sumo - en to fr translation catalogue (847 entries)

en: N/A
fr: ND

en: Original coordinate (before coordinate transformation in netconvert)
fr: Coordonnée originale (avant transformation des coordonnés dans netconvert)

en: Network coordinate
fr: Coordonnée du réseau

en: Ready.
fr: Prêt.

en: &File
fr: &Fichier

en: New Window
fr: Nouvelle Fenêtre

en: Open a new sumo-gui window.
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre sumo-gui.

en: &Open Simulation...
fr: &Ouvrir Simulation...

en: Open a simulation (Configuration file).
fr: Ouvrir une simulation (fichier de Configuration).

en: Open &Network...
fr: Ouvrir &Réseau...

en: Open a network.
fr: Ouvrir un réseau.

en: Open Shapes
fr: Ouvrir Formes

en: Load POIs and Polygons for visualization.
fr: Charger POIs et Polygones pour visualisation.

en: Open EdgeData
fr: Ouvrir EdgeData

en: Load edge related data for visualization.
fr: Charger données liées aux arêtes pour visualisation.

en: &Reload
fr: &Recharger

en: Reloads the simulation / the network.
fr: Recharge la simulation / le réseau.

en: Quick-Reload
fr: Rechargement-Rapide

en: Reloads the simulation (but not network).
fr: Recharge la simulation (mais pas réseau).

en: Save Configuration
fr: Sauvegarder Configuration

en: Save current options as a configuration file.
fr: Sauvegarder options actuelles en tant que fichier de configuration.

en: Close
fr: Fermer

en: Close the simulation.
fr: Fermer la simulation.

en: &Quit
fr: &Quitter

en: Quit the Application.
fr: Quitter l'Application.

en: &Edit
fr: &Editer

en: Edit Selected...
fr: Editer Sélection...

en: Opens a dialog for editing the list of selected items.
fr: Ouvre un dialogue pour éditer la liste des items sélectionnés.

en: Select lanes which allow...
fr: Sélectionner voies qui autorisent...

en: Opens a menu for selecting a vehicle class by which to selected lanes.
fr: Ouvre un dialogue pour choisir une classe de véhicules et sélectionner les éléments de réseau accessibles à celle-ci.

en: Set Breakpoint
fr: Configurer un point d'arrêt

en: Sets a breakpoint at the current simulation step
fr: Configurer un point d'arrêt à l'étape actuelle de la simulation

en: Set Breakpoint with offset
fr: Configurer un point d'arrêt avec un décalage

en: Sets a breakpoint at the current simulation step + offset configured in application settings
fr: Place un point d'arrêt au pas courant + décalage configuré dans les paramètres d'application

en: Edit Breakpoints
fr: Editer Points d'arrêt

en: Opens a dialog for editing breakpoints.
fr: Ouvre un dialogue pour éditer points d'arrêt.

en: Edit Visualisation
fr: Editer Visualisation

en: Opens a dialog for editing visualization settings.
fr: Ouvre un dialogue pour éditer réglages de visualisation.

en: Edit Viewport
fr: Editer Rectangle de visualisation

en: Opens a dialog for editing viewing area, zoom and rotation.
fr: Ouvre un dialogue pour éditer zone de visualisation, zoom et rotation.

en: Load additionals in netedit
fr: Charge éléments additionnels dans netedit

en: Load additionals in netedit.
fr: Charge éléments additionnels dans netedit.

en: Load demand in netedit
fr: Charge demande dans netedit

en: Load demand in netedit.
fr: Charge demande dans netedit.

en: Open in netedit
fr: Ouvrir dans netedit

en: Opens current simulation in NETEDIT.
fr: Ouvrir la simulation actuelle dans NETEDIT.

en: Open network in netedit
fr: Ouvrir réseau dans netedit

en: &Settings
fr: &Réglages

en: Application Settings
fr: Réglages de l'Application

en: Open a Dialog for Application Settings editing.
fr: Ouvrir un dialogue pour éditer Réglages de l'Application.

en: Gaming Mode	Ctrl+G	Toggle gaming mode on/off.
fr: Mode Jeu	Ctrl+G	Allumer/éteindre mode jeu.

en: Full Screen Mode
fr: Mode Plein Ecran

en: Toggle full screen mode on/off.
fr: Allumer/éteindre mode plein écran.

en: &Locate
fr: &Localiser

en: Open a dialog for locating a Junction.
fr: Ouvre un Dialogue pour Localiser une Junction.

en: &Edges
fr: &Arêtes

en: Open a dialog for locating an Edge.
fr: Ouvre un Dialogue pour Localiser une Arête.

en: &Vehicles
fr: &Véhicules

en: Open a dialog for locating a Vehicle.
fr: Ouvre un Dialogue pour localiser un Véhicule.

en: &Persons
fr: &Personnes

en: Open a dialog for locating a Person.
fr: Ouvre un Dialogue pour Localiser une Personne.

en: &Container
fr: &Conteneur

en: Open a dialog for locating a Container.
fr: Ouvre un Dialogue pour localiser un Conteneur.

en: &TLS
fr: &Feux de circulation

en: Open a dialog for locating a Traffic Light.
fr: Ouvrir un Dialogue pour Localiser un Feu de Circulation.

en: &Additional
fr: &Additionel

en: Open a dialog for locating an Additional Structure.
fr: Ouvre un Dialogue pour Localiser une Structure Additionnelle.

en: Open a dialog for locating a Point of Interest.
fr: Ouvre un Dialogue pour Localiser un Point d'Intérêt.

en: Po&lygon
fr: Po&lygone

en: Open a dialog for locating a Polygon.
fr: Ouvre un Dialogue pour Localiser un Polygone.

en: Show Internal Structures
fr: Montrer Structures Internes

en: Show internal junctions and streets in locator dialog.
fr: Montrer junctions internes et rues dans dialogue de localisation.

en: Show Parking Vehicles
fr: Montrer Véhicules Garés

en: Show parking vehicles in locator dialog.
fr: Montrer Véhicules Garés dans dialogue de localisation.

en: Show vehicles outside the road network
fr: Montrer véhicules en dehors du réseau routier

en: Show vehicles that are teleporting or driving remote-controlled outside the road network in locator dialog.
fr: Montrer véhicules qui sont téleportés ou conduisant de manière télécommandée en dehors du réseau routier dans le dialogue de localisation.

en: Run
fr: Executer

en: Start/ Resume the simulation.
fr: Démarrer/ Reprendre la simulation.

[ctx: Simulation]
en: Stop
fr: Arrêter

en: Halt the simulation.
fr: Mettre en pause la simulation.

en: Step
fr: Avancer

en: Perform one simulation step.
fr: Avancer simulation d'un pas.

en: Delay+
fr: Retarder+

en: Increase simulation step delay.
fr: Augmenter délai temps de simulation.

en: Delay-
fr: Délai-

en: Decrease simulation step delay.
fr: Diminuer délai temps de simulation.

