sumo - en to it translation catalogue (3642 entries)

en: N/A
it: non disponibile

en: Original coordinate (before coordinate transformation in netconvert)
it: Coordinata originale (prima della trasformazione di coordinate in netconvert)

en: Network coordinate
it: Coordinata di rete

en: Ready.
it: Terminato.

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Open a new sumo-gui window.
it: Apre una nuova finestra di sumo-gui.

en: &Open Simulation...
it: Apri simulazione...

en: Open a simulation (Configuration file).
it: Apre una simulazione (configurazione).

en: Open &Network...
it: Apri rete...

en: Open a network.
it: Apre una rete.

en: Open Shapes
it: Apri Forme

en: Load POIs and Polygons for visualization.
it: Carica punti di interesse e poligoni per la visualizazzione.

en: Open EdgeData
it: Apri EdgeData

en: Load edge related data for visualization.
it: Carica dati relativi agli archi utilizzati nella visualizzazione.

en: &Reload
it: &Ricarica

en: Reloads the simulation / the network.
it: Ricarica la simulazione / la rete.

en: Quick-Reload
it: Ricarica rapida

en: Reloads the simulation (but not network).
it: Ricarica soltanto la simulazione ma non la rete.

en: Save Configuration
it: Salvaguardi configurazione

en: Save current options as a configuration file.
it: Salvaguarda le opzioni attuali come file di configurazione.

en: Close
it: Chiudi

en: Close the simulation.
it: Chiude la simulazione.

en: &Quit
it: Chiudi

en: Quit the Application.
it: Chiude l'applicazione.

en: &Edit
it: Modifi&ca

en: Edit Selected...
it: Modifica selezione...

en: Opens a dialog for editing the list of selected items.
it: Apre un dialogo per cambiare la lista degli oggetti selezionati.

en: Select lanes which allow...
it: Scegli corsie che permettono...

en: Opens a menu for selecting a vehicle class by which to selected lanes.
it: Apre un menu per scegliere la classe di veicoli per la quale le corsie accessibili devono essere selezionate.

en: Set Breakpoint
it: Imposta punto di interruzione

en: Sets a breakpoint at the current simulation step
it: Mette un punto di interruzione per il passo di simulazione attuale

en: Set Breakpoint with offset
it: Imposta punto di interruzione anticipato

en: Sets a breakpoint at the current simulation step + offset configured in application settings
it: Mette un punto di interruzione al passo di simulazione attuale meno l'anticipo della configurazione

en: Edit Breakpoints
it: Modifica punti di interruzione

en: Opens a dialog for editing breakpoints.
it: Apre un dialogo per modificare i punti di interruzione.

en: Edit Visualisation
it: Modifica visualizzazione

en: Opens a dialog for editing visualization settings.
it: Apre un dialogo per modificare la configurazione di visualizzazione.

en: Edit Viewport
it: Modifica veduta

en: Opens a dialog for editing viewing area, zoom and rotation.
it: Apre un dialogo per modificare la veduta, zoom e rotazione inclusi.

en: Load additionals in netedit
it: Carica elementi addizionali in netedit

en: Load additionals in netedit.
it: Carica elementi addizionali in netedit.

en: Load demand in netedit
it: Carica domanda di traffico in netedit

en: Load demand in netedit.
it: Carica domanda di traffico in netedit.

en: Open in netedit
it: Apri in netedit

en: Opens current simulation in NETEDIT.
it: Apre la simulazione attuale in netedit.

en: Open network in netedit
it: Apri rete in netedit

en: Opens current network in NETEDIT.
it: Apre la rete attuale in netedit.

en: &Settings
it: &Configurazione

en: Application Settings
it: Configurazione dell'applicazione

en: Open a Dialog for Application Settings editing.
it: Apre un dialogo per modificare la configurazione al riguardo dell'applicazione.

en: Gaming Mode	Ctrl+G	Toggle gaming mode on/off.
it: Modo ludico	Ctrl+G	(Dis)attiva il modo ludico.

en: Full Screen Mode
it: Modo schermo intero

en: Toggle full screen mode on/off.
it: (Dis)attiva il modo schermo intero.

en: &Locate
it: &Localizza

en: &Junctions
it: &Nodi

en: Open a dialog for locating a Junction.
it: Apre un dialogo per localizzare un incrocio.

en: &Edges
it: &Archi

en: Open a dialog for locating an Edge.
it: Apre un dialogo per localizzare un arco.

en: &Vehicles
it: &Veicoli

en: Open a dialog for locating a Vehicle.
it: Apre un dialogo per localizzare un veicolo.

en: &Persons
it: &Persone

en: Open a dialog for locating a Person.
it: Apre un dialogo per localizzare una persona.

en: &Container
it: &Contenitore

en: Open a dialog for locating a Container.
it: Apre un dialogo per localizzare un contenitore.

en: &TLS
it: &Semafori

en: Open a dialog for locating a Traffic Light.
it: Apre un dialogo per localizzare un semaforo.

en: &Additional
it: &Addizionali

en: Open a dialog for locating an Additional Structure.
it: Apre un dialogo per localizzare una struttura addizionale.

en: P&oI
it: Punto di interesse

en: Open a dialog for locating a Point of Interest.
it: Apre un dialogo per localizzare un punto di interesse.

en: Po&lygon
it: Po&ligono

en: Open a dialog for locating a Polygon.
it: Apre un dialogo per localizzare un poligono.

en: Show Internal Structures
it: Mostra struttura interna

en: Show internal junctions and streets in locator dialog.
it: Mostra nodi ed archi interni nel dialogo di localizzazione.

en: Show Parking Vehicles
it: Mostra veicoli parcheggiati

en: Show parking vehicles in locator dialog.
it: Mostra veicoli parcheggiati nel dialogo di localizzazione.

en: Show vehicles outside the road network
it: Mostra veicoli fuori strada

en: Show vehicles that are teleporting or driving remote-controlled outside the road network in locator dialog.
it: Mostra veicoli fuori strada nel dialogo di localizzazione che vengono teleportati oppure controllati esternamente.

en: Simulation
it: Simulazione

en: Run
it: Esegui

en: Start/ Resume the simulation.
it: Esegue / ferma la simulazione.

[ctx: Simulation]
en: Stop
it: Ferma

en: Halt the simulation.
it: Ferma la simulazione.

en: Step
it: Passo

en: Perform one simulation step.
it: Esegue un passo di simulazione.

en: Delay+
it: Rallentamento+

en: Increase simulation step delay.
it: Aumenta il rallentamento per ogni passo di simulazione.

en: Delay-
it: Rallentamento-

en: Decrease simulation step delay.
it: Abbassa il rallentamento per ogni passo di simulazione.

en: Save
it: Salva

en: Save the current simulation state to a file.
it: Salva lo stato di simulazione attuale in un documento.

en: Load
it: Carica

en: Load simulation state for the current network from file.
it: Carica lo stato di simulazione per la rete attuale da file.

en: &Window
it: &Finestra

en: Open new view
it: Apri nuova veduta

en: Open a new microscopic view.
it: Apri una nuova veduta microscopica.

en: Open new 3D view
it: Apri nuova veduta 3D

en: Open a new 3D view.
it: Apri una nuova veduta 3D.

en: Tile &Horizontally
it: Dividi orizzontalmente

en: Tile the views horizontally.
it: Dividi le vedute orizzontalmente.

en: Tile &Vertically
it: Dividi verticalmente

en: Tile the views vertically.
it: Dividi le vedute verticalmente.

en: Cascade
it: Cascate

en: Cascade the views.
it: Posiziona le vedute a forma di cascate.

en: &Close
it: &Chiudi

en: Close the selected view.
it: Chiudi la veduta selezionata.

en: &Others...
it: &Altri...

en: Show Status Line
it: Mostra barra di stato

en: Toggle the Status Bar on/off.
it: Mostra / nasconde la barra di stato.

en: Show Message Window
it: Mostra finestra di messaggi

en: Toggle the Message Window on/off.
it: Mostra / nasconde la finestra di messaggi.

en: Show Simulation Time
it: Mostra tempo di simulazione

en: Toggle the Simulation Time on/off.
it: Mostra / nasconde il tempo di simulazione.

en: Show Simulation Delay
it: Mostra rallentamento della simulazione

en: Toggle the Simulation Delay Entry on/off.
it: Mostra / nasconde il rallentamento della simulazione.

en: Clear Message Window
it: Svuota finestra di messaggi

en: Clear the message window.
it: Svuota la finestra di messaggi.

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Online Documentation
it: &Documentazione in linea

en: Open Online documentation.
it: Va alla documentazione in linea.

en: Open Changelog.
it: Va al Changelog.

en: &Hotkeys
it: &Scorciatoie

en: Open Hotkeys.
it: Va alla lista dei tasti scorciatoia.

en: Open Tutorial.
it: Va alla lista dei tutorial.

en: Open feedback dialog.
it: Va al dialogo feedback.

en: &About
it: &Informazioni

en: About sumo-gui.
it: Informazioni su sumo-gui.

en: 	Open simulation	Open a simulation (Configuration file).
it: 	Apri simulazione	Apre un file di configurazione della simulazione.

en: 	Open network	Open a network.
it: 	Apri rete	Apre una rete.

en: 	Reload	Reloads the simulation / the network.
it: 	Ricarica	Ricarica la simulazione / la rete.

en: 	Run	Start/Resume the loaded simulation.
it: 	Esegui	Esegue / prosegue la simulazione.

en: 	Stop	Halt the running simulation.
it: 	Ferma	Ferma la simulazione in corso.

en: 	Step	Perform a single simulation step.
it: 	Passo	Esegue soltanto un passo di simulazione.

en: Time:	Toggle between time formats	Toggle between seconds and hour:minute:seconds display.
it: Formato dell'ora:	Scegli il formato dell'ora	Scegli il formato dell'ora tra secondi e ore:minuti:secondi.

en: Delay (ms):	Delay per simulated second	Delay per simulated second. Click to toggle between the last two delay values.
it: Rallentamento (ms):	Rallentamento per ogni secondo simulato	Rallentamento per ogni secondo simulato. Clicca per scegliere tra i due ultimi valori di rallentamento.

en: Scale Traffic:
it: Moltiplica domanda di traffico:

en: Scale traffic volume from running flows and from vehicles that are loaded incrementally from route files.
it: Moltiplica la domanda di traffico fatta di flussi e veicoli che vengono caricati a pezzi da file di itinerari.

en: Waiting Time:
it: Tempo d'attesa:

en: Time spent waiting accumulated for all vehicles
it: Tempo d'attesa accumulato di tutti i veicoli

en: Time Loss:
it: Tempo morto:

en: Time lost due to being unable to drive with maximum speed for all vehicles
it: Tempo morto accumulato di tutti i veicoli (di quando non sono potuti circolare alla loro velocità massima)

en: Distance (km):
it: Distanza (km):

en: Total distance driven by DRT vehicles
it: Distanza totale percorsa da veicoli DRT

en: Emergency Vehicle waiting time:
it: Tempo d'attesa dei veicoli di emergenza:

en: Time spent waiting accumulated for emergency vehicles
it: Tempo d'attesa accumulato dei veicoli di emergenza

en: Cl&ear Recent Networks
it: Svuota la cronica delle reti recenti

en: No Recent Networks
it: Nessuna rete recente

en: Recent Networks
it: Reti recenti

en: Cl&ear Recent Configs
it: Svuota cronica di configurazioni recenti

en: No Recent Configs
it: Nessuna configurazione recente

en: Recent Configs
it: Configurazioni recenti

en: Running %.
it: Sta eseguendo %.

en: Open Simulation Configuration
it: Apri configurazione di simulazione

en: Open Network
it: Apri rete

en: Open Shapes
it: Apri forme

en: Loading of % failed.
it: Caricamento fallito di %.

en: Open EdgeData
it: Apri EdgeData

en: Auto-Reloading.
it: Sta ricaricando automaticamente.

en: TraCI-Loading.
it: Sta ricaricando in seguito a TraCI.

en: Reloading.
it: Sta ricaricando.

en: Quick-Reloading.
it: Sta ricaricando (modo veloce).

en: Already loading!
it: Sta già caricando!

en: Save SUMO Configuration
it: Salva configurazione sumo

en: Configuration saved to %.
it: Configurazione salvata in %.

en: Could not save configuration to %.
it: Non ho potuto salvare öa configurazione in %.

en: No simulation loaded!
it: Nessuna simulazione caricata!

en: Save Simulation State
it: Salva stato di simulazione

en: Simulation state saved to '%'.
it: Salvato il stato di simulazione in '%'.

en: Load Simulation State
it: Carica stato di simulazione

en: State loaded from '%'.
it: Caricato stato di simulazione da '%'.

en: Failed to load state from '%' (%).
it: Il caricamento del stato di simulazione da '%' (%) è fallito.

en: Scale number of vehicles in simulation
it: Moltiplica il numero di veicoli nella simulazione

en: Open sumo config in netedit
it: Apri configurazione sumo in netedit

en: Loading of '%' failed!
it: Caricamento fallito di '%'!

en: '%' loaded.
it: Caricato '%'.

en: SUMO Interactive Traffic Light
it: SUMO Semaforo interattivo

en: SUMO Interactive Demand-Responsive-Transport
it: SUMO Trasporto a domanda interattivo

en: Simulation ended at time: %. (%)
it: Simulazione finita alle ore %. (%)

en: Simulation ended at time: %.
it: Simulazione finita alle ore %.

en: Reason:
it: Motivo:

en: Do you want to close all open files and views?
it: Desideri chiudere tutti i file e vedute?

en: Simulation ended
it: Simulazione finita

en: Loading '%'.
it: Sta caricando '%'.

en: seconds
it: secondi

en: Set breakpoint at %
it: Imposta un punto di interruzione a %

en: Could not load edgedata-files '%'
it: Non ho potuto caricare i file edgeData '%'

en: Quitting (on error).
it: Uscita (dopo un errore).

en: Simulation started with time: %.
it: Iniziata Simulazione al tempo: %.

en: Save Snapshot
it: Salva cattura

en: No file extension was specified - saving Snapshot as PNG.
it: Salvo il file come PNG perché nessuna estensione è stata specificata.

en: Saving failed.
it: Salvataggio fallito.

en: Snapshot successfully saved!
it: La cattura è stata salvata con successo!

en: Unknown Message ID in onCmdLocate
it: Codice identificativo sconosciuto in onCmdLocate

en: Junction Chooser
it: Selezione di incroci

en: Edge Chooser
it: Selezione di archi

en: Vehicle Chooser
it: Selezione di veicoli

en: Person Chooser
it: Selezione di persone

en: Container Chooser
it: Selezione di contenitori

en: Traffic Lights Chooser
it: Selezione di semafori

en: Additional Objects Chooser
it: Selezione di oggetto addizionali

en: POI Chooser
it: Selezione di punti di interesse

en: Polygon Chooser
it: Selezione di poligoni

en: phase names
it: nomi delle fasi

en: detectors
it: detettori

en: conditions
it: condizioni

en: Overflow in time computation occurred.
it: E accaduto un trabocco nel calcolo dell'ora.

en: Locate Junctions
it: Localizza incroci

en: Locate a junction within the network.
it: Localizza un incrocio nella rete.

en: Locate Edges
it: Localizza archi

en: Locate an edge within the network.
it: Localizza un arco nella rete.

en: Locate Vehicles
it: Localizza veicoli

en: Locate a vehicle within the network.
it: Localizza un veicolo nella rete.

en: Locate Persons
it: Localizza persone

en: Locate a person within the network.
it: Localizza una persona nella rete.

en: Locate Container
it: Localizza contenitori

en: Locate a container within the network.
it: Localizza un contenitore nella rete.

en: Locate TLS
it: Localizza semafori

en: Locate a tls within the network.
it: Localizza un semaforo nella rete.

en: Locate Additional
it: Localizza strutture addizionali

en: Locate an additional structure within the network.
it: Localizza una struttura addizionale nella rete.

en: Locate PoI
it: Localizza punti di interesse

en: Locate a PoI within the network.
it: Localizza un punto di interesse nella rete.

en: Locate Polygon
it: Localizza un poligono

en: Locate a Polygon within the network.
it: Localizza un poligono nella rete.

en: About Eclipse SUMO sumo-gui
it: Su Eclipse SUMO sumo-gui

en: Graphical user interface for the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
it: Interfaccia grafica per la simulazione del traffico microscopica e multimodale SUMO.

en: Includes JuPedSim %.%.%
it: Comprende JuPedSim %.%.%

en: This application is based on code provided by the Eclipse SUMO project.
it: Questa applicazione è basata su code del progetto Eclipse SUMO.

en: These core components are available under the conditions of the Eclipse Public License v2.
it: Questi componenti chiave vengono messi a disposizione alle condizioni del Eclipse Public License v2.

en: Quit on Simulation End
it: Esci dopo che la simulazione finisce

en: Autostart Simulation on Load and Reload
it: Inizia la simulazione automaticamente dopo averla caricata

en: Reload Simulation after finish (Demo mode)
it: Ricarica la simulazione quando finisce (modo mostra)

en: Locate elements when clicking on messages
it: Localizza elementi cliccando su dei messaggi

en: Breakpoint offset when clicking on time message
it: Differenza di tempo sommata al punto di interruzione creato cliccando su un messaggio temporale

en: Allow Textures
it: Attiva texture

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Breakpoints Editor
it: Editor di punti di interruzione

en: &Load
it: &Carica

en: &Save
it: &Salva

en: Clea&r
it: Sv&uota

en: Time
it: Ora

en: Load Breakpoints
it: Carica punti di interruzione

en: Save Breakpoints
it: Salva punti di interruzione

en: Storing failed!
it: Salvataggio fallito!

en: Time format error
it: Errore di formato dell'ora

en: - General problem solving
it: - Domande generali

en: - Send us an Email
it: - Mandaci un email

en: Hotkey '%' is not supported
it: La scorciatoia '%' è sconosciuta

en: GUI-triggered stop not implemented for meso
it: la fermata azionata attraverso l'interfaccia grafica non funziona nel modo mesoscopico

en: Hide Current Route
it: Nascondi l'itinerario attuale

en: Show Current Route
it: Mostra l'itinerario attuale

en: Hide Future Route
it: Nascondi l'itinerario futuro

en: Show Future Route
it: Mostra l'itinerario futuro

en: Hide All Routes
it: Nascondi tutti gli itinerari

en: Show All Routes
it: Mostra tutti gli itinerari

en: Draw looped routes
it: Disegna itinerari ciclici

en: Hide Best Lanes
it: Nascondi le corsie preferite

en: Show Best Lanes
it: Mostra le corsie preferite

en: Hide Link Items
it: Nascondi punti di collegamento

en: Show Link Items
it: Mostra punti di collegamento

en: Start Tracking
it: Inizia perseguimento

en: Stop Tracking
it: Termina perseguimento

en: Select Foes
it: Seleziona utenti in conflitto

en: Select transported
it: Seleziona passeggeri e merce

en: Abort stop
it: Imposta il veicolo in marcia

en: Stop
it: Fermata

en: Remove
it: Rimuovi

en: Vehicle parameter '%' key '%' is not a number for vehicle '%'.
it: Il parametro veicolare '%' (chiave '%') non è numerico per il veicolo '%'.

en: name
it: nome

en: begin position [m]
it: posizione iniziale [m]

en: end position [m]
it: posizione finale [m]

en: lines
it: linee

en: parking length [m]
it: lunghezza del parcheggio [m]

en: stopped vehicles [#]
it: numero di veicoli fermi [#]

en: last free pos [m]
it: ultima posizione libera [m]

en: waiting for:
it: aspettando:

en: interval start
it: inizio del periodo

en: interval end
it: fine del periodo

en: aspired flow [veh/h]
it: flusso prescelto [veh/h]

en: aspired speed
it: velocità prescelta

en: current flow [veh/h]
it: flusso attuale [veh/h]

en: current speed
it: velocità attuale

en: default speed
it: velocità standard

en: required vehicles
it: veicoli necessari

en: passed vehicles
it: veicoli passati

en: inserted vehicles
it: veicoli inseriti

en: removed vehicles
it: veicoli rimossi

en: cleared in jam
it: rimosso dalla congestione

en: inactive until
it: disattivato fino a

en: charging power [W]
it: potenza di ricarica [W]

en: total charging power [W]
it: potenza di ricarica totale [W]

en: charging efficiency [#]
it: efficienza di ricarica [#]

en: charge in transit [true/false]
it: ricarica in transito [true/false]

en: charge delay [s]
it: ritardo prima di iniziare la ricarica [s]

en: charge type
it: tipo di ricarica

en: waiting time [s]
it: tempo d'attesa [s]

en: stage
it: fase

en: stage index
it: indice della fase

en: start edge [id]
it: arco iniziale [id]

en: dest edge [id]
it: arco di destinazione [id]

en: arrivalPos [m]
it: posizione di arrivo [m]

en: edge [id]
it: arco [id]

en: position [m]
it: posizione [m]

en: speed [m/s]
it: velocità [m/s]

en: speed factor
it: fattore di velocità

en: angle [degree]
it: angolo [gradi]

en: desired depart [s]
it: partenza prescelta [s]

en: length
it: lunghezza

en: width
it: larghezza

en: height
it: altezza

en: minGap
it: distanza minima

en: mass [kg]
it: massa [kg]

en: maximum speed [m/s]
it: velocità massima [m/s]

en: length [m]
it: lunghezza [m]

en: lane
it: corsia

en: vTypes
it: tipi di veicoli (vTypes)

en: vehicles [#]
it: veicoli [#]

en: occupancy [%]
it: occupazione [%]

en: mean speed [m/s]
it: velocità media [m/s]

en: mean vehicle length [m]
it: lunghezza media dei veicoli [m]

en: jam number [#]
it: numero di code [#]

en: max jam length [veh]
it: lunghezza massima delle code [veh]

en: max jam length [m]
it: lunghezza massima delle code [m]

en: jam length sum [veh]
it: lunghezza totale delle code [veh]

en: jam length sum [m]
it: lunghezza totale delle code [m]

en: started halts [#]
it: arresti iniziati [#]

en: interval seen vehicles [#]
it: veicoli registrati nell'intervallo [#]

en: interval speed [m/s]
it: velocità d'intervallo [m/s]

en: interval occupancy [%]
it: occupazione nell'intervallo [%]

en: interval max jam length [m]
it: lunghezza massima delle code nell'intervallo [m]

en: last interval seen vehicles [#]
it: numero di veicoli incontrati nell'intervallo precedente [#]

en: last interval speed [m/s]
it: velocità nell'intervallo precedente [m/s]

en: last interval occupancy [%]
it: occupazione nell'intervallo precedente [%]

en: last interval max jam length [m]
it: lunghezza massima delle code nell'intervallo precedente [m]

en: vehicles within [#]
it: veicoli all'interno [#]

en: haltings [#]
it: numero di arresti [#]

en: last interval mean travel time [s]
it: tempo medio di percorrenza nell'intervallo precedente [s]

en: last interval mean haltings [#]
it: numero medio di arresti nell'intervallo precedente [#]

en: last interval mean time loss [s]
it: tempo morto medio nell'intervallo precedente [s]

en: last interval mean vehicle count [#]
it: numero medio di veicoli nell'intervallo precedente [#]

en: max speed [m/s]
it: velocità massima [m/s]

en: street name
it: nome della via

en: pending insertions [#]
it: inserzioni in attesa [#]

en: mean friction [%]
it: frizione media [%]

en: mean vehicle speed [m/s]
it: velocità media dei veicoli [m/s]

en: routing speed [m/s]
it: velocità per il calcolo d'itinerario [m/s]

en: time penalty [s]
it: pena di tempo [s]

en: brutto occupancy [%]
it: occupazione greggia [%]

en: edge flow [veh/h/m]
it: flusso di arco [veh/h/m]

en: segment index
it: indice del segmento

en: segment queues
it: code nel segmento

en: segment length [m]
it: lunghezza del segmento [m]

en: segment allowed speed [m/s]
it: limite di velocità del segmento [m/s]

en: segment jam threshold [%]
it: limite coda del segmento [%]

en: segment brutto occupancy [%]
it: occupazione greggia del segmento [%]

en: segment mean vehicle speed [m/s]
it: velocità media dei veicoli nel segmento [m/s]

en: segment flow [veh/h/m]
it: flusso del segmento [veh/h/m]

en: segment vehicles [#]
it: veicoli nel segmento [#]

en: segment leader leave time
it: ora di uscita dal segmento del veicolo di testa

en: segment headway [s]
it: intervallo di tempo tra mezzi nel segmento [s]

en: segment entry block time [s]
it: ora del blocco all'inizio del segmento [s]

en: Type Information:
it: Informazioni relative al tipo:

en: type [id]
it: tipo [id]

en: routing type [id]
it: tipo di instradamento [id]

en: jam threshold
it: limite di coda

en: junction control
it: controllo dell'incrocio

en: tls penalty
it: pena semaforo

en: tls flow penalty
it: pena flusso al semaforo

en: minor penalty
it: pena minore

en: overtaking
it: sorpasso

en: entered vehicles [-]
it: veicoli entrati [-]

en: vehicle length [m]
it: lunghezza del veicolo [m]

en: empty time [s]
it: tempo senza veicoli [s]

en: occupied time [s]
it: tempo occupato [s]

en: interval entered vehicles [#]
it: veicoli entrati nell'intervallo attuale [#]

en: last interval entered vehicles [#]
it: veicoli entrati nell'intervallo precedente [#]

en: type
it: tipo

en: Copy edge name to clipboard
it: Copia il nome dell'arco negli appunti

en: pos:
it: posizione:

en: height:
it: altezza:

en: Reopen lane
it: Riapri corsia

en: Reopen edge
it: Riapri arco

en: Reopen lane (override rerouter)
it: Riapri corsia (ignora rerouter)

en: Reopen edge (override rerouter)
it: Riapri arco (ignore rerouter)

en: Close lane
it: Chiudi corsia

en: Close edge
it: Chiudi arco

en: Add rerouter
it: Aggiungi rerouter

en: Select reachable
it: Seleziona accessibili/e

en: allowed speed [m/s]
it: limite di velocità [m/s]

en: width [m]
it: larghezza [m]

en: stored travel time [s]
it: tempo di percorrenza accumulato [s]

en: loaded weight
it: peso caricato

en: lane friction coefficient [%]
it: coefficiente di attrito della corsia [%]

en: netto occupancy [%]
it: occupazione netta [%]

en: edge type
it: tipo di arco

en: routing type
it: tipo di instradamento

en: priority
it: priorità

en: distance [km]
it: distanza [km]

en: allowed vehicle class
it: classe di veicoli ammessa

en: disallowed vehicle class
it: classe di veicoli esclusa

en: permission code
it: codice di ammissione

en: color value
it: valore del colore

en: bidi-lane
it: corsia bidirezionale

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
it: La rete è più larga di un anno luce. Riconsidera gli dati di ingresso.

en: Copy view geo-boundary to clipboard
it: Copia coordinate geografiche della veduta negli appunti

en: loaded vehicles [#]
it: veicoli caricati [#]

en: insertion-backlogged vehicles [#]
it: veicoli in coda per essere inseriti [#]

en: departed vehicles [#]
it: veicoli partiti [#]

en: running vehicles [#]
it: veicoli in corso [#]

en: arrived vehicles [#]
it: veicoli arrivati [#]

en: discarded vehicles [#]
it: veicoli omessi [#]

en: collisions [#]
it: collisioni [#]

en: halting [#]
it: fermi [#]

en: stopped [#]
it: veicoli fermi [#]

en: avg. speed [m/s]
it: velocità media [m/s]

en: avg. relative speed
it: media della velocità relativa

en: loaded persons [#]
it: persone caricate [#]

en: running persons [#]
it: persone in movimento [#]

en: jammed persons [#]
it: persone bloccate [#]

en: end time [s]
it: ora finale [s]

en: begin time [s]
it: ora iniziale [s]

en: step duration [ms]
it: durata del passo [ms]

en: simulation duration [ms]
it: durata della simulazione [ms]

en: idle duration [ms]
it: durata di inattività [ms]

en: duration factor
it: fattore di durata

en: updates per second
it: aggiornamenti al secondo

en: avg. updates per second
it: media di aggiornamenti al secondo

en: avg. trip length [m]
it: lunghezza media delle corse [m]

en: avg. trip duration [s]
it: durata media delle corse [s]

en: avg. trip waiting time [s]
it: tempo medio d'attesa durante una corsa [s]

en: avg. trip time loss [s]
it: tempo morto medio durante una corsa [s]

en: avg. trip depart delay [s]
it: ritardo medio di partenza delle corse [s]

en: avg. trip speed [m/s]
it: velocità media delle corse [m/s]

en: avg. walk length [m]
it: lunghezza media dei cammini [m]

en: avg. walk duration [s]
it: durata media dei cammini [s]

en: avg. walk time loss [s]
it: media di tempo morto nel corso di cammini [s]

en: nodes [#]
it: nodi [#]

en: edges [#]
it: archi [#]

en: total edge length [km]
it: lunghezza totale degli archi [km]

en: total lane length [km]
it: lunghezza totale delle corsie [km]

en: network version
it: versione della rete

en: Trying to set data value for the unknown edge '%'.
it: Sto provando a impostare dati per l'arco sconosciuto '%'.

en: Trying to set data value for the unknown relation from edge '%' to edge '%'.
it: Sto provando a impostare dati per la relazione sconosciuta tra l'arco '%' e l'arco '%'.

en: No data defined after simulation begin time.
it: Nessun dato definito dopo il tempo iniziale della simulazione.

en: occupancy [#]
it: occupazione [#]

en: capacity [#]
it: capacità [#]

en: alternatives [#]
it: alternative [#]

en: access badges
it: tessere di accesso

en: reservations [#]
it: prenotazioni [#]

en: reservation ids
it: codici identificativi delle prenotazioni

en: dest stop [id]
it: fermata di destinazione [id]

en: arrival position [m]
it: posizione di arrivo [m]

en: lane [id]
it: corsia [id]

en: vehicle [id]
it: veicolo [id]

en: stop duration [s]
it: durata dell'arresto [s]

en: desired max speed [m/s]
it: velocità desiderata massima [m/s]

en: Switch to '%'
it: Attiva '%'

en: Switch off
it: Spegni

en: Track Phases
it: Grafico delle ultime fasi

en: Show Phases
it: Grafico delle fasi tratte dal ciclo semaforico

en: Hide Detectors
it: Nascondi rivelatori

en: Show Detectors
it: Mostra rivelatori

en: Phase: %
it: Fase: %

en: Phase name: %
it: Nome della fase: %

en: program
it: programma

en: phase
it: fase

en: phase name
it: nome della fase

en: duration
it: durata

en: minDur
it: durata minima

en: maxDur
it: durata massima

en: running duration
it: durata in corso

en: earliestEnd
it: fine anticipata

en: latestEnd
it: fine tardiva

en: time in cycle
it: tempo nel ciclo

en: cycle time
it: durata del ciclo

en: req driveway
it: itinerario richiesto

en: blocking
it: bloccando

en: blocking driveways
it: itinerari bloccanti

en: rival
it: rivale

en: constraint
it: restrizione

en: shadow lane [id]
it: corsia ombra [id]

en: target lane [id]
it: corsia meta [id]

en: back lanes [id,..]
it: corsia della coda [id,..]

en: lateral offset [m]
it: spostamento laterale [m]

en: lateral speed [m/s]
it: velocità laterale [m/s]

en: acceleration [m/s^2]
it: accelerazione [m/s^2]

en: slope [degree]
it: pendenza [grado]

en: time gap on lane [s]
it: intervallo di tempo sulla corsia [s]

en: waiting time (accumulated, % s) [s]
it: tempo d'attesa (accumulato, % s) [s]

en: time since startup [s]
it: tempo dalla partenza [s]

en: time loss [s]
it: tempo morto [s]

en: impatience
it: impazienza

en: last lane change [s]
it: ultimo cambio di corsia [s]

en: depart delay [s]
it: ritardo in partenza [s]

en: odometer [m]
it: odometro [m]

en: remaining [#]
it: rimasti [#]

en: insertion period [s]
it: periodo di inserzione [s]

en: insertion probability
it: probabilità di inserzione

en: poisson rate
it: rata Poisson

en: stop info
it: informazione fermata

en: line
it: linea

en: fuel [mg/s]
it: carburante [mg/s]

en: electricity [Wh/s]
it: elettricità [Wh/s]

en: noise (Harmonoise) [dB]
it: rumore (Harmonoise) [dB]

en: devices
it: attrezzi

en: persons
it: persone

en: containers
it: contenitori

en: lcState right
it: stato di cambio corsia verso la destra

en: lcState left
it: stato di cambio corsia verso la sinistra

en: parking badges
it: tessere di parcheggio

en: lcState center
it: stato di cambio corsia centro

en: right side on edge [m]
it: lato destro sull'arco [m]

en: left side on edge [m]
it: lato sinistro sull'arco [m]

en: rightmost edge sublane [#]
it: frazione di corsia più a destra [#]

en: leftmost edge sublane [#]
it: frazione di corsia più a sinistra [#]

en: lane change maneuver distance [m]
it: distanza percorsa per un cambio corsia [m]

en: driveways
it: itinerari

en: present state of charge [Wh]
it: stato di carica attuale [Wh]

en: relative state of charge (SoC) [-]
it: stato di carica relativo [-]

en: current timestep charge [Wh]
it: caricato nel passo di simulazione attuale [Wh]

en: maximum charge rate [W]
it: rata massima di caricamento [W]

en: present electric current [A]
it: corrente elettrica presente [A]

en: speed mode
it: modo velocità

en: lane change mode
it: modo cambio corsia

en: height [m]
it: altezza [m]

en: minGap [m]
it: distanza minima [m]

en: vehicle class
it: classe di veicoli

en: emission class
it: classe di emissioni

en: car-following model
it: modello di guida

en: lane-change model
it: modello di cambio corsia

en: desired maximum speed [m/s]
it: velocità massima desiderata [m/s]

en: maximum acceleration [m/s^2]
it: accelerazione massima [m/s^2]

en: maximum deceleration [m/s^2]
it: decelerazione massima [m/s^2]

en: emergency deceleration [m/s^2]
it: decelerazione d'emergenza [m/s^2]

en: apparent deceleration [m/s^2]
it: decelerazione apparente [m/s^2]

en: imperfection (sigma)
it: imperfezione (sigma)

en: desired headway (tau) [s]
it: intervallo di tempo desiderato (tau) [s]

en: speedfactor
it: fattore di velocità

en: startupDelay [s]
it: ritardo di partenza [s]

en: action step length [s]
it: durata del passo di azione [s]

en: person capacity
it: capacità di persone

en: boarding time [s]
it: durata di salita [s]

en: container capacity
it: capacità di contenitori

en: loading time [s]
it: durata di caricamento [s]

en: minGapLat [m]
it: distanza laterale minima [m]

en: maxSpeedLat [m/s]
it: velocità laterale massima [m/s]

en: latAlignment
it: allineamento laterale

en: manoeuver Angle vs Times
it: angolo di manovra verso tempi

en: GUI version of the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
it: Versione grafica della simulazione microscopica e multimodale del traffico SUMO.

