
ja: 充電の形式

en: waiting time [s]
ja: 待ち時間[s]

en: stage
ja: 段階

en: stage index
ja: 段階番号

en: start edge [id]
ja: 開始リンク[id]

en: dest edge [id]
ja: 目的地リンク[id]

en: arrivalPos [m]
ja: 到着位置[m]

en: edge [id]
ja: リンク[id]

en: position [m]
ja: 位置[m]

en: speed [m/s]
ja: 速度[m/s]

en: speed factor
ja: 速度係数

en: angle [degree]
ja: 角度[°]

en: desired depart [s]
ja: 予定出発時間[s]

en: length
ja: 長さ

en: width
ja: 幅

en: height
ja: 高さ

en: minGap
ja: 最短距離

en: mass [kg]
ja: 質量[kg]

en: maximum speed [m/s]
ja: 最高速度[m/s]

en: length [m]
ja: 長さ[m]

en: lane
ja: 車線

en: vTypes
ja: 車輌タイプ（vTypes）

en: vehicles [#]
ja: 車輌[#]

en: occupancy [%]
ja: 占有率[%]

en: mean speed [m/s]
ja: 平均速度[m/s]

en: mean vehicle length [m]
ja: 平均車輌長[m]

en: jam number [#]
ja: 渋滞番号[#]

en: max jam length [veh]
ja: 最大渋滞長[veh]

en: max jam length [m]
ja: 最大渋滞長[m]

en: jam length sum [veh]
ja: 累計渋滞長[veh]

en: jam length sum [m]
ja: 累計渋滞長[m]

en: started halts [#]
ja: 停止した車両の数 [#]

en: interval seen vehicles [#]
ja: 区間内の車輌数[#]

en: interval speed [m/s]
ja: 区間内の速度[m/s]

en: interval occupancy [%]
ja: 区間内の占有率[%]

en: interval max jam length [m]
ja: 区間内の最大渋滞長[m]

en: last interval seen vehicles [#]
ja: 最終区間内の車輌数[#]

en: last interval speed [m/s]
ja: 最終区間内の速度[m/s]

en: last interval occupancy [%]
ja: 最終区間内の占有率[%]

en: last interval max jam length [m]
ja: 最終区間内の最大渋滞長 [m]

en: vehicles within [#]
ja: [#]内の車輌

en: haltings [#]
ja: 停止回数[#]

en: last interval mean travel time [s]
ja: 最終区間内の平均移動時間[s]

en: last interval mean haltings [#]
ja: 最終区間内の平均停止回数[#]

en: last interval mean time loss [s]
ja: 最終区間内の平均損失時間[s]

en: last interval mean vehicle count [#]
ja: 最終区間内の平均車両数[#]

en: max speed [m/s]
ja: 最高速度[m/s]

en: street name
ja: 道路名

en: pending insertions [#]
ja: 保留中のネットワーク[#]

en: mean friction [%]
ja: 平均摩擦係数[%]

en: mean vehicle speed [m/s]
ja: 平均車輌速度[m/s]

en: routing speed [m/s]
ja: 走行速度[m/s]

en: time penalty [s]
ja: タイムペナルティー[s]

en: brutto occupancy [%]
ja: 総占有率[%]

en: segment index
ja: 区間番号

en: segment queues
ja: 区間内の渋滞

en: segment length [m]
ja: 区間長[m]

en: segment allowed speed [m/s]
ja: 区間内の許容速度[m/s]

en: segment jam threshold [%]
ja: 区間内の渋滞の閾値 [%]

en: segment brutto occupancy [%]
ja: 区間内の総占有率[%]

en: segment mean vehicle speed [m/s]
ja: 区間内の平均車輌速度[m/s]

en: segment vehicles [#]
ja: 区間内の車輌数[#]

en: segment leader leave time
ja: 区間内の先頭車両の退出時間

en: segment headway [s]
ja: 区間内の平均車両間隔[s]

en: segment entry block time [s]
ja: 区間進入ブロック時間[s]

en: Type Information:
ja: タイプ情報：

en: type [id]
ja: タイプ[id]

