sumo - en to id translation catalogue (3693 entries)

en: N/A
id: T/A

en: Original coordinate (before coordinate transformation in netconvert)
id: Koordinat asli (sebelum transformasi koordinat di netconvert)

en: Network coordinate
id: Koordinat jaringan

en: Ready.
id: Siap.

en: &File
id: File

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Open a new sumo-gui window.
id: Buka jendela sumo-gui baru.

en: &Open Simulation...
id: Buka Simulasi...

en: Open a simulation (Configuration file).
id: Buka simulasi (file Konfigurasi).

en: Open &Network...
id: Buka Jaringan...

en: Open a network.
id: Buka jaringan.

en: Open Shapes
id: Buka Bentuk

en: Load POIs and Polygons for visualization.
id: Muat POI dan Poligon untuk visualisasi.

en: Open EdgeData
id: Buka Data Tepi

en: Load edge related data for visualization.
id: Muat data terkait tepi untuk visualisasi.

en: &Reload
id: Muat Ulang

en: Reloads the simulation / the network.
id: Memuat ulang simulasi / jaringan.

en: Quick-Reload
id: Muat Ulang Cepat

en: Reloads the simulation (but not network).
id: Memuat ulang simulasi (tetapi bukan jaringan).

en: Save Configuration
id: Simpan Konfigurasi

en: Save current options as a configuration file.
id: Simpan opsi saat ini sebagai file konfigurasi.

en: Close
id: Tutup

en: Close the simulation.
id: Tutup simulasi.

en: &Quit
id: Keluar

en: Quit the Application.
id: Keluar dari Aplikasi.

en: &Edit
id: Edit

en: Edit Selected...
id: Edit Yang Dipilih...

en: Opens a dialog for editing the list of selected items.
id: Membuka dialog untuk mengedit daftar item yang dipilih.

en: Select lanes which allow...
id: Pilih lajur yang mengizinkan...

en: Opens a menu for selecting a vehicle class by which to selected lanes.
id: Membuka menu untuk memilih kelas kendaraan yang akan digunakan untuk memilih lajur.

en: Set Breakpoint
id: Tetapkan Titik Henti

en: Sets a breakpoint at the current simulation step
id: Menetapkan titik henti pada langkah simulasi saat ini

en: Set Breakpoint with offset
id: Tetapkan Titik Henti dengan offset

en: Sets a breakpoint at the current simulation step + offset configured in application settings
id: Menetapkan titik henti pada langkah simulasi saat ini + offset yang dikonfigurasi di pengaturan aplikasi

en: Edit Breakpoints
id: Edit Titik Henti

en: Opens a dialog for editing breakpoints.
id: Membuka dialog untuk mengedit titik henti.

en: Edit Visualisation
id: Edit Visualisasi

en: Opens a dialog for editing visualization settings.
id: Membuka dialog untuk mengedit pengaturan visualisasi.

en: Opens a dialog for editing viewing area, zoom and rotation.
id: Membuka dialog untuk mengedit area tampilan, zoom, dan rotasi.

en: Load additionals in netedit
id: Muat tambahan di netedit

en: Load additionals in netedit.
id: Muat tambahan di netedit.

en: Load demand in netedit
id: Muat permintaan di netedit

en: Load demand in netedit.
id: Muat permintaan di netedit.

en: Open in netedit
id: Buka di netedit

en: Opens current simulation in NETEDIT.
id: Membuka simulasi saat ini di NETEDIT.

en: Open network in netedit
id: Buka jaringan di netedit

en: Opens current network in NETEDIT.
id: Membuka jaringan saat ini di NETEDIT.

en: &Settings
id: Pengaturan

en: Application Settings
id: Pengaturan Aplikasi

en: Open a Dialog for Application Settings editing.
id: Buka Dialog untuk pengeditan Pengaturan Aplikasi.

en: Gaming Mode	Ctrl+G	Toggle gaming mode on/off.
id: Mode Permainan	Ctrl+G	Aktifkan/nonaktifkan mode permainan.

en: Full Screen Mode
id: Mode Layar Penuh

en: Toggle full screen mode on/off.
id: Aktifkan/nonaktifkan mode layar penuh.

en: &Locate
id: Cari

en: &Junctions
id: Persimpangan

en: Open a dialog for locating a Junction.
id: Buka dialog untuk menemukan Persimpangan.

en: &Edges
id: Tepi

en: Open a dialog for locating an Edge.
id: Buka dialog untuk menemukan Tepi.

en: &Vehicles
id: Kendaraan

en: Open a dialog for locating a Vehicle.
id: Buka dialog untuk menemukan Kendaraan.

en: &Persons
id: Orang

en: Open a dialog for locating a Person.
id: Buka dialog untuk menemukan Orang.

en: &Container
id: Kontainer

en: Open a dialog for locating a Container.
id: Buka dialog untuk menemukan Kontainer.

en: &TLS
id: TLS

en: Open a dialog for locating a Traffic Light.
id: Buka dialog untuk menemukan Lampu Lalu Lintas.

en: &Additional
id: Tambahan

en: Open a dialog for locating an Additional Structure.
id: Buka dialog untuk menemukan Struktur Tambahan.

en: P&oI
id: PoI

en: Open a dialog for locating a Point of Interest.
id: Buka dialog untuk menemukan Titik Kepentingan.

en: Po&lygon
id: Poligon

en: Open a dialog for locating a Polygon.
id: Buka dialog untuk menemukan Poligon.

en: Show Internal Structures
id: Tampilkan Struktur Internal

en: Show internal junctions and streets in locator dialog.
id: Tampilkan persimpangan dan jalan internal di dialog pencari.

en: Show Parking Vehicles
id: Tampilkan Kendaraan Parkir

en: Show parking vehicles in locator dialog.
id: Tampilkan kendaraan yang sedang parkir di dialog pencari.

en: Show vehicles outside the road network
id: Tampilkan kendaraan di luar jaringan jalan

en: Show vehicles that are teleporting or driving remote-controlled outside the road network in locator dialog.
id: Tampilkan kendaraan yang sedang berpindah atau dikemudikan secara jarak jauh di luar jaringan jalan dalam dialog pencari.

en: Simulation
id: Simulasi

en: Run
id: Jalankan

en: Start/ Resume the simulation.
id: Mulai/Lanjutkan simulasi.

[ctx: Simulation]
en: Stop
id: Berhenti

en: Halt the simulation.
id: Hentikan simulasi.

en: Step
id: Langkah

en: Perform one simulation step.
id: Lakukan satu langkah simulasi.

en: Delay+
id: Tunda+

en: Increase simulation step delay.
id: Tambah penundaan langkah simulasi.

en: Delay-
id: Tunda-

en: Decrease simulation step delay.
id: Kurangi penundaan langkah simulasi.

en: Save
id: Simpan

en: Save the current simulation state to a file.
id: Simpan status simulasi saat ini ke file.

en: Load
id: Muat

en: Load simulation state for the current network from file.
id: Muat status simulasi untuk jaringan saat ini dari file.

en: &Window
id: Jendela

en: Open new view
id: Buka tampilan baru

en: Open a new microscopic view.
id: Buka tampilan mikroskopis baru.

en: Open new 3D view
id: Buka tampilan 3D baru

en: Open a new 3D view.
id: Buka tampilan 3D baru.

en: Tile &Horizontally
id: Susun Horizontal

en: Tile the views horizontally.
id: Susun tampilan secara horizontal.

en: Tile &Vertically
id: Susun Vertikal

en: Tile the views vertically.
id: Susun tampilan secara vertikal.

en: Cascade
id: Bertingkat

en: Cascade the views.
id: Susun tampilan secara bertingkat.

en: &Close
id: Tutup

en: Close the selected view.
id: Tutup tampilan yang dipilih.

en: &Others...
id: Lainnya...

en: Show Status Line
id: Tampilkan Baris Status

en: Toggle the Status Bar on/off.
id: Aktifkan/nonaktifkan Bilah Status.

en: Show Message Window
id: Tampilkan Jendela Pesan

en: Toggle the Message Window on/off.
id: Aktifkan/nonaktifkan Jendela Pesan.

en: Show Simulation Time
id: Tampilkan Waktu Simulasi

en: Toggle the Simulation Time on/off.
id: Aktifkan/nonaktifkan Waktu Simulasi.

en: Show Simulation Delay
id: Tampilkan Penundaan Simulasi

en: Toggle the Simulation Delay Entry on/off.
id: Aktifkan/nonaktifkan Entri Penundaan Simulasi.

en: Clear Message Window
id: Hapus Jendela Pesan

en: Clear the message window.
id: Hapus jendela pesan.

en: &Help
id: Bantuan

en: &Online Documentation
id: Dokumentasi Online

en: Open Online documentation.
id: Buka dokumentasi Online.

en: &Changelog
id: Catatan Perubahan

en: Open Changelog.
id: Buka Catatan Perubahan.

en: &Hotkeys
id: Tombol Pintas

en: Open Hotkeys.
id: Buka Tombol Pintas.

en: &Tutorial
id: Tutorial

en: Open Tutorial.
id: Buka Tutorial.

en: &Feedback
id: Masukan

en: Open feedback dialog.
id: Buka dialog masukan.

en: &About
id: Tentang

en: About sumo-gui.
id: Tentang sumo-gui.

en: 	Open simulation	Open a simulation (Configuration file).
id: 	Buka simulasi	Buka simulasi (file Konfigurasi).

en: 	Open network	Open a network.
id: 	Buka jaringan	Buka jaringan.

en: 	Reload	Reloads the simulation / the network.
id: 	Muat Ulang	Memuat ulang simulasi / jaringan.

en: 	Run	Start/Resume the loaded simulation.
id: 	Jalankan	Mulai/Lanjutkan simulasi yang dimuat.

en: 	Stop	Halt the running simulation.
id: 	Berhenti	Hentikan simulasi yang berjalan.

en: 	Step	Perform a single simulation step.
id: 	Langkah	Lakukan satu langkah simulasi.

en: Time:	Toggle between time formats	Toggle between seconds and hour:minute:seconds display.
id: Waktu:	Beralih antar format waktu	Beralih antara tampilan detik dan jam:menit:detik.

en: Delay (ms):	Delay per simulated second	Delay per simulated second. Click to toggle between the last two delay values.
id: Tunda (ms):	Penundaan per detik simulasi	Penundaan per detik simulasi. Klik untuk beralih antara dua nilai penundaan terakhir.

en: Scale Traffic:
id: Skala Lalu Lintas:

en: Scale traffic volume from running flows and from vehicles that are loaded incrementally from route files.
id: Skala volume lalu lintas dari aliran yang berjalan dan dari kendaraan yang dimuat secara bertahap dari file rute.

en: Waiting Time:
id: Waktu Tunggu:

en: Time spent waiting accumulated for all vehicles
id: Waktu tunggu yang terakumulasi untuk semua kendaraan

en: Time Loss:
id: Kehilangan Waktu:

en: Time lost due to being unable to drive with maximum speed for all vehicles
id: Waktu yang hilang akibat ketidakmampuan berkendara dengan kecepatan maksimum untuk semua kendaraan

en: Distance (km):
id: Jarak (km):

en: Total distance driven by DRT vehicles
id: Total jarak yang ditempuh oleh kendaraan DRT

en: Emergency Vehicle waiting time:
id: Waktu tunggu Kendaraan Darurat:

en: Time spent waiting accumulated for emergency vehicles
id: Waktu tunggu yang terakumulasi untuk kendaraan darurat

en: Cl&ear Recent Networks
id: Hapus Jaringan Terkini

en: No Recent Networks
id: Tidak Ada Jaringan Terkini

en: Recent Networks
id: Jaringan Terkini

en: Cl&ear Recent Configs
id: Hapus Konfigurasi Terkini

en: No Recent Configs
id: Tidak Ada Konfigurasi Terkini

en: Recent Configs
id: Konfigurasi Terkini

en: Running %.
id: Menjalankan %.

en: Open Simulation Configuration
id: Buka Konfigurasi Simulasi

en: Open Network
id: Buka Jaringan

en: Open Shapes
id: Buka Bentuk

en: Loading of % failed.
id: Pemuatan % gagal.

en: Open EdgeData
id: Buka Data Tepi

en: Auto-Reloading.
id: Memuat Ulang Otomatis.

en: TraCI-Loading.
id: Pemuatan-TraCI.

en: Reloading.
id: Memuat Ulang.

en: Quick-Reloading.
id: Memuat Ulang Cepat.

en: Already loading!
id: Sedang memuat!

en: Save SUMO Configuration
id: Simpan Konfigurasi SUMO

en: Configuration saved to %.
id: Konfigurasi disimpan ke %.

en: Could not save configuration to %.
id: Tidak dapat menyimpan konfigurasi ke %.

en: No simulation loaded!
id: Tidak ada simulasi yang dimuat!

en: Save Simulation State
id: Simpan Status Simulasi

en: Simulation state saved to '%'.
id: Status simulasi disimpan ke '%'.

en: Load Simulation State
id: Muat Status Simulasi

en: State loaded from '%'.
id: Status dimuat dari '%'.

en: Failed to load state from '%' (%).
id: Gagal memuat status dari '%' (%).

en: Scale number of vehicles in simulation
id: Skala jumlah kendaraan dalam simulasi

en: Open sumo config in netedit
id: Buka konfigurasi sumo di netedit

en: Loading of '%' failed!
id: Pemuatan '%' gagal!

en: '%' loaded.
id: '%' dimuat.

en: SUMO Interactive Traffic Light
id: Lampu Lalu Lintas Interaktif SUMO

en: SUMO Interactive Demand-Responsive-Transport
id: Transportasi Responsif-Permintaan Interaktif SUMO

en: Simulation ended at time: %. (%)
id: Simulasi berakhir pada waktu: %. (%)

en: Simulation ended at time: %.
id: Simulasi berakhir pada waktu: %.

en: Reason:
id: Alasan:

en: Do you want to close all open files and views?
id: Apakah Anda ingin menutup semua file dan tampilan yang terbuka?

en: Simulation ended
id: Simulasi berakhir

en: Loading '%'.
id: Memuat '%'.

en: seconds
id: detik

en: Set breakpoint at %
id: Tetapkan titik henti pada %

en: Could not load edgedata-files '%'
id: Tidak dapat memuat file edgedata '%'

en: Quitting (on error).
id: Keluar (karena kesalahan).

en: Simulation started with time: %.
id: Simulasi dimulai dengan waktu: %.

en: Save Snapshot
id: Simpan Cuplikan

en: No file extension was specified - saving Snapshot as PNG.
id: Tidak ada ekstensi file yang ditentukan - menyimpan Cuplikan sebagai PNG.

en: Saving failed.
id: Penyimpanan gagal.

en: Snapshot successfully saved!
id: Cuplikan berhasil disimpan!

en: Unknown Message ID in onCmdLocate
id: ID Pesan tidak dikenal di onCmdLocate

en: Junction Chooser
id: Pemilih Persimpangan

en: Edge Chooser
id: Pemilih Tepi

en: Vehicle Chooser
id: Pemilih Kendaraan

en: Person Chooser
id: Pemilih Orang

en: Container Chooser
id: Pemilih Kontainer

en: Traffic Lights Chooser
id: Pemilih Lampu Lalu Lintas

en: Additional Objects Chooser
id: Pemilih Objek Tambahan

en: POI Chooser
id: Pemilih POI

en: Polygon Chooser
id: Pemilih Poligon

en: phase names
id: nama fase

en: detectors
id: detektor

en: conditions
id: kondisi

en: Overflow in time computation occurred.
id: Terjadi overflow dalam komputasi waktu.

en: Locate Junctions
id: Cari Persimpangan

en: Locate a junction within the network.
id: Cari persimpangan dalam jaringan.

en: Locate Edges
id: Cari Tepi

en: Locate an edge within the network.
id: Cari tepi dalam jaringan.

en: Locate Vehicles
id: Cari Kendaraan

en: Locate a vehicle within the network.
id: Cari kendaraan dalam jaringan.

en: Locate Persons
id: Cari Orang

en: Locate a person within the network.
id: Cari orang dalam jaringan.

en: Locate Container
id: Cari Kontainer

en: Locate a container within the network.
id: Cari kontainer dalam jaringan.

en: Locate TLS
id: Cari TLS

en: Locate a tls within the network.
id: Cari tls dalam jaringan.

en: Locate Additional
id: Cari Tambahan

en: Locate an additional structure within the network.
id: Cari struktur tambahan dalam jaringan.

en: Locate PoI
id: Cari PoI

en: Locate a PoI within the network.
id: Cari PoI dalam jaringan.

en: Locate Polygon
id: Cari Poligon

en: Locate a Polygon within the network.
id: Cari Poligon dalam jaringan.

en: About Eclipse SUMO sumo-gui
id: Tentang Eclipse SUMO sumo-gui

en: Graphical user interface for the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
id: Antarmuka pengguna grafis untuk simulasi lalu lintas mikroskopis dan multi-modal SUMO.

en: Includes JuPedSim %.%.%
id: Termasuk JuPedSim %.%.%

en: This application is based on code provided by the Eclipse SUMO project.
id: Aplikasi ini didasarkan pada kode yang disediakan oleh proyek Eclipse SUMO.

en: These core components are available under the conditions of the Eclipse Public License v2.
id: Komponen inti ini tersedia di bawah ketentuan Eclipse Public License v2.

en: Quit on Simulation End
id: Keluar saat Simulasi Berakhir

en: Autostart Simulation on Load and Reload
id: Mulai Simulasi Otomatis saat Dimuat dan Dimuat Ulang

en: Reload Simulation after finish (Demo mode)
id: Muat Ulang Simulasi setelah selesai (Mode Demo)

en: Locate elements when clicking on messages
id: Cari elemen saat mengklik pesan

en: Breakpoint offset when clicking on time message
id: Offset titik henti saat mengklik pesan waktu

en: Allow Textures
id: Izinkan Tekstur

en: &OK
id: OK

en: &Cancel
id: Batal

en: Breakpoints Editor
id: Editor Titik Henti

en: &Load
id: Muat

en: &Save
id: Simpan

en: Clea&r
id: Hapus

en: Time
id: Waktu

en: Load Breakpoints
id: Muat Titik Henti

en: Save Breakpoints
id: Simpan Titik Henti

en: Storing failed!
id: Penyimpanan gagal!

en: Time format error
id: Kesalahan format waktu

en: - General problem solving
id: - Pemecahan masalah umum

en: - Sumo-user mailing list
id: - Milis sumo-user

en: - Send us an Email
id: - Kirim Email kepada kami

en: Hotkey '%' is not supported
id: Tombol pintas '%' tidak didukung

en: GUI-triggered stop not implemented for meso
id: Penghentian yang dipicu GUI tidak diimplementasikan untuk meso

en: Hide Current Route
id: Sembunyikan Rute Saat Ini

en: Show Current Route
id: Tampilkan Rute Saat Ini

en: Hide Future Route
id: Sembunyikan Rute Mendatang

en: Show Future Route
id: Tampilkan Rute Mendatang

en: Hide All Routes
id: Sembunyikan Semua Rute

en: Show All Routes
id: Tampilkan Semua Rute

en: Draw looped routes
id: Gambar rute berulang

en: Hide Best Lanes
id: Sembunyikan Lajur Terbaik

en: Show Best Lanes
id: Tampilkan Lajur Terbaik

en: Hide Link Items
id: Sembunyikan Item Tautan

en: Show Link Items
id: Tampilkan Item Tautan

en: Start Tracking
id: Mulai Pelacakan

en: Stop Tracking
id: Hentikan Pelacakan

en: Select Foes
id: Pilih Musuh

en: Select transported
id: Pilih yang diangkut

en: Abort stop
id: Batalkan berhenti

en: Stop
id: Berhenti

en: Remove
id: Hapus

en: Vehicle parameter '%' key '%' is not a number for vehicle '%'.
id: Parameter kendaraan '%' kunci '%' bukan angka untuk kendaraan '%'.

en: name
id: nama

en: begin position [m]
id: posisi awal [m]

en: end position [m]
id: posisi akhir [m]

en: lines
id: jalur

en: parking length [m]
id: panjang parkir [m]

en: stopped vehicles [#]
id: kendaraan berhenti [#]

en: last free pos [m]
id: posisi bebas terakhir [m]

en: waiting for:
id: menunggu:

en: interval start
id: awal interval

en: interval end
id: akhir interval

en: aspired flow [veh/h]
id: arus yang diinginkan [kend/j]

en: aspired speed
id: kecepatan yang diinginkan

en: current flow [veh/h]
id: arus saat ini [kend/j]

en: current speed
id: kecepatan saat ini

en: default speed
id: kecepatan default

en: required vehicles
id: kendaraan yang diperlukan

en: passed vehicles
id: kendaraan yang lewat

en: inserted vehicles
id: kendaraan yang dimasukkan

en: removed vehicles
id: kendaraan yang dihapus

en: cleared in jam
id: dibersihkan dalam kemacetan

en: inactive until
id: tidak aktif hingga

en: charging power [W]
id: daya pengisian [W]

en: total charging power [W]
id: total daya pengisian [W]

en: charging efficiency [#]
id: efisiensi pengisian [#]

en: charge in transit [true/false]
id: pengisian saat transit [benar/salah]

en: charge delay [s]
id: penundaan pengisian [s]

en: charge type
id: jenis pengisian

en: waiting time [s]
id: waktu tunggu [s]

en: stage
id: tahap

en: stage index
id: indeks tahap

en: start edge [id]
id: tepi awal [id]

en: dest edge [id]
id: tepi tujuan [id]

en: arrivalPos [m]
id: posisi kedatangan [m]

en: edge [id]
id: tepi [id]

en: position [m]
id: posisi [m]

en: speed [m/s]
id: kecepatan [m/s]

en: speed factor
id: faktor kecepatan

en: angle [degree]
id: sudut [derajat]

en: desired depart [s]
id: keberangkatan yang diinginkan [s]

en: length
id: panjang

en: width
id: lebar

en: height
id: tinggi

en: mass [kg]
id: massa [kg]

en: maximum speed [m/s]
id: kecepatan maksimum [m/s]

en: length [m]
id: panjang [m]

en: lane
id: jalur

en: vehicles [#]
id: kendaraan [#]

en: occupancy [%]
id: kepadatan [%]

en: mean speed [m/s]
id: kecepatan rata-rata [m/s]

en: mean vehicle length [m]
id: panjang kendaraan rata-rata [m]

en: jam number [#]
id: jumlah kemacetan [#]

en: max jam length [veh]
id: panjang kemacetan maksimum [kend]

en: max jam length [m]
id: panjang kemacetan maksimum [m]

en: jam length sum [veh]
id: jumlah panjang kemacetan [kend]

en: jam length sum [m]
id: jumlah panjang kemacetan [m]

en: started halts [#]
id: halte yang dimulai [#]

en: interval seen vehicles [#]
id: kendaraan terlihat dalam interval [#]

en: interval speed [m/s]
id: kecepatan interval [m/s]

en: interval occupancy [%]
id: kepadatan interval [%]

en: interval max jam length [m]
id: panjang kemacetan maksimum interval [m]

en: last interval seen vehicles [#]
id: kendaraan terlihat interval terakhir [#]

en: last interval speed [m/s]
id: kecepatan interval terakhir [m/s]

en: last interval occupancy [%]
id: kepadatan interval terakhir [%]

en: last interval max jam length [m]
id: panjang kemacetan maksimum interval terakhir [m]

en: vehicles within [#]
id: kendaraan di dalam [#]

en: haltings [#]
id: halte [#]

en: last interval mean travel time [s]
id: rata-rata waktu perjalanan interval terakhir [s]

en: last interval mean haltings [#]
id: rata-rata halte interval terakhir [#]

en: last interval mean time loss [s]
id: rata-rata kehilangan waktu interval terakhir [s]

en: last interval mean vehicle count [#]
id: rata-rata jumlah kendaraan interval terakhir [#]

en: max speed [m/s]
id: kecepatan maksimum [m/s]

en: street name
id: nama jalan

en: pending insertions [#]
id: penyisipan tertunda [#]

en: mean friction [%]
id: rata-rata gesekan [%]

en: mean vehicle speed [m/s]
id: kecepatan kendaraan rata-rata [m/s]

en: routing speed [m/s]
id: kecepatan perutean [m/s]

en: time penalty [s]
id: penalti waktu [s]

en: brutto occupancy [%]
id: kepadatan bruto [%]

en: edge flow [veh/h/m]
id: arus tepi [kend/j/m]

en: segment index
id: indeks segmen

en: segment queues
id: antrean segmen

en: segment length [m]
id: panjang segmen [m]

en: segment allowed speed [m/s]
id: kecepatan yang diizinkan segmen [m/s]

en: segment jam threshold [%]
id: ambang batas kemacetan segmen [%]

en: segment brutto occupancy [%]
id: kepadatan bruto segmen [%]

en: segment mean vehicle speed [m/s]
id: kecepatan kendaraan rata-rata segmen [m/s]

en: segment flow [veh/h/m]
id: arus segmen [kend/j/m]

en: segment vehicles [#]
id: kendaraan segmen [#]

en: segment leader leave time
id: waktu keluar pemimpin segmen

en: segment headway [s]
id: jarak waktu segmen [s]

en: segment entry block time [s]
id: waktu blokir masuk segmen [s]

en: Type Information:
id: Informasi Tipe:

en: type [id]
id: tipe [id]

en: routing type [id]
id: tipe perutean [id]

en: jam threshold
id: ambang batas kemacetan

en: junction control
id: kontrol persimpangan

en: tls penalty
id: penalti tls

en: tls flow penalty
id: penalti arus tls

en: minor penalty
id: penalti minor

en: overtaking
id: mendahului

en: entered vehicles [-]
id: kendaraan yang masuk [-]

en: vehicle length [m]
id: panjang kendaraan [m]

en: empty time [s]
id: waktu kosong [s]

en: occupied time [s]
id: waktu terisi [s]

en: interval entered vehicles [#]
id: kendaraan masuk interval [#]

en: last interval entered vehicles [#]
id: kendaraan masuk interval terakhir [#]

en: type
id: tipe

en: Copy edge name to clipboard
id: Salin nama tepi ke clipboard

en: height:
id: tinggi:

en: Reopen lane
id: Buka kembali lajur

en: Reopen edge
id: Buka kembali tepi

en: Reopen lane (override rerouter)
id: Buka kembali lajur (abaikan perute ulang)

en: Reopen edge (override rerouter)
id: Buka kembali tepi (abaikan perute ulang)

en: Close lane
id: Tutup lajur

en: Close edge
id: Tutup tepi

en: Add rerouter
id: Tambah perute ulang

en: Select reachable
id: Pilih yang dapat dijangkau

en: allowed speed [m/s]
id: kecepatan yang diizinkan [m/s]

en: width [m]
id: lebar [m]

en: stored travel time [s]
id: waktu perjalanan tersimpan [s]

en: loaded weight
id: bobot yang dimuat

en: lane friction coefficient [%]
id: koefisien gesekan lajur [%]

en: netto occupancy [%]
id: kepadatan neto [%]

en: edge type
id: tipe tepi

en: routing type
id: tipe perutean

en: priority
id: prioritas

en: distance [km]
id: jarak [km]

en: allowed vehicle class
id: kelas kendaraan yang diizinkan

en: disallowed vehicle class
id: kelas kendaraan yang tidak diizinkan

en: permission code
id: kode izin

en: color value
id: nilai warna

en: bidi-lane
id: lajur dua arah

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
id: Ukuran jaringan melebihi 1 Tahun Cahaya. Harap tinjau kembali masukan Anda.

en: Copy view geo-boundary to clipboard
id: Salin batas geo tampilan ke clipboard

en: loaded vehicles [#]
id: kendaraan yang dimuat [#]

en: insertion-backlogged vehicles [#]
id: kendaraan yang tertunda penyisipan [#]

en: departed vehicles [#]
id: kendaraan yang berangkat [#]

en: running vehicles [#]
id: kendaraan yang berjalan [#]

en: arrived vehicles [#]
id: kendaraan yang tiba [#]

en: discarded vehicles [#]
id: kendaraan yang dibuang [#]

en: collisions [#]
id: tabrakan [#]

en: teleports [#]
id: teleportasi [#]

en: halting [#]
id: berhenti [#]

en: stopped [#]
id: terhenti [#]

en: avg. speed [m/s]
id: kecepatan rata-rata [m/s]

en: avg. relative speed
id: kecepatan relatif rata-rata

en: loaded persons [#]
id: orang yang dimuat [#]

en: running persons [#]
id: orang yang berjalan [#]

en: jammed persons [#]
id: orang yang terjebak kemacetan [#]

en: end time [s]
id: waktu akhir [s]

en: begin time [s]
id: waktu awal [s]

en: step duration [ms]
id: durasi langkah [ms]

en: simulation duration [ms]
id: durasi simulasi [ms]

en: idle duration [ms]
id: durasi idle [ms]

en: duration factor
id: faktor durasi

en: updates per second
id: pembaruan per detik

en: avg. updates per second
id: rata-rata pembaruan per detik

en: avg. trip length [m]
id: rata-rata panjang perjalanan [m]

en: avg. trip duration [s]
id: rata-rata durasi perjalanan [s]

en: avg. trip waiting time [s]
id: rata-rata waktu tunggu perjalanan [s]

en: avg. trip time loss [s]
id: rata-rata kehilangan waktu perjalanan [s]

en: avg. trip depart delay [s]
id: rata-rata penundaan keberangkatan perjalanan [s]

en: avg. trip speed [m/s]
id: rata-rata kecepatan perjalanan [m/s]

en: avg. walk length [m]
id: rata-rata panjang jalan kaki [m]

en: avg. walk duration [s]
id: rata-rata durasi jalan kaki [s]

en: avg. walk time loss [s]
id: rata-rata kehilangan waktu jalan kaki [s]

en: nodes [#]
id: simpul [#]

en: edges [#]
id: tepi [#]

en: total edge length [km]
id: total panjang tepi [km]

en: total lane length [km]
id: total panjang lajur [km]

en: network version
id: versi jaringan

en: Trying to set data value for the unknown edge '%'.
id: Mencoba menetapkan nilai data untuk tepi '%' yang tidak dikenal.

en: Trying to set data value for the unknown relation from edge '%' to edge '%'.
id: Mencoba menetapkan nilai data untuk relasi yang tidak dikenal dari tepi '%' ke tepi '%'.

en: No data defined after simulation begin time.
id: Tidak ada data yang ditentukan setelah waktu mulai simulasi.

en: occupancy [#]
id: kepadatan [#]

en: capacity [#]
id: kapasitas [#]

en: alternatives [#]
id: alternatif [#]

en: access badges
id: lencana akses

en: dest stop [id]
id: halte tujuan [id]

en: arrival position [m]
id: posisi kedatangan [m]

en: lane [id]
id: lajur [id]

en: vehicle [id]
id: kendaraan [id]

en: stop duration [s]
id: durasi berhenti [s]

en: desired max speed [m/s]
id: kecepatan maksimum yang diinginkan [m/s]

en: Switch to '%'
id: Beralih ke '%'

en: Switch off
id: Matikan

en: Track Phases
id: Lacak Fase

en: Show Phases
id: Tampilkan Fase

en: Hide Detectors
id: Sembunyikan Detektor

en: Show Detectors
id: Tampilkan Detektor

en: Phase: %
id: Fase: %

en: Phase name: %
id: Nama fase: %

en: phase
id: fase

en: phase name
id: nama fase

en: duration
id: durasi

en: running duration
id: durasi berjalan

en: time in cycle
id: waktu dalam siklus

en: cycle time
id: waktu siklus

en: req driveway
id: jalur masuk yang diperlukan

en: blocking
id: memblokir

en: blocking driveways
id: jalur masuk yang memblokir

en: rival
id: pesaing

en: constraint
id: batasan

en: shadow lane [id]
id: lajur bayangan [id]

en: target lane [id]
id: lajur target [id]

en: back lanes [id,..]
id: lajur belakang [id,..]

en: lateral offset [m]
id: offset lateral [m]

en: lateral speed [m/s]
id: kecepatan lateral [m/s]

en: acceleration [m/s^2]
id: percepatan [m/s^2]

en: slope [degree]
id: kemiringan [derajat]

en: time gap on lane [s]
id: jarak waktu di lajur [s]

en: waiting time (accumulated, % s) [s]
id: waktu tunggu (terakumulasi, % s) [s]

en: time since startup [s]
id: waktu sejak start [s]

en: time loss [s]
id: kehilangan waktu [s]

en: impatience
id: ketidaksabaran

en: last lane change [s]
id: pergantian lajur terakhir [s]

en: depart delay [s]
id: penundaan keberangkatan [s]

en: remaining [#]
id: tersisa [#]

en: insertion period [s]
id: periode penyisipan [s]

en: insertion probability
id: probabilitas penyisipan

en: poisson rate
id: laju poisson

en: stop info
id: info berhenti

en: line
id: jalur

en: fuel [mg/s]
id: bahan bakar [mg/s]

en: electricity [Wh/s]
id: listrik [Wh/s]

en: noise (Harmonoise) [dB]
id: kebisingan (Harmonoise) [dB]

en: devices
id: perangkat

en: persons
id: orang

en: containers
id: kontainer

en: lcState right
id: lcState kanan

en: lcState left
id: lcState kiri

en: parking badges
id: lencana parkir

en: lcState center
id: lcState tengah

en: right side on edge [m]
id: sisi kanan di tepi [m]

en: left side on edge [m]
id: sisi kiri di tepi [m]

en: rightmost edge sublane [#]
id: sublajur tepi paling kanan [#]

en: leftmost edge sublane [#]
id: sublajur tepi paling kiri [#]

en: lane change maneuver distance [m]
id: jarak manuver pergantian lajur [m]

en: driveways
id: jalur masuk

en: present state of charge [Wh]
id: kondisi muatan saat ini [Wh]

en: relative state of charge (SoC) [-]
id: kondisi muatan relatif (SoC) [-]

en: current timestep charge [Wh]
id: muatan langkah waktu saat ini [Wh]

en: maximum charge rate [W]
id: laju pengisian maksimum [W]

en: present electric current [A]
id: arus listrik saat ini [A]

en: speed mode
id: mode kecepatan

en: lane change mode
id: mode pergantian lajur

en: height [m]
id: tinggi [m]

en: vehicle class
id: kelas kendaraan

en: emission class
id: kelas emisi

en: car-following model
id: model mengikuti mobil

en: lane-change model
id: model pergantian lajur

en: desired maximum speed [m/s]
id: kecepatan maksimum yang diinginkan [m/s]

en: maximum acceleration [m/s^2]
id: percepatan maksimum [m/s^2]

en: maximum deceleration [m/s^2]
id: perlambatan maksimum [m/s^2]

en: emergency deceleration [m/s^2]
id: perlambatan darurat [m/s^2]

en: apparent deceleration [m/s^2]
id: perlambatan tampak [m/s^2]

en: imperfection (sigma)
id: ketidaksempurnaan (sigma)

en: desired headway (tau) [s]
id: jarak waktu yang diinginkan (tau) [s]

en: speedfactor
id: faktor kecepatan

en: action step length [s]
id: panjang langkah aksi [s]

en: person capacity
id: kapasitas penumpang

en: boarding time [s]
id: waktu naik [s]

en: container capacity
id: kapasitas kontainer

en: loading time [s]
id: waktu muat [s]

en: manoeuver Angle vs Times
id: Sudut Manuver vs Waktu

en: GUI version of the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
id: Versi GUI dari simulasi lalu lintas mikroskopis dan multi-modal SUMO.

