sphinx_rtd_theme 0.4.3.dev0 - en to it translation catalogue (29 entries)

note: This is an ARIA section label for page links, including previous/next page link and links to GitHub/GitLab/etc.
en: Page navigation
it: Naviga tra le pagine

en: Edit on GitHub
it: Modifica su GitHub

en: Edit on Bitbucket
it: Modifica su Bitbucket

en: Edit on GitLab
it: Modifica su GitLab

en: View page source
it: Visualizza sorgente pagina

note: This is an ARIA section label for sequential page links, such as previous and next page links.
en: Sequential page navigation
it: Naviga sequenzialmente tra le pagine

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Prossimo

note: This is an ARIA section label for the footer section of the page.
en: Footer
it: Piè di pagina

note: Build is a noun, not a verb
en: Build
it: Rev.

note: the phrase "revision" comes from Git, referring to a commit
en: Revision
it: Revisione

en: Last updated on %(last_updated)s.
it: Ultimo aggiornamento il %(last_updated)s.

note: the variable "sphinx_web" is a link to the Sphinx project documentation with the text "Sphinx"
en: Built with %(sphinx_web)s using a
it: Realizzato con %(sphinx_web)s e il tema

note: "theme" refers to a theme for Sphinx, which alters the appearance of the generated documenation
en: theme
it: tema

note: this is always used as "provided by Read the Docs", and should not imply Read the Docs is an author of the generated documentation.
en: provided by %(readthedocs_web)s
it: fornito da %(readthedocs_web)s

en: Search within %(docstitle)s
it: Cerca in %(docstitle)s

en: About these documents
it: Nota sulla documentazione

en: Index
it: Indice

en: Search
it: Ricerca

note: This is an ARIA section label for the main navigation menu
en: Navigation menu
it: Menu di navigazione

note: This is an ARIA section label for the navigation menu that is visible when viewing the page on mobile devices
en: Mobile navigation menu
it: Menu navigazione dispositivi mobili

en: Please activate JavaScript to enable the search functionality.
it: Devi attivare JavaScript per attivare la funzione di ricerca.

note: Search is a noun, not a verb
en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
it: La tua ricerca non ha prodotto nessun risultato. Assicurati di aver scritto correttamente tutti i termini cercati e di aver selezionato sufficienti categorie.

en: Search docs
it: Cerca documenti

en: Versions
it: Versioni

note: The phrase "Read the Docs" is not translated
en: On Read the Docs
it: Riguardo Read the Docs

en: Project Home
it: Home progetto

en: Builds
it: Rev.