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save the current simulation state to a file.
fr: Sauvegarder l'état actuel de la simulation dans un fichier.

en: Load
fr: Charger

en: Load simulation state for the current network from file.
fr: Charger l'état de la simulation pour le réseau actuel depuis fichier.

en: &Window
fr: &Fenêtre

en: Open new view
fr: Ouvrir nouvelle vue

en: Open a new microscopic view.
fr: Ouvrir une nouvelle vue microscopique.

en: Open new 3D view
fr: Ouvrir nouvelle vue 3D

en: Open a new 3D view.
fr: Ouvrir une nouvelle vue 3D.

en: Tile &Horizontally
fr: Partager &Horizontalement

en: Tile the views horizontally.
fr: Divise les vues horizontalement.

en: Tile &Vertically
fr: Partager &Verticalement

en: Tile the views vertically.
fr: Divise les vues verticalement.

en: Cascade the views.
fr: Cascader les vues.

en: &Close
fr: &Fermer

en: Close the selected view.
fr: Fermer la vue sélectionnée.

en: &Others...
fr: &Autres...

en: Show Status Line
fr: Montrer Ligne de Statut

en: Toggle the Status Bar on/off.
fr: Allumer/éteindre la Ligne de Statut.

en: Show Message Window
fr: Montrer Fenêtre des Messages

en: Toggle the Message Window on/off.
fr: Allumer/éteindre la Fenêtre des Messages.

en: Show Simulation Time
fr: Montrer Temps de Simulation

en: Toggle the Simulation Time on/off.
fr: Allumer/éteindre le Temps de Simulation.

en: Show Simulation Delay
fr: Montrer Délai Simulation

en: Toggle the Simulation Delay Entry on/off.
fr: Allumer/éteindre le Délai de Simulation.

en: Clear Message Window
fr: Effacer Fenêtre des Messages

en: Clear the message window.
fr: Efface la fenêtre des messages.

en: &Help
fr: &Aide

en: &Online Documentation
fr: &Documentation en-ligne

en: Open Online documentation.
fr: Ouvrir Documentation en-ligne.

en: &Changelog
fr: &Journal des modifications

en: Open Changelog.
fr: Ouvrir Journal des modifications.

en: &Hotkeys
fr: &Raccourcis clavier

en: Open Hotkeys.
fr: Ouvrir Raccourcis clavier.

en: &Tutorial
fr: &Tutoriel

en: Open Tutorial.
fr: Ouvrir Tutoriel.

en: &Feedback
fr: &Avis

en: Open feedback dialog.
fr: Ouvrir le dialogue de commentaires.

en: &About
fr: &A propos

en: About sumo-gui.
fr: A propos de sumo-gui.

en: 	Open simulation	Open a simulation (Configuration file).
fr: 	Ouvrir une simulation	Ouvrir une simulation (Fichier de configuration).

en: 	Open network	Open a network.
fr: 	Ouvrir réseau	Ouvrir un réseau.

en: 	Reload	Reloads the simulation / the network.
fr: 	Recharger	Recharge la simulation / le réseau.

en: 	Run	Start/Resume the loaded simulation.
fr: 	Exécuter	Démarre/continue la simulation chargée.

en: 	Stop	Halt the running simulation.
fr: 	Arrêter	Arrêter la simulation en cours.

en: 	Step	Perform a single simulation step.
fr: 	Avancer	Effectuer un seul pas de simulation.

en: Time:	Toggle between time formats	Toggle between seconds and hour:minute:seconds display.
fr: Temps :	Basculer le format des temps	Basculer l'affichage entre secondes et heures :minutes :secondes.

en: Delay (ms):	Delay per simulated second	Delay per simulated second. Click to toggle between the last two delay values.
fr: Délai (ms) :	Délai par seconde simulée	Délai par seconde simulée. Cliquer pour basculer entre les deux dernières valeurs du délai.

en: Scale Traffic:
fr: Echelle Trafic:

en: Scale traffic volume from running flows and from vehicles that are loaded incrementally from route files.
fr: Adapter le volume de trafic des flux et véhicules chargés incrémentalement depuis fichiers de routes.

en: Waiting Time:
fr: Temps d'Attente:

en: Time spent waiting accumulated for all vehicles
fr: Temps d'attente accumulé sur tous les véhicules

en: Time Loss:
fr: Temps Perdu:

en: Time lost due to being unable to drive with maximum speed for all vehicles
fr: Temps perdu dû à l'impossibilité de conduire avec vitesse maximale pour tous les véhicules

en: Total distance driven by DRT vehicles
fr: Distance totale couverte par véhicules TAD

en: Emergency Vehicle waiting time:
fr: Temps d'attente Véhicule d'Intervention:

en: Time spent waiting accumulated for emergency vehicles
fr: Temps d'attente accumulé pour tous véhicules d'intervention

en: Cl&ear Recent Networks
fr: &Effacer Réseaux Récents

en: No Recent Networks
fr: Aucuns Réseaux Récents

en: Recent Networks
fr: Réseaux Récents

en: Cl&ear Recent Configs
fr: &Effacer Configurations Récentes

en: No Recent Configs
fr: Aucunes Configurations Récentes

en: Recent Configs
fr: Configurations Récentes

en: Running %.
fr: En cours d'exécution %.

en: Open Simulation Configuration
fr: Ouvrir Configuration Simulation

en: Open Network
fr: Ouvrir Réseau

en: Open Shapes
fr: Ouvrir Formes

en: Loading of % failed.
fr: Chargement de % a échoué.

en: Open EdgeData
fr: Ouvrir EdgeData

en: Auto-Reloading.
fr: Rechargement-Automatique.

en: TraCI-Loading.
fr: Chargement-TraCI.

en: Reloading.
fr: Rechargement.

en: Quick-Reloading.
fr: Rechargement rapide.

en: Already loading!
fr: Chargement déjà en cours!

en: Save SUMO Configuration
fr: Sauvegarder Configuration SUMO

en: Configuration saved to %.
fr: Configuration sauvegardée à %.

en: Could not save configuration to %.
fr: Echec sauvegarde configuration à %.

en: No simulation loaded!
fr: Aucune simulation chargée !

en: Save Simulation State
fr: Sauvegarder Etat Simulation

en: Simulation state saved to '%'.
fr: Etat simulation sauvegardé à '%'.

en: Load Simulation State
fr: Charger Etat Simulation

en: State loaded from '%'.
fr: Etat chargé depuis '%'.

en: Failed to load state from '%' (%).
fr: Echec chargement état depuis '%' (%).

en: Scale number of vehicles in simulation
fr: Adapte nombre de véhicules dans simulation

en: Open sumo config in netedit
fr: Ouvre config sumo dans netedit

en: Loading of '%' failed!
fr: Chargement de '%' a échoué !

en: '%' loaded.
fr: '%' chargé.