en: This system has no OpenGL support. Exiting.
id: Sistem ini tidak memiliki dukungan OpenGL. Keluar.

en: A microscopic, multi-modal traffic simulation.
id: Simulasi lalu lintas multi-modal mikroskopik.

en: Close dialog automatically
id: Tutup dialog secara otomatis

en: Recomputing
id: Menghitung ulang

en: Recomputing is needed
id: Penghitungan ulang diperlukan

en: Test coordinate
id: Uji koordinat

en: netconvert config file
id: file konfigurasi netconvert

en: network file
id: file jaringan

en: OpenStreetMap file
id: file OpenStreetMap

en: netedit config file
id: file konfigurasi netedit

en: sumo config file
id: file konfigurasi sumo

en: Traffic Light definitions file
id: file definisi Lampu Lalu Lintas

en: EdgeTypes file
id: file EdgeTypes

en: Reloading netedit config file '%'
id: Memuat ulang file konfigurasi netedit '%'

en: Reloading sumo config file '%'
id: Memuat ulang file konfigurasi sumo '%'

en: Reloading network file '%'
id: Memuat ulang file jaringan '%'

en: &Reload Netedit config
id: Muat Ulang konfigurasi Netedit

en: &Reload Sumo config
id: Muat Ulang konfigurasi Sumo

en: &Reload Network
id: Muat Ulang Jaringan

en: Loading of netedit config '%' failed
id: Pemuatan konfigurasi netedit '%' gagal

en: Loading of sumo config '%' failed
id: Pemuatan konfigurasi sumo '%' gagal

en: Loading of netconvert config '%' failed
id: Pemuatan konfigurasi netconvert '%' gagal

en: Loading of network '%' failed
id: Pemuatan jaringan '%' gagal

en: Loading of OSM Network '%' failed
id: Pemuatan Jaringan OSM '%' gagal

en: Invalid Options. Nothing loaded
id: Opsi tidak valid. Tidak ada yang dimuat

en: Could not build projection. Nothing loaded
id: Tidak dapat membangun proyeksi. Tidak ada yang dimuat

en: Invalid extension for config file. Only .netecfg, .sumocfg or .netccfg are allowed
id: Ekstensi file konfigurasi tidak valid. Hanya .netecfg, .sumocfg, atau .netccfg yang diizinkan

en: Invalid input network option. Load with either sumo/netedit/netconvert config or with --new option
id: Opsi jaringan masukan tidak valid. Muat dengan konfigurasi sumo/netedit/netconvert atau dengan opsi --new

en: Netedit config '%' loaded
id: Konfigurasi netedit '%' dimuat

en: Sumo config '%' loaded
id: Konfigurasi sumo '%' dimuat

en: Netconvert config '%' loaded
id: Konfigurasi netconvert '%' dimuat

en: Network '%' loaded
id: Jaringan '%' dimuat

en: OSM Network '%' loaded
id: Jaringan OSM '%' dimuat

en: Network '%' loaded through console
id: Jaringan '%' dimuat melalui konsol

en: New network successfully created
id: Jaringan baru berhasil dibuat

en: &Modes
id: Mode

en: L&ock
id: Kunci

en: &Processing
id: Pemrosesan

en: &Tools
id: Alat

en: Assign
id: Tetapkan

en: Detectors
id: Detektor

en: Districts
id: Distrik

en: Import
id: Impor

en: Net
id: Jaringan

en: Output
id: Keluaran

en: Route
id: Rute

en: Trigger
id: Pemicu

en: Turn-defs
id: Definisi-belokan

en: Visualization
id: Visualisasi

en: Network computed
id: Jaringan dihitung

en: Press F5
id: Tekan F5

en: Network requires recomputing
id: Jaringan memerlukan penghitungan ulang

en: Loading console arguments.
id: Memuat argumen konsol.

en: Creating new network.
id: Membuat jaringan baru.

en: Trying to load an empty network.
id: Mencoba memuat jaringan kosong.

en: Loading network file '%'.
id: Memuat file jaringan '%'.

en: Trying to load an empty configuration.
id: Mencoba memuat konfigurasi kosong.

en: Loading configuration file '%'.
id: Memuat file konfigurasi '%'.

en: Loading OSM file '%'.
id: Memuat file OSM '%'.

en: Recompute with volatile options
id: Hitung ulang dengan opsi volatil

en: Changes produced in the net due a recomputing with
id: Perubahan yang dihasilkan pada jaringan akibat penghitungan ulang dengan

en: volatile options cannot be undone. Continue?
id: opsi volatil tidak dapat dibatalkan. Lanjutkan?

en: Running '%'.
id: Menjalankan '%'.

en: Loading network '%' in SUMO-GUI.
id: Memuat jaringan '%' di SUMO-GUI.

en: Loading sumo config '%' in SUMO-GUI.
id: Memuat konfigurasi sumo '%' di SUMO-GUI.

en: Undo
id: Batalkan

en: Redo
id: Ulangi

en: Unfront element
id: Batalkan tampil depan elemen

en: Unfront inspected elements
id: Batalkan tampil depan elemen yang diinspeksi

en: Front element
id: Tampilkan elemen di depan

en: Mark element to be drawn above everything else
id: Tandai elemen untuk digambar di atas segalanya

en: Unfront all element
id: Batalkan tampil depan semua elemen

en: Unfront all elements
id: Batalkan tampil depan semua elemen

en: Front element (only inspected elements)
id: Tampilkan elemen di depan (hanya elemen yang diinspeksi)

en: Force save network
id: Paksa simpan jaringan

en: Saving network failed
id: Penyimpanan jaringan gagal

en: Network saved in '%'.
id: Jaringan disimpan di '%'.

en: Could not save network in '%'.
id: Tidak dapat menyimpan jaringan di '%'.

en: Plain XML saved with prefix '%'.
id: Plain XML disimpan dengan prefiks '%'.

en: Saving plain xml failed
id: Penyimpanan plain xml gagal

en: plain XML file
id: file plain XML

en: joined junctions file
id: file persimpangan yang digabungkan

en: Joined junctions saved to '%'.
id: Persimpangan yang digabungkan disimpan ke '%'.

en: Saving joined junctions failed
id: Penyimpanan persimpangan yang digabungkan gagal

en: Saving of netedit configuration aborted (due network).
id: Penyimpanan konfigurasi netedit dibatalkan (karena jaringan).

en: Saving of netedit configuration aborted (due additional file).
id: Penyimpanan konfigurasi netedit dibatalkan (karena file tambahan).

en: Saving of netedit configuration aborted (due demand file).
id: Penyimpanan konfigurasi netedit dibatalkan (karena file permintaan).

en: Saving of netedit configuration aborted (due data file).
id: Penyimpanan konfigurasi netedit dibatalkan (karena file data).

en: Saving of netedit configuration aborted (due meanData file).
id: Penyimpanan konfigurasi netedit dibatalkan (karena file meanData).

en: Netedit configuration saved in '%'.
id: Konfigurasi netedit disimpan di '%'.

en: SUMO configuration saved in '%'.
id: Konfigurasi SUMO disimpan di '%'.

en: Could not save netedit configuration in '%'.
id: Tidak dapat menyimpan konfigurasi netedit di '%'.

en: Saving of SUMO configuration aborted
id: Penyimpanan konfigurasi SUMO dibatalkan

en: Could not save SUMO configuration in '%'.
id: Tidak dapat menyimpan konfigurasi SUMO di '%'.

en: TLS Programs saved in '%'.
id: Program TLS disimpan di '%'.

en: Saving TLS Programs failed
id: Penyimpanan Program TLS gagal

en: EdgeType saved in '%'.
id: EdgeType disimpan di '%'.

en: Saving edgeTypes failed
id: Penyimpanan edgeTypes gagal

en: Additional elements file
id: File elemen tambahan

en: load additionals from '%'
id: muat tambahan dari '%'

en: Loading of additional file '%' failed.
id: Pemuatan file tambahan '%' gagal.

en: Loading of additional file '%' successfully.
id: Pemuatan file tambahan '%' berhasil.

en: reloading additionals
id: memuat ulang tambahan

en: Force save additional elements
id: Paksa simpan elemen tambahan

en: Additionals saved.
id: Tambahan disimpan.

en: Saving additional aborted.
id: Penyimpanan tambahan dibatalkan.

en: Saving additional elements failed
id: Penyimpanan elemen tambahan gagal

en: Additional elements as
id: Elemen tambahan sebagai

en: Additional elements in unified file
id: Elemen tambahan dalam file terpadu

en: saving of unified additional elements in '%'
id: penyimpanan elemen tambahan terpadu di '%'

en: JuPedSim elements file
id: File elemen JuPedSim

en: JuPedSim elements saved.
id: Elemen JuPedSim disimpan.

en: Saving JuPedSim elements aborted.
id: Penyimpanan elemen JuPedSim dibatalkan.

en: Saving JuPedSim elements failed
id: Penyimpanan elemen JuPedSim gagal

en: Route elements file
id: File elemen rute

en: loading demand elements from '%'
id: memuat elemen permintaan dari '%'

en: Loading of route file '%' failed.
id: Pemuatan file rute '%' gagal.

en: Loading of route file '%' successfully.
id: Pemuatan file rute '%' berhasil.

en: reloading demand elements
id: memuat ulang elemen permintaan

en: Force save demand elements
id: Paksa simpan elemen permintaan

en: Demand elements saved.
id: Elemen permintaan disimpan.

en: Saving demand elements aborted.
id: Penyimpanan elemen permintaan dibatalkan.

en: Saving demand elements failed
id: Penyimpanan elemen permintaan gagal

en: Route elements
id: Elemen rute

en: Route elements file in unified file
id: File elemen rute dalam file terpadu

en: saving of unified demand elements in '%'.
id: penyimpanan elemen permintaan terpadu di '%'.

en: Data elements file
id: File elemen data

en: loading data elements from '%'.
id: memuat elemen data dari '%'.

en: Loading of data file '%' failed.
id: Pemuatan file data '%' gagal.

en: Loading of data file '%' successfully.
id: Pemuatan file data '%' berhasil.

en: reloading data elements
id: memuat ulang elemen data

en: Force save data elements
id: Paksa simpan elemen data

en: Data elements saved.
id: Elemen data disimpan.

en: Saving data elements failed
id: Penyimpanan elemen data gagal

en: Data elements file in unified file
id: File elemen data dalam file terpadu

en: saving of unified data elements in '%'
id: penyimpanan elemen data terpadu di '%'

en: MeanData elements file
id: File elemen MeanData

en: load meanDatas from '%'
id: muat meanDatas dari '%'

en: Loading of meandata file '%' failed.
id: Pemuatan file meandata '%' gagal.

en: Loading of meandata file '%' successfully.
id: Pemuatan file meandata '%' berhasil.

en: reloading meanDatas
id: memuat ulang meanDatas

en: Force save meandata elements
id: Paksa simpan elemen meandata

en: MeanDatas elements saved
id: Elemen MeanDatas disimpan

en: Saving MeanData elements aborted
id: Penyimpanan elemen MeanData dibatalkan

en: Saving demand elements failed!
id: Penyimpanan elemen permintaan gagal!

en: MeanData elements
id: Elemen MeanData

en: MeanData elements file in unified file
id: File elemen MeanData dalam file terpadu

en: saving of unified mean data elements in '%'
id: penyimpanan elemen mean data terpadu di '%'

en: % additional elements from '%'
id: % elemen tambahan dari '%'

en: % additionals from '%'.
id: % tambahan dari '%'.

en: % of '%' failed.
id: % dari '%' gagal.

en: % demand elements from '%'
id: % elemen permintaan dari '%'

en: % demand elements from '%'.
id: % elemen permintaan dari '%'.

en: % data elements from '%'
id: % elemen data dari '%'

en: % data elements from '%'.
id: % elemen data dari '%'.

en: % of % failed.
id: % dari % gagal.

en: % meanData elements from '%'
id: % elemen meanData dari '%'

en: % meanData elements from '%'.
id: % elemen meanData dari '%'.

en: % TLS programs from '%'.
id: % program TLS dari '%'.

en: % edge types from '%'.
id: % tipe tepi dari '%'.

en: nets
id: jaringan

en: configs
id: konfigurasi

en: New Network
id: Jaringan Baru

en: Create a new network.
id: Buat jaringan baru.

en: Open a new netedit window.
id: Buka jendela netedit baru.

en: Generate Network
id: Buat Jaringan

en: Create network using netgenerate.
id: Buat jaringan menggunakan netgenerate.

en: Load Netedit config...
id: Muat konfigurasi Netedit...

en: Load a netedit configuration file.
id: Muat file konfigurasi netedit.

en: Load Sumo config...
id: Muat konfigurasi Sumo...

en: Load a SUMO configuration file.
id: Muat file konfigurasi SUMO.

en: Open Network...
id: Buka Jaringan...

en: Open a SUMO network.
id: Buka jaringan SUMO.

en: Open Netconvert Configuration...
id: Buka Konfigurasi Netconvert...

en: Open a configuration file with NETCONVERT options.
id: Buka file konfigurasi dengan opsi NETCONVERT.

en: Import Foreign Network...
id: Impor Jaringan Asing...

en: Import a foreign network such as OSM.
id: Impor jaringan asing seperti OSM.

en: Save Network
id: Simpan Jaringan

en: Save the network.
id: Simpan jaringan.

en: Save Network As...
id: Simpan Jaringan Sebagai...

en: Save the network to another file.
id: Simpan jaringan ke file lain.

en: Save Plain XML...
id: Simpan Plain XML...

en: Save a plain XML representation of the network.
id: Simpan representasi plain XML dari jaringan.

en: Save Joined Junctions...
id: Simpan Persimpangan yang Digabungkan...

en: Save log of joined junctions (allows reproduction of joins).
id: Simpan log persimpangan yang digabungkan (memungkinkan reproduksi penggabungan).

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Reload the network.
id: Muat ulang jaringan.

en: Reload Network
id: Muat Ulang Jaringan

en: Netedit Config
id: Konfigurasi Netedit

en: Sumo Config
id: Konfigurasi Sumo

en: Traffic Lights
id: Lampu Lalu Lintas

en: Edge Types
id: Tipe Tepi

en: Additionals and Shapes
id: Tambahan dan Bentuk

en: Demand Elements
id: Elemen Permintaan

en: Data Elements
id: Elemen Data

en: MeanData Elements
id: Elemen MeanData

en: Allow undoing element loading
id: Izinkan pembatalan pemuatan elemen

en: Allow to undo loading of elements (Slow if a lot of elements are loaded)
id: Izinkan pembatalan pemuatan elemen (Lambat jika banyak elemen yang dimuat)

en: Close the network.
id: Tutup jaringan.

en: Save Netedit Config
id: Simpan Konfigurasi Netedit

en: Save netedit configuration file.
id: Simpan file konfigurasi netedit.

en: Save Netedit Config As...
id: Simpan Konfigurasi Netedit Sebagai...

en: Save netedit configuration in a new file.
id: Simpan konfigurasi netedit dalam file baru.

en: Reload Netedit Config
id: Muat Ulang Konfigurasi Netedit

en: Reload netedit configuration.
id: Muat ulang konfigurasi netedit.

en: Save Sumo Config
id: Simpan Konfigurasi Sumo

en: Save sumo configuration file.
id: Simpan file konfigurasi sumo.

en: Save Sumo Config As...
id: Simpan Konfigurasi Sumo Sebagai...

en: Save sumo configuration in a new file.
id: Simpan konfigurasi sumo dalam file baru.

en: Reload Sumo Config
id: Muat Ulang Konfigurasi Sumo

en: Reload sumo configuration.
id: Muat ulang konfigurasi sumo.

en: Load TLS Programs...
id: Muat Program TLS...

en: Load programs for traffic lights in the current net.
id: Muat program untuk lampu lalu lintas di jaringan saat ini.

en: Save TLS Programs
id: Simpan Program TLS

en: Save all traffic light programs of the current network.
id: Simpan semua program lampu lalu lintas pada jaringan saat ini.

en: Save TLS Programs As...
id: Simpan Program TLS Sebagai...

en: Save all traffic light programs of the current network to another file.
id: Simpan semua program lampu lalu lintas pada jaringan saat ini ke file lain.

en: Reload TLS Programs
id: Muat Ulang Program TLS

en: Reload TLS Programs.
id: Muat ulang Program TLS.

en: Load Edge Types...
id: Muat Tipe Tepi...

en: Load edge types in the current net.
id: Muat tipe tepi di jaringan saat ini.

en: Save Edge Types
id: Simpan Tipe Tepi

en: Save edge types of the current net.
id: Simpan tipe tepi dari jaringan saat ini.

en: Save Edge Types As...
id: Simpan Tipe Tepi Sebagai...

en: Save edge types of the current net to another file.
id: Simpan tipe tepi dari jaringan saat ini ke file lain.

en: Reload edge types
id: Muat ulang tipe tepi

en: Reload edge types.
id: Muat ulang tipe tepi.

en: Load Additionals...
id: Muat Tambahan...

en: Load additionals and shapes.
id: Muat tambahan dan bentuk.

en: Save Additionals
id: Simpan Tambahan

en: Save additionals and shapes.
id: Simpan tambahan dan bentuk.

en: Save Additionals unified as...
id: Simpan Tambahan terpadu sebagai...

en: Save all additional elements to the chosen file.
id: Simpan semua elemen tambahan ke file yang dipilih.

en: Save JuPedSim Elements as...
id: Simpan Elemen JuPedSim sebagai...

en: Save JuPedSim elements in a separated file.
id: Simpan elemen JuPedSim dalam file terpisah.

en: Reload Additionals
id: Muat Ulang Tambahan

en: Reload additionals.
id: Muat ulang tambahan.

en: Load Demand Elements...
id: Muat Elemen Permintaan...

en: Load demand elements.
id: Muat elemen permintaan.

en: Save Demand Elements
id: Simpan Elemen Permintaan

en: Save demand elements.
id: Simpan elemen permintaan.

en: Save Demand Elements unified as...
id: Simpan Elemen Permintaan terpadu sebagai...

en: Save all demand elements to the chosen file
id: Simpan semua elemen permintaan ke file yang dipilih.

en: Reload Demand Elements
id: Muat Ulang Elemen Permintaan

en: Reload demand elements.
id: Muat ulang elemen permintaan.

en: Load Data Elements...
id: Muat Elemen Data...

en: Load data elements.
id: Muat elemen data.

en: Save Data Elements
id: Simpan Elemen Data

en: Save data elements.
id: Simpan elemen data.

en: Save Data Elements unified as...
id: Simpan Elemen Data terpadu sebagai...

en: Save all data elements to the chosen file.
id: Simpan semua elemen data ke file yang dipilih.

en: Reload Data Elements
id: Muat Ulang Elemen Data

en: Reload data elements.
id: Muat ulang elemen data.

en: Load MeanDatas...
id: Muat MeanDatas...

en: Load meanDatas and shapes.
id: Muat meanDatas dan bentuk.

en: Save MeanDatas
id: Simpan MeanDatas

en: Save meanDatas and shapes.
id: Simpan meanDatas dan bentuk.

en: Save MeanDatas unified as...
id: Simpan MeanDatas terpadu sebagai...

en: Save all meanData elements to the chosen file.
id: Simpan semua elemen meanData ke file yang dipilih.

en: Reload MeanDatas
id: Muat Ulang MeanDatas

en: Reload meanDatas.
id: Muat ulang meanDatas.

en: &Inspect
id: Inspeksi

en: Inspect elements and change their attributes.
id: Inspeksi elemen dan ubah atributnya.

en: &Delete
id: Hapus

en: Delete elements.
id: Hapus elemen.

en: &Select
id: Pilih

en: Select elements.
id: Pilih elemen.

en: &Move
id: Pindah

en: Move elements.
id: Pindahkan elemen.

en: &Edge
id: Tepi

en: Create junction and edges.
id: Buat persimpangan dan tepi.

en: &Traffic light
id: Lampu lalu lintas

en: Modes traffic lights over junctions.
id: Mode lampu lalu lintas di persimpangan.

en: &Connection
id: Koneksi

en: Modes connections between lanes.
id: Mode koneksi antar lajur.

en: Pro&hibition
id: Larangan

en: Modes connection prohibitions.
id: Mode larangan koneksi.

en: C&rossing
id: Penyeberangan

en: Create crossings between edges.
id: Buat penyeberangan antar tepi.

en: Create additional elements.
id: Buat elemen tambahan.

en: &Wire
id: Kabel

en: Create wires.
id: Buat kabel.

en: TA&Z
id: TAZ

en: Create Traffic Assignment Zones.
id: Buat Zona Penugasan Lalu Lintas.

en: &POI-Poly
id: POI-Poli

en: Create Points-Of-Interest and polygons.
id: Buat Titik-Titik Kepentingan dan poligon.

en: Deca&ls
id: Dekal

en: Create decals.
id: Buat dekal.

en: Create Routes.
id: Buat Rute.

en: Route distribution
id: Distribusi rute

en: Create and edit route distributions.
id: Buat dan edit distribusi rute.

en: Vehicle
id: Kendaraan

en: Create vehicles.
id: Buat kendaraan.

en: Type
id: Tipe

en: Create types (vehicles, person and containers).
id: Buat tipe (kendaraan, orang, dan kontainer).

en: TypeDistribution
id: DistribusiTipe

en: Create and edit type distributions.
id: Buat dan edit distribusi tipe.

en: Create stops.
id: Buat halte.

en: Person
id: Orang

en: Create persons.
id: Buat orang.

en: Person plan
id: Rencana orang

en: Create person plans.
id: Buat rencana orang.

en: Container
id: Kontainer

en: Create containers.
id: Buat kontainer.

en: Container plan
id: Rencana kontainer

en: Create container plans.
id: Buat rencana kontainer.

en: &EdgeData
id: Data Tepi

en: Create edgeData elements.
id: Buat elemen edgeData.

en: Edge&Relation
id: Relasi Tepi

en: Create edgeRelation elements.
id: Buat elemen edgeRelation.

en: TA&ZRelation
id: Relasi TAZ

en: Create TAZRelation elements.
id: Buat elemen TAZRelation.

en: &MeanData
id: MeanData

en: Create MeanData edge/lanes.
id: Buat tepi/lajur MeanData.

en: Show grid
id: Tampilkan kisi

en: Hide junction shape
id: Sembunyikan bentuk persimpangan

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position
id: Gambar kendaraan tersebar di lajur atau di posisi keberangkatan

en: Show demand elements
id: Tampilkan elemen permintaan

en: Clicking should target lanes
id: Klik harus menargetkan lajur

en: Show connections over junctions
id: Tampilkan koneksi di persimpangan

en: Hide connections
id: Sembunyikan koneksi

en: Show sub-additional elements
id: Tampilkan elemen tambahan sub

en: Show TAZ elements
id: Tampilkan elemen TAZ

en: Selecting multiple edges automatically select their junctions
id: Memilih beberapa tepi secara otomatis memilih persimpangannya

en: Clicking should apply state changes to all phases of TLS plan
id: Klik harus menerapkan perubahan status ke semua fase rencana TLS

en: Don't ask for confirmation before merging junction
id: Jangan minta konfirmasi sebelum menggabungkan persimpangan

en: Create consecutive edges
id: Buat tepi berurutan

en: Create an edge in the opposite direction
id: Buat tepi di arah berlawanan

en: Apply mouse movement to elevation
id: Terapkan gerakan mouse ke ketinggian

en: Show bubbles over junctions shapes
id: Tampilkan gelembung di atas bentuk persimpangan

en: Draw vehicles spread/depart position
id: Gambar posisi tersebar/keberangkatan kendaraan

en: Show shapes
id: Tampilkan bentuk

en: Show all trips
id: Tampilkan semua perjalanan

en: Show all person plans
id: Tampilkan semua rencana orang

en: Lock selected person
id: Kunci orang yang dipilih

en: Show all container plans
id: Tampilkan semua rencana kontainer

en: Lock selected container
id: Kunci kontainer yang dipilih

en: Show non-inspected demand elements
id: Tampilkan elemen permintaan yang tidak diinspeksi

en: Show number of overlapped routes
id: Tampilkan jumlah rute yang tumpang tindih

en: Show additionals
id: Tampilkan tambahan

en: Draw TAZRel from center
id: Gambar TAZRel dari pusat

en: Draw TAZ fill
id: Gambar isian TAZ

en: Only draw TAZRel from
id: Hanya gambar TAZRel dari

en: Only draw TAZRel to
id: Hanya gambar TAZRel ke

en: Undo the last change.
id: Batalkan perubahan terakhir.

en: Redo the last change.
id: Ulangi perubahan terakhir.

en: Show undo/redo history
id: Tampilkan riwayat batalkan/ulangi

en: Open undo/redo history dialog.
id: Buka dialog riwayat batalkan/ulangi.

en: Allow undo-redo
id: Izinkan batalkan-ulangi

en: Mark current inspected element as front element
id: Tandai elemen yang diinspeksi saat ini sebagai elemen depan

en: Load additionals in sumo-gui
id: Muat tambahan di sumo-gui

en: Load additionals in sumo-gui.
id: Muat tambahan di sumo-gui.

en: Load demand in sumo-gui
id: Muat permintaan di sumo-gui

en: Load demand in sumo-gui.
id: Muat permintaan di sumo-gui.

en: Open in sumo-gui
id: Buka di sumo-gui

en: Opens the sumo-gui application with the current network.
id: Membuka aplikasi sumo-gui dengan jaringan saat ini.

en: &Lanes
id: Lajur

en: &Connections
id: Koneksi

en: C&rossings
id: Penyeberangan

en: Walkin&gAreas
id: Area Pejalan Kaki

en: &Additionals
id: Tambahan

en: &TAZs
id: TAZ

en: &Wires
id: Kabel

en: &Polygons
id: Poligon

en: P&OIs
id: POI

en: WalkableAreas
id: Area yang Dapat Dilalui Pejalan Kaki

en: Obstacles
id: Rintangan

en: &Routes
id: Rute

en: Person&Trips
id: Perjalanan Orang

en: &Walks
id: Jalan Kaki

en: Ri&des
id: Tumpangan

en: &Containers
id: Kontainer

en: Tra&nsports
id: Transportasi

en: Trans&hips
id: Pemindahan

en: Stop&s
id: Halte

en: &EdgeDatas
id: Data Tepi

en: E&dgeRelDatas
id: Data Relasi Tepi

en: Edge&TAZRel
id: Relasi TAZ Tepi

en: Lock selected elements
id: Kunci elemen yang dipilih

en: selected elements
id: elemen yang dipilih

en: Lock all elements
id: Kunci semua elemen

en: all elements
id: semua elemen

en: Unlock all elements
id: Buka kunci semua elemen

en: Compute Junctions
id: Hitung Persimpangan

en: Compute junction shape and logic.
id: Hitung bentuk dan logika persimpangan.

en: Compute Junctions with volatile options
id: Hitung Persimpangan dengan opsi volatil

en: Compute junction shape and logic using volatile junctions.
id: Hitung bentuk dan logika persimpangan menggunakan persimpangan volatil.

en: Clean Junctions
id: Bersihkan Persimpangan

en: Remove solitary junctions.
id: Hapus persimpangan yang berdiri sendiri.

en: Join Selected Junctions
id: Gabungkan Persimpangan yang Dipilih

en: Join selected junctions into a single junction.
id: Gabungkan persimpangan yang dipilih menjadi satu persimpangan.

en: Clean invalid crossings
id: Bersihkan penyeberangan yang tidak valid

en: Clear invalid crossings.
id: Hapus penyeberangan yang tidak valid.

en: Recompute Network in Data Mode
id: Hitung Ulang Jaringan dalam Mode Data

en: Compute demand
id: Hitung permintaan

en: Computes demand elements.
id: Menghitung elemen permintaan.

en: Clean routes
id: Bersihkan rute

en: Removes routes without vehicles.
id: Hapus rute tanpa kendaraan.

en: Join routes
id: Gabungkan rute

en: Joins routes with the same edges.
id: Gabungkan rute dengan tepi yang sama.

en: Adjust person plans
id: Sesuaikan rencana orang

en: Adjust person plans (start/end positions, arrival positions, etc.)
id: Sesuaikan rencana orang (posisi awal/akhir, posisi kedatangan, dll.)

en: Clean invalid route elements
id: Bersihkan elemen rute yang tidak valid

en: Clear elements with an invalid path (routes, Trips, Flows...).
id: Hapus elemen dengan jalur tidak valid (rute, Perjalanan, Aliran...).

en: Sumo options
id: Opsi sumo

en: Configure sumo Options.
id: Konfigurasikan Opsi sumo.

en: Options
id: Opsi

en: Configure netedit Options.
id: Konfigurasikan Opsi netedit.

en: &WalkingAreas
id: Area Pejalan Kaki

en: Open a dialog for locating a Walking Area.
id: Buka dialog untuk menemukan Area Pejalan Kaki.

en: &Route
id: Rute

en: Open a dialog for locating a Route.
id: Buka dialog untuk menemukan Rute.

en: &Stops
id: Halte

en: Open a dialog for locating a Stop.
id: Buka dialog untuk menemukan Halte.

en: Toggle this Status Bar on/off.
id: Aktifkan/nonaktifkan Bilah Status ini.

en: Clear the Message Window.
id: Hapus Jendela Pesan.

en: Online Documentation
id: Dokumentasi Online

en: Changelog
id: Catatan Perubahan

en: Hotkeys
id: Tombol Pintas

en: Feedback
id: Masukan

en: Open feedback channels.
id: Buka saluran masukan.

en: About
id: Tentang

en: About netedit.
id: Tentang netedit.

en: &Network
id: Jaringan

en: Select network mode.
id: Pilih mode jaringan.

en: &Demand
id: Permintaan

en: Select demand mode.
id: Pilih mode permintaan.

en: &Data
id: Data

en: Select data mode.
id: Pilih mode data.

en: There are invalid options in sumo configuration '%'.
id: Ada opsi yang tidak valid dalam konfigurasi sumo '%'.

en: Could not load sumo configuration '%':
     %
id: Tidak dapat memuat konfigurasi sumo '%':
     %

en: No network defined in sumo configuration '%'.
id: Tidak ada jaringan yang ditentukan dalam konfigurasi sumo '%'.

en: There are invalid options in netconvert configuration '%'.
id: Ada opsi yang tidak valid dalam konfigurasi netconvert '%'.

en: Could not load netconvert configuration '%':
     %
id: Tidak dapat memuat konfigurasi netconvert '%':
     %

en: There are invalid options in netedit configuration '%'.
id: Ada opsi yang tidak valid dalam konfigurasi netedit '%'.

en: Could not load netedit configuration '%':
     %
id: Tidak dapat memuat konfigurasi netedit '%':
     %

en: Element '% cannot be updateAC in bucket '%'
id: Elemen '% tidak dapat diperbarui AC dalam bucket '%'

en: Extended
id: Diperluas

en: Flow
id: Aliran

en: list of
id: daftar

en: non-negative
id: non-negatif

en: discrete
id: diskrit

en: unique
id: unik

en: integer
id: bilangan bulat

en: float
id: bilangan desimal

en: position
id: posisi

en: color
id: warna

en: filename
id: nama file

en: (Existent)
id: (Ada)

en: probability
id: probabilitas

en: angle
id: sudut

en: Attribute '%' already inserted
id: Atribut '%' sudah dimasukkan

en: cancelled by user
id: dibatalkan oleh pengguna

en: Error running tool using boost::process
id: Kesalahan menjalankan alat menggunakan boost::process

en: starting process...
id: memulai proses...

en: error processing command
id: kesalahan memproses perintah

en: process finished
id: proses selesai

en: Performing initial computation ...
id: Melakukan komputasi awal ...

en: Failed to build network.
id: Gagal membangun jaringan.