en: tauff
ja: tauff（非渋滞区間から非渋滞区間への最小車輌間隔）

en: taufj
ja: taufj（非渋滞区間から渋滞区間への最小車輌間隔）

en: taujf
ja: taujf（渋滞区間から非渋滞区間への最小車輌間隔）

en: taujj
ja: taujj（渋滞区間から渋滞区間への最小車輌間隔）

en: jam threshold
ja: 渋滞の閾値

en: junction control
ja: 交差点制御

en: tls penalty
ja: 信号機ペナルティ

en: tls flow penalty
ja: 信号機流量ペナルティ

en: minor penalty
ja: 些細なペナルティ

en: overtaking
ja: 追い越し

en: entered vehicles [-]
ja: 進入した車輌数 [-]

en: vehicle length [m]
ja: 車輌長[m]

en: empty time [s]
ja: 車輌空白時間 [s]

en: occupied time [s]
ja: 車輌占有時間[s]

en: interval entered vehicles [#]
ja: 区間内への進入車輌数[#]

en: last interval entered vehicles [#]
ja: 最終区間内への進入車輌数[#]

en: type
ja: タイプ

en: Copy edge name to clipboard
ja: リンク名をクリップボードにコピー

en: pos:
ja: 位置：

en: height:
ja: 高さ：

en: Reopen lane
ja: 車線を再開放

en: Reopen edge
ja: リンクを再開放

en: Reopen lane (override rerouter)
ja: 車線を再開放（リルーターを上書き）

en: Reopen edge (override rerouter)
ja: リンクを再開放（リルーターを上書き）

en: Close lane
ja: レーンを閉鎖

en: Close edge
ja: リンクを閉鎖

en: Add rerouter
ja: リルーターを追加

en: Select reachable
ja: 到達可能な車線を選択

en: allowed speed [m/s]
ja: 許容スピード[m/s]

en: width [m]
ja: 幅[m]

en: stored travel time [s]
ja: 累計旅行時間 [秒]

en: loaded weight
ja: 積載重量

en: lane friction coefficient [%]
ja: 車線摩擦効率[%]

en: netto occupancy [%]
ja: 実際の占有率[%]

en: edge type
ja: リンクタイプ

en: priority
ja: 優先度

en: distance [km]
ja: 距離[km]

en: allowed vehicle class
ja: 通行可能な車輛の種類

en: disallowed vehicle class
ja: 通行禁止の車輛の種類

en: permission code
ja: 許可コード

en: color value
ja: カラーバリュー

en: bidi-lane
ja: 双方向道路

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
ja: ネットワークのサイズが1光年を超えています。入力を再度ご確認ください。

en: Copy view geo-boundary to clipboard
ja: ビューの地理的境界をクリップボードにコピーします

en: loaded vehicles [#]
ja: ロード済みの車輛[#]

en: insertion-backlogged vehicles [#]
ja: 挿入待ちの車輛数 [#]

en: departed vehicles [#]
ja: 出発済みの車輛数[#]

en: running vehicles [#]
ja: 走行中の車輛数[#]

en: arrived vehicles [#]
ja: 到着した車輛数[#]

en: discarded vehicles [#]
ja: 廃棄された車輛数[#]

en: collisions [#]
ja: 衝突回数[#]

en: teleports [#]
ja: 転送回数[#]

en: halting [#]
ja: 停止中の車輛数[#]

en: stopped [#]
ja: 停止済みの車輛数[#]

en: avg. speed [m/s]
ja: 平均速度[m/s]

en: avg. relative speed
ja: 平均相対速度

en: loaded persons [#]
ja: 乗車済みの人数[#]

en: running persons [#]
ja: 移動中の人数[#]

en: jammed persons [#]
ja: 渋滞中の人数[#]

en: end time [s]
ja: 終了時刻[s]

en: begin time [s]
ja: 開始時刻[s]

en: step duration [ms]
ja: ステップの継続時間[ms]

en: simulation duration [ms]
ja: シミュレーションの継続時間[ms]

en: idle duration [ms]
ja: 連続待機時間[ms]

en: duration factor
ja: 経過時間の倍率

en: updates per second
ja: 秒間更新回数

en: avg. updates per second
ja: 平均秒間更新回数

en: avg. trip length [m]
ja: トリップにおける平均距離[m]