en: SUMO Interactive Traffic Light
fr: Feu de Circulation Interactif SUMO

en: SUMO Interactive Demand-Responsive-Transport
fr: Transport-à-la-Demande Interactif SUMO

en: Simulation ended at time: %. (%)
fr: Simulation terminée au temps : %. (%)

en: Simulation ended at time: %.
fr: Simulation terminée au temps: %.

en: Reason:
fr: Raison :

en: Do you want to close all open files and views?
fr: Voulez-vous fermer tous les fichiers ouverts et les vues ?

en: Simulation ended
fr: Simulation terminée

en: Loading '%'.
fr: Chargement '%'.

en: seconds
fr: secondes

en: Set breakpoint at %
fr: Place point d'arrêt à %

en: Could not load edgedata-files '%'
fr: Echec chargement fichiers EdgeData '%'

en: Quitting (on error).
fr: Fermeture (après erreur).

en: Simulation started with time: %.
fr: Simulation démarrée avec temps: %.

en: Save Snapshot
fr: Sauvegarder Instantané

en: No file extension was specified - saving Snapshot as PNG.
fr: Aucune extension de fichier spécifiée - sauvegarde Instantané en tant que PNG.

en: Saving failed.
fr: Echec de la sauvegarde.

en: Snapshot successfully saved!
fr: Sauvegarde Instantané réussie!

en: Unknown Message ID in onCmdLocate
fr: ID Message inconnu dans onCmdLocate

en: Junction Chooser
fr: Sélecteur de jonction

en: Edge Chooser
fr: Sélecteur d'arête

en: Vehicle Chooser
fr: Sélecteur de véhicule

en: Person Chooser
fr: Sélecteur de personne

en: Container Chooser
fr: Sélecteur de conteneur

en: Traffic Lights Chooser
fr: Sélecteur de feux de circulation

en: Additional Objects Chooser
fr: Sélecteur d'objets additionnels

en: POI Chooser
fr: Sélecteur de POI

en: Polygon Chooser
fr: Sélecteur de polygone

en: phase names
fr: noms des phases

en: detectors
fr: détecteurs

en: Overflow in time computation occurred.
fr: Un dépassement temps de calcul s'est produit.

en: Locate Junctions
fr: Localiser Jonctions

en: Locate a junction within the network.
fr: Localiser une jonction dans un réseau.

en: Locate Edges
fr: Localiser Arêtes

en: Locate an edge within the network.
fr: Localiser une arête dans le réseau.

en: Locate Vehicles
fr: Localiser véhicules

en: Locate a vehicle within the network.
fr: Localiser un véhicule dans le réseau.

en: Locate Persons
fr: Localiser personnes

en: Locate a person within the network.
fr: Localiser une personne dans le réseau.

en: Locate Container
fr: Localiser conteneur

en: Locate a container within the network.
fr: Localiser conteneur dans le réseau.

en: Locate TLS
fr: Localiser feu de circulation

en: Locate a tls within the network.
fr: Localiser feu de circulation dans le réseau.

en: Locate Additional
fr: Localiser élément additionnel

en: Locate an additional structure within the network.
fr: Localiser élément additionnel dans le réseau.

en: Locate PoI
fr: Localiser POI

en: Locate a PoI within the network.
fr: Localiser POI dans le réseau.

en: Locate Polygon
fr: Localiser polygone

en: Locate a Polygon within the network.
fr: Localiser polygone dans le réseau.

en: About Eclipse SUMO sumo-gui
fr: À propos de Eclipse SUMO sumo-gui

en: Graphical user interface for the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
fr: Interface graphique pour le simulateur de trafic multimodal et microscopique SUMO.

en: Includes JuPedSim %.%.%
fr: Inclus JuPedSim %.%.%

en: This application is based on code provided by the Eclipse SUMO project.
fr: Cette application est basée sur le code fourni par le projet Eclipse SUMO.

en: These core components are available under the conditions of the Eclipse Public License v2.
fr: Ces composants clés sont disponibles sous les conditions de la Eclipse Public License v2.

en: Quit on Simulation End
fr: Fermer suite à Fin de Simulation

en: Autostart Simulation on Load and Reload
fr: Démarrer automatiquement Simulation après Chargement ou Rechargement

en: Reload Simulation after finish (Demo mode)
fr: Recharger Simulation après fin (mode Démo)

en: Locate elements when clicking on messages
fr: Localiser éléments en cliquant sur messages

en: Breakpoint offset when clicking on time message
fr: Décaler point d'arrêt en cliquant sur message de temps

en: Allow Textures
fr: Autoriser Textures

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: Breakpoints Editor
fr: Editeur de points d'arrêt

en: &Load
fr: &Charger

en: &Save
fr: &Sauvegarder

en: Clea&r
fr: Efface&r

en: Time
fr: Heure

en: Load Breakpoints
fr: Charger Points d'arrêt

en: Save Breakpoints
fr: Sauvegarder Points d'arrêt

en: Storing failed!
fr: Echec sauvegarde !

en: Time format error
fr: Erreur format heure

en: - General problem solving
fr: - Résolution de problèmes géneraux

en: - Sumo-user mailing list
fr: - Liste de diffusion des utilisateurs de SUMO

en: - Send us an Email
fr: - Nous envoyer un email

en: Hotkey '%' is not supported
fr: Raccourci '%' non supporté

en: GUI-triggered stop not implemented for meso
fr: Arrêt déclenché par interface non implémenté pour meso

en: Hide Current Route
fr: Cacher route courante

en: Show Current Route
fr: Montrer route courante

en: Hide Future Route
fr: Cacher route future

en: Show Future Route
fr: Montrer route future

en: Hide All Routes
fr: Cacher toutes les routes

en: Show All Routes
fr: Montrer toutes les routes

en: Draw looped routes
fr: Dessiner routes cycliques

en: Hide Best Lanes
fr: Cacher meilleures voies

en: Show Best Lanes
fr: Montrer meilleures voies

en: Hide Link Items
fr: Cacher éléments de connexion

en: Show Link Items
fr: Montrer éléments de connexion

en: Start Tracking
fr: Démarrer suivi

en: Stop Tracking
fr: Arrêter suivi

en: Select Foes
fr: Sélectionner Opposants

en: Select transported
fr: Sélectionner transportés

en: Abort stop
fr: Interrompre arrêt

en: Stop
fr: Arrêt

en: Remove
fr: Retirer

en: Vehicle parameter '%' key '%' is not a number for vehicle '%'.
fr: Paramètre véhicule '%' (clé '%') n'est pas un nombre pour véhicule '%'.