en: This system has no OpenGL support. Exiting.
it: Questo sistema non sostiene OpenGL. Uscita.

en: A microscopic, multi-modal traffic simulation.
it: Una simulazione microscopica e multimodale del traffico.

en: Close dialog automatically
it: Chiudi il dialogo automaticamente

en: Recomputing
it: Ricalcolo

en: Recomputing is needed
it: Ricalcolo necessario

en: Test coordinate
it: Coordinata di prova

en: netconvert config file
it: configurazione netconvert

en: network file
it: file di rete

en: OpenStreetMap file
it: file OpenStreetMap

en: netedit config file
it: configurazione netedit

en: sumo config file
it: configurazione sumo

en: Traffic Light definitions file
it: file di definizioni di semafori

en: EdgeTypes file
it: file di tipi di archi

en: Reloading netedit config file '%'
it: Caricamento ripetuto della configurazione netedit '%'

en: Reloading sumo config file '%'
it: Caricamento ripetuto della configurazione sumo '%'

en: Reloading network file '%'
it: Caricamento ripetuto della rete '%'

en: &Reload Netedit config
it: %Ricarica configurazione netedit

en: &Reload Sumo config
it: &Ricarica configurazione sumo

en: &Reload Network
it: &Ricarica rete

en: Loading of netedit config '%' failed
it: Il caricamento della configurazione netedit '%' è fallito

en: Loading of sumo config '%' failed
it: Il caricamento della configurazione sumo '%' è fallito

en: Loading of netconvert config '%' failed
it: Il caricamento della configurazione netconvert '%' è fallito

en: Loading of network '%' failed
it: Il caricamento della rete '%' è fallito

en: Loading of OSM Network '%' failed
it: Il caricamento della rete OSM '%' è fallito

en: Invalid Options. Nothing loaded
it: Opzioni invalide. Niente è stato caricato

en: Could not build projection. Nothing loaded
it: La proiezione non poteva essere creata. Niente è stato caricato

en: Invalid extension for config file. Only .netecfg, .sumocfg or .netccfg are allowed
it: Estensione invalida per un file di configurazione. Le uniche estensioni autorizzate sono -netecfg, -sumocfg e -netccfg

en: Invalid input network option. Load with either sumo/netedit/netconvert config or with --new option
it: Opzione di rete d'ingresso invalida. Caricane una con una configurazione sumo/netedit/netconvert oppure usa l'opzione --new

en: Netedit config '%' loaded
it: Configurazione netedit '%' caricata

en: Sumo config '%' loaded
it: Configurazione sumo '%' caricata

en: Netconvert config '%' loaded
it: Configurazione netconvert '%' caricata

en: Network '%' loaded
it: Rete '%' caricata

en: OSM Network '%' loaded
it: Rete OSM '%' caricata

en: Network '%' loaded through console
it: La rete '%' è stata caricata attraverso la consolle

en: New network successfully created
it: Nuova rete creata con successo

en: &Modes
it: &Modi

en: L&ock
it: &Blocca

en: &Processing
it: &Operazioni

en: &Tools
it: &Utensile

en: Assign
it: Assegna

en: Detectors
it: Rivelatori

en: Districts
it: Distretti

en: DRT
it: trasporto a chiamata

en: Import
it: Importa

en: Net
it: Rete

en: Output
it: Uscita

en: Route
it: Itinerario

en: TLS
it: Semaforo

en: Trigger
it: Generatore

en: Turn-defs
it: Definizioni di svolte (Turn-defs)

en: Visualization
it: Visualizzazione

en: Network computed
it: Rete computata

en: Press F5
it: Prema F5

en: Network requires recomputing
it: La rete richiede di essere ricomputata

en: Loading console arguments.
it: Caricamento degli argumenti di console.

en: Creating new network.
it: Sto creando una nuova rete.

en: Trying to load an empty network.
it: Tentando di caricare una rete vuota.

en: Loading network file '%'.
it: Caricamento del file di rete '%'.

en: Trying to load an empty configuration.
it: Tentando di caricare una configurazione vuota.

en: Loading configuration file '%'.
it: Caricamento del file di configurazione '%'.

en: Loading OSM file '%'.
it: Caricamento del file OSM '%'.

en: Recompute with volatile options
it: Ricomputa con opzioni volatili

en: Changes produced in the net due a recomputing with
it: Modifiche dovute a un ricalcolo della rete con

en: volatile options cannot be undone. Continue?
it: opzioni volatili non possono essere annullate. Desideri continuare?

en: Running '%'.
it: Eseguendo '%'.

en: Loading network '%' in SUMO-GUI.
it: Caricamento della rete '%' in sumo-gui.

en: Loading sumo config '%' in SUMO-GUI.
it: Caricamento della configurazione sumo '%' in sumo-gui.

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Reimposta

en: Front element
it: Elemento frontale

en: Mark element to be drawn above everything else
it: Segna questo elemento per essere disegnato sopra tutto il resto

en: Force save network
it: Forza salvataggio della rete

en: Saving network failed
it: Il salvataggio della rete è fallito

en: Network saved in '%'.
it: Rete salvata in '%'.

en: Could not save network in '%'.
it: Non ho potuto salvare la rete in '%'.

en: Plain XML saved with prefix '%'.
it: PlainXML salvato usando il prefisso '%'.

en: Saving plain xml failed
it: Il salvataggio del file PlainXML è fallito

en: plain XML file
it: file PlainXML

en: joined junctions file
it: file di incroci combinati

en: Joined junctions saved to '%'.
it: Incroci combinati salvati in '%'.

en: Saving joined junctions failed
it: Il salvataggio del file di incroci combinati è fallito

en: Saving of netedit configuration aborted (due network).
it: Il salvataggio della configurazione netedit è stato cancellato (a causa della rete).

en: Saving of netedit configuration aborted (due additional file).
it: Il salvataggio della configurazione netedit è stato cancellato (a causa del file di elementi addizionali).

en: Saving of netedit configuration aborted (due demand file).
it: Il salvataggio della configurazione netedit è stato cancellato (a causa del file di domanda).

en: Saving of netedit configuration aborted (due data file).
it: Il salvataggio della configurazione netedit è stato cancellato (a causa del file di dati).

en: Saving of netedit configuration aborted (due meanData file).
it: Il salvataggio della configurazione netedit è stato cancellato (a causa del file meanData).

en: Netedit configuration saved in '%'.
it: La configurazione netedit è stata salvata in '%'.

en: SUMO configuration saved in '%'.
it: La configurazione sumo è stata salvata in '%'.

en: Could not save netedit configuration in '%'.
it: Non ho potuto salvare la configurazione netedit in '%'.

en: Saving of SUMO configuration aborted
it: Interruzione del processo di salvataggio della configurazione SUMO

en: Could not save SUMO configuration in '%'.
it: Non ho potuto salvare la configurazione sumo in '%'.

en: TLS Programs saved in '%'.
it: Programmi semaforici salvati in '%'.

en: Saving TLS Programs failed
it: Il salvataggio dei programmi semaforici è fallito

en: EdgeType saved in '%'.
it: Tipi di archi salvati in '%'.

en: Saving edgeTypes failed
it: Il salvataggio dei tipi di archi è fallito

en: Additional elements file
it: File di elementi addizionali

en: load additionals from '%'
it: carica elementi addizionali da '%'

en: Loading of additional file '%' failed.
it: Il caricamento del file di elementi addizionali '%' è fallito.

en: Loading of additional file '%' successfully.
it: Il file di elementi addizionali '%' è stato caricato con successo.

en: reloading additionals
it: caricamento ripetuto degli elementi addizionali

en: Force save additional elements
it: Forza salvataggio degli elementi addizionali

en: Additionals saved.
it: Salvati gli elementi addizionali.

en: Saving additional aborted.
it: Il salvataggio degli elementi addizionali è stato interrotto.

en: Saving additional elements failed
it: Il salvataggio degli elementi addizionali è fallito

en: Additional elements as
it: Elementi addizionali in

en: Additional elements in unified file
it: Elementi addizionali nel file unificato

en: saving of unified additional elements in '%'
it: salvataggio unificato degli elementi addizionali in '%'

en: JuPedSim elements file
it: File di elementi JuPedSim

en: JuPedSim elements saved.
it: Gli elementi JuPedSim sono stati salvati.

en: Saving JuPedSim elements aborted.
it: Il salvataggio degli elementi JuPedSim è stato interrotto.

en: Saving JuPedSim elements failed
it: Il salvataggio degli elementi JuPedSim è fallito

en: Route elements file
it: File di itinerari

en: loading demand elements from '%'
it: caricamento degli elementi di domanda da '%'

en: Loading of route file '%' failed.
it: Il caricamento del file di itinerari '%' è fallito.

en: Loading of route file '%' successfully.
it: Il file di itinerari '%' è stato caricato con successo.

en: reloading demand elements
it: caricamento ripetuto degli elementi di domanda

en: Force save demand elements
it: Forza salvataggio degli elementi di domanda

en: Demand elements saved.
it: Salvati gli elementi di domanda.

en: Saving demand elements aborted.
it: Il salvataggio degli elementi di domanda è stato interrotto.

en: Saving demand elements failed
it: Il salvataggio degli elementi di domanda è fallito

en: Route elements
it: Elementi di itinerari

en: Route elements file in unified file
it: Elementi di itinerari nel file unificato

en: saving of unified demand elements in '%'.
it: salvataggio unificato degli elementi di domanda in '%'.

en: Data elements file
it: File di elementi di dati

en: loading data elements from '%'.
it: caricamento degli elementi di dati da '%'.

en: Loading of data file '%' failed.
it: Il caricamento del file di dati '%' è fallito.

en: Loading of data file '%' successfully.
it: Il file di dati '%' è stato caricato con successo.

en: reloading data elements
it: caricamento ripetuto degli elementi di dati

en: Force save data elements
it: Forza salvataggio degli elementi di dati

en: Data elements saved.
it: Salvati gli elementi di dati.

en: Saving data elements failed
it: Il salvataggio degli elementi di dati è fallito

en: Data elements file in unified file
it: Elementi di dati nel file unificato

en: saving of unified data elements in '%'
it: salvataggio unificato degli elementi di dati in '%'

en: MeanData elements file
it: File di elementi meanData

en: load meanDatas from '%'
it: caricamento degli elementi meanData da '%'

en: Loading of meandata file '%' failed.
it: Il caricamento del file meanData '%' è fallito.

en: Loading of meandata file '%' successfully.
it: Il file meanData '%' è stato caricato con successo.

en: reloading meanDatas
it: caricamento ripetuto degli elementi meanData

en: Force save meandata elements
it: Forza salvataggio degli elementi meanData

en: MeanDatas elements saved
it: Salvataggio degli elementi meanData eseguito

en: Saving MeanData elements aborted
it: Salvataggio degli elementi MeanData interrotto

en: Saving demand elements failed!
it: Il salvataggio degli elementi di domanda è fallito!

en: MeanData elements
it: Elementi MeanData

en: MeanData elements file in unified file
it: Elementi MeanData nel file unificato

en: saving of unified mean data elements in '%'
it: salvataggio unificato degli elementi di dati in '%'

en: % additional elements from '%'
it: % elementi addizionali da '%'

en: % additionals from '%'.
it: % elementi addizionali da '%'.

en: % of '%' failed.
it: % di '%' sono falliti.

en: % demand elements from '%'
it: % elementi di domanda da '%'

en: % demand elements from '%'.
it: % elementi di domanda da '%'.

en: % data elements from '%'
it: % elementi di dati da '%'

en: % data elements from '%'.
it: % elementi di dati da '%'.

en: % of % failed.
it: % di % falliti.

en: % meanData elements from '%'
it: % elementi meanData da '%'

en: % meanData elements from '%'.
it: % elementi meanData da '%.

en: % TLS programs from '%'.
it: % programmi di semafori da '%'.

en: % edge types from '%'.
it: % tipi di archi da '%'.

en: nets
it: reti

en: configs
it: configurazioni

en: New Network
it: Nuova rete

en: Create a new network.
it: Crea una nuova rete.

en: Open a new netedit window.
it: Apri una nuova finestra di netedit.

en: Generate Network
it: Genera rete

en: Create network using netgenerate.
it: Genera una rete usando netgenerate.

en: Load Netedit config...
it: Apri configurazione netedit...

en: Load a netedit configuration file.
it: Apre un file di configurazione di netedit.

en: Load Sumo config...
it: Apri configurazione sumo...

en: Load a SUMO configuration file.
it: Apre un file di configurazione di sumo.

en: Open Network...
it: Apri rete...

en: Open a SUMO network.
it: Apre una rete di sumo.

en: Open Netconvert Configuration...
it: Apri configurazione netconvert...

en: Open a configuration file with NETCONVERT options.
it: Apre un file di configurazione che contiene opzioni di netconvert.

en: Import Foreign Network...
it: Importa rete straniera...

en: Import a foreign network such as OSM.
it: Importa una rete straniera come per esempio OSM.

en: Save Network
it: Salva rete

en: Save the network.
it: Salva la rete.

en: Save Network As...
it: Salva rete come...

en: Save the network to another file.
it: Salva la rete in un altro file.

en: Save Plain XML...
it: Salva Plain XML...

en: Save a plain XML representation of the network.
it: Salva una representazione Plain XML della rete.

en: Save Joined Junctions...
it: Salva nodi combinati...

en: Save log of joined junctions (allows reproduction of joins).
it: Salva un protocollo dei nodi combinati che permette di riprodurre la combinazione.

en: Reload
it: Ricarica

en: Reload the network.
it: Ricarica la rete.

en: Reload Network
it: Ricarica rete

en: Netedit Config
it: Configurazione netedit

en: Sumo Config
it: Configurazione sumo

en: Traffic Lights
it: Semafori

en: Edge Types
it: Tipi di arco

en: Additionals and Shapes
it: Elementi addizioanli e forme

en: Demand Elements
it: Elementi di domanda

en: Data Elements
it: Elementi di dato

en: MeanData Elements
it: Elementi meanData

en: Allow undoing element loading
it: Permetti di annullare la carica degli elementi

en: Allow to undo loading of elements (Slow if a lot of elements are loaded)
it: Permette di annullare la carica degli elementi (lento se ci sono molti elementi caricati)

en: Close the network.
it: Chiude la rete.

en: Save Netedit Config
it: Salva configurazione netedit

en: Save netedit configuration file.
it: Salva la configurazione netedit in un file.

en: Save Netedit Config As...
it: Salva configurazione netedit con nome...

en: Save netedit configuration in a new file.
it: Salva la configurazione netedit in un file nuovo.

en: Reload Netedit Config
it: Ricarica configurazione netedit

en: Reload netedit configuration.
it: Ricarica la configurazione netedit.

en: Save Sumo Config
it: Salva configurazione sumo

en: Save sumo configuration file.
it: Salva la configurazione sumo.

en: Save Sumo Config As...
it: Salva configurazione sumo con nome...

en: Save sumo configuration in a new file.
it: Salva la configurazione sumo in un file nuovo.

en: Reload Sumo Config
it: Ricarica configurazione sumo

en: Reload sumo configuration.
it: Ricarica la configurazione sumo.

en: Load TLS Programs...
it: Carica piani semaforici...

en: Load programs for traffic lights in the current net.
it: Carica piani semaforici della rete attuale.

en: Save TLS Programs
it: Salva piani semaforici

en: Save all traffic light programs of the current network.
it: Salva tutti i piani semaforici della rete attuale.

en: Save TLS Programs As...
it: Salva piani semaforici con nome...

en: Save all traffic light programs of the current network to another file.
it: Salva tutti i piani semaforici della rete attuale in un file nuovo.

en: Reload TLS Programs
it: Ricarica piani semaforici

en: Reload TLS Programs.
it: Ricarica piani semaforici.

en: Load Edge Types...
it: Carica tipi di arco...

en: Load edge types in the current net.
it: Carica tipi di arco per la rete attuale.

en: Save Edge Types
it: Salva tipi di arco

en: Save edge types of the current net.
it: Salva tipi di arco della rete attuale.

en: Save Edge Types As...
it: Salva tipi di arco con nome...

en: Save edge types of the current net to another file.
it: Salva tipi di arco della rete attuale in un file nuovo.

en: Reload edge types
it: Ricarica tipi di arco

en: Reload edge types.
it: Ricarica tipi di arco.

en: Load Additionals...
it: Carica elementi addizionali...

en: Load additionals and shapes.
it: Carica elementi addizionali e forme.

en: Save Additionals
it: Salca elementi addizionali

en: Save additionals and shapes.
it: Salva elementi addizionali e forme.

en: Save Additionals unified as...
it: Salva elementi addizionali in modo unificato in...

en: Save all additional elements to the chosen file.
it: Salva tutti gli elementi addizionali nel file scelto.

en: Save JuPedSim Elements as...
it: Salva elementi JuPedSim in...

en: Save JuPedSim elements in a separated file.
it: Salva elementi JuPedSim in un file nuovo.

en: Reload Additionals
it: Ricarica elementi addizionali

en: Reload additionals.
it: Ricarica elementi addizionali.

en: Load Demand Elements...
it: Carica elementi di domanda...

en: Load demand elements.
it: Carica elementi di domanda.

en: Save Demand Elements
it: Salva elementi di domanda

en: Save demand elements.
it: Salva elementi di domanda.

en: Save Demand Elements unified as...
it: Salva elementi di domanda in modo unificato in...

en: Save all demand elements to the chosen file
it: Salva tutti gli elementi di domanda nel file scelto

en: Reload Demand Elements
it: Ricarica elementi di domanda

en: Reload demand elements.
it: Ricarica elementi di domanda.

en: Load Data Elements...
it: Carica elementi di dato...

en: Load data elements.
it: Carica elementi di dato.

en: Save Data Elements
it: Salva elementi di dato

en: Save data elements.
it: Salva elementi di dato.

en: Save Data Elements unified as...
it: Salva elementi di dati in modo unificato in...

en: Save all data elements to the chosen file.
it: Salva tutti gli elementi di dati nel file scelto.

en: Reload Data Elements
it: Ricarica elementi di dato

en: Reload data elements.
it: Ricarica elementi di dato.

en: Load MeanDatas...
it: Carica meanData...

en: Load meanDatas and shapes.
it: Carica meanData e forme.

en: Save MeanDatas
it: Salva meanData

en: Save meanDatas and shapes.
it: Salva meanData e forme.

en: Save MeanDatas unified as...
it: Salva elementi meanData in modo unificato in...

en: Save all meanData elements to the chosen file.
it: Salva tutti gli elementi meanData nel file scelto.

en: Reload MeanDatas
it: Ricarica meanData

en: Reload meanDatas.
it: Ricarica elementi meanData.

en: &Inspect
it: &Ispeziona

en: Inspect elements and change their attributes.
it: Ispeziona elementi e cambia i loro attributi.

en: &Delete
it: Rimuovi

en: Delete elements.
it: Rimuove elementi.

en: &Select
it: &Seleziona

en: Select elements.
it: Seleziona elementi.

en: &Move
it: S&posta

en: Move elements.
it: Sposta elementi.

en: &Edge
it: &Arco

en: Create junction and edges.
it: Crea nodi e archi.

en: &Traffic light
it: &Semaforo

en: Modes traffic lights over junctions.
it: Modo dei semafori.

en: &Connection
it: &Collegamento

en: Modes connections between lanes.
it: Collega due corsie tra di loro.

en: Pro&hibition
it: Precedenza

en: Modes connection prohibitions.
it: Modo per visionare le precedenze.

en: C&rossing
it: Passaggio pedonale

en: Create crossings between edges.
it: Crea passaggi pedonali tra due archi.

en: Create additional elements.
it: Crea elementi addizionali.

en: &Wire
it: &Catenaria

en: Create wires.
it: Crea catenarie.

en: TA&Z
it: Zona di assegnazione del traffico

en: Create Traffic Assignment Zones.
it: Crea zone di assegnazione del traffico.

en: &POI-Poly
it: Punti di interesse e poligoni

en: Create Points-Of-Interest and polygons.
it: Crea punti di interesse e poligoni.

en: Deca&ls
it: Immagini di fondo

en: Create decals.
it: Crea immagini di sfondo.

en: Create Routes.
it: Crea itinerari.

en: Route distribution
it: Distribuzione di itinerari

en: Create and edit route distributions.
it: Crea e modifica distribuzioni di itinerari.

en: Vehicle
it: Veicolo

en: Create vehicles.
it: Crea veicoli.

en: Type
it: Tipo

en: Create types (vehicles, person and containers).
it: Crea tipi (di veicoli, di persone e di contenitori).

en: TypeDistribution
it: Distribuzione di tipi

en: Create and edit type distributions.
it: Crea e modifica distribuzioni di tipi.

en: Create stops.
it: Crea fermate.

en: Person
it: Persona

en: Create persons.
it: Crea persone.

en: Person plan
it: Itinerario personale

en: Create person plans.
it: Crea itinerari personali.

en: Container
it: Contenitori

en: Create containers.
it: Crea contenitori.

en: Container plan
it: Itinerario di contenitori

en: Create container plans.
it: Crea itinerari di contenitori.

en: Create edgeData elements.
it: Crea elementi edgeData.

en: Create edgeRelation elements.
it: Crea elementi edgeRelation.

en: TA&ZRelation
it: Relazione tra zone di assegnazione di traffico

en: Create TAZRelation elements.
it: Crea relazioni tra zone di assegnazione del traffico.

en: Create MeanData edge/lanes.
it: Crea archi o corsie MeanData.

en: Show grid
it: Mostra griglia

en: Hide junction shape
it: Nascondi la forma del incrocio

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position
it: Disegna veicoli distributi nella corsia oppure nella posizione di partenza

en: Show demand elements
it: Mostra elementi di domanda

en: Clicking should target lanes
it: Accedi direttamente alle corsie cliccando

en: Show connections over junctions
it: Mostra collegamenti sopra gli incroci

en: Hide connections
it: Nascondi collegamenti

en: Show sub-additional elements
it: Mostra elementi figli di elementi addizionali

en: Show TAZ elements
it: Mostra zone di assegnazione del traffico

en: Selecting multiple edges automatically select their junctions
it: Selezioni incroci adiacenti automaticamente quando più archi vengono selezionati

en: Clicking should apply state changes to all phases of TLS plan
it: Applica il stato cambiato ad ogni fase del piano semaforico cliccando

en: Don't ask for confirmation before merging junction
it: Non chiedere conferma prima di combinare degli incroci

en: Create consecutive edges
it: Crea archi consecutivi

en: Create an edge in the opposite direction
it: Crea un arco nella direziona opposta

en: Apply mouse movement to elevation
it: Usa il movimento mouse per cambiare il livello

en: Show bubbles over junctions shapes
it: Mostra sfere semaforiche sopra gli incroci

en: Draw vehicles spread/depart position
it: Disegna veicoli distribuiti/alla posizione di partenza

en: Show shapes
it: Mostra forme

en: Show all trips
it: Mostra tutte le corse

en: Show all person plans
it: Mostra tutti gli itinerari personali

en: Lock selected person
it: Blocca la persona selezionata

en: Show all container plans
it: Mostra tutti gli itinerari di contenitori

en: Lock selected container
it: Blocca il contenitore selezionato

en: Show non-inspected demand elements
it: Mostra elementi di domanda non ispezionati

en: Show number of overlapped routes
it: Mostra la quantità di itinerari sovrapposti

en: Show additionals
it: Mostra elementi addizionali

en: Draw TAZRel from center
it: Disegna relazione origine-destinazione partendo dal centro

en: Draw TAZ fill
it: Disegna zone di assegnazione del traffico riempite

en: Only draw TAZRel from
it: Disegna soltanto relazioni origine-destinazione uscente

en: Only draw TAZRel to
it: Disegna soltanto relazioni origine-destinazione entrante

en: Undo the last change.
it: Annulla l'ultimo cambio.

en: Redo the last change.
it: Reimposta l'ultimo cambio.

en: Show undo/redo history
it: Mostra l'elenco di annullamenti e reimpostazioni

en: Open undo/redo history dialog.
it: Apri il dialogo con l'elenco di annullamenti e reimpostazioni.

en: Allow undo-redo
it: Permetti annullazione-reimpostazione

en: Mark current inspected element as front element
it: Segna l'elemento attualmente ispezionato come elemento frontale

en: Load additionals in sumo-gui
it: Carica elementi addizionali in sumo-gui

en: Load additionals in sumo-gui.
it: Carica elementi addizionali in sumo-gui.

en: Load demand in sumo-gui
it: Carica domanda in sumo-gui

en: Load demand in sumo-gui.
it: Carica domanda in sumo-gui.

en: Open in sumo-gui
it: Apri in sumo-gui

en: Opens the sumo-gui application with the current network.
it: Apre l'applicazione sumo-gui con la rete attuale.

en: &Lanes
it: &Corsie

en: &Connections
it: C&ollegamenti

en: C&rossings
it: Passaggi p&edonali

en: Walkin&gAreas
it: &WalkingAreas

en: &Additionals
it: Elementi &addizionali

en: &TAZs
it: &Zone di assegnazione del traffico

en: &Wires
it: &Catenarie

en: &Polygons
it: &Poligoni

en: P&OIs
it: P&unti di interesse

en: WalkableAreas
it: Aree pedonali

en: Obstacles
it: Ostacoli

en: &Routes
it: %Itinerari

en: Person&Trips
it: Corse

en: &Walks
it: Cammini

en: Ri&des
it: Passaggi

en: &Containers
it: &Contenitori

en: Tra&nsports
it: Trasporti

en: Trans&hips
it: Trasbordi

en: Stop&s
it: Fermate

en: &EdgeDatas
it: &EdgeData

en: E&dgeRelDatas
it: Dati di relazioni tra archi

en: Edge&TAZRel
it: Relazione tra archi e zone di assegnazione del traffico

en: Lock selected elements
it: Blocca elementi selezionati

en: selected elements
it: elementi selezionati

en: Lock all elements
it: Blocca tutti gli elementi

en: all elements
it: tutti gli elementi

en: Unlock all elements
it: Sblocca tutti gli elementi

en: Compute Junctions
it: Compiuta incroci

en: Compute junction shape and logic.
it: Compiuta le forme e le logiche degli incroci.

en: Compute Junctions with volatile options
it: Compiuta incroci con opzioni volatili

en: Compute junction shape and logic using volatile junctions.
it: Compiuta le forme e le logiche degli incroci utilizzando opzioni volatili.

en: Clean Junctions
it: Ordinare incroci

en: Remove solitary junctions.
it: Rimuove incroci isolati.

en: Join Selected Junctions
it: Combini incroci selezionati

en: Join selected junctions into a single junction.
it: Combina gli incroci selezionati per farne un incrocio commune.

en: Clean invalid crossings
it: Rimuovi passaggi pedonali invalidi

en: Clear invalid crossings.
it: Rimuove passaggi pedonali invalidi.

en: Recompute Network in Data Mode
it: Ricompiuta rete in modo Data

en: Compute demand
it: Compiuta domanda

en: Computes demand elements.
it: Compiuta elementi di domanda.

en: Clean routes
it: Ordina itinerari

en: Removes routes without vehicles.
it: Rimuove itinerari senza veicoli associati con essi.

en: Join routes
it: Combina itinerari

en: Joins routes with the same edges.
it: Combina itinerari che passano per gli stessi archi.

en: Adjust person plans
it: Modifica itinerari personali

en: Adjust person plans (start/end positions, arrival positions, etc.)
it: Modifica itinerari personali (posizioni di partenza/arrivo etc.)

en: Clean invalid route elements
it: Rimuovi itinerari invalidi

en: Clear elements with an invalid path (routes, Trips, Flows...).
it: Rimuove elementi che contengono un itinerario invalido.

en: Sumo options
it: Opzioni sumo

en: Configure sumo Options.
it: Configura opzioni sumo.

en: Options
it: Opzioni

en: Configure netedit Options.
it: Configura opzioni netedit.

en: &WalkingAreas
it: &WalkingArea

en: Open a dialog for locating a Walking Area.
it: Apre un dialogo per localizzare un elemento WalkingArea.

en: &Route
it: &Itinerario

en: Open a dialog for locating a Route.
it: Apre un dialogo per localizzare un itinerario.

en: &Stops
it: &Fermate

en: Open a dialog for locating a Stop.
it: Apre un dialogo per localizzare una fermata.

en: Toggle this Status Bar on/off.
it: Mostre/nasconde la barra di stato.

en: Clear the Message Window.
it: Svuota la finestra di messaggi.

en: Online Documentation
it: Documentazione in linea

en: Changelog
it: Registro delle modifiche

en: Hotkeys
it: Scorciatoie

en: Feedback
it: Riscontro

en: Open feedback channels.
it: Va ai canali feedback.

en: About
it: Su di

en: About netedit.
it: Su netedit.

en: &Network
it: &Rete

en: Select network mode.
it: Va al modo rete.

en: &Demand
it: &Domanda

en: Select demand mode.
it: Va al modo di domanda.

en: &Data
it: &Dati

en: Select data mode.
it: Va al modo dati.

en: There are invalid options in sumo configuration '%'.
it: Ci sono opzioni invalide nella configurazione sumo '%'.

en: Could not load sumo configuration '%':
     %
it: Non ho potuto caricare la configurazione sumo '%':
     %

en: No network defined in sumo configuration '%'.
it: La configurazione sumo '%' non fa riferimento a nessuna rete.

en: There are invalid options in netconvert configuration '%'.
it: Ci sono opzioni invalide nella configurazione netconvert '%'.

en: Could not load netconvert configuration '%':
     %
it: Non ho potuto caricare la configurazione netconvert '%':
     %

en: There are invalid options in netedit configuration '%'.
it: Ci sono opzioni invalide nella configurazione netedit '%'.

en: Could not load netedit configuration '%':
     %
it: Non ho potuto caricare la configurazione netedit '%':
     %

en: Extended
it: Esteso

en: Flow
it: Flusso

en: Internal
it: Interno

en: list of
it: elenco di

en: non-negative
it: non negativo

en: discrete
it: discreto

en: unique
it: unico

en: integer
it: numero integro

en: float
it: numero in virgola mobile

en: boolean
it: valore booleano

en: string
it: sequenza di caratteri

en: position
it: posizione

en: color
it: colore

en: vClass
it: classe di veicoli

en: filename
it: nome di file

en: (Existent)
it: (esistente)

en: probability
it: probabilità

en: angle
it: angolo

en: Attribute '%' already inserted
it: L'attributo '%' è già stato inserito

en: cancelled by user
it: cancellato dall'utente

en: Error running tool using boost::process
it: Errore eseguendo un'utensile attraverso boost::process

en: starting process...
it: inizio del processo...

en: error processing command
it: errore accaduto eseguendo il commando

en: process finished
it: processo terminato

en: Performing initial computation ...
it: Sto eseguendo la computazione iniziale...

en: Failed to build network.
it: Non è stato possibile costruire la rete.