en: Start plain GUI with empty net
id: Mulai GUI biasa dengan jaringan kosong

en: Open a SUMO network
id: Buka jaringan SUMO

en: Open a configuration file (netedit or netconvert config)
id: Buka file konfigurasi (konfigurasi netedit atau netconvert)

en: Open a SUMO config file
id: Buka file konfigurasi SUMO

en: Load netedit config
id: Muat konfigurasi netedit

en: Load sumo config
id: Muat konfigurasi sumo

en: Load netconvert config
id: Muat konfigurasi netconvert

en: Load additional and shapes descriptions from FILE(s)
id: Muat deskripsi tambahan dan bentuk dari FILE

en: Load demand elements descriptions from FILE(s)
id: Muat deskripsi elemen permintaan dari FILE

en: Load data elements descriptions from FILE(s)
id: Muat deskripsi elemen data dari FILE

en: Load meanData descriptions from FILE(s)
id: Muat deskripsi meanData dari FILE

en: Reset path values (additional, route, data...) after loading netedit config
id: Atur ulang nilai jalur (tambahan, rute, data...) setelah memuat konfigurasi netedit

en: If enabled, automatically save a netconvert configuration after saving a netedit config
id: Jika diaktifkan, secara otomatis simpan konfigurasi netconvert setelah menyimpan konfigurasi netedit

en: Load element selection
id: Muat seleksi elemen

en: Test file
id: File uji

en: File in which TLS Programs must be saved
id: File tempat Program TLS harus disimpan

en: File in which edgeTypes must be saved
id: File tempat edgeTypes harus disimpan

en: Start netedit with a new network
id: Mulai netedit dengan jaringan baru

en: Write attribute help to file
id: Tulis bantuan atribut ke file

en: Ignore question dialog during changing between supermodes in undo-redo
id: Abaikan dialog pertanyaan saat berpindah antar supermodes dalam batalkan-ulangi

en: Ignore additional elements during loading of sumo-configs
id: Abaikan elemen tambahan saat memuat konfigurasi sumo

en: Ignore route elements during loading of sumo-configs
id: Abaikan elemen rute saat memuat konfigurasi sumo

en: If the lane is shorter than the additional, automatically enable friendlyPos
id: Jika lajur lebih pendek dari elemen tambahan, aktifkan friendlyPos secara otomatis

en: If enabled, loaded elements will be saved regardless of whether they have been edited or not (usually used in netedit test)
id: Jika diaktifkan, elemen yang dimuat akan disimpan terlepas dari apakah telah diedit atau tidak (biasanya digunakan dalam uji netedit)

en: Prefix for node naming
id: Prefiks untuk penamaan simpul

en: Prefix for edge naming
id: Prefiks untuk penamaan tepi

en: Enable edge-infix (<fromNodeID><infix><toNodeID>)
id: Aktifkan infiks tepi (<fromNodeID><infix><toNodeID>)

en: Prefix for busStop naming
id: Prefiks untuk penamaan busStop

en: Prefix for trainStop naming
id: Prefiks untuk penamaan trainStop

en: Prefix for containerStop naming
id: Prefiks untuk penamaan containerStop

en: Prefix for chargingStation naming
id: Prefiks untuk penamaan chargingStation

en: Prefix for parkingArea naming
id: Prefiks untuk penamaan parkingArea

en: Prefix for e1Detector naming
id: Prefiks untuk penamaan e1Detector

en: Prefix for e2Detector naming
id: Prefiks untuk penamaan e2Detector

en: Prefix for e3Detector naming
id: Prefiks untuk penamaan e3Detector

en: Prefix for e1InstantDetector naming
id: Prefiks untuk penamaan e1InstantDetector

en: Prefix for rerouter naming
id: Prefiks untuk penamaan rerouter

en: Prefix for calibrator naming
id: Prefiks untuk penamaan calibrator

en: Prefix for routeProbe naming
id: Prefiks untuk penamaan routeProbe

en: Prefix for variable speed sign naming
id: Prefiks untuk penamaan tanda kecepatan variabel

en: Prefix for traction substation naming
id: Prefiks untuk penamaan traction substation

en: Prefix for overhead wire naming
id: Prefiks untuk penamaan overhead wire

en: Prefix for polygon naming
id: Prefiks untuk penamaan poligon

en: Prefix for poi naming
id: Prefiks untuk penamaan poi

en: Prefix for jps walkable area naming
id: Prefiks untuk penamaan area yang dapat dilalui pejalan kaki jps

en: Prefix for jps obstacle naming
id: Prefiks untuk penamaan rintangan jps

en: Prefix for route naming
id: Prefiks untuk penamaan rute

en: Prefix for route distribution naming
id: Prefiks untuk penamaan distribusi rute

en: Prefix for type naming
id: Prefiks untuk penamaan tipe

en: Prefix for type distribution naming
id: Prefiks untuk penamaan distribusi tipe

en: Prefix for vehicle naming
id: Prefiks untuk penamaan kendaraan

en: Prefix for trip naming
id: Prefiks untuk penamaan perjalanan

en: Prefix for flow naming
id: Prefiks untuk penamaan aliran

en: Prefix for person naming
id: Prefiks untuk penamaan orang

en: Prefix for personFlow naming
id: Prefiks untuk penamaan personFlow

en: Prefix for container naming
id: Prefiks untuk penamaan kontainer

en: Prefix for containerFlow naming
id: Prefiks untuk penamaan containerFlow

en: Prefix for dataSet naming
id: Prefiks untuk penamaan dataSet

en: Prefix for meanDataEdge naming
id: Prefiks untuk penamaan meanDataEdge

en: Prefix for meanDataLane naming
id: Prefiks untuk penamaan meanDataLane

en: Disable icons of special lanes
id: Nonaktifkan ikon lajur khusus

en: Disable textures
id: Nonaktifkan tekstur

en: Load visualisation settings from FILE
id: Muat pengaturan visualisasi dari FILE

en: Load current viewport from registry
id: Muat viewport saat ini dari registri

en: Create initial window with the given x,y size
id: Buat jendela awal dengan ukuran x,y yang diberikan

en: Create initial window at the given x,y position
id: Buat jendela awal di posisi x,y yang diberikan

en: Enable overlay for screen recognition
id: Aktifkan overlay untuk pengenalan layar

en: Enable output messages during GUI-Testing
id: Aktifkan pesan keluaran selama Pengujian GUI

en: Enable output messages during GUI-Testing specific of gl functions
id: Aktifkan pesan keluaran selama Pengujian GUI khusus fungsi gl

en: Save gui settings in the given settings-output file
id: Simpan pengaturan gui dalam file pengaturan-keluaran yang ditentukan

en: Defines the begin time in seconds; The simulation starts at this time
id: Mendefinisikan waktu awal dalam detik; Simulasi dimulai pada waktu ini

en: Defines the end time in seconds; The simulation ends at this time
id: Mendefinisikan waktu akhir dalam detik; Simulasi berakhir pada waktu ini

en: Length of the default interval length between action points for the car-following and lane-change models (in seconds). If not specified, the simulation step-length is used per default. Vehicle- or VType-specific settings override the default. Must be a multiple of the simulation step-length.
id: Panjang interval default antara titik aksi untuk model mengikuti kendaraan dan pergantian lajur (dalam detik). Jika tidak ditentukan, panjang langkah simulasi digunakan secara default. Pengaturan khusus kendaraan atau VType menimpa default. Harus merupakan kelipatan dari panjang langkah simulasi.

en: Select default speed deviation. A negative value implies vClass specific defaults (0.1 for the default passenger class)
id: Pilih deviasi kecepatan default. Nilai negatif mengimplikasikan default khusus vClass (0,1 untuk kelas penumpang default)

en: Failed to reset options.
id: Gagal mengatur ulang opsi.

en: create edge
id: buat tepi

en: delete junction
id: hapus persimpangan

en: delete edge
id: hapus tepi

en: replace edge
id: ganti tepi

en: delete lane
id: hapus lajur

en: delete connection
id: hapus koneksi

en: delete crossing
id: hapus penyeberangan

en: delete
id: hapus

en: Trying to delete a default Vehicle Type
id: Mencoba menghapus Tipe Kendaraan default

en: duplicate lane
id: duplikat lajur

en: split edge
id: pisah tepi

en: split edges
id: pisah tepi-tepi

en: reverse edge
id: balik tepi

en: add reversed edge
id: tambah tepi terbalik

en: merge junctions
id: gabung persimpangan

en: select roundabout
id: pilih bundaran

en: create roundabout
id: buat bundaran

en: Forced computing junctions with volatile options ...
id: Memaksa komputasi persimpangan dengan opsi volatil ...

en: Forced computing junctions ...
id: Memaksa komputasi persimpangan ...

en: Computing junctions with volatile options ...
id: Menghitung persimpangan dengan opsi volatil ...

en: Computing junctions ...
id: Menghitung persimpangan ...

en: Loading of additional file failed:
id: Pemuatan file tambahan gagal:

en: Loading of additional file successfully:
id: Pemuatan file tambahan berhasil:

en: Loading of route file failed:
id: Pemuatan file rute gagal:

en: Loading of route file successfully:
id: Pemuatan file rute berhasil:

en: Loading of data file failed:
id: Pemuatan file data gagal:

en: Loading of data file successfully:
id: Pemuatan file data berhasil:

en: Loading of meandata file failed:
id: Pemuatan file meandata gagal:

en: Loading of meandata file successfully:
id: Pemuatan file meandata berhasil:

en: Finished computing junctions.
id: Selesai menghitung persimpangan.

en: Computing demand elements ...
id: Menghitung elemen permintaan ...

en: Finished computing demand elements.
id: Selesai menghitung elemen permintaan.

en: Computing data elements ...
id: Menghitung elemen data ...

en: Finished computing data elements.
id: Selesai menghitung elemen data.

en: Position of joined junction
id: Posisi persimpangan yang digabungkan

en: There is another unselected junction in the same position of joined junction.
id: Ada persimpangan lain yang tidak dipilih di posisi yang sama dengan persimpangan yang digabungkan.

en: It will be joined with the other selected junctions. Continue?
id: Persimpangan tersebut akan digabungkan dengan persimpangan yang dipilih lainnya. Lanjutkan?

en: Clear crossings
id: Hapus penyeberangan

en: There are no invalid crossings to remove.
id: Tidak ada penyeberangan tidak valid yang perlu dihapus.

en: Crossings will be cleared. Continue?
id: Penyeberangan akan dihapus. Lanjutkan?

en: clear crossings
id: hapus penyeberangan

en: clear junctions
id: hapus persimpangan

en: clear unused routes
id: hapus rute yang tidak digunakan

en: merge routes
id: gabung rute

en: adjust person plans
id: sesuaikan rencana orang

en: remove invalid demand elements
id: hapus elemen permintaan yang tidak valid

en: replace junction by geometry
id: ganti persimpangan dengan geometri

en: Junction isn't removable
id: Persimpangan tidak dapat dihapus

en: split junction
id: pisah persimpangan

en: Could not rename split node to '%'
id: Tidak dapat mengubah nama simpul yang dipecah menjadi '%'

en: clear junction connections
id: hapus koneksi persimpangan

en: reset junction connections
id: atur ulang koneksi persimpangan

en: clear additional elements
id: hapus elemen tambahan

en: clear demand elements
id: hapus elemen permintaan

en: clear data elements
id: hapus elemen data

en: clear meanData elements
id: hapus elemen meanData

en: Duplicated ID
id: ID duplikat

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
id: Ukuran jaringan melebihi 1 Tahun Cahaya. Harap tinjau kembali masukan Anda.

en: Default vType doesn't exist
id: vType default tidak ada

en: network
id: jaringan

en: additional elements
id: elemen tambahan

en: demand elements
id: elemen permintaan

en: data elements
id: elemen data

en: meanData elements
id: elemen meanData

en: Redo replace in TLS
id: Ulangi penggantian dalam TLS

en: Undo replace in TLS
id: Batalkan penggantian dalam TLS

en: Attribute '%' not defined
id: Atribut '%' tidak ditentukan

en: Attribute '%' doesn't exist
id: Atribut '%' tidak ada

en: Invalid index '%' used in getAttributeProperties(int)
id: Indeks '%' tidak valid yang digunakan dalam getAttributeProperties(int)

en: Property for tag '%' not defined
id: Properti untuk tag '%' tidak ditentukan

en: TagPropertySet for tag '%' not defined
id: TagPropertySet untuk tag '%' tidak ditentukan

en: Root
id: Akar

en: Supermode network
id: Supermode jaringan

en: Supermode demand
id: Supermode permintaan

en: Network elements
id: Elemen jaringan

en: Additional elements
id: Elemen tambahan

en: Stopping places
id: Tempat pemberhentian

en: Wire elements
id: Elemen kabel

en: Shape elements
id: Elemen bentuk

en: JuPedSim elements
id: Elemen JuPedSim

en: TAZ elements
id: Elemen TAZ

en: Vehicles
id: Kendaraan

en: Flows
id: Aliran

en: Vehicle flows
id: Aliran kendaraan

en: Vehicle stops
id: Halte kendaraan

en: Person plans
id: Rencana orang

en: Person trips
id: Perjalanan orang

en: Person rides
id: Tumpangan orang

en: Person walks
id: Jalan kaki orang

en: Person stop
id: Halte orang

en: Container plans
id: Rencana kontainer

en: Container transports
id: Transportasi kontainer

en: Container tranships
id: Pemindahan kontainer

en: Container stops
id: Halte kontainer

en: Datas
id: Data

en: Junction
id: Persimpangan

en: The x-y-z position of the node on the plane in meters
id: Posisi x-y-z simpul pada bidang dalam meter

en: An optional type for the node
id: Tipe opsional untuk simpul

en: A custom shape for that node
id: Bentuk kustom untuk simpul tersebut

en: Optional turning radius (for all corners) for that node in meters
id: Radius belokan opsional (untuk semua sudut) untuk simpul tersebut dalam meter

en: Whether the junction-blocking-heuristic should be activated at this node
id: Apakah heuristik pemblokiran persimpangan harus diaktifkan di simpul ini

en: How to compute right of way rules at this node
id: Cara menghitung aturan hak jalan di simpul ini

en: Whether this junction is at the fringe of the network
id: Apakah persimpangan ini berada di tepi jaringan

en: Whether this junction may be considered when guessing roundabouts
id: Apakah persimpangan ini dapat dipertimbangkan saat menebak bundaran

en: An optional type for the traffic light algorithm
id: Tipe opsional untuk algoritma lampu lalu lintas

en: An optional layout for the traffic light plan
id: Tata letak opsional untuk rencana lampu lalu lintas

en: An optional id for the traffic light program
id: ID opsional untuk program lampu lalu lintas

en: Whether this junction is part of a roundabout
id: Apakah persimpangan ini merupakan bagian dari bundaran

en: EdgeType
id: TipeTepi

en: The number of lanes of the edge
id: Jumlah lajur pada tepi

en: The maximum speed allowed on the edge in m/s
id: Kecepatan maksimum yang diizinkan pada tepi dalam m/s

en: The spreadType defines how to compute the lane geometry from the edge geometry (used for visualization)
id: SpreadType menentukan cara menghitung geometri lajur dari geometri tepi (digunakan untuk visualisasi)

en: The priority of the edge
id: Prioritas tepi

en: Lane width for all lanes of this edge in meters (used for visualization)
id: Lebar lajur untuk semua lajur tepi ini dalam meter (digunakan untuk visualisasi)

en: The width of the sidewalk that should be added as an additional lane
id: Lebar trotoar yang harus ditambahkan sebagai lajur tambahan

en: The width of the bike lane that should be added as an additional lane
id: Lebar jalur sepeda yang harus ditambahkan sebagai lajur tambahan

en: LaneType
id: TipeLajur

en: The maximum speed allowed on the lane in m/s
id: Kecepatan maksimum yang diizinkan pada lajur dalam m/s

en: Lane width for all lanes of this type in meters (used for visualization)
id: Lebar lajur untuk semua lajur tipe ini dalam meter (digunakan untuk visualisasi)

en: Edge
id: Tepi

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall start at
id: Nama simpul dalam file simpul tempat tepi dimulai

en: The name of a node within the nodes-file the edge shall end at
id: Nama simpul dalam file simpul tempat tepi berakhir

en: The name of a type within the SUMO edge type file
id: Nama tipe dalam file tipe tepi SUMO

en: If the shape is given it should start and end with the positions of the from-node and to-node
id: Jika bentuk diberikan, harus dimulai dan diakhiri dengan posisi simpul asal dan simpul tujuan

en: The length of the edge in meter
id: Panjang tepi dalam meter

en: street name (does not need to be unique, used for visualization)
id: nama jalan (tidak harus unik, digunakan untuk visualisasi)

en: Move the stop line back from the intersection by the given amount
id: Mundurkan garis berhenti dari persimpangan sejauh jarak yang ditentukan

en: Custom position in which shape start (by default position of junction from)
id: Posisi kustom tempat bentuk dimulai (secara default posisi persimpangan asal)

en: Custom position in which shape end (by default position of junction from)
id: Posisi kustom tempat bentuk berakhir (secara default posisi persimpangan asal)

en: Show if edge is bidirectional
id: Tampilkan apakah tepi bersifat dua arah

en: Distance
id: Jarak

en: The stop offset as positive value in meters
id: Offset berhenti sebagai nilai positif dalam meter

en: Specifies, for which vehicle classes the stopOffset does NOT apply.
id: Menentukan kelas kendaraan yang TIDAK berlaku stopOffset.

en: Whether this edge is part of a roundabout
id: Apakah tepi ini merupakan bagian dari bundaran

en: Lane
id: Lajur

en: The enumeration index of the lane (0 is the rightmost lane, <NUMBER_LANES>-1 is the leftmost one)
id: Indeks enumerasi lajur (0 adalah lajur paling kanan, <JUMLAH_LAJUR>-1 adalah yang paling kiri)

en: Speed in meters per second
id: Kecepatan dalam meter per detik

en: Width in meters (used for visualization)
id: Lebar dalam meter (digunakan untuk visualisasi)

en: Enable or disable lane as acceleration lane
id: Aktifkan atau nonaktifkan lajur sebagai lajur akselerasi

en: If the shape is given it overrides the computation based on edge shape
id: Jika bentuk diberikan, bentuk tersebut menggantikan komputasi berdasarkan bentuk tepi

en: If given, this defines the opposite direction lane
id: Jika diberikan, ini mendefinisikan lajur arah berlawanan

en: Permit changing left only for to the given vehicle classes
id: Izinkan pergantian ke kiri hanya untuk kelas kendaraan yang ditentukan

en: Permit changing right only for to the given vehicle classes
id: Izinkan pergantian ke kanan hanya untuk kelas kendaraan yang ditentukan

en: Lane type description (optional)
id: Deskripsi tipe lajur (opsional)

en: Crossing
id: Penyeberangan

en: The (road) edges which are crossed
id: Tepi (jalan) yang dilintasi

en: Whether the pedestrians have priority over the vehicles (automatically set to true at tls-controlled intersections)
id: Apakah pejalan kaki memiliki prioritas atas kendaraan (secara otomatis diatur ke true pada persimpangan yang dikontrol TLS)

en: The width of the crossings
id: Lebar penyeberangan

en: sets the tls-index for this crossing (-1 means automatic assignment)
id: Menetapkan indeks tls untuk penyeberangan ini (-1 berarti penugasan otomatis)

en: sets the opposite-direction tls-index for this crossing (-1 means not assigned)
id: Menetapkan indeks tls arah berlawanan untuk penyeberangan ini (-1 berarti tidak ditugaskan)

en: Overrides default shape of pedestrian crossing
id: Menggantikan bentuk default penyeberangan pejalan kaki

en: WalkingArea
id: Area Pejalan Kaki

en: The width of the WalkingArea
id: Lebar Area Pejalan Kaki

en: The length of the WalkingArea in meter
id: Panjang Area Pejalan Kaki dalam meter

en: Overrides default shape of pedestrian sidewalk
id: Menggantikan bentuk default trotoar pejalan kaki

en: Connection
id: Koneksi

en: The ID of the edge the vehicles leave
id: ID tepi tempat kendaraan keluar

en: The ID of the edge the vehicles may reach when leaving 'from'
id: ID tepi yang dapat dicapai kendaraan saat meninggalkan 'from'

en: the lane index of the incoming lane (numbers starting with 0)
id: indeks lajur dari lajur masuk (nomor dimulai dari 0)

en: the lane index of the outgoing lane (numbers starting with 0)
id: indeks lajur dari lajur keluar (nomor dimulai dari 0)

en: if set, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not wait
id: jika diatur, kendaraan yang melewati koneksi ini (lajur-ke-lajur) tidak akan menunggu

en: if set to false, vehicles which pass this (lane-2-lane) connection) will not worry about blocking the intersection
id: jika diatur ke false, kendaraan yang melewati koneksi ini (lajur-ke-lajur) tidak akan khawatir tentang pemblokiran persimpangan

en: If set to a more than 0 value, an internal junction will be built at this position (in m)/n from the start of the internal lane for this connection
id: Jika diatur ke nilai lebih dari 0, persimpangan internal akan dibangun pada posisi ini (dalam m) dari awal lajur internal untuk koneksi ini

en: If set to true, This connection will not be TLS-controlled despite its node being controlled
id: Jika diatur ke true, koneksi ini tidak akan dikontrol oleh TLS meskipun simpulnya dikontrol

en: Vision distance between vehicles
id: Jarak pandang antar kendaraan

en: sets index of this connection within the controlling traffic light (-1 means automatic assignment)
id: menetapkan indeks koneksi ini dalam lampu lalu lintas pengontrol (-1 berarti penugasan otomatis)

en: sets index for the internal junction of this connection within the controlling traffic light (-1 means internal junction not controlled)
id: menetapkan indeks untuk persimpangan internal koneksi ini dalam lampu lalu lintas pengontrol (-1 berarti persimpangan internal tidak dikontrol)

en: sets custom speed limit for the connection
id: menetapkan batas kecepatan kustom untuk koneksi

en: sets custom length for the connection
id: menetapkan panjang kustom untuk koneksi

en: sets custom shape for the connection
id: menetapkan bentuk kustom untuk koneksi

en: if set to true, vehicles will make a turn in 2 steps
id: jika diatur ke true, kendaraan akan berbelok dalam 2 langkah

en: set a custom edge type (for applying vClass-specific speed restrictions)
id: tetapkan tipe tepi kustom (untuk menerapkan pembatasan kecepatan khusus vClass)

en: turning direction for this connection (computed)
id: arah belokan untuk koneksi ini (dihitung)

en: link state for this connection (computed)
id: status tautan untuk koneksi ini (dihitung)

en: InternalLanes
id: LajurInternal

en: BusStop
id: HalteBus

en: Meant to be the names of the bus lines that stop at this bus stop. This is only used for visualization purposes
id: Dimaksudkan sebagai nama jalur bus yang berhenti di halte bus ini. Ini hanya digunakan untuk keperluan visualisasi

en: Larger numbers of persons trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
id: Jumlah orang yang lebih besar yang mencoba masuk akan membuat kemacetan ke hulu di trotoar

en: Optional space definition for vehicles that park at this stop
id: Definisi ruang opsional untuk kendaraan yang parkir di halte ini

en: TrainStop
id: HalteKereta

en: Meant to be the names of the train lines that stop at this train stop. This is only used for visualization purposes
id: Dimaksudkan sebagai nama jalur kereta yang berhenti di halte kereta ini. Ini hanya digunakan untuk keperluan visualisasi

en: Access
id: Akses

en: The walking length of the access in meters (default is geometric length)
id: Panjang jalan kaki akses dalam meter (default adalah panjang geometris)

en: ContainerStop
id: HalteKontainer

en: meant to be the names of the bus lines that stop at this container stop. This is only used for visualization purposes
id: dimaksudkan sebagai nama jalur bus yang berhenti di halte kontainer ini. Ini hanya digunakan untuk keperluan visualisasi

en: Larger numbers of container trying to enter will create an upstream jam on the sidewalk
id: Jumlah kontainer yang lebih besar yang mencoba masuk akan membuat kemacetan ke hulu di trotoar

en: ChargingStation
id: StasiunPengisian

en: Charging power in W
id: Daya pengisian dalam W

en: Total power in W
id: Total daya dalam W

en: Charging efficiency [0,1]
id: Efisiensi pengisian

en: Enable or disable charge in transit, i.e. vehicle must or must not to stop for charging
id: Aktifkan atau nonaktifkan pengisian saat transit, yaitu kendaraan harus atau tidak harus berhenti untuk pengisian

en: Time delay after the vehicles has reached / stopped on the charging station, before the energy transfer (charging) begins
id: Penundaan waktu setelah kendaraan tiba/berhenti di stasiun pengisian, sebelum transfer energi (pengisian) dimulai

en: Battery charging type
id: Tipe pengisian baterai

en: Waiting time before start charging
id: Waktu tunggu sebelum mulai mengisi

en: Parking area the charging station is located
id: Area parkir tempat stasiun pengisian berada

en: ParkingArea
id: AreaParkir

en: Lane position in that vehicle must depart when leaves parkingArea
id: Posisi lajur tempat kendaraan harus berangkat saat meninggalkan area parkir

en: Accepted badges to access this parkingArea
id: Lencana yang diterima untuk mengakses area parkir ini

en:  The number of parking spaces for road-side parking
id:  Jumlah ruang parkir untuk parkir di pinggir jalan

en: If set, vehicles will park on the road lane and thereby reducing capacity
id: Jika diatur, kendaraan akan parkir di lajur jalan dan dengan demikian mengurangi kapasitas

en: The width of the road-side parking spaces
id: Lebar ruang parkir di pinggir jalan

en: The length of the road-side parking spaces. By default (endPos - startPos) / roadsideCapacity
id: Panjang ruang parkir di pinggir jalan. Secara default (endPos - startPos) / roadsideCapacity

en: Visual placement to the left of the lane (in righthand networks)
id: Penempatan visual di sebelah kiri lajur (dalam jaringan sisi kanan)

en: ParkingSpace
id: RuangParkir

en: The length of the road-side parking spaces
id: Panjang ruang parkir di pinggir jalan

en: The angle of the road-side parking spaces relative to the lane angle, positive means clockwise
id: Sudut ruang parkir di pinggir jalan relatif terhadap sudut lajur, positif berarti searah jarum jam

en: The slope of the road-side parking spaces
id: Kemiringan ruang parkir di pinggir jalan

en: E1 InductionLoop
id: Loop Induksi E1

en: E2 LaneAreaDetector
id: Detektor Area Lajur E2

en: The end position on the lane the detector shall be laid on in meters
id: Posisi akhir pada lajur tempat detektor akan dipasang dalam meter

en: The length of the detector in meters
id: Panjang detektor dalam meter

en: The traffic light that triggers aggregation when switching
id: Lampu lalu lintas yang memicu agregasi saat beralih

en: Show detector in sumo-gui
id: Tampilkan detektor di sumo-gui

en: E2 MultiLaneAreaDetector
id: Detektor Area Multi-Lajur E2

en: The sequence of lane ids in which the detector shall be laid on
id: Urutan ID lajur tempat detektor akan dipasang

en: E3 EntryExitDetector
id: Detektor Masuk-Keluar E3

en: X-Y position of detector in editor (Only used in netedit)
id: Posisi X-Y detektor di editor (Hanya digunakan di netedit)

en: If set to true, no error will be reported if vehicles leave the detector without first entering it
id: Jika diatur ke true, tidak ada kesalahan yang akan dilaporkan jika kendaraan meninggalkan detektor tanpa terlebih dahulu memasukinya

en: Whether no warning should be issued when a vehicle arrives within the detector area.
id: Apakah tidak ada peringatan yang perlu dikeluarkan ketika kendaraan tiba di dalam area detektor.

en: E3 DetEntry
id: Pintu Masuk Detektor E3

en: E3 DetExit
id: Pintu Keluar Detektor E3

en: RouteProbe
id: ProbeRute

en: The frequency in which to report the distribution
id: Frekuensi pelaporan distribusi

en: The time at which to start generating output
id: Waktu mulai menghasilkan keluaran

en: VariableSpeedSign
id: TandaKecepatanVariabel

en: List of Variable Speed Sign lanes
id: Daftar lajur Tanda Kecepatan Variabel

en: VariableSpeedSign (lane)
id: Tanda Kecepatan Variabel (lajur)

en: VariableSpeedSign Step
id: Langkah Tanda Kecepatan Variabel

en: Speed
id: Kecepatan

en: Calibrator
id: Kalibrator

en: The aggregation interval in which to calibrate the flows. Default is step-length
id: Interval agregasi untuk mengkalibrasi aliran. Default adalah panjang langkah

en: The id of the routeProbe element from which to determine the route distribution for generated vehicles
id: ID elemen routeProbe yang digunakan untuk menentukan distribusi rute bagi kendaraan yang dihasilkan

en: A threshold value to detect and clear unexpected jamming
id: Nilai ambang batas untuk mendeteksi dan membersihkan kemacetan yang tidak terduga

en: CalibratorLane
id: KalibratorLajur

en: CalibratorFlow
id: AliranKalibrator

en: First calibrator flow departure time
id: Waktu keberangkatan aliran kalibrator pertama

en: End of departure interval
id: Akhir interval keberangkatan

en: The id of the vehicle type to use for this calibrator flow
id: ID tipe kendaraan yang digunakan untuk aliran kalibrator ini

en: The id of the route the vehicle shall drive along
id: ID rute yang akan dilalui kendaraan

en: Number of vehicles per hour, equally spaced
id: Jumlah kendaraan per jam, dengan jarak yang sama

en: Vehicle's speed
id: Kecepatan kendaraan

en: Rerouter
id: Perute Ulang

en: X,Y position in editor (Only used in netedit)
id: Posisi X,Y di editor (Hanya digunakan di netedit)

en: An edge id or a list of edge ids where vehicles shall be rerouted
id: ID tepi atau daftar ID tepi tempat kendaraan akan diarahkan ulang

en: The probability for vehicle rerouting (0-1)
id: Probabilitas perute ulang kendaraan (0-1)

en: The waiting time threshold (in s) that must be reached to activate rerouting (default -1 which disables the threshold)
id: Ambang batas waktu tunggu (dalam s) yang harus tercapai untuk mengaktifkan perute ulang (default -1 yang menonaktifkan ambang batas)

en: Whether the router should be inactive initially (and switched on in the gui)
id: Apakah router harus tidak aktif pada awalnya (dan diaktifkan di gui)

en: If rerouter is optional
id: Jika perute ulang bersifat opsional

en: Rerouter (Edge)
id: Perute Ulang (Tepi)

en: Rerouter Interval
id: Interval Perute Ulang

en: Begin
id: Awal

en: End
id: Akhir

en: ClosingReroute
id: Perute Ulang Penutupan

en: ClosingLaneReroute
id: Perute Ulang Penutupan Lajur

en: DestinationProbabilityReroute
id: Perute Ulang Probabilitas Tujuan

en: SUMO Probability
id: Probabilitas SUMO

en: ParkingAreaReroute
id: Perute Ulang Area Parkir

en: ParkingArea ID
id: ID Area Parkir

en: Enable or disable visibility for parking area reroutes
id: Aktifkan atau nonaktifkan visibilitas untuk perute ulang area parkir

en: RouteProbabilityReroute
id: Perute Ulang Probabilitas Rute

en: Start Time
id: Waktu Mulai

en: End Time
id: Waktu Berakhir

en: Polygon
id: Poligon

en: The shape of the polygon
id: Bentuk poligon

en: An information whether the polygon shall be filled
id: Informasi apakah poligon harus diisi

en: The default line width for drawing an unfilled polygon
id: Lebar garis default untuk menggambar poligon yang tidak diisi

en: The layer in which the polygon lies
id: Lapisan tempat poligon berada

en: A typename for the polygon
id: Nama tipe untuk poligon

en: Angle of rendered image in degree
id: Sudut gambar yang dirender dalam derajat

en: Enable or disable GEO attributes
id: Aktifkan atau nonaktifkan atribut GEO

en: A custom geo shape for this polygon
id: Bentuk geo kustom untuk poligon ini

en: Toggle close or open shape
id: Beralih tutup atau buka bentuk

en: PointOfInterest
id: TitikKepentingan

en: The position in view
id: Posisi dalam tampilan

en: PointOfInterestLane
id: TitikKepentinganLajur

en: The lateral offset on the named lane at which the POI is located at
id: Offset lateral pada lajur yang disebutkan tempat POI berada

en: PointOfInterestGeo
id: TitikKepentinganGeo

en: The longitude position of the parking vehicle on the view
id: Posisi bujur kendaraan yang parkir pada tampilan

en: The latitude position of the parking vehicle on the view
id: Posisi lintang kendaraan yang parkir pada tampilan

en: TrafficAssignmentZones
id: Zona Penugasan Lalu Lintas

en: The shape of the TAZ
id: Bentuk TAZ

en: TAZ center
id: Pusat TAZ

en: An information whether the TAZ shall be filled
id: Informasi apakah TAZ harus diisi

en: Use the edges within the shape
id: Gunakan tepi di dalam bentuk

en: edges within
id: tepi di dalam

en: TAZ Source
id: Sumber TAZ

en: Depart weight associated to this Edge
id: Bobot keberangkatan yang terkait dengan Tepi ini

en: TAZ Sink
id: Tujuan TAZ

en: Arrival weight associated to this Edge
id: Bobot kedatangan yang terkait dengan Tepi ini

en: TractionSubstation
id: SubstasiunTraksi

en: Voltage of at connection point for the overhead wire
id: Tegangan pada titik koneksi untuk kabel overhead

en: Current limit of the feeder line
id: Batas arus jalur pengumpan

en: WireSection
id: BagianKabel

en: Substation to which the circuit is connected
id: Substasion tempat rangkaian terhubung

en: List of consecutive lanes of the circuit
id: Daftar lajur berurutan dari rangkaian

en: Starting position in the specified lane
id: Posisi awal pada lajur yang ditentukan

en: Ending position in the specified lane
id: Posisi akhir pada lajur yang ditentukan

en: Inner lanes, where placing of overhead wire is restricted
id: Lajur dalam, tempat pemasangan kabel overhead dibatasi

en: OverheadWireClamp
id: KlemKabelOverhead

en: ID of the overhead wire segment, to the start of which the overhead wire clamp is connected
id: ID segmen kabel overhead yang awalnya terhubung dengan klem kabel overhead

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDStartClamp
id: ID lajur segmen kabel overhead dari overheadWireIDStartClamp

en: ID of the overhead wire segment, to the end of which the overhead wire clamp is connected
id: ID segmen kabel overhead yang ujungnya terhubung dengan klem kabel overhead

en: ID of the overhead wire segment lane of overheadWireIDEndClamp
id: ID lajur segmen kabel overhead dari overheadWireIDEndClamp

en: JuPedSim WalkableArea
id: Area yang Dapat Dilalui Pejalan Kaki JuPedSim

en: The shape of the walkable area
id: Bentuk area yang dapat dilalui pejalan kaki

en: A custom geo shape for this walkable area
id: Bentuk geo kustom untuk area yang dapat dilalui pejalan kaki ini

en: JuPedSim Obstacle
id: Rintangan JuPedSim

en: The shape of the obstacle
id: Bentuk rintangan

en: A custom geo shape for this obstacle
id: Bentuk geo kustom untuk rintangan ini

en: Route (embedded)
id: Rute (tertanam)

en: RouteDistribution
id: DistribusiRute

en: Route (Ref)
id: Rute (Ref)

en: Reference ID of route
id: ID referensi rute

en: VehicleType
id: TipeKendaraan

en: Deterministic distribution
id: Distribusi deterministik

en: Reference ID of vType
id: ID referensi vType

en: TripEdges
id: PerjalananTepi

en: The id of the vehicle type to use for this trip
id: ID tipe kendaraan yang digunakan untuk perjalanan ini

en: The ID of the edge the trip starts at
id: ID tepi tempat perjalanan dimulai

en: The ID of the edge the trip ends at
id: ID tepi tempat perjalanan berakhir

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the trip
id: Daftar ID tepi perantara yang harus menjadi bagian dari perjalanan

en: TripJunctions
id: PerjalananPersimpangan

en: The name of the junction the trip starts at
id: Nama persimpangan tempat perjalanan dimulai

en: The name of the junction the trip ends at
id: Nama persimpangan tempat perjalanan berakhir

en: TripTAZs
id: PerjalananTAZ

en: The name of the TAZ the trip starts at
id: Nama TAZ tempat perjalanan dimulai

en: The name of the TAZ the trip ends at
id: Nama TAZ tempat perjalanan berakhir

en: VehicleRoute
id: KendaraanRute

en: The id of the vehicle type to use for this vehicle
id: ID tipe kendaraan yang digunakan untuk kendaraan ini

en: The index of the edge within route the vehicle starts at
id: Indeks tepi dalam rute tempat kendaraan dimulai

en: The index of the edge within route the vehicle ends at
id: Indeks tepi dalam rute tempat kendaraan berakhir

en: VehicleEmbeddedRoute
id: KendaraanRuteTertanam

en: FlowEdges
id: AliranTepi

en: The id of the flow type to use for this flow
id: ID tipe aliran yang digunakan untuk aliran ini

en: The ID of the edge the flow starts at
id: ID tepi tempat aliran dimulai

en: The ID of the edge the flow ends at
id: ID tepi tempat aliran berakhir

en: List of intermediate edge ids which shall be part of the flow
id: Daftar ID tepi perantara yang harus menjadi bagian dari aliran

en: FlowJunctions
id: AliranPersimpangan

en: The name of the junction the flow starts at
id: Nama persimpangan tempat aliran dimulai

en: The name of the junction the flow ends at
id: Nama persimpangan tempat aliran berakhir

en: FlowTAZs
id: AliranTAZ

en: The name of the TAZ the flow starts at
id: Nama TAZ tempat aliran dimulai

en: The name of the TAZ the flow ends at
id: Nama TAZ tempat aliran berakhir

en: FlowRoute
id: AliranRute

en: The id of the route the flow shall drive along
id: ID rute yang akan dilalui aliran

en: The index of the edge within route the flow starts at
id: Indeks tepi dalam rute tempat aliran dimulai

en: The index of the edge within route the flow ends at
id: Indeks tepi dalam rute tempat aliran berakhir

en: FlowEmbeddedRoute
id: AliranRuteTertanam

en: StopLane
id: HalteLajur

en: The begin position on the lane (the lower position on the lane) in meters
id: Posisi awal pada lajur (posisi lebih rendah pada lajur) dalam meter

en: The end position on the lane (the higher position on the lane) in meters, must be larger than startPos by more than 0.1m
id: Posisi akhir pada lajur (posisi lebih tinggi pada lajur) dalam meter, harus lebih besar dari startPos lebih dari 0,1 m