en: name
fr: nom

en: begin position [m]
fr: position de départ [m]

en: end position [m]
fr: position d'arrivée [m]

en: lines
fr: lignes

en: parking length [m]
fr: longueur de stationnement [m]

en: stopped vehicles [#]
fr: véhicules arrêtés [#]

en: last free pos [m]
fr: dernière position libre [m]

en: waiting for:
fr: en attente de :

en: interval start
fr: début de l'intervalle

en: interval end
fr: fin de l'intervalle

en: aspired flow [veh/h]
fr: flux désiré [veh/h]

en: aspired speed
fr: vitesse désirée

en: current flow [veh/h]
fr: flux courant [veh/h]

en: current speed
fr: vitesse courante

en: default speed
fr: vitesse par défaut

en: required vehicles
fr: véhicules recquis

en: passed vehicles
fr: véhicules passés

en: inserted vehicles
fr: véhicules insérés

en: removed vehicles
fr: véhicules retirés

en: cleared in jam
fr: véhicules retirés d'un embouteillage

en: inactive until
fr: inactif jusqu'à

en: charging power [W]
fr: puissance de chargement [W]

en: charging efficiency [#]
fr: efficacité de chargement [#]

en: charge in transit [true/false]
fr: chargement en déplacement [true/false]

en: charge delay [s]
fr: délai de chargement [s]

en: charge type
fr: type de chargement

en: waiting time [s]
fr: temps d'attente [s]

en: stage
fr: étape

en: stage index
fr: indice de l'étape

en: start edge [id]
fr: arête de départ [id]

en: dest edge [id]
fr: arête de destination [id]

en: arrivalPos [m]
fr: position d'arrivée [m]

en: edge [id]
fr: arête [id]

en: speed [m/s]
fr: vitesse [m/s]

en: speed factor
fr: facteur vitesse

en: angle [degree]
fr: angle [degrés]

en: desired depart [s]
fr: départ désiré [s]

en: length
fr: longueur

en: width
fr: largeur

en: height
fr: hauteur

en: minGap
fr: écart minimal

en: mass [kg]
fr: masse [kg]

en: maximum speed [m/s]
fr: vitesse maximale [m/s]

en: length [m]
fr: longueur [m]

en: lane
fr: voie

en: vTypes
fr: types de véhicules (vTypes)

en: vehicles [#]
fr: véhicules [#]

en: occupancy [%]
fr: taux d'occupation [%]

en: mean speed [m/s]
fr: vitesse moyenne [m/s]

en: mean vehicle length [m]
fr: longueur véhicule moyenne [m]

en: jam number [#]
fr: nombre d'embouteillages [#]

en: max jam length [veh]
fr: longueur maximale d'embouteillage [veh]

en: max jam length [m]
fr: longueur maximale d'embouteillage [m]

en: jam length sum [veh]
fr: longueur d'embouteillage cumulée [veh]

en: jam length sum [m]
fr: longueur d'embouteillage cumulée [m]

en: started halts [#]
fr: véhicules immobilisés [#]

en: interval seen vehicles [#]
fr: véhicules dans l'intervalle courant [#]

en: interval speed [m/s]
fr: vitesse dans l'intervalle courant [m/s]

en: interval occupancy [%]
fr: taux d'occupation dans l'intervalle courant [%]

en: interval max jam length [m]
fr: longueur maximale d'embouteillage dans l'intervalle courant [m]

en: last interval seen vehicles [#]
fr: véhicules dans l'intervalle précédent [#]

en: last interval speed [m/s]
fr: vitesse de l'intervalle précédent [m/s]

en: last interval occupancy [%]
fr: taux d'occupation de l'intervalle précédent [%]

en: last interval max jam length [m]
fr: longueur maximale d'embouteillage de l'intervalle précédent [m]

en: vehicles within [#]
fr: véhicules à l'intérieur [#]

en: haltings [#]
fr: immobilisations [#]

en: last interval mean travel time [s]
fr: temps de trajet moyen de l'intervalle précédent [s]

en: last interval mean haltings [#]
fr: nombre moyen d'immobilisations de l'intervalle précédent [#]

en: last interval mean time loss [s]
fr: perte de temps moyenne de l'intervalle précédent [s]

en: last interval mean vehicle count [#]
fr: nombre moyen de véhicules de l'intervalle précédent [#]

en: max speed [m/s]
fr: vitesse maximale [m/s]

en: street name
fr: nom de la rue

en: pending insertions [#]
fr: insertions en attente [#]

en: mean friction [%]
fr: friction moyenne [%]

en: mean vehicle speed [m/s]
fr: vitesse moyenne d'un véhicule [m/s]

en: routing speed [m/s]
fr: vitesse de calcul d'itinéraire [m/s]

en: time penalty [s]
fr: pénalité de temps [s]

en: brutto occupancy [%]
fr: taux d'occupation brut [%]

en: segment index
fr: indice du segment

en: segment queues
fr: files d'attente du segment

en: segment length [m]
fr: longueur du segment [m]

en: segment allowed speed [m/s]
fr: vitesse autorisée dans segment [m/s]

en: segment jam threshold [%]
fr: seuil d'embouteillage du segment [%]

en: segment brutto occupancy [%]
fr: taux d'occupation brut du segment [%]

en: segment mean vehicle speed [m/s]
fr: vitesse moyenne d'un véhicule du segment [m/s]

en: segment vehicles [#]
fr: véhicules dans segment [#]

en: segment leader leave time
fr: temps de sortie du véhicule meneur du segment

en: segment headway [s]
fr: temps de suivi du véhicule dans le segment [s]

en: segment entry block time [s]
fr: temps de blocage pour accéder au segment [s]

en: Type Information:
fr: Informations du type :

en: tauff
fr: tauff (espacement maximal entre sections non limitées)

en: taufj
fr: taufj (espacement maximal entre section non limitée et section limitée)

en: taujf
fr: taujf (espacement maximal entre section limitée et section non limitée)

en: taujj
fr: taujj (espacement maximal entre sections limitées)

en: jam threshold
fr: seuil d'embouteillage

en: junction control
fr: contrôle de jonction

en: tls penalty
fr: pénalité au feu de circulation

en: tls flow penalty
fr: penalité de flux au feu de circulation

en: minor penalty
fr: pénalité mineure

en: overtaking
fr: dépassement

en: entered vehicles [-]
fr: véhicules entrés [-]

en: vehicle length [m]
fr: longueur de véhicule [m]

en: empty time [s]
fr: temps sans véhicule [s]

en: occupied time [s]
fr: temps d'occupation [s]

en: interval entered vehicles [#]
fr: véhicules entrés dans intervalle [#]

en: last interval entered vehicles [#]
fr: véhicules entrés dans intervalle précédent [#]

en: Copy edge name to clipboard
fr: Copier nom d'arête dans presse-papiers

en: pos:
fr: position :

en: height:
fr: hauteur :

en: Reopen lane
fr: Réouvrir voie

en: Reopen edge
fr: Réouvrir arête

en: Reopen lane (override rerouter)
fr: Réouvrir voie (écraser réassigneur)

en: Reopen edge (override rerouter)
fr: Réouvrir arête (écraser réassigneur)

en: Close lane
fr: Fermer voie

en: Close edge
fr: Fermer arête

en: Add rerouter
fr: Ajouter réassigneur

en: Select reachable
fr: Sélectionner voies accessibles

en: allowed speed [m/s]
fr: vitesse autorisée [m/s]

en: width [m]
fr: largeur [m]

en: stored travel time [s]
fr: temps de trajet accumulé [s]

en: loaded weight
fr: poids chargé

en: lane friction coefficient [%]
fr: coefficient de friction voie [%]

en: netto occupancy [%]
fr: taux d'occupation net [%]

en: edge type
fr: type d'arête

en: priority
fr: priorité

en: allowed vehicle class
fr: classes de véhicules autorisées

en: disallowed vehicle class
fr: classes de véhicules non autorisées

en: permission code
fr: code de permission

en: color value
fr: valeur de couleur

en: bidi-lane
fr: voie bidirectionnelle

en: Network size exceeds 1 Lightyear. Please reconsider your inputs.
fr: Taille réseau supérieure à 1 Année-lumière. Merci de revoir vos données d'entrée.