en: Start plain GUI with empty net
it: Avvia l'interfaccia grafica con una rete vuota

en: Open a SUMO network
it: Apri una rete sumo

en: Open a configuration file (netedit or netconvert config)
it: Apri un file di configurazione (netedit o netconvert)

en: Open a SUMO config file
it: Apri un file di configurazione sumo

en: Load netedit config
it: Carica configurazione netedit

en: Load sumo config
it: Carica configurazione sumo

en: Load netconvert config
it: Carica configurazione netconvert

en: Load additional and shapes descriptions from FILE(s)
it: Carica elementi addizionali e forme da FILE(s)

en: Load demand elements descriptions from FILE(s)
it: Carica elementi di domanda da FILE(s)

en: Load data elements descriptions from FILE(s)
it: Carica elementi dati da FILE(s)

en: Load meanData descriptions from FILE(s)
it: Carica meanData da FILE(s)

en: Reset path values (additional, route, data...) after loading netedit config
it: Resetta i percorsi (degli elementi addizionali, itinerari, dei dati, ...) dopo aver caricato una configurazione netedit

en: If enabled, automatically save a netconvert configuration after saving a netedit config
it: Se impostato una configurazione netconvert sarà salvata automaticamente dopo salvare una configurazione netedit

en: Load element selection
it: Carica selezione di elementi

en: Test file
it: File prova

en: File in which TLS Programs must be saved
it: File nel quale i piani semaforici deveno essere salvati

en: File in which edgeTypes must be saved
it: File nel quale i tipi di arco devono essere salvati

en: Start netedit with a new network
it: Avvia netedit con una rete vuota

en: Write attribute help to file
it: Aggiungi esplicazione dell'attributo nel file

en: Ignore question dialog during changing between supermodes in undo-redo
it: Ignora il dialogo di conferma del cambio supermodi nella cronologia annulla-reimposta

en: Ignore additional elements during loading of sumo-configs
it: Ignora elementi addizionali durante il caricamento delle configurazioni sumo

en: Ignore route elements during loading of sumo-configs
it: Ignora elementi di itinerari durante il caricamento di configurazioni sumo

en: If the lane is shorter than the additional, automatically enable friendlyPos
it: Attiva friendlyPos automaticamente se la corsia è più corta dell'elemento addizionale

en: If enabled, loaded elements will be saved regardless of whether they have been edited or not (usually used in netedit test)
it: Se impostato degli elementi caricati saranno salvati indipendentemente di essere stati modificati o meno (utilizzato frequentemente nei test netedit)

en: Prefix for node naming
it: Prefisso per la denominazione dei nodi

en: Prefix for edge naming
it: Prefisso per la denominazione degli archi

en: Enable edge-infix (<fromNodeID><infix><toNodeID>)
it: Attiva infisso per archi (<fromNodeID><infisso><toNodeID>)

en: Prefix for busStop naming
it: Prefisso per la denominazione di fermate degli autobus (busStop)

en: Prefix for trainStop naming
it: Prefisso per la denominazione di fermate dei treni (trainStop)

en: Prefix for containerStop naming
it: Prefisso per la denominazione di fermate per contenitori (containerStop)

en: Prefix for chargingStation naming
it: Prefisso per la denominazione di stazioni di ricarica (chargingStation)

en: Prefix for parkingArea naming
it: Prefisso per la denominazione di parcheggi (parkingArea)

en: Prefix for e1Detector naming
it: Prefisso per la denominazione di rivelatori e1Detector

en: Prefix for e2Detector naming
it: Prefisso per la denominazione di rivelatori e2Detector

en: Prefix for e3Detector naming
it: Prefisso per la denominazione di rivelatori e3Detector

en: Prefix for e1InstantDetector naming
it: Prefisso per la denominazione di rivelatori e1InstantDetector

en: Prefix for rerouter naming
it: Prefisso per la denominazione di elementi rerouter

en: Prefix for calibrator naming
it: Prefisso per la denominazione di elementi calibrator

en: Prefix for routeProbe naming
it: Prefisso per la denominazione di elementi routeProbe

en: Prefix for variable speed sign naming
it: Prefisso per la denominazione di limitazioni della velocità dinamiche

en: Prefix for traction substation naming
it: Prefisso per la denominazione di sottostazioni elettriche

en: Prefix for overhead wire naming
it: Prefisso per la denominazione di catenarie

en: Prefix for polygon naming
it: Prefisso per la denominazione di poligoni

en: Prefix for poi naming
it: Prefisso per la denominazione di punti di interesse

en: Prefix for jps walkable area naming
it: Prefisso per il nome di aree pedonali JuPedSim

en: Prefix for jps obstacle naming
it: Prefisso per il nome di ostacoli JuPedSim

en: Prefix for route naming
it: Prefisso per la denominazione di itinerari (route)

en: Prefix for route distribution naming
it: Prefisso per il nome di distribuzioni di itinerari

en: Prefix for type naming
it: Prefisso per il nome di tipi

en: Prefix for type distribution naming
it: Prefisso per il nome di distribuzioni di tipi

en: Prefix for vehicle naming
it: Prefisso per la denominazione di veicoli

en: Prefix for trip naming
it: Prefisso per la denominazione di corse (trip)

en: Prefix for flow naming
it: Prefisso per la denominazione di flussi (flow)

en: Prefix for person naming
it: Prefisso per la denominazione di persone

en: Prefix for personFlow naming
it: Prefisso per la denominazione di flussi di persone (personFlow)

en: Prefix for container naming
it: Prefisso per la denominazione di contenitori

en: Prefix for containerFlow naming
it: Prefisso per la denominazione di flussi di contenitori (containerFlow)

en: Prefix for dataSet naming
it: Prefisso per il nome degli elementi dataSet

en: Prefix for meanDataEdge naming
it: Prefisso per la denominazione di elementi meanDataEdge

en: Prefix for meanDataLane naming
it: Prefisso per la denominazione di elementi meanDataLane

en: Disable icons of special lanes
it: Disattiva icone delle corsie speciali

en: Disable textures
it: Disattiva texture

en: Load visualisation settings from FILE
it: Carica configurazione di visualizzazione da FILE

en: Load current viewport from registry
it: Carica veduta attuale da registry

en: Create initial window with the given x,y size
it: Crea una finestra iniziale con le misure x,y date

en: Create initial window at the given x,y position
it: Crea una finestra alla posizione data x,y

en: Enable overlay for screen recognition
it: Attiva l'interferenza per l'identificazione del monitore

en: Enable output messages during GUI-Testing
it: Attiva messaggi uscita durante il test dell'interfaccia grafica

en: Enable output messages during GUI-Testing specific of gl functions
it: Attiva messaggi uscita durante il test dell'interfaccia grafica al riguardo di funzioni GL

en: Save gui settings in the given settings-output file
it: Salva configurazione di visualizzazione nel file indicato

en: Defines the begin time in seconds; The simulation starts at this time
it: Definisce l'ora iniziale in secondi; La simulazione inizia all'ora indicata

en: Defines the end time in seconds; The simulation ends at this time
it: Definisce l'ora finale in secondi; La simulazione termina alL'ora indicata

en: Length of the default interval length between action points for the car-following and lane-change models (in seconds). If not specified, the simulation step-length is used per default. Vehicle- or VType-specific settings override the default. Must be a multiple of the simulation step-length.
it: Durata del intervallo (in secondi) tra due action point usati nei modelli di guida e di cambio corsia. Verrà usata la durata del passo di simulazione se non specificata. Può essere definita separatamente per tipi di veicoli (vType) o veicoli singoli. Deve essere multiplo della durata del passo di simulazione.

en: Select default speed deviation. A negative value implies vClass specific defaults (0.1 for the default passenger class)
it: Scegli la varianza standard della velocità. Se un valore negativo viene dato vengono usati valori standard differenziati per ogni classe di veicoli (0.1 per la classe passenger)

en: Failed to reset options.
it: Il processo di resettare le opzioni è fallito.

en: create edge
it: crea arco

en: delete junction
it: rimuovi incrocio

en: delete edge
it: rimuovi arco

en: replace edge
it: sostituisci arco

en: delete lane
it: rimuovi corsia

en: delete connection
it: rimuovi collegamento

en: delete crossing
it: rimuovi passaggio pedonale

en: delete
it: rimuovi

en: Trying to delete a default Vehicle Type
it: Cerco di rimuovere un tipo di veicoli standard

en: duplicate lane
it: duplica corsia

en: split edge
it: taglia arco

en: split edges
it: taglia archi

en: reverse edge
it: rivolta arco

en: add reversed edge
it: aggiungi arco rivoltato

en: merge junctions
it: combina incroci

en: select roundabout
it: seleziona rotatoria

en: create roundabout
it: crea rotatoria

en: Forced computing junctions with volatile options ...
it: Computazione forzata degli incroci con opzioni volatili...

en: Forced computing junctions ...
it: Computazione forzata degli incroci ...

en: Computing junctions with volatile options ...
it: Computazione degli incroci con opzioni volatili ...

en: Computing junctions ...
it: Sto computando gli incroci ...

en: Loading of additional file failed:
it: Caricamento del file di elementi addizionali fallito:

en: Loading of additional file successfully:
it: File di elementi caricato con successo:

en: Loading of route file failed:
it: Caricamento del file di itinerari fallito:

en: Loading of route file successfully:
it: File di itinerari caricato con successo:

en: Loading of data file failed:
it: Caricamento del file di dati fallito:

en: Loading of data file successfully:
it: File di dati caricato con successo:

en: Loading of meandata file failed:
it: Caricamento del file meanData fallito:

en: Loading of meandata file successfully:
it: File meanData caricato con successo:

en: Finished computing junctions.
it: Finito di computare gli incroci.

en: Computing demand elements ...
it: Sto computando gli elementi di domanda ...

en: Finished computing demand elements.
it: Finito di computare gli elementi di domanda.

en: Computing data elements ...
it: Sto computando gli elementi di dati ...

en: Finished computing data elements.
it: Finito di computare gli elementi di dati.

en: Position of joined junction
it: Posizione del incrocio combinato

en: There is another unselected junction in the same position of joined junction.
it: C'è un altro incrocio non selezionato alla stessa posizione di quello combinato.

en: It will be joined with the other selected junctions. Continue?
it: Sarà combinato con gli altri incroci selezionati. Confermi?

en: Clear crossings
it: Rimuovi passaggi pedonali

en: There are no invalid crossings to remove.
it: Non ci sono passaggi pedonali invalidi da rimuovere.

en: Crossings will be cleared. Continue?
it: I passaggi pedonali saranno rimossi. Confermi?

en: clear crossings
it: rimuovi passaggi pedonali

en: clear junctions
it: rimuovi incroci

en: clear unused routes
it: rimuovi itinerari inutilizzati

en: merge routes
it: combina itinerari

en: adjust person plans
it: modifica piani personali

en: remove invalid demand elements
it: rimuovi elementi di dato invalidi

en: replace junction by geometry
it: sostituisci incrocio con nodo geometrico

en: Junction isn't removable
it: l'incrocio non può essere rimosso

en: split junction
it: separa incrocio

en: Could not rename split node to '%'
it: Non ho potuto cambiare il nome del nodo separato a '%'

en: clear junction connections
it: rimuovi collegamenti

en: reset junction connections
it: resetta collegamenti

en: clear additional elements
it: rimuovi elementi addizionali

en: clear demand elements
it: rimuovi elementi di domanda

en: clear data elements
it: rimuovi elementi di dati

en: clear meanData elements
it: rimuovi elementi meanData

en: Duplicated ID
it: ID duplicata

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
it: La rete è più larga di un anno luce. Riconsidera gli dati di ingresso.

en: Default vType doesn't exist
it: Il tipo di veicoli (vType) standard non è presente

en: network
it: rete

en: additional elements
it: elementi addizionali

en: demand elements
it: elementi di domanda

en: data elements
it: elementi di dati

en: meanData elements
it: elementi meanData

en: Redo replace in TLS
it: Reimposta sostituzione semaforo

en: Undo replace in TLS
it: Annulla sostituzione semaforo

en: Attribute '%' not defined
it: L'attributo '%' non è definito

en: Attribute '%' doesn't exist
it: L'attributo '%' non esiste

en: Invalid index '%' used in getAttributeProperties(int)
it: Indice invalido '%' usato in getAttributeProperties(int)

en: Property for tag '%' not defined
it: La proprietà del tag '%' è indefinita

en: Root
it: Radice

en: Supermode network
it: Supermodo rete

en: Supermode demand
it: Supermodo domanda

en: Supermode data
it: Supermodo dati

en: Network elements
it: Elementi di rete

en: Additional elements
it: Elementi addizionali

en: Stopping places
it: Luoghi di fermata

en: Wire elements
it: Elementi di cateneria

en: Shape elements
it: Elementi di forme

en: JuPedSim elements
it: Elementi JuPedSim

en: TAZ elements
it: Elementi di zone di assegnazione del traffico

en: Vehicles
it: Veicoli

en: Flows
it: Flussi

en: Vehicle flows
it: Flussi di veicoli

en: Vehicle stops
it: Fermate di veicoli

en: Person plans
it: Piani personali

en: Person trips
it: Corse di persone

en: Person rides
it: Passaggi di persone

en: Person walks
it: Cammini di persone

en: Person stop
it: Soste di persone

en: Container plans
it: Piani di contenitori

en: Container transports
it: Trasporti di contenitori

en: Container tranships
it: Trasbordi di contenitori

en: Container stops
it: Fermate di contenitori

en: Datas
it: Dati

en: Junction
it: Incrocio

en: The x-y-z position of the node on the plane in meters
it: La posizione x-y-z del nodo sul piano in metri

en: An optional type for the node
it: Un tipo opzionale per il nodo

en: A custom shape for that node
it: Una forma personalizzata per il nodo

en: Optional turning radius (for all corners) for that node in meters
it: Raggio di svolta opzionale (valido per tutti angoli del nodo) in metri

en: Whether the junction-blocking-heuristic should be activated at this node
it: Se l'euristica per bloccare l'incrocio viene attivata per questo nodo

en: How to compute right of way rules at this node
it: Metodo per computare le regole di precedenza di questo nodo

en: Whether this junction is at the fringe of the network
it: Se questo nodo si trova al bordo della rete

en: Whether this junction may be considered when guessing roundabouts
it: Se questo incrocio può essere considerato nel processo di indovinare le rotatorie

en: An optional type for the traffic light algorithm
it: Un tipo opzionale del algoritmo semaforico

en: An optional layout for the traffic light plan
it: Uno schema opzionale per il piano semaforico

en: An optional id for the traffic light program
it: Un codice identificativo opzionale per il piano semaforico

en: Whether this junction is part of a roundabout
it: Se questo incrocio fa parte di una rotatoria

en: EdgeType
it: Tipo di arco

en: The number of lanes of the edge
it: Il numero di corsie del arco

en: The maximum speed allowed on the edge in m/s
it: La velocità massima ammessa su questo arco in m/s

en: The spreadType defines how to compute the lane geometry from the edge geometry (used for visualization)
it: Il spreadType definisce come la forma della corsia deriva dalla forma del arco (utilizzato soltanto nella visualizzazione)

en: The priority of the edge
it: La priorità del arco

en: Lane width for all lanes of this edge in meters (used for visualization)
it: Larghezza di ognuna delle corsie di questo arco (utilizzata per la visualizzazione)

en: The width of the sidewalk that should be added as an additional lane
it: La larghezza del marciapiede che si dovrebbe aggiungere come corsia addizionale

en: The width of the bike lane that should be added as an additional lane
it: La larghezza della pista ciclabile che si dovrebbe aggiungere come corsia addizionale

en: LaneType
it: Tipo di corsia

en: The maximum speed allowed on the lane in m/s
it: La velocità massima ammessa su questa corsia in m/s

en: Lane width for all lanes of this type in meters (used for visualization)
it: Larghezza di corsia in metri per tutte le corsie di questo tipo (utilizzata per la visualizzazione)

en: Edge
it: Arco

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall start at
it: Il nome del nodo tratto dal file di nodi dove deve iniziare l'arco

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall end at
it: Il nome del nodo tratto dal file di nodi dove deve terminare l'arco

en: The name of a type within the SUMO edge type file
it: Il nome di un tipo tratto dal file di tipi di archi

en: If the shape is given it should start and end with the positions of the from-node and to-node
it: Se la forma viene data l'inizio e la fine dovrebbero coincidere con le posizioni dei nodi from-node e to-node

en: The length of the edge in meter
it: La lunghezza del arco in metri

en: street name (does not need to be unique, used for visualization)
it: Nome di via (non necessariamente unico, poiché usato soltanto nella visualizzazione)

en: Move the stop line back from the intersection by the given amount
it: Sposta la linea di arresto più in su quanto specificato partendo dal incrocio

en: Custom position in which shape start (by default position of junction from)
it: Posizione personalizzata dove inizia la forma (lo standard è il nodo di partenza)

en: Custom position in which shape end (by default position of junction from)
it: Posizione personalizzata dove termina la forma (lo standard è il nodo di arrivo)

en: Show if edge is bidirectional
it: Mostra se l'arco è bidirezionale

en: Distance
it: Distanza

en: The stop offset as positive value in meters
it: Lo spostamento della linea di arresto (valore positivo) in metri

en: Specifies, for which vehicle classes the stopOffset does NOT apply.
it: Classi di veicoli per le quali NON viene applicato lo spostamento della linea di arresto.

en: Whether this edge is part of a roundabout
it: Se questo arco fa parte di una rotatoria

en: The name of a routingType
it: Il nome di un tipo di instradamento

en: Lane
it: Corsia

en: The enumeration index of the lane (0 is the rightmost lane, <NUMBER_LANES>-1 is the leftmost one)
it: L'indice della corsia (da 0 per quella più a destra fino a <numero di corsie>-1 per quella più a sinistra)

en: Speed in meters per second
it: Velocità in m/s

en: Width in meters (used for visualization)
it: Larghezza in metri (usata per la visualizzazione)

en: Enable or disable lane as acceleration lane
it: Attiva/disattiva corsia di accelerazione

en: If the shape is given it overrides the computation based on edge shape
it: Una forma personalizzata sovrascrive quella generata dalla forma del arco

en: If given, this defines the opposite direction lane
it: La corsia della direzione opposta (opzionale)

en: Permit changing left only for to the given vehicle classes
it: Permetti soltanto alle classi di veicoli menzionati di cambiare corsia verso sinistra

en: Permit changing right only for to the given vehicle classes
it: Permetti soltanto alle classi di veicoli menzionati di cambiare corsia verso destra

en: Lane type description (optional)
it: Descrizione del tipo di corsia (opzionale)

en: Crossing
it: Passaggio pedonale

en: The (road) edges which are crossed
it: Gli archi attraversati dal passaggio pedonale

en: Whether the pedestrians have priority over the vehicles (automatically set to true at tls-controlled intersections)
it: Se gli pedoni hanno la precedenza sui veicoli (attivato automaticamente per incroci con semafori)

en: The width of the crossings
it: La larghezza dei passaggi pedonali

en: sets the tls-index for this crossing (-1 means automatic assignment)
it: assegna l'indice semaforico di questo passaggio pedonale (-1 indica l'assegnamento automatico)

en: sets the opposite-direction tls-index for this crossing (-1 means not assigned)
it: assegna l'indice semaforico della direzione opposta di questo passaggio pedonale (-1 equivale a nessun indice assegnato)

en: Overrides default shape of pedestrian crossing
it: Questa forma sovrascrive quella standard del passaggio pedonale

en: WalkingArea
it: WalingArea

en: The width of the WalkingArea
it: La larghezza del WalkingArea

en: The length of the WalkingArea in meter
it: La lunghezza del WalkingArea in metri

en: Overrides default shape of pedestrian sidewalk
it: Questa forma sovrascrive quella standard del marciapiede

en: Connection
it: Collegamento

en: The ID of the edge the vehicles leave
it: Il codice identificativo dell'arco dove i veicoli arrivano a fine percorso

en: The ID of the edge the vehicles may reach when leaving 'from'
it: Il codice identificativo dell'arco che i veicoli raggiungono dopo la partenza a 'from'

en: the lane index of the incoming lane (numbers starting with 0)
it: l'indice della corsia entrante

en: the lane index of the outgoing lane (numbers starting with 0)
it: l'indice della corsia uscente

en: if set, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not wait
it: se attivato, gli veicoli passando su qesto collegamento non si fermano

en: if set to false, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not worry about blocking the intersection
it: se impostato a false, veicoli che passano questo collegamento non faranno attenzione a non bloccare l'incrocio

en: If set to a more than 0 value, an internal junction will be built at this position (in m)/n from the start of the internal lane for this connection
it: Se impostato a un valore positivo, un incrocio interno sarà costruito alla posizione indicata (in metri) della corsia interna del collegamento

en: If set to true, This connection will not be TLS-controlled despite its node being controlled
it: Se impostato a true, questo collegamento non sarà controllato dal semaforo dello stesso incrocio

en: Vision distance between vehicles
it: Distanza di vista tra veicoli

en: sets index of this connection within the controlling traffic light (-1 means automatic assignment)
it: assegna l'indice di questo collegamento nel semaforo controllante (-1 indica l'assegnamento automatico)

en: sets index for the internal junction of this connection within the controlling traffic light (-1 means internal junction not controlled)
it: assegna l'indice dell'incrocio interno di questo collegamento nel semaforo controllante (-1 indica un incrocio interno non controllato)

en: sets custom speed limit for the connection
it: imposta un limite di veolcità personalizzato per il collegamento

en: sets custom length for the connection
it: imposta una lunghezza personalizzata per il collegamento

en: sets custom shape for the connection
it: imposta una forma personalizzata per il collegamento

en: if set to true, vehicles will make a turn in 2 steps
it: se impostato a true, veicoli fanno inversione in due tempi

en: set a custom edge type (for applying vClass-specific speed restrictions)
it: imposta un tipo di arco personalizzato (per applicare dei limiti di velocità diversi per ogni classe di veicoli)

en: turning direction for this connection (computed)
it: direzione di svolta di questo collegamento (computata)

en: link state for this connection (computed)
it: Stato di precedenza di questo collegamento (computato)

en: InternalLanes
it: Corsie interne

en: BusStop
it: Fermata di autobus

en: Meant to be the names of the bus lines that stop at this bus stop. This is only used for visualization purposes
it: I nomi delle linee di autobus che fermano qui. Viene utilizzato solamente per la visualizzazione

en: Larger numbers of persons trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
it: Un numero maggiore di persone che cercano di salire creerà una coda a monte sul marciapiede

en: Optional space definition for vehicles that park at this stop
it: Defizione opzionale dello spazio dove i veicoli si fermano a questa fermata

en: TrainStop
it: Fermata ferroviaria

en: Meant to be the names of the train lines that stop at this train stop. This is only used for visualization purposes
it: I nomi delle linee ferroviarie che fermano qui. Viene utilizzato solamente per la visualizzazione

en: Access
it: Accesso

en: The walking length of the access in meters (default is geometric length)
it: La distanza di cammino di questo accesso in metri (il valore standard equivale alla lunghezza geometrica)

en: ContainerStop
it: Fermata per contenitori

en: meant to be the names of the bus lines that stop at this container stop. This is only used for visualization purposes
it: Deve contebere i nomi delle linee di bus che fermano a questa fermata di contenitori. Questo è utilizzato soltanto nella visualizzazione

en: Larger numbers of container trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
it: Si creerà una coda se si cerca di depositare un numero maggiore di contenitori

en: ChargingStation
it: Stazione di ricarica

en: Charging power in W
it: Potenza di ricarica in W

en: Total power in W
it: Potenza totale in W

en: Charging efficiency [0,1]
it: Efficienza di ricarica [0,1]

en: Enable or disable charge in transit, i.e. vehicle must or must not to stop for charging
it: Se il veicolo può iniziare la ricarica senza fermarsi

en: Time delay after the vehicles has reached / stopped on the charging station, before the energy transfer (charging) begins
it: Tempo d'attesa dopo l'arresto del veicolo alla stazione di ricarica prima che inizia il processo di ricarica

en: Battery charging type
it: Tipo di ricarica della batteria

en: Waiting time before start charging
it: Tempo d'attesa prima della ricarica

en: Parking area the charging station is located
it: Parcheggio su cui si trova la stazione di ricarica

en: ParkingArea
it: Parcheggio

en: Lane position in that vehicle must depart when leaves parkingArea
it: Posizione sulla corsia da dove i veicoli escono dal parcheggio

en: Accepted badges to access this parkingArea
it: Le tessere accettate per accedere a questo parcheggio

en:  The number of parking spaces for road-side parking
it:  Il numero di posti per parcheggiare lungo la strada

en: If set, vehicles will park on the road lane and thereby reducing capacity
it: Se impostato i veicoli stazioneranno sulla corsia riducendone la capacità

en: The width of the road-side parking spaces
it: La larghezza dei posti parcheggio lungo la strada

en: The length of the road-side parking spaces. By default (endPos - startPos) / roadsideCapacity
it: La lunghezza dei posti parcheggio lungo la strada. Il valore standard viene determinato da (endPos - startPos) / roadsideCapacity

en: Visual placement to the left of the lane (in righthand networks)
it: Posizionamento visuale sulla sinistra della corsia (in reti di guida a destra)

en: ParkingSpace
it: Posto di parcheggio

en: The length of the road-side parking spaces
it: La lunghezza dei posti di parcheggio lungo la strada

en: The angle of the road-side parking spaces relative to the lane angle, positive means clockwise
it: L'angolo dei posti parcheggio relativo all'angolo della corsia (valori positivi in senso orario)

en: The slope of the road-side parking spaces
it: La pendenza dei posti di parcheggio lungo la strada

en: E1 InductionLoop
it: Circuito di induzione

en: E2 LaneAreaDetector
it: Rivelatore corsia (E2)

en: The end position on the lane the detector shall be laid on in meters
it: La posizione finale in metri sulla corsia dove il rivelatore deve essere piazzato

en: The length of the detector in meters
it: La lunghezza del rivelatore in metri

en: The traffic light that triggers aggregation when switching
it: Il semaforo che fa scattare l'aggregazione cambiando signale

en: Show detector in sumo-gui
it: Mostra il rivelatore nell'interfaccia grafica

en: E2 MultiLaneAreaDetector
it: Rivelatore multi-corsie (E2)

en: The sequence of lane ids in which the detector shall be laid on
it: La sequenza di codici identificativi di corsie lungo le quali il rivelatore deve essere posizionato

en: E3 EntryExitDetector
it: Rivelatore di entrata-uscita E3

en: X-Y position of detector in editor (Only used in netedit)
it: Posizione X-Y del rivelatore nel editore (usato unicamente in netedit)

en: If set to true, no error will be reported if vehicles leave the detector without first entering it
it: Se impostato nessun errore verrà generato se dei veicoli escono dal rivelatore senza essere mai entrati

en: Whether no warning should be issued when a vehicle arrives within the detector area.
it: Se nessun avviso deve essere generato quando un veicolo passa sopra un rivelatore.

en: E3 DetEntry
it: Rivelatore di entrata E3

en: E3 DetExit
it: Rivelatore di uscita E3

en: RouteProbe
it: Campione di itinerari

en: The frequency in which to report the distribution
it: La frequenza per emettere la distribuzione

en: The time at which to start generating output
it: L'ora a partire della quale vengono generati i dati in uscita

en: VariableSpeedSign
it: Limite dinamico di velocità

en: List of Variable Speed Sign lanes
it: Elenco di corsie con limiti di velocità dinamici

en: VariableSpeedSign (lane)
it: Limite dinamico di velocità (corsia)

en: VariableSpeedSign Step
it: Passo di limite dinamico di velocità

en: Speed
it: Velocità

en: The aggregation interval in which to calibrate the flows. Default is step-length
it: Il periodo di aggregazione per calibrare i flussi. Il valore standard è identico a step-length

en: The id of the routeProbe element from which to determine the route distribution for generated vehicles
it: Il codice identificativo del elemento campione di itinerari da usare per la distribuzione di itinerari dei veicoli da generare

en: A threshold value to detect and clear unexpected jamming
it: Un valore soglia per scoprire e risolvere code inaspettate

en: CalibratorLane
it: Calibrator su corsia

en: CalibratorFlow
it: Calibrator di flusso

en: First calibrator flow departure time
it: Ora della prima partenza del flusso calibrato

en: End of departure interval
it: Fine del periodo di partenza

en: The id of the vehicle type to use for this calibrator flow
it: Il codice identificativo del tipo di veicolo da usare per questo flusso di Calibrator

en: The id of the route the vehicle shall drive along
it: Il codice identificativo dell'itinerario che il veicolo deve percorrere

en: Number of vehicles per hour, equally spaced
it: Numero di veicoli per ora, a distanze eque

en: Vehicle's speed
it: Velocità del veicolo

en: X,Y position in editor (Only used in netedit)
it: Posizione X,Y in netedit

en: An edge id or a list of edge ids where vehicles shall be rerouted
it: Un codice identificativo di un arco o un elenco di codici identificativi dove i veicoli dovranno cambiare itinerario

en: The probability for vehicle rerouting (0-1)
it: La probabilità di cambiare percorso autonomamente (0-1)

en: The waiting time threshold (in s) that must be reached to activate rerouting (default -1 which disables the threshold)
it: La soglia (in s) del tempo d'attesa da raggiungere per attivare il cambio di percorso (valore standard -1 disattiva la soglia)

en: Whether the router should be inactive initially (and switched on in the gui)
it: Se il Rerouter deve essere disattivato all'inizio (e può essere attivato attraverso l'interfaccia grafica)

en: If rerouter is optional
it: Se il rerouter è opzionale

en: Rerouter (Edge)
it: Rerouter (arco)

en: Rerouter Interval
it: Intervallo del rerouter

en: Begin
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: SUMO Probability
it: Probabilità SUMO

en: ParkingArea ID
it: Codice identificativo del parcheggio

en: Enable or disable visibility for parking area reroutes
it: Mostra/Nascondi elementi reroute del parcheggio

en: Start Time
it: Ora iniziale

en: End Time
it: Ora finale

en: Polygon
it: Poligono

en: The shape of the polygon
it: La forma del poligono

en: An information whether the polygon shall be filled
it: Se il poligono deve essere riempito di colore

en: The default line width for drawing an unfilled polygon
it: La larghezza standard per disegnare un poligono non riempito

en: The layer in which the polygon lies
it: Il livello del poligono

en: A typename for the polygon
it: Un tipo di poligono

en: Angle of rendered image in degree
it: Angolo dell'immagine in gradi

en: Enable or disable GEO attributes
it: (Dis)attiva attributi geografici

en: A custom geo shape for this polygon
it: Una forma geografica personalizzata per questo poligono

en: Toggle close or open shape
it: Scegli tra chiudere o aprire la forma

en: PointOfInterest
it: Punto di interesse

en: The position in view
it: La posizione nella veduta

en: PointOfInterestLane
it: Punto di interesse su corsia

en: The lateral offset on the named lane at which the POI is located at
it: Lo spostamento laterale sulla corsia specificata dove si trova il punto di interesse

en: PointOfInterestGeo
it: Punto di interesse geografico

en: The longitude position of the parking vehicle on the view
it: La coordinata longitudinale del veicolo parcheggiato nella veduta

en: The latitude position of the parking vehicle on the view
it: La coordinata latitudinale del veicolo parcheggiato nella veduta

en: TrafficAssignmentZones
it: Zone di assegnazione del traffico

en: The shape of the TAZ
it: La forma della zona di assegnazione del traffico

en: TAZ center
it: Il centro della zona di assegnazione del traffico

en: An information whether the TAZ shall be filled
it: Se la zona di assegnazione del traffico deve essere riempita di colore

en: Use the edges within the shape
it: Usa gli archi all'interno della forma

en: edges within
it: archi all'interno

en: TAZ Source
it: Arco di origine nella zona di assegnazione del traffico

en: Depart weight associated to this Edge
it: Peso associato a questo arco per partenze

en: TAZ Sink
it: Arco di destinazione nella zona di assegnazione del traffico

en: Arrival weight associated to this Edge
it: Peso associato a questo arco per arrivi

en: TractionSubstation
it: Sottostazione elettrica

en: Voltage of at connection point for the overhead wire
it: Voltaggio al punto di collegamento con la catenaria

en: Current limit of the feeder line
it: Limite attuale della linea di alimentazione

en: WireSection
it: Sezione di catenaria

en: Substation to which the circuit is connected
it: Sottostazione collegata al circuito

en: List of consecutive lanes of the circuit
it: Elenco di corsie consecutive del circuito

en: Starting position in the specified lane
it: Posizione iniziale sulla corsia specificata

en: Ending position in the specified lane
it: Posizione finale sulla corsia specificata

en: Inner lanes, where placing of overhead wire is restricted
it: Corsie interne dove la posa di catenarie è soggetta a restrizioni

en: OverheadWireClamp
it: Morsetto di catenaria

en: ID of the overhead wire segment, to the start of which the overhead wire clamp is connected
it: Codice identificativo del segmento di catenaria il cui inizio è collegato al morsetto

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDStartClamp
it: Codice identificativo della corsia collegata alla catenaria

en: ID of the overhead wire segment, to the end of which the overhead wire clamp is connected
it: Codice identificativo del segmento di catenaria il cui termine è collegato al morsetto

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDEndClamp
it: Codice identificativo della corsia collegata alla catenaria

en: JuPedSim WalkableArea
it: Area pedonale JuPedSim

en: The shape of the walkable area
it: La forma dell'area pedonale

en: A custom geo shape for this walkable area
it: Una forma personalizzata per questa area pedonale

en: JuPedSim Obstacle
it: Ostacolo JuPedSim

en: The shape of the obstacle
it: La forma dell'ostacolo

en: A custom geo shape for this obstacle
it: Una forma personalizzata per questo ostacolo

en: Route (embedded)
it: Itinerario (interno)

en: RouteDistribution
it: Distribuzione di itinerari

en: Route (Ref)
it: Itinerario (referenza)

en: Reference ID of route
it: Codice identificativo di referenza dell'itinerario

en: VehicleType
it: Tipo di veicolo

en: Deterministic distribution
it: Distribuzione deterministica

en: VType (Ref)
it: Tipo di veicolo (referenza)

en: Reference ID of vType
it: Codice identificativo di referenza del tipo di veicolo

en: TripEdges
it: Corsa tra archi

en: The id of the vehicle type to use for this trip
it: Il codice identificativo del tipo di veicolo da usare per questa corsa

en: The ID of the edge the trip starts at
it: Il codice identificativo dell'arco dove comincia la corsa

en: The ID of the edge the trip ends at
it: Il codice identificativo dell'arco dove termina la corsa