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must stop
id: Offset lateral pada lajur yang disebutkan tempat kendaraan harus berhenti

en: StopBusStop
id: HalteHalteBus

en: BusStop associated with this stop
id: HalteBus yang terkait dengan halte ini

en: StopTrainStop
id: HalteHalteKereta

en: TrainStop associated with this stop
id: HalteKereta yang terkait dengan halte ini

en: StopContainerStop
id: HalteHalteKontainer

en: ContainerStop associated with this stop
id: HalteKontainer yang terkait dengan halte ini

en: StopChargingStation
id: HalteStasiunPengisian

en: ChargingStation associated with this stop
id: StasiunPengisian yang terkait dengan halte ini

en: StopParkingArea
id: HalteAreaParkir

en: ParkingArea associated with this stop
id: AreaParkir yang terkait dengan halte ini

en: WaypointLane
id: TitikSinggahLajur

en: The lateral offset on the named lane at which the vehicle must waypoint
id: Offset lateral pada lajur yang disebutkan tempat kendaraan harus singgah

en: WaypointBusStop
id: TitikSinggahHalteBus

en: BusWaypoint associated with this waypoint
id: TitikSinggahBus yang terkait dengan titik singgah ini

en: WaypointTrainStop
id: TitikSinggahHalteKereta

en: TrainWaypoint associated with this waypoint
id: TitikSinggahKereta yang terkait dengan titik singgah ini

en: WaypointContainerStop
id: TitikSinggahHalteKontainer

en: ContainerWaypoint associated with this waypoint
id: TitikSinggahKontainer yang terkait dengan titik singgah ini

en: WaypointChargingStation
id: TitikSinggahStasiunPengisian

en: ChargingStation associated with this waypoint
id: StasiunPengisian yang terkait dengan titik singgah ini

en: WaypointParkingArea
id: TitikSinggahAreaParkir

en: ParkingArea associated with this waypoint
id: AreaParkir yang terkait dengan titik singgah ini

en: PersonFlow
id: AliranOrang

en: ContainerFlow
id: AliranKontainer

en: Transport
id: Transportasi

en: edge
id: tepi

en: busStop
id: halteBus

en: trainStop
id: halteKereta

en: containerStop
id: halteKontainer

en: chargingStation
id: stasiunPengisian

en: parkingArea
id: areaParkir

en: Tranship
id: Pemindahan

en: edges
id: tepi-tepi

en: PersonTrip
id: PerjalananOrang

en: junction
id: persimpangan

en: Walk
id: JalanKaki

en: route
id: rute

en: Ride
id: Tumpangan

en: PersonStop
id: HalteOrang

en: Center view over element % after creation
id: Pusatkan tampilan pada elemen % setelah pembuatan

en: center view
id: pusatkan tampilan

en: The path to the file to save this element (not editable for network elements)
id: Jalur ke file untuk menyimpan elemen ini (tidak dapat diedit untuk elemen jaringan)

en: The path to the file to save this element (the same of their parent)
id: Jalur ke file untuk menyimpan elemen ini (sama dengan induknya)

en: The path to the file to save this element
id: Jalur ke file untuk menyimpan elemen ini

en: Toggle front element
id: Beralih elemen depan

en: Toggle select element
id: Beralih pilih elemen

en: Change element parent
id: Ubah induk elemen

en: Generic parameters (Format: key1=value1|key2=value2|...
id: Parameter generik (Format: kunci1=nilai1|kunci2=nilai2|...

en: parameters
id: parameter

en: Angle of waiting %s relative to lane angle
id: Sudut menunggu %s relatif terhadap sudut lajur

en: Length of %
id: Panjang %

en: Force size during creation
id: Paksa ukuran saat pembuatan

en: force size
id: paksa ukuran

en: Longitudinal reference position for creating %
id: Posisi referensi longitudinal untuk membuat %

en: A typename for the POI
id: Nama tipe untuk POI

en: POI Icon
id: Ikon POI

en: The layer of the POI for drawing and selecting
id: Lapisan POI untuk menggambar dan memilih

en: Width of rendered image in meters
id: Lebar gambar yang dirender dalam meter

en: Height of rendered image in meters
id: Tinggi gambar yang dirender dalam meter

en: The edges the vehicle shall drive along, given as their ids, separated using spaces
id: Tepi yang akan dilalui kendaraan, diberikan sebagai ID-nya, dipisahkan dengan spasi

en: The number of times that the edges of this route shall be repeated
id: Jumlah kali tepi rute ini harus diulang

en: When defining a repeating route with stops and those stops use the until attribute,
id: Saat mendefinisikan rute berulang dengan halte dan halte tersebut menggunakan atribut until,

en: the times will be shifted forward by 'cycleTime' on each repeat
id: waktu akan digeser maju sebesar 'cycleTime' pada setiap pengulangan

en: An abstract vehicle class
id: Kelas kendaraan abstrak

en: The vehicle's netto-length (length) [m]
id: Panjang neto kendaraan (panjang) [m]

en: Empty space after leader [m]
id: Ruang kosong setelah kendaraan di depan [m]

en: The vehicle's maximum velocity [m/s]
id: Kecepatan maksimum kendaraan [m/s]

en: The vehicle's expected multiplicator for lane speed limits (or a distribution specifier)
id: Pengali yang diharapkan kendaraan untuk batas kecepatan lajur (atau penentu distribusi)

en: The vehicle's desired maximum velocity (interacts with speedFactor).
id: Kecepatan maksimum yang diinginkan kendaraan (berinteraksi dengan speedFactor).

en: Applicable when no speed limit applies (bicycles, some motorways) [m/s]
id: Berlaku saat tidak ada batas kecepatan (sepeda, beberapa jalan tol) [m/s]

en: An abstract emission class
id: Kelas emisi abstrak

en: How this vehicle is rendered
id: Cara kendaraan ini dirender

en: The vehicle's width [m] (only used for drawing)
id: Lebar kendaraan [m] (hanya digunakan untuk menggambar)

en: The vehicle's height [m] (only used for drawing)
id: Tinggi kendaraan [m] (hanya digunakan untuk menggambar)

en: The parking badges assigned to the vehicle
id: Lencana parkir yang ditetapkan untuk kendaraan

en: The model used for changing lanes
id: Model yang digunakan untuk pergantian lajur

en: The model used for car-following
id: Model yang digunakan untuk mengikuti kendaraan

en: The number of persons (excluding an autonomous driver) the vehicle can transport
id: Jumlah orang (tidak termasuk pengemudi otonom) yang dapat diangkut kendaraan

en: The number of containers the vehicle can transport
id: Jumlah kontainer yang dapat diangkut kendaraan

en: The time required by a person to board the vehicle
id: Waktu yang diperlukan seseorang untuk naik ke kendaraan

en: The time required to load a container onto the vehicle
id: Waktu yang diperlukan untuk memuat kontainer ke kendaraan

en: The preferred lateral alignment when using the sublane-model
id: Penyelarasan lateral yang disukai saat menggunakan model sublajur

en: The minimum lateral gap at a speed difference of 50km/h when using the sublane-model
id: Jarak lateral minimum pada perbedaan kecepatan 50 km/j saat menggunakan model sublajur

en: The maximum lateral speed when using the sublane-model
id: Kecepatan lateral maksimum saat menggunakan model sublajur

en: The interval length for which vehicle performs its decision logic (acceleration and lane-changing)
id: Panjang interval kendaraan melakukan logika keputusan (percepatan dan pergantian lajur)

en: 3D model file for this class
id: File model 3D untuk kelas ini

en: The lane on which the vehicle shall be inserted
id: Lajur tempat kendaraan akan disisipkan

en: The position at which the vehicle shall enter the net
id: Posisi tempat kendaraan akan memasuki jaringan

en: The speed with which the vehicle shall enter the network
id: Kecepatan saat kendaraan memasuki jaringan

en: The lane at which the vehicle shall leave the network
id: Lajur tempat kendaraan akan meninggalkan jaringan

en: The position at which the vehicle shall leave the network
id: Posisi tempat kendaraan akan meninggalkan jaringan

en: The speed with which the vehicle shall leave the network
id: Kecepatan saat kendaraan meninggalkan jaringan

en: A string specifying the id of a public transport line which can be used when specifying person rides
id: String yang menentukan ID jalur angkutan umum yang dapat digunakan saat menentukan tumpangan orang

en: The number of occupied seats when the vehicle is inserted
id: Jumlah kursi yang terisi saat kendaraan disisipkan

en: The number of occupied container places when the vehicle is inserted
id: Jumlah tempat kontainer yang terisi saat kendaraan disisipkan

en: The lateral position on the departure lane at which the vehicle shall enter the net
id: Posisi lateral pada lajur keberangkatan tempat kendaraan akan memasuki jaringan

en: The lateral position on the arrival lane at which the vehicle shall arrive
id: Posisi lateral pada lajur kedatangan tempat kendaraan akan tiba

en: Insertion checks
id: Pemeriksaan penyisipan

en: First flow departure time
id: Waktu keberangkatan aliran pertama

en: Criterion for flow termination
id: Kriteria penghentian aliran

en: Criterion for flow spacing
id: Kriteria jarak aliran

en: probability for emitting a flow each second
id: probabilitas untuk mengeluarkan aliran setiap detik

en: (not together with vehsPerHour or period)
id: (tidak bersama dengan vehsPerHour atau period)

en: Number of flows per hour, equally spaced
id: Jumlah aliran per jam, dengan jarak yang sama

en: (not together with period or probability or poisson)
id: (tidak bersama dengan period atau probability atau poisson)

en: Insert equally spaced flows at that period
id: Sisipkan aliran dengan jarak yang sama pada periode tersebut

en: (not together with vehsPerHour or probability or poisson)
id: (tidak bersama dengan vehsPerHour atau probability atau poisson)

en: (not together with vehsPerHour or period or poisson)
id: (tidak bersama dengan vehsPerHour atau period atau poisson)

en: Insert flow expected vehicles per second with poisson distributed insertion rate
id: Sisipkan kendaraan aliran yang diharapkan per detik dengan laju penyisipan terdistribusi poisson

en: (not together with period or vehsPerHour or probability)
id: (tidak bersama dengan period atau vehsPerHour atau probability)

en: The acceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
id: Kemampuan percepatan kendaraan dari tipe ini [m/s^2]

en: The deceleration ability of vehicles of this type [m/s^2]
id: Kemampuan perlambatan kendaraan dari tipe ini [m/s^2]

en: The apparent deceleration of the vehicle as used by the standard model [m/s^2]
id: Perlambatan tampak kendaraan seperti yang digunakan oleh model standar [m/s^2]

en: The maximal physically possible deceleration for the vehicle [m/s^2]
id: Perlambatan maksimal yang mungkin secara fisik untuk kendaraan [m/s^2]

en: Car-following model parameter
id: Parameter model mengikuti kendaraan

en: SKRAUSSX parameter 1
id: Parameter SKRAUSSX 1

en: SKRAUSSX parameter 2
id: Parameter SKRAUSSX 2

en: SKRAUSSX parameter 3
id: Parameter SKRAUSSX 3

en: SKRAUSSX parameter 4
id: Parameter SKRAUSSX 4

en: SKRAUSSX parameter 5
id: Parameter SKRAUSSX 5

en: EIDM Look ahead / preview parameter [s]
id: Parameter pandangan ke depan/pratinjau EIDM [s]

en: EIDM AP Reaction Time parameter [s]
id: Parameter Waktu Reaksi AP EIDM [s]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Driving Error [s]
id: Parameter Proses Wiener EIDM untuk Kesalahan Mengemudi [s]

en: EIDM Wiener Process parameter for the Estimation Error [s]
id: Parameter Proses Wiener EIDM untuk Kesalahan Estimasi [s]

en: EIDM Coolness parameter of the Enhanced IDM [-]
id: Parameter Coolness dari Enhanced IDM EIDM [-]

en: EIDM leader speed estimation error parameter [-]
id: Parameter kesalahan estimasi kecepatan pemimpin EIDM [-]

en: EIDM gap estimation error parameter [-]
id: Parameter kesalahan estimasi jarak EIDM [-]

en: EIDM driving error parameter [-]
id: Parameter kesalahan mengemudi EIDM [-]

en: EIDM maximal jerk parameter [m/s^3]
id: Parameter jerk maksimal EIDM [m/s^3]

en: EIDM maximal negative acceleration between two Action Points (threshold) [m/s^2]
id: Parameter percepatan negatif maksimal antara dua Titik Aksi (ambang batas) EIDM [m/s^2]

en: EIDM Time parameter until vehicle reaches amax after startup/driveoff [s]
id: Parameter waktu EIDM hingga kendaraan mencapai amax setelah start/jalan [s]

en: EIDM Flatness parameter of startup/driveoff curve [-]
id: Parameter kerataan kurva start/jalan EIDM [-]

en: EIDM Shift parameter of startup/driveoff curve [-]
id: Parameter pergeseran kurva start/jalan EIDM [-]

en: EIDM parameter if model shall include vehicle dynamics into the acceleration calculation [0/1]
id: Parameter EIDM apakah model harus menyertakan dinamika kendaraan dalam perhitungan percepatan [0/1]

en: EIDM parameter how many vehicles are taken into the preview calculation of the driver (at least always 1!) [-]
id: Parameter EIDM berapa banyak kendaraan yang dimasukkan dalam perhitungan pratinjau pengemudi (setidaknya selalu 1!) [-]

en: Peter Wagner 2009 parameter
id: Parameter Peter Wagner 2009

en: IDMM parameter
id: Parameter IDMM

en: W99 parameter
id: Parameter W99

en: Wiedemann parameter
id: Parameter Wiedemann

en: MinGap factor parameter
id: Parameter faktor MinGap

en: K parameter
id: Parameter K

en: Kerner Phi parameter
id: Parameter Phi Kerner

en: IDM Delta parameter
id: Parameter Delta IDM

en: IDM Stepping parameter
id: Parameter Stepping IDM

en: Train Types
id: Tipe Kereta

en: Minimum distance to pedestrians that are walking towards the conflict point with the ego vehicle.
id: Jarak minimum ke pejalan kaki yang berjalan menuju titik konflik dengan kendaraan ego.

en: The accumulated waiting time after which a vehicle will drive onto an intersection even though this might cause jamming.
id: Waktu tunggu terakumulasi setelah kendaraan akan memasuki persimpangan meskipun hal ini dapat menyebabkan kemacetan.

en: This value causes vehicles to violate a yellow light if the duration of the yellow phase is lower than the given threshold.
id: Nilai ini menyebabkan kendaraan melanggar lampu kuning jika durasi fase kuning lebih rendah dari ambang batas yang diberikan.

en: This value causes vehicles to violate a red light if the duration of the red phase is lower than the given threshold.
id: Nilai ini menyebabkan kendaraan melanggar lampu merah jika durasi fase merah lebih rendah dari ambang batas yang diberikan.

en: This value causes vehicles affected by jmDriveAfterRedTime to slow down when violating a red light.
id: Nilai ini menyebabkan kendaraan yang terpengaruh oleh jmDriveAfterRedTime melambat saat melanggar lampu merah.

en: This value causes vehicles to ignore foe vehicles that have right-of-way with the given probability.
id: Nilai ini menyebabkan kendaraan mengabaikan kendaraan lawan yang memiliki hak jalan dengan probabilitas yang diberikan.

en: This value is used in conjunction with jmIgnoreFoeProb.
id: Nilai ini digunakan bersama dengan jmIgnoreFoeProb.

en: Only vehicles with a speed below or equal to the given value may be ignored.
id: Hanya kendaraan dengan kecepatan di bawah atau sama dengan nilai yang diberikan yang dapat diabaikan.

en: This value configures driving imperfection (dawdling) while passing a minor link.
id: Nilai ini mengonfigurasi ketidaksempurnaan mengemudi (dawdling) saat melewati tautan minor.

en: This value defines the minimum time gap when passing ahead of a prioritized vehicle.
id: Nilai ini mendefinisikan jarak waktu minimum saat melewati di depan kendaraan yang diprioritaskan.

en: Willingess of drivers to impede vehicles with higher priority
id: Kesediaan pengemudi untuk menghalangi kendaraan dengan prioritas lebih tinggi

en: The eagerness for performing strategic lane changing. Higher values result in earlier lane-changing.
id: Keinginan untuk melakukan pergantian lajur strategis. Nilai lebih tinggi menghasilkan pergantian lajur lebih awal.

en: The willingness for performing cooperative lane changing. Lower values result in reduced cooperation.
id: Kesediaan untuk melakukan pergantian lajur kooperatif. Nilai lebih rendah menghasilkan kerja sama yang berkurang.

en: The eagerness for performing lane changing to gain speed. Higher values result in more lane-changing.
id: Keinginan untuk melakukan pergantian lajur demi menambah kecepatan. Nilai lebih tinggi menghasilkan lebih banyak pergantian lajur.

en: The eagerness for following the obligation to keep right. Higher values result in earlier lane-changing.
id: Keinginan untuk mengikuti kewajiban menjaga kanan. Nilai lebih tinggi menghasilkan pergantian lajur lebih awal.

en: The eagerness for using the configured lateral alignment within the lane.
id: Keinginan untuk menggunakan penyelarasan lateral yang dikonfigurasi dalam lajur.

en: Higher values result in increased willingness to sacrifice speed for alignment.
id: Nilai lebih tinggi menghasilkan peningkatan kesediaan untuk mengorbankan kecepatan demi penyelarasan.

en: The eagerness for overtaking through the opposite-direction lane. Higher values result in more lane-changing.
id: Keinginan untuk mendahului melalui lajur arah berlawanan. Nilai lebih tinggi menghasilkan lebih banyak pergantian lajur.

en: Willingness to encroach laterally on other drivers.
id: Kesediaan untuk menyerobot secara lateral ke pengemudi lain.

en: Minimum lateral gap when encroaching laterally on other drives (alternative way to define lcPushy)
id: Jarak lateral minimum saat menyerobot secara lateral ke pengemudi lain (cara alternatif untuk mendefinisikan lcPushy)

en: Willingness to accept lower front and rear gaps on the target lane.
id: Kesediaan untuk menerima jarak depan dan belakang yang lebih kecil pada lajur target.

en: Dynamic factor for modifying lcAssertive and lcPushy.
id: Faktor dinamis untuk memodifikasi lcAssertive dan lcPushy.

en: Time to reach maximum impatience (of 1). Impatience grows whenever a lane-change manoeuvre is blocked.
id: Waktu untuk mencapai ketidaksabaran maksimum (sebesar 1). Ketidaksabaran meningkat setiap kali manuver pergantian lajur diblokir.

en: Maximum lateral acceleration per second.
id: Percepatan lateral maksimum per detik.

en: Factor for configuring the strategic lookahead distance when a change to the left is necessary (relative to right lookahead).
id: Faktor untuk mengonfigurasi jarak pandang strategis saat pergantian ke kiri diperlukan (relatif terhadap pandangan ke kanan).

en: Factor for configuring the threshold asymmetry when changing to the left or to the right for speed gain.
id: Faktor untuk mengonfigurasi asimetri ambang batas saat berganti ke kiri atau ke kanan demi keuntungan kecepatan.

en: Upper bound on lateral speed when standing.
id: Batas atas kecepatan lateral saat berhenti.

en: Upper bound on lateral speed while moving computed as lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed()
id: Batas atas kecepatan lateral saat bergerak yang dihitung sebagai lcMaxSpeedLatStanding + lcMaxSpeedLatFactor * getSpeed()

en: Distance to an upcoming turn on the vehicles route, below which the alignment
id: Jarak ke belokan mendatang pada rute kendaraan, di bawahnya penyelarasan

en: should be dynamically adapted to match the turn direction.
id: harus disesuaikan secara dinamis untuk mencocokkan arah belokan.

en: The probability for violating rules gainst overtaking on the right.
id: Probabilitas untuk melanggar aturan larangan mendahului di sebelah kanan.

en: Time threshold for the willingness to change right.
id: Ambang batas waktu untuk kesediaan berganti ke kanan.

en: Speed difference factor for the eagerness of overtaking a neighbor vehicle before changing lanes (threshold = factor*speedlimit).
id: Faktor perbedaan kecepatan untuk keinginan mendahului kendaraan tetangga sebelum berganti lajur (ambang batas = faktor*batas kecepatan).

en: The id of the person type to use for this person
id: ID tipe orang yang digunakan untuk orang ini

en: The position at which the person shall enter the net
id: Posisi tempat orang akan memasuki jaringan

en: The id of the container type to use for this container
id: ID tipe kontainer yang digunakan untuk kontainer ini

en: The position at which the container shall enter the net
id: Posisi tempat kontainer akan memasuki jaringan

en: Minimum duration for stopping
id: Durasi minimum untuk berhenti

en: The time step at which the route continues
id: Langkah waktu saat rute dilanjutkan

en: If set to a non-negative time value, then the stop duration can be extended at most by the extension value in seconds
id: Jika diatur ke nilai waktu non-negatif, maka durasi berhenti dapat diperpanjang paling banyak sebesar nilai ekstensi dalam detik

en: Whether a person or container or both may end the stop
id: Apakah orang atau kontainer atau keduanya dapat mengakhiri pemberhentian

en: List of elements that must board the vehicle before it may continue
id: Daftar elemen yang harus naik ke kendaraan sebelum kendaraan dapat melanjutkan

en: Joins this train to another upon reaching the stop
id: Menggabungkan kereta ini dengan kereta lain saat mencapai pemberhentian

en: List of elements that can board the vehicle before it may continue
id: Daftar elemen yang dapat naik ke kendaraan sebelum kendaraan dapat melanjutkan

en: Whether the vehicle stops on the road or beside
id: Apakah kendaraan berhenti di jalan atau di pinggir

en: Activity displayed for stopped person in GUI and output files
id: Aktivitas yang ditampilkan untuk orang yang berhenti di GUI dan file keluaran

en: Parameter to be applied to the vehicle to track the trip id within a cyclical public transport route
id: Parameter yang diterapkan pada kendaraan untuk melacak ID perjalanan dalam rute angkutan umum siklik

en: New line attribute to be set on the vehicle when reaching this stop (for cyclical public transport route)
id: Atribut jalur baru yang akan ditetapkan pada kendaraan saat mencapai pemberhentian ini (untuk rute angkutan umum siklik)

en: Speed to be kept while driving between startPos and endPos
id: Kecepatan yang harus dipertahankan saat berkendara antara startPos dan endPos

en: Whether the stop may be skipped if no passengers wants to embark or disembark
id: Apakah pemberhentian dapat dilewati jika tidak ada penumpang yang ingin naik atau turun

en: transfer time if there shall be a jump from this stop to the next route edge
id: Waktu transfer jika ada lompatan dari pemberhentian ini ke tepi rute berikutnya

en: Splits the train upon reaching the stop
id: Memisahkan kereta saat mencapai pemberhentian

en: list of consecutive edges
id: daftar tepi berurutan

en: Arrival position on the last edge
id: Posisi kedatangan di tepi terakhir

en: Route ID
id: ID Rute

en: Arrival position on the destination edge
id: Posisi kedatangan di tepi tujuan

en: Bus stop ID
id: ID halte bus

en: Train stop ID
id: ID halte kereta

en: Container stop ID
id: ID halte kontainer

en: Charging station ID
id: ID stasiun pengisian

en: Parking area ID
id: ID area parkir

en: Edge start ID
id: ID awal tepi

en: TAZ start ID
id: ID awal TAZ

en: Junction start ID
id: ID awal persimpangan

en: BusStop start ID
id: ID awal HalteBus

en: TrainStop start ID
id: ID awal HalteKereta

en: ContainerStop start ID
id: ID awal HalteKontainer

en: ChargingStation start ID
id: ID awal StasiunPengisian

en: ParkingArea start ID
id: ID awal AreaParkir

en: Edge end ID
id: ID akhir tepi

en: The position at which the tranship shall enter the net
id: Posisi tempat pemindahan akan memasuki jaringan

en: arrival position on the destination edge
id: posisi kedatangan di tepi tujuan

en: TAZ end ID
id: ID akhir TAZ

en: Junction end ID
id: ID akhir persimpangan

en: BusStop end ID
id: ID akhir HalteBus

en: TrainStop end ID
id: ID akhir HalteKereta

en: ContainerStop end ID
id: ID akhir HalteKontainer

en: ChargingStation end ID
id: ID akhir StasiunPengisian

en: ParkingArea end ID
id: ID akhir AreaParkir

en: List of possible traffic modes. Walking is always possible regardless of this value
id: Daftar mode lalu lintas yang memungkinkan. Berjalan kaki selalu memungkinkan terlepas dari nilai ini

en: list of vehicle alternatives to take for the person trip
id: daftar alternatif kendaraan untuk perjalanan orang

en: Walk factor
id: Faktor jalan kaki

en: id of the travel group. Persons with the same group may share a taxi ride
id: ID kelompok perjalanan. Orang dengan kelompok yang sama dapat berbagi tumpangan taksi

en: speed of the person for this % in m/s (not together with duration)
id: kecepatan orang untuk % ini dalam m/s (tidak bersama dengan duration)

en: duration of the plan in second (not together with speed)
id: durasi rencana dalam detik (tidak bersama dengan speed)

en: list of vehicle alternatives to take for the ride
id: daftar alternatif kendaraan untuk tumpangan

en: list of vehicle alternatives to take for the transport
id: daftar alternatif kendaraan untuk transportasi

en: speed of the person for this tranship in m/s (not together with duration)
id: kecepatan orang untuk pemindahan ini dalam m/s (tidak bersama dengan duration)

en: Activity displayed for stopped person in GUI and output files
id: Aktivitas yang ditampilkan untuk orang yang berhenti di GUI dan file keluaran

en: DataInterval
id: IntervalData

en: Data interval begin time
id: Waktu awal interval data

en: Data interval end time
id: Waktu akhir interval data

en: EdgeRelationSingle
id: RelasitepiTunggal

en: EdgeRelation
id: RelasitepiTunggal

en: The ID of the edge the edgeRel starts at
id: ID tepi tempat edgeRel dimulai

en: The ID of the edge the edgeRel ends at
id: ID tepi tempat edgeRel berakhir

en: TAZRelation
id: RelasiTAZ

en: The name of the TAZ the TAZRel starts at
id: Nama TAZ tempat TAZRel dimulai

en: The name of the TAZ the TAZRel ends at
id: Nama TAZ tempat TAZRel berakhir

en: MeanDataEdge
id: MeanDataTepi

en: MeanDataLane
id: MeanDataLajur

en: Type of data generated by this mean data
id: Tipe data yang dihasilkan oleh mean data ini

en: The aggregation period the values the detector collects shall be summed up
id: Periode agregasi tempat nilai yang dikumpulkan detektor akan dijumlahkan

en: The time to start writing. If not given, the simulation's begin is used.
id: Waktu untuk mulai menulis. Jika tidak diberikan, waktu awal simulasi yang digunakan.

en: The time to end writing. If not given the simulation's end is used.
id: Waktu untuk berhenti menulis. Jika tidak diberikan, waktu akhir simulasi yang digunakan.

en: If set to true, edges/lanes which were not used by a vehicle during this period will not be written
id: Jika diatur ke true, tepi/lajur yang tidak digunakan oleh kendaraan selama periode ini tidak akan ditulis

en: If set, junction internal edges/lanes will be written as well
id: Jika diatur, tepi/lajur internal persimpangan juga akan ditulis

en: The maximum travel time in seconds to write if only very small movements occur
id: Waktu perjalanan maksimum dalam detik untuk ditulis jika hanya terjadi gerakan yang sangat kecil

en: Consider an edge/lane unused if it has at most this many sampled seconds
id: Anggap tepi/lajur tidak digunakan jika memiliki paling banyak sekian detik sampel

en: The maximum speed to consider a vehicle halting;
id: Kecepatan maksimum untuk menganggap kendaraan berhenti;

en: space separated list of vehicle type ids to consider
id: daftar ID tipe kendaraan yang dipisahkan spasi untuk dipertimbangkan

en: whether aggregation should be performed over all vehicles that entered the edge/lane in the aggregation interval
id: apakah agregasi harus dilakukan atas semua kendaraan yang memasuki tepi/lajur dalam interval agregasi

en: List of attribute names that shall be written
id: Daftar nama atribut yang harus ditulis

en: Restrict output to the given list of edge ids
id: Batasi keluaran ke daftar ID tepi yang diberikan

en: Restrict output to the given list of edges given in file
id: Batasi keluaran ke daftar tepi yang diberikan dalam file

en: Whether the traffic statistic of all edges shall be aggregated into a single value
id: Apakah statistik lalu lintas semua tepi harus diagregasikan menjadi satu nilai

en: ID of %
id: ID dari %

en: Optional name for %
id: Nama opsional untuk %

en: The id of an edge in the simulation network
id: ID sebuah tepi dalam jaringan simulasi

en: The name of the lane the % shall be located at
id: Nama lajur tempat % akan ditempatkan

en: If set, no error will be reported if element is placed behind the lane.
id: Jika diatur, tidak ada kesalahan yang akan dilaporkan jika elemen ditempatkan di belakang lajur.

en: Instead, it will be placed 0.1 meters from the lanes end or at position 0.1,
id: Sebaliknya, elemen akan ditempatkan 0,1 meter dari ujung lajur atau pada posisi 0,1,

en: if the position was negative and larger than the lanes length after multiplication with - 1
id: jika posisinya negatif dan lebih besar dari panjang lajur setelah perkalian dengan -1

en: Space separated list of vehicle type ids to consider
id: Daftar ID tipe kendaraan yang dipisahkan spasi untuk dipertimbangkan

en: The path to the output file
id: Jalur ke file keluaran

en: Path to the output file for writing information
id: Jalur ke file keluaran untuk menulis informasi

en: A bitmap to use for rendering this %
id: Bitmap yang digunakan untuk merender % ini

en: The departure time of the (first) % which is generated using this trip definition
id: Waktu keberangkatan % (pertama) yang dihasilkan menggunakan definisi perjalanan ini

en: Explicitly allows the given vehicle classes (not given will be not allowed)
id: Secara eksplisit mengizinkan kelas kendaraan yang diberikan (yang tidak diberikan tidak akan diizinkan)

en: Explicitly disallows the given vehicle classes (not given will be allowed)
id: Secara eksplisit melarang kelas kendaraan yang diberikan (yang tidak diberikan akan diizinkan)

en: The position on the lane the % shall be laid on in meters
id: Posisi pada lajur tempat % akan dipasang dalam meter

en: Detect persons instead of vehicles (pedestrians or passengers)
id: Deteksi orang bukan kendaraan (pejalan kaki atau penumpang)

en: The RGBA color with which the % shall be displayed
id: Warna RGBA yang digunakan untuk menampilkan %

en: The aggregation period the values the % detector collects shall be summed up
id: Periode agregasi tempat nilai yang dikumpulkan detektor % akan dijumlahkan

en: List of edge ids that must all be part of the future route of the vehicle to qualify for detection
id: Daftar ID tepi yang semuanya harus menjadi bagian dari rute kendaraan di masa depan untuk memenuhi syarat deteksi

en: The time-based threshold that describes how much time has to pass until a vehicle is recognized as halting)
id: Ambang batas berbasis waktu yang menggambarkan berapa lama waktu yang harus berlalu hingga kendaraan dikenali sebagai berhenti)

en: The speed-based threshold that describes how slow a vehicle has to be to be recognized as halting) in m/s
id: Ambang batas berbasis kecepatan yang menggambarkan seberapa lambat kendaraan harus bergerak untuk dikenali sebagai berhenti) dalam m/s

en: The maximum distance to the next standing vehicle in order to make this vehicle count as a participant to the jam in m
id: Jarak maksimum ke kendaraan berhenti berikutnya agar kendaraan ini dihitung sebagai peserta kemacetan dalam m

en: The probability when being added to a distribution
id: Probabilitas saat ditambahkan ke distribusi

en: Disabled undo
id: Batalkan dinonaktifkan

en: Cannot Undo in the middle of
id: Tidak dapat Membatalkan di tengah-tengah

en: Disabled redo
id: Ulangi dinonaktifkan

en: Cannot Redo in the middle of
id: Tidak dapat Mengulang di tengah-tengah

en: Locate a junction within the network. (Shift+J)
id: Cari persimpangan dalam jaringan. (Shift+J)

en: Locate an edge within the network. (Shift+E)
id: Cari tepi dalam jaringan. (Shift+E)

en: Locate WalkingAreas
id: Cari Area Pejalan Kaki

en: Locate a walkingArea within the network. (Shift+W)
id: Cari area pejalan kaki dalam jaringan. (Shift+W)

en: Locate a vehicle within the network. (Shift+V)
id: Cari kendaraan dalam jaringan. (Shift+V)

en: Locate a person within the network. (Shift+P)
id: Cari orang dalam jaringan. (Shift+P)

en: Locate Containers
id: Cari Kontainer

en: Locate a container within the network. (Shift+C)
id: Cari kontainer dalam jaringan. (Shift+C)

en: Locate Route
id: Cari Rute

en: Locate a route within the network. (Shift+R)
id: Cari rute dalam jaringan. (Shift+R)

en: Locate Stops
id: Cari Halte

en: Locate a stop within the network. (Shift+S)
id: Cari halte dalam jaringan. (Shift+S)

en: Locate a tls within the network. (Shift+T)
id: Cari tls dalam jaringan. (Shift+T)

en: Locate an additional structure within the network. (Shift+A)
id: Cari struktur tambahan dalam jaringan. (Shift+A)

en: Locate a PoI within the network. (Shift+O)
id: Cari PoI dalam jaringan. (Shift+O)

en: Locate a Polygon within the network. (Shift+L)
id: Cari Poligon dalam jaringan. (Shift+L)

en: GUI-Settings cannot be saved in
id: Pengaturan GUI tidak dapat disimpan di

en: Confirm Junction Merger
id: Konfirmasi Penggabungan Persimpangan

en: Do you wish to merge junctions '%' and '%'?
    ('%' will be eliminated and its roads added to '%')
id: Apakah Anda ingin menggabungkan persimpangan '%' dan '%'?
    ('%' akan dihapus dan jalannya ditambahkan ke '%')

en: % requires switch to network mode. Continue?
id: % memerlukan peralihan ke mode jaringan. Lanjutkan?

