sphinx_rtd_theme 0.4.3.dev0 - en to pt translation catalogue (27 entries)

note: This is an ARIA section label for page links, including previous/next page link and links to GitHub/GitLab/etc.
en: Page navigation
pt: Navegação da página

en: Edit on GitHub
pt: Editar no GitHub

en: Edit on Bitbucket
pt: Editar no Bitbucket

en: Edit on GitLab
pt: Editar no GitLab

en: View page source
pt: Ver código-fonte da página

note: This is an ARIA section label for sequential page links, such as previous and next page links.
en: Sequential page navigation
pt: Navegação sequencial da página

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

note: This is an ARIA section label for the footer section of the page.
en: Footer
pt: Rodapé

note: the phrase "revision" comes from Git, referring to a commit
en: Revision
pt: Revisão

en: Last updated on %(last_updated)s.
pt: Última actualização em %(last_updated)s.

note: the variable "sphinx_web" is a link to the Sphinx project documentation with the text "Sphinx"
en: Built with %(sphinx_web)s using a
pt: Compilado com %(sphinx_web)s usando um

note: "theme" refers to a theme for Sphinx, which alters the appearance of the generated documenation
en: theme
pt: tema

note: this is always used as "provided by Read the Docs", and should not imply Read the Docs is an author of the generated documentation.
en: provided by %(readthedocs_web)s
pt: fornecido por %(readthedocs_web)s

en: Search within %(docstitle)s
pt: Procurar em %(docstitle)s

en: About these documents
pt: Sobre estes documentos

en: Index
pt: Índice

en: Search
pt: Pesquisar

note: This is an ARIA section label for the main navigation menu
en: Navigation menu
pt: Menu de navegação

note: This is an ARIA section label for the navigation menu that is visible when viewing the page on mobile devices
en: Mobile navigation menu
pt: Menu de navegação móvel

en: Please activate JavaScript to enable the search functionality.
pt: Por favor, active o JavaScript para permitir a função de pesquisa.

note: Search is a noun, not a verb
en: Search Results
pt: Resultados de Pesquisa

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
pt: A sua pesquisa não encontrou nenhum documento. Por favor confirme que todas as palavras estão bem escritas e que selecionou categorias suficientes.

en: Search docs
pt: Pesquisar docs

en: Versions
pt: Versões

en: Downloads
pt: Transferências

note: The phrase "Read the Docs" is not translated
en: On Read the Docs
pt: No Read the Docs