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the trip
it: Elenco di codici identificativi di archi intermedi da passare nella corsa

en: TripJunctions
it: Corsa tra incroci

en: The name of the junction the trip starts at
it: Il nome dell'incrocio dove inizia la corsa

en: The name of the junction the trip ends at
it: Il nome dell'incrocio dove termina la corsa

en: TripTAZs
it: Corsa tra zone di assegnazione del traffico

en: The name of the TAZ the trip starts at
it: Il nome della zona di assegnazione del traffico dove inizia la corsa

en: The name of the TAZ the trip ends at
it: Il nome della zona di assegnazione del traffico dove termina la corsa

en: VehicleRoute
it: Itinerario di veicolo

en: The id of the vehicle type to use for this vehicle
it: Il codice identificativo del tipo di veicoli da usare per questo veicolo

en: The index of the edge within route the vehicle starts at
it: L'indice nell'itinerario dell'arco da dove parte il veicolo

en: The index of the edge within route the vehicle ends at
it: L'indice nell'itinerario dell'arco dove arriva il veicolo

en: VehicleEmbeddedRoute
it: Itinerario interno di veicolo

en: FlowEdges
it: Flusso tra archi

en: The id of the flow type to use for this flow
it: Il codice identificativo del tipo di flussi da usare per questo flusso

en: The ID of the edge the flow starts at
it: Il codice identificativo dell'arco da dove parte il flusso

en: The ID of the edge the flow ends at
it: Il codice identificativo dell'arco dove termina il flusso

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the flow
it: Elenco di archi intermedi che fanno parte del flusso

en: FlowJunctions
it: Flusso tra incroci

en: The name of the junction the flow starts at
it: Il nome dell'incrocio da dove il flusso parte

en: The name of the junction the flow ends at
it: Il nome dell'incrocio dove il flusso termina

en: FlowTAZs
it: Flusso tra zone di assegnazione del traffico

en: The name of the TAZ the flow starts at
it: Il nome della zona di assegnazione del traffico dove inizia il flusso

en: The name of the TAZ the flow ends at
it: Il nome della zona di assegnazione del traffico dove termina il flusso

en: FlowRoute
it: Flusso via itinerario

en: The id of the route the flow shall drive along
it: Il codice identificativo dell'itinerario sullo quale il flusso deve passare

en: The index of the edge within route the flow starts at
it: L'indice dell'arco fra tutti gli archi dell'itinerario da dove parte il flusso

en: The index of the edge within route the flow ends at
it: L'indice dell'arco fra tutti gli archi dell'itinerario dove termina il flusso

en: FlowEmbeddedRoute
it: Flusso lungo un itinerario interno

en: StopLane
it: Fermata sulla corsia

en: The begin position on the lane (the lower position on the lane) in meters
it: La posizione iniziale sulla corsia (la posizione più in basso) in metri

en: The end position on the lane (the higher position on the lane) in meters, must be larger than startPos by more than 0.1m
it: La posizione finale sulla corsia (la posizione più in alto) in metri, deve per forza essere più larga di startPos da più di 0.1m

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must stop
it: Lo spostamento laterale sulla corsia nominata dove il veicolo deve fermarsi

en: StopBusStop
it: Fermata alla fermata di autobus

en: BusStop associated with this stop
it: Fermata di autobus associata a questa fermata

en: StopTrainStop
it: Fermata alla fermata ferroviaria

en: TrainStop associated with this stop
it: Fermata ferroviaria associata a questa fermata

en: StopContainerStop
it: Fermata ad un fermata di contenitori

en: ContainerStop associated with this stop
it: Fermata di contenitori associata a questa fermata

en: StopChargingStation
it: Fermata ad una stazione di ricarica

en: ChargingStation associated with this stop
it: Stazione di ricarica associata a questa fermata

en: StopParkingArea
it: Fermata su un parcheggio

en: ParkingArea associated with this stop
it: Parcheggio associato a questa fermata

en: WaypointLane
it: Punto intermedio di un itinerario su una corsia

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must waypoint
it: Lo spostamento laterale sulla corsia nominata dove il veicolo passa il punto intermedio

en: WaypointBusStop
it: Punto intermedio di itinerario a una fermata di autobus

en: BusWaypoint associated with this waypoint
it: Fermata di autobus associata a questo punto intermedio

en: WaypointTrainStop
it: Punto intermedio su una fermata ferroviaria

en: WaypointContainerStop
it: Punto intermedio su una fermata di contenitori

en: WaypointChargingStation
it: Punto intermedio su una stazione di ricarica

en: ChargingStation associated with this waypoint
it: Stazione di ricarica associata a questo punto intermedio

en: WaypointParkingArea
it: Punto intermedio su un parcheggio

en: ParkingArea associated with this waypoint
it: Parcheggio associato a questo punto intermedio

en: PersonFlow
it: Flusso di persone

en: ContainerFlow
it: Flusso di contenitori

en: Transport
it: Spedizione

en: edge
it: arco

en: busStop
it: fermata di autobus

en: trainStop
it: fermata ferroviaria

en: containerStop
it: fermata di contenitori

en: chargingStation
it: stazione di ricarica

en: parkingArea
it: parcheggio

en: Tranship
it: Trasbordo

en: edges
it: archi

en: PersonTrip
it: Corsa di persona

en: taz
it: zona di assegnazione del traffico

en: junction
it: incrocio

en: Walk
it: Cammino

en: route
it: itinerario

en: Ride
it: Corsa

en: PersonStop
it: Fermata per persone

en: Center view over element % after creation
it: Centra la veduta sul elemento % dopo la sua creazione

en: center view
it: centra veduta

en: The path to the file to save this element (not editable for network elements)
it: Il percorso del file nel quale questo elemento deve esssere salvato (non modificabile per elementi di rete)

en: The path to the file to save this element (the same of their parent)
it: Il percorso del file nel quale questo elemento deve essere salvato (lo stesso del suo elemento padre)

en: The path to the file to save this element
it: Il percorso del file nel quale questo elemento deve essere salvato

en: Toggle front element
it: Cambia elemento frontale

en: Toggle select element
it: Cambia elemento selezionato

en: Change element parent
it: Cambia elemento padre

en: Generic parameters (Format: key1=value1|key2=value2|...
it: Parametri generici (formato: chiave1=valore1|chiave2=valore2|...

en: parameters
it: parametri

en: Angle of waiting %s relative to lane angle
it: Angolo degli elementi %s in attesa relativo all'angolo della corsia

en: Length of %
it: Lunghezza di %

en: Force size during creation
it: Forza grandezza nella creazione

en: force size
it: forza grandezza

en: Longitudinal reference position for creating %
it: Posizione longitudinale di referenza per creare %

en: A typename for the POI
it: Un tipo per il punto di interesse

en: POI Icon
it: Icon del punto di interesse

en: The layer of the POI for drawing and selecting
it: Il livello del punto di interesse per disegnare e selezionarlo

en: Width of rendered image in meters
it: Larghezza dell'immagine in metri

en: Height of rendered image in meters
it: Altezza dell'immagine in metri

en: The edges the vehicle shall drive along, given as their ids, separated using spaces
it: Elenco di codici identificativi separati di spazi degli archi il veicolo deve percorrere

en: The number of times that the edges of this route shall be repeated
it: Il numero di volte gli archi di questo itinerario devono essere percorsi

en: When defining a repeating route with stops and those stops use the until attribute,
it: Se si definisce un itinerario con fermate che utilizzano l'attributo 'until',

en: the times will be shifted forward by 'cycleTime' on each repeat
it: gli orari verranno spostati di 'cycleTime' per ogni repetizione

en: An abstract vehicle class
it: Una classe di veicoli astratta

en: The vehicle's netto-length (length) [m]
it: La lunghezza netta del veicolo [m]

en: Empty space after leader [m]
it: Spazio vuoto dietro al veicolo di testa [m]

en: The vehicle's maximum velocity [m/s]
it: La velocità massima del veicolo [m/s]

en: The vehicle's expected multiplicator for lane speed limits (or a distribution specifier)
it: Il fattore del veicolo (o una definizione di distribuzione) con cui i vengono multiplicati i limiti di velocità

en: The vehicle's desired maximum velocity (interacts with speedFactor).
it: La velocità desiderata massima del veicolo (interagisce con speedFactor).

en: Applicable when no speed limit applies (bicycles, some motorways) [m/s]
it: Applicabile soltanto dove non ci sono limiti di velocità (biciclette, alcune autostrade) [m/s]

en: An abstract emission class
it: Una classe astratta di emissioni

en: How this vehicle is rendered
it: Il metodo per disegnare il veicolo

en: The vehicle's width [m] (only used for drawing)
it: La larghezza del veicolo (usata soltanto per disegnarlo) [m]

en: The vehicle's height [m] (only used for drawing)
it: L'altezza del veicolo (usata soltanto per disegnarlo) [m]

en: The parking badges assigned to the vehicle
it: Le tessere di parcheggio assegnate a questo veicolo

en: The model used for changing lanes
it: Il modello usato per cambiare corsia

en: The model used for car-following
it: Il modello usato per la guida

en: The number of persons (excluding an autonomous driver) the vehicle can transport
it: Il numero di persone (senza contare un conducente autonomo) che il veicolo può trasportare

en: The number of containers the vehicle can transport
it: Il numero di contenitori che il veicolo può trasportare

en: The time required by a person to board the vehicle
it: Il tempo richiesto di una persona per salire sul veicolo

en: The time required to load a container onto the vehicle
it: Il tempo richiesto per caricare un contenitore sul veicolo

en: The preferred lateral alignment when using the sublane-model
it: La posizione laterale preferita quando si usa il modello sublane

en: The minimum lateral gap at a speed difference of 50km/h when using the sublane-model
it: La distanza laterale minima a una velocità relativa di 50km/h quando si usa il modello sublane

en: The maximum lateral speed when using the sublane-model
it: La velocità laterale massima quando si usa il modello sublane

en: The interval length for which vehicle performs its decision logic (acceleration and lane-changing)
it: Il periodo dopo il quale il veicolo ricalcola la sua logica decisionale (accelerazione e cambio corsia)

en: 3D model file for this class
it: File 3D da usare per questa classe

en: The lane on which the vehicle shall be inserted
it: La corsia sulla quale il veicolo deve essere inserito

en: The position at which the vehicle shall enter the net
it: La posizione dove il veicolo deve entrare nella rete

en: The speed with which the vehicle shall enter the network
it: La velocità del veicolo quando entra nella rete

en: The lane at which the vehicle shall leave the network
it: La corsia sulla quale il veicolo deve uscire dalla rete

en: The position at which the vehicle shall leave the network
it: La posizione dove il veicolo deve uscire dalla rete

en: The speed with which the vehicle shall leave the network
it: La velocità del veicolo quando esce dalla rete

en: A string specifying the id of a public transport line which can be used when specifying person rides
it: Un codice identificativo di una linea di trasporto pubblico che una persona può usare per un passaggio

en: The number of occupied seats when the vehicle is inserted
it: Il numero di posti occupati al momento dell'entrata del veicolo nella rete

en: The number of occupied container places when the vehicle is inserted
it: Il numero di posti per contenitori occupati al momento dell'entrata del veicolo nella rete

en: The lateral position on the departure lane at which the vehicle shall enter the net
it: Lo spostamento laterale sulla corsia di partenza dove il veicolo deve entrare nella rete

en: The lateral position on the arrival lane at which the vehicle shall arrive
it: Lo spostamento laterale sulla corsia di arrivo del veicolo

en: Insertion checks
it: Prova d'inserimento

en: First flow departure time
it: Partenza iniziale del flusso

en: Criterion for flow termination
it: Criterio per terminare il flusso

en: Criterion for flow spacing
it: Criterio per spaziare il flusso

en: probability for emitting a flow each second
it: probabilità per inserire un veicolo ogni secondo

en: (not together with vehsPerHour or period)
it: (incompatibile con vehsPerHour e period)

en: Number of flows per hour, equally spaced
it: Numero di veicoli per ora, ugualmente distribuiti

en: (not together with period or probability or poisson)
it: (incompatibile con period o probabilità o poisson)

en: Insert equally spaced flows at that period
it: Inserisce veicoli ugualmente distribuiti con questo periodo

en: (not together with vehsPerHour or probability or poisson)
it: (incompatibile con vehsPerHour o probabilità o poisson)

en: (not together with vehsPerHour or period or poisson)
it: (incompatibile con vehsPerHour o period o poisson)

en: Insert flow expected vehicles per second with poisson distributed insertion rate
it: Inserisce un numero di veicoli per secondo distribuito con questa rata Poisson

en: (not together with period or vehsPerHour or probability)
it: (incompatibile con period o vehsPerHour o probabilità)

en: The acceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
it: La capabilità di accelerazione di veicoli di questo tipo [m/s^2]

en: The deceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
it: La capabilità di decelerazione di veicoli di questo tipo [m/s^2]

en: The apparent deceleration of the vehicle as used by the standard model [m/s^2]
it: La decelerazione apparente del veicolo come viene usata dal modello standard [m/s^2]

en: The maximal physically possible deceleration for the vehicle [m/s^2]
it: La massima decelerazione possibile fisicamente di questo veicolo [m/s^2]

en: Car-following model parameter
it: Parametro del modello di guida

en: SKRAUSSX parameter 1
it: SKRAUSSX parametro 1

en: SKRAUSSX parameter 2
it: SKRAUSSX parametro 2

en: SKRAUSSX parameter 3
it: SKRAUSSX parametro 3

en: SKRAUSSX parameter 4
it: SKRAUSSX parametro 4

en: SKRAUSSX parameter 5
it: SKRAUSSX parametro 5

en: EIDM Look ahead / preview parameter [s]
it: Parametro EIDM di previsione [s]

en: EIDM AP Reaction Time parameter [s]
it: Parametro EIDM per il tempo di reazione in un punto di azione [s]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Driving Error [s]
it: Parametro per il processo Wiener dell'errore di guida [s]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Estimation Error [s]
it: Parametro EIDM per il processo Wiener dell'errore di valutazione [s]

en: EIDM Coolness parameter of the Enhanced IDM [-]
it: Parametro EIDM per la freddezza [-]

en: EIDM leader speed estimation error parameter [-]
it: Parametreo EIDM per l'errore di valutazione della velocità del veicolo davanti

en: EIDM gap estimation error parameter [-]
it: Parametro EIDM per l'errore di valutazione della distanza tra se e il veicolo davanti

en: EIDM driving error parameter [-]
it: Parametro EIDM per l'errore di guida [-]

en: EIDM maximal jerk parameter [m/s^3]
it: Parametro EIDM del sobbalzo massimo [m/s^3]

en: EIDM maximal negative acceleration between two Action Points (threshold) [m/s^2]
it: Parametro EIDM della massima accelerazione negativa tra due punti di azione (valore soglia) [m/s^2]

en: EIDM Time parameter until vehicle reaches amax after startup/driveoff [s]
it: Parametro EIDM del tempo dalla partenza per giungere all'accelerazione massima [s]

en: EIDM Flatness parameter of startup/driveoff curve [-]
it: Parametro EIDM per appianare la curva di partenza [-]

en: EIDM Shift parameter of startup/driveoff curve [-]
it: Parametro EIDM per spostare la curva di partenza [-]

en: EIDM parameter if model shall include vehicle dynamics into the acceleration calculation [0/1]
it: Parametro EIDM per includere la dinamica veicolare nel calcolo dell'accelerazione oppure no [0/1]

en: EIDM parameter how many vehicles are taken into the preview calculation of the driver (at least always 1!) [-]
it: Parametro EIDM del numero di veicoli davanti prfesi in considerazione dal conducente (almeno 1!) [-]

en: Peter Wagner 2009 parameter
it: Parametro Peter Wagner 2009

en: IDMM parameter
it: Parametreo IDMM

en: W99 parameter
it: Parametro W99

en: Wiedemann parameter
it: Parametro Wiedemann

en: MinGap factor parameter
it: Parametro coefficiente minGap

en: K parameter
it: Parametro K

en: Kerner Phi parameter
it: Parametro Kerner Phi

en: IDM Delta parameter
it: Parametro IDM Delta

en: IDM Stepping parameter
it: Parametro IDM Stepping

en: Train Types
it: Tipi di treni

en: Minimum distance to pedestrians that are walking towards the conflict point with the ego vehicle.
it: Distanza minima tra il veicolo e dei pedoni che camminano verso il punto di conflitto comune.

en: The accumulated waiting time after which a vehicle will drive onto an intersection even though this might cause jamming.
it: Il tempo d'attesa accumulato dopodiché un veicolo entrera in un incrocio benché protrebbe ostruire il passaggio.

en: This value causes vehicles to violate a yellow light if the duration of the yellow phase is lower than the given threshold.
it: I veicoli passeranno col giallo se la durata del giallo è più corta di questo valore soglia.

en: This value causes vehicles to violate a red light if the duration of the red phase is lower than the given threshold.
it: I veicoli passeranno col rosso se la durata del rosso è più corta di questo valore soglia.

en: This value causes vehicles affected by jmDriveAfterRedTime to slow down when violating a red light.
it: Questo valore fa rallentare i veicoli mentre passano col rosso come configurato da jmDriveAfterRedTime.

en: This value causes vehicles to ignore foe vehicles that have right-of-way with the given probability.
it: I veicoli ignorano la precedenza di altri con questa probabilità.

en: This value is used in conjunction with jmIgnoreFoeProb.
it: Questo valore viene usato insieme a jmIgnoreFoeProb.

en: Only vehicles with a speed below or equal to the given value may be ignored.
it: Soltano veicoli con una velocità sotto o uguale a questo valore saranno ignorati.

en: This value configures driving imperfection (dawdling) while passing a minor link.
it: Questo valore configura l'imperfezione di guida mentre si passa su un collegamento minore.

en: This value defines the minimum time gap when passing ahead of a prioritized vehicle.
it: Questo valore definisce il tempo vuoto minimo quando si passa prima di un veicolo prioritario.

en: Willingess of drivers to impede vehicles with higher priority
it: Volontà di conducenti di impedire il passaggio di veicoli prioritari

en: The eagerness for performing strategic lane changing. Higher values result in earlier lane-changing.
it: Il desiderio di cambiare corsia per motivi strategici. Valori alti provocano cambi corsia più a monte.

en: The willingness for performing cooperative lane changing. Lower values result in reduced cooperation.
it: La volontà di cooperare con altri nel cambio corsia. Valori bassi riducono la cooperazione.

en: The eagerness for performing lane changing to gain speed. Higher values result in more lane-changing.
it: Il desiderio di cambiare corsia per accelerare. Valori alti provocano cambi corsia più a monte.

en: The eagerness for following the obligation to keep right. Higher values result in earlier lane-changing.
it: Il desiderio di scegliere la corsia di destra. Valori alti provocano cambi corsia più a monte.

en: The eagerness for using the configured lateral alignment within the lane.
it: Il desiderio di utilizzare la posizione laterale predefinita nella corsia.

en: Higher values result in increased willingness to sacrifice speed for alignment.
it: Valori alti aumentano la volontà di preferire la posizione laterale su una velocità maggiore.

en: The eagerness for overtaking through the opposite-direction lane. Higher values result in more lane-changing.
it: Il desiderio di sorpassare attraverso la corsia opposta. Valori alti provocano più cambi corsia.

en: Willingness to encroach laterally on other drivers.
it: Volontà di passare avanti di altri conducenti.

en: Minimum lateral gap when encroaching laterally on other drives (alternative way to define lcPushy)
it: Distanza laterale minima nel violare altri conduttori lateralmente (modo alternativo per definire lcPushy)

en: Willingness to accept lower front and rear gaps on the target lane.
it: La volontà di accettare distanze longitudinali più basse sulla corsia di destinazione.

en: Dynamic factor for modifying lcAssertive and lcPushy.
it: Fattore dinamico per modificare lcAssertive e lcPushy.

en: Time to reach maximum impatience (of 1). Impatience grows whenever a lane-change manoeuvre is blocked.
it: Tempo necessario per raggiungere la massima impazienza (di 1). L'impazienza cresce sempre quando non si deve abortire un cambio corsia per colpa di altri.

en: Maximum lateral acceleration per second.
it: Accelerazione laterale massima per secondo.

en: Factor for configuring the strategic lookahead distance when a change to the left is necessary (relative to right lookahead).
it: Fattore per configurare la distanza per l'anticipazione strategica del cambio verso la corsia di sinistra (relativo alla distanza analoga per la destra).

en: Factor for configuring the threshold asymmetry when changing to the left or to the right for speed gain.
it: Fattore per configurare dei valori di soglia asimmetrici per cambiare corsia verso sinistra o verso destra per ragioni di maggiore velocità.

en: Upper bound on lateral speed when standing.
it: Limite superiore della velocità laterale nello stato fermo.

en: Upper bound on lateral speed while moving computed as lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed()
it: Limite superiore della velocità laterale mentre ci si muove calcolato come lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed()

en: Distance to an upcoming turn on the vehicles route, below which the alignment
it: Distanza dalla prossima svolta lungo l'itinerario del veicolo sotto la quale la posizione laterale

en: should be dynamically adapted to match the turn direction.
it: dovrebbe essere adattata dinamicamente per coincidere con la direzione di svolta.

en: The probability for violating rules gainst overtaking on the right.
it: La probabilità di violare le regole contro sorpassare sulla destra.

en: Time threshold for the willingness to change right.
it: Valore soglia per la volontà di cambiare corsia verso sinistra.

en: Speed difference factor for the eagerness of overtaking a neighbor vehicle before changing lanes (threshold = factor*speedlimit).
it: Valore soglia temporale per la volontà di cambiare corsia verso destra.

en: The id of the person type to use for this person
it: Il codice identificativo del tipo di persone da utilizzare per questa persona

en: The position at which the person shall enter the net
it: La posizione dove la persona deve entrare nella rete

en: The id of the container type to use for this container
it: Il codice identificativo del tipo di contenitori da utilizzare per questo contenitore

en: The position at which the container shall enter the net
it: La posizione dove il contenitore deve entrare nella rete

en: Minimum duration for stopping
it: Durata minima della sosta alla fermata

en: The time step at which the route continues
it: L'ora quando si continua lungo l'itinerario

en: If set to a non-negative time value, then the stop duration can be extended at most by the extension value in seconds
it: Se viene impostato a una durata non negativa (in secondi) la sosta può essere prolungata fino a questo valore

en: Whether a person or container or both may end the stop
it: Se una persona, un contenitore o entrambi possono decidere di ripartire in modo autonomo

en: List of elements that must board the vehicle before it may continue
it: Elenco di elementi che devono salire sul veicolo prima che può ripartire

en: Joins this train to another upon reaching the stop
it: Questo treno verrà accoppiato con un altro quando giunge alla fermata

en: List of elements that can board the vehicle before it may continue
it: Elenco di elementi che possone salire sul veicolo prima che questo riparte

en: Whether the vehicle stops on the road or beside
it: Se il veicolo si ferma sulla strada oppure sul lato

en: Activity displayed for stopped person in GUI and output files
it: Attività della persona ferma menzionata nell'interfaccia grafica e nei file in uscita

en: Parameter to be applied to the vehicle to track the trip id within a cyclical public transport route
it: Parametro da associare al veicolo per ricordare il codice identificativo della corsa durante un itinerario ciclico di trasporto pubblico

en: New line attribute to be set on the vehicle when reaching this stop (for cyclical public transport route)
it: Nuovo attributo di linea da impostare quando il veicolo giunge alla fermata (per itinerari ciclici di trasporto pubblico)

en: Speed to be kept while driving between startPos and endPos
it: Velocità da mantenere mentre ci si trova tra le posizioni startPos e endPos

en: Whether the stop may be skipped if no passengers wants to embark or disembark
it: Se si può saltare la fermata quando non ci sono passeggeri per scendere o salire

en: transfer time if there shall be a jump from this stop to the next route edge
it: tempo di trasferta se si deve saltare tra questa fermata e il prossimo arco dell'itinerario

en: Splits the train upon reaching the stop
it: Divide il treno in due parti all'arrivo a questa fermata

en: list of consecutive edges
it: elenco di archi consecutivi

en: Arrival position on the last edge
it: Posizione di arrivo sull'ultimo arco

en: Route ID
it: Codice identificativo dell'itinerario

en: Arrival position on the destination edge
it: Posizione di arrivo sull'arco finale

en: Bus stop ID
it: Codice identificativo della fermata di autobus

en: Train stop ID
it: Codice identificativo della fermata ferroviaria

en: Container stop ID
it: Codice identificativo della fermata di contenitori

en: Charging station ID
it: Codice identificativo di stazione di ricarica

en: Parking area ID
it: Codice identicativo di parcheggio

en: Edge start ID
it: Codice identificativo dell'arco iniziale

en: TAZ start ID
it: Codice identificativo della zona di assegnazione del traffico di origine

en: Junction start ID
it: Codice identificativo dell'incrocio di origine

en: BusStop start ID
it: Codice identificativo di fermata di autobus

en: TrainStop start ID
it: Codice identificativo della fermata ferroviaria di origine

en: ContainerStop start ID
it: Codice identificativo della fermata di contenitori di origine

en: ChargingStation start ID
it: Codice identificativo della stazione di ricarica di partenza

en: ParkingArea start ID
it: Codice identificativo del parcheggio di partenza

en: Edge end ID
it: Codice identificativo dell'arco di destinazione

en: The position at which the tranship shall enter the net
it: La posizione dove deve accadere il trasbordo

en: arrival position on the destination edge
it: posizione di arrivo sull'arco di destinazione

en: TAZ end ID
it: Codice identificativo della zona di assegnazione del traffico di destinazione

en: Junction end ID
it: Codice identificativo dell'incrocio di destinazione

en: BusStop end ID
it: Codice identificativo della fermata di autobus di destinazione

en: TrainStop end ID
it: Codice identificativo della fermata ferroviaria di destinazione

en: ContainerStop end ID
it: Codice identificativo della fermata di contenitori di destinazione

en: ChargingStation end ID
it: Codice identificativo della stazione di ricarica di destinazione

en: ParkingArea end ID
it: Codice identificativo del parcheggio di destinazione

en: List of possible traffic modes. Walking is always possible regardless of this value
it: Elenco di modi possibili. Camminare lo è sempre indipendentemente da questo valore

en: list of vehicle alternatives to take for the person trip
it: elenco di veicoli alternativi da prendere per questa corsa

en: Walk factor
it: Fattore di marcia

en: id of the travel group. Persons with the same group may share a taxi ride
it: codice identificativo del gruppo di viaggio. Persone dello stesso gruppo possono condividere una corsa di taxi

en: speed of the person for this % in m/s (not together with duration)
it: velocità della persona di questo/a % in m/s (non usare con duration)

en: duration of the plan in second (not together with speed)
it: durata del piano in secondi (esclude l'uso di speed)

en: list of vehicle alternatives to take for the ride
it: elenco di veicoli alternativi da prendere per il passaggio

en: list of vehicle alternatives to take for the transport
it: elenco di veicoli alternativi da usare per il trasporto

en: speed of the person for this tranship in m/s (not together with duration)
it: velocità della persona durante questo trasbordo in m/s (esclude l'uso di duration)

en: Activity displayed for stopped person in GUI and output files
it: Attività della persona ferma menzionata nell'interfaccia grafica e nei file in uscita

en: DataSet
it: Insieme di dati

en: DataInterval
it: Intervallo di dati

en: Data interval begin time
it: Inizio dell'intervallo di dati

en: Data interval end time
it: Fine dell'intervallo di dati

en: TAZRelation
it: Relazione tra zone di assegnazione del traffico

en: The name of the TAZ the TAZRel starts at
it: Il nome della zona di assegnazione del traffico dove inizia la relazione origine-destinazione

en: The name of the TAZ the TAZRel ends at
it: Il nome della zona di assegnazione del traffico dove termina la relazione origine-destinazione

en: MeanDataEdge
it: Arco MeanData

en: MeanDataLane
it: Corsia MeanData

en: Type of data generated by this mean data
it: Tipo di dati generati da questa definizione meanData

en: The aggregation period the values the detector collects shall be summed up
it: Il periodo di aggregazione per aggregare i valori raccolti dal rivelatore

en: The time to start writing. If not given, the simulation's begin is used.
it: L'ora alla quale iniziare a emettere dati. Se non viene definito coincide con l'inizio della simulazione.

en: The time to end writing. If not given the simulation's end is used.
it: L'ora alla quale finire di emettere dati. Se non viene definito coincide con la fine della simulazione.

en: If set to true, edges/lanes which were not used by a vehicle during this period will not be written
it: Se attivato, archi/corsie usati da nessun veicolo nel periodo in questione vengono esclusi

en: If set, junction internal edges/lanes will be written as well
it: Se impostato gli archi/ le corsie interne saranno inclusi in uscita

en: The maximum travel time in seconds to write if only very small movements occur
it: Il tempo massimo di percorrenza in secondi da includere in uscita se ci sono soltanto piccoli movimenti

en: Consider an edge/lane unused if it has at most this many sampled seconds
it: Considera un arco/una corsia come non utilizzato/a se ha accumulato al massimo questo numero di secondi

en: The maximum speed to consider a vehicle halting;
it: La velocità massima da considerare come stare fermi;

en: space separated list of vehicle type ids to consider
it: elenco di codici identificativi di tipi di veicoli da considerare (separati da spazi)

en: whether aggregation should be performed over all vehicles that entered the edge/lane in the aggregation interval
it: se ogni veicolo arrivato sull'arco/sulla corsia durante il periodo di aggregazione deve essere incluso nell'aggregazione

en: List of attribute names that shall be written
it: Elenco di nomi di attributi da usare in uscita

en: Restrict output to the given list of edge ids
it: Limita l'uscita agli codici identificativi di archi del elenco seguente

en: Restrict output to the given list of edges given in file
it: Limita l'uscita agli codici identificativi di archi contenuti nel file seguente

en: Whether the traffic statistic of all edges shall be aggregated into a single value
it: Se le statistische del traffico di tutti gli archi dovrebbero confluire in un valore totale

en: ID of %
it: Codice identificativo di %

en: Optional name for %
it: Nome opzionale per %

en: The id of an edge in the simulation network
it: Il codice identificativo di un arco nella rete

en: The name of the lane the % shall be located at
it: Il nome della corsia dove il/la % deve essere posizionato/a

en: If set, no error will be reported if element is placed behind the lane.
it: Se impostato, nessun errore sarà emesso se l'elemento viene posizionato a monte della corsia.

en: Instead, it will be placed 0.1 meters from the lanes end or at position 0.1,
it: Invece sarà posizionato o a 0.1 metri dal nodo di partenza o dal nodo di arrivo

en: if the position was negative and larger than the lanes length after multiplication with - 1
it: Se la posizione è negativa ed è inferiore alla lunghezza della corsia molteplicata con -1

en: Space separated list of vehicle type ids to consider
it: Elenco di tipi di veicoli da considerare separati da spazi

en: The path to the output file
it: Il percorso del file in uscita

en: Path to the output file for writing information
it: Percorso del file in uscita per scrivere delle informazioni

en: A bitmap to use for rendering this %
it: Un bitmap da usare per disegnare questo/a %

en: The departure time of the (first) % which is generated using this trip definition
it: L'ora di partenza del (primo) % generato utilizzando questa definizione di corsa

en: Explicitly allows the given vehicle classes (not given will be not allowed)
it: Permetti soltanto a queste classi di veicoli di circolare (classi non nominate saranno escluse)

en: Explicitly disallows the given vehicle classes (not given will be allowed)
it: Escludi le classi di veicoli nominate (ma permetti l'accesso a tutte le altre)

en: The position on the lane the % shall be laid on in meters
it: La posizione relativa alla corsia dove il/la % deve essere posizionato

en: Detect persons instead of vehicles (pedestrians or passengers)
it: Rivela persone invece di veicoli (pedoni o passeggeri)

en: The RGBA color with which the % shall be displayed
it: Il colore RGBA da usare per disegnare il/la %

en: The aggregation period the values the % detector collects shall be summed up
it: Il periodo di aggregazione per i valori collezionati dal rivelatore %

en: List of edge ids that must all be part of the future route of the vehicle to qualify for detection
it: Elenco di codici identificativi di archi che devono tutti far parte dell'itinerario futuro del veicolo per essere rivelato

en: The time-based threshold that describes how much time has to pass until a vehicle is recognized as halting)
it: La soglia temporale da oltrepassare per considerare un veicolo come fermo

en: The speed-based threshold that describes how slow a vehicle has to be to be recognized as halting) in m/s
it: La soglia di velocità in m/s da sottopassare per considare un veicolo come fermo

en: The maximum distance to the next standing vehicle in order to make this vehicle count as a participant to the jam in m
it: La distanza massima fino al prossimo veicolo fermo più a valle perché questo veicolo faccia parte della coda in m

en: The probability when being added to a distribution
it: La probabilità all'interno di una distribuzione

en: Disabled undo
it: Annullazione disattivata

en: Cannot Undo in the middle of
it: Impossibile annullare nel mezzo di

en: Disabled redo
it: Reimpostazione disattivata

en: Cannot Redo in the middle of
it: Impossible reimpostare nel mezzo di

en: Locate a junction within the network. (Shift+J)
it: Localizza un incrocio nella rete. (Shift+J)

en: Locate an edge within the network. (Shift+E)
it: Localizza un arco nella rete. (Shift+E)

en: Locate WalkingAreas
it: Localizza WalkingArea

en: Locate a walkingArea within the network. (Shift+W)
it: Localizza un elemento WalkingArea nella rete. (Shift+W)

en: Locate a vehicle within the network. (Shift+V)
it: Localizza un veicolo nella rete. (Shift+V)

en: Locate a person within the network. (Shift+P)
it: Localizza una persona nella rete. (Shift+P)

en: Locate Containers
it: Localizza contenitori

en: Locate a container within the network. (Shift+C)
it: Localizza un contenitore nella rete. (Shift+C)

en: Locate Route
it: Localizza itinerari

en: Locate a route within the network. (Shift+R)
it: Localizza un itinerario nella rete. (Shift+R)

en: Locate Stops
it: Localizza fermate

en: Locate a stop within the network. (Shift+S)
it: Localizza una fermata nella rete. (Shift+S)

en: Locate a tls within the network. (Shift+T)
it: Localizza un semaforo nella rete. (Shift+T)

en: Locate an additional structure within the network. (Shift+A)
it: Localizza una struttura addizionale nella rete. (Shift+A)

en: Locate a PoI within the network. (Shift+O)
it: Localizza un punto di interesse nella rete. (Shift+O)

en: Locate a Polygon within the network. (Shift+L)
it: Localizza un poligono nella rete. (Shift+L)

en: GUI-Settings cannot be saved in
it: La configurazione della visualizzazione non può essere salvata in

en: Confirm Junction Merger
it: Confermi combinamento degli incroci

en: Do you wish to merge junctions '%' and '%'?
    ('%' will be eliminated and its roads added to '%')
it: Vorresti combinare gli incroci '%' e'%'?
    ('%' verrà rimosso e le strade adiacenti verranno aggiunti a '%')

en: % requires switch to network mode. Continue?
it: % richiede di usare il modo di rete. Desideri continuare?