en: Copy view geo-boundary to clipboard
fr: Copier coordonnées géographiques de la vue dans le presse-papiers

en: loaded vehicles [#]
fr: véhicules chargés [#]

en: insertion-backlogged vehicles [#]
fr: véhicules en attente d'insertion [#]

en: departed vehicles [#]
fr: véhicules déjà partis [#]

en: running vehicles [#]
fr: véhicules en déplacement [#]

en: arrived vehicles [#]
fr: véhicules arrivés [#]

en: discarded vehicles [#]
fr: véhicules éliminés [#]

en: teleports [#]
fr: téléportations [#]

en: halting [#]
fr: véhicules immobilisés [#]

en: stopped [#]
fr: véhicules arrêtés [#]

en: avg. speed [m/s]
fr: vitesse moyenne [m/s]

en: avg. relative speed
fr: vitesse relative moyenne

en: loaded persons [#]
fr: personnes chargées [#]

en: running persons [#]
fr: personnes en déplacement [#]

en: jammed persons [#]
fr: personnes bloquées [#]

en: end time [s]
fr: temps final [s]

en: begin time [s]
fr: temps initial [s]

en: step duration [ms]
fr: durée d'un pas [ms]

en: simulation duration [ms]
fr: durée de la simulation [ms]

en: idle duration [ms]
fr: durée d'inactivité [ms]

en: duration factor
fr: facteur de durée

en: updates per second
fr: nombre de mises-à-jour par seconde

en: avg. updates per second
fr: nombre moyen de mises à jour par seconde

en: avg. trip length [m]
fr: longueur de trajet moyenne [m]

en: avg. trip duration [s]
fr: durée de trajet moyenne [s]

en: avg. trip waiting time [s]
fr: temps d'attente moyen d'un trajet [s]

en: avg. trip time loss [s]
fr: perte de temps moyenne d'un trajet [s]

en: avg. trip depart delay [s]
fr: délai de départ moyen d'un trajet [s]

en: avg. trip speed [m/s]
fr: vitesse moyenne d'un trajet [m/s]

en: avg. walk length [m]
fr: longueur moyenne d'une marche [m]

en: avg. walk duration [s]
fr: durée moyenne d'une marche [s]

en: avg. walk time loss [s]
fr: perte de temps moyenne d'une marche [s]

en: nodes [#]
fr: noeuds [#]

en: edges [#]
fr: arêtes [#]

en: total edge length [km]
fr: longueur totale de l'arête [km]

en: total lane length [km]
fr: longueur totale de la voie [km]

en: network version
fr: version du réseau

en: Trying to set data value for the unknown edge '%'.
fr: Essai de définition de valeur des données de l'arête '%'.

en: Trying to set data value for the unknown relation from edge '%' to edge '%'.
fr: Essai de définition de valeur des données pour la relation inconnue entre arête '%' et arête '%'.

en: No data defined after simulation begin time.
fr: Aucune donnée définie après temps de départ de la simulation.

en: occupancy [#]
fr: occupation [#]

en: capacity [#]
fr: capacité [#]

en: access badges
fr: badges d'accès

en: dest stop [id]
fr: arrêt final [id]

en: arrival position [m]
fr: position d'arrivée [m]

en: lane [id]
fr: voie [id]

en: vehicle [id]
fr: véhicule [id]

en: stop duration [s]
fr: durée de l'arrêt [s]

en: desired max speed [m/s]
fr: vitesse maximale désirée [m/s]

en: Switch to '%'
fr: Changer pour '%'

en: Switch off
fr: Eteindre

en: Track Phases
fr: Suivre phases

en: Show Phases
fr: Montrer phases

en: Hide Detectors
fr: Cacher détecteurs

en: Show Detectors
fr: Montrer détecteurs

en: Phase name: %
fr: Nom de phase: %

en: program
fr: programme

en: phase name
fr: nom de phase

en: duration
fr: durée

en: minDur
fr: durée minimale

en: maxDur
fr: durée maximale

en: running duration
fr: durée écoulée

en: earliestEnd
fr: fin la plus précoce

en: latestEnd
fr: fin la plus tardive

en: time in cycle
fr: temps dans cycle

en: cycle time
fr: durée du cycle

en: req driveway
fr: allée requise

en: blocking
fr: blocage

en: blocking driveways
fr: allées bloquantes

en: rival
fr: rivaux

en: constraint
fr: contrainte

en: shadow lane [id]
fr: voie virtuelle [id]

en: target lane [id]
fr: voie cible [id]

en: back lanes [id,..]
fr: voies précédentes [id,..]

en: lateral offset [m]
fr: écart latéral [m]

en: lateral speed [m/s]
fr: vitesse latérale [m/s]

en: acceleration [m/s^2]
fr: accélération [m/s^2]

en: slope [degree]
fr: pente [degrés]

en: time gap on lane [s]
fr: intervalle de temps sur la voie [s]

en: waiting time (accumulated, % s) [s]
fr: temps d'attente (accumulé, % s) [s]

en: time since startup [s]
fr: temps depuis départ [s]

en: time loss [s]
fr: perte de temps [s]

en: last lane change [s]
fr: dernier changement de voie [s]

en: depart delay [s]
fr: délai de départ [s]

en: odometer [m]
fr: odomètre [m]

en: remaining [#]
fr: restants [#]

en: insertion period [s]
fr: période d'insertion [s]

en: insertion probability
fr: probabilité d'insertion

en: poisson rate
fr: paramètre de la distribution de Poisson

en: stop info
fr: info de l'arrêt

en: line
fr: ligne

en: fuel [mg/s]
fr: carburant [mg/s]

en: electricity [Wh/s]
fr: électricité [Wh/s]

en: noise (Harmonoise) [dB]
fr: bruit (Harmonoise) [dB]

en: devices
fr: appareils

en: persons
fr: personnes

en: containers
fr: conteneurs

en: lcState right
fr: état du changement de voie à droite

en: lcState left
fr: état du changement de voie à gauche

en: parking badges
fr: badges de stationnement

en: lcState center
fr: état du changement de voie au centre

en: right side on edge [m]
fr: côté droit de l'arête [m]