en: avg. trip duration [s]
ja: トリップにおける平均継続時間[s]

en: avg. trip waiting time [s]
ja: トリップにおける平均待ち時間[s]

en: avg. trip time loss [s]
ja: トリップにおける平均損失時間

en: avg. trip depart delay [s]
ja: トリップにおける平均出発遅延

en: avg. trip speed [m/s]
ja: トリップにおける平均速度[m/s]

en: avg. walk length [m]
ja: 平均歩行距離[m]

en: avg. walk duration [s]
ja: 平均連続歩行時間

en: avg. walk time loss [s]
ja: 歩行における平均損失時間[s]

en: nodes [#]
ja: ノード[#]

en: edges [#]
ja: リンク[#]

en: total edge length [km]
ja: リンクの総延長[km]

en: total lane length [km]
ja: 車線の総延長[km]

en: network version
ja: ネットワークバージョン

en: Trying to set data value for the unknown edge '%'.
ja: 未知のリンク'%'に対してデータの設定を試みています。

en: Trying to set data value for the unknown relation from edge '%' to edge '%'.
ja: リンク'%'からリンク'%'への未知の関係性に対してデータの設定を試みています。

en: No data defined after simulation begin time.
ja: シミュレーション開始後に定義されたデータはありません。

en: occupancy [#]
ja: 占有率[#]

en: capacity [#]
ja: 交通容量

en: alternatives [#]
ja: 代替手段[#]

en: access badges
ja: 通行証

en: dest stop [id]
ja: 目的の停止地点[#]

en: arrival position [m]
ja: 到着位置[m]

en: lane [id]
ja: 車線[id}

en: vehicle [id]
ja: 車輛[id]

en: stop duration [s]
ja: 連続停止時間[s]

en: desired max speed [m/s]
ja: 予定最高速度[m/s]

en: Switch to '%'
ja: '%'に切り替え

en: Switch off
ja: スイッチオフ

en: Track Phases
ja: フェーズを追跡

en: Show Phases
ja: フェーズの表示

en: Hide Detectors
ja: 車輛検知器を非表示

en: Show Detectors
ja: 車輛検知器を表示

en: Phase: %
ja: 現示フェーズ: %

en: Phase name: %
ja: 現示フェーズ名: %

en: tlLogic [id]
ja: tlLogic[id]

en: program
ja: 信号プログラム

en: phase
ja: 現示フェーズ

en: phase name
ja: 現示フェーズ名

en: duration
ja: 継続時間

en: minDur
ja: 最小信号表示時間

en: maxDur
ja: 最大信号表示時間

en: running duration
ja: 継続表示時間

en: earliestEnd
ja: 最短終了時間

en: latestEnd
ja: 最長終了時間

en: time in cycle
ja: サイクル経過時間

en: cycle time
ja: サイクル長

en: req driveway
ja: 要求された走行経路

en: blocking
ja: ブロック中

en: blocking driveways
ja: 走行経路のブロック

en: rival
ja: ライバル

en: constraint
ja: 制約条件

en: shadow lane [id]
ja: 進入車線[id]

en: target lane [id]
ja: 目標車線[id]

en: back lanes [id,..]
ja: 退出車線[id,..]

en: lateral offset [m]
ja: 横方向のオフセット[m]

en: lateral speed [m/s]
ja: 横方向の速度[m/s]

en: acceleration [m/s^2]
ja: 加速度[m/s^2]

en: slope [degree]
ja: 斜度[degree]

en: time gap on lane [s]
ja: 車線上の時間間隔[s]

en: waiting time (accumulated, % s) [s]
ja: 待ち時間（累計:% s）[s]

en: time since startup [s]
ja: 開始からの時間[s]

en: time loss [s]
ja: 損失時間[s]

en: impatience
ja: イライラ度

en: last lane change [s]
ja: 最後の車線変更[s]

en: depart delay [s]
ja: 出発遅延[s]

en: odometer [m]
ja: オドメーター（走行距離計）[m]

en: remaining [#]
ja: 残存車輛数[#]

en: insertion period [s]
ja: 挿入間隔[s]