en: % requires switch to demand mode. Continue?
it: % richiede di usare il modo di domanda. Desideri continuare?

en: % requires switch to data mode. Continue?
it: % richiede di usare il modo di dati. Desideri continuare?

en: Confirm switch mode
it: Confermi cambio modo

en: Multiple lane in the same edge selected
it: Più corsie dello stesso arco sono selezionati

en: There are selected lanes that belong to the same edge.
it: Ci sono corsie selezionati che appartengono allo stesso arco.

en: Only one lane per edge will be restricted to %.
it: Soltanto una corsia per ogni arco verrà ristretta a %.

en: Set vclass to % for selected lanes
it: Autorizza la classe di veicoli % su tutte le corsie selezionate

en: All lanes own already another lane in the same edge with a restriction for %
it: Per ogni corsia esiste già un'altra corsia dello stesso arco ristretta a %

en: % lanes will be restricted to %. Continue?
it: % corsie verranno ristrette a %. Desideri continuare?

en: restrict lane to
it: limita corsia al uso di

en: Add vclass % to selected lanes
it: Aggiungi la classe di veicoli % alle corsie selezionate

en: All lanes own already another lane in the same edge with a restriction to %.
it: Tutti gli archi hanno già una corsia ristretta a %.

en: % restrictions to % will be added. Continue?
it: % restrizioni a % verranno aggiunte. Desideri continuare?

en: add restrictions for
it: aggiungi ristrezioni per

en: add vclass for
it: Aggiungi classe di veicoli per

en: Remove vclass % from selected lanes
it: Rimuovi la classe di veicoli % dalle corsie selezionate

en: The selected lanes and edges don't have a restriction to %.
it: Le corsie e gli archi selezionati non sono ristretti a %.

en: % restrictions to % will be removed. Continue?
it: % restrizioni a % verranno rimosse. Desideri continuare?

en: Remove vclass for
it: Rimuovi classe di veicoli per

en: Cannot delete in this mode
it: Non è possibile rimuovere elementi in questo modo

en: delete network inspected elements
it: rimuovi elementi di rete ispezionati

en: delete network selection
it: rimuovi selezione di elementi di rete

en: delete demand inspected elements
it: rimuovi elementi di domanda ispezionati

en: delete demand selection
it: rimuovi domande selezionati

en: delete data inspected elements
it: rimuovi elementi di dati ispezionati

en: delete data selection
it: rimuovi elementi di dati selezionati

en: Reverse selected edges
it: Rivolta archi selezionati

en: Reverse edge
it: Rivolta arco

en: Add Reverse edge for selected edges
it: Aggiungi arco rivoltato per ogni arco selezionato

en: Add reverse edge
it: Aggiungi arco rivoltato

en: Add Reverse disconnected edge for selected edges
it: Aggiungi arco rivoltato sconnesso per ogni arco selezionato

en: Add reverse disconnected edge
it: Aggiungi arco rivoltato sconnesso

en: reset geometry points
it: resetta nodi geometrici

en: straighten selected edges
it: rettifica archi selezionati

en: straighten edge
it: rettifica arco

en: smooth selected edges
it: appiana gli archi selezionati

en: smooth edge
it: appiana arco

en: straighten elevation of selected edges
it: rettifica il livello degli archi selezionati

en: straighten edge elevation
it: rettifica il livello dell'arco

en: smooth elevation of selected edges
it: appiana il livello degli archi selezionati

en: smooth edge elevation
it: appiana il livello dell'arco

en: reset edge lengths
it: resetta la lunghezza dell'arco

en: copy edge template
it: copia il modello arco

en: simplify shapes
it: semplifica forme

en: close polygon shapes
it: chiudi forme dei poligoni

en: open polygon shapes
it: apri forme dei poligoni

en: select within polygon boundary
it: seleziona nell'area delimitata dal poligono

en: triangulate polygon
it: triangola poligono

en: simplify edited shape
it: semplifica la forma modificata

en: straighten edited shape
it: appiana la forma modificata

en: attach POI into lane
it: attacca punto di interesse alla corsia

en: release POI from lane
it: stacca punto di interesse dalla corsia

en: transform to POI
it: trasforma in punto di interesse

en: transform to POI GEO
it: trasforma in punto di interesse GEO

en: reverse % '%'
it: rivolta % '%'

en: add reverse '%'
it: aggiungi '%' rivolta

en: change edge Geometry Point position
it: sposta un punto geometrico di un arco

en: change polygon Geometry Point position
it: sposta un punto geometrico di un poligono

en: change TAZ Geometry Point position
it: sposta un punto geometrico di una zona di assegnazione del traffico

en: reset end points of selected edges
it: resetta gli punti finali degli archi selezionati

en: reset end points of edge '
it: resetta punti finali dell'arco '

en: duplicate selected lanes
it: duplifica archi selezionati

en: reset custom lane shapes
it: resetta forme di corsie personalizzate

en: reset custom lane shape
it: resetta forma di corsia personalizzata

en: reset opposite lanes
it: resetta corsie opposte

en: reset opposite lane
it: resetta corsia opposta

en: select lane reachability
it: seleziona corsie accessibili

en: reset edge endpoints
it: resetta punti finali dell'arco

en: Grid is still active, press ctrl+g to deactivate
it: La griglia è tutt'ora attivata - premi Ctrl+g per disattivarla

en: reset custom junction shapes
it: resetta forme personalizzate degli incroci

en: reset custom junction shape
it: resetta forma personalizzata del incrocio

en: clear connections of selected junctions
it: rimuovi collegamenti degli incroci selezionati

en: reset connections of selected junctions
it: resetta collegamenti degli incroci selezionati

en: add TLS in multiple junctions
it: aggiungi semaforo in più incroci

en: moving selection
it: sposta la selezione

en: Selection width:
it: Lunghezza della selezione:

en:  height:
it:  larghezza:

en:  diagonal:
it:  diagonale:

en: selection using rectangle
it: selezione attraverso un rettangolo

en: Invalid windows size-format: %for option 'window-size'
it: % formato di finestra invalido per l'opzione 'window-size'

en: Save Netedit Config. (Ctrl+Shift+E)
it: Salva configurazione netedit. (Ctrl+Shift+E)

en: Save Sumo Config. (Ctrl+Shift+S)
it: Salva configurazione sumo. (Ctrl+Shift+S)

en: Save network
it: Salva rete

en: Save network. (Ctrl+S)
it: Salva rete (Ctrl+S)

en: Save individual files
it: Salva file individuali

en: Save individual files.
it: Salva file individuali.

en: Save additional elements
it: Salva elementi addizionali

en: Save additional elements. (Ctrl+Shift+A)
it: Salva elementi addizionali. (Ctrl+Shift+A)

en: Save demand elements
it: Salva elementi di domanda

en: Save demand elements. (Ctrl+Shift+D)
it: Salva elementi di domanda. (Ctrl+Shift+D)

en: Save data elements
it: Salva elementi di dati

en: Save data elements. (Ctrl+Shift+B)
it: Salva elementi di dati. (Ctrl+Shift+B)

en: Save mean data elements
it: Salva elementi meanData

en: Save mean data elements. (Ctrl+Shift+M)
it: Salva elementi meanData. (Ctrl+Shift+M)

en: Switch between seconds and HH:MM:SS
it: Cambia formato dell'ora tra secondi e HH:MM:SS

en: Network
it: Rete

en: Edit network elements
it: Modifca elementi di rete

en: Set mode for editing network elements. (F2)
it: Imposta modo per modificare elementi di rete. (F2)

en: Demand
it: Domanda

en: Edit traffic demand elements
it: Modifica elementi di domanda di traffico

en: Set mode for editing traffic demand. (F3)
it: Imposta modo per modificare la domanda di traffico. (F3)

en: Data
it: Dati

en: Edit data elements
it: Modifica elementi di dati

en: Set mode for editing data demand. (F4)
it: Imposta modo per modificare la domanda di traffico. (F4)

en: Change netedit view
it: Cambia veduta netedit

en: Change netedit view.
it: Cambia veduta netedit.

en: Set default view
it: Imposta veduta standard

en: Set default view.
it: Imposta la veduta standard.

en: Set JuPedSim view
it: Imposta veduta JuPedSim

en: Set JuPedSim view.
it: Imposta la veduta JuPedSim.

en: Mode already selected
it: Modo già scelto

en: Network mode already selected
it: Modo rete già scelto

en: Save modifications in TLS before change mode
it: Salva modificazioni dei semafori prima di cambiare modo

en: Demand mode already selected
it: Modo domanda già scelto

en: Data mode already selected
it: Modo dati già scelto

en: Show grid and restrict movement to the grid - define grid size in visualization options. (Ctrl+G)
it: Mostra la griglia e limita spostamenti ad essa - specifica la taglia della griglia nella configurazione della visualizzazione. (Ctrl+G)

en: Toggle hiding junction shape. (Ctrl+J)
it: Mostra/nascone le forme degli incroci. (Ctrl+J)

en: Draw vehicles spread in lane or depart position
it: Disegna veicoli distribuiti lungo la corsia oppure nel punto di partenza

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position.
it: Disegna veicoli distribuiti lungo la corsia oppure nel punto di partenza.

en: Toggle show demand elements.
it: Mostra/nasconde elementi di domanda.

en: Clicks target lanes
it: Seleziona corsie con un clic

en: Toggle whether clicking should inspect/select/delete lanes instead of edges.
it: Indica se cliccando si può ispezionare/selezionare/rimuovere delle corsie invece di archi.

en: Toggle show connections over junctions.
it: Mostra/nasconde collegamenti sopra gli incroci.

en: Toggle hide connections.
it: Mostra/nasconde collegamenti.

en: Show additional sub-elements
it: Mostra elementi figli delle strutture addizionali

en: Toggle show additional sub-elements.
it: Mostra elementi figli delle strutture addizionali.

en: Toggle show TAZ elements.
it: Mostra zone di assegnazione del traffico.

en: Automatic select junctions
it: Seleziona incroci automaticamente

en: Toggle whether selecting multiple edges should automatically select their junctions.
it: Attiva/disattiva selezionare gli incroci adiacenti automaticamente quando vengono selezionati più archi.

en: Apply state to all phases
it: Applica stato a tutte le fasi

en: Toggle whether clicking should apply state changes to all phases of the current TLS plan.
it: Attiva/disattiva se cambi di stati vengono applicati a tutte le fasi del piano semaforico attuale.

en: Automatic merging junction
it: Combinazione automatica degli incroci

en: Toggle ask for confirmation before merging junction.
it: Attiva/disattiva conferma prima di combinare degli incroci.

en: Edge chain mode
it: Modo archi catena

en: Create consecutive edges with a single click (hit ESC to cancel chain).
it: Crea archi consecutivi con un solo clic (premi ESC per terminare la catena).

en: Edge opposite direction
it: Crea arco opposto

en: Automatically create an edge in the opposite direction.
it: Crea un arco nella direzione opposta automaticamente.

en: Move elevation
it: Sposta livello

en: Apply mouse movement to elevation instead of x,y position.
it: Usa lo spostamento del mouse per il livello anziché per la posizione x,y.

en: Show bubbles
it: Mostra sfere semaforiche

en: Toggle show bubbles over junctions shapes.
it: Attiva/disattiva sfere semaforiche sopra gli incroci.

en: Toggle show shapes (Polygons and POIs).
it: Attiva/disattiva forme (poligoni e punti di interesse).

en: Toggle show all trips (requires updated demand - F5).
it: Attiva/disattiva di mostrare tutte le corse (necessita aggiornamento della domanda - F5).

en: Toggle show all person plans.
it: Attiva/disattiva di mostrare tutti gli piani personali.

en: Toggle lock selected person.
it: Attiva/disattiva di bloccare la persona selezionata.

en: Show all containers plans
it: Mostra tutti gli piani di contenitori

en: Toggle show all container plans.
it: Attiva/disattiva di mostrare tutti gli piani di contenitori.

en: Toggle lock selected container.
it: Attiva/disattiva di bloccare il contenitore selezionato.

en: Toggle show non-inspected demand elements.
it: Attiva/disattiva di mostrare elementi di domanda non ispezionati.

en: Toggle show number of overlapped routes.
it: Attiva/disattiva di mostrare il numero di itinerari sovrapposti.

en: Toggle show additionals.
it: Attiva/disattiva di mostrare le strutture addizionali.

en: Draw TAZREL drawing mode
it: Modo per disegnare relazioni origine-destinazione

en: Toggle draw TAZREL drawing mode.
it: Attiva/disattiva il modo per disegnare delle relazioni origine-destinazione.

en: Toggle draw TAZ fill
it: Attiva/disattiva di riempire le zone di assegnazione del traffico di colore

en: Toggle draw TAZRel only from
it: Attiva/disattiva di disegnare soltanto le relazioni origine-destinazioni uscenti

en: Toggle draw TAZRel only to
it: Attiva/disattiva di disegnare soltanto le relazioni origine-destinazioni entranti

en: Data type
it: Tipo di dati

en: Data sets
it: Insiemi di dati

en: Interval
it: Intervallo

en: Parameter
it: Parametro

en: Inspect mode
it: Modo di ispezione

en: Mode to inspect elements and change their attributes. (I)
it: Modo per ispezionare elementi e per modificare i loro attributi. (I)

en: Delete mode
it: Modo di rimozione

en: Mode for deleting elements. (D)
it: Modo per rimuovere elementi. (D)

en: Select mode
it: Modo di selezione

en: Mode for selecting elements. (S)
it: Modo per selezionare degli elementi. (S)

en: Move mode
it: Modo di spostamento

en: Mode for moving elements. (M)
it: Modo per spostare elementi. (M)

en: Edge mode
it: Modo di archi

en: Mode for creating junctions and edges. (E)
it: Modo per creare archi e nodi. (E)

en: Traffic light mode
it: Modo di semafori

en: Mode for editing traffic lights over junctions. (T)
it: Modo per modificare i semafori. (T)

en: Connection mode
it: Modo di collegamenti

en: Mode for editing connections between lanes. (C)
it: Modo per modificare i collegamenti tra corsie. (C)

en: Prohibition mode
it: Modo di precedenze

en: Mode for editing connection prohibitions. (H)
it: Modo per visualizzare le precedenze dei collegamenti. (H)

en: Crossing mode
it: Modo di passeggi pedonali

en: Mode for creating crossings between edges. (R)
it: Modo per creare passeggi pedonali attraverso archi. (R)

en: Additional mode
it: Modo di elementi addizionali

en: Mode for creating additional elements. (A)
it: Modo per creare elementi addizionali. (A)

en: Wire mode
it: Modo di catenarie

en: Mode for editing overhead wires. (W)
it: Modo per modificare le catenarie. (W)

en: TAZ mode
it: Modo di zone di assegnazione del traffico

en: Mode for creating Traffic Assignment Zones. (Z)
it: Modo per creare zone di assegnazione del traffico. (Z)

en: Polygon mode
it: Modo di poligoni

en: Mode for creating polygons and POIs. (P)
it: Modo per creare poligoni e punti di interesse. (P)

en: Decal mode
it: Modo di immagini di fondo

en: Mode for editing decals. (U)
it: Modo per modificare le immagini di fondo. (U)

en: Route mode
it: Modo di itinerari

en: Mode for creating routes. (R)
it: Modo per creare itinerari. (R)

en: Route distribution mode
it: Modo di distribuzioni di itinerari

en: Mode for creating and editing rout distributions. (W)
it: Modo per creare e modificare distribuzioni di itinerari. (W)

en: Vehicle mode
it: Modo di veicoli

en: Mode for creating vehicles. (V)
it: Modo per creare veicoli. (V)

en: Type mode
it: Modo di tipi

en: Mode for creating types (of vehicles, persons and containers). (T)
it: Modo per creare tipi (di veicoli, persone e contenitori). (T)

en: Type distribution mode
it: Modo di distribuzioni di tipi

en: Mode for creating and editing type distribution. (U)
it: Modo per creare e modificare distribuzioni di tipi. (U)

en: Stop mode
it: Modo di fermate

en: Mode for creating stops. (A)
it: Modo per creare fermate. (A)

en: Person mode
it: Modo di persone

en: Mode for creating persons. (P)
it: Modo per creare persone. (P)

en: Person plan mode
it: Modo di piani personali

en: Mode for creating person plans. (L)
it: Modo per creare piani personali. (L)

en: Container mode
it: Modo di contenitori

en: Mode for creating containers. (C)
it: Modo per creare contenitori. (C)

en: Container plan mode
it: Modo di piani di contenitori

en: Mode for creating container plans. (H)
it: Modo per creare piani di contenitori. (H)

en: Edge data mode
it: Modo EdgeData

en: Mode for creating edge datas. (E)
it: Modo per creare elementi edgeData. (E)

en: Mode for creating edge relation datas. (R)
it: Modo per creare elementi edgeRelation. (R)

en: TAZ relation data mode
it: Modo relazioni origine-destinazione

en: Mode for creating TAZ relation datas. (Z)
it: Modo per creare relazioni origine-destinazione. (Z)

en: MeanData mode
it: Scegli modo meanData

en: Mode for MeanData elements. (M)
it: Modo per creare elementi meanData. (M)

en: Undo the last change. (Ctrl+Z)
it: Annulla l'ultimo cambio. (Ctrl+Z)

en: Redo the last change. (Ctrl+Y)
it: Reimposta l'ultimo cambio. (Ctrl+Y)

en: Compute path manager
it: Calcolo del gestore di percorsi

en: Compute path manager.
it: Calcolo del gestore di percorsi.

en: WalkingArea Chooser
it: Selezione di aree pedonali

en: Route Chooser
it: Selezione di itinerari

en: Stop Chooser
it: Selezione di fermate

en: TLS Chooser
it: Selezione di semafori

en: Additional Chooser
it: Selezione di elementi addizionali

en: Poly Chooser
it: Selezione di poligoni

en: Undo create
it: Annulla creazione

en: Undo delete
it: Annulla rimozione

en: Redo create
it: Reimposta creazione

en: Redo delete
it: Reimposta rimozione

en: change '%' attribute in % '%' to '%'
it: aggiorna l'attributo '%' in % '%' al valore '%'

en: Undo change
it: Annulla cambio

en: Redo change
it: Reimposta cambio

en: Undo moving up
it: Annulla spostamento in alto

en: Undo moving down
it: Annulla spostamento in basso

en: Invalid operation
it: Operazione invalida

en: Redo moving front
it: Rispristina spostamento in avanti

en: Redo moving back
it: Reimposta spostamento indietro

en: Redo create connection '
it: Reimposta creazione del collegamento '

en: Redo delete connection '
it: Reimposta rimozione del collegamento '

en: Undo create crossing
it: Annulla creazione di un passaggio pedonale

en: Undo delete crossing
it: Annulla rimozione di un passaggio pedonale

en: Redo create crossing
it: Reimposta creazione di un passaggio pedonale

en: Redo delete crossing
it: Reimposta rimozione di un passaggio pedonale

en: Undo create edge '
it: Annulla creazione del arco '

en: Undo delete edge '
it: Annulla la rimozione del arco '

en: Redo create edge '
it: Reimposta creazione del arco '

en: Redo delete edge '
it: Reimposta rimozione del arco '

en: Undo create edgeType '
it: Annulla creazione del tipo di arco '

en: Undo delete edgeType '
it: Annulla rimozione del tipo di arco '

en: Redo create edgeType '
it: Reimposta creazione del tipo di arco '

en: Redo delete edgeType '
it: Reimposta rimozione del tipo di arco '

en: Undo create junction '
it: Annulla creazione del incrocio '

en: Undo delete junction '
it: Annulla rimozione del incrocio '

en: Redo create junction '
it: Reimposta creazione del incrocio '

en: Redo delete junction '
it: Reimposta rimozione del incrocio '

en: Undo create lane '
it: Annulla creazione della corsia '

en: Undo delete lane '
it: Annulla rimozione della corsia '

en: Redo create lane '
it: Reimposta creazione della corsia '

en: Redo delete lane '
it: Reimposta rimozione della corsia '

en: Register joined junctions '%'
it: Registra incroci combinati '%'

en: Undo register joined junctions
it: Annulla registrazione di incroci combinati

en: Redo register joined junctions
it: Reimposta registrazione di incroci combinati

en: Undo create TLS '
it: Annulla creazione del semaforo '

en: Undo delete TLS '
it: Annulla rimozione del semaforo '

en: Redo create TLS '
it: Reimposta creazione del semaforo '

en: Redo delete TLS '
it: Reimposta rimozione del semaforo '

en: Undo toggle % attribute in '%'
it: Annulla (dis)attiva attributo % in '%'

en: Redo toggle % attribute in '%'
it: Reimposta (dis)attiva attributo % in '%'

en: Invalid Junction
it: incrocio invalido

en: Invalid number of TLSs
it: numero invalido di semafori

en: About Eclipse SUMO netedit
it: Su Eclipse SUMO netedit

en: Network editor for Eclipse SUMO, the Simulation of Urban MObility
it: Editore di rete per Eclipse SUMO (Simulation of Urban MObility)

en: Graphical editor for road networks and infrastructure.
it: Editore grafico per reti stradali e reti di infrastrutture.

en: Edit color
it: Modifica colore

en: Critical error
it: Errore critico

en: Netedit found an internal critical error and will be closed:
it: Netedit ha incontrato un errore critico per il quale va essere chiuso:

en: ErrorTrace:
it: Pila di errori:

en: Yes
it: Si

en: Cancel
it: Annulla

en: Don't Save
it: Non salvare

en: Accept
it: Accetta

en: Reset
it: Resetta

en: Reset changes
it: Resetta modifiche

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Rerun
it: Esegui di nuovo

en: Rerun tool
it: Esegui utensile di nuovo

en: Back
it: Indietro

en: Back to tool dialog
it: Torna indietro al dialogo di utensile

en: Copy
it: Copia

en: Copy error trace to clipboard
it: Copia pila di errori negli appunti

en: Report
it: Segnala

en: Report bug to github
it: Segnala problema in Github

en: Custom Geometry Point
it: Punto geometrico personalizzato

en: close accepting changes
it: chiudi e accetta i cambi

en: close discarding changes
it: chiudi e annulla i cambi

en: reset to previous values
it: reimposta i valori anteriori

en: Attributes of %
it: Attributi di %

en: Attribute
it: Attributo

en: Category
it: Categoria

en: Description
it: Descrizione

en: Definition
it: Definizione

en: Operations
it: Operazioni

en: Sort
it: Ordina

en: Clear
it: Svuota

en: Help
it: Aiuto

en: Open Parameter Template
it: Apri modello di parametri

en: Loading of Parameters From % failed.
it: Caricamento di parametri da % fallito.

en: Loaded % Parameters.
it: Caricati % parametri.

en: Save Parameter Template file
it: Salva file modello di parametri

en: - Parameters are defined by a Key and a Value.
it: - Ciascun parametro viene definitio da una chiave e di un valore.

en: - In Netedit can be defined using format key1=parameter1|key2=parameter2|...
it: - In netedit i parametri possono essere definiti usando il modello chiave1=valore1|chiave2=valore2|...

en: - Duplicated and empty Keys aren't valid.
it: - Chiavi raddopiate o vuote non sono valide.

en: - Whitespace and certain characters aren't allowed (@$%^&/|\....)
it: - Non sono autorizzati lo spazio come alcuni altri caratteri (@$%^&/|\....)

en: Parameters Help
it: Aiuto di parametri

en: Key of Parameter not defined
it: Chiave del parametro non definita

en: Value of Parameter not defined
it: Valore del parametro non definito

en: Key of Parameter cannot be empty
it: Chiave non deve essere lasciata vuota

en: Key '%' of Parameter contains invalid characters
it: La chiave '%' contiene dei caratteri invalidi

en: Key '%' already exist
it: Chiave '%' già presente

en: Edit parameters
it: Modifica parametri

en: Empty Parameter key
it: Chiave di parametro vuota

en: Parameters with empty keys aren't allowed
it: Non sono permessi parametri chon chiavi vuote

en: Invalid Parameter key
it: Chiave di parametro invalida

en: There are keys with invalid characters
it: Ci sono delle chiavi con caratteri invalidi

en: Duplicated Parameters
it: Parametri raddoppiati

en: Parameters with the same key aren't allowed
it: Non sono autorizzati due parametri con chiavi identiche

en: Parameters
it: Parametri

en: Save %
it: Salva %

en: You have unsaved %.
it: Ci sono % non salvati/e.

en: Do you wish to close and discard all changes?
it: Vuoi chiudere e perdere tutte modificazioni fatte?

en: Apply to all unsaved elements
it: Applica a tutti gli elementi non salvati

en: Undo/Redo history
it: Cronologia annulla/reimposta

en: Edit vClasses of attribute '%'
it: Modifica classi di veicoli dell'attributo '%'

en: Selection options
it: Opzioni di selezione

en: Allow all vehicles
it: Permetti tutti gli veicoli

en: Allow only road vehicles
it: Permetti soltanto veicoli stradali

en: Allow only rail vehicles
it: Permetti soltanto veicoli ferroviari

en: Disallow all vehicles
it: Escludi tutti i veicoli

en: Select vClasses
it: Seleziona classi di veicoli

en: Default vehicle class
it: Classe di veicoli standard

en: A passenger car assigned for private use
it: Un'autovettura ad uso privato

en: Vehicle for hire with a driver
it: Veicolo da noleggio con conducente

en: Urban line traffic
it: Trasporto pubblico urbano di linea

en: Overland transport
it: Trasporto interurbano / lunga percorrenza

en: Vehicles specialized in delivering goods
it: Furgone per spedire merce

en: Vehicle designed to transport cargo
it: Veicolo per il trasporto cargo

en: Truck with trailer
it: Autotreno

en: Vehicle designated to respond to an emergency
it: Veicolo di emergenza

en: Two- or three-wheeled motor vehicle
it: Veicoli a due o tre ruote

en: Motorcycle not allowed in motorways
it: Motocicletta non allestita per l'autostrada

en: Human-powered, pedal-driven vehicle
it: Veicolo non motorizzato per pedalare

en: An electric scooter or a kick scooter
it: Uno scooter electtrico oppure a propulsione muscolare

en: Person traveling on foot
it: Pedone

en: A mobility impaired person
it: Una persona a mobilità ridotta

en: Rail vehicle which runs on tracks
it: Veicolo ferroviario

en: Rail electric vehicle
it: Veicolo ferroviaria a trazione elettrica

en: High-speed rail vehicle
it: Veicolo ferroviario di alta velocità

en: Heavier than tram
it: Più pesante di un tram

en: Heavy rail vehicle
it: Veicolo ferroviaria pesante

en: A conveyance suspended on a cable
it: Una cabina sospesa su un cavo

en: A railway that mostly runs underground
it: Una ferrovia che scorre perlopiù in ambito sotterraneo

en: Future electric mobility vehicles
it: Veicoli elettrici futuri

en: Vehicle designed for military forces
it: Veicoli delle forze armate

en: Basic class for navigating waterway
it: Classe base di navi fluviali

en: Vehicle of a governmental security agency
it: Veicolo delle forze dell'ordine

en: A civilian security armored car used by VIPs
it: Veicolo civile armato per persone celebre

en: High-Occupancy Vehicle (two or more passengers)
it: Veicolo di alta occupazione (due o più passeggeri)

en: A transport container
it: Un contenitore di trasporto

en: An airplane
it: Un aeroplano

en: A small unmanned robot
it: Un piccolo robot non occupato

en: Reserved for user-defined semantics
it: Classe da definire dall'utilizzatore

en: Overwrite % '%'
it: Sovrascrivere % '%'

en: There is already a % '%'. Overwrite?
it: Esiste già un/uno/una % '%'. Desideri sovrascriverlo/la?

en: Apply this solution to all conflicted elements
it: Applica questa soluzione a tutti elementi in conflitto

en: Open dialog for editing vClasses
it: Apri finestra per modificare le classi di veicoli

en: Open dialog for editing color
it: Apri finestra per modificare il colore

en: true
it: vero

en: false
it: falso

en: Error updating % '%'
it: Errore nel aggiornamento di % '%'

en: % '%' cannot be updated because
it: % '%' non può essere aggiornato perché

en: there are invalid %s.
it: ci sono % invalidi.

en: No routes in net
it: Nessun itinerario nella rete

en: Add % reference
it: Aggiungi una referenza %

en: add % in '%'
it: aggiungi % in '%'

en: Rerouter intervals of % '%' cannot be saved
it: Gli periodi rerouter di % '%' non possono essere salvati

en: . There are overlapping intervals.
it: . Ci sono intervalli sovrapposti.

en: Error updating % of % '%'
it: Errore aggiornando % di % '%'

en: % of % '%' cannot be updated because
it: % di % '%' non può essere aggiornato perché

en: at least one % must be defined.
it: almeno un % deve essere definito.

en: No edges in net
it: Nessun arco nella rete

en: No lanes in net
it: Nessuna corsia nella rete

en: Rerouter has more than one edge
it: Il rerouter contiene più di un arco

en: No parkingAreas in net
it: Nessun parcheggio nella rete

en: Edit % '%'
it: Modifica % '%'

en: change % values
it: cambia % valori

en: VariableSpeedSign steps of % '%' cannot be saved
it: I passi del limite dinamico di velocità % '%' non possono essere salvati

en: Steps has to be sorted.
it: I passi devono essere ordinati.

en: Invalid row type
it: Tipo di riga invalido

en: Open Image
it: Apri immagine

en: Open OSG File
it: Apri file OSG

en: Error editing %
it: Errore nella modifica di %

en: The % cannot be updated because attribute % is invalid.
it: % non può essere aggiornato perché l'attributo % è invalido.

en: Save % as
it: Salva % in

en: Open %
it: Apri %

en: Visited Directories
it: Cartelle visitate

en: Directory:
it: Cartella:

en: File Name:
it: Nome di file:

en: Copy File
it: Copia file

en: Select destination file
it: Seleziona file di destinazione

en: Error copying file
it: Errore durante la copia di un file

en: Unable to copy file: %
it: Impossibile di copiare il file: %

en: The source and destination files are the same
it: I file di origine e di destinazione sono identici

en: Overwrite file
it: Sovrascrivi file

en: The destination file: %
it: Il file di destinazione: %

en: already exist. Overwrite?
it: esiste già. Desideri sovrasciverlo?

en: Check destination file permissions
it: Controlla le autorizzazioni del file di destinazione

en: Move File
it: Sposta file

en: Error moving file
it: Errore spostando un file

en: Unable to move file:
    %
it: Incapace di spostare un file:
    %

en: Deleting file
it: Cancellando il file

en: Are you sure you want to delete the file:
it: Sei sicuro/a di voler cancellare il file:

en: Error deleting file
it: Errore nel cancellare un file

en: Unable to delete file: %
it: Impossibile di rimuovere il file: %

en: Check file permissions
it: Controlla le autorizzazioni file

en: Up one level
it: Al livello superiore

en: Home directory
it: Cartella principale

en: Work directory
it: Cartella corrente

en: Config directory
it: Cartella di configurazioni

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Sort by
it: Ordina per

en: Name
it: Nome

en: Size
it: Grandezza

en: User
it: Utilizzatore

en: Group
it: Gruppo

en: Reverse
it: Rivolta

en: Ignore case
it: Senza distinzione tra maiuscolo / minuscolo

en: View
it: Veduta

en: Small icons
it: Icon piccoli

en: Big icons
it: Icon grandi

en: Details
it: Dettagli

en: Rows
it: Righe

en: Columns
it: Colonne

en: Hidden files
it: File nascosti

en: Preview images
it: Immagini anteprima

en: Normal images
it: Immagini normali

en: Medium images
it: Immagini medie

en: Giant images
it: Immagini giganti

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Set bookmark
it: Imposta segnalibro

en: Clear bookmarks
it: Svuota segnalibri

en: New directory...
it: Nuova cartella...

en: Copy...
it: Copia...

en: Move...
it: Sposta...

en: Delete...
it: Cancella...

en: The selected file: %
it: Il file selezionato: %

en: File doesn't exist
it: Il file non esiste

en: The selected file '%'
it: Il file selezionato '%'

en: doesn't exist
it: non esiste

en: Create New Directory
it: Crea una nuova cartella

en: Create new directory with name:
it: Crea una nuova cartella del nome:

en: Directory already Exists
it: La cartella esiste già

en: The new directory:
    %
it: La nuova cartella:
    %

en: already exists
it: esiste già

en: Cannot create directory
it: Incapace di creare la cartella

en: Cannot create directory:
    %
it: Incapace di create la cartella:
    %

en: Check folder permissions
it: Controlla le autorizzazioni delle cartelle

en: Bookmark current directory.
it: Aggiunge un segnalibro alla cartella attuale.