en: % requires switch to demand mode. Continue?
id: % memerlukan peralihan ke mode permintaan. Lanjutkan?

en: % requires switch to data mode. Continue?
id: % memerlukan peralihan ke mode data. Lanjutkan?

en: Confirm switch mode
id: Konfirmasi peralihan mode

en: Multiple lane in the same edge selected
id: Beberapa lajur dalam tepi yang sama dipilih

en: There are selected lanes that belong to the same edge.
id: Ada lajur yang dipilih yang termasuk dalam tepi yang sama.

en: Only one lane per edge will be restricted to %.
id: Hanya satu lajur per tepi yang akan dibatasi untuk %.

en: Set vclass to % for selected lanes
id: Tetapkan vclass ke % untuk lajur yang dipilih

en: All lanes own already another lane in the same edge with a restriction for %
id: Semua lajur sudah memiliki lajur lain dalam tepi yang sama dengan pembatasan untuk %

en: % lanes will be restricted to %. Continue?
id: % lajur akan dibatasi ke %. Lanjutkan?

en: restrict lane to
id: Batasi lajur ke

en: Add vclass % to selected lanes
id: Tambah vclass % ke lajur yang dipilih

en: All lanes own already another lane in the same edge with a restriction to %.
id: Semua lajur sudah memiliki lajur lain dalam tepi yang sama dengan pembatasan ke %.

en: % restrictions to % will be added. Continue?
id: % pembatasan ke % akan ditambahkan. Lanjutkan?

en: add restrictions for
id: tambah pembatasan untuk

en: add vclass for
id: tambah vclass untuk

en: Remove vclass % from selected lanes
id: Hapus vclass % dari lajur yang dipilih

en: The selected lanes and edges don't have a restriction to %.
id: Lajur dan tepi yang dipilih tidak memiliki pembatasan ke %.

en: % restrictions to % will be removed. Continue?
id: % pembatasan ke % akan dihapus. Lanjutkan?

en: Remove vclass for
id: Hapus vclass untuk

en: Cannot delete in this mode
id: Tidak dapat menghapus dalam mode ini

en: delete network inspected elements
id: hapus elemen yang diinspeksi jaringan

en: delete network selection
id: hapus seleksi jaringan

en: delete demand inspected elements
id: hapus elemen yang diinspeksi permintaan

en: delete demand selection
id: hapus seleksi permintaan

en: delete data inspected elements
id: hapus elemen yang diinspeksi data

en: delete data selection
id: hapus seleksi data

en: Reverse selected edges
id: Balik tepi yang dipilih

en: Reverse edge
id: Balik tepi

en: Add Reverse edge for selected edges
id: Tambah tepi terbalik untuk tepi yang dipilih

en: Add reverse edge
id: Tambah tepi terbalik

en: Add Reverse disconnected edge for selected edges
id: Tambah tepi terbalik terputus untuk tepi yang dipilih

en: Add reverse disconnected edge
id: Tambah tepi terbalik terputus

en: reset geometry points
id: atur ulang titik geometri

en: straighten selected edges
id: luruskan tepi yang dipilih

en: straighten edge
id: luruskan tepi

en: smooth selected edges
id: haluskan tepi yang dipilih

en: smooth edge
id: haluskan tepi

en: straighten elevation of selected edges
id: luruskan ketinggian tepi yang dipilih

en: straighten edge elevation
id: luruskan ketinggian tepi

en: smooth elevation of selected edges
id: haluskan ketinggian tepi yang dipilih

en: smooth edge elevation
id: haluskan ketinggian tepi

en: reset edge lengths
id: atur ulang panjang tepi

en: copy edge template
id: salin templat tepi

en: simplify shapes
id: sederhanakan bentuk

en: close polygon shapes
id: tutup bentuk poligon

en: open polygon shapes
id: buka bentuk poligon

en: select within polygon boundary
id: pilih dalam batas poligon

en: triangulate polygon
id: triangulasi poligon

en: simplify edited shape
id: sederhanakan bentuk yang diedit

en: straighten edited shape
id: luruskan bentuk yang diedit

en: attach POI into lane
id: lampirkan POI ke lajur

en: release POI from lane
id: lepaskan POI dari lajur

en: transform to POI
id: ubah menjadi POI

en: transform to POI GEO
id: ubah menjadi POI GEO

en: reverse % '%'
id: balik % '%'

en: add reverse '%'
id: tambah terbalik '%'

en: change edge Geometry Point position
id: ubah posisi Titik Geometri tepi

en: change polygon Geometry Point position
id: ubah posisi Titik Geometri poligon

en: change TAZ Geometry Point position
id: ubah posisi Titik Geometri TAZ

en: reset end points of selected edges
id: atur ulang titik akhir tepi yang dipilih

en: reset end points of edge '
id: atur ulang titik akhir tepi '

en: duplicate selected lanes
id: duplikat lajur yang dipilih

en: reset custom lane shapes
id: atur ulang bentuk lajur kustom

en: reset custom lane shape
id: atur ulang bentuk lajur kustom

en: reset opposite lanes
id: atur ulang lajur berlawanan

en: reset opposite lane
id: atur ulang lajur berlawanan

en: select lane reachability
id: pilih keterjangkauan lajur

en: reset edge endpoints
id: atur ulang titik akhir tepi

en: Grid is still active, press ctrl+g to deactivate
id: Kisi masih aktif, tekan ctrl+g untuk menonaktifkan

en: reset custom junction shapes
id: atur ulang bentuk persimpangan kustom

en: reset custom junction shape
id: atur ulang bentuk persimpangan kustom

en: clear connections of selected junctions
id: hapus koneksi persimpangan yang dipilih

en: reset connections of selected junctions
id: atur ulang koneksi persimpangan yang dipilih

en: add TLS in multiple junctions
id: tambah TLS di beberapa persimpangan

en: moving selection
id: memindahkan seleksi

en: Selection width:
id: Lebar seleksi:

en:  height:
id:  tinggi:

en: selection using rectangle
id: seleksi menggunakan persegi panjang

en: Invalid windows size-format: %for option 'window-size'
id: Format ukuran jendela tidak valid: % untuk opsi 'window-size'

en: Save Netedit Config. (Ctrl+Shift+E)
id: Simpan Konfigurasi Netedit. (Ctrl+Shift+E)

en: Save Sumo Config. (Ctrl+Shift+S)
id: Simpan Konfigurasi Sumo. (Ctrl+Shift+S)

en: Save network
id: Simpan jaringan

en: Save network. (Ctrl+S)
id: Simpan jaringan. (Ctrl+S)

en: Save individual files
id: Simpan file individual

en: Save individual files.
id: Simpan file individual.

en: Save additional elements
id: Simpan elemen tambahan

en: Save additional elements. (Ctrl+Shift+A)
id: Simpan elemen tambahan. (Ctrl+Shift+A)

en: Save demand elements
id: Simpan elemen permintaan

en: Save demand elements. (Ctrl+Shift+D)
id: Simpan elemen permintaan. (Ctrl+Shift+D)

en: Save data elements
id: Simpan elemen data

en: Save data elements. (Ctrl+Shift+B)
id: Simpan elemen data. (Ctrl+Shift+B)

en: Save mean data elements
id: Simpan elemen mean data

en: Save mean data elements. (Ctrl+Shift+M)
id: Simpan elemen mean data. (Ctrl+Shift+M)

en: Switch between seconds and HH:MM:SS
id: Beralih antara detik dan HH:MM:SS

en: Network
id: Jaringan

en: Edit network elements
id: Edit elemen jaringan

en: Set mode for editing network elements. (F2)
id: Atur mode untuk mengedit elemen jaringan. (F2)

en: Demand
id: Permintaan

en: Edit traffic demand elements
id: Edit elemen permintaan lalu lintas

en: Set mode for editing traffic demand. (F3)
id: Atur mode untuk mengedit permintaan lalu lintas. (F3)

en: Edit data elements
id: Edit elemen data

en: Set mode for editing data demand. (F4)
id: Atur mode untuk mengedit permintaan data. (F4)

en: Change netedit view
id: Ubah tampilan netedit

en: Change netedit view.
id: Ubah tampilan netedit.

en: Set default view
id: Atur tampilan default

en: Set default view.
id: Atur tampilan default.

en: Set JuPedSim view
id: Atur tampilan JuPedSim

en: Set JuPedSim view.
id: Atur tampilan JuPedSim.

en: Mode already selected
id: Mode sudah dipilih

en: Network mode already selected
id: Mode jaringan sudah dipilih

en: Save modifications in TLS before change mode
id: Simpan modifikasi dalam TLS sebelum mengubah mode

en: Demand mode already selected
id: Mode permintaan sudah dipilih

en: Data mode already selected
id: Mode data sudah dipilih

en: Show grid and restrict movement to the grid - define grid size in visualization options. (Ctrl+G)
id: Tampilkan kisi dan batasi pergerakan ke kisi - tentukan ukuran kisi di opsi visualisasi. (Ctrl+G)

en: Toggle hiding junction shape. (Ctrl+J)
id: Beralih sembunyikan bentuk persimpangan. (Ctrl+J)

en: Draw vehicles spread in lane or depart position
id: Gambar kendaraan menyebar di lajur atau posisi keberangkatan

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position.
id: Gambar kendaraan menyebar di lajur atau di posisi keberangkatan.

en: Toggle show demand elements.
id: Beralih tampilkan elemen permintaan.

en: Clicks target lanes
id: Klik menargetkan lajur

en: Toggle whether clicking should inspect/select/delete lanes instead of edges.
id: Beralih apakah klik harus menginspeksi/memilih/menghapus lajur alih-alih tepi.

en: Toggle show connections over junctions.
id: Beralih tampilkan koneksi di persimpangan.

en: Toggle hide connections.
id: Beralih sembunyikan koneksi.

en: Show additional sub-elements
id: Tampilkan sub-elemen tambahan

en: Toggle show additional sub-elements.
id: Beralih tampilkan sub-elemen tambahan.

en: Toggle show TAZ elements.
id: Beralih tampilkan elemen TAZ.

en: Automatic select junctions
id: Pilih persimpangan secara otomatis

en: Toggle whether selecting multiple edges should automatically select their junctions.
id: Beralih apakah memilih beberapa tepi harus secara otomatis memilih persimpangannya.

en: Apply state to all phases
id: Terapkan status ke semua fase

en: Toggle whether clicking should apply state changes to all phases of the current TLS plan.
id: Beralih apakah klik harus menerapkan perubahan status ke semua fase rencana TLS saat ini.

en: Automatic merging junction
id: Penggabungan persimpangan otomatis

en: Toggle ask for confirmation before merging junction.
id: Beralih meminta konfirmasi sebelum menggabungkan persimpangan.

en: Edge chain mode
id: Mode rantai tepi

en: Create consecutive edges with a single click (hit ESC to cancel chain).
id: Buat tepi berurutan dengan satu klik (tekan ESC untuk membatalkan rantai).

en: Edge opposite direction
id: Tepi arah berlawanan

en: Automatically create an edge in the opposite direction.
id: Secara otomatis membuat tepi di arah berlawanan.

en: Move elevation
id: Pindahkan ketinggian

en: Apply mouse movement to elevation instead of x,y position.
id: Terapkan gerakan mouse ke ketinggian alih-alih posisi x,y.

en: Show bubbles
id: Tampilkan gelembung

en: Toggle show bubbles over junctions shapes.
id: Beralih tampilkan gelembung di atas bentuk persimpangan.

en: Toggle show shapes (Polygons and POIs).
id: Beralih tampilkan bentuk (Poligon dan POI).

en: Toggle show all trips (requires updated demand - F5).
id: Beralih tampilkan semua perjalanan (memerlukan permintaan yang diperbarui - F5).

en: Toggle show all person plans.
id: Beralih tampilkan semua rencana orang.

en: Toggle lock selected person.
id: Beralih kunci orang yang dipilih.

en: Show all containers plans
id: Tampilkan semua rencana kontainer

en: Toggle show all container plans.
id: Beralih tampilkan semua rencana kontainer.

en: Toggle lock selected container.
id: Beralih kunci kontainer yang dipilih.

en: Toggle show non-inspected demand elements.
id: Beralih tampilkan elemen permintaan yang tidak diinspeksi.

en: Toggle show number of overlapped routes.
id: Beralih tampilkan jumlah rute yang tumpang tindih.

en: Toggle show additionals.
id: Beralih tampilkan elemen tambahan.

en: Draw TAZREL drawing mode
id: Mode penggambaran TAZREL

en: Toggle draw TAZREL drawing mode.
id: Beralih mode penggambaran TAZREL.

en: Toggle draw TAZ fill
id: Beralih gambar pengisian TAZ

en: Toggle draw TAZRel only from
id: Beralih gambar TAZRel hanya dari

en: Toggle draw TAZRel only to
id: Beralih gambar TAZRel hanya ke

en: Data type
id: Tipe data

en: Data sets
id: Kumpulan data

en: Inspect mode
id: Mode inspeksi

en: Mode to inspect elements and change their attributes. (I)
id: Mode untuk menginspeksi elemen dan mengubah atributnya. (I)

en: Delete mode
id: Mode hapus

en: Mode for deleting elements. (D)
id: Mode untuk menghapus elemen. (D)

en: Select mode
id: Mode pilih

en: Mode for selecting elements. (S)
id: Mode untuk memilih elemen. (S)

en: Move mode
id: Mode pindah

en: Mode for moving elements. (M)
id: Mode untuk memindahkan elemen. (M)

en: Edge mode
id: Mode tepi

en: Mode for creating junctions and edges. (E)
id: Mode untuk membuat persimpangan dan tepi. (E)

en: Traffic light mode
id: Mode lampu lalu lintas

en: Mode for editing traffic lights over junctions. (T)
id: Mode untuk mengedit lampu lalu lintas di persimpangan. (T)

en: Connection mode
id: Mode koneksi

en: Mode for editing connections between lanes. (C)
id: Mode untuk mengedit koneksi antar lajur. (C)

en: Prohibition mode
id: Mode larangan

en: Mode for editing connection prohibitions. (H)
id: Mode untuk mengedit larangan koneksi. (H)

en: Crossing mode
id: Mode penyeberangan

en: Mode for creating crossings between edges. (R)
id: Mode untuk membuat penyeberangan antar tepi. (R)

en: Additional mode
id: Mode tambahan

en: Mode for creating additional elements. (A)
id: Mode untuk membuat elemen tambahan. (A)

en: Wire mode
id: Mode kabel

en: Mode for editing overhead wires. (W)
id: Mode untuk mengedit kabel overhead. (W)

en: TAZ mode
id: Mode TAZ

en: Mode for creating Traffic Assignment Zones. (Z)
id: Mode untuk membuat Zona Penugasan Lalu Lintas. (Z)

en: Polygon mode
id: Mode poligon

en: Mode for creating polygons and POIs. (P)
id: Mode untuk membuat poligon dan POI. (P)

en: Decal mode
id: Mode dekal

en: Mode for editing decals. (U)
id: Mode untuk mengedit dekal. (U)

en: Route mode
id: Mode rute

en: Mode for creating routes. (R)
id: Mode untuk membuat rute. (R)

en: Route distribution mode
id: Mode distribusi rute

en: Mode for creating and editing rout distributions. (W)
id: Mode untuk membuat dan mengedit distribusi rute. (W)

en: Vehicle mode
id: Mode kendaraan

en: Mode for creating vehicles. (V)
id: Mode untuk membuat kendaraan. (V)

en: Type mode
id: Mode tipe

en: Mode for creating types (of vehicles, persons and containers). (T)
id: Mode untuk membuat tipe (kendaraan, orang, dan kontainer). (T)

en: Type distribution mode
id: Mode distribusi tipe

en: Mode for creating and editing type distribution. (U)
id: Mode untuk membuat dan mengedit distribusi tipe. (U)

en: Stop mode
id: Mode halte

en: Mode for creating stops. (A)
id: Mode untuk membuat halte. (A)

en: Person mode
id: Mode orang

en: Mode for creating persons. (P)
id: Mode untuk membuat orang. (P)

en: Person plan mode
id: Mode rencana orang

en: Mode for creating person plans. (L)
id: Mode untuk membuat rencana orang. (L)

en: Container mode
id: Mode kontainer

en: Mode for creating containers. (C)
id: Mode untuk membuat kontainer. (C)

en: Container plan mode
id: Mode rencana kontainer

en: Mode for creating container plans. (H)
id: Mode untuk membuat rencana kontainer. (H)

en: Edge data mode
id: Mode data tepi

en: Mode for creating edge datas. (E)
id: Mode untuk membuat data tepi. (E)

en: Edge relation data mode
id: Mode data relasi tepi

en: Mode for creating edge relation datas. (R)
id: Mode untuk membuat data relasi tepi. (R)

en: TAZ relation data mode
id: Mode data relasi TAZ

en: Mode for creating TAZ relation datas. (Z)
id: Mode untuk membuat data relasi TAZ. (Z)

en: MeanData mode
id: Mode MeanData

en: Mode for MeanData elements. (M)
id: Mode untuk elemen MeanData. (M)

en: Undo the last change. (Ctrl+Z)
id: Batalkan perubahan terakhir. (Ctrl+Z)

en: Redo the last change. (Ctrl+Y)
id: Ulangi perubahan terakhir. (Ctrl+Y)

en: Compute path manager
id: Hitung manajer jalur

en: Compute path manager.
id: Hitung manajer jalur.

en: WalkingArea Chooser
id: Pemilih Area Pejalan Kaki

en: Route Chooser
id: Pemilih Rute

en: Stop Chooser
id: Pemilih Halte

en: TLS Chooser
id: Pemilih TLS

en: Additional Chooser
id: Pemilih Tambahan

en: Poly Chooser
id: Pemilih Poli

en: Undo create
id: Batalkan buat

en: Undo delete
id: Batalkan hapus

en: Redo create
id: Ulangi buat

en: Redo delete
id: Ulangi hapus

en: change '%' attribute in % '%' to '%'
id: ubah atribut '%' dalam % '%' menjadi '%'

en: Undo change
id: Batalkan ubah

en: Redo change
id: Ulangi ubah

en: Undo moving up
id: Batalkan pindah ke atas

en: Undo moving down
id: Batalkan pindah ke bawah

en: Invalid operation
id: Operasi tidak valid

en: Redo moving front
id: Ulangi pindah ke depan

en: Redo moving back
id: Ulangi pindah ke belakang

en: Redo create connection '
id: Ulangi buat koneksi '

en: Redo delete connection '
id: Ulangi hapus koneksi '

en: Undo create crossing
id: Batalkan buat penyeberangan

en: Undo delete crossing
id: Batalkan hapus penyeberangan

en: Redo create crossing
id: Ulangi buat penyeberangan

en: Redo delete crossing
id: Ulangi hapus penyeberangan

en: Undo create edge '
id: Batalkan buat tepi '

en: Undo delete edge '
id: Batalkan hapus tepi '

en: Redo create edge '
id: Ulangi buat tepi '

en: Redo delete edge '
id: Ulangi hapus tepi '

en: Undo create edgeType '
id: Batalkan buat edgeType '

en: Undo delete edgeType '
id: Batalkan hapus edgeType '

en: Redo create edgeType '
id: Ulangi buat edgeType '

en: Redo delete edgeType '
id: Ulangi hapus edgeType '

en: Undo create junction '
id: Batalkan buat persimpangan '

en: Undo delete junction '
id: Batalkan hapus persimpangan '

en: Redo create junction '
id: Ulangi buat persimpangan '

en: Redo delete junction '
id: Ulangi hapus persimpangan '

en: Undo create lane '
id: Batalkan buat lajur '

en: Undo delete lane '
id: Batalkan hapus lajur '

en: Redo create lane '
id: Ulangi buat lajur '

en: Redo delete lane '
id: Ulangi hapus lajur '

en: Register joined junctions '%'
id: Daftarkan persimpangan yang digabungkan '%'

en: Undo register joined junctions
id: Batalkan daftarkan persimpangan yang digabungkan

en: Redo register joined junctions
id: Ulangi daftarkan persimpangan yang digabungkan

en: Undo create TLS '
id: Batalkan buat TLS '

en: Undo delete TLS '
id: Batalkan hapus TLS '

en: Redo create TLS '
id: Ulangi buat TLS '

en: Redo delete TLS '
id: Ulangi hapus TLS '

en: Undo toggle % attribute in '%'
id: Batalkan beralih atribut % dalam '%'

en: Redo toggle % attribute in '%'
id: Ulangi beralih atribut % dalam '%'

en: Invalid Junction
id: Persimpangan Tidak Valid

en: Invalid number of TLSs
id: Jumlah TLS tidak valid

en: About Eclipse SUMO netedit
id: Tentang Eclipse SUMO netedit

en: Network editor for Eclipse SUMO, the Simulation of Urban MObility
id: Editor jaringan untuk Eclipse SUMO, Simulasi Mobilitas Perkotaan

en: Graphical editor for road networks and infrastructure.
id: Editor grafis untuk jaringan jalan dan infrastruktur.

en: Edit color
id: Edit warna

en: Critical error
id: Kesalahan kritis

en: Netedit found an internal critical error and will be closed:
id: Netedit menemukan kesalahan kritis internal dan akan ditutup:

en: ErrorTrace:
id: JejakKesalahan:

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Cancel
id: Batal

en: Don't Save
id: Jangan Simpan

en: Accept
id: Terima

en: Reset
id: Atur Ulang

en: Reset changes
id: Atur ulang perubahan

en: Advanced
id: Lanjutan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Rerun
id: Jalankan Ulang

en: Rerun tool
id: Jalankan ulang alat

en: Back
id: Kembali

en: Back to tool dialog
id: Kembali ke dialog alat

en: Copy
id: Salin

en: Copy error trace to clipboard
id: Salin jejak kesalahan ke clipboard

en: Report
id: Laporkan

en: Report bug to github
id: Laporkan bug ke github

en: Custom Geometry Point
id: Titik Geometri Kustom

en: close accepting changes
id: tutup dengan menerima perubahan

en: close discarding changes
id: tutup dengan membuang perubahan

en: reset to previous values
id: atur ulang ke nilai sebelumnya

en: Attributes of %
id: Atribut dari %

en: Attribute
id: Atribut

en: Category
id: Kategori

en: Description
id: Deskripsi

en: Definition
id: Definisi

en: Operations
id: Operasi

en: Sort
id: Urutkan

en: Clear
id: Hapus

en: Help
id: Bantuan

en: Open Parameter Template
id: Buka Templat Parameter

en: Loading of Parameters From % failed.
id: Pemuatan Parameter Dari % gagal.

en: Loaded % Parameters.
id: % Parameter berhasil dimuat.

en: Save Parameter Template file
id: Simpan file Templat Parameter

en: - Parameters are defined by a Key and a Value.
id: - Parameter didefinisikan oleh Kunci dan Nilai.

en: - In Netedit can be defined using format key1=parameter1|key2=parameter2|...
id: - Dalam Netedit dapat didefinisikan menggunakan format kunci1=parameter1|kunci2=parameter2|...

en: - Duplicated and empty Keys aren't valid.
id: - Kunci yang duplikat dan kosong tidak valid.

en: - Whitespace and certain characters aren't allowed (@$%^&/|\....)
id: - Spasi dan karakter tertentu tidak diizinkan (@$%^/|\....)

en: Parameters Help
id: Bantuan Parameter

en: Key of Parameter not defined
id: Kunci Parameter tidak ditentukan

en: Value of Parameter not defined
id: Nilai Parameter tidak ditentukan

en: Key of Parameter cannot be empty
id: Kunci Parameter tidak boleh kosong

en: Key '%' of Parameter contains invalid characters
id: Kunci '%' dari Parameter mengandung karakter tidak valid

en: Key '%' already exist
id: Kunci '%' sudah ada

en: Edit parameters
id: Edit parameter

en: Empty Parameter key
id: Kunci Parameter kosong

en: Parameters with empty keys aren't allowed
id: Parameter dengan kunci kosong tidak diizinkan

en: Invalid Parameter key
id: Kunci Parameter tidak valid

en: There are keys with invalid characters
id: Ada kunci dengan karakter tidak valid

en: Duplicated Parameters
id: Parameter Duplikat

en: Parameters with the same key aren't allowed
id: Parameter dengan kunci yang sama tidak diizinkan

en: Parameters
id: Parameter

en: Save %
id: Simpan %

en: You have unsaved %.
id: Anda memiliki % yang belum disimpan.

en: Do you wish to close and discard all changes?
id: Apakah Anda ingin menutup dan membuang semua perubahan?

en: Apply to all unsaved elements
id: Terapkan ke semua elemen yang belum disimpan

en: Undo/Redo history
id: Riwayat Batalkan/Ulangi

en: Edit vClasses of attribute '%'
id: Edit vClass dari atribut '%'

en: Selection options
id: Opsi seleksi

en: Allow all vehicles
id: Izinkan semua kendaraan

en: Allow only road vehicles
id: Izinkan hanya kendaraan jalan raya

en: Allow only rail vehicles
id: Izinkan hanya kendaraan rel

en: Disallow all vehicles
id: Larang semua kendaraan

en: Select vClasses
id: Pilih vClass

en: Default vehicle class
id: Kelas kendaraan default

en: A passenger car assigned for private use
id: Mobil penumpang yang diperuntukkan bagi penggunaan pribadi

en: Vehicle for hire with a driver
id: Kendaraan sewaan dengan pengemudi

en: Urban line traffic
id: Lalu lintas jalur perkotaan

en: Overland transport
id: Transportasi antarkota

en: Vehicles specialized in delivering goods
id: Kendaraan yang dikhususkan untuk mengantarkan barang

en: Vehicle designed to transport cargo
id: Kendaraan yang dirancang untuk mengangkut muatan

en: Truck with trailer
id: Truk dengan trailer

en: Vehicle designated to respond to an emergency
id: Kendaraan yang ditugaskan untuk merespons keadaan darurat

en: Two- or three-wheeled motor vehicle
id: Kendaraan bermotor roda dua atau tiga

en: Motorcycle not allowed in motorways
id: Sepeda motor yang tidak diizinkan di jalan tol

en: Human-powered, pedal-driven vehicle
id: Kendaraan yang digerakkan oleh tenaga manusia dan pedal

en: An electric scooter or a kick scooter
id: Skuter listrik atau skuter tendang

en: Person traveling on foot
id: Orang yang bepergian dengan berjalan kaki

en: A mobility impaired person
id: Orang dengan gangguan mobilitas

en: Rail vehicle which runs on tracks
id: Kendaraan rel yang berjalan di atas rel

en: Rail electric vehicle
id: Kendaraan listrik rel

en: High-speed rail vehicle
id: Kendaraan rel berkecepatan tinggi

en: Heavier than tram
id: Lebih berat dari trem

en: Heavy rail vehicle
id: Kendaraan rel berat

en: A conveyance suspended on a cable
id: Alat angkut yang digantung pada kabel

en: A railway that mostly runs underground
id: Kereta api yang sebagian besar beroperasi di bawah tanah

en: Future electric mobility vehicles
id: Kendaraan mobilitas listrik masa depan

en: Vehicle designed for military forces
id: Kendaraan yang dirancang untuk angkatan bersenjata

en: Basic class for navigating waterway
id: Kelas dasar untuk navigasi jalur air

en: Vehicle of a governmental security agency
id: Kendaraan lembaga keamanan pemerintah

en: A civilian security armored car used by VIPs
id: Mobil lapis baja keamanan sipil yang digunakan oleh VIP

en: High-Occupancy Vehicle (two or more passengers)
id: Kendaraan Berpenumpang Banyak (dua penumpang atau lebih)

en: A transport container
id: Kontainer transportasi

en: An airplane
id: Pesawat terbang

en: A small unmanned robot
id: Robot kecil tak berawak

en: Reserved for user-defined semantics
id: Dicadangkan untuk semantik yang ditentukan pengguna

en: Overwrite % '%'
id: Timpa % '%'

en: There is already a % '%'. Overwrite?
id: Sudah ada % '%'. Timpa?

en: Apply this solution to all conflicted elements
id: Terapkan solusi ini ke semua elemen yang berkonflik

en: Open dialog for editing vClasses
id: Buka dialog untuk mengedit vClass

en: Open dialog for editing color
id: Buka dialog untuk mengedit warna

en: true
id: benar

en: false
id: salah

en: Error updating % '%'
id: Kesalahan memperbarui % '%'

en: % '%' cannot be updated because
id: % '%' tidak dapat diperbarui karena

en: there are invalid %s.
id: ada % yang tidak valid.

en: No routes in net
id: Tidak ada rute dalam jaringan

en: Add % reference
id: Tambah referensi %

en: add % in '%'
id: tambah % dalam '%'

en: Rerouter intervals of % '%' cannot be saved
id: Interval perute ulang dari % '%' tidak dapat disimpan

en: . There are overlapping intervals.
id: . Ada interval yang tumpang tindih.

en: Error updating % of % '%'
id: Kesalahan memperbarui % dari % '%'

en: % of % '%' cannot be updated because
id: % dari % '%' tidak dapat diperbarui karena

en: at least one % must be defined.
id: setidaknya satu % harus ditentukan.

en: No edges in net
id: Tidak ada tepi dalam jaringan

en: No lanes in net
id: Tidak ada lajur dalam jaringan

en: Rerouter has more than one edge
id: Perute ulang memiliki lebih dari satu tepi

en: No parkingAreas in net
id: Tidak ada area parkir dalam jaringan

en: change % values
id: ubah nilai %

en: VariableSpeedSign steps of % '%' cannot be saved
id: Langkah TandaKecepatanVariabel dari % '%' tidak dapat disimpan

en: Steps has to be sorted.
id: Langkah-langkah harus diurutkan.

en: Invalid row type
id: Tipe baris tidak valid

en: Open Image
id: Buka Gambar

en: Open OSG File
id: Buka File OSG

en: Error editing %
id: Kesalahan mengedit %

en: The % cannot be updated because attribute % is invalid.
id: % tidak dapat diperbarui karena atribut % tidak valid.

en: Save % as
id: Simpan % sebagai

en: Open %
id: Buka %

en: Visited Directories
id: Direktori yang Dikunjungi

en: Directory:
id: Direktori:

en: File Name:
id: Nama File:

en: Copy File
id: Salin File

en: Select destination file
id: Pilih file tujuan

en: Error copying file
id: Kesalahan menyalin file

en: Unable to copy file: %
id: Tidak dapat menyalin file: %

en: The source and destination files are the same
id: File sumber dan tujuan adalah file yang sama

en: Overwrite file
id: Timpa file

en: The destination file: %
id: File tujuan: %

en: already exist. Overwrite?
id: sudah ada. Timpa?

en: Check destination file permissions
id: Periksa izin file tujuan

en: Move File
id: Pindahkan File

en: Error moving file
id: Kesalahan memindahkan file

en: Unable to move file:
    %
id: Tidak dapat memindahkan file:
    %

en: Deleting file
id: Menghapus file

en: Are you sure you want to delete the file:
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus file:

en: Error deleting file
id: Kesalahan menghapus file

en: Unable to delete file: %
id: Tidak dapat menghapus file: %

en: Check file permissions
id: Periksa izin file

en: Up one level
id: Naik satu level

en: Home directory
id: Direktori beranda

en: Work directory
id: Direktori kerja

en: Config directory
id: Direktori konfigurasi

en: Select all
id: Pilih semua

en: Sort by
id: Urutkan berdasarkan

en: Name
id: Nama

en: Size
id: Ukuran

en: User
id: Pengguna

en: Group
id: Grup

en: Reverse
id: Balik urutan

en: Ignore case
id: Abaikan huruf besar/kecil

en: View
id: Tampilan

en: Small icons
id: Ikon kecil

en: Big icons
id: Ikon besar

en: Details
id: Detail

en: Rows
id: Baris

en: Columns
id: Kolom

en: Hidden files
id: File tersembunyi

en: Preview images
id: Pratinjau gambar

en: Normal images
id: Gambar normal

en: Medium images
id: Gambar sedang

en: Giant images
id: Gambar raksasa

en: Bookmarks
id: Penanda

en: Set bookmark
id: Tetapkan penanda

en: Clear bookmarks
id: Hapus penanda

en: New directory...
id: Direktori baru...

en: Copy...
id: Salin...

en: Move...
id: Pindahkan...

en: Delete...
id: Hapus...

en: The selected file: %
id: File yang dipilih: %

en: File doesn't exist
id: File tidak ada

en: The selected file '%'
id: File yang dipilih '%'

en: doesn't exist
id: tidak ada

en: Create New Directory
id: Buat Direktori Baru

en: Create new directory with name:
id: Buat direktori baru dengan nama:

en: Directory already Exists
id: Direktori Sudah Ada

en: The new directory:
    %
id: Direktori baru:
    %

en: already exists
id: sudah ada

en: Cannot create directory
id: Tidak dapat membuat direktori

en: Cannot create directory:
    %
id: Tidak dapat membuat direktori:
    %

en: Check folder permissions
id: Periksa izin folder

en: Bookmark current directory.
id: Tandai direktori saat ini sebagai penanda.

en: Clear bookmarks.
id: Hapus penanda.