en: insertion probability
ja: 挿入確率

en: poisson rate
ja: ポアソン分布

en: stop info
ja: 停止地点情報

en: line
ja: 路線

en: fuel [mg/s]
ja: 燃料消費速度 [mg/s]

en: electricity [Wh/s]
ja: 消費電力 [Wh/s]

en: noise (Harmonoise) [dB]
ja: 騒音（和音）[dB]

en: devices
ja: 機器

en: persons
ja: 人

en: containers
ja: コンテナ

en: lcState right
ja: 右車線変更ステータス

en: lcState left
ja: 左車線変更ステータス

en: parking badges
ja: 停車証

en: lcState center
ja: 中央車線変更ステータス

en: right side on edge [m]
ja: リンクの右側[m]

en: left side on edge [m]
ja: リンクの左側[m]

en: rightmost edge sublane [#]
ja: 最も右側の車線[#]

en: leftmost edge sublane [#]
ja: 最も左側の車線[#]

en: lane change maneuver distance [m]
ja: 車線変更の範囲[m]

en: driveways
ja: ドライブウェイ

en: present state of charge [Wh]
ja: 現在のバッテリー残量[Wh]

en: relative state of charge (SoC) [-]
ja: 相対的なバッテリー残量[Wh]

en: current timestep charge [Wh]
ja: 現在のタイムステップのバッテリー残量

en: maximum charge rate [W]
ja: 最大充電速度[W]

en: present electric current [A]
ja: 現在の電流[A]

en: speed mode
ja: スピードモード

en: lane change mode
ja: 車線変更モード

en: height [m]
ja: 高さ[m]

en: minGap [m]
ja: 最小間隔[m]

en: vehicle class
ja: 車輛の種類

en: emission class
ja: 排出の種類

en: car-following model
ja: 車輛追従モデル

en: lane-change model
ja: 車線変更モデル

en: guiShape
ja: GUI形状

en: desired maximum speed [m/s]
ja: 希望最高速度[m/s]

en: maximum acceleration [m/s^2]
ja: 最大加速度[m/s^2]

en: maximum deceleration [m/s^2]
ja: 最小加速度[m/s^2]

en: emergency deceleration [m/s^2]
ja: 緊急減速度[m/s^2]

en: apparent deceleration [m/s^2]
ja: 見かけの減速度[m/s^2]

en: imperfection (sigma)
ja: 欠陥(sigma)

en: desired headway (tau) [s]
ja: 希望車輛間隔(tau) [s]

en: speedfactor
ja: 速度係数

en: action step length [s]
ja: アクションステップ幅[s]

en: person capacity
ja: 乗車人員

en: boarding time [s]
ja: 乗車時間[s]

en: container capacity
ja: コンテナ容量

en: loading time [s]
ja: 積み込み時間[s]

en: minGapLat [m]
ja: 横方向の最小間隔[m]

en: maxSpeedLat [m/s]
ja: 横方向の最高速度[m/s]

en: latAlignment
ja: 横方向の配置

en: manoeuver Angle vs Times
ja: 時間に対する操作角度

en: GUI version of the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
ja: ミクロ・多モード交通シミュレーションSUMOのGUI版です。

en: This system has no OpenGL support. Exiting.
ja: このシステムはOpenGLをサポートしていません。終了します。

en: A microscopic, multi-modal traffic simulation.
ja: ミクロ・多モード交通シミュレーションです。

en: Recomputing
ja: 再計算中

en: Recomputing is needed
ja: 再計算が必要です

en: Test coordinate
ja: テスト座標

en: &Reload Netedit config
ja: &Neteditコンフィグをリロード

en: &Reload Sumo config
ja: &Sumoコンフィグをリロード

en: &Reload Network
ja: &ネットワークをリロード

en: &Modes
ja: &モード

en: L&ock
ja: &ロック

en: &Processing
ja: &処理中

en: &Tools
ja: &ツール

en: Assign
ja: 割り当て

en: Detectors
ja: 車輛検知器

en: Districts
ja: 地区

en: DRT
ja: デマンド型交通（DRT）

en: CityBrain
ja: シティブレイン

en: Import
ja: インポート

en: Net
ja: 道路網

en: Output
ja: 出力

en: Route
ja: ルート

en: TLS
ja: 信号機

en: Trigger
ja: トリガー

en: Turn-defs
ja: 右左折の定義

en: Visualization
ja: 表示

en: Network computed
ja: ネットワーク計算済み

en: Press F5
ja: F5キーを押下

en: Network requires recomputing
ja: ネットワークの再計算が必要

en: Creating new network.
ja: 新しいネットワークを作成中です。

en: Recompute with volatile options
ja: 変更可能なオプションも含めて再計算

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Saving of SUMO configuration aborted
ja: SUMOの構成の保存を中止しました