en: Clear bookmarks.
it: Svuota i segnalibri.

en: Go up one directory
it: Vai alla cartella del livello superiore

en: Go to home directory
it: Vai alla cartella personale

en: Go to work directory
it: Vai alla cartella corrente

en: Go to netedit config directory
it: Vai alla cartella della configurazione netedit

en: Go to sumo config directory
it: Vai alla cartella della configurazione sumo

en: Create new directory
it: Crea una cartella nuova

en: Display directory with small icons
it: Usa degli icon piccoli

en: Display directory with big icons
it: Usa degli icon grandi

en: Display detailed directory listing
it: Mostra elenco di cartella dettagliato

en: Toggle show hidden files and directories
it: Mostra/nascondi file e cartelle nascosti

en: Select a solution for StoppingPlaces and E2 detectors
it: Seleziona una soluzione per fermate e rivelatori E2

en: Activate friendlyPos and save
it: Attiva friendlyPos e salva

en: Friendly pos parameter will be activated in all stopping places and E2 detectors
it: Il parametro friendlyPos sarà attivato in tutte le fermate e in tutti rivelatori E2

en: Save invalid positions
it: Salva posizioni invalide

en: Save stopping places and E2 detectors with invalid positions
it: Salva fermate e rvelatori E2 con posizione invalide

en: Fix positions and save
it: Salva con posizioni corrette

en: Position of stopping places and E2 detectors will be fixed
it: Le posizioni di fermate e rvelatori E2 saranno corretti

en: Select invalid additionals
it: Seleziona strutture addizionali invalide

en: Cancel saving of additionals and select invalid stopping places and E2 detectors
it: Annulla salvataggio delle strutture addizionali e seleziona fermate e rivelatori E invalidi

en: change % of invalid additionals
it: % elementi addizionali invalidi rettificati

en: fix positions of invalid additionals
it: rettifica le posizioni degli elementi addizionali invalidi

en: select invalid additionals
it: seleziona elementi addizionali invalidi

en: Select a solution for Multilane E2 detectors
it: Seleziona una soluzione per rivelatori multi-corsie

en: Build connections between lanes
it: Crea collegamenti tra corsie

en: New connections will be created between non-connected lanes
it: Dei collegamenti saranno aggiunti tra corsie sconnesse

en: Remove invalid E2 detectors
it: Rimuovi rivelatori E2 invalidi

en: Remove Multilane E2 Detectors with non-connected lanes
it: Rimuovi rivelatori E2 di più corsie con corsie sconnesse

en: fix multilane additionals problems
it: rettifica i problemi di elementi addizionali multi-corsie

en: Fix additional problems
it: Risolvi problemi degli elementi addizionali

en: Routes
it: Itinerari

en: Remove invalid routes
it: Rimuovi itinerari invalidi

en: Remove invalid routes and save
it: Rimuovi gli itinerari invalidi e salva gli altri

en: Save invalid routes
it: Salva itinerari invalidi

en: Select invalid routes
it: Seleziona itinerari invalidi

en: Select invalid routes and stop saving
it: Seleziona itinerari invalidi e cancella salvataggio

en: Remove stops out of route
it: Rimuovi fermate fuori itinerario

en: delete invalid routes
it: rimuovi itinerari invalidi

en: select invalid routes
it: seleziona itinerari invalidi

en: delete invalid stops
it: rimuovi fermate invalidi

en: Remove invalid vehicles
it: Rimuovi veicoli invalidi

en: Remove invalid vehicles and save
it: Rimuovi veicoli invalidi e salvali

en: Save invalid vehicles
it: Salva veicoli invalidi

en: Select invalid vehicles
it: Seleziona veicoli invalidi

en: Select invalid vehicles and stop saving
it: Seleziona veicoli invalidi e cancella salvataggio

en: Remove stops out of vehicle's route
it: Rimuovi fermate dall'itinerario del veicolo

en: delete invalid vehicles
it: rimuovi veicoli invalidi

en: Stop positions
it: Posizione delle fermate

en: Activate friendlyPos
it: Attiva friendlyPos

en: Save invalid stops
it: Salva le fermate invalide

en: Save elements with invalid positions
it: Salva elementi con delle posizione invalide

en: Select conflicted stops
it: Salva fermate contraddittorie

en: Select conflicted stops and abort saving
it: Seleziona fermate contraddittorie e cancella salvataggio

en: Fix stop positions and save
it: Rettifica le posizioni delle fermate e salvale

en: change % of invalid stops
it: % fermate invalide modificate

en: fix positions of invalid stops
it: rettifica le posizioni delle fermate invalide

en: select invalid stops
it: seleziona fermate invalide

en: Person/container plans
it: Piani di persone/contenitori

en: Remove invalid plans
it: Rimuovi piani invalidi

en: Save invalid plans
it: Salva piani invalidi

en: Select conflicted plans
it: Seleziona piani contraddittori

en: Select conflicted plans and abort saving
it: Seleziona piani contraddittori e cancella salvataggio

en: delete invalid person plans
it: rimuovi piani personali invalidi

en: select invalid person plans
it: seleziona piani personali invalidi

en: Fix demand elements problems
it: Rettifica elementi di domanda

en: Conflict
it: Conflitto

en: Save list of conflicted items
it: Salva elenco di elementi invalidi

en: Saving successfully
it: Salvato con successo

en: List of conflicted items was successfully saved
it: L'elenco di elementi contraddittori è stato salvato con successo

en: Saving list of conflicted items failed
it: Il salvataggio degli elementi contradditori è fallito

en: Remove invalid edges
it: Rimuovi archi invalidi

en: Save invalid edges
it: Salva archi invalidi

en: Select invalid edges
it: Seleziona archi invalidi

en: Select invalid edges and abort saving
it: Seleziona archi invalidi e cancella salvataggio

en: delete invalid edges
it: rimuovi archi invalidi

en: select invalid edges
it: seleziona archi invalidi

en: Remove invalid crossings
it: Rimuovi passaggi pedonali invalidi

en: Save invalid crossings
it: Salva passaggi pedonali invalidi

en: Select invalid crossing
it: Seleziona passaggi pedonali invalidi

en: Select invalid crossing and abort saving
it: Seleziona passaggi pedonali invalidi e cancella salvataggio

en: delete invalid crossings
it: rimuovi passaggi pedonali invalidi

en: select invalid crossings
it: seleziona passaggi pedonali invalidi

en: Fix network elements problems
it: Correggi problemi di elementi di rete

en: Edit netedit options
it: Modifica opzioni netedit

en: Run netgenerate with advanced options
it: Esegui netgenerate con opzioni avanzate

en: Toggle Menu Tooltips
it: (Dis)attiva i testi di aiuto nel menu

en: Toggles whether tooltips in the menu shall be shown.
it: (Dis)attiva i testi di aiuto da mostrare nel menu.

en: Save options
it: Salva opzioni

en: Save configuration file
it: Salva file di configurazione

en: Load options
it: Carica opzioni

en: Load configuration file
it: Carica file di configurazione

en: Default options
it: Opzioni standard

en: Reset all options to default
it: Resetta tutte le opzioni al valore standard

en: Topics
it: Soggetti

en: Search
it: Ricerca

en: Include description in search
it: Cerchi anche nella descrizione

en: options file
it: fiel di opzioni

en: Could not load configuration '
it: Non ho potuto caricare la configurazione '

en: Could not load tool configuration '
it: Non ho potuto caricare la configurazione di utensili '

en: Loaded configuration.
it: Configurazione caricata con successo.

en: Reset value
it: Resetta valore

en: Select filename
it: Seleziona nome di file

en: XML file
it: file XML

en: Edit SUMO options
it: Modifica opzioni sumo

en: Save output
it: Salva uscita

en: Console output
it: Uscita della console

en: tool log file
it: file protocollo dell'utensile

en: Abort
it: Interrompi

en: Abort running
it: Cancella esecuzione

en: Running netgenerate results
it: Risultati dell'esecuzione di netgenerate

en: Python Tool
it: Utensile Python

en: Grid
it: Griglia

en: Spider
it: Ragnatela

en: Random grid
it: Griglia casuale

en: Random
it: Casuale

en: Tool
it: Utensile

en: Save toolcfg
it: Salva configurazione utensile

en: Save file with tool configuration
it: Salva file di configurazione utensile

en: Load toolcfg
it: Carica configurazione di utensile

en: Load file with tool configuration
it: Carica file di configurazione utensile

en: Sorted by name
it: Ordinato per nome

en: Grouped by categories
it: Aggruppato per categoria

en: Use current % file
it: Utilizza il file attuale %

en: Select % file
it: Seleziona file %

en: Use current selected edges
it: Utilizza gli archi attualmente selezionati

en: additional
it: addizionale

en: data
it: dati

en: sumo config
it: configurazione sumo

en: reset %
it: resetta %

en: Nothing to enable, implement in Children
it: Niente da attivare, da implementare negli elementi figli

en: Nothing to disable, implement in Children
it: Niente da disattivare, da implementare negli elementi figli

en: Parent filename
it: Percorso del file del elemento padre

en: Nothing to toggle, implement in Children
it: Niente da (dis)attivare, da implementare negli elementi figli

en: Open
it: Apri

en:  Dialog
it:  Dialogo

en: Cursor position over additional shape:
it: Posizione del cursore sopra la forma dell'elemento addizionale:

en: Cursor position over lane:
it: Posizione del cursore sopra la corsia:

en: Mouse position over edge:
it: Posizione del cursore sopra l'arco:

en: Cursor position in view:
it: Posizione del cursore nella veduta:

en: Invalid number of edges
it: Numero invalido di archi

en: add bus stop '
it: aggiungi fermata di autobus '

en: add train stop '
it: aggiungi fermata ferroviaria '

en: Could not build access in netedit; % '%' already owns an access in the edge '%'
it: Non ho potuto creare l'accesso in netedit; % '%' possiede già un accesso all'arco '%'

en: Could not build access in netedit; The lane '%' doesn't support pedestrians
it: Non ho potuto creare l'accesso in netedit; Pedoni non sono autorizzati sulla corsia '%'

en: add access in '
it: aggiungi accesso in '

en: add container stop '
it: aggiungi fermata di contenitore '

en: Could not build % with ID '%' in netedit; Invalid charge type '%' .
it: Non ho potuto creare % con l'indice identificativo '%' in netedit; Tipo di carica invalido '%'.

en: add charging station '
it: aggiungi stazione di ricarica '

en: Could not build parking area with ID '%' in netedit; Invalid departPos over lane.
it: Non ho potuto costruire il parcheggio con il codice identificativo '%' in netedit; La departPos è invalida sulla corsia.

en: add parking area '
it: aggiungi parcheggio '

en: Could not build parking space in netedit; attribute width cannot be parse to float.
it: Non ho potuto creare il parcheggio in netedit poiché l'attributo width non può essere analizzato come numero.

en: Could not build parking space in netedit; attribute length cannot be parse to float.
it: Non ho potuto creare il parcheggio in netedit poiché l'attributo length non può essere analizzato come numero.

en: Could not build parking space in netedit; attribute angle cannot be parse to float.
it: Non ho potuto creare il parcheggio in netedit poiché l'attributo angle non può essere analizzato come numero.

en: add parking space in '
it: aggiungi parcheggio a '

en: add induction loop '
it: aggiungi circuito di induzione a '

en: Could not build lane area detector with ID '%' in netedit; invalid traffic light ID.
it: Non ho potuto creare il rivelatore multi-corsie con il codice identificativo '%' in netedit per causa del codice identificativo invalido del semaforo.

en: add lane area detector '
it: aggiungi rivelatore multi-corsie '

en: Could not build lane area detector with ID '%' in netedit; Lanes aren't consecutives.
it: Non ho potuto creare il rivelatore multi-corsie con il codice identificativo '%' in netedit perché le corsie non si seguono.

en: add entry-exit detector '
it: aggiungi rivelatore entrata-uscita '

en: add entry detector in '
it: aggiungi rivelatore di entrata in '

en: add exit detector in '
it: aggiungi rivelatore di uscita in '

en: add instant induction loop '
it: aggiungi circuito di induzione istantaneo '

en: add lane calibrator '
it: aggiungi calibrator di corsia '

en: add calibrator '
it: aggiungi calibrator '

en: add calibrator flow in '
it: aggiungi flusso calibrator in '

en: add rerouter '
it: aggiungi rerouter '

en: Could not build interval with ID '%' in netedit; begin is greater than end.
it: Non ho potuto creare l'intervallo con il codice identificativo '%' in netedit; l'inizio è dopo la fine.

en: add rerouter interval in '
it: aggiungi intervallo rerouter in '

en: Could not build interval with begin '%' and end '%' in '%' due overlapping.
it: Non ho potuto creare l'intervallo con inizio '%' e fine '%' in '%' a causa di sovrapposizione.

en: add closing lane reroute in '
it: aggiungi reroute di corsia chiusa in '

en: add closing reroute in '
it: aggiungi reroute di chiusura in '

en: add dest prob reroute in '
it: aggiungi reroute probabilistico di destino in '

en: add parking area reroute in '
it: aggiungi reroute di parcheggio in '

en: add route prob reroute in '
it: aggiungi reroute probabilistico di itinerario in '

en: add route probe '
it: aggiungi campione di itinerario '

en: add Variable Speed Sign '
it: aggiungi limite di velocità dinamico '

en: add VSS Step in '
it: aggiungi passo di limite di velocità dinamico in '

en: Could not build Vaporizer with ID '%' in netedit; begin is greater than end.
it: Non ho potuto creare il Vaporizer '%' in netedit perché la posizione iniziale è oltre quella terminale.

en: add vaporizer in '
it: aggiungi vaporizer in '

en: Could not build TAZ with ID '%' in netedit; Invalid Shape.
it: Non ho potuto creare la zona di assegnazione del traffico con il codice identificatibo '%' in netedit; Forma invalida.

en: add TAZ '
it: aggiungi zona di assegnazione del traffico '

en: add TAZ Source in '
it: aggiungi sorgente di zona di assegnazione del traffico in '

en: update TAZ Source in '
it: aggiorna sorgente di zona di assegnazione del traffico in '

en: add TAZ Sink in '
it: aggiungi scarico di zona di assegnazione del traffico in '

en: update TAZ Sink in '
it: aggiorna scarico di zona di assegnazione del traffico in '

en: add traction substation '
it: aggiungi sottostazione elettrica '

en: Could not build overhead wire with ID '%' in netedit; Lanes aren't consecutives.
it: Non ho potuto creare la catenaria '%' in netedit poiché le corsie non sono consecutive.

en: add overhead wire '
it: aggiungi catenaria '

en: add polygon '
it: aggiungi poligono '

en: add POI '%'
it: aggiungi punto di interesse '%'

en: add POI lane '%'
it: aggiungi punto di interesse su corsia '%'

en: Could not build POI with ID '%' in netedit
it: Non ho potuto costruire il punto di interesse '%' in netedit

en: Network requires a geo projection.
it: La rete richiede una proiezione geografica.

en: add POI GEO '%'
it: aggiungi punto di interesse geografico '%'

en: add jps walkable area '
it: aggiungi area pedonale JuPedSim '

en: add jps obstacle '
it: aggiungi ostacolo JuPedSim '

en: Could not build % with ID '%' in netedit; % with ID '%' doesn't exist.
it: Non è stato possibile creare % con il codice identificativo '%' in netedit perché % con il codice identificativo '%' non esiste.

en: Both myEdge and myLane aren't defined
it: Sia myEdge che myLane non sono definiti

en: calibratorFlow of calibrator '%' cannot be written. Either type or vehsPerHour or speed must be enabled
it: calibratorFlow del Calibrator '%' non può essere scritto. Uno degli attributi type, vehsPerHour o speed deve essere impostato

en: ' needs at least one entry and one exit
it: ' richiede almeno un'entrata e un'uscita

en: An entry-exit detector needs at least one entry detector
it: Un rivelatore entrata-uscita ha bisogno di almeno un rivelatore di entrata

en: An entry-exit detector needs at least one exit detector
it: Un rivelatore entrata-uscita ha bisogno di almeno un rivelatore di uscita

en: Release from lane
it: Stacca da corsia

en: Attach to nearest lane
it: Attacca alla corsia la più vicina

en: Transform to POI
it: Trasforma in punto di interesse

en: Transform to POI Geo
it: Trasforma in punto di interesse Geo

en: No geo-conversion defined
it: Nessuna proiezione geografica definita

en: Simplify Shape
it: Semplifica forma

en: Replace current shape with a rectangle
it: Rimpiazza la forma attuale con un rettangolo

en: Open shape
it: Apri forma

en: Open polygon's shape
it: Apri la forma del poligono

en: Close shape
it: Chiudi forma

en: Close polygon's shape
it: Chiudi la forma del poligono

en: Select elements within polygon
it: Seleziona elementi all'interno del poligono

en: Select elements within polygon boundary
it: Seleziona elementi contenuti nel profilo del poligono

en: Triangulate polygon
it: Triangola poligono

en: Convert the current polygon in triangles
it: Converti il poligono attuale in triangoli

en: Remove geometry point
it: Rimuovi punto geometrico

en: Remove geometry point under mouse
it: Rimuove il punto geometrico sotto il cursore

en: Set first geometry point
it: Imposta il primo punto geometrico

en: Number of remaining points insufficient
it: Numero di punti rimasti insufficiente

en: Polygon already opened
it: Poligono già aperto

en: Polygon already closed
it: Poligono già chiuso

en: Selected point must be different of the first point
it: Il punto selezionato deve essere diverso dal primo punto

en: Polygon already simplified
it: Poligono già semplificato

en: Using GEO Shape
it: Usando la forma geografica

en: ' needs at least one edge
it: ' ha bisogno di almeno un'arco

en: Set custom Geometry Point
it: Imposta punto geometrico individuale

en: ' needs at least one lane
it: ' ha bisogno di almeno una corsia

en: add data set
it: aggiungi insieme di dati

en: add data set and data interval
it: aggiungi insieme di dati e periodo di dati

en: add data interval
it: aggiungi periodo di dati

en: There is already a TAZ rel defined between '%' and '%'.
it: Esiste già una relazione origine-destinazione tra '%' e '%'.

en: There is already a TAZ rel defined in '%'.
it: E già stata definita una relazione origine-destinazione in '%'.

en: add TAZ rel
it: aggiuni relazione di origine-destinazione

en: GenericData was already inserted
it: GenericData è già stato inserito

en: GenericData wasn't previously inserted
it: GenericData non è stato inserito previamente

en: DataInterval was already inserted
it: DataInterval è già stato inserito

en: DataInterval wasn't previously inserted
it: DataInterval non è stato inserito previamente

en: Open % Dialog
it: Apri dialog o%

en: Invalid index
it: Indice invalido

en: add meanDataEdge
it: aggiungi arco MeanData

en: add meanDataLane
it: aggiungi corsia MeanData

en: Could not build % in netedit
it: Non ho potuto costruire % in netedit

en: Edge doesn't exist.
it: L'arco non esiste.

en: Attribute '%' doesn't exist.
it: L'attributo '%' non esiste.

en: Could not build % with ID '%' in netedit; Invalid value '%' for %.
it: Non ho potuto creare % con l'indice identificativo '%' in netedit; Valore invalido '%' per %.

en: Route length:
it: Lunghezza d'itinerario:

en: reverse
it: inverti

en: reverse current %
it: invert l'attuale %

en: Add reverse %
it: Aggiungi % in direzione opposta

en: Edge '%' is not consecutive with edge '%'
it: L'arco '%' non segue l'arco '%'

en: Invalid from edge '%' used in % of % '%'
it: Arco di partenza invalido '%' utilizzato in % di % '%'

en: Invalid to edge '%' used in % of % '%'
it: Arco di arrivo invalido '%' utilizzato in % di % '%'

en: Invalid from junction '%' used in % of % '%'
it: Incrocio di partenza invalido '%' utilizzato in % di % '%'

en: Invalid to junction '%' used in % of % '%'
it: Incrocio di arrivo invalido '%' utilizzato in % di % '%'

en: Invalid from TAZ '%' used in % of % '%'
it: Zona di assegnazione del traffico di origine '%' invalida usata in % di % '%'

en: Invalid to TAZ '%' used in % of % '%'
it: Zona di assegnazione del traffico di destinazione '%' invalida usata in % di % '%'

en: Invalid from bus stop '%' used in % of % '%'
it: Fermata di autobus di partenza invalida '%' utilizzata in % di % '%'

en: Invalid from train stop '%' used in % of % '%'
it: Fermata ferroviaria invalida '%' utilizzata in % di % '%'

en: Invalid from container stop '%' used in % of % '%'
it: Fermata di contenitori invalida '%' utilizzata in % di % '%'

en: Invalid from charging station '%' used in % of % '%'
it: Stazione di ricarica di partenza invalida '%' utilizzata in % di % '%'

en: Invalid from parking area '%' used in % of % '%'
it: Parcheggio di partenza invalido '%' utilizzato in % di % '%'

en: Invalid to bus stop '%' used in % of % '%'
it: Fermata di autobus di destinazione invalida '%' utilizzata in % di % '%'

en: Invalid to train stop '%' used in % of % '%'
it: Fermata ferroviaria di destinazione invalida '%' utilizzata in % di % '%'

en: Invalid to container stop '%' used in % of % '%'
it: Fermata di contenitori di destinazione invalida '%' utilizzata in % di % '%'

en: Invalid to charging station '%' used in % of % '%'
it: Stazione di ricarica di destinzaione invalida '%' utilizzata in % di % '%'

en: Invalid to parking area '%' used in % of % '%'
it: Parcheggio di destinazione invalido '%' utilizzato in % di % '%'

en: Invalid from route '%' used in % of % '%'
it: Itinerario originario '%' utilizzato in % di % '%'

en: Invalid to route '%' used in % of % '%'
it: Itinerario di destinazione invalido '%' utilizzato in % di % '%'

en: Cannot repeat in routes with only one edge
it: Itinerari di un solo arco non possono essere ripetuti

en: Cannot repeat route; front and last edge aren't connected
it: L'itinerario non può essere ripetuto poiché non il primo e l'ultimo arco non sono connessi tra loro

en: copy % '%'
it: copia % '%'

en: delete % '%'
it: rimuovi % '%'

en: VType '%' with probability % cannot be referenced with distribution '%'
it: Il tipo di veicolo '%' con la probabilità % non può essere referenziato nella distribuzione '%'

en: add % '%'
it: aggiungi % '%'

en: Could not build % with ID '%' in netedit; %.
it: Non ho potuto costruire % con il codice identificativo '%' in netedit; %.

en: Route '%' with probability % cannot be referenced with distribution '%'
it: L'itinerario '%' con la probabilità non può essere referenziato nella distribuzione '%'

en: Invalid % used in % '%'. % is greater than number of lanes
it: % invalido utilizzato in % '%'. % è maggiore del numero di corsie

en: Invalid % used in % '%'. % is greater than type %
it: % invalido utilizzato in % '%'. % è maggiore del tipo %

en: Invalid vehicle type '%' used in % '%'.
it: Tipo di veicolo '%' invalido usato in % '%'.

en: Containers don't support stops at busStops or trainStops
it: Contenitori non possono sostare presso fermate di autobus e fermate ferroviarie

en: Persons don't support stops at containerStops
it: Le persone non possono sostare presso fermate di contenitori

en: Persons don't support stops at chargingStations
it: Le persone non possono sostare presso stazioni di ricarica

en: Containers don't support stops at chargingStations
it: I contenitori non possono sostare presso stazioni di ricarica

en: Persons don't support stops at parkingAreas
it: Le persone non possono sostare su dei parcheggi

en: Containers don't support stops at parkingAreas
it: I contenitori non possono sostare su dei parcheggi

en: vehicles don't support stops at edges
it: I veicoli non permettono fermate su degli archi

en: A stop must be defined either over a stoppingPlace, a edge or a lane
it: Una fermata deve essere definita sia da un luogo, da un arco o da una corsia

en: A stop requires only a stoppingPlace, edge or lane
it: Una fermata richiede soltanto un luogo, un arco o una corsia

en: Could not build % with ID '%' in netedit; via % with ID '%' doesn't exist.
it: Non ho potuto costruire % con il codice identificativo '%' in netedit; % con il codice identificativo '%' non esiste.

en: % with id '%' doesn't exist in % '%'
it: % con il codice identificativo '%' non esiste in % '%'

en: invalid probability % in % '%'
it: probabilità invalida % in % '%'

en: Invalid type distribution probabilities in % '%'. Must have the same number of elements
it: Probabilità invalide nella distribuzione di tipi % '%'. La distribuzione deve contenere lo stesso numero di elementi

en: Invalid Stop parent
it: Elemento padre invalido per una fermata

en: Invalid parent
it: Elemento padre invalido

en: transform to
it: trasforma in

en: Trip (over junctions)
it: Corsa (tra incroci)

en: Flow (over junctions)
it: Flusso (tra incroci)

en: Trip (over TAZs)
it: Corsa (tra zone di assegnazione del traffico)

en: Flow (over TAZs)
it: Flusso (tra zone di assegnazione del traffico)

en: Vehicle (embedded route)
it: Veicolo (itinerario interno)

en: RouteFlow
it: Flusso lungo un itinerario

en: RouteFlow (embedded route)
it: Flusso lungo un itinerario (interno)

en: Trip
it: Corsa

en: transform selected to
it: trasforma selezionati in

en: Trips (over junctions) (only %)
it: Corse (tra incroci) (solo %)

en: Flows (over junctions) (only %)
it: Flussi (tra incroci) (solo %)

en: Trips (over junctions)
it: Corse (tra incroci)

en: Flows (over junctions)
it: Flussi (tra incroci)

en: Trips (over TAZs) (only %)
it: Corse (tra zone di assegnazione del traffico) (solo %)

en: Flows (over TAZs) (only %)
it: Flussi (tra zone di assegnazione del traffico) (solo %)

en: Trips (over TAZs)
it: Corse (tra zone di assegnazione del traffico)

en: Flows (over TAZs)
it: Flussi (tra zone di assegnazione del traffico)

en: Vehicles (only %)
it: Veicoli (solo %)

en: Vehicles (embedded route) (only %)
it: Veicoli (itinerario interno) (solo %)

en: RouteFlows (only %)
it: Flussi lungo itinerari (solo %)

en: RouteFlows (embedded route) (only %)
it: Flussi lungo itinerari (interni) (solo %)

en: Trips (only %)
it: Corse (solo %)

en: Flows (only %)
it: Flussi (solo %)

en: Vehicles (embedded route)
it: Veicoli (itinerario interno)

en: RouteFlows
it: Flussi lungo itinerari

en: RouteFlows (embedded route)
it: Flussi lungo itinerari (itinerario interno)

en: Trips
it: Corse

en: Invalid vehicle tag
it: Tag di veicolo invalido

en: remove geometry point of %
it: rimuovi punto geometrico di %

en: moving custom shape of %
it: spostando la forma personalizzata di %

en: moving % of %
it: spostando % di %

en: remove first geometry point of %
it: rimuovi il primo punto geometrico di %

en: remove last geometry point of %
it: rimuovi l'ultimo punto geometrico di %

en: moving shape of %
it: spostando la forma di %

en: Lanes aren't consecutives
it: Le corsie non sono consecutive

en: Lanes aren't connected
it: Le corsie non sono connesse

en: position of %
it: posizione di %

en:  %'s size
it:  grandezza di %

en: lane start
it: inizio di corsia

en: lane end
it: termine di corsia

en: % > length of lane
it: % > lunghezza di corsia

en: % > (length of lane - EPS)
it: % > (lunghezza di corsia - EPS)

en: arrivalPos of %
it: posizione di arrivo di %

en: departPos of %
it: posizione di partenza di %

en: moving center of %
it: spostamento del centro di %

en: moving entire shape of %
it: spostamento della forma intera di %

en: editing shape of %
it: modifica della forma di %

en: length of %
it: lunghezza di %

en: width of %
it: larghezza di %

en: height of %
it: altezza di %

en: Set custom connection shape
it: Imposta una forma personalizzata per il collegamento

en: Smooth connection shape
it: Appiana la forma di collegamento

en: Could not set attribute '%' (tls is broken)
it: Non ho potuto impostare l'attributo '%' (il semaforo è invalido)

en: Cannot restore attribute '%=%' for computed connection from lane '%'
it: L'attributo '%=%' non può essere recuperato per il collegamento calcolato che ha inizio alla corsia '%'

en: Crossing's edges don't support pedestrians
it: Pedoni non sono autorizzati sugli archi del passaggio pedonale

en: Set custom crossing shape
it: Imposta una forma di passaggio pedonale personalizzata

en: Parent junctions are in the same position: %, %
it: Gli incroci padri sono alla stessa posizione: %, %

en: Could not compute smooth shape for edge '%'
it: Non ho potuto appianare la forma dell'arco '%'

en: Could not compute smooth elevation for edge '%'
it: Non ho potuto calcolare il livello appianato per l'arco '%'

en: invalid link state='%'
it: stato del collegamento invalido ('%')

en: TLS operations
it: Operazioni di semafori

en: Add TLS
it: Aggiungi semaforo

en: Add joined TLS
it: Aggiungi semaforo combinato

en: Reset edge endpoints
it: Resetta i punti terminali degli archi

en: Set custom junction shape
it: Imposta una forma d'incrocio personalizzata

en: Reset junction shape
it: Resetta la forma dell'incrocio

en: Replace junction by geometry point
it: Sostituisci l'incrocio con un punto geometrico

en: Split junction (% end points)
it: Separa incrocio (% punti terminali)

en: Split junction and reconnect
it: Separa e ricollega incrocio

en: Select roundabout
it: Seleziona rotatoria

en: Convert to roundabout (using junction attribute radius %)
it: Converti in rotatoria (utilizzando l'attributo radius dell'incrocio %)

en:  of % junctions
it:  di % incroci

en: Clear connections
it: Rimuovi collegamenti

en: Reset connections
it: Resetta collegamenti

en: Reset junction shapes
it: Resetta le forme degli incroci

en: wrong edit mode
it: modo sbagliato

en: change junction position
it: sposta la posizione dell'incrocio

en: change keepClear for whole junction
it: cambia keepClear per l'incrocio intero

en: Copy parent edge name to clipboard
it: Copia il nome dell'arco padre negli appunti

en: Remove Lane From Selected
it: Rimuovi corsia dalla selezione

en: Add Lane To Selected
it: Aggiungi corsia alla selezione

en: Remove Edge From Selected
it: Rimuovi arco dalla selezione

en: Add Edge To Selected
it: Aggiungi arco alla selezione

en: Reset edge end points
it: Resetta punti terminali dell'arco

en: Select state for all links from this edge:
it: Seleziona lo stato di tutti gli collegamenti in uscita da questo arco:

en: Additional options available in 'Inspect Mode'
it: Opzioni addizionali disponibili nel modo di ispezione

en: Shape pos:
it: Posizione in forma:

en: Length pos:
it: Lunghezza fino alla posizione:

en: Distance:
it: Distanza:

en: Height:
it: Altezza:

en: Angle:
it: Angolo:

en: Lane Parametric Length cannot be never 0
it: La lunghezza parametrica della corsia non può in nessun caso essere 0

en: Opposite lane '%' does not connect the same nodes as edge '%'!
it: La corsia nella direzione opposta non collega gli stessi nodi dell'arco '%'!