en: Go up one directory
id: Naik satu direktori

en: Go to home directory
id: Pergi ke direktori beranda

en: Go to work directory
id: Pergi ke direktori kerja

en: Go to netedit config directory
id: Pergi ke direktori konfigurasi netedit

en: Go to sumo config directory
id: Pergi ke direktori konfigurasi sumo

en: Create new directory
id: Buat direktori baru

en: Display directory with small icons
id: Tampilkan direktori dengan ikon kecil

en: Display directory with big icons
id: Tampilkan direktori dengan ikon besar

en: Display detailed directory listing
id: Tampilkan daftar direktori terperinci

en: Toggle show hidden files and directories
id: Beralih tampilkan file dan direktori tersembunyi

en: Select a solution for StoppingPlaces and E2 detectors
id: Pilih solusi untuk TempatPemberhentian dan detektor E2

en: Activate friendlyPos and save
id: Aktifkan friendlyPos dan simpan

en: Friendly pos parameter will be activated in all stopping places and E2 detectors
id: Parameter friendly pos akan diaktifkan di semua tempat pemberhentian dan detektor E2

en: Save invalid positions
id: Simpan posisi tidak valid

en: Save stopping places and E2 detectors with invalid positions
id: Simpan tempat pemberhentian dan detektor E2 dengan posisi tidak valid

en: Fix positions and save
id: Perbaiki posisi dan simpan

en: Position of stopping places and E2 detectors will be fixed
id: Posisi tempat pemberhentian dan detektor E2 akan diperbaiki

en: Select invalid additionals
id: Pilih elemen tambahan yang tidak valid

en: Cancel saving of additionals and select invalid stopping places and E2 detectors
id: Batalkan penyimpanan elemen tambahan dan pilih tempat pemberhentian dan detektor E2 yang tidak valid

en: change % of invalid additionals
id: ubah % elemen tambahan yang tidak valid

en: fix positions of invalid additionals
id: perbaiki posisi elemen tambahan yang tidak valid

en: select invalid additionals
id: pilih elemen tambahan yang tidak valid

en: Select a solution for Multilane E2 detectors
id: Pilih solusi untuk detektor E2 Multi-Lajur

en: Build connections between lanes
id: Bangun koneksi antar lajur

en: New connections will be created between non-connected lanes
id: Koneksi baru akan dibuat antara lajur yang tidak terhubung

en: Remove invalid E2 detectors
id: Hapus detektor E2 yang tidak valid

en: Remove Multilane E2 Detectors with non-connected lanes
id: Hapus Detektor E2 Multi-Lajur dengan lajur yang tidak terhubung

en: fix multilane additionals problems
id: perbaiki masalah elemen tambahan multi-lajur

en: Fix additional problems
id: Perbaiki masalah elemen tambahan

en: Routes
id: Rute

en: Remove invalid routes
id: Hapus rute yang tidak valid

en: Remove invalid routes and save
id: Hapus rute yang tidak valid dan simpan

en: Save invalid routes
id: Simpan rute yang tidak valid

en: Select invalid routes
id: Pilih rute yang tidak valid

en: Select invalid routes and stop saving
id: Pilih rute yang tidak valid dan hentikan penyimpanan

en: Remove stops out of route
id: Hapus halte di luar rute

en: delete invalid routes
id: hapus rute yang tidak valid

en: select invalid routes
id: pilih rute yang tidak valid

en: delete invalid stops
id: hapus halte yang tidak valid

en: Remove invalid vehicles
id: Hapus kendaraan yang tidak valid

en: Remove invalid vehicles and save
id: Hapus kendaraan yang tidak valid dan simpan

en: Save invalid vehicles
id: Simpan kendaraan yang tidak valid

en: Select invalid vehicles
id: Pilih kendaraan yang tidak valid

en: Select invalid vehicles and stop saving
id: Pilih kendaraan yang tidak valid dan hentikan penyimpanan

en: Remove stops out of vehicle's route
id: Hapus halte di luar rute kendaraan

en: delete invalid vehicles
id: hapus kendaraan yang tidak valid

en: Stop positions
id: Posisi halte

en: Activate friendlyPos
id: Aktifkan friendlyPos

en: Save invalid stops
id: Simpan halte yang tidak valid

en: Save elements with invalid positions
id: Simpan elemen dengan posisi tidak valid

en: Select conflicted stops
id: Pilih halte yang berkonflik

en: Select conflicted stops and abort saving
id: Pilih halte yang berkonflik dan batalkan penyimpanan

en: Fix stop positions and save
id: Perbaiki posisi halte dan simpan

en: change % of invalid stops
id: ubah % halte yang tidak valid

en: fix positions of invalid stops
id: perbaiki posisi halte yang tidak valid

en: select invalid stops
id: pilih halte yang tidak valid

en: Person/container plans
id: Rencana orang/kontainer

en: Remove invalid plans
id: Hapus rencana yang tidak valid

en: Save invalid plans
id: Simpan rencana yang tidak valid

en: Select conflicted plans
id: Pilih rencana yang berkonflik

en: Select conflicted plans and abort saving
id: Pilih rencana yang berkonflik dan batalkan penyimpanan

en: delete invalid person plans
id: hapus rencana orang yang tidak valid

en: select invalid person plans
id: pilih rencana orang yang tidak valid

en: Fix demand elements problems
id: Perbaiki masalah elemen permintaan

en: Conflict
id: Konflik

en: Save list of conflicted items
id: Simpan daftar item yang berkonflik

en: Saving successfully
id: Penyimpanan berhasil

en: List of conflicted items was successfully saved
id: Daftar item yang berkonflik berhasil disimpan

en: Saving list of conflicted items failed
id: Penyimpanan daftar item yang berkonflik gagal

en: Remove invalid edges
id: Hapus tepi yang tidak valid

en: Save invalid edges
id: Simpan tepi yang tidak valid

en: Select invalid edges
id: Pilih tepi yang tidak valid

en: Select invalid edges and abort saving
id: Pilih tepi yang tidak valid dan batalkan penyimpanan

en: delete invalid edges
id: hapus tepi yang tidak valid

en: select invalid edges
id: pilih tepi yang tidak valid

en: Remove invalid crossings
id: Hapus penyeberangan yang tidak valid

en: Save invalid crossings
id: Simpan penyeberangan yang tidak valid

en: Select invalid crossing
id: Pilih penyeberangan yang tidak valid

en: Select invalid crossing and abort saving
id: Pilih penyeberangan yang tidak valid dan batalkan penyimpanan

en: delete invalid crossings
id: hapus penyeberangan yang tidak valid

en: select invalid crossings
id: pilih penyeberangan yang tidak valid

en: Fix network elements problems
id: Perbaiki masalah elemen jaringan

en: Edit netedit options
id: Edit opsi netedit

en: Run netgenerate with advanced options
id: Jalankan netgenerate dengan opsi lanjutan

en: Toggle Menu Tooltips
id: Beralih Tooltip Menu

en: Toggles whether tooltips in the menu shall be shown.
id: Beralih apakah tooltip dalam menu akan ditampilkan.

en: Save options
id: Simpan opsi

en: Save configuration file
id: Simpan file konfigurasi

en: Load options
id: Muat opsi

en: Load configuration file
id: Muat file konfigurasi

en: Default options
id: Opsi default

en: Reset all options to default
id: Atur ulang semua opsi ke default

en: Topics
id: Topik

en: Search
id: Cari

en: Include description in search
id: Sertakan deskripsi dalam pencarian

en: options file
id: file opsi

en: Could not load configuration '
id: Tidak dapat memuat konfigurasi '

en: Could not load tool configuration '
id: Tidak dapat memuat konfigurasi alat '

en: Loaded configuration.
id: Konfigurasi berhasil dimuat.

en: Reset value
id: Atur ulang nilai

en: Select filename
id: Pilih nama file

en: XML file
id: File XML

en: Edit SUMO options
id: Edit opsi SUMO

en: Save output
id: Simpan keluaran

en: Console output
id: Keluaran konsol

en: tool log file
id: file log alat

en: Abort
id: Batalkan

en: Abort running
id: Batalkan proses yang berjalan

en: Running netgenerate results
id: Hasil netgenerate yang berjalan

en: Python Tool
id: Alat Python

en: Grid
id: Kisi

en: Spider
id: Laba-laba

en: Random grid
id: Kisi acak

en: Random
id: Acak

en: Tool
id: Alat

en: Save toolcfg
id: Simpan toolcfg

en: Save file with tool configuration
id: Simpan file dengan konfigurasi alat

en: Load toolcfg
id: Muat toolcfg

en: Load file with tool configuration
id: Muat file dengan konfigurasi alat

en: Sorted by name
id: Diurutkan berdasarkan nama

en: Grouped by categories
id: Dikelompokkan berdasarkan kategori

en: Use current % file
id: Gunakan file % saat ini

en: Select % file
id: Pilih file %

en: Use current selected edges
id: Gunakan tepi yang dipilih saat ini

en: additional
id: tambahan

en: sumo config
id: konfigurasi sumo

en: reset %
id: atur ulang %

en: Nothing to enable, implement in Children
id: Tidak ada yang diaktifkan, implementasikan di Children

en: Nothing to disable, implement in Children
id: Tidak ada yang dinonaktifkan, implementasikan di Children

en: Parent filename
id: Nama file induk

en: Nothing to toggle, implement in Children
id: Tidak ada yang diberalihkan, implementasikan di Children

en: Open
id: Buka

en: Cursor position over additional shape:
id: Posisi kursor di atas bentuk tambahan:

en: Cursor position over lane:
id: Posisi kursor di atas lajur:

en: Mouse position over edge:
id: Posisi mouse di atas tepi:

en: Cursor position in view:
id: Posisi kursor dalam tampilan:

en: Invalid number of edges
id: Jumlah tepi tidak valid

en: add bus stop '
id: tambah halte bus '

en: add train stop '
id: tambah halte kereta '

en: Could not build access in netedit; % '%' already owns an access in the edge '%'
id: Tidak dapat membangun akses di netedit; % '%' sudah memiliki akses di tepi '%'

en: Could not build access in netedit; The lane '%' doesn't support pedestrians
id: Tidak dapat membangun akses di netedit; Lajur '%' tidak mendukung pejalan kaki

en: add access in '
id: tambah akses di '

en: add container stop '
id: tambah halte kontainer '

en: Could not build % with ID '%' in netedit; Invalid charge type '%' .
id: Tidak dapat membangun % dengan ID '%' di netedit; Tipe pengisian tidak valid '%'.

en: add charging station '
id: tambah stasiun pengisian '

en: Could not build parking area with ID '%' in netedit; Invalid departPos over lane.
id: Tidak dapat membangun area parkir dengan ID '%' di netedit; departPos tidak valid di atas lajur.

en: add parking area '
id: tambah area parkir '

en: Could not build parking space in netedit; attribute width cannot be parse to float.
id: Tidak dapat membangun ruang parkir di netedit; atribut width tidak dapat diurai ke float.

en: Could not build parking space in netedit; attribute length cannot be parse to float.
id: Tidak dapat membangun ruang parkir di netedit; atribut length tidak dapat diurai ke float.

en: Could not build parking space in netedit; attribute angle cannot be parse to float.
id: Tidak dapat membangun ruang parkir di netedit; atribut angle tidak dapat diurai ke float.

en: add parking space in '
id: tambah ruang parkir di '

en: add induction loop '
id: tambah loop induksi '

en: Could not build lane area detector with ID '%' in netedit; invalid traffic light ID.
id: Tidak dapat membangun detektor area lajur dengan ID '%' di netedit; ID lampu lalu lintas tidak valid.

en: add lane area detector '
id: tambah detektor area lajur '

en: Could not build lane area detector with ID '%' in netedit; Lanes aren't consecutives.
id: Tidak dapat membangun detektor area lajur dengan ID '%' di netedit; Lajur tidak berurutan.

en: add entry-exit detector '
id: tambah detektor masuk-keluar '

en: add entry detector in '
id: tambah detektor masuk di '

en: add exit detector in '
id: tambah detektor keluar di '

en: add instant induction loop '
id: tambah loop induksi instan '

en: add lane calibrator '
id: tambah kalibrator lajur '

en: add calibrator '
id: tambah kalibrator '

en: add calibrator flow in '
id: tambah aliran kalibrator di '

en: add rerouter '
id: tambah perute ulang '

en: Could not build interval with ID '%' in netedit; begin is greater than end.
id: Tidak dapat membangun interval dengan ID '%' di netedit; awal lebih besar dari akhir.

en: add rerouter interval in '
id: tambah interval perute ulang di '

en: Could not build interval with begin '%' and end '%' in '%' due overlapping.
id: Tidak dapat membangun interval dengan awal '%' dan akhir '%' di '%' karena tumpang tindih.

en: add closing lane reroute in '
id: tambah perute ulang penutupan lajur di '

en: add closing reroute in '
id: tambah perute ulang penutupan di '

en: add dest prob reroute in '
id: tambah perute ulang prob tujuan di '

en: add parking area reroute in '
id: tambah perute ulang area parkir di '

en: add route prob reroute in '
id: tambah perute ulang prob rute di '

en: add route probe '
id: tambah probe rute '

en: add Variable Speed Sign '
id: tambah Tanda Kecepatan Variabel '

en: add VSS Step in '
id: tambah Langkah VSS di '

en: Could not build Vaporizer with ID '%' in netedit; begin is greater than end.
id: Tidak dapat membangun Vaporizer dengan ID '%' di netedit; awal lebih besar dari akhir.

en: add vaporizer in '
id: tambah vaporizer di '

en: Could not build TAZ with ID '%' in netedit; Invalid Shape.
id: Tidak dapat membangun TAZ dengan ID '%' di netedit; Bentuk tidak valid.

en: add TAZ '
id: tambah TAZ '

en: add TAZ Source in '
id: tambah Sumber TAZ di '

en: update TAZ Source in '
id: perbarui Sumber TAZ di '

en: add TAZ Sink in '
id: tambah Tujuan TAZ di '

en: update TAZ Sink in '
id: perbarui Tujuan TAZ di '

en: add traction substation '
id: tambah substasion traksi '

en: Could not build overhead wire with ID '%' in netedit; Lanes aren't consecutives.
id: Tidak dapat membangun kabel overhead dengan ID '%' di netedit; Lajur tidak berurutan.

en: add overhead wire '
id: tambah kabel overhead '

en: add polygon '
id: tambah poligon '

en: add POI '%'
id: tambah POI '%'

en: add POI lane '%'
id: tambah POI lajur '%'

en: Could not build POI with ID '%' in netedit
id: Tidak dapat membangun POI dengan ID '%' di netedit

en: Network requires a geo projection.
id: Jaringan memerlukan proyeksi geo.

en: add POI GEO '%'
id: tambah POI GEO '%'

en: add jps walkable area '
id: tambah area yang dapat dilalui pejalan kaki jps '

en: add jps obstacle '
id: tambah rintangan jps '

en: Could not build % with ID '%' in netedit; % with ID '%' doesn't exist.
id: Tidak dapat membangun % dengan ID '%' di netedit; % dengan ID '%' tidak ada.

en: Both myEdge and myLane aren't defined
id: myEdge dan myLane keduanya tidak ditentukan

en: calibratorFlow of calibrator '%' cannot be written. Either type or vehsPerHour or speed must be enabled
id: calibratorFlow dari kalibrator '%' tidak dapat ditulis. Tipe atau vehsPerHour atau kecepatan harus diaktifkan

en: ' needs at least one entry and one exit
id: ' memerlukan setidaknya satu pintu masuk dan satu pintu keluar

en: An entry-exit detector needs at least one entry detector
id: Detektor masuk-keluar memerlukan setidaknya satu detektor masuk

en: An entry-exit detector needs at least one exit detector
id: Detektor masuk-keluar memerlukan setidaknya satu detektor keluar

en: Release from lane
id: Lepaskan dari lajur

en: Attach to nearest lane
id: Lampirkan ke lajur terdekat

en: Transform to POI
id: Ubah menjadi POI

en: Transform to POI Geo
id: Ubah menjadi POI Geo

en: No geo-conversion defined
id: Tidak ada konversi geo yang ditentukan

en: Simplify Shape
id: Sederhanakan Bentuk

en: Replace current shape with a rectangle
id: Ganti bentuk saat ini dengan persegi panjang

en: Open shape
id: Buka bentuk

en: Open polygon's shape
id: Buka bentuk poligon

en: Close shape
id: Tutup bentuk

en: Close polygon's shape
id: Tutup bentuk poligon

en: Select elements within polygon
id: Pilih elemen di dalam poligon

en: Select elements within polygon boundary
id: Pilih elemen di dalam batas poligon

en: Triangulate polygon
id: Triangulasi poligon

en: Convert the current polygon in triangles
id: Ubah poligon saat ini menjadi segitiga

en: Remove geometry point
id: Hapus titik geometri

en: Remove geometry point under mouse
id: Hapus titik geometri di bawah kursor mouse

en: Set first geometry point
id: Tetapkan titik geometri pertama

en: Number of remaining points insufficient
id: Jumlah titik yang tersisa tidak mencukupi

en: Polygon already opened
id: Poligon sudah terbuka

en: Polygon already closed
id: Poligon sudah tertutup

en: Selected point must be different of the first point
id: Titik yang dipilih harus berbeda dari titik pertama

en: Polygon already simplified
id: Poligon sudah disederhanakan

en: Using GEO Shape
id: Menggunakan Bentuk GEO

en: ' needs at least one edge
id: ' memerlukan setidaknya satu tepi

en: Set custom Geometry Point
id: Tetapkan Titik Geometri kustom

en: ' needs at least one lane
id: ' memerlukan setidaknya satu lajur

en: add data set
id: tambah kumpulan data

en: add data set and data interval
id: tambah kumpulan data dan interval data

en: add data interval
id: tambah interval data

en: There is already a edgeRel defined in edge '%'.
id: Sudah ada edgeRel yang ditentukan di tepi '%'.

en: add edge rel
id: tambah relasi tepi

en: There is already a edgeRel defined between '%' and '%'.
id: Sudah ada edgeRel yang ditentukan antara '%' dan '%'.

en: There is already a TAZ rel defined between '%' and '%'.
id: Sudah ada relasi TAZ yang ditentukan antara '%' dan '%'.

en: There is already a TAZ rel defined in '%'.
id: Sudah ada relasi TAZ yang ditentukan di '%'.

en: add TAZ rel
id: tambah relasi TAZ

en: GenericData was already inserted
id: GenericData sudah dimasukkan

en: GenericData wasn't previously inserted
id: GenericData belum dimasukkan sebelumnya

en: DataInterval was already inserted
id: DataInterval sudah dimasukkan

en: DataInterval wasn't previously inserted
id: DataInterval belum dimasukkan sebelumnya

en: Open % Dialog
id: Buka Dialog %

en: Invalid index
id: Indeks tidak valid

en: add meanDataEdge
id: tambah meanDataEdge

en: add meanDataLane
id: tambah meanDataLane

en: Could not build % in netedit
id: Tidak dapat membangun % di netedit

en: Edge doesn't exist.
id: Tepi tidak ada.

en: Attribute '%' doesn't exist.
id: Atribut '%' tidak ada.

en: Could not build % with ID '%' in netedit; Invalid value '%' for %.
id: Tidak dapat membangun % dengan ID '%' di netedit; Nilai '%' tidak valid untuk %.

en: Route length:
id: Panjang rute:

en: reverse
id: balik

en: reverse current %
id: balik % saat ini

en: Add reverse %
id: Tambah % terbalik

en: Edge '%' is not consecutive with edge '%'
id: Tepi '%' tidak berurutan dengan tepi '%'

en: Invalid from edge '%' used in % of % '%'
id: Tepi asal '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid to edge '%' used in % of % '%'
id: Tepi tujuan '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid from junction '%' used in % of % '%'
id: Persimpangan asal '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid to junction '%' used in % of % '%'
id: Persimpangan tujuan '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid from TAZ '%' used in % of % '%'
id: TAZ asal '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid to TAZ '%' used in % of % '%'
id: TAZ tujuan '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid from bus stop '%' used in % of % '%'
id: Halte bus asal '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid from train stop '%' used in % of % '%'
id: Halte kereta asal '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid from container stop '%' used in % of % '%'
id: Halte kontainer asal '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid from charging station '%' used in % of % '%'
id: Stasiun pengisian asal '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid from parking area '%' used in % of % '%'
id: Area parkir asal '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid to bus stop '%' used in % of % '%'
id: Halte bus tujuan '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid to train stop '%' used in % of % '%'
id: Halte kereta tujuan '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid to container stop '%' used in % of % '%'
id: Halte kontainer tujuan '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid to charging station '%' used in % of % '%'
id: Stasiun pengisian tujuan '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid to parking area '%' used in % of % '%'
id: Area parkir tujuan '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid from route '%' used in % of % '%'
id: Rute asal '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Invalid to route '%' used in % of % '%'
id: Rute tujuan '%' tidak valid yang digunakan dalam % dari % '%'

en: Cannot repeat in routes with only one edge
id: Tidak dapat mengulang rute dengan hanya satu tepi

en: Cannot repeat route; front and last edge aren't connected
id: Tidak dapat mengulang rute; tepi depan dan terakhir tidak terhubung

en: copy % '%'
id: salin % '%'

en: delete % '%'
id: hapus % '%'

en: VType '%' with probability % cannot be referenced with distribution '%'
id: VType '%' dengan probabilitas % tidak dapat direferensikan dengan distribusi '%'

en: add % '%'
id: tambah % '%'

en: Could not build % with ID '%' in netedit; %.
id: Tidak dapat membangun % dengan ID '%' di netedit; %.

en: Route '%' with probability % cannot be referenced with distribution '%'
id: Rute '%' dengan probabilitas % tidak dapat direferensikan dengan distribusi '%'

en: Invalid % used in % '%'. % is greater than number of lanes
id: % tidak valid yang digunakan dalam % '%'. % lebih besar dari jumlah lajur

en: Invalid % used in % '%'. % is greater than type %
id: % tidak valid yang digunakan dalam % '%'. % lebih besar dari tipe %

en: Invalid vehicle type '%' used in % '%'.
id: Tipe kendaraan '%' tidak valid yang digunakan dalam % '%'.

en: Containers don't support stops at busStops or trainStops
id: Kontainer tidak mendukung halte di halteBus atau halteKereta

en: Persons don't support stops at containerStops
id: Orang tidak mendukung halte di halteKontainer

en: Persons don't support stops at chargingStations
id: Orang tidak mendukung halte di stasiunPengisian

en: Containers don't support stops at chargingStations
id: Kontainer tidak mendukung halte di stasiunPengisian

en: Persons don't support stops at parkingAreas
id: Orang tidak mendukung halte di areaParkir

en: Containers don't support stops at parkingAreas
id: Kontainer tidak mendukung halte di areaParkir

en: vehicles don't support stops at edges
id: kendaraan tidak mendukung halte di tepi

en: A stop must be defined either over a stoppingPlace, a edge or a lane
id: Sebuah halte harus ditentukan di atas tempatPemberhentian, tepi, atau lajur

en: A stop requires only a stoppingPlace, edge or lane
id: Sebuah halte hanya memerlukan tempatPemberhentian, tepi, atau lajur

en: Could not build % with ID '%' in netedit; via % with ID '%' doesn't exist.
id: Tidak dapat membangun % dengan ID '%' di netedit; via % dengan ID '%' tidak ada.

en: % with id '%' doesn't exist in % '%'
id: % dengan ID '%' tidak ada dalam % '%'

en: invalid probability % in % '%'
id: probabilitas tidak valid % dalam % '%'

en: Invalid type distribution probabilities in % '%'. Must have the same number of elements
id: Probabilitas distribusi tipe tidak valid dalam % '%'. Harus memiliki jumlah elemen yang sama

en: Invalid Stop parent
id: Induk Halte tidak valid

en: Invalid parent
id: Induk tidak valid

en: transform to
id: ubah menjadi

en: Trip (over junctions)
id: Perjalanan (melalui persimpangan)

en: Flow (over junctions)
id: Aliran (melalui persimpangan)

en: Trip (over TAZs)
id: Perjalanan (melalui TAZ)

en: Flow (over TAZs)
id: Aliran (melalui TAZ)

en: Vehicle (embedded route)
id: Kendaraan (rute tertanam)

en: RouteFlow
id: AliranRute

en: RouteFlow (embedded route)
id: AliranRute (rute tertanam)

en: Trip
id: Perjalanan

en: transform selected to
id: ubah yang dipilih menjadi

en: Trips (over junctions) (only %)
id: Perjalanan (melalui persimpangan) (hanya %)

en: Flows (over junctions) (only %)
id: Aliran (melalui persimpangan) (hanya %)

en: Trips (over junctions)
id: Perjalanan (melalui persimpangan)

en: Flows (over junctions)
id: Aliran (melalui persimpangan)

en: Trips (over TAZs) (only %)
id: Perjalanan (melalui TAZ) (hanya %)

en: Flows (over TAZs) (only %)
id: Aliran (melalui TAZ) (hanya %)

en: Trips (over TAZs)
id: Perjalanan (melalui TAZ)

en: Flows (over TAZs)
id: Aliran (melalui TAZ)

en: Vehicles (only %)
id: Kendaraan (hanya %)

en: Vehicles (embedded route) (only %)
id: Kendaraan (rute tertanam) (hanya %)

en: RouteFlows (only %)
id: AliranRute (hanya %)

en: RouteFlows (embedded route) (only %)
id: AliranRute (rute tertanam) (hanya %)

en: Trips (only %)
id: Perjalanan (hanya %)

en: Flows (only %)
id: Aliran (hanya %)

en: Vehicles (embedded route)
id: Kendaraan (rute tertanam)

en: RouteFlows
id: AliranRute

en: RouteFlows (embedded route)
id: AliranRute (rute tertanam)

en: Trips
id: Perjalanan

en: Invalid vehicle tag
id: Tag kendaraan tidak valid

en: remove geometry point of %
id: hapus titik geometri dari %

en: moving custom shape of %
id: memindahkan bentuk kustom dari %

en: moving % of %
id: memindahkan % dari %

en: remove first geometry point of %
id: hapus titik geometri pertama dari %

en: remove last geometry point of %
id: hapus titik geometri terakhir dari %

en: moving shape of %
id: memindahkan bentuk dari %

en: Lanes aren't consecutives
id: Lajur tidak berurutan

en: Lanes aren't connected
id: Lajur tidak terhubung

en: position of %
id: posisi dari %

en:  %'s size
id:  ukuran %

en: lane start
id: awal lajur

en: lane end
id: akhir lajur

en: % > length of lane
id: % > panjang lajur

en: % > (length of lane - EPS)
id: % > (panjang lajur - EPS)

en: arrivalPos of %
id: arrivalPos dari %

en: departPos of %
id: departPos dari %

en: moving center of %
id: memindahkan pusat dari %

en: moving entire shape of %
id: memindahkan seluruh bentuk dari %

en: editing shape of %
id: mengedit bentuk dari %

en: length of %
id: panjang dari %

en: width of %
id: lebar dari %

en: height of %
id: tinggi dari %

en: Set custom connection shape
id: Tetapkan bentuk koneksi kustom

en: Smooth connection shape
id: Haluskan bentuk koneksi

en: Could not set attribute '%' (tls is broken)
id: Tidak dapat menetapkan atribut '%' (tls rusak)

en: Cannot restore attribute '%=%' for computed connection from lane '%'
id: Tidak dapat memulihkan atribut '%=%' untuk koneksi yang dihitung dari lajur '%'

en: Crossing's edges don't support pedestrians
id: Tepi penyeberangan tidak mendukung pejalan kaki

en: Set custom crossing shape
id: Tetapkan bentuk penyeberangan kustom

en: Parent junctions are in the same position: %, %
id: Persimpangan induk berada di posisi yang sama: %, %

en: Could not compute smooth shape for edge '%'
id: Tidak dapat menghitung bentuk halus untuk tepi '%'

en: Could not compute smooth elevation for edge '%'
id: Tidak dapat menghitung ketinggian halus untuk tepi '%'

en: invalid link state='%'
id: status tautan tidak valid='%'

en: TLS operations
id: Operasi TLS

en: Add TLS
id: Tambah TLS

en: Add joined TLS
id: Tambah TLS gabungan

en: Reset edge endpoints
id: Atur ulang titik akhir tepi

en: Set custom junction shape
id: Tetapkan bentuk persimpangan kustom

en: Reset junction shape
id: Atur ulang bentuk persimpangan

en: Replace junction by geometry point
id: Ganti persimpangan dengan titik geometri

en: Split junction (% end points)
id: Pisah persimpangan (% titik akhir)

en: Split junction and reconnect
id: Pisah persimpangan dan sambungkan kembali

en: Select roundabout
id: Pilih bundaran

en: Convert to roundabout (using junction attribute radius %)
id: Ubah menjadi bundaran (menggunakan atribut radius persimpangan %)

en:  of % junctions
id:  dari % persimpangan

en: Clear connections
id: Hapus koneksi

en: Reset connections
id: Atur ulang koneksi

en: Reset junction shapes
id: Atur ulang bentuk persimpangan

en: wrong edit mode
id: mode edit salah

en: change junction position
id: ubah posisi persimpangan

en: change keepClear for whole junction
id: ubah keepClear untuk seluruh persimpangan

en: Copy parent edge name to clipboard
id: Salin nama tepi induk ke clipboard

en: Remove Lane From Selected
id: Hapus Lajur Dari Yang Dipilih

en: Add Lane To Selected
id: Tambah Lajur Ke Yang Dipilih

en: Remove Edge From Selected
id: Hapus Tepi Dari Yang Dipilih

en: Add Edge To Selected
id: Tambah Tepi Ke Yang Dipilih

en: Reset edge end points
id: Atur ulang titik akhir tepi

en: Select state for all links from this edge:
id: Pilih status untuk semua tautan dari tepi ini:

en: Additional options available in 'Inspect Mode'
id: Opsi tambahan tersedia di 'Mode Inspeksi'

en: Shape pos:
id: Posisi bentuk:

en: Length pos:
id: Posisi panjang:

en: Distance:
id: Jarak:

en: Height:
id: Ketinggian:

en: Angle:
id: Sudut:

en: Lane Parametric Length cannot be never 0
id: Panjang Parametrik Lajur tidak boleh pernah 0

en: Opposite lane '%' does not connect the same nodes as edge '%'!
id: Lajur berlawanan '%' tidak menghubungkan simpul yang sama dengan tepi '%'!

en: Unexpected LinkState '%'
id: LinkState '%' tidak terduga

en: Edge operations (% selected)
id: Operasi tepi (% dipilih)

en: Edge operations
id: Operasi tepi

en: Split edge here
id: Pisah tepi di sini

en: Split edge in both directions here (no symmetric opposite edge)
id: Pisah tepi di kedua arah di sini (tidak ada tepi berlawanan simetris)

en: Split edge in both directions here (no opposite edge)
id: Pisah tepi di kedua arah di sini (tidak ada tepi berlawanan)

en: Split edge in both directions here
id: Pisah tepi di kedua arah di sini

en: Set geometry endpoint here (shift-click)
id: Tetapkan titik akhir geometri di sini (shift-klik)

en: Restore both geometry endpoints
id: Pulihkan kedua titik akhir geometri

en: Restore geometry endpoints of all selected edges
id: Pulihkan titik akhir geometri semua tepi yang dipilih

en: Restore geometry endpoint (shift-click)
id: Pulihkan titik akhir geometri (shift-klik)

en: Reverse %
id: Balik %

en: Add reverse direction for %
id: Tambah arah terbalik untuk %

en: Add reverse disconnected direction for %
id: Tambah arah terbalik terputus untuk %

en: Reset lengths for %
id: Atur ulang panjang untuk %

en: Straighten %
id: Luruskan %

en: Smooth %
id: Haluskan %

en: Straighten elevation of %
id: Luruskan ketinggian dari %

en: Smooth elevation of %
id: Haluskan ketinggian dari %

en: Lane operations (% selected)
id: Operasi lajur (% dipilih)

en: Lane operations
id: Operasi lajur

en: Duplicate lane
id: Duplikat lajur

en: Set custom lane shape
id: Tetapkan bentuk lajur kustom

en: Reset custom shape
id: Atur ulang bentuk kustom

en: Reset opposite lane
id: Atur ulang lajur berlawanan

en: Sidewalk
id: Trotoar

en: Bike lane
id: Lajur sepeda

en: Bus lane
id: Lajur bus

en: Green verge
id: Jalur hijau

en: Green verge (front)
id: Jalur hijau (depan)

en: Green verge (back)
id: Jalur hijau (belakang)

en: Add restricted %
id: Tambah % terbatas

en: Remove restricted %
id: Hapus % terbatas

en: Transform to restricted %
id: Ubah menjadi % terbatas

en: Template operations (% selected)
id: Operasi templat (% dipilih)

en: Template operations
id: Operasi templat

en: Use edge as template
id: Gunakan tepi sebagai templat

en: Apply template
id: Terapkan templat

en: Select reachable (compute junctions)
id: Pilih yang dapat dijangkau (hitung persimpangan)

en: % (Edited shape)
id: % (Bentuk yang diedit)

en: Copy test coordinates to clipboard
id: Salin koordinat pengujian ke clipboard

en: Simplify shape
id: Sederhanakan bentuk

en: Open junction's shape
id: Buka bentuk persimpangan

en: Close junction's shape
id: Tutup bentuk persimpangan

en: Straighten shape
id: Luruskan bentuk

en: Remove geometry point (shift+click)
id: Hapus titik geometri (shift+klik)

en: Finish editing (Enter)
id: Selesai mengedit (Enter)

en: Internal attributes
id: Atribut internal

en: Extended attributes
id: Atribut yang diperluas

en: Flow attributes
id: Atribut aliran

en: Geo attributes
id: Atribut geo

en: Netedit attributes
id: Atribut netedit

en: Move element up one lane
id: Pindahkan elemen naik satu lajur

en: Move element down one lane
id: Pindahkan elemen turun satu lajur

en: Reparent
id: Pindahkan ke induk baru

en: Change parent of this element
id: Ubah induk dari elemen ini

en: Inspect % parent
id: Inspeksi induk %

en: Open dialog to select an existent file
id: Buka dialog untuk memilih file yang ada

en: Open dialog to select or create an existent file
id: Buka dialog untuk memilih atau membuat file yang ada

en: Open element dialog
id: Buka dialog elemen

en: Open specific element edit dialog
id: Buka dialog edit elemen tertentu

en: Open help attributes dialog
id: Buka dialog bantuan atribut

en: Reset attributes
id: Atur ulang atribut

en: Edit extended attributes
id: Edit atribut yang diperluas

en: Open dialog for editing extended attributes
id: Buka dialog untuk mengedit atribut yang diperluas

en: Open dialog for editing generic parameters
id: Buka dialog untuk mengedit parameter generik

en: Open % dialog
id: Buka dialog %

en: Invalid value '%' in attribute %
id: Nilai '%' tidak valid dalam atribut %

en: change multiple % attributes
id: ubah beberapa atribut %

en: change % attribute
id: ubah atribut %

en: Consecutive lane selector
id: Pemilih lajur berurutan

en: No lanes selected
id: Tidak ada lajur yang dipilih

en: Finish path creation
id: Selesaikan pembuatan jalur

en: Abort path creation
id: Batalkan pembuatan jalur

en: Remove last lane
id: Hapus lajur terakhir

en: Show candidate lanes
id: Tampilkan lajur kandidat

en: -BACKSPACE: undo click
id: -BACKSPACE: batalkan klik

en: -ESC: Abort path creation
id: -ESC: Batalkan pembuatan jalur

en: Invalid lane
id: Lajur tidak valid

en: Lane path needs at least two lanes
id: Jalur lajur memerlukan setidaknya dua lajur

en: route creation
id: pembuatan rute

en: - Selected lanes:
id: - Lajur yang dipilih:

en: - Length:
id: - Panjang:

en: Parent %
id: Induk %

en: Parent element
id: Elemen induk

en: Drawing
id: Menggambar

en: Start drawing
id: Mulai menggambar

en: Stop drawing
id: Hentikan menggambar

en: Abort drawing
id: Batalkan menggambar

en: 'Start drawing' or ENTER to create a shape.
id: 'Mulai menggambar' atau ENTER untuk membuat bentuk.