en: left side on edge [m]
fr: côté gauche de l'arête [m]

en: rightmost edge sublane [#]
fr: sous-voie la plus à droite de l'arête [#]

en: leftmost edge sublane [#]
fr: sous-voie la plus à gauche de l'arête [#]

en: lane change maneuver distance [m]
fr: distance de manoeuvre pour changement de voie [m]

en: driveways
fr: allées

en: present state of charge [Wh]
fr: état actuel de charge [Wh]

en: relative state of charge (SoC) [-]
fr: état relatif de charge (SoC) [-]

en: current timestep charge [Wh]
fr: charge du pas courant [Wh]

en: maximum charge rate [W]
fr: taux de charge maximal [W]

en: present electric current [A]
fr: intensité électrique actuelle [A]

en: speed mode
fr: mode de vitesse

en: lane change mode
fr: mode de changement de voie

en: height [m]
fr: hauteur [m]

en: minGap [m]
fr: écart minimal [m]

en: vehicle class
fr: classe du véhicule

en: emission class
fr: classe d'émission

en: car-following model
fr: modèle de suivi de véhicule

en: lane-change model
fr: modèle de changement de voie

en: desired maximum speed [m/s]
fr: vitesse maximale désirée [m/s]

en: maximum acceleration [m/s^2]
fr: accélération maximale [m/s^2]

en: maximum deceleration [m/s^2]
fr: décélération maximale [m/s^2]

en: emergency deceleration [m/s^2]
fr: décélération d'urgence [m/s^2]

en: apparent deceleration [m/s^2]
fr: décélération apparente [m/s^2]

en: desired headway (tau) [s]
fr: temps inter-véhiculaire désiré (tau) [s]

en: speedfactor
fr: facteur vitesse

en: startupDelay [s]
fr: retard de départ [s]

en: action step length [s]
fr: durée du pas d'action [s]

en: person capacity
fr: capacité en personnes

en: boarding time [s]
fr: heure d'embarquement [s]

en: container capacity
fr: capacité en conteneurs

en: loading time [s]
fr: temps de chargement [s]

en: minGapLat [m]
fr: distance latérale minime [m]

en: maxSpeedLat [m/s]
fr: vitesse latérale maximale [m/s]

en: latAlignment
fr: alignement latéral

en: manoeuver Angle vs Times
fr: angles de manœuvre en fonction du temps

en: GUI version of the microscopic, multi-modal traffic simulation SUMO.
fr: Version graphique du simulateur de trafic microscopique et multimodal SUMO.

en: This system has no OpenGL support. Exiting.
fr: Ce système ne prend pas en charge OpenGL. Fermeture.

en: A microscopic, multi-modal traffic simulation.
fr: Une simulation microscopique et multi-modale du trafic routier.

en: Recomputing
fr: Recalcul

en: Recomputing is needed
fr: Recalcul nécessaire

en: Test coordinate
fr: Coordonnée de test

en: &Reload Netedit config
fr: &Recharger configuration Netedit

en: &Reload Sumo config
fr: &Recharger configuration Sumo

en: &Reload Network
fr: &Recharger Réseau

en: L&ock
fr: &Vérouiller

en: &Processing
fr: &Traitement

en: &Tools
fr: &Outils

en: Assign
fr: Assigner

en: Detectors
fr: Détecteurs

en: Districts
fr: Quartiers

en: DRT
fr: Transport à la demande (DRT)

en: Import
fr: Importer

en: Net
fr: Réseau

en: Output
fr: Sortie

en: TLS
fr: Feu tricolore

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Visualization
fr: Visualisation

en: Network computed
fr: Réseau calculé

en: Press F5
fr: Appuyer sur F5

en: Network requires recomputing
fr: Réseau nécessite nouveau calcul

en: Creating new network.
fr: Création nouveau réseau.

en: Recompute with volatile options
fr: Recalculer avec options volatiles

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: nets
fr: réseaux

en: configs
fr: configurations

en: New Network
fr: Nouveau Réseau

en: Create a new network.
fr: Créer un nouveau réseau.

en: Open a new netedit window.
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre netedit.

en: Generate Network
fr: Générer réseau

en: Create network using netgenerate.
fr: Générer réseau via netgenerate.

en: Load Netedit config...
fr: Charger configuration Netedit...

en: Load a netedit configuration file.
fr: Charger un fichier de configuration netedit.

en: Load Sumo config...
fr: Charger configuration Sumo...

en: Load a SUMO configuration file.
fr: Charger un fichier de configuration SUMO.

en: Open Network...
fr: Ouvrir Réseau...

en: Open a SUMO network.
fr: Ouvrir un réseau SUMO.

en: Open Netconvert Configuration...
fr: Ouvrir Configuration Netconvert...

en: Open a configuration file with NETCONVERT options.
fr: Ouvrir un fichier de configuration avec options NETCONVERT.

en: Import Foreign Network...
fr: Importer Réseau au Format externe...

en: Import a foreign network such as OSM.
fr: Importer un réseau au format externe tel que OSM.

en: Save Network
fr: Sauvegarder Réseau

en: Save the network.
fr: Sauvegarder le réseau.

en: Save Network As...
fr: Sauvegarder Réseau sous...

en: Save the network to another file.
fr: Sauvegarder le réseau dans un autre fichier.

en: Save Plain XML...
fr: Sauvegarder au format Plain XML...

en: Save a plain XML representation of the network.
fr: Sauvegarder le réseau au format plain XML.

en: Save Joined Junctions...
fr: Sauvegarder Junctions Connectées...

en: Save log of joined junctions (allows reproduction of joins).
fr: Sauvegarder journal des junctions connectées (permet reproduction des connexions).

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload the network.
fr: Recharger le réseau.

en: Reload Network
fr: Recharger Réseau

en: Netedit Config
fr: Configuration Netedit

en: Sumo Config
fr: Configuration Sumo

en: Traffic Lights
fr: Feux de Circulation

en: Edge Types
fr: Types d'Arêtes

en: Additionals and Shapes
fr: Eléments additionnels et Formes

en: Demand Elements
fr: Eléments de Demande

en: Data Elements
fr: Données liées au réseau

en: MeanData Elements
fr: Eléments MeanData

en: Close the network.
fr: Fermer le réseau.

en: Save Netedit Config
fr: Sauvegarder Configuration Netedit

en: Save netedit configuration file.
fr: Sauvegarder fichier configuration netedit .

en: Save Netedit Config As...
fr: Sauvegarder Configuration Netedit sous...

en: Save netedit configuration in a new file.
fr: Sauvegarder configuration netedit dans un nouveau fichier.

en: Reload Netedit Config
fr: Recharger Configuration Netedit

en: Reload netedit configuration.
fr: Recharger configuration netedit.