en: Unexpected LinkState '%'
it: Stato di collegamento inaspettato '%'

en: Edge operations (% selected)
it: Operazioni di archi (% selezionati)

en: Edge operations
it: Operazioni di archi

en: Split edge here
it: Separa l'arco qui

en: Split edge in both directions here (no symmetric opposite edge)
it: Separa l'arco qui in entrambe le direzioni (senza arco opposto simmetrico)

en: Split edge in both directions here (no opposite edge)
it: Separa l'arco qui in entrambe le direzioni (nessun arco opposto)

en: Split edge in both directions here
it: Separa l'arco qui in entrambe le direzioni

en: Set geometry endpoint here (shift-click)
it: Imposta il punto geometrico terminale qui (shift-clic)

en: Restore both geometry endpoints
it: Ristabilisci entrambi punti geometrici terminali

en: Restore geometry endpoints of all selected edges
it: Ristabilisci punti geometrici terminale di tutti gli archi selezionati

en: Restore geometry endpoint (shift-click)
it: Ristabilisci punto geometrico terminale (shift-clic)

en: Reverse %
it: Rivolta %

en: Add reverse direction for %
it: Aggiungi direzione opposta per %

en: Add reverse disconnected direction for %
it: Aggiungi direzione opposta scollegata per %

en: Reset lengths for %
it: Resetta lunghezze per %

en: Straighten %
it: Rettifica %

en: Smooth %
it: Appiana %

en: Straighten elevation of %
it: Rettifica il livello di %

en: Smooth elevation of %
it: Appiana il livello di %

en: Lane operations (% selected)
it: Operazioni di corsia (% selezionate)

en: Lane operations
it: Operazioni di corsia

en: Duplicate lane
it: Duplifica corsia

en: Set custom lane shape
it: Imposta una forma personalizzata per la corsia

en: Reset custom shape
it: Resetta forma personalizzata

en: Reset opposite lane
it: Resetta corsia opposta

en: Sidewalk
it: Marciapiede

en: Bike lane
it: Pista ciclabile

en: Bus lane
it: Corsia preferenziale

en: Green verge
it: Bordo verde

en: Green verge (front)
it: Bordo verde (a sinistra)

en: Green verge (back)
it: Bordo verde (a destra)

en: Add restricted %
it: Aggiungi % limitato/a

en: Remove restricted %
it: Rimuovi % limitato/a

en: Transform to restricted %
it: Trasforma in % limitato/a

en: Template operations (% selected)
it: Operazioni modello (% selezionato)

en: Template operations
it: Operazioni modello

en: Use edge as template
it: utilizza arco come modello

en: Apply template
it: Applica modello

en: Select reachable (compute junctions)
it: Seleziona raggiungibili (computa incroci)

en: % (Edited shape)
it: % (forma modificata)

en: Copy test coordinates to clipboard
it: Copia coordinate test negli appunti

en: Simplify shape
it: Semplifica forma

en: Open junction's shape
it: Apri la forma dell'incrocio

en: Close junction's shape
it: Chiudi la forma dell'incrocio

en: Straighten shape
it: Appiana la forma

en: Remove geometry point (shift+click)
it: Rimuovi punto geometrico (shift+clic)

en: Finish editing (Enter)
it: Termina le modifiche (Enter)

en: Internal attributes
it: Attributi interni

en: Extended attributes
it: Attributi estesi

en: Flow attributes
it: Attributi del flusso

en: Geo attributes
it: Attributi geografici

en: Netedit attributes
it: Attributi netedit

en: Move element up one lane
it: Sposta l'elemento una corsia più su

en: Move element down one lane
it: Sposta l'elemento una corsia più giù

en: Reparent
it: Riassegna elemento padre

en: Change parent of this element
it: Cambia elemento padre a questo elemento

en: Inspect % parent
it: Ispeziona elemento padre %

en: Open dialog to select an existent file
it: Apri dialogo per selezionare un file esistente

en: Open dialog to select or create an existent file
it: Apri dialogo per selezionare o creare un file

en: Open element dialog
it: Apri dialogo dell'elemento

en: Open specific element edit dialog
it: Apri dialogo di modifica per un elemento preciso

en: Open help attributes dialog
it: Apri dialogo di aiuto per gli attributi

en: Reset attributes
it: Resetta attributi

en: Edit extended attributes
it: Modifica gli attributi estesi

en: Open dialog for editing extended attributes
it: Apri dialogo per modificare gli attributi avanzati

en: Open dialog for editing generic parameters
it: Apri dialogo per modificare i parametri generici

en: Open % dialog
it: Apri il dialogo %

en: Invalid value '%' in attribute %
it: Valore invalido '%' nell'attributo %

en: change multiple % attributes
it: cambia vari attributi %

en: change % attribute
it: cambia attributo %

en: Consecutive lane selector
it: Selezione di corsie consecutive

en: No lanes selected
it: Nessuna corsia selezionata

en: Finish path creation
it: Termina creazione di itinerario

en: Abort path creation
it: Interrompi creazione di traiettoria

en: Remove last lane
it: Rimuovi l'ultima corsia

en: Show candidate lanes
it: Mostra le corsie candidate

en: -BACKSPACE: undo click
it: -BACKSPACE: annulla clic

en: -ESC: Abort path creation
it: -ESC: Cancella la creazione dell'itinerario

en: Invalid lane
it: Corsia invalida

en: Lane path needs at least two lanes
it: La serie di corsie deve contenerne almeno due

en: route creation
it: creazione di itinerari

en: - Selected lanes:
it: - Corsie selezionate:

en: - Length:
it: - Lunghezza:

en: Parent %
it: Elemento padre %

en: Parent element
it: Elemento padre

en: Drawing
it: Disegno

en: Start drawing
it: Inizia a disegnare

en: Stop drawing
it: Finisci di disegnare

en: Abort drawing
it: Cancella il disegno

en: 'Start drawing' or ENTER to create a shape.
it: 'Inizia a disegnare' o ENTER per creare una forma.

en: 'Stop drawing' or ENTER to finish shape creation.
it: 'Finisci di disegnare' o ENTER per finire la creazione di una forma.

en: 'Abort drawing' or ESC to abort shape creation.
it: 'Cancella il disegno' o ESC per cancellare la creazione di una forma.

en: 'Shift + Click' to remove the last inserted point.
it: 'Shift + Clic' per rimuovere l'ultimo punto inserito.

en: A new point cannot be added if drawing wasn't started
it: Non si può aggiungere un punto prima di iniziare il disegno

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Default Vehicle Type '%' cannot be removed
it: Il tipo di veicoli standard '%' non può essere rimosso

en: Edge: %
it: Arco: %

en: Center
it: Centra

en: Inspect
it: Ispeziona

en: Delete
it: Rimuovi

en:  origin
it:  origine

en:  destination
it:  destinazione

en:  additionals...
it:  elementi addizionali...

en:  demand elements...
it:  elementi di domanda...

en:  edges...
it:  archi...

en:  lanes...
it:  corsie...

en:  TAZElements...
it:  zone di assegnazione del traffico...

en: Incomings
it: Entranti

en: Outgoing
it: Uscenti

en: SourceSinks (%)
it: Sorgenti e scarichi (%)

en: Data elements
it: Elementi di dati

en: Scale: Min -> Max
it: Scala: Min -> Max

en: Overlapped junctions
it: Incroci sovrapposti

en: Overlapped elements
it: Elementi sovrapposti

en:  - Click in the same position
it:  - Clicca sulla stessa posizione

en:    to inspect next element
it:    per ispezionare il prossimo elemento

en:  - Shift + Click in the same
it:  - Shift + Clic nella stessa

en:    position to inspect
it:    posizione per ispezionare

en:    previous element
it:    elemento precedente

en: GEO attributes Help
it: Aiuto per attributi geografici

en: Route creator
it: Creatore d'itinerari

en: No edges selected
it: Nessun arco selezionato

en: Use last route
it: Usa l'ultimo itinerario

en: Finish route creation
it: Termina la creazione dell'itinerario

en: Abort route creation
it: Annulla la creazione dell'itinerario

en: Remove last edge
it: Rimuovi l'ultimo arco

en: Show candidate edges
it: Mostra gli archi candidati

en: SHIFT-click: ignore vClass
it: SHIFT-clic: ignora classe di veicoli

en: CTRL-click: force add
it: CTRL-clic: aggiungi forzatamente

en: BACKSPACE: undo click
it: BACKSPACE: annulla clic

en: Double junctions aren't allowed
it: Gli incroci raddoppiati non sono permessi

en: Only two junctions are allowed
it: Solamente due incroci sono permessi

en: creation of path between junctions
it: creazione di un percorso tra incroci

en: Double TAZs aren't allowed
it: Zone di aggregazione del traffico raddoppiate non sono permesse

en: Only two TAZs are allowed
it: Solamente due zone di aggregazione del traffico sono permesse

en: creation of path between TAZs
it: creazione di percorso tra zone di assegnazione del traffico

en: Double edges aren't allowed
it: Archi raddoppiati non sono permessi

en: Only consecutives edges are allowed
it: Solamente due archi consecutivi sono permessi

en: Only two edges are allowed
it: Solamente due archi sono permessi

en: Invalid edge (SHIFT + click to add an invalid vClass edge)
it: Arco invalido (SHIFT + clic per aggiungere un arco incompatibile con la classe di veicoli)

en: Invalid edge (CONTROL + click to add a disconnected edge)
it: Arco invalido (CONTROL + clic per aggiungere un arco sconnesso)

en: creation of path between edges
it: creazione di percorso tra archi

en: - Selected edges:
it: - Archi selezionati:

en: - Path edges:
it: - Archi del percorso:

en: - Average speed:
it: - Velocità media:

en: Information
it: Informazione

en:  edge candidate
it:  arco candidato

en:  last edge selected
it:  ultimo arco selezionato

en:  edge selected
it:  arco selezionato

en:  edge conflict (vClass)
it:  arco in conflitto (classe di veicoli)

en:  edge disconnected
it:  arco sconnesso

en: Remove last element
it: Rimuovi l'ultimo elemento

en: Click over:
it: Clicca su:

en: Only two from-to elements are allowed
it: Solamente due elementi from-to sono autorizzati

en: Double stoppingPlaces aren't allowed
it: Luoghi di fermata raddoppiati non sono permessi

en:  Valid element
it:  Elemento valido

en:  From element
it:  Elemento di partenza

en:  To element
it:  Elemento di destinazione

en: Plan type
it: Tipo di piano

en: Parent selector
it: Selezione di elementi principali

en: No element selected
it: Nessun elemento selezionato

en: Parent type:
it: Tipo dell'elemento principale:

en: Invalid row or column
it: Riga o colonna invalida

en: Invalid row
it: Riga invalida

en: Invalid column
it: Colonna invalida

en: Invalid row in table test
it: Riga invalida nella tavola test

en: Invalid column in table test
it: Colonna invalida nella tavola test

en: Unknown operation in table test
it: Operazione sconosciuta nella tavola test

en: Accumulated:
it: Accumulato:

en: Add phase
it: Aggiungi fase

en: Add new phase.
it: Aggiunge una nuova fase.

en: Default phase
it: Fase standard

en: Add default phase.
it: Aggiunge la fase standard.

en: Duplicate phase
it: Duplifica fase

en: Duplicate this phase.
it: Duplifica questa fase.

en: Red phase
it: Fase di rosso

en: Add red phase.
it: Aggiunge una fase di rosso.

en: Yellow phase
it: Fase di giallo

en: Add yellow phase.
it: Aggiunge una fase di giallo.

en: Green phase
it: Fase di verde

en: Add green phase.
it: Aggiunge una fase di verde.

en: Green priority phase
it: Fase di verde preferenziale

en: Add green priority phase.
it: Aggiunge una fase di verde preferenziale.

en: Cannot be parsed to double
it: Non può essere trasformato in un numero decimale

en: Delete phase
it: Rimuovi fase

en: Delete this phase.
it: Rimuove questa frase.

en: Move phase up
it: Sposta fase in su

en: Move this phase up.
it: Sposta la fase su.

en: Move phase down
it: Sposta fase in giù

en: Move this phase down.
it: Sposta la fase in giù.

en: Element
it: Elemento

en: network elements
it: elementi di rete

en: Stops
it: Fermate

en: Persons
it: Persone

en: Walks
it: Cammini

en: Rides
it: Passaggi

en: Person stops
it: Fermate di persone

en: NetworkElements
it: Elementi di rete

en: Clear selection
it: Svuota selezione

en: Use selected
it: Usa selezione

en: Selected elements
it: Elementi selezionati

en: -This additional requires to
     select at least
     one element
it: -Questo elemento addizionale richiede
     che selezioni almeno
     un elemento

en: -Click over % to select
it: -Clicca su % per selezionarlo/la

en: -ESC to clear elements
it: -ESC per svuotare la selezione

en: Use selected %s
it: Usa % selezionati

en: % selector
it: Selezionatore %

en: List of % cannot be empty
it: L'elenco di % non può essere vuoto

en: Delete geometry points
it: Rimuovi punti geometrici

en: Protect Elements
it: Proteggi elementi

en: Protect all
it: Proteggi tutto

en: Protect all elements
it: Protegge tutti gli elementi

en: Unprotect all
it: Rendi tutto accessibile

en: Unprotect all elements
it: Rende tutti gli elementi accessibili

en: Protect additional elements
it: Proteggi elementi addizionali

en: Protect TAZ elements
it: Proteggi zone di assegnazione del traffico

en: Protect demand elements
it: Proteggi elementi di domanda

en: Protect data elements
it: Proteggi elementi di dati

en: remove selected items
it: rimuovi elementi selezionati

en: Expand
it: Espandi

en: Expand frame to show all contents
it: Espandi frame per mostrare tutti gli contenuti

en: Shrink frame to default width
it: Restringi la larghezza del frame fino al valore standard

en: Templates
it: Modelli

en: Set as Template
it: Imposta come modello

en: clear Edge Template
it: svuota modello di arco

en: Set edge '%' as Template
it: Imposta arco '%' come modello

en: No edge Template Set
it: Nessun modello di arco definito

en: Match Attribute
it: Attributo di ricerca

en: Only common
it: Solo quelli in comune

en: Apply selection
it: Aggiorna selezione

en: - The 'Match Attribute' controls allow to specify a set of objects which are then applied to the current selection
it: - Le impostazioni di 'attributo corrisposto' permettono di specificare un insieme di oggetti da applicare alla selezione attuale

en:   according to the current 'Modification Mode'.
it:   in accordo col 'modo di modifica' in atto.

en:      1. Select an object type from the first input box
it:      1. Seleziona un tipo di oggetto dal primo elenco a discesa

en:      2. Select an attribute from the second input box
it:      2. Seleziona un attributo dal secondo elenco a discesa

en:      3. Enter a 'match expression' in the third input box and press <return>
it:      3. Inserisci un'espressione di 'ricerca' nel terzo campo e premi <return>

en: - The empty expression matches all objects
it: - L'espressione vuota corrisponde a tutti gli oggetti

en: - For numerical attributes the match expression must consist of a comparison operator ('<', '>', '=') and a number.
it: - Per attributi numerici l'espressione di corrispondenza deve consistere in un operatore di paragone ('<', '>', '=') e un numero.

en: - An object matches if the comparison between its attribute and the given number by the given operator evaluates to 'true'
it: - Un oggetto corrisponde con l'espressione se il paragone tra l'attributo e il numero dato attraverso l'operatore dato risulta come 'true'

en: - For string attributes the match expression must consist of a comparison operator ('', '=', '!', '^') and a string.
it: - Per attributi di sequenze di caratteri l'espressione deve consistere in un operatore di paragone ('', '=', '!', '^') e una sequenza di caratteri.

en:      '=' matches if string is an exact match.
it:      '=' coincide se la sequenza di caratteri è esattamente uguale.

en:      '!' matches if string is not a substring.
it:      '!' coincide se la sequenza di caratteri non fa parte del valore di attributo corrisposto.

en:      '^' matches if string is not an exact match.
it:      '^' coincide se la sequenza di caratteri non è esattamente uguale.

en: - Examples:
it: - Esempi:

en: Netedit parameters Help
it: Aiuto di parametri netedit

en: Show all attributes
it: Mostra tutti gli attributi

en: <all>
it: <tutto>

en: No common attributes defined
it: Nessun attributo generale definito

en: Common move options
it: Opzioni comuni di spostamento

en: Allow change lanes
it: Permetti cambio corsia

en: Merge geometry points
it: Combina punti geometrici

en: Network move options
it: Opzioni di spostamento della rete

en: Move whole polygons
it: Sposta poligoni interi

en: Force draw geom. points
it: Disegnare i punti geometrici per forza

en: Move only junction center
it: Muovi solamente il centro dell'incrocio

en: Demand move options
it: Opzioni di spostamenti di domanda

en: Leave stopPersons connected
it: Lascia le fermate di persone collegate tra loro

en: Shift selected edges geometry
it: Sposta geometrie degli archi selezionati

en: Shift value
it: Valore di traslazione

en: Apply shift value
it: Applica valore di spostamento

en: Shift edge geometry orthogonally to driving direction for all selected edges
it: Sposta la geometria dell'arco ortogonalmente alla direzione di marcia per tutti gli archi selezionati

en: Change Z in selection
it: Cambia Z nella selezione

en: Z value
it: Valore Z

en: Absolute value
it: Valore assoluto

en: Set Z value as absolute
it: Imposta valore Z assoluto

en: Relative value
it: Valore relativo

en: Set Z value as relative
it: Imposta valore relativo per Z

en: Apply Z value
it: Applica valore Z

en: Apply Z value to all selected junctions
it: Applica valore Z a tutti gli incroci selezionati

en: - Num geometry points:
it: - Numero di punti geometrici:

en: - Selection minimum Z:
it: - Valore Z minimo nella selezione:

en: - Selection maximum Z:
it: - Valore Z massimo nella selezione:

en: - Selection average Z:
it: - Valore Z medio nella selezione:

en: Shift shape geometry
it: Sposta forma

en: Shift shape geometry orthogonally to driving direction for all selected shapes
it: Sposta ogni forma selezionata ortogonalmente alla direzione di marcia

en: Click over edge to create or edit geometry point.
it: Clicca su un arco per creare o modificare un punto geometrico.

en: Shift+click over edge to edit start or end geometry point.
it: Shift+click su un arco per modificare il punto geometrico iniziale o finale.

en: Move
it: Sposta

en: Selection information
it: Informazione sulla selezione

en: Junctions
it: Incroci

en: Edges
it: Archi

en: Lanes
it: Corsie

en: Connections
it: Collegamenti

en: Crossings
it: Passaggi pedonali

en: WalkingAreas
it: Aree pedonali

en: Additionals
it: Elementi addizionali

en: Wires
it: Catenarie

en: TAZs
it: Zone di assegnazione del traffico

en: Polygons
it: Poligoni

en: POIs
it: Punti di interesse

en: Containers
it: Contenitori

en: Tranships
it: Trasbordi

en: Modification Mode
it: Modo di modifica

en: add
it: aggiungi

en: Selected objects are added to the previous selection
it: Gli oggetti selezionati vengono aggiunti alla previa selezione

en: remove
it: rimuovi

en: Selected objects are removed from the previous selection
it: Gli oggetti selezionati vengono rimossi dalla previa selezione

en: keep
it: mantieni

en: Restrict previous selection by the current selection
it: Mantieni l'intersezione tra la previa selezione e quella attuale

en: replace
it: rimpiazza

en: Replace previous selection by the current selection
it: Rimpiazza la previa selezione con quella attuale

en: Visual Scaling
it: Cambiare scala nella visualizzazione

en: Enlarge selected objects
it: Ingrandisci oggetti selezionati

en: Selection operations
it: Operazioni di selezione

en: Deselect all objects (hotkey: ESC)
it: Deseleziona tutti gli oggetti (scorciatoia: ESC)

en: Invert
it: Inverti

en: Invert selection status of all objects
it: Inverte lo stato di selezione di tutti gli oggetti

en: Save ids of currently selected objects to a file.
it: Salva gli codici identificativi degli oggetti selezionati in uscita.

en: Load ids from a file according to the current modification mode.
it: Carica degli codici identificativi da un file in accordo con il modo di modifiche in vigore.

en: Delete all selected objects (hotkey: DEL)
it: Rimuovi tutti gli oggetti selezionati (scorciatoia: DEL)

en: Reduce
it: Ridurri

en: Reduce network to current selection.
it: Ridurre la rete alla selezione attuale.

en: Could not open '%'.
it: Non ho potuto aprile '%'.

en: load selection
it: carica selezione

en: Open List of Selected Items
it: Apri elenco di elementi selezionati

en: Save List of selected Items
it: Salva elenco di elementi selezionati

en: clear selection
it: svuota selezione

en: invert selection
it: inverti selezione

en: reduce network
it: riduci la rete

en: Hierarchy operations
it: Operazioni gerarchiche

en: Select parents
it: Seleziona elementi padri

en: Select
it: Seleziona

en: Unselect
it: Deseleziona

en: Select children
it: Seleziona elementi figli

en: select parents
it: seleziona elementi padri

en: select children
it: seleziona elementi figli

en: Hold <SHIFT> for rectangle selection.
it: Premi <SHIFT> per selezionare elementi con un rettangulo.

en: Press <DEL> to delete selected objects.
it: Premi <DEL> per rimuovere gli oggetti selezionati.

en: Selection
it: Selezione

en: selection
it: selezione

en: There is already a % in edge '%'
it: C'è già un % nell'arco '%'

en: Create new dataSet
it: Crea un nuovo insieme di dati

en: Create dataSet
it: Crea insieme di dati

en: Invalid dataSet ID
it: Codice identificativo dell'insieme di dati invalido

en: Invalid empty dataSet ID
it: Codice identificativo di insiemi di dati vuoto invalido

en: Invalid duplicated dataSet ID
it: Codice identificativo di insieme di dati invalido perché raddoppiato

en: Create new interval
it: Crea nuovo intervallo

en: create interval
it: crea intervallo

en: Data attributes
it: Attributi di dati

en: MeanData Type
it: Tipo MeanData

en: MeanData Editor
it: Editore di MeanData

en: Create MeanData
it: Crea MeanData

en: Delete MeanData
it: Rimuovi MeanData

en: Copy MeanData
it: Copia MeanData

en: Current MeanData
it: MeanData attuale

en: Confirm TAZRelation
it: Conferma relazione origine-destinazione

en: Create TAZRelation
it: Crea relazione origine-destinazione

en: Click fromTaz and toTaz (confirm hotkey <ENTER>)
it: Clicca prima sulla zona di assegnazione di origine e poi su quella di destinazione (conferma con la scorciatois <ENTER>)

en: Clear selected TAZs (hotkey <ESC>)
it: Svuota selezione di zone di assegnazione del traffico (scorciatoia <ESC>)

en: From TAZ
it: Da zona di assegnazione del traffico

en: To TAZ
it: A zona di assegnazione del traffico

en: A % must be defined within an interval.
it: Un % deve essere definito dentro un intervallo.

en: There is already a % defined in TAZ'%'.
it: C'è già un % nella zona di assegnazione del traffico '%'.

en: There is already a % defined between TAZ'%' and '%'.
it: C'è già un % tra le zone di assegnazione del traffico '%' e '%'.

en: Current selected container isn't valid.
it: Il contenitore attualmente selezionato è invalido.

en: Current selected container type isn't valid.
it: Il tipo di contenitore attualmente selezionato è invalido.

en: Current selected container plan isn't valid.
it: Il piano di contenitori attualmente selezionato è invalido.

en: ContainerPlans
it: Piani di contenitori

en: Distribution Editor
it: Editore di distribuzioni

en: New
it: Nuovo

en: Create new %
it: Crea nuovo/a %

en: Delete current edited %
it: Rimuovi % attualmente modificato

en: Distribution selector
it: Selezione di distribuzioni

en: Delete distribution value
it: Rimuovi valore di distribuzione

en: Distribution values
it: Valori di distribuzione

en: Add new distribution value
it: Aggiungi nuovo valore di distribuzione

en: Current selected person isn't valid.
it: La persona selezionata non è valida.

en: Current selected person type isn't valid.
it: Il tipo di persona selezionato non è valido.

en: Current selected person plan isn't valid.
it: L'itinerario personale selezionato non è valido.

en: PersonPlans
it: Piani di persone

en: Route Distributions
it: Distribuzioni di itinerari

en: non consecutive edges
it: archi non consecutivi

en: consecutive edges
it: archi consecutivi

en: Shift+Click to select parent
it: Shift+Clic per selezionare l'elemento padre

en: Click over a bus stop to create a stop.
it: Clicca su una fermata di autobus per creare una fermata.

en: Click over a train stop to create a stop.
it: Clicca su una fermata ferroviaria per creare una fermata.

en: Click over a container stop to create a stop.
it: Clicca su una fermata di contenitori per creare una fermata.

en: Click over a charging station to create a stop.
it: Clicca su una stazione di ricarica per creare una fermata.

en: Click over a parking area to create a stop.
it: Clicca su un parcheggio per crearci una fermata.

en: Click over a lane to create a stop.
it: Clicca su una corsia per crearci una fermata.

en: No stop parents in current network.
it: Non ci sono elementi padri per fermate in questa rete.

en: Selected Stop type isn't valid.
it: Il tipo di fermata selezionato è invalido.

en: Shift + click to create two additionals in the same position
it: Shift + clic per creare due strutture addizionali nella medesima posizione

en: Selected % '%' as stop parent.
it: % '%' è stato selezionato come elemento padre della fermata.

en: Selected Stop parent isn't valid.
it: L'elemento padre di fermate selezionato è invalido.

en: Current selected Stop parent isn't valid.
it: L'elemento padre di fermate selezionato attualmente è invalido.

en: Current selected Stop type isn't valid.
it: Il tipo di fermata attualmente selezionato è invalido.

en: Stop must be placed over a route's edge
it: La fermata deve essere posizionata su un arco usato per degli itinerari

en: Stop must be placed over an embedded route's edge
it: La fermata deve essere posizionata su un arco di un itinerario interno

en: Type Distributions
it: Distribuzioni di tipi

en: Current Type
it: Tipo attuale

en: Type Editor
it: Editore di tipi

en: Create Type
it: Crea tipo

en: Delete Type
it: Rimuovi tipo

en: Copy Type
it: Copia tipo

en: Reset Type
it: Resetta tipo

en: create vehicle type
it: crea tipo di veicoli

en: copy vehicle type
it: copia tipo di veicoli

en: reset default vehicle type values
it: resetta a valori standard del tipo di veicoli

en: Types
it: Tipi

en: Click over a route to create a vehicle.
it: Clicca su un itinerario per creare un veicolo.

en: Select two edges to create a trip.
it: Seleziona due archi per creare una corsa.

en: Select two edges to create a vehicle with embedded route.
it: Seleziona due archi per creare un veicolo con itinerario interno.

en: Select two junctions to create a trip.
it: Seleziona due incroci per creare una corsa.

en: Select two TAZS to create a trip.
it: Seleziona due zone di assegnazione del traffico per creare una corsa.

en: Click over a route to create a routeFlow.
it: Clicca su un itinerario per crearci un flusso di veicoli.

en: Select two edges to create a flow.
it: Seleziona due archi per creare un flusso.

en: Select two edges to create a flow with embedded route.
it: Seleziona due archi per creare un flusso con itinerario interno.

en: Select two junctions to create a flow.
it: Seleziona due incroci per creare un flusso.

en: Select two TAZs to create a flow.
it: Seleziona due zone di assegnazione del traffico per creare un flusso.

en: Current selected vehicle isn't valid.
it: Il veicolo selezionato non è valido.

en: Current selected vehicle type isn't valid.
it: Il tipo di veicoli selezionato non è valido.

en: Legend
it: Leggenda

en: -Click over lane to create it
it: -Clicca su una corsia per crearlo

en: -Click over view to create it
it: -Clicca su una veduta per crearlo

en: -Requires at least one Entry
     and one Exit
it: -Richiede almeno un rivelatore di entrata
     e uno di uscita

en: -Requires EntryExitDetector
     parent
it: -Richiede elemento padre
     dal tipo di rivelatore entrata-uscita

en: -Select EntryExitDetector
     before creating either
     clicking over one in view
     or by selecting from list
it: -Seleziona rivelatore di entrata-uscita
     attraverso la veduta
     o dall'elenco 
    prima della creazione

en: Current selected additional isn't valid.
it: L'elemento addizionale selezionato non è valido.

en: Currently unsupported. Create rerouter elements using rerouter dialog
it: Non supportato. Crea elementi rerouter utilizzando il dialogo apposito

en: Currently unsupported. Create VSS steps using VSS dialog
it: Non supportato. Configura i limiti dinamici di velocità utlizzando il dialogo apposito

en: Currently unsupported. Create calibratorFlows using calibrator dialog
it: Non supportato. Crea elementi calibratorFlow utilizzando il dialogo apposito

en: E2 multilane detectors need at least two consecutive lanes
it: Rivelatori E2 di più corsie hanno bisgno di almeno due corsie consecutive

en: A % must be selected before insertion of %.
it: Si deve selezionare un/a % prima di inserire un/a %.

en: No lane selected
it: Nessuna corsia selezionata

en: Current Lane:
it: Corsia attuale:

en: Modifications
it: Modifiche

en: Discard connection modifications (Esc)
it: Rigetta le modifiche fatte ai collegamenti (Esc)

en: Save connection modifications (Enter)
it: Salva le modifiche ai collegamenti (Enter)

en: Protect routes
it: Proteggi gli itinerari

en: Changes reverted
it: Modifiche annullate

en: Error saving connection operations
it: Errore nel salvare i collegamenti

en: Changes accepted
it: Modifiche accettate

en: Select Dead Ends
it: Seleziona rami secchi

en: Selects all lanes that have no outgoing connection (clears previous selection)
it: Seleziona tutte le corsia senza collegamenti in uscita (sostituisce la selezione precedente)

en: Select Dead Starts
it: Seleziona inizi senza precedenti

en: Selects all lanes that have no incoming connection (clears previous selection)
it: Seleziona tutte le corsie senza collegamenti entranti (sostituisce la selezione precedente)

en: Select Conflicts
it: Seleziona conflitti

en: Selects all lanes with more than one incoming connection from the same edge (clears previous selection)
it: Seleziona tutte le corsie con più di un collegamento entrante dallo stesso arco (sostituisce la selezione precedente)

en: Select Passing
it: Seleziona passanti

en: Selects all lanes with a connection that has the 'pass' attribute set
it: Seleziona tutte le corsia con un collegamento con l'attributo 'pass' attivato

en: Clear Selected
it: Svuota selezione

en: Clears all connections of all selected objects
it: Rimuovi tutti i collegamenti degli oggetti selezionati

en: Reset Selected
it: Resetta selezione

en: Recomputes connections at all selected junctions
it: Ricalcola gli collegamenti in tutti gli incroci selezionati

en: clear connections from selected lanes, edges and junctions
it: rimuovi collegamenti da corsie, archi e incroci selezionati

en: reset connections from selected lanes
it: resetta collegamenti in uscita dalle corsie selezionate

en: Hold <SHIFT> while clicking to create unyielding connections (pass=true).
it: Premi <Shift> mentre clicchi per creare collegamenti che non rispettano la precedenza (pass=true).

en: Hold <CTRL> while clicking to create conflicting connections (i.e. at zipper nodes or with incompatible permissions)
it: Premi <Ctrl> mentre clicchi per creare collegamenti conflittuosi (per esempio un unione di corsie o se le autorizzazioni sono incompatibili)

en: Possible Target
it: Destino possibile

en: Source lane
it: Corsia di origine

en: Target lane
it: Corsia di destinazione

en: Target (pass)
it: Corsia di destinazione (senza conflitto)

en: Edit Connections
it: Modifica collegamenti

en: modify connections
it: modifica collegamenti

en: Pedestrian connections are generated automatically
it: I collegamenti pedonali vengono generati automaticamente

en: Incompatible vehicle class permissions
it: Autorizzazioni delle classe di veicoli incompatibili tra loro

en: Another lane from the same edge already connects to that lane
it: un'altra corsia dello stesso arco è già collegata a quella corsia

en: Invalid target for connection
it: Destazione invalida per collegamenti

en: Template selector
it: Selezione di modelli

en: Create default edge
it: Crea arco standard

en: Create default edge short
it: Crea arco standard corto

en: Disallow for pedestrians
it: Vieta l'accesso ai pedoni

en: Add sidewalk
it: Aggiungi marciapiede

en: Add bikelane
it: Aggiungi corsia per ciclisti

en: Use edgeType/template
it: Utilizza tipo di arco/modello

en: Add
it: Aggiungi

en: Add edge type
it: Aggiungi tipo di arco

en: Delete edge type
it: Rimuovi tipo di arco

en: Create from template
it: Crea da modello

en: Create edgeType from template
it: Crea tipo di arco da modello

en: create new edge type
it: crea un nuovo tipo di arco

en: delete edge type
it: rimuovi tipo di arco

en: template:
it: modello:

en: LaneType selector
it: Selezione di tipi di corsie

en: Add lane type
it: Aggiungi tipo di corsia

en: Delete lane type
it: Rimuovi tipo di corsia

en: add laneType
it: aggiungi tipo di corsia

en: remove laneType
it: rimuovi tipo di corsia

en: Deselect origin
it: Deseleziona origine

en: Control+Click:
it: Control+Clic:

en: Move view
it: Sposta veduta

en: Shift+Click:
it: Shift+Clic:

en: Splits edge in both directions
it: Separa arco in emtrambe direzioni

en: Alt+Shift+Click:
it: Alt+Shift+Clic:

en: Splits edge in one direction
it: Separa l'arco in emtrambe direzioni

en: Create Edge
it: Crea arco

en: Select either default edgeType or short edge or a custom edgeType or template
it: Scegli il tipo di arco standard, quello per archi corti, uno personalizzato oppure il modello

en: create new edge
it: crea un nuovo arco

en: An edge with the same geometry already exists!
it: un arco con la medesima geometria esiste già!

en: Start- and endpoint for an edge must be distinct!
it: Il punto iniziale dell'arco deve essere differente da quello terminale!

en: Edited
it: Modificato

en: selection of edges
it: selezione di archi

en: Use selected edges
it: Usa gli archi selezionati

en: Clear edges
it: Scordare gli archi

en: Crossing parameters
it: Parametri per passaggi pedonali

en: Create
it: Crea

en: Create crossing
it: Crea passaggio pedonale

en: There is already another crossing with the same edges in the junction; Duplicated crossing aren't allowed.
it: C'è già un altro passaggio pedonale nell'incrocio con gli stessi archi; Passaggi pedonali raddoppiati non sono permessi.

en: Click over junction to mark candidate edges.
it: Clicca su un incrocio per segnare gli archi candidati.

en: Click over candidate edges for selecting.
it: Clicca su archi candidati per selezionarli.