en: Saving MeanData elements aborted
ja: MeanDataエレメントの保存を中止しました

en: Saving demand elements failed!
ja: 交通需要エレメントの保存に失敗しました！

en: nets
ja: 道路網

en: configs
ja: コンフィグ

en: New Network
ja: 新しいネットワーク

en: Create a new network.
ja: 新しいネットワークを作成します。

en: Open a new netedit window.
ja: 新しいneteditのウィンドウを開きます。

en: Generate Network
ja: ネットワークを作成

en: Create network using netgenerate.
ja: netgenerateを用いて新しいネットワークを作成します。

en: Load Netedit config...
ja: Neteditコンフィグを読み込む…

en: Load a netedit configuration file.
ja: Neteditの設定ファイルを読み込みます。

en: Load Sumo config...
ja: Sumoコンフィグを読み込む…

en: Load a SUMO configuration file.
ja: SUMOの設定ファイルを読み込みます。

en: Open Network...
ja: ネットワークを開く…

en: Open a SUMO network.
ja: SUMOネットワークを開きます。

en: Open Netconvert Configuration...
ja: Netconvertの設定を開く…

en: Open a configuration file with NETCONVERT options.
ja: NETCONVERTオプションを含む設定ファイルを開きます。

en: Import Foreign Network...
ja: 外部のネットワークをインポート…

en: Import a foreign network such as OSM.
ja: OSM等の外部ネットワークをインポートします。

en: Save Network
ja: ネットワークを保存

en: Save the network.
ja: ネットワークを保存します。

en: Save Network As...
ja: 名前を付けて保存…

en: Save the network to another file.
ja: 別のファイルとしてネットワークを保存します。

en: Save Plain XML...
ja: プレーンXMLを保存…

en: Save a plain XML representation of the network.
ja: ネットワークのプレーンXML表現を保存します。

en: Save Joined Junctions...
ja: 結合した交差点を保存…

en: Save log of joined junctions (allows reproduction of joins).
ja: 結合された交差点のログを保存します（結合の再現が可能になります）。

en: Reload
ja: リロード

en: Reload the network.
ja: ネットワークをリロードします。

en: Reload Network
ja: ネットワークをリロード

en: Netedit Config
ja: Neteditコンフィグ

en: Sumo Config
ja: Sumoコンフィグ

en: Traffic Lights
ja: 信号機

en: Edge Types
ja: リンクのタイプ

en: Additionals and Shapes
ja: 構造物とシェイプ

en: Demand Elements
ja: 交通需要エレメント

en: Data Elements
ja: データ要素

en: MeanData Elements
ja: MeanDataエレメント

en: Allow undoing element loading
ja: エレメントの読み込みを元に戻せるようにします

en: Allow to undo loading of elements (Slow if a lot of elements are loaded)
ja: 要素の読み込みを元に戻せるようにします（大量の要素を読み込む場合は動作が遅くなる可能性があります）

en: Close the network.
ja: ネットワークを閉じます。

en: Save Netedit Config
ja: neteditの設定を保存

en: Save netedit configuration file.
ja: neteditの設定ファイルを保存します。

en: Save Netedit Config As...
ja: Neteditの設定に名前を付けて保存…

en: Save netedit configuration in a new file.
ja: Neteditの設定を新しいファイルに保存します。

en: Reload Netedit Config
ja: Neteditの設定をリロード

en: Reload netedit configuration.
ja: Neteditの設定をリロードします。

en: Save Sumo Config
ja: Sumoの設定を保存

en: Save sumo configuration file.
ja: Sumoの設定ファイルを保存します。

en: Save Sumo Config As...
ja: Sumoの設定に名前を付けて保存…

en: Save sumo configuration in a new file.
ja: Sumoの設定を新しいファイルに保存します。

en: Reload Sumo Config
ja: Sumoの設定をリロード

en: Reload sumo configuration.
ja: Sumoの設定をリロードします。

en: Load TLS Programs...
ja: 信号機のプログラムをロード…

en: Load programs for traffic lights in the current net.
ja: 道路網に信号機のプログラムをロードします。