en: Save Sumo Config
fr: Sauvegarder Configuration Sumo

en: Save sumo configuration file.
fr: Sauvegarder fichier configuration sumo.

en: Save Sumo Config As...
fr: Sauvegarder Configuration Sumo sous...

en: Save sumo configuration in a new file.
fr: Sauvegarder configuration sumo dans un nouveau fichier.

en: Reload Sumo Config
fr: Recharger Configuration Sumo

en: Reload sumo configuration.
fr: Recharger configuration sumo.

en: Load TLS Programs...
fr: Charger Programmes Feux de Circulation...

en: Load programs for traffic lights in the current net.
fr: Charger programmes feux de circulation dans le réseau actuel.

en: Save TLS Programs
fr: Sauvegarder Programmes Feux de Circulation

en: Save all traffic light programs of the current network.
fr: Sauvegarder Programmes Feux de Circulation du réseau actuel.

en: Save TLS Programs As...
fr: Sauvegarder Programmes Feux de Circulation sous...

en: Save all traffic light programs of the current network to another file.
fr: Sauvegarder tous les programmes de feux de circulation du réseau actuel dans autre fichier.

en: Reload TLS Programs
fr: Rechargement Programmes Feux de Circulation

en: Reload TLS Programs.
fr: Rechargement Programmes Feux de Circulation.

en: Load Edge Types...
fr: Chargement Types d'Arêtes...

en: Load edge types in the current net.
fr: Chargement des types d'arêtes dans réseau actuel.

en: Save Edge Types
fr: Sauvegarder Types d'Arêtes

en: Save edge types of the current net.
fr: Sauvegarder types d'arêtes du réseau actuel.

en: Save Edge Types As...
fr: Sauvegarder Types d'Arêtes en tant que...

en: Save edge types of the current net to another file.
fr: Sauvegarder types d'arêtes du réseau actuel vers autre fichier.

en: Reload edge types
fr: Recharger types d'arêtes

en: Reload edge types.
fr: Recharger type d'arêtes.

en: Load Additionals...
fr: Chargement d'éléments additionnels...

en: Load additionals and shapes.
fr: Charge éléments additionnels et formes.

en: Save Additionals
fr: Sauvegarde éléments additionnels

en: Save additionals and shapes.
fr: Sauvegarde éléments additionnels et formes.

en: Reload Additionals
fr: Recharge éléments additionnels

en: Reload additionals.
fr: Recharge éléments additionnels.

en: Load Demand Elements...
fr: Charge éléments de demande...

en: Load demand elements.
fr: Charge éléments de demande.

en: Save Demand Elements
fr: Sauvegarde éléments de demande

en: Save demand elements.
fr: Sauvegarde éléments de demande.

en: Reload Demand Elements
fr: Recharge éléments de demande

en: Reload demand elements.
fr: Recharge éléments de demande.

en: Load Data Elements...
fr: Charge éléments de demande...

en: Load data elements.
fr: Charge éléments de données.

en: Save Data Elements
fr: Sauvegarde éléments de données

en: Save data elements.
fr: Sauvegarde éléments de données.

en: Reload Data Elements
fr: Recharge éléments de données

en: Reload data elements.
fr: Recharge éléments de données.

en: Load MeanDatas...
fr: Charge meanDatas...

en: Load meanDatas and shapes.
fr: Charge meanDatas et formes.

en: Save MeanDatas
fr: Sauvegarde meanDatas

en: Save meanDatas and shapes.
fr: Sauvegarde meanDatas et formes.

en: Reload MeanDatas
fr: Recharge meanDatas

en: Reload meanDatas.
fr: Recharge meanDatas.

en: &Inspect
fr: &Inspecter

en: Inspect elements and change their attributes.
fr: Inspecter éléments et changer leurs attributs.

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Delete elements.
fr: Supprimer éléments.

en: &Select
fr: &Sélectionner

en: Select elements.
fr: Sélectionner éléments.

en: &Move
fr: &Déplacer

en: Move elements.
fr: Déplacer éléments.

en: &Edge
fr: &Arête

en: Create junction and edges.
fr: Créer junction et arêtes.

en: Modes traffic lights over junctions.
fr: Modes de création de feux de circulation sur junctions.

en: &Connection
fr: &Connexion

en: Modes connections between lanes.
fr: Modes de connexion entre voies.

en: Pro&hibition
fr: &Interdiction

en: Modes connection prohibitions.
fr: Modes pour connexions non autorisées.

en: C&rossing
fr: &Passage piéton

en: Create crossings between edges.
fr: Créer passage piétons entre arêtes.

en: Create additional elements.
fr: Créer éléments additionnels.

en: &Wire
fr: &Caténaires

en: Create wires.
fr: Créer caténaires.

en: Create Traffic Assignment Zones.
fr: Créer des Zones d'Affectation de Traffic (TAZ).

en: Create Points-Of-Interest and polygons.
fr: Créer Points d'Intérêt (POI) et polygones.

en: Create Routes.
fr: Créer routes.

en: Route distribution
fr: Distribution de routes

en: Create and edit route distributions.
fr: Créer et éditer des distributions de routes.

en: Vehicle
fr: Véhicule

en: Create vehicles.
fr: Créer véhicules.

en: Create types (vehicles, person and containers).
fr: Créer types (véhicules, personnes et conteneurs).

en: Create and edit type distributions.
fr: Créer et éditer des distributions de types.

en: Create stops.
fr: Créer arrêts.

en: Person
fr: Personne

en: Create persons.
fr: Créer personnes.

en: Person plan
fr: Itinéraire pour personne

en: Create person plans.
fr: Créer itinéraires pour personnes.

en: Container
fr: Conteneur

en: Create containers.
fr: Créer conteneurs.

en: Container plan
fr: Itinéraire pour conteneur

en: Create container plans.
fr: Créer itinéraires pour conteneurs.

en: Create edgeData elements.
fr: Créer éléments edgeData.

en: Edge&Relation
fr: &Relation entre arêtes

en: Create edgeRelation elements.
fr: Créer des éléments relations entre arêtes.

en: TA&ZRelation
fr: Relation entre TAZ

en: Create TAZRelation elements.
fr: Créer éléments de relations entre TAZ.

en: Create MeanData edge/lanes.
fr: Créer MeanData pour arêtes/voies.