en:  Candidate
it:  Candidato

en:  Selected
it:  Selezionato

en:  Invalid
it:  Invalido

en: Decals
it: Immagini di sfondo

en: Selected connection
it: Collegamento selezionato

en: No Connection selected
it: Nessun collegamento selezionato

en: - Junction:
it: - Incrocio:

en: - From lane:
it: - Dalla corsia:

en: - To lane:
it: - Alla corsia:

en: Selected
it: Selezionato

en: Current selected connection
it: Collegamento attualmente selezionato

en: No conflict
it: Nessun conflitto

en: No conflict with the selected connection
it: Nessun conflitto con il collegamento selezionato

en: Yields
it: Da la precedenza

en: Connection yields the selected connection
it: Il collegamento da la precedenza a quello selezionato

en: Has right of way
it: Ha la precedenza

en: Connection has right of way with the selected connection
it: Il collegamento ha la precedenza per rispetto a quello selezionato

en: Unregulated conflict
it: Conflitto non regolato

en: Connection has an unregulated conflict with the selected connection
it: Il collegamento si trova in un conflitto non regolato con quello selezionato

en: Mutual conflict
it: Conflitto mutuale

en: Connection has a mutual conflict with the selected connection
it: Il collegamento so trova in un conflitto mutuale con quello selezionato

en: Save prohibition modifications (Enter)
it: Salva proibizioni modificate (Enter)

en: Unselect connection
it: Deseleziona collegamento

en: Unselect connection (Esc)
it: Deseleziona collegamento (Esc)

en: Prohibitions
it: Proibizioni

en: GEO POI Creator
it: Creatore di punti di interesse geografici

en: Format: Lon-Lat
it: Formato: Longitudine-Latitudine

en: Format: Lat-Lon
it: Formato: Latitudine-Longitudine

en: Center View after creation
it: Centra veduta dopo la creazione

en: Create GEO POI (clipboard)
it: Crea punto di interesse geografico (appunti)

en: Cartesian equivalence:
it: Coordinate cartesiane equivalenti:

en: - X = give valid longitude
it: - X = metti una longitudine valida

en: - Y = give valid latitude
it: - Y = metti una latitudine valida

en: Create GEO POI
it: Crea punto di interesse geografico

en: Using clipboard
it: Usando gli appunti

en: Shapes
it: Forme

en: Current selected shape isn't valid.
it: La forma attualmente selezionata è invalida.

en: Polygon shape cannot be empty
it: La forma poligonale non può essere lasciata vuota

en: POILane can be only placed over lanes
it: Un punto di interesse collegato a delle corsie può essere posizionato unicamente su delle corsie

en: TAZ
it: Zona di assegnazione del traffico

en: No TAZ selected
it: Nessuna zona di assegnazione del traffico selezionata

en: Current TAZ:
it: Zona di assegnazione del traffico attuale:

en: TAZ Statistics
it: Statistiche di zone di assegnazione del traffico

en: Statistics
it: Statistiche

en: - Number of edges:
it: - Numero di archi:

en: - Min source:
it: - Minimo del traffico di origine:

en: - Max source:
it: - Massimo del traffico di origine:

en: - Average source:
it: - Media del traffico di origine:

en: - Min sink:
it: - Minimo del traffico di destinazione:

en: - Max sink:
it: - Massimo del traffico di destinazione:

en: - Average sink:
it: - Media del traffico di destinazione:

en: No TAZ Selected
it: Nessuna zona di assegnazione del traffico selezionata

en: Confirm changes
it: Conferma modifiche

en: Cancel changes
it: Annulla modifiche

en: TAZ changes
it: Modifiche di zone di assegnazione del traffico

en: TAZ Sources/Sinks
it: Sorgenti e scarichi di zone di assegnazione del traffico

en: Membership
it: Affiliazione

en: Toggle
it: Alternare

en: New source
it: Nuova sorgente

en: New sink
it: Nuovo scarico

en: Set zero fringe prob.
it: Definisci probabilità di bordo rete

en: Toggle Membership:
it: Alterna affiliazione:

en: Create new Sources/Sinks with given weights.
it: Crea nuovi sorgenti e scarichi con i pesi indicati.

en: Remove all edges
it: Rimuovi tutti gli archi

en: Remove all edges from selection
it: Rimuovi tutti gli archi dalla selezione

en: Add all edges to selection
it: Aggiungi tutti gli archi alla selezione

en: Remove edge from selection
it: Rimuovi arco dalla selezione

en: Add edge to selection
it: Aggiungi arco alla selezione

en: Remove
it: Rimuovi

en: Add
it: Aggiungi

en: toggle
it: alternare

en: Keep Membership:
it: Conferma appartenenza:

en:   Select Sources/Sinks.
it:   Seleziona sorgenti/scarichi.

en: Press ESC to clear the current selection.
it: Premi ESC per svuotare la selezione attuale.

en: Set weight 0 in
it: Imposta il peso 0 in

en: Set zero fringe probabilities
it: Definisci le probabilità di bordo rete

en: set zero fringe probabilities
it: definisci le probabilità di bordo rete

en: No source/sinks to update.
it: Nessun origine/destinazione da aggiornare.

en: Selection Statistics
it: Statistiche della selezione

en: Source
it: Origine

en: Sink
it: Destinazione

en: edge wasn't found
it: arco non trovato

en: Invalid edge
it: Arco invalido

en: - Edge ID:
it: - Codice identificativo dell'arco:

en: Non TAZ Edge
it: Arco fuori zona di assegnazione del traffico

en: Selected TAZ Edge
it: Arco di zona di assegnazione del traffico selezionato

en: Color by Source
it: Colora secondo l'origine

en: Color by Sink
it: Colora secondo la destinazione

en: Color by Source + Sink
it: Colora secondo origine e destinazione

en: Color by Source - Sink
it: Colora secondo la differenza tra origine e destinazione

en: TAZ shape needs at least three points
it: La forma della zona di assegnazione del traffico ha bisogno di almeno tre punti

en: Created % sources and sinks
it: % sorgenti e scarichi sono stati creati

en: Edit Traffic Light
it: Modifica semaforo

en: Save TLS Changes
it: Salva modifiche ai semafori

en: tlLogic '%', program '%' could not be built
it: Logica di semaforo '%' (programma '%') non poteva essere creato

en: Loaded
it: Caricato/i

en:  programs
it:  programmi

en: Invalid phase index
it: indice di fase invalido

en: modifying TLS definition
it: modifica della definizione di semaforo

en: Unsaved modifications. Abort or Save
it: Modifiche non salvate. Cancella o salvale

en: Assign E1 detectors
it: Assegna rivelatori E1

en: Enable assign E1 mode
it: Attiva assegnazione E1

en: Assign E1 detectors to the current TLS
it: Assegna rivelatori E1 al semaforo attuale

en: Disable assign E1 mode
it: Disattiva assegnazione E1

en: Traffic Light
it: Semaforo

en: Junction ID
it: Codice identificativo dell'incrocio

en: TLS ID
it: Codice identificativo del semaforo

en: Join
it: Combina

en: Enable join mode
it: Attiva modo di combinazione

en: Join TLS and junctions in the current junction.
it: Combina semafori e incroci nelL'incrocio attuale.

en: Disable join mode
it: Disattiva modo di combinazione

en: Disjoin
it: Separa

en: Disjoin current TLS
it: Separa il semaforo attuale

en: Disjoin current TLS.
it: Separa il semaforo attuale.

en: Finish join.
it: Termina combinazione.

en: Cancel Join.
it: Cancella combinazione.

en: rename TLS
it: cambia nome al semaforo

en: change TLS type
it: cambia tipo del semaforo

en: join TLS
it: combina semafori

en: disjoin TLS
it: separa semafori

en: Junction IDs
it: codici identificativi di incroci

en: Traffic Light Programs
it: Programmi di semafori

en: Create TLS
it: Crea semaforo

en: Create a new traffic light program.
it: Crea un nuovo programma di semaforo.

en: Delete a traffic light program. If all programs are deleted the junction turns into a priority junction.
it: Rimuove un programma di semaforo. Nel rimuovere tutti i programmi l'incrocio diventa di tipo prioritario.

en: Reset single
it: Resetta individualmente

en: Reset current TLS program.
it: Resetta il programma di semaforo attuale.

en: Reset all
it: Resetta tutti

en: Reset all TLS programs.
it: Resetta tutti i programmi di semaforo.

en: Save program modifications. (Enter)
it: Salva modifiche al progamma. (Enter)

en: Discard program modifications. (Esc)
it: Annulla modifiche al programma. (Esc)

en: Duplicate
it: Raddoppia

en: TLS cannot be created
it: Il semaforo non può essere creato

en: reset current program
it: resetta il programma attuale

en: reset TLS
it: resetta semaforo

en: duplicate program '%' of traffic light '%'
it: raddoppia programma '%' del semaforo '%'

en: Traffic Light does not control any links
it: Il semaforo non controlla nessun collegamento

en: Phases
it: Fasi

en: Clean States
it: Rimuovi stati

en: Clean unused states from all phase
it: Rimuove i stati inutilizzati da tutte le fasi

en: Clean unused states from all phase. (Not allowed for multiple programs)
it: Rimuove i stati inutlizzati da tutte le fasi. (Non permesso per più programmi alla volta)

en: Add States
it: Aggiungi stati

en: Extend the state vector for all phases by one entry
it: Aggrandisci il vettore di stati di una dimensione per tutte le fasi

en: Extend the state vector for all phases by one entry. (Unused until a connection or crossing is assigned to the new index)
it: Aggrandisci il vettore di stati di una dimensione per tutte le fasi. (Inutilizzata finché l'indice corrispondente viene assegnato a un collegamento o a un passaggio pedonale)

en: Group Sig.
it: Raggruppa segnali

en: Shorten state definition by letting connections with the same signal states use the same index
it: Accorcia la definizione di stato utilizzando lo stesso indice per collegamenti che vengono segnalati sempre identicamente

en: Shorten state definition by letting connections with the same signal states use the same index. (Not allowed for multiple programs)
it: Accorcia la definizione di stato utilizzando lo stesso indice per collegamenti che vengono segnalati sempre identicamente. (Non permesso per più progammi alla volta)

en: Ungroup Sig.
it: Separa segnali

en: Let every connection use a distinct index (reverse state grouping)
it: Usa un indice differente per ogni collegamento (annulla il raggruppamento di stati)

en: Let every connection use a distinct index (reverse state grouping). (Not allowed for multiple programs)
it: Usa un indice differente per ogni collegamento (annulla il raggruppamento di stati). (Non permesso per più programmi)

en: invalid column
it: colonna invalida

en: Error deleting phase '
it: Errore nel rimuovere la fase '

en: TLS Program File
it: File di programmi semaforici

en: Load TLS program from additional file
it: Carica programma semaforico da file di elementi addizionali

en: Save TLS program to additional file
it: Salva programma semaforico in file di elementi addizionali

en:  new programs for tlLogic '
it:  programmi nuovi per la logica del semaforo '

en: Updated program '
it: Aggiornato programma '

en: ' for tlLogic '
it: ' per la logica di semaforo '

en: No programs found for traffic light '
it: Nessun programma trovato per il semaforo '

en: Save TLS Program as
it: Salva programma semaforico con nome

en: Experimental Part
it: Parte sperimentale

en: Warning: The netedit overhead editor is still in experimental state.
it: Avviso: l'editore di catenarie è ancora in uno stato sperimentale.

en: Current selected wire isn't valid.
it: La catenaria selezionata è invalida.

en: A % needs at least two lane positions
it: Un/una % ha bisogno di almeno due posizioni su corsie

en: Currently unsupported. Create VSS steps elements using VSS dialog
it: Non supportato. Crea passi per limiti di velocità dinamici utilizzando il modulo apposito

en: Graphical editor for SUMO networks, demand and additional infrastructure.
it: Editore grafico di reti SUMO, della domanda di traffico e di infrastrutture addizionali.

en: Original network
it: Rete originale

en: Modified network
it: Rete modificata

en: Output prefix network
it: Prefisso della rete in uscita

en: Select modified elements
it: Seleziona elementi modificati

en: Select added elements
it: Seleziona elementi aggiunti

en: Select deleted elements
it: Seleziona elementi rimossi

en: Load shapes for elements
it: Carica forme per elementi

en: Load shapes for added
it: Carica forme per elementi aggiunti

en: Load shapes for deleted elements
it: Carica forme per elementi rimossi

en: load shapes from '
it: carica forme da '

en: Execute python tool '
it: Esegui utensile Python '

en: Loaded % configuration.
it: Configurazione % caricata.

en: Saved % configuration.
it: Configurazione % salvata.

en: &Load selection
it: &Carica selezione

en: &Save selection
it: &Salva selezione

en: &Deselect chosen
it: &Deseleziona elementi scelti

en: &Clear selection
it: &Annulla selezione

en: Cl&ose
it: Chiudi

en: Errors while loading Selection
it: Errori accaduti durante il caricamento della selezione

en:  time
it:  ora

en: vehicle
it: veicolo

en: person
it: persona

en: tlLogic
it: logica semaforica

en: overheadWireSegment
it: segmento di catenaria

en: Value
it: Valore

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Open in new Tracker
it: Apri in una finestra di inseguimento di valori

en: Ignoring item '%' because of invalid type %
it: L'elemento '%' viene ignorato a causa del tipo invalido %

en: Item '%' not found
it: L'elemento '%' non è stato trovato

en: % objects ignored, % objects not found
it: % oggetti ignorati, % oggetti introvabili

en: Could not open '%'.
it: Non ho potuto aprire '%'.

en: Unknown format!
it: Formato sconosciuto!

en: Unknown codec, falling back to HEVC!
it: Codec sconosciuto - utilizzo HEVC come ripiego!

en: Unknown codec!
it: Codec sconosciuto!

en: Could not allocate video codec context!
it: Non ho potuto assegnare il contesto del codec video!

en: Could not open codec!
it: Non ho potuto aprire il codec!

en: Could not allocate video frame!
it: Non ho potuto assegnare il fotogramma video!

en: Could not allocate the video frame data!
it: Non ho potuto assegnare il dati del fotogramma video!

en: Failed to open output file!
it: Non ho potuto apride il file in uscita!

en: Failed to write file header!
it: Non ho potuto scrivere l'intestazione!

en: Could not allocate video packet!
it: Non ho potuto allocare il pacchetto video!

en: Error sending final frame!
it: Errore nell'invio del fotogramma video finale!

en: Error during final encoding step!
it: Errore nel passo finale della codifica!

en: Error sending frame for encoding!
it: Errore nel passaggio del fotogramma video alla codifica!

en: Error during encoding!
it: Errore nella codifica!

en: Overlapped objects
it: Oggetti sovrapposti

en: Delete element
it: Rimuovi elemento

en: Select element
it: Seleziona elemento

en: Mark front element
it: Segna elemento in alto

en: Object must be a lane
it: L'oggetto deve essere una corsia

en: Copy % name to clipboard
it: Copia il nome del/della % negli appunti

en: Copy % typed name to clipboard
it: Copia nome tipizzato del/della % negli appunti

en: Remove from Selected
it: Deselezioni

en: Add to Selected
it: Selezioni

en: Copy name to clipboard
it: Copia nome negli appunti

en: Copy typed name to clipboard
it: Copia nome tipizzato negli appunti

en: Remove From Selected
it: Rimuovi dalla selezione

en: Show Parameter
it: Mostra parametri

en: Show Type Parameter
it: Mostra parametri del tipo

en: Copy cursor position to clipboard
it: Copia posizione del cursore negli appunti

en: Copy cursor geo-position to clipboard
it: Copia posizione geografica negli appunti

en: Show cursor geo-position in
it: Mostra posizione geografica in

en: Open Manipulator...
it: Apri manipolatore...

en: type: %
it: tipo: %

en: Replacing POI '%'
it: Sostituisce il punto di interesse '%'

en: Replacing polygon '%'
it: Sostituisce il poligono '%'

en: Instance was previously created
it: La rappresentazione era stata creata prima

en: Undefined texture
it: Struttura indefinita

en: Invalid vClass
it: Classe di veicoli invalida

en: The 'value' attribute is deprecated for breakpoints. Please use 'time'.
it: L'attributo 'value' non si usa più per punti di interruzione. Per favore usa 'time' al posto suo.

en: The 'filename' attribute is deprecated for decals. Please use 'file'.
it: L'attributo 'filename' non si usa più per immagini di fondo. Per favore usa 'file' al posto suo.

en: A breakpoint value must be a time description (%).
it: Il valore di un punto di interruzione deve descrivere un'ora (%).

en: Could not decode breakpoint '%'.
it: Non ho potuto analizzare il punto di interruzione '%'.

en: by param (numerical, streetwise)
it: per parametro (numerico, livello via)

en: by param (numerical, lanewise)
it: per parametro (numerico, livello corsia)

en: by param (numerical)
it: per parametro (numerico)

en: by edgeData (numerical, streetwise)
it: per edgeData (numerico, livello via)

en: by attribute (numerical)
it: per attributo (numerico)

en: by selection
it: per selezione

en: by type
it: per tipo

en: by permission code
it: per codice di autorizzazione

en: by live edgeData
it: per edgeData in diretta

en: uniform
it: uniforme

en: road
it: carreggiata

en: sidewalk
it: marciapiede

en: bike lane
it: pista ciclabile

en: green verge
it: spartitraffico verde

en: waterway
it: corso d'acqua navigabile

en: railway
it: ferrovia

en: rails on road
it: binari nella carreggiata

en: no passenger
it: senza trasporto di passeggeri

en: closed
it: chiuso

en: connector
it: connettore

en: forbidden
it: proibito

en: airway
it: via aerea

en: unselected
it: non selezionato

en: selected
it: selezionato

en: by allowed speed (lanewise)
it: per limite di velocità (per ogni corsia)

en: by current occupancy (lanewise, brutto)
it: per occupazione attuale (per ogni corsia, valore brutto)

en: by current occupancy (lanewise, netto)
it: per occupazione attuale (per ogni corsia, valore netto)

en: by first vehicle waiting time (lanewise)
it: per tempo d'attesa del primo veicolo (per ogni corsia)

en: by lane number (streetwise)
it: per numero di corsie (per ogni arco)

en: by CO2 emissions
it: per emissioni CO2

en: by CO emissions
it: per emissioni CO

en: by PMx emissions
it: per emissioni PMx

en: by NOx emissions
it: per emissioni NOx

en: by HC emissions
it: per emissioni HC

en: by fuel consumption
it: per consumo di carburante

en: by noise emissions (Harmonoise)
it: per emissioni di rumore (Harmonoise)

en: by global travel time
it: per tempo di percorrenza

en: by global speed percentage
it: per quota del limite di velocità raggiunta

en: by given length/geometrical length
it: per lunghezza specificata/geometrica

en: by angle
it: per angolo

en: by loaded weight
it: per peso caricato

en: by priority
it: per priorità

en: by height at start
it: per altezza all'inizio

en: by height at geometry-segment start
it: per altezza all'inizio di un segmento geometrico

en: by inclination
it: per inclinazione

en: by geometry-segment inclination
it: per inclinazione del segmento geometrico

en: by average speed
it: per velocità media

en: by average relative speed
it: per velocità relativa media

en: by routing device assumed speed
it: per velocità supposta dall'attrezzo itinerari

en: by electricity consumption
it: per consumo elettrico

en: by insertion-backlog (streetwise)
it: per numero di veicoli in attesa di inserzione (per arco)

en: by TAZ (streetwise)
it: per zona di assegnazione di traffico (per arco)

en: missing data
it: dati mancanti

en: by distance (kilometrage)
it: per distanza (chilometraggio)

en: by abs distance (kilometrage)
it: per distanza assoluta (chilometraggio)

en: by reachability (traveltime)
it: per accessibilità (tempo di percorrenza)

en: by thread index
it: per indice di thread

en: free parking spaces
it: spazi liberi nei parcheggi

en: given vehicle/type/route color
it: colore di veicolo/tipi/itinerario dato

en: given/assigned vehicle color
it: colore di veicolo dato/assegnato

en: given/assigned type color
it: colore di tipo dato/assegnato

en: given/assigned route color
it: colore di itinerario dato/assegnato

en: depart position as HSV
it: posizione di partenza come HSV

en: arrival position as HSV
it: posizione di arrivo come HSV

en: direction/distance as HSV
it: direzione/distanza come HSV

en: by speed
it: per velocità

en: by action step
it: per passo di azione

en: no action
it: nessuna azione

en: action in next step
it: azione nel passo successivo

en: had action step
it: azione eseguita

en: by waiting time
it: per tempo d'attesa

en: by accumulated waiting time
it: per tempo d'attesa accumulato

en: by time since lane change
it: per tempo dall'ultimo cambio di corsia

en: by max speed
it: per velocità massima

en: by reroute number
it: per numero di cambi di itinerari

en: by offset from best lane
it: per distanza dalla corsia migliore

en: opposite lane
it: corsia opposta

en: by acceleration
it: per accelerazione

en: by time gap on lane
it: per intervallo tra mezzi sulla corsia

en: by depart delay
it: per ritardo di partenza

en: by relative battery charge
it: per carica relativa di batteria

en: by charged energy
it: per energia caricata

en: by time loss
it: per tempo morto

en: by stop delay
it: per ritardo dovuto a fermate

en: by stop arrival delay
it: per ritardo all'arrivo a una fermata

en: by lateral speed
it: per velocità laterale

en: random
it: a caso

en: given person/type color
it: colore di persona/tipo dato

en: given/assigned person color
it: colore di persona datao/assegnato

en: by mode
it: per modo

en: waiting for insertion
it: aspettando di essere inserito

en: stopped
it: fermo

en: walking
it: camminando

en: riding
it: sul mezzo

en: accessing trainStop
it: accedendo alla fermata ferroviaria

en: waiting for ride
it: aspettando una corsa

en: by jammed state
it: per stato di ingorgo

en: given container/type color
it: colore di contenitore/tipo dato

en: given/assigned container color
it: colore di contenitore dato/assegnato

en: transport
it: spedizione

en: waiting for transport
it: aspettando di essere spedito

en: tranship
it: trasbordo

en: by height
it: per altezza

en: given POI color
it: colore di punto di interesse dato

en: given polygon color
it: colore di poligono dato

en: default
it: standard

en: by average relative speed
it: per velocità relativa media

en: by purpose (streetwise)
it: per utilizzo (per arco)

en: normal
it: normale

en: internal
it: interno

en: by allowed speed (streetwise)
it: per limite di velocità (per arco)

en: by current occupancy (streetwise, brutto)
it: per occupazione attuale (per arco)

en: by current speed (streetwise)
it: per velocità attuale (per arco)

en: by current flow (streetwise)
it: per flusso attuale (per arco)

en: by relative speed (streetwise)
it: per velocità relativa (per arco)

en: by routing device assumed speed
it: per velocità supposta dall'attrezzo itinerari

en: by segments (alternating)
it: per segmenti (alternati)

en: odd
it: dispari

en: even
it: pari

en: by jammed state (segmentwise)
it: per stato di ingorgo (per segmento)

en: free
it: libero

en: limitedControl
it: limitato

en: jammed
it: ingorgo

en: by current occupancy (segmentwise, brutto)
it: per occupazione attuale (per segmento)

en: by current speed (segmentwise)
it: per velocità attuale (per segmento)

en: by current flow (segmentwise)
it: per flusso attuale (per segmento)

en: by relative speed (segmentwise)
it: per velocità relativa (per segmento)

en: no TAZ
it: nessuna zona di assegnazione del traffico

en: data mode
it: modo di dati

en: by height at segment start
it: per altezza all'inizio del segmento

en: by segment inclination
it: per inclinazione del segmento

en: junction bubble
it: simbolo d'incrocio

en: geometry points
it: punti geometrici

en: connections missing
it: collegamenti mancanti

en: custom shape
it: forma personalizzata

en: by origin taz
it: per zona di assegnazione del traffico di origine

en: by destination taz
it: per zona di assegnazione del traffico di destinazione

en: No color defined for LinkState '%'
it: Nessun colore definito per il LinkState '%'

en: Save the data...
it: Salva i dati...

en: Save Data
it: Salva dati

en: Track
it: Persegui

en: &Hide Unselected
it: &Nascondi non selezionati

en: By &Name
it: Per nome

en: Locate item by name
it: Localizza elemento per nome

en: &Select/deselect
it: &Seleziona/deseleziona

en: Select/deselect current object
it: Seleziona/deseleziona l'oggetto attuale

en: &Filter substring
it: &Filtra con termine di ricerca

en: Select &all
it: Seleziona tutto

en: Select all items in list
it: Seleziona tutti gli elementi elencati

en: &Deselect all
it: &Deseleziona tutto

en: Deselect all items in list
it: Deseleziona tutti gli elementi elencati

en: &Update
it: &Aggiorna

en: Reload all ids
it: Ricarica tutti i codici identificativi

en: case-sensitive search
it: distingui tra minuscole e maiuscole nella ricerca

en: auto-center
it: centratura automatica

en: % objects
it: % oggetti

en: Load viewport from file
it: Carica veduta da file

en: Save viewport to file
it: Salva veduta in un file

en: accept
it: accetta

en: close
it: chiudi

en: Load Viewport
it: Carica veduta

en: Save Viewport
it: Salva veduta

en: View Settings
it: Configurazione grafica

en: Enter a name
it: Imposta un nome

en: Please enter an alphanumeric name:
it: Imposta un nome alfanumerico per favore:

en: Export view settings
it: Esporta configurazione grafica

en: Import view settings
it: Importa configurazione grafica

en: Load Decals
it: Carica immagini di fondo

en: Save Decals
it: Salva immagini di fondo

en: No Data
it: Senza dati

en: Only for selected
it: Solo per selezionati

en: constant text size
it: grandezza costante dei caratteri

en: Color
it: Colore

en: Background
it: Sfondo

en: Draw with constant size when zoomed out
it: Disegna a grandezza costante nell'allontanandosi

en: Minimum Size
it: Grandezza minima

en: Exaggerate by
it: Moltiplicatore

en: Recalibrate Rainbow
it: Ricalibra arcobaleno

en: min
it: min.

en: max
it: max.

en: center
it: centro

en: fix range
it: gamma fissa

en: Save the setting to registry
it: Scrivi configurazione nel registro di sistema

en: Remove the setting from registry
it: Rimuovi configurazione dal registro di sistema

en: Export setting to file
it: Salva configurazione in file

en: Load setting from file
it: Carica configurazione da file

en: Viewport
it: Veduta

en: Delay
it: Rallentamento

en: Breakpoints
it: Punti di interruzione

en: Decals:
it: Immagini di sfondo:

en: &Load XML Decals
it: &Carica definizione di immagini di sfondo

en: &Save XML Decals
it: %Salva definizione di immagini di sfondo

en: &Clear Decals
it: S&vuota immagini di sfondo

en: Toggle grid
it: Attiva/disattiva griglia

en: x-spacing
it: spazio sull'asse x

en: y-spacing
it: spazio sull'asse y

en: Streets
it: Strade

en: Interpolate
it: Interpola

en: Scale width
it: Scala larghezza

en: Show bike markings
it: Mostra strisce per ciclisti

en: Show turning arrows
it: Mostra frecce direzionali

en: Show right-of-way rules
it: Mostra regole di precedenza

en: Realistic stop line colors
it: Colori realistici per strisce trasversali

en: Show lane borders
it: Mostra lati di corsia

en: Show lane direction
it: Mostra direzione di corsia

en: Show sublanes
it: Mostra corsie subordinate

en: Show rails
it: Mostra binari

en: Spread bidirectional railways/roads
it: Traslati ferrovie/strade bidirezionali

en: Make both directional edges for a bidirectional railways or roads visible
it: Rendi visibile ambi archi direzionali di ferrovie o vie bidirezionali

en: Secondary shape
it: Forma secondaria

en: Exaggerate width by
it: Scala larghezza con

en: Minimum size
it: Grandezza minima

en: Show edge id
it: Mostra codice identificativo dell'arco

en: Show street name
it: Mostra nome di via

en: Show edge color value
it: Mostra valore di colore dell'arco

en: Show edge scale value
it: Mostra valore di grandezza dell'arco

en: Show As
it: Mostra come

en: 'triangles'
it: 'triangoli'

en: 'boxes'
it: 'rettangoli'

en: 'simple shapes'
it: 'forme semplici'

en: 'raster images'
it: 'immagini raster'

en: 'circles'
it: 'cerchi'

en: Scale size
it: Scala grandezza

en: Show vehicle id
it: Mostra il codice identificativo del veicolo

en: Show vehicle color value
it: Mostra il valore di colore del veicolo

en: Show vehicle scale value
it: Mostra il valore di scala del veicolo

en: Show vehicle text param
it: Mostra il parametro di testo del veicolo

en: Show blinker / brake lights
it: Mostra indicatori di direzione / luci di freno

en: Show minimum gap
it: Mostra distanza longitudinale minima

en: Show brake gap
it: Mostra distanza di arresto

en: Show Bluetooth range
it: Mostra raggio Bluetooth

en: Show route index
it: Mostra indice dell'itinerario

en: Scale length with geometry
it: Ridimensiona la lunghezza con la geometria

en: Show parking info
it: Mostra informazione parcheggio

en: Show charging info
it: Mostra informazioni delle stazione di ricarica

en: Draw reversed vehicles in reverse
it: Disegna veicoli invertiti come tali

en: Show person id
it: Mostra il codice identificativo della persona

en: Show person color value
it: Mostra il valore di colore della persona

en: Show JuPedSim pedestrian network
it: Mostra la rete pedonale JuPedSim

en: Show container id
it: Mostra il codice identificativo del contenitore

en: Draw junction shape
it: Disegna la forma dell'incrocio

en: Draw crossings/walkingareas
it: Disegna passaggi e aree pedonali

en: Show lane to lane connections
it: Mostra collegamenti tra corsie

en: Show link tls index
it: Mostra l'indice semaforico

en: Show link junction index
it: Mostra l'indice del collegamento

en: Show junction id
it: Mostra il codice identificativo dell'incrocio

en: Show internal junction id
it: Mostra il codice identificativo dell'incrocio interno

en: Show internal edge id
it: Mostra il codice identificativo dell'arco interno

en: Show crossing and walkingarea id
it: Mostra i codici identificativi di passaggi e aree pedonali

en: Show traffic light phase index
it: Mostra l'indice della fase del programma semaforico

en: Show traffic light phase name
it: Mostra il nome della fase del programma semaforico

en: Show junction name
it: Mostra il nome dell'incrocio

en: Additional
it: Strutture addizionali

en: Show object id
it: Mostra il codice identificativo dell'oggetto

en: Show full name
it: Mostra il nome completo

en: body
it: corpo

en: sign
it: segno

en: element
it: elemento

en: POI detail
it: Grado di dettaglio dei punti di interesse

en: Custom Layer
it: Livello personalizzato

en: Show poi id
it: Mostra codice identificativo del punto di interesse

en: Show poi type
it: Mostra tipo del punto di interesse

en: Show poi text param
it: Mostra parametro di testo del punto di interesse

en: Show polygon id
it: Mostra codice identificativo del poligono

en: Show polygon types
it: Mostra tipi di poligoni

en: Default Selection Color
it: Colore di selezione standard

en: Miscellaneous
it: Diverso

en: Show data color value
it: Mostra valore di colore dei dati

en: Show Size Legend
it: Mostra leggenda di grandezza

en: Show Edge Color Legend
it: Mostra leggenda dei colori degli archi

en: Show Vehicle Color Legend
it: Mostra leggenda dei colori degli veicoli

en: Combobox max rows
it: Massimo numero di righe nelle caselle combinate

en: Disable hide by zoom
it: Disattiva di nascondere elementi secondo il zoom

en: Disable hiding edges with high zoom out
it: Disattiva di nascondere archi nell'allontanarsi

en: Draw boundaries
it: Disegna contorni

en: Disable dotted contours during selection/deletion
it: Disattiva contorni a forma di punti quando si seleziona o rimuove un oggetto

en: Recalculate boundaries
it: Ricalcola contorni

en: Show geometry point indices
it: Mostra indici dei punti geometrici

en: 3D view
it: Veduta 3D

en: Ignore color scheme for vehicles
it: Ignora lo schema di colori dei veicoli

en: Show auto-generated TLS models
it: Mostra semafori autogenerati

en: Sky color
it: Colore del cielo

en: Recenter View
it: Ricentra veduta

en: Recenter view to the simulated area.
it: Ricentra veduta all'area simulata.

[ctx: Labels]
en: Edit Viewport
it: Modifica veduta

en: Opens a menu which lets you edit the viewport. (Ctrl+I)
it: Apre un menù per modificare la veduta. (Ctrl+I)

en: Edit Coloring Schemes
it: Modifica schemi di colori

en: Opens a menu which lets you edit the coloring schemes. (F9)
it: Apre un menù per modificare i schemi di colori. (F9)

en: Langua&ge
it: &Lingua

en: Change language to english. (en)
it: Cambia lingua in inglese. (en)

en: Change language to german. (de)
it: Cambia lingua in tedesco. (de)

en: Change language to spanish. (es)
it: Cambia lingua in spagnolo. (es)

en: Change language to portuguese. (pt)
it: Cambia lingua in portoghese. (pt)

en: Change language to french. (fr)
it: Cambia lingua in francese. (fr)

en: Change language to italian. (it)
it: Cambia lingua in italiano. (it)

en: Change language to turkish. (tr)
it: Cambia lingua in turco. (tr)

en: Change language to hungarian. (hu)
it: Cambia lingua in ungherese. (hu)

en: Change language to japanese. (ja)
it: Cambia lingua in giapponese. (ja)

en: german
it: tedesco

en: spanish
it: spagnolo

en: portuguese
it: portoghese

en: french
it: francese

en: italian
it: italiano

en: simplified chinese
it: cinese semplificato

en: traditional chinese
it: cinese tradizionale

en: turkish
it: turco

en: hungarian
it: ungherese

en: japanese
it: giapponese

en: english
it: inglese

en: Language changed to
it: Lingua cambiata in

en: Restart needed
it: Bisogno di riavviare

en: Changing display language needs restart to take effect.
it: Bisogna riavviare il programma dopo un cambio di lingua per essere effettivo.

en: For the Debug build you might also need to set the LANG environment variable.
it: Magari hai bisogno di impostare la variabile d'ambiente LANG per l'eseguibile Debug.

en: Under development. You can help to improve the translation at:
it: In fase di sviluppo - puoi darci una mano per migliorare la traduzione qui:

en: (No projection defined)
it: (nessuna proiezione definita)