en: Save TLS Programs
ja: 信号機のプログラムを保存

en: Save all traffic light programs of the current network.
ja: 現在の道路網における全信号機のプログラムを保存します。

en: Save TLS Programs As...
ja: 信号機のプログラムに名前を付けて保存…

en: Save all traffic light programs of the current network to another file.
ja: 現在のネットワークの全信号機のプログラムに名前を付けて保存します。

en: Reload TLS Programs
ja: 信号機のプログラムをリロード

en: Reload TLS Programs.
ja: 信号機のプログラムをリロードします。

en: Load Edge Types...
ja: リンクタイプをロード…

en: Load edge types in the current net.
ja: Edge Typeを現在の道路網にロードします。

en: Save Edge Types
ja: Edge Typeを保存

en: Save edge types of the current net.
ja: 現在の道路網のEdge Typeを保存します。

en: Save Edge Types As...
ja: Edge Typeに名前を付けて保存…

en: Save edge types of the current net to another file.
ja: 現在の道路網のEdge Typeに名前を付けて保存します。

en: Reload edge types
ja: Edge Typeのリロード

en: Reload edge types.
ja: Edge Typeをリロードします。

en: Load Additionals...
ja: 構造物をロード…

en: Load additionals and shapes.
ja: 構造物やシェイプをロードします。

en: Save Additionals
ja: 構造物を保存

en: Save additionals and shapes.
ja: 構造物やシェイプを保存します。

en: Save JuPedSim elements in a separated file.
ja: JuPedSimのエレメントに名前を付けて保存します。

en: Reload Additionals
ja: 構造物をリロード

en: Reload additionals.
ja: 構造物をリロードします。

en: Load Demand Elements...
ja: 交通需要エレメントをロード…

en: Load demand elements.
ja: 交通需要エレメントをロードします。

en: Save Demand Elements
ja: 交通需要エレメントを保存

en: Save demand elements.
ja: 交通需要エレメントを保存します。

en: Reload Demand Elements
ja: 交通需要エレメントをリロード

en: Reload demand elements.
ja: 交通需要エレメントをリロードします。

en: Load Data Elements...
ja: データエレメントをロード…

en: Load data elements.
ja: データエレメントをロードします。

en: Save Data Elements
ja: データエレメントを保存

en: Save data elements.
ja: データエレメントを保存します。

en: Reload Data Elements
ja: データエレメントをリロード

en: Reload data elements.
ja: データエレメントをリロードします。

en: Load MeanDatas...
ja: MeanDataをロード…

en: Load meanDatas and shapes.
ja: MeanDataとシェイプをロードします。

en: Save MeanDatas
ja: MeanDataを保存

en: Save meanDatas and shapes.
ja: MeanDataとシェイプを保存します。

en: Reload MeanDatas
ja: MeanDataをリロード

en: Reload meanDatas.
ja: MeanDataをリロードします。

en: &Inspect
ja: &検証

en: Inspect elements and change their attributes.
ja: エレメントの検証とそれらの属性の変更を行います。

en: &Delete
ja: &消去

en: Delete elements.
ja: エレメントを消去します。

en: &Select
ja: &選択

en: Select elements.
ja: エレメントを選択します。

en: &Move
ja: &移動

en: Move elements.
ja: エレメントを移動します。

en: &Edge
ja: &リンク

en: Create junction and edges.