en: 'Stop drawing' or ENTER to finish shape creation.
id: 'Hentikan menggambar' atau ENTER untuk menyelesaikan pembuatan bentuk.

en: 'Abort drawing' or ESC to abort shape creation.
id: 'Batalkan menggambar' atau ESC untuk membatalkan pembuatan bentuk.

en: 'Shift + Click' to remove the last inserted point.
id: 'Shift + Klik' untuk menghapus titik terakhir yang dimasukkan.

en: A new point cannot be added if drawing wasn't started
id: Titik baru tidak dapat ditambahkan jika menggambar belum dimulai

en: Hierarchy
id: Hierarki

en: Default Vehicle Type '%' cannot be removed
id: Tipe Kendaraan Default '%' tidak dapat dihapus

en: Edge: %
id: Tepi: %

en: Center
id: Pusatkan

en: Inspect
id: Inspeksi

en: Delete
id: Hapus

en:  origin
id:  asal

en:  destination
id:  tujuan

en:  additionals...
id:  elemen tambahan...

en:  demand elements...
id:  elemen permintaan...

en:  edges...
id:  tepi...

en:  lanes...
id:  lajur...

en:  TAZElements...
id:  elemen TAZ...

en: Incomings
id: Masuk

en: Outgoing
id: Keluar

en: SourceSinks (%)
id: SumberTujuan (%)

en: Data elements
id: Elemen data

en: Scale: Min -> Max
id: Skala: Min -> Maks

en: Overlapped junctions
id: Persimpangan yang tumpang tindih

en: Overlapped elements
id: Elemen yang tumpang tindih

en:  - Click in the same position
id:  - Klik di posisi yang sama

en:    to inspect next element
id:    untuk menginspeksi elemen berikutnya

en:  - Shift + Click in the same
id:  - Shift + Klik di posisi

en:    position to inspect
id:    yang sama untuk menginspeksi

en:    previous element
id:    elemen sebelumnya

en: GEO attributes Help
id: Bantuan atribut GEO

en: Route creator
id: Pembuat rute

en: No edges selected
id: Tidak ada tepi yang dipilih

en: Use last route
id: Gunakan rute terakhir

en: Finish route creation
id: Selesaikan pembuatan rute

en: Abort route creation
id: Batalkan pembuatan rute

en: Remove last edge
id: Hapus tepi terakhir

en: Show candidate edges
id: Tampilkan tepi kandidat

en: SHIFT-click: ignore vClass
id: SHIFT-klik: abaikan vClass

en: CTRL-click: force add
id: CTRL-klik: paksa tambah

en: BACKSPACE: undo click
id: BACKSPACE: batalkan klik

en: Double junctions aren't allowed
id: Persimpangan ganda tidak diizinkan

en: Only two junctions are allowed
id: Hanya dua persimpangan yang diizinkan

en: creation of path between junctions
id: pembuatan jalur antar persimpangan

en: Double TAZs aren't allowed
id: TAZ ganda tidak diizinkan

en: Only two TAZs are allowed
id: Hanya dua TAZ yang diizinkan

en: creation of path between TAZs
id: pembuatan jalur antar TAZ

en: Double edges aren't allowed
id: Tepi ganda tidak diizinkan

en: Only consecutives edges are allowed
id: Hanya tepi berurutan yang diizinkan

en: Only two edges are allowed
id: Hanya dua tepi yang diizinkan

en: Invalid edge (SHIFT + click to add an invalid vClass edge)
id: Tepi tidak valid (SHIFT + klik untuk menambah tepi vClass tidak valid)

en: Invalid edge (CONTROL + click to add a disconnected edge)
id: Tepi tidak valid (CONTROL + klik untuk menambah tepi yang terputus)

en: creation of path between edges
id: pembuatan jalur antar tepi

en: - Selected edges:
id: - Tepi yang dipilih:

en: - Path edges:
id: - Tepi jalur:

en: - Average speed:
id: - Kecepatan rata-rata:

en: Information
id: Informasi

en:  edge candidate
id:  tepi kandidat

en:  last edge selected
id:  tepi terakhir yang dipilih

en:  edge selected
id:  tepi yang dipilih

en:  edge conflict (vClass)
id:  konflik tepi (vClass)

en:  edge disconnected
id:  tepi terputus

en: Remove last element
id: Hapus elemen terakhir

en: Click over:
id: Klik di atas:

en: Only two from-to elements are allowed
id: Hanya dua elemen dari-ke yang diizinkan

en: Double stoppingPlaces aren't allowed
id: TempatPemberhentian ganda tidak diizinkan

en:  Valid element
id:  Elemen valid

en:  From element
id:  Elemen asal

en:  To element
id:  Elemen tujuan

en: Plan type
id: Tipe rencana

en: Parent selector
id: Pemilih induk

en: No element selected
id: Tidak ada elemen yang dipilih

en: Parent type:
id: Tipe induk:

en: Invalid row or column
id: Baris atau kolom tidak valid

en: Invalid row
id: Baris tidak valid

en: Invalid column
id: Kolom tidak valid

en: Invalid row in table test
id: Baris tidak valid dalam uji tabel

en: Invalid column in table test
id: Kolom tidak valid dalam uji tabel

en: Unknown operation in table test
id: Operasi tidak dikenal dalam uji tabel

en: Accumulated:
id: Terakumulasi:

en: Add phase
id: Tambah fase

en: Add new phase.
id: Tambah fase baru.

en: Default phase
id: Fase default

en: Add default phase.
id: Tambah fase default.

en: Duplicate phase
id: Duplikat fase

en: Duplicate this phase.
id: Duplikat fase ini.

en: Red phase
id: Fase merah

en: Add red phase.
id: Tambah fase merah.

en: Yellow phase
id: Fase kuning

en: Add yellow phase.
id: Tambah fase kuning.

en: Green phase
id: Fase hijau

en: Add green phase.
id: Tambah fase hijau.

en: Green priority phase
id: Fase prioritas hijau

en: Add green priority phase.
id: Tambah fase prioritas hijau.

en: Cannot be parsed to double
id: Tidak dapat diurai menjadi double

en: Tooltips only for TextFields
id: Tooltip hanya untuk TextField

en: Delete phase
id: Hapus fase

en: Delete this phase.
id: Hapus fase ini.

en: Move phase up
id: Pindahkan fase ke atas

en: Move this phase up.
id: Pindahkan fase ini ke atas.

en: Move phase down
id: Pindahkan fase ke bawah

en: Move this phase down.
id: Pindahkan fase ini ke bawah.

en: Element
id: Elemen

en: network elements
id: elemen jaringan

en: Stops
id: Halte

en: Persons
id: Orang

en: Walks
id: Jalan kaki

en: Rides
id: Tumpangan

en: Person stops
id: Halte orang

en: NetworkElements
id: ElemenJaringan

en: Clear selection
id: Hapus seleksi

en: Use selected
id: Gunakan yang dipilih

en: Selected elements
id: Elemen yang dipilih

en: -This additional requires to
     select at least
     one element
id: -Elemen tambahan ini mengharuskan
     pemilihan setidaknya
     satu elemen

en: -Click over % to select
id: -Klik di atas % untuk memilih

en: -ESC to clear elements
id: -ESC untuk menghapus elemen

en: Use selected %s
id: Gunakan % yang dipilih

en: % selector
id: Pemilih %

en: List of % cannot be empty
id: Daftar % tidak boleh kosong

en: Delete geometry points
id: Hapus titik geometri

en: Protect Elements
id: Lindungi Elemen

en: Protect all
id: Lindungi semua

en: Protect all elements
id: Lindungi semua elemen

en: Unprotect all
id: Batalkan perlindungan semua

en: Unprotect all elements
id: Batalkan perlindungan semua elemen

en: Protect additional elements
id: Lindungi elemen tambahan

en: Protect TAZ elements
id: Lindungi elemen TAZ

en: Protect demand elements
id: Lindungi elemen permintaan

en: Protect data elements
id: Lindungi elemen data

en: remove selected items
id: hapus item yang dipilih

en: Expand
id: Perluas

en: Expand frame to show all contents
id: Perluas bingkai untuk menampilkan semua konten

en: Shrink frame to default width
id: Perkecil bingkai ke lebar default

en: Templates
id: Templat

en: Set as Template
id: Tetapkan sebagai Templat

en: clear Edge Template
id: hapus Templat Tepi

en: Set edge '%' as Template
id: Tetapkan tepi '%' sebagai Templat

en: No edge Template Set
id: Tidak ada Templat Tepi yang Ditetapkan

en: Match Attribute
id: Cocokkan Atribut

en: Only common
id: Hanya yang umum

en: Apply selection
id: Terapkan seleksi

en: - The 'Match Attribute' controls allow to specify a set of objects which are then applied to the current selection
id: - Kontrol 'Cocokkan Atribut' memungkinkan untuk menentukan sekumpulan objek yang kemudian diterapkan ke seleksi saat ini

en:   according to the current 'Modification Mode'.
id:   sesuai dengan 'Mode Modifikasi' saat ini.

en:      1. Select an object type from the first input box
id:      1. Pilih tipe objek dari kotak input pertama

en:      2. Select an attribute from the second input box
id:      2. Pilih atribut dari kotak input kedua

en:      3. Enter a 'match expression' in the third input box and press <return>
id:      3. Masukkan 'ekspresi pencocokan' di kotak input ketiga dan tekan <return>

en: - The empty expression matches all objects
id: - Ekspresi kosong mencocokkan semua objek

en: - For numerical attributes the match expression must consist of a comparison operator ('<', '>', '=') and a number.
id: - Untuk atribut numerik, ekspresi pencocokan harus terdiri dari operator perbandingan ('<', '>', '=') dan sebuah angka.

en: - An object matches if the comparison between its attribute and the given number by the given operator evaluates to 'true'
id: - Sebuah objek cocok jika perbandingan antara atributnya dan angka yang diberikan oleh operator yang diberikan menghasilkan 'true'

en: - For string attributes the match expression must consist of a comparison operator ('', '=', '!', '^') and a string.
id: - Untuk atribut string, ekspresi pencocokan harus terdiri dari operator perbandingan ('', '=', '!', '^') dan sebuah string.

en:      '' (no operator) matches if string is a substring of that object's attribute.
id:      '' (tanpa operator) cocok jika string adalah substring dari atribut objek tersebut.

en:      '=' matches if string is an exact match.
id:      '=' cocok jika string adalah kecocokan yang tepat.

en:      '!' matches if string is not a substring.
id:      '!' cocok jika string bukan merupakan substring.

en:      '^' matches if string is not an exact match.
id:      '^' cocok jika string bukan merupakan kecocokan yang tepat.

en: - Examples:
id: - Contoh:

en:      junction; id; 'foo' -> match all junctions that have 'foo' in their id
id:      persimpangan; id; 'foo' -> cocokkan semua persimpangan yang memiliki 'foo' dalam id mereka

en:      junction; type; '=priority' -> match all junctions of type 'priority', but not of type 'priority_stop'
id:      persimpangan; tipe; '=priority' -> cocokkan semua persimpangan bertipe 'priority', tetapi bukan bertipe 'priority_stop'

en:      edge; speed; '>10' -> match all edges with a speed above 10
id:      tepi; kecepatan; '>10' -> cocokkan semua tepi dengan kecepatan di atas 10

en: Netedit parameters Help
id: Bantuan parameter Netedit

en: Show all attributes
id: Tampilkan semua atribut

en: <all>
id: <semua>

en: No common attributes defined
id: Tidak ada atribut umum yang ditentukan

en: Common move options
id: Opsi pindah umum

en: Allow change lanes
id: Izinkan pergantian lajur

en: Merge geometry points
id: Gabungkan titik geometri

en: Network move options
id: Opsi pindah jaringan

en: Move whole polygons
id: Pindahkan seluruh poligon

en: Force draw geom. points
id: Paksa gambar titik geometri

en: Move only junction center
id: Pindahkan hanya pusat persimpangan

en: Demand move options
id: Opsi pindah permintaan

en: Leave stopPersons connected
id: Biarkan halteOrang tetap terhubung

en: Shift selected edges geometry
id: Geser geometri tepi yang dipilih

en: Shift value
id: Nilai pergeseran

en: Apply shift value
id: Terapkan nilai pergeseran

en: Shift edge geometry orthogonally to driving direction for all selected edges
id: Geser geometri tepi secara ortogonal terhadap arah berkendara untuk semua tepi yang dipilih

en: Change Z in selection
id: Ubah Z dalam seleksi

en: Z value
id: Nilai Z

en: Absolute value
id: Nilai absolut

en: Set Z value as absolute
id: Tetapkan nilai Z sebagai absolut

en: Relative value
id: Nilai relatif

en: Set Z value as relative
id: Tetapkan nilai Z sebagai relatif

en: Apply Z value
id: Terapkan nilai Z

en: Apply Z value to all selected junctions
id: Terapkan nilai Z ke semua persimpangan yang dipilih

en: - Num geometry points:
id: - Jumlah titik geometri:

en: - Selection minimum Z:
id: - Z minimum seleksi:

en: - Selection maximum Z:
id: - Z maksimum seleksi:

en: - Selection average Z:
id: - Z rata-rata seleksi:

en: Shift shape geometry
id: Geser geometri bentuk

en: Shift shape geometry orthogonally to driving direction for all selected shapes
id: Geser geometri bentuk secara ortogonal terhadap arah berkendara untuk semua bentuk yang dipilih

en: Click over edge to create or edit geometry point.
id: Klik di atas tepi untuk membuat atau mengedit titik geometri.

en: Shift+click over edge to edit start or end geometry point.
id: Shift+klik di atas tepi untuk mengedit titik geometri awal atau akhir.

en: Move
id: Pindah

en: Selection information
id: Informasi seleksi

en: Junctions
id: Persimpangan

en: Edges
id: Tepi

en: Lanes
id: Lajur

en: Connections
id: Koneksi

en: Crossings
id: Penyeberangan

en: WalkingAreas
id: AreaPejalanKaki

en: Additionals
id: Elemen Tambahan

en: Wires
id: Kabel

en: TAZs
id: TAZ

en: Polygons
id: Poligon

en: POIs
id: POI

en: Containers
id: Kontainer

en: Tranships
id: Pemindahan

en: EdgeDatas
id: DataTepi

en: EdgeRelDatas
id: DataRelasiTepi

en: EdgeTAZRel
id: RelasiTAZTepi

en: Modification Mode
id: Mode Modifikasi

en: add
id: tambah

en: Selected objects are added to the previous selection
id: Objek yang dipilih ditambahkan ke seleksi sebelumnya

en: remove
id: hapus

en: Selected objects are removed from the previous selection
id: Objek yang dipilih dihapus dari seleksi sebelumnya

en: keep
id: pertahankan

en: Restrict previous selection by the current selection
id: Batasi seleksi sebelumnya dengan seleksi saat ini

en: replace
id: ganti

en: Replace previous selection by the current selection
id: Ganti seleksi sebelumnya dengan seleksi saat ini

en: Visual Scaling
id: Skala Visual

en: Enlarge selected objects
id: Perbesar objek yang dipilih

en: Selection operations
id: Operasi seleksi

en: Deselect all objects (hotkey: ESC)
id: Batalkan pilihan semua objek (tombol pintas: ESC)

en: Invert
id: Balik

en: Invert selection status of all objects
id: Balik status seleksi semua objek

en: Save ids of currently selected objects to a file.
id: Simpan id objek yang saat ini dipilih ke sebuah file.

en: Load ids from a file according to the current modification mode.
id: Muat id dari sebuah file sesuai mode modifikasi saat ini.

en: Delete all selected objects (hotkey: DEL)
id: Hapus semua objek yang dipilih (tombol pintas: DEL)

en: Reduce
id: Kurangi

en: Reduce network to current selection.
id: Kurangi jaringan ke seleksi saat ini.

en: Could not open '%'.
id: Tidak dapat membuka '%'.

en: load selection
id: muat seleksi

en: Open List of Selected Items
id: Buka Daftar Item yang Dipilih

en: Save List of selected Items
id: Simpan Daftar Item yang Dipilih

en: Storing Selection failed
id: Penyimpanan Seleksi gagal

en: clear selection
id: hapus seleksi

en: invert selection
id: balik seleksi

en: reduce network
id: kurangi jaringan

en: Confirm selection operation
id: Konfirmasi operasi seleksi

en: There are locked elements in the current selection.
id: Ada elemen yang terkunci dalam seleksi saat ini.

en: Apply operation to locked elements?
id: Terapkan operasi ke elemen yang terkunci?

en: Hierarchy operations
id: Operasi hierarki

en: Select parents
id: Pilih induk

en: Select
id: Pilih

en: Unselect
id: Batalkan pilihan

en: Select children
id: Pilih anak

en: select parents
id: pilih induk

en: select children
id: pilih anak

en: Hold <SHIFT> for rectangle selection.
id: Tahan <SHIFT> untuk seleksi persegi panjang.

en: Press <DEL> to delete selected objects.
id: Tekan <DEL> untuk menghapus objek yang dipilih.

en: Selection
id: Seleksi

en: selection
id: seleksi

en: There is already a % in edge '%'
id: Sudah ada % di tepi '%'

en: Create new dataSet
id: Buat dataSet baru

en: Create dataSet
id: Buat dataSet

en: Invalid dataSet ID
id: ID dataSet tidak valid

en: Invalid empty dataSet ID
id: ID dataSet kosong tidak valid

en: Invalid duplicated dataSet ID
id: ID dataSet duplikat tidak valid

en: Create new interval
id: Buat interval baru

en: create interval
id: buat interval

en: Data attributes
id: Atribut data

en: MeanData Type
id: Tipe MeanData

en: MeanData Editor
id: Editor MeanData

en: Create MeanData
id: Buat MeanData

en: Delete MeanData
id: Hapus MeanData

en: Copy MeanData
id: Salin MeanData

en: Current MeanData
id: MeanData Saat Ini

en: Confirm TAZRelation
id: Konfirmasi RelasiTAZ

en: Create TAZRelation
id: Buat RelasiTAZ

en: Click fromTaz and toTaz (confirm hotkey <ENTER>)
id: Klik fromTaz dan toTaz (konfirmasi tombol pintas <ENTER>)

en: Clear selected TAZs (hotkey <ESC>)
id: Hapus TAZ yang dipilih (tombol pintas <ESC>)

en: From TAZ
id: TAZ Asal

en: To TAZ
id: TAZ Tujuan

en: A % must be defined within a dataSet.
id: Sebuah % harus ditentukan dalam sebuah dataSet.

en: A % must be defined within an interval.
id: Sebuah % harus ditentukan dalam sebuah interval.

en: There is already a % defined in TAZ'%'.
id: Sudah ada % yang ditentukan di TAZ '%'.

en: There is already a % defined between TAZ'%' and '%'.
id: Sudah ada % yang ditentukan antara TAZ '%' dan '%'.

en: Current selected container isn't valid.
id: Kontainer yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Current selected container type isn't valid.
id: Tipe kontainer yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Current selected container plan isn't valid.
id: Rencana kontainer yang dipilih saat ini tidak valid.

en: ContainerPlans
id: RencanaKontainer

en: Distribution Editor
id: Editor Distribusi

en: New
id: Baru

en: Create new %
id: Buat % baru

en: Delete current edited %
id: Hapus % yang sedang diedit

en: Distribution selector
id: Pemilih distribusi

en: Delete distribution value
id: Hapus nilai distribusi

en: Distribution values
id: Nilai distribusi

en: Add new distribution value
id: Tambah nilai distribusi baru

en: Current selected person isn't valid.
id: Orang yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Current selected person type isn't valid.
id: Tipe orang yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Current selected person plan isn't valid.
id: Rencana orang yang dipilih saat ini tidak valid.

en: PersonPlans
id: RencanaOrang

en: Route Distributions
id: Distribusi Rute

en: non consecutive edges
id: tepi tidak berurutan

en: consecutive edges
id: tepi berurutan

en: Shift+Click to select parent
id: Shift+Klik untuk memilih induk

en: Click over a bus stop to create a stop.
id: Klik di atas halte bus untuk membuat halte.

en: Click over a train stop to create a stop.
id: Klik di atas halte kereta untuk membuat halte.

en: Click over a container stop to create a stop.
id: Klik di atas halte kontainer untuk membuat halte.

en: Click over a charging station to create a stop.
id: Klik di atas stasiun pengisian untuk membuat halte.

en: Click over a parking area to create a stop.
id: Klik di atas area parkir untuk membuat halte.

en: Click over a lane to create a stop.
id: Klik di atas lajur untuk membuat halte.

en: No stop parents in current network.
id: Tidak ada induk halte dalam jaringan saat ini.

en: Selected Stop type isn't valid.
id: Tipe Halte yang dipilih tidak valid.

en: Shift + click to create two additionals in the same position
id: Shift + klik untuk membuat dua elemen tambahan di posisi yang sama

en: Selected % '%' as stop parent.
id: % '%' yang dipilih sebagai induk halte.

en: Selected Stop parent isn't valid.
id: Induk Halte yang dipilih tidak valid.

en: Current selected Stop parent isn't valid.
id: Induk Halte yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Current selected Stop type isn't valid.
id: Tipe Halte yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Stop must be placed over a route's edge
id: Halte harus ditempatkan di atas tepi rute

en: Stop must be placed over an embedded route's edge
id: Halte harus ditempatkan di atas tepi rute tertanam

en: Type Distributions
id: Distribusi Tipe

en: Current Type
id: Tipe Saat Ini

en: Type Editor
id: Editor Tipe

en: Create Type
id: Buat Tipe

en: Delete Type
id: Hapus Tipe

en: Copy Type
id: Salin Tipe

en: Reset Type
id: Atur Ulang Tipe

en: create vehicle type
id: buat tipe kendaraan

en: copy vehicle type
id: salin tipe kendaraan

en: reset default vehicle type values
id: atur ulang nilai tipe kendaraan default

en: remove % '%'
id: hapus % '%'

en: Delete % '%' will remove one vehicle. Continue?
id: Menghapus % '%' akan menghapus satu kendaraan. Lanjutkan?

en: Delete % '%' will remove % vehicles. Continue?
id: Menghapus % '%' akan menghapus % kendaraan. Lanjutkan?

en: Types
id: Tipe

en: Click over a route to create a vehicle.
id: Klik di atas rute untuk membuat kendaraan.

en: Select two edges to create a trip.
id: Pilih dua tepi untuk membuat perjalanan.

en: Select two edges to create a vehicle with embedded route.
id: Pilih dua tepi untuk membuat kendaraan dengan rute tertanam.

en: Select two junctions to create a trip.
id: Pilih dua persimpangan untuk membuat perjalanan.

en: Select two TAZS to create a trip.
id: Pilih dua TAZ untuk membuat perjalanan.

en: Click over a route to create a routeFlow.
id: Klik di atas rute untuk membuat aliranRute.

en: Select two edges to create a flow.
id: Pilih dua tepi untuk membuat aliran.

en: Select two edges to create a flow with embedded route.
id: Pilih dua tepi untuk membuat aliran dengan rute tertanam.

en: Select two junctions to create a flow.
id: Pilih dua persimpangan untuk membuat aliran.

en: Select two TAZs to create a flow.
id: Pilih dua TAZ untuk membuat aliran.

en: Current selected vehicle isn't valid.
id: Kendaraan yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Current selected vehicle type isn't valid.
id: Tipe kendaraan yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Legend
id: Legenda

en: -Click over lane to create it
id: -Klik di atas lajur untuk membuatnya

en: -Click over view to create it
id: -Klik di atas tampilan untuk membuatnya

en: -Requires at least one Entry
     and one Exit
id: -Memerlukan setidaknya satu Masuk
     dan satu Keluar

en: -Requires EntryExitDetector
     parent
id: -Memerlukan induk
     DetektorMasukKeluar

en: -Select EntryExitDetector
     before creating either
     clicking over one in view
     or by selecting from list
id: -Pilih DetektorMasukKeluar
     sebelum membuat dengan mengklik
     salah satunya di tampilan
     atau dengan memilih dari daftar

en: Current selected additional isn't valid.
id: Elemen tambahan yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Currently unsupported. Create rerouter elements using rerouter dialog
id: Saat ini tidak didukung. Buat elemen perute ulang menggunakan dialog perute ulang

en: Currently unsupported. Create VSS steps using VSS dialog
id: Saat ini tidak didukung. Buat langkah VSS menggunakan dialog VSS

en: Currently unsupported. Create calibratorFlows using calibrator dialog
id: Saat ini tidak didukung. Buat aliranKalibrator menggunakan dialog kalibrator

en: E2 multilane detectors need at least two consecutive lanes
id: Detektor multi-lajur E2 memerlukan setidaknya dua lajur berurutan

en: A % must be selected before insertion of %.
id: Sebuah % harus dipilih sebelum penyisipan %.

en: No lane selected
id: Tidak ada lajur yang dipilih

en: Current Lane:
id: Lajur Saat Ini:

en: Modifications
id: Modifikasi

en: Discard connection modifications (Esc)
id: Buang modifikasi koneksi (Esc)

en: Save connection modifications (Enter)
id: Simpan modifikasi koneksi (Enter)

en: Protect routes
id: Lindungi rute

en: Changes reverted
id: Perubahan dikembalikan

en: Error saving connection operations
id: Kesalahan menyimpan operasi koneksi

en: Connection edition cannot be saved because route '%s' is broken.
id: Pengeditan koneksi tidak dapat disimpan karena rute '%s' rusak.

en: Changes accepted
id: Perubahan diterima

en: Select Dead Ends
id: Pilih Ujung Buntu

en: Selects all lanes that have no outgoing connection (clears previous selection)
id: Memilih semua lajur yang tidak memiliki koneksi keluar (menghapus seleksi sebelumnya)

en: Select Dead Starts
id: Pilih Awal Buntu

en: Selects all lanes that have no incoming connection (clears previous selection)
id: Memilih semua lajur yang tidak memiliki koneksi masuk (menghapus seleksi sebelumnya)

en: Select Conflicts
id: Pilih Konflik

en: Selects all lanes with more than one incoming connection from the same edge (clears previous selection)
id: Memilih semua lajur dengan lebih dari satu koneksi masuk dari tepi yang sama (menghapus seleksi sebelumnya)

en: Select Passing
id: Pilih Lewat

en: Selects all lanes with a connection that has the 'pass' attribute set
id: Memilih semua lajur dengan koneksi yang memiliki atribut 'pass' yang ditetapkan

en: Clear Selected
id: Hapus Yang Dipilih

en: Clears all connections of all selected objects
id: Menghapus semua koneksi dari semua objek yang dipilih

en: Reset Selected
id: Atur Ulang Yang Dipilih

en: Recomputes connections at all selected junctions
id: Menghitung ulang koneksi di semua persimpangan yang dipilih

en: clear connections from selected lanes, edges and junctions
id: hapus koneksi dari lajur, tepi, dan persimpangan yang dipilih

en: reset connections from selected lanes
id: atur ulang koneksi dari lajur yang dipilih

en: Hold <SHIFT> while clicking to create unyielding connections (pass=true).
id: Tahan <SHIFT> saat mengklik untuk membuat koneksi tidak mengalah (pass=true).

en: Hold <CTRL> while clicking to create conflicting connections (i.e. at zipper nodes or with incompatible permissions)
id: Tahan <CTRL> saat mengklik untuk membuat koneksi yang berkonflik (misalnya di simpul zipper atau dengan izin yang tidak kompatibel)

en: Possible Target
id: Target yang Memungkinkan

en: Source lane
id: Lajur sumber

en: Target lane
id: Lajur target

en: Target (pass)
id: Target (lewat)

en: Edit Connections
id: Edit Koneksi

en: modify connections
id: modifikasi koneksi

en: Pedestrian connections are generated automatically
id: Koneksi pejalan kaki dibuat secara otomatis

en: Incompatible vehicle class permissions
id: Izin kelas kendaraan tidak kompatibel

en: Another lane from the same edge already connects to that lane
id: Lajur lain dari tepi yang sama sudah terhubung ke lajur tersebut

en: Invalid target for connection
id: Target koneksi tidak valid

en: Template selector
id: Pemilih templat

en: Create default edge
id: Buat tepi default

en: Create default edge short
id: Buat tepi default singkat

en: Disallow for pedestrians
id: Larang untuk pejalan kaki

en: Add sidewalk
id: Tambah trotoar

en: Add bikelane
id: Tambah lajur sepeda

en: Use edgeType/template
id: Gunakan tipeTepi/templat

en: Add
id: Tambah

en: Add edge type
id: Tambah tipe tepi

en: Delete edge type
id: Hapus tipe tepi

en: Create from template
id: Buat dari templat

en: Create edgeType from template
id: Buat tipeTepi dari templat

en: create new edge type
id: buat tipe tepi baru

en: delete edge type
id: hapus tipe tepi

en: template:
id: templat:

en: LaneType selector
id: Pemilih TipeLajur

en: Add lane type
id: Tambah tipe lajur

en: Delete lane type
id: Hapus tipe lajur

en: add laneType
id: tambah tipeLajur

en: remove laneType
id: hapus tipeLajur

en: Deselect origin
id: Batalkan pilihan asal

en: Control+Click:
id: Control+Klik:

en: Move view
id: Pindahkan tampilan

en: Shift+Click:
id: Shift+Klik:

en: Splits edge in both directions
id: Pisah tepi di kedua arah

en: Alt+Shift+Click:
id: Alt+Shift+Klik:

en: Splits edge in one direction
id: Pisah tepi di satu arah

en: Create Edge
id: Buat Tepi

en: Select either default edgeType or short edge or a custom edgeType or template
id: Pilih tipeTepi default atau tepi pendek atau tipeTepi kustom atau templat

en: create new edge
id: buat tepi baru

en: An edge with the same geometry already exists!
id: Tepi dengan geometri yang sama sudah ada!

en: Start- and endpoint for an edge must be distinct!
id: Titik awal dan akhir sebuah tepi harus berbeda!

en: Edited
id: Diedit

en: selection of edges
id: seleksi tepi

en: Use selected edges
id: Gunakan tepi yang dipilih

en: Clear edges
id: Hapus tepi

en: Crossing parameters
id: Parameter penyeberangan

en: Create
id: Buat

en: Create crossing
id: Buat penyeberangan

en: There is already another crossing with the same edges in the junction; Duplicated crossing aren't allowed.
id: Sudah ada penyeberangan lain dengan tepi yang sama di persimpangan; Penyeberangan duplikat tidak diizinkan.

en: Click over junction to mark candidate edges.
id: Klik di atas persimpangan untuk menandai tepi kandidat.

en: Click over candidate edges for selecting.
id: Klik di atas tepi kandidat untuk memilih.

en:  Candidate
id:  Kandidat

en:  Selected
id:  Dipilih

en:  Invalid
id:  Tidak valid

en: Decals
id: Dekal

en: Selected connection
id: Koneksi yang dipilih

en: No Connection selected
id: Tidak ada Koneksi yang dipilih

en: - Junction:
id: - Persimpangan:

en: - From lane:
id: - Dari lajur:

en: - To lane:
id: - Ke lajur:

en: Selected
id: Dipilih

en: Current selected connection
id: Koneksi yang dipilih saat ini

en: No conflict
id: Tidak ada konflik

en: No conflict with the selected connection
id: Tidak ada konflik dengan koneksi yang dipilih

en: Yields
id: Mengalah

en: Connection yields the selected connection
id: Koneksi mengalah kepada koneksi yang dipilih

en: Has right of way
id: Memiliki hak jalan

en: Connection has right of way with the selected connection
id: Koneksi memiliki hak jalan terhadap koneksi yang dipilih

en: Unregulated conflict
id: Konflik tidak teregulasi

en: Connection has an unregulated conflict with the selected connection
id: Koneksi memiliki konflik tidak teregulasi dengan koneksi yang dipilih

en: Mutual conflict
id: Konflik mutual

en: Connection has a mutual conflict with the selected connection
id: Koneksi memiliki konflik mutual dengan koneksi yang dipilih

en: Save prohibition modifications (Enter)
id: Simpan modifikasi larangan (Enter)

en: Unselect connection
id: Batalkan pilihan koneksi

en: Unselect connection (Esc)
id: Batalkan pilihan koneksi (Esc)

en: Prohibitions
id: Larangan

en: GEO POI Creator
id: Pembuat POI GEO

en: Center View after creation
id: Pusatkan Tampilan setelah pembuatan

en: Create GEO POI (clipboard)
id: Buat POI GEO (clipboard)

en: Cartesian equivalence:
id: Ekuivalensi kartesius:

en: - X = give valid longitude
id: - X = berikan bujur yang valid

en: - Y = give valid latitude
id: - Y = berikan lintang yang valid

en: Create GEO POI
id: Buat POI GEO

en: Using clipboard
id: Menggunakan clipboard

en: Shapes
id: Bentuk

en: Current selected shape isn't valid.
id: Bentuk yang dipilih saat ini tidak valid.

en: Polygon shape cannot be empty
id: Bentuk poligon tidak boleh kosong

en: POILane can be only placed over lanes
id: POILajur hanya dapat ditempatkan di atas lajur

en: No TAZ selected
id: Tidak ada TAZ yang dipilih

en: Current TAZ:
id: TAZ Saat Ini:

en: TAZ Statistics
id: Statistik TAZ

en: Statistics
id: Statistik

en: - Number of edges:
id: - Jumlah tepi:

en: - Min source:
id: - Sumber minimum:

en: - Max source:
id: - Sumber maksimum:

en: - Average source:
id: - Rata-rata sumber:

en: - Min sink:
id: - Tujuan minimum:

en: - Max sink:
id: - Tujuan maksimum:

en: - Average sink:
id: - Rata-rata tujuan:

en: No TAZ Selected
id: Tidak Ada TAZ yang Dipilih

en: Confirm changes
id: Konfirmasi perubahan

en: Cancel changes
id: Batalkan perubahan

en: TAZ changes
id: Perubahan TAZ

en: TAZ Sources/Sinks
id: Sumber/Tujuan TAZ

en: Membership
id: Keanggotaan

en: Toggle
id: Beralih

en: New source
id: Sumber baru

en: New sink
id: Tujuan baru

en: Set zero fringe prob.
id: Tetapkan prob. pinggiran nol.

en: Toggle Membership:
id: Beralih Keanggotaan:

en: Create new Sources/Sinks with given weights.
id: Buat Sumber/Tujuan baru dengan bobot yang diberikan.

en: Remove all edges
id: Hapus semua tepi

en: Remove all edges from selection
id: Hapus semua tepi dari seleksi

en: Add all edges to selection
id: Tambah semua tepi ke seleksi

en: Remove edge from selection
id: Hapus tepi dari seleksi

en: Add edge to selection
id: Tambah tepi ke seleksi

en: Remove
id: Hapus

en:  edges from to selection
id:  tepi dari seleksi

en: Add
id: Tambah

en:  edges to selection
id:  tepi ke seleksi

en: toggle
id: beralih

en: Keep Membership:
id: Pertahankan Keanggotaan:

en:   Select Sources/Sinks.
id:   Pilih Sumber/Tujuan.