en: Show grid
fr: Voir grille

en: Hide junction shape
fr: Cacher forme junction

en: Draw vehicles spread in lane or in depart position
fr: Dessiner répartition véhicules dans la voie ou position de départ

en: Show demand elements
fr: Visualiser éléments de demande

en: Clicking should target lanes
fr: Cliquer devrait cibler voies

en: Show connections over junctions
fr: Visualiser connexions aux junctions

en: Hide connections
fr: Cacher connexions

en: Show sub-additional elements
fr: Visualiser éléments sous-additionnels

en: Show TAZ elements
fr: Visualiser éléments de TAZ

en: Selecting multiple edges automatically select their junctions
fr: Sélectionner multiples arêtes sélectionne automatiquement leurs junctions

en: Clicking should apply state changes to all phases of TLS plan
fr: Cliquer devrait appliquer changements d'état à toutes les phases du programme de Feu de Circulation

en: Create consecutive edges
fr: Créer des arêtes consécutives

en: Create an edge in the opposite direction
fr: Créer une arête dans la direction opposée

en: Apply mouse movement to elevation
fr: Appliquer le mouvement de la souris à l'altitude

en: Show bubbles over junctions shapes
fr: Montrer les bulles au dessus des formes de jonctions

en: Show shapes
fr: Montrer formes

en: Show all trips
fr: Montrer tous les trajets

en: Show all person plans
fr: Montrer tous les itinéraires de personnes

en: Lock selected person
fr: Bloquer personne sélectionnée

en: Show all container plans
fr: Montrer tous les itinéraires de conteneurs

en: Lock selected container
fr: Bloquer conteneur sélectionné

en: Show non-inspected demand elements
fr: Montrer les éléments de demande non inspectés

en: Show number of overlapped routes
fr: Montrer le nombre de routes se chevauchant

en: Show additionals
fr: Montrer les éléments additionnels

en: Undo the last change.
fr: Annuler le dernier changement.

en: Redo the last change.
fr: Refaire le dernier changement.

en: Show undo/redo history
fr: Montrer l'historique des opérations

en: Open undo/redo history dialog.
fr: Montrer le dialogue d'historique des opérations.

en: Load additionals in sumo-gui.
fr: Chargement de données additionnelles.

en: &Lanes
fr: &Lignes

en: &Connections
fr: &Connexions

en: &Polygons
fr: &Polygones

en: Lock selected elements
fr: Bloquer les éléments sélectionnés

en: selected elements
fr: éléments sélectionnés

en: Lock all elements
fr: Bloquer tous les éléments

en: all elements
fr: tous les éléments

en: Unlock all elements
fr: Débloquer tous les éléments

en: Clean Junctions
fr: Nettoyer jonctions

en: Remove solitary junctions.
fr: Supprimer jonctions solitaires.

en: Join Selected Junctions
fr: Joindre jonctions sélectionnées

en: Clean invalid crossings
fr: Nettoyer croisements invalides

en: Clear invalid crossings.
fr: Supprimer croisements invalides.

en: Compute demand
fr: Calculer la demande

en: Computes demand elements.
fr: Calculer les élements de demande.

en: Clean routes
fr: Nettoyer routes

en: Removes routes without vehicles.
fr: Supprime routes sans véhicules.

en: Join routes
fr: Joindre routes

en: Joins routes with the same edges.
fr: Joindre routes avec les mêmes arêtes.

en: Adjust person plans
fr: Ajuster les itinéraires de personnes

en: Clean invalid route elements
fr: Nettoyer élements de route invalides

en: Sumo options
fr: options Sumo

en: Configure sumo Options.
fr: Configurer options sumo.

en: Configure netedit Options.
fr: Configurer options netedit.

en: &Stops
fr: &Arrêts

en: About netedit.
fr: A propos de netedit.

en: &Network
fr: &Réseau

en: delete
fr: supprimer

en: Loading of additional file failed:
fr: Echec chargement fichier additionnel :

en: Loading of additional file successfully:
fr: Chargement fichier additionnel réussi :

en: Loading of route file failed:
fr: Echec chargement fichier routes :

en: Loading of route file successfully:
fr: Chargement fichier routes réussi :

en: Loading of data file failed:
fr: Echec chargement fichier de données :

en: Loading of data file successfully:
fr: Chargement fichier de données réussi :

en: Loading of meandata file failed:
fr: Echec chargement fichier meandata :

en: Loading of meandata file successfully:
fr: Chargement fichier meandata réussi :

en: Vehicles
fr: Véhicules

en: Junction
fr: Jonction

en: Lane
fr: Voie

en: Speed
fr: Vitesse

en: Vehicle's speed
fr: Vitesse du véhicule

en: Begin
fr: Début

en: End
fr: Fin

en:  height:
fr:  hauteur :

en:  diagonal:
fr:  diagonale :

en: Network
fr: Réseau

en: Demand
fr: Demande

en: Data
fr: Données

en: Interval
fr: Intervalle

en: Cancel
fr: Annuler

en: Accept
fr: Accepter

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Attribute
fr: Attribut

en: Definition
fr: Définition

en: Operations
fr: Opérations

en: Sort
fr: Trier

en: Clear
fr: Effacer

en: Help
fr: Aide

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Do you wish to close and discard all changes?
fr: Fermer et jeter tous les changements ?

en: Conflict
fr: Conflit

en: Open
fr: Ouvrir

en:  Dialog
fr:  Dialogue

en: Drawing
fr: Dessin

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Center
fr: Centre

en: Inspect
fr: Inspecter

en: Delete
fr: Supprimer

en:  origin
fr:  origine

en:  additionals...
fr:  éléments supplémentaires...

en:  edges...
fr:  bords...

en:  lanes...
fr:  voies...

en:  TAZElements...
fr:  zones d'assignation du trafic...

en: Incomings
fr: Entrants

en: Outgoing
fr: Sortants

en: Accumulated:
fr: Accumulé :

en: Element
fr: Élément

en: Stops
fr: Arrêts

en: Persons
fr: Personnes

en: Walks
fr: Chemins

en: Rides
fr: Passages

en: NetworkElements
fr: Éléments du réseau

en: Templates
fr: Modèles

en: Junctions
fr: Croisements

en: Edges
fr: Bords

en: Lanes
fr: Voies

en: Crossings
fr: Passages piétons

en: add
fr: ajouter

en: remove
fr: retirer

en: keep
fr: garder

en: replace
fr: remplacer

en: Invert
fr: Inverser

en: Reduce
fr: Réduire

en: Select
fr: Sélectionner

en: Unselect
fr: Désélectionner

en: Selection
fr: Sélection

en: Add
fr: Ajouter

en: template:
fr: modèle :

en: Create
fr: Créer

en:  Candidate
fr:  Candidat

en:  Selected
fr:  Sélectionné

en:  Invalid
fr:  Invalide

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Yields
fr: Donne la priorité

en: Prohibitions
fr: Interdictions

en: Shapes
fr: Formes

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Membership
fr: Adhésion

en: Toggle
fr: Permuter

en: Remove
fr: Supprimer

en: Add
fr: Ajouter

en: toggle
fr: permuter

en: Sink
fr: Destination

en: Loaded
fr: Chargé(s)

en: Value
fr: Valeur

en: Dynamic
fr: Dynamique

en: accept
fr: accepter

en: close
fr: fermer

en: Additional
fr: Supplémentaire

[ctx: Labels]
en: Edit Viewport
fr: Editer Rectangle de visualisation

en: simplified chinese
fr: Chinois (simplifié)

en: traditional chinese
fr: Chinois (traditionel)