ja: 交差点とリンクを作成します。

en: &Traffic light
ja: &信号機

en: Modes traffic lights over junctions.
ja: 交差点上の信号機のモードです。

en: &Connection
ja: &コネクション

en: Modes connections between lanes.
ja: 車線同士の接続のモードです。

en: Pro&hibition
ja: 禁則事項

en: Modes connection prohibitions.
ja: 接続の禁則事項のモードです。

en: C&rossing
ja: 横断歩道

en: Create crossings between edges.
ja: リンク間の横断歩道を作成します。

en: Create additional elements.
ja: 構造物エレメントを作成します。

en: &Wire
ja: &電線

en: Create wires.
ja: 電線を作成します。

en: Create Traffic Assignment Zones.
ja: TAZを作成します。

en: &POI-Poly
ja: &点-ポリゴン

en: Create Points-Of-Interest and polygons.
ja: 点およびポリゴンを作成します。

en: Deca&ls
ja: &デカール

en: Create decals.
ja: デカールを作成します。

en: Create Routes.
ja: ルートを作成します。

en: Route distribution
ja: 配送ルート

en: Create and edit route distributions.
ja: 配送ルートの作成と編集を行います。

en: Vehicle
ja: 車輛

en: Create vehicles.
ja: 車輛を作成します。

en: Type
ja: タイプ

en: Create types (vehicles, person and containers).
ja: タイプ（車輛・人・コンテナ）を作成します。

en: TypeDistribution
ja: タイプ分布

en: Create and edit type distributions.
ja: タイプ分布の作成と編集を行います。

en: Create stops.
ja: 停止地点を作成。

en: Person
ja: 人

en: Create persons.
ja: 人を作成します。

en: Person plan
ja: 人のプラン

en: Create person plans.
ja: 人のプランを作成します。

en: Container
ja: コンテナ

en: Create containers.
ja: コンテナを作成します。

en: Container plan
ja: コンテナプラン

en: Create container plans.
ja: コンテナプランを作成します。

en: Create edgeData elements.
ja: EdgeDataエレメントを作成します。

en: Create edgeRelation elements.
ja: Edge Relationのエレメントを作成します。

en: TA&ZRelation
ja: TA&Zエリア内交通

en: Create TAZRelation elements.
ja: TAZエリア内交通のエレメントを作成します。

en: Create MeanData edge/lanes.
ja: MeanDataのリンク/車線を作成します。

en: Show grid
ja: グリッドを表示

en: Hide junction shape
ja: 交差点のシェイプを隠す

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position
ja: 車輛を車線に分散配置もしくは出発位置に配置

en: Show demand elements
ja: 交通需要エレメントを表示

en: Clicking should target lanes
ja: ターゲットの車線を選択

en: Show connections over junctions
ja: 交差点上の接続を表示

en: Hide connections
ja: 接続を非表示

en: Show sub-additional elements
ja: サブ構造物のエレメントを表示

en: Show TAZ elements
ja: TAZエリアのエレメントを表示

en: Selecting multiple edges automatically select their junctions
ja: 複数のエッジを選択時に、それに対応する交差点も自動的に選択

en: Clicking should apply state changes to all phases of TLS plan
ja: クリックで信号機のすべてのフェーズに変更を適用

en: Don't ask for confirmation before merging junction
ja: 交差点のマージの際に確認メッセージを表示しない