en: Press ESC to clear the current selection.
id: Tekan ESC untuk menghapus seleksi saat ini.

en: Set weight 0 in
id: Tetapkan bobot 0 pada

en:  sources and
id:  sumber dan

en:  sinks from TAZ '
id:  tujuan dari TAZ '

en:  sinks from
id:  tujuan dari

en:  TAZs?
id:  TAZ?

en: Set zero fringe probabilities
id: Tetapkan probabilitas pinggiran nol

en: set zero fringe probabilities
id: tetapkan probabilitas pinggiran nol

en: No source/sinks to update.
id: Tidak ada sumber/tujuan yang perlu diperbarui.

en: Selection Statistics
id: Statistik Seleksi

en: Source
id: Sumber

en: Sink
id: Tujuan

en: TAZEdgeColor already selected
id: WarnaTepITAZ sudah dipilih

en: edge wasn't found
id: tepi tidak ditemukan

en: Invalid edge
id: Tepi tidak valid

en: - Edge ID:
id: - ID Tepi:

en: Non TAZ Edge
id: Tepi Non TAZ

en: Selected TAZ Edge
id: Tepi TAZ yang Dipilih

en: Color by Source
id: Warna berdasarkan Sumber

en: Color by Sink
id: Warna berdasarkan Tujuan

en: Color by Source + Sink
id: Warna berdasarkan Sumber + Tujuan

en: Color by Source - Sink
id: Warna berdasarkan Sumber - Tujuan

en: TAZ shape needs at least three points
id: Bentuk TAZ memerlukan setidaknya tiga titik

en: Created % sources and sinks
id: Dibuat % sumber dan tujuan

en: Edit Traffic Light
id: Edit Lampu Lalu Lintas

en: Save TLS Changes
id: Simpan Perubahan TLS

en: There are unsaved changes in the currently edited traffic light.
id: Ada perubahan yang belum disimpan pada lampu lalu lintas yang sedang diedit.

en: Do you want to save it before changing mode?
id: Apakah Anda ingin menyimpannya sebelum mengubah mode?

en: tlLogic '%', program '%' could not be built
id: tlLogic '%', program '%' tidak dapat dibangun

en: Loaded
id: Dimuat

en:  programs
id:  program

en: Invalid phase index
id: Indeks fase tidak valid

en: modifying TLS definition
id: memodifikasi definisi TLS

en: Unsaved modifications. Abort or Save
id: Modifikasi belum disimpan. Batalkan atau Simpan

en: Traffic Light Attributes
id: Atribut Lampu Lalu Lintas

en: Assign E1 detectors
id: Tetapkan detektor E1

en: Enable assign E1 mode
id: Aktifkan mode penetapan E1

en: Assign E1 detectors to the current TLS
id: Tetapkan detektor E1 ke TLS saat ini

en: Disable assign E1 mode
id: Nonaktifkan mode penetapan E1

en: Traffic Light
id: Lampu Lalu Lintas

en: Junction ID
id: ID Persimpangan

en: TLS ID
id: ID TLS

en: Join
id: Gabung

en: Enable join mode
id: Aktifkan mode gabung

en: Join TLS and junctions in the current junction.
id: Gabungkan TLS dan persimpangan di persimpangan saat ini.

en: Disable join mode
id: Nonaktifkan mode gabung

en: Disjoin
id: Pisahkan

en: Disjoin current TLS
id: Pisahkan TLS saat ini

en: Disjoin current TLS.
id: Pisahkan TLS saat ini.

en: Finish join.
id: Selesaikan penggabungan.

en: Cancel Join.
id: Batalkan Penggabungan.

en: No junction selected
id: Tidak ada persimpangan yang dipilih

en: rename TLS
id: ganti nama TLS

en: change TLS type
id: ubah tipe TLS

en: join TLS
id: gabungkan TLS

en: disjoin TLS
id: pisahkan TLS

en: Junction IDs
id: ID Persimpangan

en: Traffic Light Programs
id: Program Lampu Lalu Lintas

en: Create TLS
id: Buat TLS

en: Create a new traffic light program.
id: Buat program lampu lalu lintas baru.

en: Delete a traffic light program. If all programs are deleted the junction turns into a priority junction.
id: Hapus program lampu lalu lintas. Jika semua program dihapus, persimpangan berubah menjadi persimpangan prioritas.

en: Reset single
id: Atur ulang tunggal

en: Reset current TLS program.
id: Atur ulang program TLS saat ini.

en: Reset all
id: Atur ulang semua

en: Reset all TLS programs.
id: Atur ulang semua program TLS.

en: Save program modifications. (Enter)
id: Simpan modifikasi program. (Enter)

en: Discard program modifications. (Esc)
id: Buang modifikasi program. (Esc)

en: Duplicate
id: Duplikat

en: TLSPrograms cannot be found
id: ProgramTLS tidak dapat ditemukan

en: TLS cannot be created
id: TLS tidak dapat dibuat

en: Traffic Light cannot be created because junction must have
id: Lampu Lalu Lintas tidak dapat dibuat karena persimpangan harus memiliki

en: at least one incoming edge and one outgoing edge.
id: setidaknya satu tepi masuk dan satu tepi keluar.

en: Traffic Light cannot be created because junction
id: Lampu Lalu Lintas tidak dapat dibuat karena persimpangan

en: must have at least one connection.
id: harus memiliki setidaknya satu koneksi.

en: must have at least one controlled connection.
id: harus memiliki setidaknya satu koneksi yang dikendalikan.

en: reset current program
id: atur ulang program saat ini

en: reset TLS
id: atur ulang TLS

en: duplicate program '%' of traffic light '%'
id: duplikat program '%' dari lampu lalu lintas '%'

en: Traffic Light does not control any links
id: Lampu Lalu Lintas tidak mengontrol tautan mana pun

en: Phases
id: Fase

en: Clean States
id: Bersihkan Status

en: Clean unused states from all phase
id: Bersihkan status yang tidak digunakan dari semua fase

en: Clean unused states from all phase. (Not allowed for multiple programs)
id: Bersihkan status yang tidak digunakan dari semua fase. (Tidak diizinkan untuk beberapa program)

en: Add States
id: Tambah Status

en: Extend the state vector for all phases by one entry
id: Perluas vektor status untuk semua fase dengan satu entri

en: Extend the state vector for all phases by one entry. (Unused until a connection or crossing is assigned to the new index)
id: Perluas vektor status untuk semua fase dengan satu entri. (Tidak digunakan hingga koneksi atau penyeberangan ditetapkan ke indeks baru)

en: Group Sig.
id: Kelompokkan Sinyal.

en: Shorten state definition by letting connections with the same signal states use the same index
id: Persingkat definisi status dengan membiarkan koneksi dengan status sinyal yang sama menggunakan indeks yang sama

en: Shorten state definition by letting connections with the same signal states use the same index. (Not allowed for multiple programs)
id: Persingkat definisi status dengan membiarkan koneksi dengan status sinyal yang sama menggunakan indeks yang sama. (Tidak diizinkan untuk beberapa program)

en: Ungroup Sig.
id: Pisahkan Sinyal.

en: Let every connection use a distinct index (reverse state grouping)
id: Biarkan setiap koneksi menggunakan indeks yang berbeda (balik pengelompokan status)

en: Let every connection use a distinct index (reverse state grouping). (Not allowed for multiple programs)
id: Biarkan setiap koneksi menggunakan indeks yang berbeda (balik pengelompokan status). (Tidak diizinkan untuk beberapa program)

en: invalid column
id: kolom tidak valid

en: Error deleting phase '
id: Kesalahan menghapus fase '

en: TLS Program File
id: File Program TLS

en: Load TLS program from additional file
id: Muat program TLS dari file tambahan

en: Save TLS program to additional file
id: Simpan program TLS ke file tambahan

en:  new programs for tlLogic '
id:  program baru untuk tlLogic '

en: Updated program '
id: Program diperbarui '

en: ' for tlLogic '
id: ' untuk tlLogic '

en: No programs found for traffic light '
id: Tidak ada program yang ditemukan untuk lampu lalu lintas '

en: Save TLS Program as
id: Simpan Program TLS sebagai

en: Experimental Part
id: Bagian Eksperimental

en: Warning: The netedit overhead editor is still in experimental state.
id: Peringatan: Editor overhead netedit masih dalam status eksperimental.

en: Current selected wire isn't valid.
id: Kabel yang dipilih saat ini tidak valid.

en: A % needs at least two lane positions
id: Sebuah % memerlukan setidaknya dua posisi lajur

en: Currently unsupported. Create VSS steps elements using VSS dialog
id: Saat ini tidak didukung. Buat elemen langkah VSS menggunakan dialog VSS

en: Graphical editor for SUMO networks, demand and additional infrastructure.
id: Editor grafis untuk jaringan SUMO, permintaan, dan infrastruktur tambahan.

en: Original network
id: Jaringan asli

en: Modified network
id: Jaringan yang dimodifikasi

en: Output prefix network
id: Awalan jaringan keluaran

en: Select modified elements
id: Pilih elemen yang dimodifikasi

en: Select added elements
id: Pilih elemen yang ditambahkan

en: Select deleted elements
id: Pilih elemen yang dihapus

en: Load shapes for elements
id: Muat bentuk untuk elemen

en: Load shapes for added
id: Muat bentuk untuk yang ditambahkan

en: Load shapes for deleted elements
id: Muat bentuk untuk elemen yang dihapus

en: load shapes from '
id: muat bentuk dari '

en: Loading of shape file '%' failed
id: Pemuatan file bentuk '%' gagal

en: Loading of shape file '%' successfully
id: Pemuatan file bentuk '%' berhasil

en: Execute python tool '
id: Jalankan alat python '

en: Loaded % configuration.
id: Dimuat konfigurasi %.

en: Saved % configuration.
id: Disimpan konfigurasi %.

en: &Load selection
id: Muat seleksi

en: &Save selection
id: Simpan seleksi

en: &Deselect chosen
id: Batalkan pilihan yang dipilih

en: &Clear selection
id: Hapus seleksi

en: Cl&ose
id: Tutup

en: Errors while loading Selection
id: Kesalahan saat memuat Seleksi

en:  time
id:  waktu

en: vehicle
id: kendaraan

en: person
id: orang

en: overheadWireSegment
id: segmenKabelOverhead

en: Value
id: Nilai

en: Dynamic
id: Dinamis

en: Open in new Tracker
id: Buka di Pelacak Baru

en: Ignoring item '%' because of invalid type %
id: Mengabaikan item '%' karena tipe tidak valid %

en: Item '%' not found
id: Item '%' tidak ditemukan

en: % objects ignored, % objects not found
id: % objek diabaikan, % objek tidak ditemukan

en: Could not open '%'.
id: Tidak dapat membuka '%'.

en: Unknown format!
id: Format tidak dikenal!

en: Unknown codec, falling back to HEVC!
id: Codec tidak dikenal, beralih ke HEVC!

en: Unknown codec!
id: Codec tidak dikenal!

en: Could not allocate video codec context!
id: Tidak dapat mengalokasikan konteks codec video!

en: Could not open codec!
id: Tidak dapat membuka codec!

en: Could not allocate video frame!
id: Tidak dapat mengalokasikan frame video!

en: Could not allocate the video frame data!
id: Tidak dapat mengalokasikan data frame video!

en: Failed to open output file!
id: Gagal membuka file keluaran!

en: Failed to write file header!
id: Gagal menulis header file!

en: Could not allocate video packet!
id: Tidak dapat mengalokasikan paket video!

en: Error sending final frame!
id: Kesalahan mengirim frame akhir!

en: Error during final encoding step!
id: Kesalahan selama langkah pengkodean akhir!

en: Error sending frame for encoding!
id: Kesalahan mengirim frame untuk pengkodean!

en: Error during encoding!
id: Kesalahan selama pengkodean!

en: Overlapped objects
id: Objek yang tumpang tindih

en: Delete element
id: Hapus elemen

en: Select element
id: Pilih elemen

en: Mark front element
id: Tandai elemen depan

en: Object must be a lane
id: Objek harus berupa lajur

en: Copy % name to clipboard
id: Salin nama % ke clipboard

en: Copy % typed name to clipboard
id: Salin nama bertipe % ke clipboard

en: Remove from Selected
id: Hapus dari Yang Dipilih

en: Add to Selected
id: Tambah ke Yang Dipilih

en: Copy name to clipboard
id: Salin nama ke clipboard

en: Copy typed name to clipboard
id: Salin nama bertipe ke clipboard

en: Remove From Selected
id: Hapus Dari Yang Dipilih

en: Show Parameter
id: Tampilkan Parameter

en: Show Type Parameter
id: Tampilkan Parameter Tipe

en: Copy cursor position to clipboard
id: Salin posisi kursor ke clipboard

en: Copy cursor geo-position to clipboard
id: Salin posisi geo kursor ke clipboard

en: Show cursor geo-position in
id: Tampilkan posisi geo kursor di

en: Open Manipulator...
id: Buka Manipulator...

en: type: %
id: tipe: %

en: Replacing POI '%'
id: Mengganti POI '%'

en: Replacing polygon '%'
id: Mengganti poligon '%'

en: Instance was previously created
id: Instance sudah dibuat sebelumnya

en: Undefined texture
id: Tekstur tidak terdefinisi

en: Invalid vClass
id: vClass tidak valid

en: The 'value' attribute is deprecated for breakpoints. Please use 'time'.
id: Atribut 'value' sudah tidak berlaku untuk breakpoint. Gunakan 'time'.

en: The 'filename' attribute is deprecated for decals. Please use 'file'.
id: Atribut 'filename' sudah tidak berlaku untuk dekal. Gunakan 'file'.

en: A breakpoint value must be a time description (%).
id: Nilai breakpoint harus berupa deskripsi waktu (%).

en: Could not decode breakpoint '%'.
id: Tidak dapat mendekode breakpoint '%'.

en: by param (numerical, streetwise)
id: berdasarkan param (numerik, per jalan)

en: by param (numerical, lanewise)
id: berdasarkan param (numerik, per lajur)

en: by param (numerical)
id: berdasarkan param (numerik)

en: by edgeData (numerical, streetwise)
id: berdasarkan edgeData (numerik, per jalan)

en: by attribute (numerical)
id: berdasarkan atribut (numerik)

en: by selection
id: berdasarkan seleksi

en: by type
id: berdasarkan tipe

en: by permission code
id: berdasarkan kode izin

en: by live edgeData
id: berdasarkan edgeData langsung

en: uniform
id: seragam

en: road
id: jalan

en: sidewalk
id: trotoar

en: bike lane
id: lajur sepeda

en: green verge
id: jalur hijau

en: waterway
id: jalur air

en: railway
id: jalur kereta

en: rails on road
id: rel di jalan

en: no passenger
id: tanpa penumpang

en: closed
id: ditutup

en: connector
id: konektor

en: forbidden
id: dilarang

en: airway
id: jalur udara

en: unselected
id: tidak dipilih

en: selected
id: dipilih

en: by allowed speed (lanewise)
id: berdasarkan kecepatan yang diizinkan (per lajur)

en: by current occupancy (lanewise, brutto)
id: berdasarkan hunian saat ini (per lajur, brutto)

en: by current occupancy (lanewise, netto)
id: berdasarkan hunian saat ini (per lajur, netto)

en: by first vehicle waiting time (lanewise)
id: berdasarkan waktu tunggu kendaraan pertama (per lajur)

en: by lane number (streetwise)
id: berdasarkan jumlah lajur (per jalan)

en: by CO2 emissions
id: berdasarkan emisi CO2

en: by CO emissions
id: berdasarkan emisi CO

en: by PMx emissions
id: berdasarkan emisi PMx

en: by NOx emissions
id: berdasarkan emisi NOx

en: by HC emissions
id: berdasarkan emisi HC

en: by fuel consumption
id: berdasarkan konsumsi bahan bakar

en: by noise emissions (Harmonoise)
id: berdasarkan emisi kebisingan (Harmonoise)

en: by global travel time
id: berdasarkan waktu perjalanan global

en: by global speed percentage
id: berdasarkan persentase kecepatan global

en: by given length/geometrical length
id: berdasarkan panjang yang diberikan/panjang geometris

en: by angle
id: berdasarkan sudut

en: by loaded weight
id: berdasarkan beban yang dimuat

en: by priority
id: berdasarkan prioritas

en: by height at start
id: berdasarkan ketinggian di awal

en: by height at geometry-segment start
id: berdasarkan ketinggian di awal segmen geometri

en: by inclination
id: berdasarkan kemiringan

en: by geometry-segment inclination
id: berdasarkan kemiringan segmen geometri

en: by average speed
id: berdasarkan kecepatan rata-rata

en: by average relative speed
id: berdasarkan kecepatan relatif rata-rata

en: by routing device assumed speed
id: berdasarkan kecepatan yang diasumsikan perangkat perutean

en: by electricity consumption
id: berdasarkan konsumsi listrik

en: by insertion-backlog (streetwise)
id: berdasarkan antrian penyisipan (per jalan)

en: by TAZ (streetwise)
id: berdasarkan TAZ (per jalan)

en: missing data
id: data tidak ada

en: by distance (kilometrage)
id: berdasarkan jarak (kilometrase)

en: by abs distance (kilometrage)
id: berdasarkan jarak absolut (kilometrase)

en: by reachability (traveltime)
id: berdasarkan keterjangkauan (waktu perjalanan)

en: by thread index
id: berdasarkan indeks thread

en: free parking spaces
id: ruang parkir kosong

en: given vehicle/type/route color
id: warna kendaraan/tipe/rute yang diberikan

en: given/assigned vehicle color
id: warna kendaraan yang diberikan/ditetapkan

en: given/assigned type color
id: warna tipe yang diberikan/ditetapkan

en: given/assigned route color
id: warna rute yang diberikan/ditetapkan

en: depart position as HSV
id: posisi keberangkatan sebagai HSV

en: arrival position as HSV
id: posisi kedatangan sebagai HSV

en: direction/distance as HSV
id: arah/jarak sebagai HSV

en: by speed
id: berdasarkan kecepatan

en: by action step
id: berdasarkan langkah aksi

en: no action
id: tidak ada aksi

en: action in next step
id: aksi pada langkah berikutnya

en: had action step
id: sudah melakukan langkah aksi

en: by waiting time
id: berdasarkan waktu tunggu

en: by accumulated waiting time
id: berdasarkan waktu tunggu terakumulasi

en: by time since lane change
id: berdasarkan waktu sejak pergantian lajur

en: by max speed
id: berdasarkan kecepatan maksimum

en: by reroute number
id: berdasarkan jumlah perute ulang

en: by offset from best lane
id: berdasarkan offset dari lajur terbaik

en: opposite lane
id: lajur berlawanan

en: by acceleration
id: berdasarkan percepatan

en: by time gap on lane
id: berdasarkan jarak waktu di lajur

en: by depart delay
id: berdasarkan keterlambatan keberangkatan

en: by relative battery charge
id: berdasarkan muatan baterai relatif

en: by charged energy
id: berdasarkan energi yang diisi

en: by time loss
id: berdasarkan kehilangan waktu

en: by stop delay
id: berdasarkan keterlambatan halte

en: by stop arrival delay
id: berdasarkan keterlambatan kedatangan halte

en: by lateral speed
id: berdasarkan kecepatan lateral

en: random
id: acak

en: given person/type color
id: warna orang/tipe yang diberikan

en: given/assigned person color
id: warna orang yang diberikan/ditetapkan

en: by mode
id: berdasarkan moda

en: waiting for insertion
id: menunggu penyisipan

en: stopped
id: berhenti

en: walking
id: berjalan kaki

en: riding
id: menumpang

en: accessing trainStop
id: mengakses halteKereta

en: waiting for ride
id: menunggu tumpangan

en: by jammed state
id: berdasarkan status macet

en: given container/type color
id: warna kontainer/tipe yang diberikan

en: given/assigned container color
id: warna kontainer yang diberikan/ditetapkan

en: transport
id: transportasi

en: waiting for transport
id: menunggu transportasi

en: tranship
id: pemindahan

en: by height
id: berdasarkan ketinggian

en: given POI color
id: warna POI yang diberikan

en: given polygon color
id: warna poligon yang diberikan

en: by average relative speed
id: berdasarkan kecepatan relatif rata-rata

en: by purpose (streetwise)
id: berdasarkan tujuan (per jalan)

en: by allowed speed (streetwise)
id: berdasarkan kecepatan yang diizinkan (per jalan)

en: by current occupancy (streetwise, brutto)
id: berdasarkan hunian saat ini (per jalan, brutto)

en: by current speed (streetwise)
id: berdasarkan kecepatan saat ini (per jalan)

en: by current flow (streetwise)
id: berdasarkan arus saat ini (per jalan)

en: by relative speed (streetwise)
id: berdasarkan kecepatan relatif (per jalan)

en: by routing device assumed speed
id: berdasarkan kecepatan yang diasumsikan perangkat perutean

en: by segments (alternating)
id: berdasarkan segmen (bergantian)

en: odd
id: ganjil

en: even
id: genap

en: by jammed state (segmentwise)
id: berdasarkan status macet (per segmen)

en: free
id: bebas

en: limitedControl
id: kontrolTerbatas

en: jammed
id: macet

en: by current occupancy (segmentwise, brutto)
id: berdasarkan hunian saat ini (per segmen, brutto)

en: by current speed (segmentwise)
id: berdasarkan kecepatan saat ini (per segmen)

en: by current flow (segmentwise)
id: berdasarkan arus saat ini (per segmen)

en: by relative speed (segmentwise)
id: berdasarkan kecepatan relatif (per segmen)

en: no TAZ
id: tanpa TAZ

en: data mode
id: mode data

en: by height at segment start
id: berdasarkan ketinggian di awal segmen

en: by segment inclination
id: berdasarkan kemiringan segmen

en: junction bubble
id: gelembung persimpangan

en: geometry points
id: titik geometri

en: connections missing
id: koneksi tidak ada

en: custom shape
id: bentuk kustom

en: by origin taz
id: berdasarkan TAZ asal

en: by destination taz
id: berdasarkan TAZ tujuan

en: No color defined for LinkState '%'
id: Tidak ada warna yang ditentukan untuk LinkState '%'

en: Save the data...
id: Simpan data...

en: Save Data
id: Simpan Data

en: Track
id: Lacak

en: &Hide Unselected
id: Sembunyikan Yang Tidak Dipilih

en: By &Name
id: Berdasarkan Nama

en: Locate item by name
id: Cari item berdasarkan nama

en: &Select/deselect
id: Pilih/batalkan pilihan

en: Select/deselect current object
id: Pilih/batalkan pilihan objek saat ini

en: &Filter substring
id: Filter substring

en: Select &all
id: Pilih semua

en: Select all items in list
id: Pilih semua item dalam daftar

en: &Deselect all
id: Batalkan semua pilihan

en: Deselect all items in list
id: Batalkan pilihan semua item dalam daftar

en: &Update
id: Perbarui

en: Reload all ids
id: Muat ulang semua id

en: case-sensitive search
id: pencarian peka huruf besar/kecil

en: auto-center
id: pusatkan otomatis

en: % objects
id: % objek

en: Load viewport from file
id: Muat viewport dari file

en: Save viewport to file
id: Simpan viewport ke file

en: accept
id: terima

en: close
id: tutup

en: Load Viewport
id: Muat Viewport

en: Save Viewport
id: Simpan Viewport

en: View Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: Enter a name
id: Masukkan nama

en: Please enter an alphanumeric name:
id: Masukkan nama alfanumerik:

en: Export view settings
id: Ekspor pengaturan tampilan

en: Import view settings
id: Impor pengaturan tampilan

en: Load Decals
id: Muat Dekal

en: Save Decals
id: Simpan Dekal

en: No Data
id: Tidak Ada Data

en: Only for selected
id: Hanya untuk yang dipilih

en: constant text size
id: ukuran teks konstan

en: Color
id: Warna

en: Background
id: Latar Belakang

en: Draw with constant size when zoomed out
id: Gambar dengan ukuran konstan saat diperkecil

en: Minimum Size
id: Ukuran Minimum

en: Exaggerate by
id: Perbesar sebesar

en: Recalibrate Rainbow
id: Kalibrasi Ulang Pelangi

en: max
id: maks

en: center
id: tengah

en: fix range
id: tetapkan rentang

en: Save the setting to registry
id: Simpan pengaturan ke registri

en: Remove the setting from registry
id: Hapus pengaturan dari registri

en: Export setting to file
id: Ekspor pengaturan ke file

en: Load setting from file
id: Muat pengaturan dari file

en: Export includes:
id: Ekspor mencakup:

en: Delay
id: Penundaan

en: Breakpoints
id: Breakpoint

en: Decals:
id: Dekal:

en: &Load XML Decals
id: Muat Dekal XML

en: &Save XML Decals
id: Simpan Dekal XML

en: &Clear Decals
id: Hapus Dekal

en: Toggle grid
id: Beralih kisi

en: x-spacing
id: jarak-x

en: y-spacing
id: jarak-y

en: Streets
id: Jalan

en: Interpolate
id: Interpolasi

en: Scale width
id: Skala lebar

en: Show bike markings
id: Tampilkan tanda sepeda

en: Show turning arrows
id: Tampilkan panah belokan

en: Show right-of-way rules
id: Tampilkan aturan hak jalan

en: Realistic stop line colors
id: Warna garis berhenti realistis

en: Show lane borders
id: Tampilkan batas lajur

en: Show lane direction
id: Tampilkan arah lajur

en: Hide macro connectors
id: Sembunyikan konektor makro

en: Show sublanes
id: Tampilkan sublajur

en: Show rails
id: Tampilkan rel

en: Spread bidirectional railways/roads
id: Sebarkan jalur kereta/jalan dua arah

en: Make both directional edges for a bidirectional railways or roads visible
id: Jadikan kedua tepi arah untuk jalur kereta atau jalan dua arah terlihat

en: Secondary shape
id: Bentuk sekunder

en: Exaggerate width by
id: Perbesar lebar sebesar

en: Minimum size
id: Ukuran minimum

en: Show edge id
id: Tampilkan id tepi

en: Show street name
id: Tampilkan nama jalan

en: Show edge color value
id: Tampilkan nilai warna tepi

en: Show edge scale value
id: Tampilkan nilai skala tepi

en: Show As
id: Tampilkan Sebagai

en: 'triangles'
id: 'segitiga'

en: 'boxes'
id: 'kotak'

en: 'simple shapes'
id: 'bentuk sederhana'

en: 'raster images'
id: 'gambar raster'

en: 'circles'
id: 'lingkaran'

en: Scale size
id: Skala ukuran

en: Show vehicle id
id: Tampilkan id kendaraan

en: Show vehicle color value
id: Tampilkan nilai warna kendaraan

en: Show vehicle scale value
id: Tampilkan nilai skala kendaraan

en: Show vehicle text param
id: Tampilkan parameter teks kendaraan

en: Show blinker / brake lights
id: Tampilkan lampu sein / rem

en: Show minimum gap
id: Tampilkan jarak minimum

en: Show brake gap
id: Tampilkan jarak rem

en: Show Bluetooth range
id: Tampilkan jangkauan Bluetooth

en: Show route index
id: Tampilkan indeks rute

en: Scale length with geometry
id: Skala panjang dengan geometri

en: Show stopping info
id: Tampilkan info berhenti

en: Show parking info
id: Tampilkan info parkir

en: Show charging info
id: Tampilkan info pengisian

en: Draw reversed vehicles in reverse
id: Gambar kendaraan terbalik secara terbalik

en: Show person id
id: Tampilkan id orang

en: Show person color value
id: Tampilkan nilai warna orang

en: Show JuPedSim pedestrian network
id: Tampilkan jaringan pejalan kaki JuPedSim

en: Show container id
id: Tampilkan id kontainer

en: Draw junction shape
id: Gambar bentuk persimpangan

en: Draw crossings/walkingareas
id: Gambar penyeberangan/area pejalan kaki

en: Show lane to lane connections
id: Tampilkan koneksi lajur ke lajur

en: Show link tls index
id: Tampilkan indeks tls tautan

en: Show link junction index
id: Tampilkan indeks persimpangan tautan

en: Show junction id
id: Tampilkan id persimpangan

en: Show internal junction id
id: Tampilkan id persimpangan internal

en: Show internal edge id
id: Tampilkan id tepi internal

en: Show crossing and walkingarea id
id: Tampilkan id penyeberangan dan area pejalan kaki

en: Show traffic light phase index
id: Tampilkan indeks fase lampu lalu lintas

en: Show traffic light phase name
id: Tampilkan nama fase lampu lalu lintas

en: Show junction name
id: Tampilkan nama persimpangan

en: Additional
id: Tambahan

en: Show object id
id: Tampilkan id objek

en: Show full name
id: Tampilkan nama lengkap

en: StoppingPlace
id: TempatPemberhentian

en: body
id: badan

en: sign
id: tanda

en: element
id: elemen

en: POI detail
id: Detail POI

en: Custom Layer
id: Lapisan Kustom

en: Show poi id
id: Tampilkan id poi

en: Show poi type
id: Tampilkan tipe poi

en: Show poi text param
id: Tampilkan parameter teks poi

en: Show polygon id
id: Tampilkan id poligon

en: Show polygon types
id: Tampilkan tipe poligon

en: Default Selection Color
id: Warna Seleksi Default

en: Miscellaneous
id: Lain-lain

en: Exaggerate edgeRelation width by
id: Perbesar lebar relasiTepi sebesar

en: Exaggerate tazRelation width by
id: Perbesar lebar relasiTAZ sebesar

en: Show data color value
id: Tampilkan nilai warna data

en: Show Size Legend
id: Tampilkan Legenda Ukuran

en: Show Edge Color Legend
id: Tampilkan Legenda Warna Tepi

en: Show Vehicle Color Legend
id: Tampilkan Legenda Warna Kendaraan

en: UI Scaling
id: Skala UI

en: Combobox max rows
id: Baris maks kotak kombo

en: Disable hide by zoom
id: Nonaktifkan sembunyikan berdasarkan zoom

en: Disable hiding edges with high zoom out
id: Nonaktifkan penyembunyian tepi saat zoom sangat jauh

en: Draw boundaries
id: Gambar batas

en: Force draw for rectangle selection
id: Paksa gambar untuk seleksi persegi panjang

en: Disable dotted contours during selection/deletion
id: Nonaktifkan kontur bertitik selama seleksi/penghapusan

en: Recalculate boundaries
id: Hitung ulang batas

en: Show geometry point indices
id: Tampilkan indeks titik geometri

en: 3D view
id: Tampilan 3D

en: Ignore color scheme for vehicles
id: Abaikan skema warna untuk kendaraan

en: Show TLS link markers
id: Tampilkan penanda tautan TLS

en: Show domes around TLS models from decals
id: Tampilkan kubah di sekitar model TLS dari dekal

en: Show auto-generated TLS models
id: Tampilkan model TLS yang dibuat otomatis

en: Show head-up display
id: Tampilkan head-up display

en: Sun brightness
id: Kecerahan matahari

en: Sky color
id: Warna langit

en: Recenter View
id: Pusatkan Ulang Tampilan

en: Recenter view to the simulated area.
id: Pusatkan ulang tampilan ke area yang disimulasikan.

en: Opens a menu which lets you edit the viewport. (Ctrl+I)
id: Membuka menu yang memungkinkan Anda mengedit viewport. (Ctrl+I)

en: Toggle Zooming Style
id: Beralih Gaya Zoom

en: Toggles whether zooming is based at cursor position or at the center of the view.
id: Beralih apakah zoom berbasis pada posisi kursor atau pada pusat tampilan.

en: Locate Structures
id: Cari Struktur

en: Locate structures within the network.
id: Cari struktur dalam jaringan.

en: Toggle View Tooltips
id: Beralih Tooltip Tampilan

en: Toggles whether tooltips in the view shall be shown.
id: Beralih apakah tooltip dalam tampilan akan ditampilkan.

en: Edit Coloring Schemes
id: Edit Skema Pewarnaan

en: Opens a menu which lets you edit the coloring schemes. (F9)
id: Membuka menu yang memungkinkan Anda mengedit skema pewarnaan. (F9)

en: Make Snapshot
id: Ambil Snapshot

en: Makes a snapshot of the view.
id: Mengambil snapshot tampilan.

en: option window-size requires INT,INT
id: opsi window-size memerlukan INT,INT

en: option window-pos requires INT,INT
id: opsi window-pos memerlukan INT,INT

en: Langua&ge
id: Bahasa

en: Change language to english. (en)
id: Ubah bahasa ke bahasa Inggris. (en)

en: Change language to german. (de)
id: Ubah bahasa ke bahasa Jerman. (de)

en: Change language to spanish. (es)
id: Ubah bahasa ke bahasa Spanyol. (es)

en: Change language to portuguese. (pt)
id: Ubah bahasa ke bahasa Portugis. (pt)

en: Change language to french. (fr)
id: Ubah bahasa ke bahasa Prancis. (fr)

en: Change language to italian. (it)
id: Ubah bahasa ke bahasa Italia. (it)

en: Change language to turkish. (tr)
id: Ubah bahasa ke bahasa Turki. (tr)

en: Change language to hungarian. (hu)
id: Ubah bahasa ke bahasa Hungaria. (hu)

en: Change language to japanese. (ja)
id: Ubah bahasa ke bahasa Jepang. (ja)

en: Change language to korean. (ko)
id: Ubah bahasa ke bahasa Korea. (ko)

en: german
id: Jerman

en: spanish
id: Spanyol

en: portuguese
id: Portugis

en: french
id: Prancis

en: italian
id: Italia

en: simplified chinese
id: Tionghoa sederhana

en: traditional chinese
id: Tionghoa tradisional

en: turkish
id: Turki

en: hungarian
id: Hungaria

en: japanese
id: Jepang

en: korean
id: Korea

en: english
id: Inggris

en: Language changed to
id: Bahasa diubah ke

en: Restart needed
id: Perlu mulai ulang

en: Changing display language needs restart to take effect.
id: Mengubah bahasa tampilan memerlukan mulai ulang agar berlaku.

en: For the Debug build you might also need to set the LANG environment variable.
id: Untuk build Debug Anda mungkin juga perlu mengatur variabel lingkungan LANG.

en: Under development. You can help to improve the translation at:
id: Sedang dalam pengembangan. Anda dapat membantu meningkatkan terjemahan di:

en: (No projection defined)
id: (Tidak ada proyeksi yang didefinisikan)

en: Could not transform coordinates from WGS84 in decal %, assuming UTM.
id: Tidak dapat mengubah koordinat dari WGS84 dalam dekal %, mengasumsikan UTM.