en: Create consecutive edges
ja: 連続したリンクを作成

en: Create an edge in the opposite direction
ja: 反対方向にリンクを作成

en: Apply mouse movement to elevation
ja: マウスの動きで高さを変更する

en: Show bubbles over junctions shapes
ja: 交差点のシェイプ上にバブルを表示

en: Draw vehicles spread/depart position
ja: 分散位置/出発位置に車輛を表示

en: Show shapes
ja: シェイプを表示

en: Show all trips
ja: すべてのトリップを表示

en: Show all person plans
ja: すべての人の移動プランを表示

en: Lock selected person
ja: 選択した人をロック

en: Show all container plans
ja: すべてのコンテナの移動プランを表示

en: Lock selected container
ja: 選択したコンテナをロック

en: Show non-inspected demand elements
ja: 未確認の交通需要エレメントを表示

en: Show number of overlapped routes
ja: 重複したルートの数を表示

en: Show additionals
ja: 構造物を表示

en: Draw TAZRel from center
ja: 中心からTAZエリア内交通を描画

en: Draw TAZ fill
ja: TAZエリアを塗りつぶして描画する

en: Only draw TAZRel from
ja: TAZエリア内交通の出発点のみを描画

en: Only draw TAZRel to
ja: TAZエリア内交通の到着点のみを描画

en: Undo the last change.
ja: 最後の変更を元に戻します。

en: Redo the last change.
ja: 最後の変更をやり直します。

en: Show undo/redo history
ja: ヒストリーを表示

en: Open undo/redo history dialog.
ja: ヒストリーを開きます。

en: Allow undo-redo
ja: 変更を許可

en: Load additionals in sumo-gui
ja: sumo-gui内の構造物をロード

en: Load additionals in sumo-gui.
ja: sumo-gui内の構造物をロードします。

en: Load demand in sumo-gui
ja: sumo-gui内の交通需要をロード

en: Load demand in sumo-gui.
ja: sumo-gui内の交通需要をロードします。

en: Open in sumo-gui
ja: sumo-guiで開く

en: Opens the sumo-gui application with the current network.
ja: 現在のネットワークをsumo-guiで開きます。

en: &Lanes
ja: &車線

en: &Connections
ja: &接続

en: C&rossings
ja: &横断歩道

en: Walkin&gAreas
ja: &歩行者エリア

en: &Additionals
ja: &構造物

en: &TAZs
ja: &TAZエリア

en: &Wires
ja: &電線

en: &Polygons
ja: &ポリゴン

en: P&OIs
ja: &点

en: WalkableAreas
ja: ウォーカブルエリア

en: Obstacles
ja: 障害物

en: &Routes
ja: &ルート

en: Person&Trips
ja: パーソントリップ

en: &Walks
ja: &徒歩

en: Ri&des
ja: &乗り物

en: &Containers
ja: &コンテナ

en: Tra&nsports
ja: &運送

en: Trans&hips
ja: &乗換

en: Stop&s
ja: &停止地点

en: &EdgeDatas
ja: &EdgeData

en: E&dgeRelDatas
ja: &リンク間交通データ

en: Edge&TAZRel
ja: TAZエリア内交通にリンクを割り当て

en: Sumo options
ja: Sumo オプション

en: File in which edgeTypes must be saved
ja: EdgeTypeを保存するファイル

en: Loading of additional file failed:
ja: 構造物の読み込みに失敗しました:

en: Loading of additional file successfully:
ja: 構造物の読み込みに成功:

en: Loading of route file failed:
ja: ルートファイルの読み込みに失敗しました:

en: Loading of route file successfully:
ja: ルートファイルの読み込みが完了しました:

en: Loading of data file failed:
ja: データファイルの読み込みに失敗しました:

en: Loading of data file successfully:
ja: データファイルの読み込みが完了しました:

en: Loading of meandata file failed:
ja: meanDataファイルの読み込みに失敗しました:

en: Loading of meandata file successfully:
ja: MeanDataファイルの読み込みが完了しました:

en: edges
ja: リンク

en: TAZRelation
ja: TAZエリア内交通

en: Undo create edgeType '
ja: EdgeType の作成を元に戻す '

en: Undo delete edgeType '
ja: EdgeTypeの削除を元に戻す '

en: Redo create edgeType '
ja: EdgeTypeの作成をやり直す '

en: Redo delete edgeType '
ja: EdgeTypeの削除をやり直す '

en: Abort
ja: 中止

en: Abort path creation
ja: パスの作成を中止

en: -ESC: Abort path creation
ja: -ESC: パスの作成を中止

en: Abort drawing
ja: 描画を中止

en: 'Abort drawing' or ESC to abort shape creation.
ja: シェイプの作成を中止するにはESCキーを押すか'描画を中止'を選択してください。

en: Abort route creation
ja: ルートの作成を中止

en: EdgeRelDatas
ja: リンク交通データ

en: Use edgeType/template
ja: EdgeType/templateを使用

en: Create edgeType from template
ja: EdgeTypeをテンプレートから作成

en: Select either default edgeType or short edge or a custom edgeType or template
ja: デフォルトのEdgeType、短いリンク、カスタムEdgeType、またはテンプレートのいずれかを選択

en: Unsaved modifications. Abort or Save
ja: 変更が保存されていません。中止するか保存するかを選択してください

en: Phases
ja: フェーズ
